GROTE LUCHT AANVAL V.S. VERWACHT Passant krijgt bier over pak en steekt man dood Vier doden bij botsing Jongen (14) bekent moord op meisjes van 5 en 7 Opa en oma slaan aan het vechten in Tilburgse kerk Bisschop Gijsen: pastorale raad zegt nee tegen mij Canjels verliest van Kessler Nixon houdt spoedberaad over kritieke situatie in Vietnam DRAMA IN FRIESLAND PANIEK IN BRANDENDE DANCING Neo-fascist ontvoerd Niet uitgenodigd op communiefeest SPORTVISSERS OVERBOORD Tanker ramt vissersboot van Belgen op O.-Schelde Grote operatie Hoogland In Amsterdam OP GREVELINGEND Proeve van visieafgewezen Aan onze adverteerders Geluk gehad Woede-aanvallen Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-W72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Eedactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 26 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 8 MEI 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8846 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot y.nu 11 uur, Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) TILBURG Zeven kapotte kerkstoelen, een aantal licht gewonden en nogal wat kerk gangers die met een glas wa ter weer op de been moesten worden geholpen. Dat was de balans van een vechtpartij die zich zondagochtend afspeelde in de katholieke kerk aan de Hoefstraat in Tilburg. Oorzaak van de rel, waren opa en oma van S. met aan hang, die niet waren uitgeno digd voor de dienst waarin hun kleindochtertje haar eer ste communie zou doen. Kort "voor het begin van de plech tigheid begonnen zij een scheldtirade op het kerkplein. En onmiddellijk daarna ver plaatste de herrie zich naar de kerk zelf. De kerkgangers zagen tot him ontsteltenis hoe een ru ziënde troep zich een weg baande door het middenpad en via het altaar tierend en vech tend de sacristie binnendron gen. Daar dreigde opa Van S. met een mes, wat hem een duchtige klap met een kerk- stoel opleverde. Tenslotte wist men de vechtenden te schei den. Opa Van S. en zijn vrouw werden aangehouden en inge sloten. Elf andere vechtersba zen kregen een proces-verbaal. De dienst begon uiteraard met aanzienlijke vertraging. Men had kerk en sacristie toen al zoveel mogelijk ontdaan van de stille getuigen van de rel. De pastoor zei in zijn korte predicatie: „Eind goed, al goed en lest best. Laten we het gebeurde maar zo snel moge lijk vergeten en toch veel vreugde en blijdschap over houden aan dit feest". De communicantjes aanhoorden de toespraak met nogal bleke ge zichten. Een communiefeest aan de Kastanjelaan in Oosterhout liep gisteravond ook uit op een vechtpartij. Enkele gasten van het feest, die kennelijk te veel gedronken hadden, kwamen op straat tot een handgemeen. Eén van hen, K. van B., wordt er van verdacht gepoogd te hebben een zekere Van W. ernstig met een mes te ver wonden. Hij werd ingesloten in het politiebureau. Volgens de Oosterhoutse po litie is het ieder jaar raak na de communiefeesten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/BONN President Nixon houdt van- daag onverwacht topberaad. Hij beeft daartoe zijn minister van buitenlandse zaken, William Rogers, die voor overleg in Bonn verbleef, met spoed en tot verrassing van iedereen naar Washington teruggeroepen. Henry Kissinger, de belangrijkste adviseur van de pre sident op het gebied van het buitenlandse beleid, moet zijn voorgenomen bezoek aan Japan, dat op 11 mei zou beginnen, voor de tweede maal uitstellen. Hedenmorgen wil Nixon zich namelijk met zijn naaste medewerkers beraden over de kritieke situatie in Zuid-Vietnam. Algemeen wordt verwacht, dat de V.S. hun bombardementen op het gebied rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi en op de grote havenstad Haiphong zullen hervatten, om