SCHELDENOTA: MILIEU DOORSLAGGEVEND Blauw boek brengt visie over Schelde- ontwikkeling Zeeuwse zee havens pro en contra Kosten sluiting Oosterschelde door inflatie steeds hoger IEDER ZIJN EIGEN STREEKPLAN J Piloot landt in Axel om weg te vragen Terneuzen en Hulst hebben beste regionale voorzieningen Publiek vraagt, bibliotheek antwoordt Zeven ton schade door brand stad streek Weekenddienst Stemredactie Zonnig Vier maanden geëist tegen alcoholstokers Zaterdag 6 mei 1972 '(■Van. een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Milieu factoren bepalen tot op grote hoogte in hoeverre er recht gedaan kan worden aan de economische factoren, die bij zeehavens industrieontwik keling een rol spelen. De gis teren verschenen „Scheldeno- ta" wijdt dan ook veel aan dacht aan de problemen van water- lucht en bodemveront reiniging. De nota lost, zoals verwacht mocht worden, een aantal pro blemen planologisch op, door b.v. maximum afstanden tus sen woongebieden en indus triecomplexen aan te geven. Dit gebeurt vanuit een centra le hoofddoelstelling voor het ruimtelijk beleid, welke aldus wordt geformuleerd: „Het welzijn in een zo evenwichtig mogelijk leefmilieu waarbor gen". Daarvan afgeleide hoofddoelstellingen zijn: hoog waardig werkmilieu, een hoog waardig woonmilieu en een hoogwaardig recreatiemildeu- Alles valt of staat met de vraag in welke mate het deel van de dampkring waarin wij ons bevinden, gezond mense lijk leven mogelijk maakt. Het antwoord van de plano loog luidt: Geen versnippering en spreiding van industriële vestiging en woonbebouwing, doch integendeel concentratie daarvan. Een tweede middel zijn de bufferzones. Tussen woonge bieden en industriegebieden zijn „neutrale' 'zones van 4 a 5 km breed, althans voor Zeeuwse omstandigheden ac ceptabel. Voor wateropper vlakten moeten ruimere maat staven worden genomen: b.v. 6 km, zegt het „Blauwe Boek". Hoe groter het woongebied is, hoe verder het van een indus triegebied moet liggen, met het oog op de „eigen" veront reiniging van zo'n gebied. Kleine kernen kunnen zich op 2 a 3 km afstand van een industriecomplex bevinden. Het derde planologische mid del bestaat uit het reserveren van groenstroken, een coulis- senlandschap, bestaande uit smalle groengordels, wordt het meest doelmatig geacht. Een reeds in 1971 uitgebrachte no ta van de provinciale water staat in Zeeland schetst de hui dige en toekomstige vervui- lingsbronnen die de water kwaliteit in de Schelde aan tasten. De grootste en meest gede- taileerde kaart bij het „Blau we Boek" is aan dit probleem gewijd. Opmerkelijk is, dat het probleem wat waterver vuiling betreft, een Belgische bijdrage aan het Blauwe Boek, namelijk een uittreksel uit het z.g. richtplan voor de ruimte lijke ordening en ontwikkeling van de streek Schelde-Dy- le". De Dyle is een van de open lucht-smeerpijpen die de Schelde bevuilen. Het water in dit riviertje is reeds ter hoogte van Mechelen zo sme rig, «Jat het zelfs door de in- dusitrièen niet meer kan wor den gebruikt voor koelings- doeleinden. Het Albertkanaal wordt als „Vrij zuiver" aange duid. De Antwerpse agglomera tie, wordt in de Belgische stu die als grote vergeler ten to nele gevoerd. Zou men het afvalwater vanuit de Ant werpse agglomeratie redelijk willen zuiveren, dan zouden daarvoor installaties gebouwd moeten worden die theore tisch 55 ha grond beslaan. van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van daag en morgen kan men zich voor redactio nele aangelegenheden wenden tot de heren A. Koopman, tel. 01180- 7438 (voor Midden-Zee land) en G. van Berkel, telefoon 01150-4866, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Zonnige periodes, bijna overal droog en temperaturen ln het algemeen boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren' zon: 3 tot 11; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent-; kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. waterstanden Konstanz 285 pl. 2, Rhein- felden 227 pl. 18, Straatsburg 210 pl. 14, Pidttersdorf 344 pl. 3, Maxau 392 -4, Plochingen 