V.8. bereid tot onderhandelen over wapenstilstand in Zuid-Vietnam FUSIE AGO, AMEV EN DELTA-LIOYD GAAT NIET DOOR Pas dinsdag stemming in Bundestag Méeuw met pijl KWESTIE GEHUWDE PRIESTER UIT WEST-DUITSE SYNODE GEWEERD Militant socialisme en christendom onverenigbaar Schiphol wil fors uitbreiden Je^eiua SANOSTOL SANOSTOL binnenland buitenland ROGERS IN NAVO-HOOFD HET WEER IN EUROPA Ook Tennessee voor Wallace De Oost-verdragen voor tijdelijke kantoorkrachten Het front FRANSE BISSCHOPPEN: Straffen Belgische ambtenaren Van Agt: optreden Bossche officier van justitie tegen kienavonden juist r V" "13 Britse soldaat in Ulster gewond Zaterdag 6 mei 1972 11 13 MUENCHEN (KNP) De Westduitse bisschoppen heb ben de agenda van de West duitse synode, die aanstaande woensdag 10 mei van start gaat, alleen maar goedgekeurd, als aan twee voorwaarden vol daan wordt. Ten eerste zijn zij van mening, dat het voorge stelde agendapunt over „de richtlijnen voor pastorale hulp aan gescheiden gelovigen" al leen dan op de synode aan de orde mag komen, als dit in samenhang gebeurt met het thema „het christelijk beleef de huwelijk". En ten tweede wil het Duit se episcopaat niet, dat de kwes tie van de toelating van ge huwde mannen tot het ambt, op de komende synode ter sprake komt. Deze beslissing van het Duit se episcopaat (die met grote meerderheid 40 voor, 3 te gen en 1 onthouding is genomen) wordt door het cen traal comité van de synode betreurd, zo staat in een ver klaring te lezen, die na afloop van de bisschoppenconferentie, op 2 mei j. 1, is uitgegeven. De Duitse bisschoppen zijn van mening dat het een „be langrijke pastorale taak is, om hen die zijn gescheiden en hertrouwd, in de kerk een be paald religieus leven te bie den". Maar het is volgens hen in deze tijd een „nog grotere, en pastoraal gezien een niet minder belangrijke taak van de synode, om de gelovigen behulpzaam te zijn in het zoe ken naar het christelijke ka rakter, de sacramentaliteit en de trouw binnen het huwe lijk". Wat betreft het punt van de toelating van gehuwde man nen tot het ambt hebben de bisschoppen verklaard, dat „zij bereid zijn, door het toe nemende personeelsgebrek op vele gebieden in de zielzorg, naar nieuwe wegen te zoeken voor het ambt in de kerk". Maar men is van mening, dat dit punt op de synode niet aan de orde kan komen „omdat door de begrensde bevoegdhe den en mogelijkheden van een landelijke synode, een concen treren op een concreet doel, juist wat betreft deze kwestie, afgewezen moet worden". De Duitse bisschoppen wij zen dan in dit verband op hun uitspraak van vorig jaar, toen zij met 23 tegen 16 stemmen, de toelating van gehuwde mannen tot het priesterambt hebben afgewezen. Ook halen zij de uitspraak van de jong ste bisschoppensynode in deze kwestie aan. „Met het oog op deze, door de paus bekrachtig de. door de gezamenlijke kerk genomen beslissing, houdt het Duitse episcopaat het niet voor verantwoord, zich binnen af zienbare tijd tot de paus te wenden met het verzoek ge trouwde mannen tot het ambi toe te laten". De Duitse bis schoppen verwachten ook niet dat op de synode wat betreft dit vraagstuk volstrekt nieuwe argumenten, pro of contra, naar voren gebracht zouden zijn. William P. Rogers, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken (rechts) te Brussel in het Hilton-hotel in gesprek met zijn Nederlandse ambtgenoot Norbert Schmelzer (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL In het NAVO-lioofdkwartier in Brussel is gisteren een vergadering begonnen van de Atlantische raad, het permanent orgaan van het At lantisch bondgenootschap, waar de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rogers een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven over de problemen die President Nixon tijdens zijn bezoek aan Moskou, op 22 mei, met de Sovjetleiders zal bespreken. De ver gadering van de Atlantische raad werd ook bijge woond door de Nederlandse minister van buiten landse zaken, Schmelzer, die nog apart een onder houd heeft gehad met minister Rogers. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte' eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoofmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C,B1,B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM max. temp. Aberdeen regen 11 Athene licht bew. 22 Barcelona licht bew. 17 Berlijn zwaar bew. 18 Bordeaux zwaar bew. 14 Brussel geheel bew. 16 Frankfort licht bew. 15 Genève zwaar bew. 15 Helsinki zwaar bew. 18 Innsbruck zwaar bew. 19 Kopenhagen zwaar bew. 17 Lissabon zwaar bew. 15 Locarno zwara bew. 15 Londen regen 13 Luxemburg motregen 11 Madrid half bew. 17 Malaga zwaar bew. 21 Mallorca licht bew. 18 München onbewolkt 16 Nice zwaar bew. 18 Oslo onbewolkt 20 Parijs half bew. 15 Rome half bew. 19 Split onweer 19 Stockholm zwaar bew. 17 Wenen onbewolkt 19 Zürich onbewolkt 15 Casa Blanca zwaar bew. 18 Istanboel zwaar bew. 14 Las Palmas zwaar bew. 19 Tel Aviv half bew. 22 Tunis half bew. 22 Op dit kaartje is te zien hoe de keizerstad Hoe-é van drie kanten (zie pijlen) door de Noordvietnamese en Viet- congtroepen wordt bedreigd. Rechts een gewonde Zuidviet- namese militair op de vlucht langs hoofdweg 1. NEW YORK (UPI) Gou verneur George Wallace van Alabama, heeft in de voorver kiezingen voor de democrati sche presidentskarididatuur, zijn derde overwinning be haald. Dat gebeurde in Ten nessee, dat door de meeste de mocratische kandidaten geme den is, hoewel hun naam wel op de stembiljetten stond. Wal lace kreeg eerder Florida en zijn eigen staat, Alabama, ach ter zich. AMSTERDAM AMEV heeft zich uit de fusiebespre kingen met AGO en Delta- Lloyd teruggetrokken. Over de hierdoor ontstane situatie wordt thans door laatste twee maatschappijen over leg gepleegd. Zij zullen te zijner tijd hierover nadere mededelingen doen, aldus (ADVERTENTIE) UjUrJ Cu Breda, Joris Helleputtestraat 15 Tel. (01600) 7 48 16 sinds 1947 (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse op positie heeft gisteren zijn be slissing over de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen tot dinsdag uitgesteld. Kanselier Willy Brandt wordt hierdoor geconfronteerd met een wacht tijd van vier dagen in de spannende situatie, die woens dag zal leiden tot de stemming over de verdragen in het Westduitse parlement. Brandt en de leider van de christen-democraten, Rainer Barzel, hebben gisteren op nieuw gedurende twee en een half uur overleg gepleegd zon der het eens te worden over een gezamenlijk standpunt dat de bezwaren van de oppositie tegen de niet-aanvalsverdra- gen met Moskou en Warschau uit de weg zou kunnen rui men. De regering heeft gezegd dat de beide partijen .belang rijk dichter' bij de formule ring van een verklaring zijn gekomen die het gezamenlijke standpunt over de verdragen zou vastleggen en waardoor nieuwe onderhandelingen met de Russen zouden kunnen worden vermeden. Maar Barel heeft tegenover parlementsleden van de oppo sitie verklaard, dat de situatie nog steeds geheel onbeslist is. Hij maakte bekend dat zijn partij een beslissing tot dins dag zal uitstellen, dezelfde dag waarop in de Bundestag het debat over de ratificatie zal beginnen. Brandt heeft verklaard dat de stemming definitief o-p woensdag moet plaats hebben en niet langer kan worden uit gesteld. een communiqué van de drie concerns. De drie maatschappijen deelden eind februari mee, over een fusie te spreken. Zij verwachtten van een samen gaan vele voordelen. Deze me dedeling kwam zelfs voor de vakbonden onverwachts, om dat de drie zelf ad een produkt zijn van fusies, die men nog aan het uitwerken is. Het plan maakte op hen een „overdon derende indruk". Door het samengaan zou het grootste verzekeringsconcern van ons land ontstaan zijn, met vlak daarachter de Natio- nale-Nederlanden groep. De nieuwe groep zou een omzet krijgen van naar schatting (1971) bijna f 2,1 miljard en een levensverzekeringenbe st-and van bijn-a f 43,1 miljard. Bij AGO werken 2200 man. bij AMEV 1900 man en bij Delta-Lloyd ruim 3900 man in Nederland, in totaal dus ruim 10.000 man. 25.000 ITALIAANSE artsen hebben hun 48-uurstaking met een dag verlengd, nadat een gesprek over salarissen met de staat (werkgever) op niets was uitgelopen. KONINGIN JULIANA heeft de minister van buitenlandse zaken van Venezuela, Aristides Calvani en zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen. Volgens zegslieden is Rogers niet van plan de vertegen woordigers van Noord-Viet- nam te ontmoeten wanneer hij de volgende week naar Parijs gaat, maar een dergelijke ont moeting is niet helemaal uit gesloten. Rogers heeft tegen de raad van de NAVO gezegd, dat president Nixon bij zijn bezoek aan Moskou de volgen