aldus voorraden voor het Noordvietnamese offensief in het zuiden te vernietigen. Door de haast waarmee Rogers is teruggeroepen, had hij, zaterdagavond in Bonn aangekomen voor een bezoek van drie dagen, geen gelegenheid met bondskanselier Brandt te spreken. Washington heeft intussen toegegeven, dat Kissinger dins dag in Parijs een geheime be spreking met de Noordvietna mese onderhandelaar Le Due Tho heeft gehad. De Sovjet-leiders hebben tot dusver kalm gereageerd op de .hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Men neemt vooralsnog agn, dat de reis van Nixon naar Mos kou, waar hij op 22 mei wordt verwacht, niet in gevaar zal komen. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Zaterdag middag hebben drie Belgische sportvissers op de Oosterschel- de in de Zandkreek door tij dig overboord te springen van hun 17 meter lange sloep, „Beer", hun leven gered. Di- rekt daarna werd het bootje aan de voorsteven overvaren door het Nederlandse 1497 ton metende tankschip Pilsteren. De „Beer" verdween na de aanvaring meteen in de diepte. De Belgische vissers konden uit het water worden opgepikt door een Belgische sloep Sea- dust, dat circa 50 meter van de plaats des onheils voor an ker lag. De „Beer" lag," op het mement dat het ongeval zich voordeed, volgens ooggetuigen binnen het vaarwater voor an ker. De kapitein van de Neder landse tanker was in de ver onderstelling, dat de „Beer", gezien het feit, dat de Belgi sche sportvissers zich binnen het vaarwater bevonden, va rende was. De Nederlandse kapitein heeft, dan ook duide lijk met zijn scheepshoorn te kennen gegeven, dat dit kleine vaartuig, geheel conform de vaarvoorschriften, moest wij ken voor een grote tanker. Maar daar hadden de Belgen geen tijd meer voor. De enige juiste oplossing was dan ook zo snel mogelijk overboord te springen om het vege lijf te redden. De politie te water uit We meldinge heeft de zaak nog in mderzoek. Intussen wordt in diploma tieke kringen wel aangenomen, dat de Amerikaanse luchtaan vallen op het textielcentrum Nam Dinh, de op twee na grootste stad van Noord-Viet nam, op 80 km ten zuiden van Hanoi, wel eens een inleiding zouden kunnen zijn tot groot scheepse .luchtacties tegen het noorden. De uitbreiding van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Zuidoost-Azië o.a. es kaders van het type B-52 die van bases in Thailand en op het eiland Guam opereren en de versterking van de Ame rikaanse marine voor de kust van Vietnam tot ongeveer zes tig oorlogsbodems met circa 50.000 man. hebben Nixon thans in ieder geval de mid delen verschaft om de grootste lucht- en vlootoperatie uit de gehele Vietnamese oorlog te beginnen. De strijd te land in Zuid- Vietnam speelde zich ook het afgelopen weekeinde voorna melijk af in het centrale hoog land. Hanoi meldt het neer schieten van vijf Amerikaanse toestellen, terwijl drie Ameri kaanse vliegtuigen door kust- batterijen werden getroffen. Amerika zegt, dat drie Rus sische Mig-straaljagers zijn neergeschoten. Het hoofdkwartier van een Zuidvietnamse brigade in Plei- koe, de hoofdstad van het cen trale Zuidvietnamese bergland, heeft onder zwaar vuur ge legen. De Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh is beschoten met raketten van Russische makelij. AMSTERDAM (ANP) Een steekpartij op de Zeedijk in de hoofdstad heeft zaterdagmiddag het leven gekost aan de 28-ja rige Amsterdammer Paul Klomp. De dader, een 19-jarige zeeman uit Curasao kwam zich gistermiddag aangeven. Het slachtoffer, dat omstreeks half drie onverhoeds werd neergestoken, werd overge bracht naar het Binnengasthuis, waar het korte tijd later is overleden. Volgens getuigen zou de aan valler hem vier of vijf keer met een groot mes hebben ge