135 -2, Mannheim 203 -2, Stein- bach 126 pl. 3, Mainz 219 -9, Bingen 125 -1, Kau-b 141 -2, Trier 226 -17, Koblenz 160 pl. 2, Keulen 111 -2, Ruhrort 267 -5, Lobith 895 -6, Pannerdense kop 873 -7, Nijmegen 700 -7, IJsselkop 848 -5, Eefde IJssel 378 -9, Deventer 260 -4, Mon- sin 5452 -8, Borgharen 3894 - 19, Belfeld 1110 pl. 3, Grave beneden de sluis 508 pl. 8. hoogwater Morgen, zondag 7 mei. Ber gen op Zoom: 9.47 en 22.15 uur; Hansw-eert: 9.15 en 21.40 uur; Terneuzen: 8.47 en 21.12 uur; Vlissingen: 8.16 en 20.45 uur; Wemelddnge: 9.37 en 22.05 uur. Maandag, 8 mei: Bergen op Zoom: 11.00 en 23.34 uur; Hansweert: 10.30 en 22.57 uur; Terneuzen: 10.01 en 22.27 uur Vlissingen: 9.29 en 21.59 uur; Wemeldinge: 10.50 en 23.24 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een totaalvisie op de proble matiek van en rond de Westerschelde, zo kan men het gisteren verschenen Blauwe Boek" van de provinciale planologische commissie noemen. Het heeft de titel „Schelde-nota" gekregen en vormt een be langrijke, zo niet de belangriikste bijdrage aan de discussies over de ontwikkelingsschets 1971 van het Zeeuws Provinciaal Bestuur. Zoals bekend wordt de ontwikkelingsschets op maandag 15 mei in Provinciale Staten van Zeeland behandeld. „Het Blauwe Boek", dat grotendeels door de PPD is samengesteld, inventariseert problemen en plannen die het Westerseheldegebied betreffen, waarbij oak wordt gesproken over de krachtvelden die ron dom de grote Belgische indus triezones worden opgewekt en uit invloed tot diep in de delta doen gevoelen. Doel van de Schelde-nota is, om het inzicht in de ruimtelij ke problematiek te vengroten Dit gebeurt allereerst door een confrontatie met drie denkmo dellen afkomstig uit het wel bekende „Paarse Boek" van de rijksplanologische commis sie. Daarnaast geldt de bena dering van de Schelde-nota zelf. Het Blauwe Boek stelt, dat de ruimtelijke structuur van het Scheldebekken zo goed mogelijk zal moeten aansluiten op de structuur van het delta gebied als geheel. Een landin- w-aardse ontwikkeling van Rotterdam in de richting van Antwerpen wordt ook gelet op de tussen deze polen tot stand komende verbindingen van kanalen tot pijpleidingen toe aannemelijk geacht. Daarom is het nodig om bin nen een dergelijke, verstede lijkte zone, scheidende zones en stroken open te houden. De mogelijkheden welke het Schelde-bekken voor bijvoor beeld zeehavenindustrie biedt, worden door andere factoren bepaald dan in het Waterweg gebied het geval is. De water weg is in het voordeel als het gaat om toegankelijkheid voor zeer grote zeeschepen. Het Schelde-bekken biedt relatief aanzienlijk meer ruimte voor nieuwe zeehavenindustrieont wikkeling. Zolang de behoefte aan terreinen daarvoor aanwe zig is en de wenselijkheid van realisering daarvan wordt on derschreven, kan gesteld wor den aldus het Blauwe Boek dat het Schelde-bekken op dit punt mogelijkheden bezit, die het Rijnmondgebied niet onaanzienlijk kunnen overtref fen- Het Blauwe Boek, komt uit gaande van de planologische realiteit, tot twee modellen voor een ruimtelijke structuur in het Westerschelde-gebied. In het een is de gedachte van spreiding van ontwikkelings zones verwerkt, terwijl in het andere wordt aangegeven hoe het beeld van geconcentreerde ontwikkelingsgebieden zal zijn. Een gedeeltelijke combi natie van de twee modellen is mogelijk, aldus de opstellers van de Schelde-nota. Het Blauwe Boek geeft overigens duidelijk de voor keur aan het concentratiemo del, omdat dit onder meer gro tere gebieden beschikbaar houdt voor woongebied of voor andere, toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De offi cier van justitie bij de recht bank te Middelburg heeft vrij dag tegen twee Belgische klandestiene alcoholstokers uit Kortrijk, de 25-jarige W. G. V. en de 28-jarige N. C. L., vier maanden gevangenisstraf ge- eist. Op 1 maart ontdekte de douane in Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen in een boerenschuur een klandestiene alcoholstokerij, goed verbor- ge achter een muur en stro balen. Het vuur onder