Zeventien man in ademnood door gif-pak je Vakbeweging en werkgevers willen beide stakings-code Inbreker schiet Terneuzense boer van 72 neer Turks leger in staat van alarm na aanslag op generaal special sizes g-g Maan-experts gaan vervuiling aarde te lijf IGNATIUSZIEKENHUIS IN BREDA KAN AANKLACHT VERWACHTEN Meer kans op ratificatie Ost-verdragen Bevolking Borsele wil geen industrie Proces tegen Pachman begonnen „Deltaplan nodig legen ontwrichting van economie" Pop-gitarist tijdens optreden in Wales eclcktrocuteerd lange mannenmaten: Ongeopend DOOD IN CEL Moiitreux-rozen naar Britse tv MAN DOOD IN RIOOLSLEUF Voorwaarden Ambtenaren Bisschop Mölier weer aan de slag Pakpapier geheim VLIEGTUIGKAPERS GEVEN ZICH OVER Zwaar gewond Politiek ft si e l Doodvonnissen NCW: fii®ec»eur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummer* 20 cent. Eedactie- en administratie-adres: mieuwstrgat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Eeigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 5 MEI 1972 26e Jaargang No. 8844 Advertentieprijs: per min 16 cent; mJnJmum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA De juridische dienst van de PTT onder zoekt momenteel wie ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de gevaarlijke behandeling van een post pakket, dat dinsdag door het Ignatiusziekenhuis naar een Rotterdams bedrijf is teruggezonden en waarin twee flessen met zeer gif tige thionylchloride bleken te zitten. Dit pakketje arriveerde op het hoofdpostkantoor in Rot terdam, raakte in ontbranding en door de vergiftigde dam pen die daaruit opstegen, kre gen drie PTT-beambten, acht brandweerlieden en zes poli tiemensen ademhalingsmoei lijkheden. De drie PTT-beambten heb ben enige uren doorgebracht in de zuurstof-tent van het Bergwegziekenhuis. Zij zijn gisterochtend weer ontslagen, en hebben geen ernstige ver schijnselen van de giftige dampen overgehouden. Ook de brandweerlieden en poli tiemensen ondervinden ver der geen last van deze giftige dampen. Er is nog geen aanklacht ingediend, maar bij de PTT in Rotterdam verwacht men dat dit zeker op korte termijn zal geschieden, als het onder zoek van de juridische dienst zal zijn afgesloten. Het is nog de vraag of alleen het Igna tiusziekenhuis in Breda of ook het Rotterdamse chemi sche bedrijf Hicol zal worden aangeklaagd. Vast staat in ieder geval dat het Ignatiusziekenhuis de postwet, waarin staat ver meld dat geen giftige stoffen per post mogen worden ver zonden, heeft overtreden. Volgens de directie van het ziekenhuis was het pakket met de twee flessen hele maal niet voor het zieken huis bestemd. Het pakket zou, nadat van de verkeerde be stelling bij de fabriek mede deling was gedaan, ongeo pend retour zijn gezonden. Doordat liet pakketje tot ontbranding is gekomen, zal het moeilijk zijn om vast te stellen of het pakketje inder daad ongeopend is terugge zonden. De directie van het Ignatiusziekenhuis zal een in tern onderzoek instellen naar de verzending van dit pakket. „Thionylchloride wordt niet in ons laboratorium gebruikt en het was ook niet besteld. Na overleg met Hicol zijn de flessen in dezelfde verpak king retour gezonden", zo deelde ons de directeur van het Sint-Ignatiusziekenhuis mee. Hicol intussen veronderstelt dat de flessen door het Igna tiusziekenhuis toch onvol doende zijn ingepakt. Giftige vloeistoffen worden door ons per bode verzonden en in een verpakking die voorzien is van een korrel achtige absorberende stof, waardoor de vloeistof bij het breken van de flessen door die stof wordt opgenomen. Bovendien, aldus Hicol, was het pakket verzonden met de voorgeschreven PTT-sticker „Vloeistoffen". Dat de flessen niettemin tot ontbranding zijn gekomen, 'wijt het Rotterdamse bedrijf aan wat zij noemde ondeug delijke verpakking door het Bredase ziekenhuis. Thionyl chloride is 'n corrosieverwek- kende stof, die tvöunde oplossing worilt leoruikt door metaalver werkende indu strieën bij het nemen van corrosieproeven. BONN (DPA) In Bonn zijn donderdag blijkbaar de kansen gestegen om in het Wcstduitse parlement een meerderheid te vinden voor de verdragen met Moskou en War schau. Bondskanselier Willy Brandt en de christendemocra tische oppositieleider Rainer Barzel zijn volgens regerings woordvoerder Conrad Ahlers in een gesprek onder vier ogen overeengekomen voor te stel- het debat over de