stoken, onder meer in de rug. De mannen waren al eerder op de middag met elkaar slaags geraakt. Verdachte was woe dend geworden omdat, toen hij een café op de Zeedijk passeer de, Klomp vanuit de deurope ning per ongeluk een glas bier over zijn kleren gooide. Volgens de politie heerste in het café een vrolijke stemming en was het slachtoffer enigs zins dronken. Terwijl hij met het glas bier in de hand rond danste, kreeg hij een duw, waardoor de inhoud van het glas naar buiten vloog. Na de vechtpartij verdween de man, maar kwam, aldus de politie, korte tijd later met een groot mes terug. MIDDELBURG (ANP) Minstens vier doden en drie zwaar gewonden zijn gisteravond gevallen bij een verkeersongeluk op de Grevelingendam. De rijkspolitie had bij het afsluiten van deze editie nog geen overzicht van de ravage. Het ongeluk waarbij vier auto's waren betrokken, ontstond door een verkeerde inhaalmanoeuvre. Ambulances uit Zierikzee, Dirksland en Bruinisse hebben de slachtoffers vervoerd. DANTUMADEEL (ANP) De rijkspolitie te Dantumadeel in Friesland heeft zaterdag avond in samenwerking met de districtsrecherche en het par ket uit Leeuwarden de 14-ja- rige scholier F. van der W. uit Hier trekt de lange stoet demonstranten over de Grote Markt in Breda. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De drie vakcentrales hebben er fout aan gedaan de demonstratieve mars tegen het sluiten van Enka-Breda te negeren. De vakbonden moeten daar zijn waar de leden vinden dat het nodig is. En dat is o.a. in Breda". Woorden van de Bredase NKV-voorzitter J. Kwakkenbos, die zaterdag bij een duizendkoppige menigte midden in de roos schoten. De mars van het comité „Breda solidair met het Enka- personeel" was immers een machtige demonstratie van solidari teit geworden. In de stoet enkele duizenden mensen, onder wie veel vrouwen met hun kinderen. Langs de kant nog aanzienlijk meer sympathisanten. In de stoet werden teksten meegedragen als „Solidariteit met Enka personeel", - „In de mist met Bakkenist", „Fabelta Gent Solidair", „Niemand de poort uit", „AKZO A-sociaal is een schandaal" en „Wel bo men planten in Schotland, geen werk in dit rotiand". On derweg scandeerden de deel nemers leuzen als „Niemand de poort uit" en „Enka dicht? Nee! Ondanks de moeilijk heden bij de voorbereidingen van deze mars verliep alles feilloos. De Engelse cup-final mocht dan veel mensen aan hun tele visie gekluisterd hebben, ve len in Breda hadden begrepen dat een strijd voor het behoud van de Enka in Breda alleen een kans van slagen heeft, als er een massale steun aan wordt verleend. En die steun was er zater dag, steun van de linkse poli tieke partijen, die enkele kop stukken hadden afgevaardigd. Van de PvdA waren er partij voorzitter André van der Louw, Tweede-Kamerlid Spinks en provinciale en plaatselijke bestuurderen van het PAK, leden van Provincia le Staten en de voltallige Bre- deze raadsfractie), inclusief wethouder J. Mans) van de CPN Tweede-Kamerlid Fré Meis en landelijke en provin ciale bestuurderen en van de PSP Tweede-Kamerlid Wie- benga. (Vervolg op pagina 3). (Van onze correspondent) OOSTBURG-KNOKKE De ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren bij een groot deel van de jeugd bekende dancing „El Gringo" te Knokke is zater dagnacht uitgebrand. Om streeks middernacht brak op de dansvloer brand uit door nog onbekende oorzaak. De brand greep snel om zich heen. In de dancing waren op dat moment circa 150 jongelui aanwezig, onder wie ook vele West-Zeeuwsch-Vlamingen. Als gevolg van de grote ver warring, het ontbreken van een nooduitgang, en het uit vallen van het lipht ontstond paniek in de smalle dancing. De aanwezigen baanden zich een weg door slechts twee smalle vensters. Een tiental gewon den moést worden behandeld in het ziekenhuis te Knokke. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Georg Kessler, vorig jaar nog trainer van Sparta en daarvoor Nederlands CANJELS. bondscoach, heeft liet voor goed gemaakt in België. Giste ren immers reikte zijn .nieu we" ploeg Anderlecht naar de Belgische titel. En dat ten koste van Leo Canjels. Vorig jaar nog trainer van NAC. FC Brugge heeft in deze competi tie voortdurend de leiding ge had, Anderlecht werd gisteren kampioen dank zij een ~51 overwinning (doelpunten van Mulder 3x, Rensenbrink en Dockx) op Sint Truiden. El ders in Brussel speelde FC Brugge tegen Racing White en kwam niet verder dan 11- Anderlecht en Brugge eindig den daardoor gelijk op de eer ste plaats maar Anderlecht won dit seizoen negentien wed strijden tegen Brugge 18, en dat gaf de doorslag voor de titel. KESSLER. ROERMOND (KNP/ANP) In zijn slotwoorden tot de dio cesane pastorale raad, die za terdag voor het eerst in open bare vergadering met de nieu we bisschop van Roermond bij een is geweest, heeft bisschop Gijsen gezegd, dat hij het een ernstige zaak vond, dat de raad door het aannemen van een motie „in meerderheid te gen mij gezegd heeft: nee. Het aannemen van deze motie be tekent praktisch een verwer ping van mijn proeve van een visie ais uitgangspunt voor het beleid in het bisdom, een af wijzen van mijn denken en mijn streven". In de motie die met 68 stem men vóór, zeven tegen en één ja onder voorbehoud werd aan genomen, zegt de diocesane pastorale raad, dat zij in het stuk van de bisschop, zijn „proeve van een visie" op het pastorale beleid, geen -bruik baar uitgangspunt heeft voor overleg over het in de toekomst te voeren pastorale beleid. De raad ervaart de proeve als een eenzijdig stuk. Alle vraagstukken worden straks hiërarchisch behandeld: de proeve speelt niet in op de plaatselijke situatie; zij sluit niet aan bij het pastorale be leid, dat sinds Vaticanum II in het bisdom en de Nederlandse kerkprovincie met zorg is op gebouwd en nog sterk in ont wikkeling is. Beangstigend werd ook „het gehamer" op ge hoorzaamheid aan de bisschop genoemd. Vóór de stemming over de motie had o.a. dom Amandus Prick van de abdij van Tege- len nog geprobeerd een ver- zoenend woord van de bisschop los te krijgen. Deze hield even wel krachtig vast aan zijn vi sie. De bisschop sprak alleen van de mogelijkheid hier en daar op ondergeschikte punten wat f>jj te sturen. (Van onze redactie buitenland) ROME Een neofascistische parlementskandidaat, die aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen zou zijn ontvoerd, naar verluidt door linkse „rode brigades", is gisteren gebonden en gekneveld aangetroffen in een schuur even buiten Rome. Hij had een zenuwinzinking, maar was verder ongedeerd. Behalve door deze „ontvoe ring" is de eerste dag van de Italiaanse parlementsverkiezin gen gekenmerkt door een re cordopkomst van de kiezers. Zondagmiddag om 5 uur had al 51,6 procent van de ruim 37 miljoen stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Ook vandaag zijn de stembureaus nog open. In verband met Hemel vaartsdag donderdag 11 mei a.s. wordt de afsluit- tijd voor advertenties in onze editie van vrijdag 12 mei a.s. gewijzigd. Deze tijd is gesteld op woens dag 10 mei a.s. om 9.00 uur. Advertenties voor 12 mei, die te laat in ons be zit komen worden auto matisch een dag later ge plaatst. De advertentie-afdeling is woensdag 10 mei a.s. na 17.30 uur telefonisch niet meer bereikbaar. Wel op donderdag 11 mei a.s. van 19.00-21.00 uur. Damwoude aangehouden, die ervan wordt verdacht vrijdag twee kleine meisjes uit zijn dorp door verdrinking om het leven te hebben gebracht. De jongen bekende na een korte ondervraging