de maand zal proberen de Rus sen er toe te brengen dui delijk te stellen welk ver- band. de Sovjet-Unie legt tus sen de voorgestelde Europese veiligheidsconferentie en de besprekingen over de vermin dering van de strijdkrachten. Volgens Rogers zijn de V.S. bereid over een wapenstil stand in Vietnam te onderhan delen en politieke vraagstuk ken voorlopig' te laten rusten. Rogers verklaarde dat de Verenigde Staten geen kernwa pens zouden gebruiken en ook geen landstrijdkrachten naar Vietnam zouden terugzenden maar dat hij verder niet in bijzonderheden wiide tre den. Amerika staat op het punt 72 Phan tomjachtbommenwer pers als versterking naar In dia-China te zenden om de luchtsteun aan het Zuidvietna- mese leger op te voeren. Na der nieuws over de jongste ontwikkeling in dit kader staat op pagina 1. Wat de gevechtshandelingen aan het Vietnamese front be treft daar zijn Zuidvietnamese parachutisten en infanteristen er gisteren in geslaagd de be langrijke verkeersweg nr. 14 in het centrale hoogland te her openen voor konvooien om dringend nodige militaire goe deren naar de bedreigde stad Kontoem te brengen. De Zuidvietnamese troepen ontmoetten weinig verzet. Het was de eerste tegenaan val van de regeringstroepen sinds het begin van het noord vietnamese offensief op 30 mrt. De stad Hoè-e (zie kaartje) wordt van drie zijden bedreigd. Aan het front bij An Loc, 100 km ten noorden van Saigon is de situatie nog ongewijzigd. De communisten houden de PARIJS (KNP) In een soort mandement heeft de Franse bisschoppelijke com missie voor de arbeid gewaar schuwd dat er geen verzoe ning mogelijk is tussen het evangelie en het militante so cialisme. Zij komt hiermee tot een andere conclusie dan de katholieke actie onder de ar beiders, die vorig jaar haar leden aanspoorde om te onder zoeken of er mogelijkheden waren voor verbreding der sa menwerking met de socialis ten, bijvoorbeeld door lid te worden van de linkse vakbon den en politieke partijen en samen te werken aan de socia listische maatschappij. De Franse bisschoppelijke commissie legt haar afwijzen de conclusie neer in een 16 pagina's lang document, dat aan alle Franse bisschoppen is toegezonden. Haar mening is het resultaat van een brede dialoog met zowel militante katholieken als socialisten. De commissie merkt erbij op, dat het document een eerste re flectie is en niet leerstellig of definitief bedoeld is. De bisschoppelijke commis sie maakt duidelijk welk soci alisme zij bedoelt, namelijk het militante socialisme, dat uitgaat van een materialisti sche en atheïstische visie. Ver zoening zal slechts mogelijk zijn, wanneer dit type socialis me de fundamentele rechten van de mensenlïjke persoon erkent en zijn activiteiten richt op het welzijn van de hele mens, zoals dat - aldus de Franse bisschoppelijke com missie. - tot wtdirakkirig komt in de christelijke term „bo vennatuurlijke roeping van de mens". De bisschoppen erkennen de verdiensten van het socialis me, maar toch is het onvere nigbaar met het christendom dat een christen marxistische socialist zou worden. Zij wij zen er echter ook op, dat deze afwijzing van het atheïstisch en marxistisch socialisme geen steun betekent aan het kapita lisme. Het liberale kapitalisme wijzen zij evenzeer af, omdat - zo zegt het document - dit type kapitalisme oorzaak is van veel onrechtvaardigheid in de wereld. stad omsingeld en alle voorra den voor het garnizoen moeten per vliegtuig worden aange voerd. BRUSSEL (ANP) De cor rectionele rechtbank te Brus sel heeft gisteren zeven amb tenaren van het Belgische mi nisterie van arbeid straffen op gelegd, omdat ze zich hadden laten betalen voor het afge ven van werkvergunningen aan vreemde arbeiders, in België. De zwaarste straf twee jaar gevangenis, waarvan an derhalf jaar voorwaardelijk, en een geldboete was voor de 35-jarige R. van H., die on der-bureauchef bij het minis terie was. De rechtbank stel de vast, dat hij zich minstens 7000 gulden had laten betalen voor het geven van werkver gunningen. Een 43-jarige hoofdklerk bij het ministerie, E. G. kreeg 18 maanden waarvan 12 voor waardelijk plus een boete. Deze man had behalve onge veer 3500 gulden ook geschen ken in natura aangenomen. Andere ambtenaren kregen lichtere straffen, raftahshemfwy (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De N.V. Luchthaven