iV er keer smaatregelen Ter neuzen niet uitvoerig gemotiveerd Koelvermogen Kanaal is uitgeput „SCHELDESCHOUW GRANTOUR" IN TERNEUZEN TE WATER GELATEN KRITIEK IN RAAD VAN STATE Speciaal programma Sociale school in Terneuzen Directe radio- uitzending vanuit sporthal te Terneuzen Expositie over suiker in Westdorpe Gewest- vorming in commissie gemeente Axel Grootste schip jachtwerf Vermeulen stad streek Vlissingen Hulst V erkeersdiploma's uitgereikt in Koewacht Corn. Boys viert 40-jarig bestaan Zaterdag 6 mei 1972 TERNEUZEN Sinds gis teren siert een zonnewijzer de zuidgevel van het nieuwe stadhuis van Terneuzen. Het is een geschenk van de perso neelsvereniging van de ge meente Terneuzen en van het personeel van de BB, het ha venschap Terneuzen en de so ciale werkplaats. De zonnewijzer is gemaakt naar een ontwerp van profes sor J. Bakema, dat uitgewerkt is op de tekenkamer De hou ten mallen zijn vervaardigd door krachten van de sociale werkplaats, in hun vrije tijd, leerlingen van de lts en op het constructiebedrijf Havee te Terneuzen. Tijdens de feestmiddag voor het gemeentepersoneel ter ge legenheid van de officiële ope ning van het stadhuis zal de staaf Van de zonnewijzer aan burgemeester J.C. Aschoff wor den aangeboden. De bronzen cijfers van de zonnewijzer zijn gegoten in de gieterij van de firma Van Dongen te Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een negatieve vestigingsfactor, welke zich voordoet in het gebied aan weerszijden van het kanaal Gent- Terneuzen, achter de sluizen, is de te hoge temperatuur van het kanaalwater. Het laatste kwantum koelvermogen van het kanaal staat ter beschikking van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil. Zoudien nieuwe industrieën zich hier willen vestigen, dan moet er gerekend worden op grote investeringen voor de bouw van koelinstallaties. En kele contacten met potentiële vestigingkandidaten zijn in het verleden al op het koelwa terprobleem vastgelopen. De NSM heeft reeds in beginsel besloten om voor haar nieuwe industriële activiteiten, die wegens de teruggang in de kunstmestsector op olie zullen worden gebaseerd, niet aan het kanaal te vestigen, doch een gebied dat direct aan de Westerschelde gelegen is uit te kiezen. Dit kan zowel Osse- nisse zijn als een soortgelijk gebied boven de kanaalzone. Een en ander wordt gecon stateerd in een rapport van het ETI en de PPD over de kwalitatieve indeling van de zeehaventerreinen in Zeeland, zowel gezien vanuit het aan bod als vanuit de vraag. Wat het aanbod betreft: voor zeehaven industrie en verwerkende bedrijven is Vlissingen-oost zeer geschikt. Borssele-oost kan ten dele ook als zeehaventerrein worden aangemerkt. Terneuzen-west (Dow-cheroical) moet als af gerond worden beschouwd. De terreinen langs het Nederland se kanaal tussen Terneuzen en Sas van Gent worden, mede door de koelingsproblemen als ongeschikt voor zeehavenin dustrie maar ook voor enkele andere bedrijfstakken aange merkt. Ossenisse kan, aldus de studie, gelijkwaardig aan Vlis singen-oost worden geacht. Zeehaven ontwikkeling bij Baalhoek, welke nautisch zeer goed mogelijk is, zal zich „buiten de sluizen" moeten voltrekken. De studie van ETI PPD verwacht echter, dat het Baalhoekkamaal niet voor 1982 gerealiseerd zal worden. Af gaande op de vraag naar ter reinen ziet de studie grote mo gelijkheden voor de Axelse vlakte om overslagactiviteiten op te vangen. Er wordt een toename van de overslag in Nederland van 250 miljoen ton in 1970 tot een miljard ton in 2000 verwacht. Het ETI voor Zeeland merkt, wat de vraag naar industrieterreinen betreft op, dat er in het huidige are aal plaats is voor drie petro chemische complexen aan de Westerschelde, waarvan twee in Vlissingen-Oost. De ruimte welke een van die twee be drijven nodig heeft kan ook