de drukketel bleek vlak voor de ontdekking te zijn gedoofd. De twee klandestiene sto kers wisten te ontkomen, maar konden later toch worden aan gehouden. De alcohol-stokerij leverde wekelijks een produk- tie af van 2000 liter alcohol. De douane kreeg argwaan, na dat op 7 februari in Cadzand een smokkelauto met 740 liter pure alcohol werd aangetrof fen. Op deze auto werden vin gerafdrukken gevonden van de Belg W. V. uit Kortrijk, die op 1 maart bij de stokerij kon worden gearresteerd. Tegen de 28-jarige boer M. A. L., die de schuur voor 30.000 Belgische frank per maand had yerhu-urd, eiste de officier vier maanden, evenals tegen de 50-jarige J. F. J. C, die het contract voor de huur van de boerenschuur had ge sloten in opdracht van drie Belgen, van wie alleen de voornamen bekend zijn. De rechtbank doet op 19 mei uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor elk van de potentiële zeehaven industriegebieden in het Zeeuwse deel van het Wester- schelde-bekken, hebben de op stellers van de Schelde-nota een lijstje met argumenten pro of contra - los van de vraag of men een gespreide dan wei een geconcentreerde ontwik keling nastreeft - samenge steld. De opstellers van de no ta, de PPD Zeeland, hebben verschillende aspecten op hun eigen meritus belicht. Aspect 1: betreft de aanwe zigheid van woonkernen en bebouwing' in de buurt van een industriegebied. In dit licht bezien ligt het industrie gebied Sloe-2, mits als aanvul lend op Sloe 1 gedacht, het gunstigst, gevolgd door het in dustriegebied Reimerswaal. Ook een plan Valkenisse is in dit opzicht gunstiger dan ontwikkelingen in Oost- Zeeuwsch-V iaanderen. Aspect 2: geldt de nautische en verkeersgeografisohe lig ging van de industriegebieden. Ook wat dit betreft ligt Sloe-2 het gunstigst. Het project Os- senisse en in mindere mate Valkenisse (dit laatste pas na dat de bochtafsnijding bij Bath is voltooid) doen daar weinig voor onder. Reimers- waal komt hier als hek-keslui- ter. Vanuit het oogpunt van verbinding met hét achterland gooien een Baaihoekplan, een Valkenisse-plan en in mindere mate een Reimerswaal-plan hoge ogen. Ossenisse en Sloe-2 komen slechter voor de dag- De sterkste troeven heeft, vanuit dit aspect bezien. Baai- hoek-, in veband met de vele relaties met Antwerpen. Aspect 3: de arbeidsmarktsi tuatie. Omdat een Baaihoek plan alleen in samenhang met de kanaalaamleg kan worden gerealiseerd, laat het „Blauwe Boek" van de PPD in dit hoofdstuk de aandacht op Os senisse vallen. Ook Sloe-2 is een zaak van lange adem (na 1985) terwijl Reimerswaal of Valkenisse, waarbij Reimers waal geografisch iets gunstiger voor de dag komt dan Valke nisse, hier de beste troeven hebben. De ruimte op de West-Brabantse arbeidsmarkt zal mede afhankelijk zijn van de eventuele vestiging van een tweede nationale luchthaven aldaar. Ais deze niet in West- Brabant komt, zal de arbeids markt ruim genoeg voorzien zijn om een industriegebied Reimerswaal van werk te voor zien. Over aspect 4: de kosten van aanleg van elk der indus triegebieden la-at het Blauwe Boek zich niet uit. De beno digde gegevens daarvoor zijn namelijk nog niet beschik baar. MMÉ (Van een onzer verslaggevers) AXEL Inwoners van Axel keken gisteren raar op toen in hun gemeente een vliegtuig landde. Het vlieg tuig, bestuurd door W. Wich- man uit Bremen, was uit de koers geraakt omdat de vlie ger geen zicht had op de grond. De heer Wichman vond het daarom veiliger om te landen, teneinde op de grond te zien waar hij te recht was gekomen. Het vliegtuig was gisteren om 10 uur opgestegen op het vliegveld Ganderkesee bij Bremen met besteming het vliegveld Abbeville in Frankrijk. Nadat de vlieger op de hoogte was van de om geving, waarin hij zich be vond, steeg hij met zijn vliegtuig op om de reis voort te zetten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De kosten voor afsluiting van de Ooster schelde zullen door de geldontwaarding steeds hoger wor den. Dat antwoordt minister Drees (Verkeer en Water staat) het Tweede-Kamerlid Terlouw (D '66), die daar