Schiphol heefteen plan ingediend bij de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees jr., dat een forse uit breiding van de luchthaven in houdt. In eerste instantie omhelst dit de bouw binnen het huidige verkeersareaal van een tweede stationsgebouw en de aanleg van een vijfde startbaan, de derde baan in noord-zuid-rich ting. In tweede instantie denkt Schiphol aan de bouw van een compleet tweede verkeersare aal ten westen van de rijkswej Den Haag-Amsterdam. Volgens de directie van de N.V. Lucht haven Schiphol zou daarmee de capaciteit van Schiphol ge waarborgd zijn tot ongeveer 2000. De aanleg van een tweede nationale luchthaven zou daar mee, volgens de Schiphol-diree- tie, voor enige tientallen jaren van de baan zijn. Het lijkt echter niet waar schijnlijk dat minister Drees op deze suggesties zal ingaan. Tegen de plannen voor een vijfde baan, die al eerder in de publiciteit kwamen, zijn al veel protesten gerezen. Een nog forsere uitbreiding zou de geluidshinder nog eens aan zienlijk versterken in de om geving van Schiphol. (Van onze pari. redacteur- DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) acht het straffe optreden van de officier van justitie in Den Bosch tegen kienavonden in verschillende gemeenten in Noord-Brabant juist. Hij antwoordt dat op vra gen van de KVP-tweede-ka- merleden Du Chatinier en Kleisterlee. In die gevallen, waartegen thans wordt opgetreden wor den niet alleen de grenzen van de huidige wet overschreden, maar ook die zijn vastgelegd in een initiatief-wetsontwerp, dat binnenkort in de kamer wordt behandeld. J Deze meeuw schijnt bij zonder weinig last te hebben van een grote pijl, die dwars door zijn nek geschoten is. Het ■sant dier vliegt al geruime tijd zo rond in de buurt van liet Amerikaanse Riverside in Cali fornia. V? Ongeveer om deze tijd, in de eerste helft van mei, moet het geweest zijn dat vijf jaar geleden in deze kolom de eer ste woorden van ondergete kende werden geschreven. Ik zeg het maar even omdat an ders helemaal niemand er aan denkt. Niet dat ik dat erg vind. De krant is behalve een mijn heer, haha, dat gelooft nie mand meer ook een een dagsvlieg. En Merijn is hoog stens een eendags-bijtje, dat soms prikt en dan weg is. En, sprak de sikkeneur met de pest aan deze tijd: „Ik lust (r) urn rauw!"^ Zonder daarook maar een nacht van wakker te liggen, wenden we ons naar de ge beurlijkheden om ons heen, die zo ze niet bepaald ener verend genoemd kunnen wor den, toch interessant zijn. Tur kije b. v. Het Turks fruit is aan het rotten. Nu denkt uiteraard ieder het zijne over wat dat fruit dan wel is. Voor mij hangt fruit aan de bomen, Als je klein genoeg bent, hangt het zelfs aan hoge bomen. V weet wel die veel wind vangen. En in dat stuk NAVO-front heb ben de meeste hoge bomen petten op. Aardig hè, dat verhaaltje over dat pakpapier dat uit ge heime stafkaarten bleek te be staan. Maar, heeft het Britse ministerie van defensie ge zegd, de veiligheid is niet in gevaar gebracht. Natuurlijk niet. Dat gebeurt maar zelden als staats- of defensiegeheimen Uitlekken. Maar de meeste stukken zijn ook niet geheim omdat anders de staatsveilig heid of zoiets tn gevaa/r komt. Welnee. Ik maak me sterk dat heel veel overheden stukken of be sluiten geheim houden, om in druk te maken. Om de mensen te laten denken dat ze belang rijk zijn, omdat ze dingen doen die niemand mag weten. Dat gebeurt door regeringen, door legerleidingen, door amb tenaren, door directies van be drijven en zelfs door voetbal clubbesturen. Gezag kweken, waar in feite geen gezag, of ontzag meer is. Dat is het. Dat zijn ook de mensen die democratisering zo gevaarlijk vinden, denk ik. De doordraver van de week, Nixon maar, hè? Ja, Nixon. Iets beters hebben we niet. Helaas. Toch maar een prettig week einde. MERIJN. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM BELFAST (UPI) In de katholieke Ballymurphy-wijk van Belfast in Noord-IerJand is gisteren een Britse soldaat die op wacht stond, door sluip schutters beschoten en gewond. Zijn toestand is niet ernstig. De jongen die men vrijdag morgen doodgestoken aantrof in een eveneens katholieke buurt is nog niet geïdentifi ceerd. Het slachtoffer, dat tus sen de 17 en 20 jaar moet zijn, was zestien maai gestoken. Waarom is niet bekend.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9