worden toegedeeld aan een metalurgisch complex a la Pè- chdney. Het ETI noemt voor de te verwachten economische groei enkele Amerikaanse cijfers, die op West-Europa betrek king hebben, en de verbeel ding tarten. Tot 1985 zullen minstens acht nieuwe staalfa brieken, 33 tot 50 alluminium- fabrieken en 40 tot 60 olieraf finaderijen een vestigings plaats in Europa zoeken. Voor de snelst groeiende industriële sector, die van de plastics, de chemicaliën, en de farmaceut! sche produkten zijn zelfs geen ramingen te geven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De verkeersmaatregelen, die het gemeentebe stuur van Terneuzen heeft genomen in samenhang met de aan wijzing van de Noordstraat tot voetgangersgebied (winkelpro menade), zijn niet erg uitvoerig gemotiveerd. Deze min of meer als verwijt klinkende kwalificatie viel gisteren te beluisteren in de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State, die een beroep op de Kroon behandelde van, een drietal inwoners van de stad tegen de maatregelen van b. en w. In bepaalde gevallen blijft de Lange Kerkstraat bovendien via de Noordstraat bereikbaar door het verlenen van onthef fingen. Om die reden zou een aantal van de aanvankelijk protesterende Terneuzenaren zijn bezwaarschriften ook niet tot aan de Kroon toe hebben doorgezet. De bezwaren van deze drie inwoners, die behalve zichzelf tevens het plaatselijke actieco mité tegen de verkeersmaatre gelen vertegenwoordigden, kwamen er goeddeels op neer, dat de gemeente eigenlijk geen goede argumenten hebben. zou Het is, zo betoogde woord voerder J. A. Riemens, een besluit dat genomen is ten gunste van de Noordstraat- winkeüers, die met het initia tief tot de winkelpromenade zijn gekomen. Tegen die pro menade op zich hebben wij geen bezwaar, maar wel tegen het omleggen van het verkeer, want dat gaat ten koste van de neringdoenden in de Lange Kerkstraat. Vooral de vele Zeeuwsch-VIamingen, die Ter neuzen per fiets bezoeken, moeten nu een veel te lange omweg maken om de Lange Kerkstraat te bereiken, aldus het bezwaar van het actieco mité, dat ook bezwaren aante kende tegen het instellen van eenrichtingsverkeer in de Lan ge Vlooswijkstraat. Voorts zou den de leerlingen van twee mavoscholen gedupeerd zijn. De heer Riemens en zijn mede-actievoerders Wil en M. P. Meeusen pleitten er voor de Noordstraat weer toegankelijk te maken voor het verkeer, vooral nu er van het promena de-plan (een overluifeling van do Noordstraat) niets terecht is gekomen. De straat is ei genlijk alleen maar afgezet voor het verkeer en men heeft en een bord met het opschrift promenade voor gehangen, al dus het actiecomité. Namens de gemeente traden hoofdcommissaris G. Christi- aanse en politie-adjudant J. de Vos op. De heer Christiaanse gaf toe, dat de maatregelen inderdaad niet uitvoerig zijn gemotiveerd, maar dat kwam zo zei hij omdat er voor de officiële vaststelling al uit voerig over gepraat was. Bo vendien zou een aantal van de getroffen maatregelen, gezien de verkeerssituatie in Terneu zen. toch wel genomen zijn, ook al was de Noordstraat geen promenade geworden. Fietsers en bromfietsen zijn zijns inziens niet gedupeerd nu de gemeente besloten heeft wel toe te laten dat men de Noordstraat door mag met fiets of brommer aan de hand. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Waarschijn lijk zal in de a.s. september maand in Terneuzen de sociale school van het NKV van start gaan. Dit deelde de voorzitter van de afdeling Terneuzen van het NKV, de heer A. van der Ven, gisteravond mede, nadat de secretaris, de heer W. van der Weide aan de afgevaardig den van de vakafdelingen een uiteenzetting had gegeven. De heer Van der Weide deel de mede dat na de uiteenzet ting, die districtsbestuurder Ja cobs had gegeven, zich reeds 13 leden hadden opgegeven. Het minimum aantal moet twintig zijn en voorzitter Van der Ven was er van overtuigd dat dit aantal met gemak z\l gehaald worden. Bezoek Het gemeentebe stuur van Vlissingen ontving donderdagmorgen een zestien tal dames van de „Women Ro yal Volunteer Service" (WRVS) uit Folkestone en omgeving (Engeland). De dames zjjn een week lang de gast van de Vlis- singse afdeling van de nie van Vrouwelijke Vrijwilligers. De iaatsten brachten vorig jaar een bezoek aan Folkestone. De dames werden onder het genot van een kopje koffie welkom geheten door burge meester drs. Th. J. Westerhout, die hen kon mededelen, dat zij de eerste officiële gasten wa ren, die hij in zijn nieuwe ambt mocht verwelkomen. I-n zijn toespraak ging de heer Wester- hout onder meer in op de ge schiedenis van Vlissingen en de talrijke kontakten die er (veelal tijdens oorlogsperioden) met de Engelsen zijn geweest. Na gebruik van een aperitief wei-den de dames rondgeleid door het stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN —De VARA verzorgt op dinsdag 9 mei van 11 uur 's morgens tot één uur 's middags een directe radio- uitzending vanuit de sporthal in Terneuzen. Tijdens dit pro gramma, waarvan de leiding bij Cees van Maasdam berust, zullen er jongelui worden geïnterviewd en zullen ver zoekplaten worden gedraaid. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Van 19 ju ni tot en met 1 juli houdt de stichting onderwijstentoonstel lingen in de nieuwbouw van de r.-k. schooi St.-Joseph in Westdorpe een expositie met als onderwerp suiker. Uitgeno digd zijn alle scholen voor ba sisonderwijs (hoogste twee klassen) en voortgezet onder wijs in de gemeente Sas van Gent, Zelzate en Assenede. Verder zijn uitnodigingen ver stuurd aan de Sasse suikerfa brieken. De tentoonstelling zal op 19 juni om 16.30 uur war den geopend. TERNEUZEN Het ver voer van een reusachtige silo, bestemd voor Dow Chemical (Nederland) in Terneuzen, trok gisteren veel bekijks. Het gevaarte met een lengte van 22 meter en een doorsnee van 7 meter was het grootste „vrachtje" dat de firma Stoof- Terneuzen bij Dow afleverde. De aluminium silo werd over het water uit Lekkerkerk naar Terneuzen vervoerd. Op de Hoekse kade in Terneuzen nam de firma Stoof het kar wei over waarbij een speoiaal geconstrueerde malle jan aan te pas moest komen om de kolos naar zijn plaats van be stemming te brengen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vrijdag 12 mei vergadert op het gemeentehuis de commissie voor ruimtelijke ordening. De vergadering be gint om 19.00 uiur. Al-s voor naamste punt van bespreking staat op de agenda een voor stel tot het bepalen van een standpunt der gemeente Axel ten aanzien van de bestuurlij ke indeling en gewestvor ming. Schieting In café P. Leer- aert-Nijs te Hulst wordt van daag (zaterdag) een prijs- schietdng gehouden op de lig gende wip. De schieting begint om drie uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Speciaal voor de bejaarden in de ge meente Terneuzen is tijdens de feestelijkheden rondom de officiële opening van het Ter- neuzense stadhuis een pro gramma in elkaar gezet. Op dinsdag 9, woensdag 10 en vrijdag 12 mei geeft de vere niging Oud-Terneuzen in ver scheidene bejaardencentra een dia-avond. Op vrijdag 12 mei zal het muziekkorps van de gemeen tepolitie uit Maastricht concer ten bij de bejaardencentra te Biervliet, Hoek, Sluiskil en Zaamslag geven. Voor de be jaarden uit Terneuzen is er op vrijdag 12 mei in het Zuid- landtheater, aanvang 8 uur, een amusementsavond- Er wordt een speciale bus dienst naar en van het theater onderhouden voor de bejaar den die te ver weg wonen of slecht ter been gijn. Het ver voer is kosteloos. De bus ver trekt om 7 uur uit Driewegen, is om 7.15 uur bij het bejaar dentehuis De