de twee meisjes te hebben gedood door ze on der water te duwen. De rijks politie gelooft niet dat er spra ke is geweest van een zeden misdrijf. De twee meisjes, de 5-jarige Boukje de Jong en de 7-jarige Maria de Witte, wer den sinds vrijdagmiddag half vijf vermist. Het tweetal was op een fietsje in de richting van Dok- kum gereden. Direct na de vermissing volgde een grote speuractie door politie, brand weer en vrijwilligers, maar pas zaterdagmorgen werden de lijkjes van beide meisjes ge vonden in een tochtsloot tus sen Damwoude en Dokkum. Eén van de vele tips. die de politie kreeg, kwam van een oude man, die iemand naakt in de tochtsloot bij Dokkum had zien zwemmen. De politie ging de tip over het naaktzwemmen in de loop van zaterdag na en informeer de toen ook bij de 14-jarige Van der W„ die wellicht met één van de omschrijvingen van de tipgevers kon overeen komen. „Toen we ernaar toe gingen, hadden we helemaal niet het idee dat hij het gedaan zou kunnen hebben. We heb ben gewoon geluk gehad", al dus adjudant L. Reitsma, de groepscommandant van de rijkspolitie te Dantumadeel. De jongen werd zaterdag avond om zes uur naar het po litiebureau te Damwoude overgebracht, waar hij al snel bekende de beide meisjes te hebben gedood. Het misdrijf moet om ongeveer vijf uur vrijdagmiddag zijn gebeurd. Volgens de officier van jus titie te Leeuwarden, mr. H. W. Kuipers, heeft de jongen, die de meisjes niet persoonlijk kende, niet van tevoren de be doeling gehad om ze te doden. Hij ontmoette het tweetal bij toeval, nadat hfj al had ge zwommen. Hij heeft toen ge probeerd de meisjes uit te kle den. Het oudste meisje was inderdaad gedeeltelijk ontkleed gevonden. Zelf heeft de jongen gezegd: „Plotseling zag ik het niet meer, en toen heb ik ze ver dronken". Volgens de officier is het ook mogelijk dat hij is geschrokken van de oude man, die het gebeurde op ongeveer zestig meter afstand heeft ge zien. Uit de eerste verhoren is ge bleken, dat de flink uit de kluiten gewassen jongen al eerder moeilijkheden op seksu eel gebied heeft gehad. Ook had hij af en toe plotseling woede-aanvallen. Zijn ouders waren wat dit laatste betreft op de hoogte en de jongen was hiervoor onder medische be handeling. „Overigens maakt de jongen een zeer normale indruk", al dus de politie, die eraan toe voegde, dat de dader uit een goed bekend staande familie komt. Zijn ouders hadden vrij dagavond bij zijn thuiskomst niets gemerkt, alleen was hij wat stiller dan gewoonlijk. Toen de zoekactie thuis onder werp van gesprek was, zou hij gezegd hebben: „Ze moesten de dader vermoorden". Bij zijn aanhouding gedroeg de jongen zich erg rustig en, maakte niet in het minst de indruk overstuur te zijn. Tij dens zijn bekentenissen ver klaarde hij tegenover de poli tie: „Ik werd plotseling kwaad en toen kreeg ik het weer". Het onderzoek wordt nog voortgezet. De scholier is in verzekerde bewaring gesteld. De kinderpolitie heeft zich thans over hem ontfermd. (ADVERTENTIE) SNEL GELD NODIG? Financiering Centrum, poslbus158, Waatwiik br. met gob. datum of 04160-33341. Discreet, geen inf. bij werkgev. Persoonfijke loning voor elk doel. leder bedrag in handen van ƒ1.000 tot f 100.000. Contant elles kopen! hi'afnn9 60,™d- L°8erfl af(- Per «w>d door terug» beuling uit extra Inkomen zoals tantième of vac. aeltf. Geen kosten of verplicht sluiten ven.verzekeringen. Hieronder voorbeelden tncl. kwijtschelding bij overl.s 24 mnd 1.000 - 52 1.503 - 73 f 2300 - fV2t 36 mnd f 12.500 - ƒ424 15 000 - ƒ529 ƒ17.100 - fo,S •.3 mnd ƒ15.000 - 437 ƒ17.500 - 509 - 20 000 - f 580 60 mnd ƒ20.000 - f 485 ƒ25.000 - 6W flS - fff? spoed? Tot JO.OQO (n één «u? rcncJ Gék zaken crod.eS.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1