twee maanden geleden vragen over had gesteld. Elk jaar blijkt uit de begro ting van verkeer en waterstaat dat de werkelijke kosten van de dammen in het Haringvliet, het Volkerak, de Grevelingen en het Brouwershavense Gat die van de raming overtreffen. Deze stijgende lijn komt vol gens Drees overeen met de opgetreden geldontwaarding. Het is niet mogelijk dit door besparingen geheel te compen seren. Minister Drees kan nog geen exacte raming geven van de kosten van eventuele compar- timenteringswerken voor een afgesloten Oosterschelde. Hier over is nog een onderzoek gaande. Uitgaande van de ver onderstelling dat er twee dam men zullen worden aangelegd (een dam over de Galgeplaat tussen Schouwen en Noord- Be veland) en een tussen Tho- len en Zudd-Beveland) raamt het ministerie de kosten van benodigde kunstwerken op on geveer 225 miljoen gulden. Omtrent de kosten voor re creatie is volgens de bewinds man nog geen raming te ge ven, omdat er nog geen uitge werkt plan bestaat. De opmer king van de heer Terlouw, dat de inrichtingskosten niet zou den hoeven te worden ge maakt, ontgaat minister Drees: deze werken zijn immers geen noodzakelijk gevolg van de af- sluitingswerken. Zij behoeven na afsluiting van de Ooster schelde niet beslist te worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Zeeuwsch-Vlaanderen vervullen Terneuzen en Hulst een regionaal verzorgende functie. Axel heeft een dui delijk minder uitgerust verzorgingsapparaat. Het apparaat van Terneuzen is beter toegerust en biedt meer keuzemogelijkheden dan Hulst. Bovendien heeft Terneuzen reeds voorzieningen die een gewestelijk karakter dragen. De mogelijkheid dat het voorzieningenapparaat in Oostburg nog verbeterd kan worden lijkt vrij gering omdat oost-Zeeuwseh- Vlaanderen in de toekomst wellicht in toenemende mate een ver zorgende functie zal moeten gaan vervullen voor west-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot deze conclusie komt de dat het voor de hand ligt dat, werkgroep van het ETI, de indien nieuwe voorzieningen PPD en de Stichting Zeeland mogelijk zijn die een zodanig in een nota over de kernen draagvlak eisen dat er slechts aan de streekcommissie voor een van in Zeeuwsch-Vlaande- oost-Zeeuwseh-Vl-aanderen. ren kan komen, deze te situe- Zoals bericht ontmoette deze ren in het centrum van inventarisatie van voorzienin- Zeeuwsch-Vlaanderen, t.w, gen in de vergadering van de Terneuzen. streekcommissie nogal wat kritiek. De inventarisatie zou onder meer niet volledig ge noeg zijn en te weinig gede tailleerd. Naar landelijke maatstaven gerekend moeten Terneuzen, Hulst en Oostburg onder de kleine regionale centra gere kend worden. Van de honderd te behalen punten, die aan een regionaal centrum toegekend kunnen worden, kreeg Ter neuzen er 32 en Hulst 20. Gezien de lijst van voorzienin gen van Axel kwam deze ge meente niet voor een punten waardering in aanmerking. Uit een in Noord-Brabant en het Benelux-middengebied verricht onderzoek is gecon cludeerd dat voor een verzor gingsapparaat met volledige regionale betekenis een inwo nertal in de hoofdkern is ver eist van minimaal 25.000 a 40.000 en in het gehele verzor gingsgebied van minimaal 60.000 a 100.000. Voor een vol ledig gewestelijk verzorgings apparaat zijn deze aantallen resp. 100.000 en 250.000- De werkgroep van ETI, PPD en Stichting Zeeland meent (Van, een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het giste ren verschenen „Blauwe Boek" van de provinciale pla nologische commissie geeft een sterk tot de verbeelding sprekend overzicht van wat er aan ruimtelijke studies en plannen in het Scheldegebied voor handen is. Antwerpen. Strevend naar een stadsgewest met een miljoen inwoners, wordt deze stad, samen met het Gentse, steeds meer het zuidelijke krachtveld van de Rijn-Maas-Scheldedelta. Volgens het voorontwerp van het gewestplan Ant werpen vormt de Schelde niet de begrenzing van de sociaal-economische ont wikkeling, maar is zij de centrale as daarvan. Het plan gaat uit van een ster vormige structuur, waarvan het centrum op de rechter oever van de Schelde ligt, in de vorm van de kern- stad. Er ligt ruim 10.000 ha haven en industriegebied. St. Niklaas-Lokeren. Het voorontwerp gewestplan deelt hier 6.600 ha indus triegebied op de linker- Schelde-over toe aan de Antwerpse agglomeratie. Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-oost. Het Blauwe Boek acht het denkbaar, dat het betrokken gebied, welks voorontwerp-streek plan zal moeten worden af gestemd op de Baalhoek- plannen, gunstig zal liggen voor een industrieterrein van beperkte omvang, bij- h-ier volop in beweging, voorbeeld 1000 a 1200 ha. Het wordt logisch geacht "dat de ontwikkeling op de linker-Schelde-oever Oost- Zeeuwsoh-Vlaanderen— Oost niet ongemoeid zal la ten. Gent. Hier geldt dat de randgebieden, met name de zones van Lokeren, Wette- ren, Gavere, Deinze, Aal- ter, Eeklo en Terneuzen in de toekomst meer en meer economisch verbonden zul len worden met het gewest Het Gentse en de Kanaal zone. Het Blauwe Boek ci teert uit het gewestplan voor Gent, dat het voor Vlaanderen en België van vitaal belang is, dat van de Noordzee tot Antwerpen een zone wordt gereser veerd voor de toekomstige havenaccommodaties en diep vaarwater-industrie terreinen. Zeeuwsch-Vlaamse Ka naalzone. De zaken zijn Het Blauwe Boek maakt hier geen keuze tussen bij voorbeeld Ossenisse-West of Ossenisse-Oost, maar stelt dat een Klein-Ossenis- se van ongeveer 1000 ha (de helft van het aanvan kelijk geplande oppervlak) technisch mogelijk lijkt. Zeebrugge. De meest am bitieuze plannen, welke on dermeer spraken van de aanleg van een kanaal tot Antwerpen met een capaci teit voor schepen van 250.000 ton dw. zijn blijk baar van de baan, aldus het Blauwe Boek. Brugge-Oostkust. Een ster ke bevolkingsgroei tot 1981 wordt verwacht. De indus triële ontwikkeling zal zich in hoofdzaak voltrekken tussen Zeebrugge en Brug ge. De berekende terrein behoefte voor industrie be draagt 10.600 ha. Zeebrugge. Voorlopig is hier 1.500 ha. grond ten oosten van het Boudewijn- kanaal voor industrie be stemd. De uitbreidingen hiervan zullen zich in zui delijke richting gaan vol trekken. West-Brabant. De opstel lers van de Schelde-nota voorzien een belangrijke verschuiving in de oriënta tie van West-Brabant in de richting van sterkere bin dingen met de Delta. Oost-Zeeland. Hier draait alles om de vraag: wel of geen Reimerswaalplan. Dit betekent een keuze tussen een stedelijke ontwikkeling en tussen die in de richting van een groen-agrarisch gebied. Midden-Zeeland. Bij het tot ontwikkeling brengen van een industriegebied Sloe-2 (ten oosten van Borssele) zal hier bruto 3.700 ha voor de economi sche trekpaarden van het 'gewest beschikbaar zijn. ;(Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De openbare bibliotheek en leeszaal te Ter neuzen zal op vrijdag 12 en za terdag 13 mei een staaltje van ultra moderne dienstverlening aan het publiek demonstreren. Op de Stadhuismarkt wordt een informatiestand ingericht waar men allerlei inlichtingen kan vragen. De vragen worden door 'n microfoon doorgegeven aan de informatiekelder in het stadhuis waar een team onder leiding van mejuffrouw T. Hoekman, de directrice van de openbare bibliotheek, zo snel mogelijk het antwoord zal ge ven. Het publiek bij de stand op de Stadhuismarkt kan op een klein tv-scherm zien hoe dat in de informatiekelder toe gaat. De technische apparatuur bij dit vraag- en antwoordspel wordt verzorgd door de firma Etec in Terneuzen. De Terneu- zense openbare bibliotheek is een der eerste in ons land die deze informatieservice op audi- visuele wijze hanteert. BROUWERSHAVEN (ANP) Een brand in een super markt in het bungalowpark „Den Osse" in Brouwershaven heeft een schade van ongeveer 700.000 gulden aangericht: om streeks twee ton aan het ge bouw en een half miljoen aan verloren gegane levensmidde len, radio- en t.v.-toestellen en enkele motorboten. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het overslaan van vonken tij dens las .verkzaamheden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3