Blide, om 7.30 uur bij Bachtendike, om 7.30 uur op de Markt, om 7.50 uur op het Schuttershof en om 19.55 uur bij gebouw De Scha kel. De terugtocht vindt om streeks 10 uur plaats. Voor de bejaarden uit de buitenkernen is op zaterdag 13 mei bovendien een instuif met een aantrekkelijk programma samengesteld. Ook hier zal een extra-busdienst worden ingelegd. De vertrektijden zijn Vremdieke te Hoek 7 uur, be jaardencentrum Biervliet 7.25 uur, Plein te Zaamslag 8.15 uur en Ir. Lelyplein te Sluiskil 8.30 uur- (Van onze correspondent) KOEWACHT Uit handen van de voorzitter van de Ver eniging Veilig Verkeer hebben 31 leerlingen van de basisschool hun verkeersdiploma ontvan gen. De uitreiking vond plaats in zaal De Schepper, in aan wezigheid van alle ouders en het hoofd der school, de heer R. Lommens. Voorzitter A. Geerads feliciteerde de kinde ren met het behaalde resul taat. Na de diploma-uitreiking vond nog een dia-vertoning plaats over goed of fout in het verkeer. De 31 geslaagden waren: D. Apers, P. Baert, C. van de Bilt, C. van Boven, B. Bonte, M. Bonte, M. de Block, M, Buis, L. Coone, M. de Coo- ninck, W. van Damme, P. van Doele, F. van Gaver, K. van Hove, M. Jansen, E. van Kerk- hove, P. Klinkhamer, P. de Letter, A. van Leuven, E. Ma thijs, R. Martens, J. Wauman, J, Roeland, R. van de Sijpt, B. van de Sijpt, J. van Vlierber- ghe, E. Verbroeken, F. van Waeseberghe, A. IJaebaert, E. Raes en J. Marlens. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op 13 mei viert de voetbalvereniging Conn Boys te Sas van Gent het 40-jarig bestaan. Op die dag wordt ïn het sociaal ge bouw van de CPC Sas van Gent van 14.30 tot 15 uur een receptie gehouden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor Ver- meulens Jachtwerf N.V. in Terneuzen was het gisteren een grote dag- Het grootste jacht dat ooit bij deze werf is gebouwd, de „Scheldeschouw Grantour", werd aan zijn ele ment toevertrouwd. Het stalen schip is voor rekening van een Zwitserse koopman naar een eigen ontwerp van de heer L. A. Vermeulen gebouwd. De ei genaar gaat er pleziertochten mee maken in de Middelland se Zee. De prijs van het ro buuste en toch sierlijke schip ligt om en nabij de f 175.000, met Inbegrip van alle denkba re technische en nautische snufjes. De Grantour is ontwikkeld uit de normale Scheldeschouw, waarvan Vermeulen sinds 1962 een zestigtal heeft afgeleverd. Scheldeschouwen uit Terneu zen varen thans over de gehe le wereld. De Grantour heeft een lengte over alles van 12,50 meter, een breedte van 4 me ter en een diepgang van 1,45 meter. Een ingebouwde 50 pk. Volvo-pentamotor zorgt voor een vaarsnelheid van 15 km. per uur. Onder het dek bevinden zich vier hutten met totaal 9 slaapplaatsen. Een nieuwe ac commodatie van deze vergrote Scheldeschouw is de achterka juit. Verder is er een volledig ingerichte keuken met o.a. een ijskast, een kleuren-t.v., met speciale antenne, een radio- richtingzoeker, die uitgebreid kan worden met radiotelefonie (voor de installatie hiervan zorgde de firma Seb- Blom- maert uit Terneuzen). Appara tuur voor het meten van de windsnelheid en windrichting, een dieptemeter en een log met speedometer completeren i gr'jrt'dt u' i - -Hng. Vermeulen heeft over de bouw van de Grantour nog geen vier maanden gedaan. Het stalen casco heeft een houten opbouw. Er kan 500 liter brandstof worden meege voerd en een zelfde hoeveel heid drinkwater. De Dracon- zeilen zijn door de Terneuzen- se zeilmakerij Van der Snep pen vervaardigd. „Het is op vallend dat er nog altijd een hoop mensen zijn die iets an ders willen dan een schip van polyester, dat aan de lopende band wordt gemaakt", zegt de heer Vermeulen. Zij werf heeft over gebrek aan op drachten niet te klagen. „We gaan ons toeleggen op het ont werpen en bouwen van grote re jachten. Natuurlijk blijven we de gewone Scheldeschouw trouw. Naar dit type schip is nog altijd veel vraag. Er zijn al heel wat mensen naar de Grantour wezen kijken. Het is een schip met een apart ka rakter". medische diensten HUISARTSEN Aardenburg en Oostburg Dokter F. Loose, Nieuw st ra at 53, te Oostburg, tel. 01170-2121. Axel Dokter- Schjltman, tel. 1777 (b.g.g. 01157-1451). Biervliet, Hoofdplaat en IJzen- dijke Dokter Lievens te I,Tzendijke, tel. 01176-266. Borsele en Nieuwdorp c.a. De praktijk van dokter Gel derblom wordt waargeno men door dokter Kiviet te Borsele, tel. 01105-203. Breskens en Groede Dokter Van der Maas, Breskens, tel. 01172-1466. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande Dokter Beok, Zuidzande, tel 01170- 2424. Clinge, Koewacht en Sint-Jan steen Dokter Brabers te Clinge, tel. 01140-2361. Driewegen, Hoedekenskerke, 's-Heerenhoek en Ovezande De praktijk va nde huis artsen J. Kole, H. Zwaxtele en S. Wöstmann wordlt tot maandagochtend 8 uur waargenomen door dokter J. Geldof, Kerkstraat 38, Hoe- dekenskerke, tel. 01195- 275. Goes Dokter J. v. d. Fen, Oostsin-gel 118, Goes, tel. 5003. Heilikenszand, 's-Ileer Arends- korke en Wojphaairtsdijk Dokter A. Vos, Wolphaarts- dijfc, tel. 011-98-231. Hulst Dokter J. Niesten^ tel. 3373. Middelburg Dokter H. Del fos, Rouaansekaai 11, Mid delburg, tel. 01180-2637 (za terdag) en dakter J. Domi- otous, Dam 55, te Middel burg, tel. 01180-2830 (zon dag). Reimerswaal Dokter F. Pol derman te Yerseke, tel. 01131-1300 en dokter J. Kamps, te Rilland-Bath, tel. 01135-343. Sas van Gent Dokter Die- riek, Graaf Jansdij'k A 185, Westdorpe, tel. 1255. Terneuzen Dokter R. Bau- wens, Jac van Leiwiepstraat 87, tel. 3768, ook lil mei dienst. Vlissingen Dokter A. van Dijk, tel. 3459 (tot zaterdag 24 uur) en dokter G. de Greef, tel. 2121 (xan zater dag 24 uur tot zondag 24 uur). Zaamslag Dokter W. Fraan- je. Kloosterzamde Dokter J. Ter Bu-ng, Groenendijk 52, Hontenisse neemt waar tot maandagmorgen 8 uur. Sluiskil, Philippine en Hoek Dokter H. Hofstee, Juiia- rnastraait 10, Hoek, tel. 01154-345). TANDARTSEN O.Z.Vlaanderen Zaterdag en zondag: dokter W. Neve, Roosenveltlaan 51 Axel, 01155-2332. Zaterdag van 10-10.30 uiur en van 18-18.30 uur, zon'da-g van 12-12.30 uur. W.Z.Vlaamderen Tandarts N. Janssen te Aardeniburg, tel. 01177-1380. Zaterdag en zondag van 1)2-12.30 uur. Walcheren Tandarts J. Rorrubouts, Lanigeiviale 47, Middelburg tel. 01180-2882. Zaterdag van 9-10 uur, zon dag van 9-10 uur en zondag Z. en N.-Beveland Tandarts J. ten Haaf, Beatrixlaan 38, Goes, tel. 01100-5718. Zater dag van 9-10 uur en zondag van 9-10 uur. DIERENARTSEN Axel en Zaamslag Dokter C. J. Cvgouw, Axel, tel. 01155-1488. N. en Z.-Beveland Dokter M. Gaakeer te Ovezande, tel. 01195-283. W.Z.-Vlaanderen Dokter J. v. d. Vijver, te Oostburg, tel. 01170-2103. WIJKVERPLEGING Ellewoutsdijk e.o. - Zr. J. Balier, Elenbaasstraat 2, 's- Heer Arendiskerke, tel. 01106-1303. Groot-Axel Zr. Geensen, Baohstraat 61 Axel, tel. 01155-2145. Hoek, Sluiskil en Philippine Zr. Billerius, Rozerulaan 5 te Hoek, tel. 01154-495, Sas van Gent Zr. Van Waes, Sohulpenpad 43, tel. 01158-1548 (b.g.g, 01158- 1567). Terneuzen Zr. A. Leen- houts, van Steenbergenlaan 67, tel. 3360. Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Schoondijke en IJzendijke Zr. Cause- maeoker, te IJzendijke, tel. 01176-367 (b.g.g 01152- 383). Aardenburg, Cadzand, Oost burg en Sluis Zr. A. Jan sen te Oostburg, tel. 01170- 2308. Hulst en Hontenisse Zr. C. Hillaert, tel. 01:140-3054. APOTHEKEN Goes Goese Apotheek, tel. 7104. Middelburg apotheek L. v. d. Boogert, Korte Dreef 12, tel. 2789. Terneuzen apotheek Ha- roann,, tel. 2060. Vlissingen apotheek J. Tam» Meyer, Soheldestraat 26, lel. 2025.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2