ratificering van de verdragen volgende week dinsdag en woensdag te houden. Brandt beschouwde de si tuatie donderdag na zijn ge sprek met Barzel met „een heel voorzichtig optimisme", zo zei Ahlers. Hij voegde eraan toe dat er voor de oppositie nog geen aanleiding bestaat een definitief oordeel te geven. AMSTERDAM (ANP) De 19-jarige Syriër M.H. is dood in een cel in het hoofdbureau van politie in Amsterdam ge vonden. De man had zich op gehangen. Hij was in verband met geldwisseltrucs aange houden. MONTREUX (REUTER) De gouden roos en de zilveren roos van Montreux voor de beste lichte televisie-show zijn dit jaar voor de Britten. ITV kreeg de onderscheiding voor „The best of the comedy machine" en de BBC voor „The Goodies". Nederland viel met de Moun- ty-show niet in de prijzen, maar behoorde wel tot de eer ste zes van de 27 inzendingen. DELFT (ANP) Gister nacht heeft de Delftse politie In een rioolsleuf het lijk ge vonden van een 59-jarige man uit Delft. Het dode lichaam werd aan getroffen door een voorbij gan ger. Het is niet bekend hoe het lichaam in de sleuf terecht is gekomen en hoelang het daar gelegen heeft. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad (SER), het hoogste adviesorgaan van de regering', moet zo snel moge lijk een stakingscode met nor men en gedragsregels bij sta kingen samenstellen. Deze sta kingscode moet worden opge zet zoals de bestaande SER- fusiecode. Deze wens hebben gisteren de werkgevers en vakbeweging geuit tijdens een besloten hoorzitting van een bijzondere Tweede-Kamer commissie, die het wetsont werp stakingsrecht voorbe reidt. Onafhankelijk van elk aar en van verschillende standpunten uitgaand willen werkgevers en vakbeweging een SER-stakingscode. De werkgevers willen verder een ander wetsontwerp en de vak beweging wil het sterk laten inkorten. Breekpunt voor overeen stemming over een stakingsco de vormt het machtsmiddel van werkgevers tegenover sta kingen: de uitsluiting. Via „uitsluiting" krijgen bij sta kingen ook niet-stakers in een onderneming, concern of be drijfstak (b.v. metaalindustrie) geen loon uitbetaald. Dit dwangmiddel kan soms een staking breken. De werkge vers zien in „uitsluiting" hun einige wapen tegen stakingen. Volledige uitsluiting wijst de vakbeweging echter af: „Een onevenredig en onevenwichtig machtsmiddel". De bereidheid van het be drijfsleven (werkgevers en vakbeweging) om „ja" tegen een nieuw of een verkort wets ontwerp stakingsrecht te zeg gen, hangt van verschillende voorwaarden af: De werkgevers willen al leen een verkort wetsontwerp, wanneer werkgevers bij sta kingen kunnen „uitsluiten". In de werkgeversvisie moet de rechter de volle vrij heid hebben om te kunnen toetsen, of een staking recht matig is of niet. De vakbeweging plaatst zich hier pal tegenover: een meerhoofdige arbeidskamer, bestaande uit enkele rechters, moet toetsen, of een staking rechtmatig is of niet. De sta kingscode is hierbij richtsnoer. Werkgevers en vakbewe ging (aarzelend) zijn het eens over de handhaving van de bepaling in het wetsontwerp, dat een werknemer mag sta ken, wanneer een staking wordt overgenomen of uitge roepen door een vakbond, die 2 jaar rechtspersoonlijkheid bezit. De vakbonden voor over heidspersoneel zijn niet tevre den met de door de vakbewe ging voorgestelde verandering. Het stakingsvraagstuk voor ambtenaren wordt daardoor niet opgelost, aldus hun reac tie. Ook staan kritische stro mingen, zoals de werkgroep maatschappijkritische vakbe weging, afwijzend tegenover de voorstellen van de vakbe weging- De speciale kamercommissie gaat de hele problematiek met minister Van Agt (Justitie) doorpraten. Verwacht wordt, dat er nog een hoorzitting komt. GRONINGEN V ATIC AAN- STAD (KNP) Bisschop Möl ier van Groningen is gisteren door de paus in privé audiën tie ontvangen. Hij heeft de paus kunnen meedelen, dat hij na een lange periode van ziekte zijn werk zaamheden als bisschop van Groningen weer kan opnemen. Mgr. Mölier is lange tijd ziek geweest. HOUSTON (ANP) Enke le ruimtevaartingenieurs, die .meegewerkt hebben aan de opbouw van het Amerikaans Apollo-iproigramma voor onder zoek van de maan, gaan zich nu wijden aan het ontwerpen van betere manieren van le ven op aarde. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft een bureau voor stedelijke systeemprojecten opgericht bij het centrum voor bemande ruimtevaart in Hous ton, waaraan 35 NASA-inge- nieurs en technici verbonden worden. De 50-jarige Edward L. Hays, deskundige op het -ge bied van rui-mtepakken en systemen voor milieubeheer in ruimtevaartugen staat aan het hoofd van dit bureau. Het eerste project van de groep is het ontwerpen v.an systemen voor het voorzien van gemeenten met water, elektriciteit, warmte en lucht- verversing, en het ontwerpen van gemeentediensten die af valwater en vaste afval op een brandstof besparende en mi- lieubesehermende manier te gen zo laa,g mogelijke kosten 'kunnen bahenidelen. Daarbij willen zij gebruik maken van de techniek die ontwikkeld is voor gebruik in de ruimte. In de grote, open bare elektriciteitsbedrijven gaat tweederde van de energie verloren als warmte, in de lucht of in water. In het NA- SA-systeem zou de elektrici teit vlak bij huis kunnen wor den opgewekt, waardoor gas, olie en kolen zouden worden bespaard en er minder vervui ling zou komen. Het verbran den van een oude kranten, en ander viast afval kan al 10 tot 15 procent van de benodigde energie leveren, waarbij tege lijkertijd de hoeveelheid vaste afval tot eenderde kan worden teruggebracht. Omdat rioolwater en ander afval binnen zo'n zelfde een heid worden verwerkt, zal er ook niet zoveel water zijn dat in de riolen verdwijnt. KBHNHHHBi (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de nacht van woensdag op donderdag liceft een inbreker twee pis toolschoten afgevuurd op de 72-jarige landbouwer M. Rie- letuati, die aan de Herbert Dowweg in Terneuzen woont. Een van de kogels drong via een arm in de zij van dc boer. Hij slaagde er toch nog in, een spoor van bloeddruppels ach terlatend, op de fiets een buurman te waarschuwen die op zijn beurt de politie alar- Politie op het erf van het slachtoffer. meerde. Gistermorgen is de kogel operatief verwijderd. De heer Dielcman maakt het re delijk goed. De politie heeft nog geen duidelijke aanknopingspunten die naar de aanhouding van de overvaller zouden kunnen lei den. Vermoedelijk is rooi' het motief geweest van cle inslui per. Waarschijnlijk is de da der geschrokken toen de ste vig gebouwde landbouwer plotseling voor hem stond en heeft hij in paniek gescho ten. De overval moet omstreeks twee uur 's nachts zijn ge beurd. De heer Dieleman die vrijgezel is en alleen op de boerderij woont, werd wakker door gerucht aan een van de ramen aan dc 'iitcmjde van bet voonhuv "gripver cle politie vertelde bij een schim van een man gezien te heb ben. Kort daarop werd de schuif deur tussen de gang en de slaapkamer van de heer Diele man geopend en werd het licht van een zaklantaarn op hem gerichlt. De landbouwer kwam zijn bedstee uit, waarop de inbreker uit een pistool twee schoten loste. Een van de kogels doorboorde een deur van de bedsteee, vernielde een antieke vaas en drong tenslot te in de muur. De dader vluchtte daarop langs dezelfde weg die hij bij zijn binnenkomst had geno men. Een van de ramen van de keuken stond open en was met een stuk van een bezem steel opgehouden. (Vervolg op pag. 3) LONDEN (RTR/DPA) In West-Duitsland ge drukte en voor de Ame rikaanse luchtmacht be stemde geheime kaarten van delen van Europa zijn als pakpapier ge bruikt voor meubilair, verkocht door een Lon- dense firma. Op de kaarten staat „Vertrouwelijk. Ameri kaanse luchtmacht. Al leen voor officieel ge bruik". Het Britse ministerie van defensie gaat na hoe het mogelijk is geweest, dat de kaarten als pak papier zijn gebruikt. De veiligheid is overigens niet in gevaar gebracht, rldus het ministerie. (Van een onzer verslaggevers)' GOES BORSELE HEIN- KENSZAND Tegen alle ver wachtingen in wijst de bevol king van Borsele in overgrote meerderheid de industrialisa tie af. Men vindt milieu, na tuur en woningbouw veel en veel belangrijker en is zelfs bereid dat in geld uit te druk ken. Dit blijkt uit de uitslag van de structuur-bevolkingsenquête die de gemeente Borsele vorig jaar door een gerenommeerd enquêtebureau onder auspiciën van de Stichting Zeeland heeft laten uitvoeren en die thans door een aantal top-ambtena- ren van Borsele, onder auspi ciën van het gemeentebestuur, wordt verwerkt tot een struc tuur-rapport met een beleids nota. Sport, cafetaria en onderwijs- centralisatie nemen ook een belangrijke plaats in bij de pu- blikaties die wij vandaag aan de hand van inlichtingen uit provinciale en gemeentelijke kring aan dit uitermate belang rijke onderzoek wijden. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Enige uren 11a een aanslag op de commandant van de politie, generaal Eken, zijn gisteravond de Turkse strijd krachten in staat van alarm gebracht. De door de radio omgeroepen bekendmaking van de generale staf vermeldde niet de reden van deze maatregel, maar in goed- ingelichte kringen in Ankara werd gezegd, dat deze in verband stond met de aanslag op de generaal. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Voor de recht bank in Praag is donderdag morgen het proces begonnen tegen de oud-schaakkampioen Ludek Pachman, die op 10 ja nuari van dit jaar is gearres teerd. Na het horen van de ge tuigen, onder wie de hardloper Emil Zatopek, werd het proces verdaagd en zal vandaag wor den voortgezel. Pachman staat terecht voor een vraaggesprek van 2 augus tus vorig jaar met radio Hil versum, waarin hij commen taar gaf op het proces tegen de journalist Skoetin». Hij wordt beschuldigd van „opruiing' en daden tegen de belangen van Tsjechoslowakije in het buiten land" en kan tot maximaal 5 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Hoewel het proces „open baar" zou zijn, werden alleen zijn vrouw en zes arbeiders in de rechtzaal toegelaten. EEN BRAND heeft een kamp- schuur van landbouwer P. Veenkamp in Holwierdc (Gro ningen) volkomen verwoest. De schade bedraagt 2,5 ton. Er werd op gewezen dat de maatregel niet betekent dat voor het gehele land de nood toestand is afgekondigd. Deze bestaat al wel sinds geruime tijd in elf provincies, met inbe grip van Ankara en Istanboel. Alle v-erloven zijn ingetrok ken en alle militairen moeten tot nader order in de kazernes blijven. De laatste maal dat in Turkije de alarmtoestand werd afgekondigd was in 1964 ten tij de van de Cyprus-crisis. De commandant was gisteren eerder op de dag voor zijn wo ning in Ankara door vier met machinepistolen bewapende mannen neergeschoten. Naar verluidt waren het leden van het „volksbevrijdingsleger". Volgens een hoge veiligheids functionaris zijn de generaal, zijn vrouw, zijn adjudant en een chauffeur bij de aanval zwaar gewond. De gendarmen die voor het huis van de gene raal op wacht stonden, hebben een van de aanvallers doodge schoten. Tijdens huiszoekingen in de omgeving van het huis van de generaal zijn negen mannen en een vrouw gearresteerd. Inmiddels werd uit Sofia gemeld, dat de vier jonge Tur ken die een gekaapt Turks straalvliegtuig op de luchtha ven van Sofia met meer dan zestig inzittenden dreigden op te blazen, zich gistermiddag zonder slag of stoot aan de Bulgaarse autoriteiten hebben overgegeven. Eerder had Bul garije laten weten, dat het de kapers politiek asiel zou ver lenen. Het viertal had van de Turk se regering geëist, dat zij zes leden van het Turkse „volks bevrijdingsleger" zou vrijlaten die ter dood zijn veroordeeld, omdat zij zich aan terroristi sche daden zouden hebben schuldig gemaakt. De regering in Ankara, die twee spoedver gaderingen aan de kwestie wijdde, wees deze eis echter van de hand. Wel verklaarde zij zich akkoord met het aan bod van Bulgarije om de kapers asiel te verlenen, mits de pas sagiers en de bemanning en het vliegtuig zouden worden gespaard. Nadat uit Sofia was gemeld dat de kapers zich hadden over gegeven, maakte het bureau van de Turkse premier bekend, dat vandaag in de staatscou rant de doodvonnissen van drie van terrorisme beschuldigden zouden worden gepubliceerd. Dit betreft de 25-jarige Deniz Gezmis, de 26-jarige Yusef As 1-an en de 24-jarige Huseyn Inan, die schuldig zijn bevon den aan o.m. de ontvoering van vier leden van de Amerikaanse luchtmacht en de moord op de Israëlische consul-generaal Ephraïm Elrom. De vier kapers hadden o.a, de vrijlating van dit drietal en hun overbren ging naar Bulgarije geëist. In Ankara nemen de speculaties toe, dat de drie mannen zater dag ter dood zullen worden ge bracht. De fractievoorzitters Andries- sen (KVP), Aantjes (ARP) en Tilanus (CHU) hebben gisteren in een brief de president van Turkije verzocht de bekrachti ging van de doodvonnissen van de achttien Turkse staatsbur gers op te schorten totdat de Raad van Europa tot een eind oordeel over deze aangelegen heid is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er is een delta-plan nodig voor de eco nomie om de economische ont wrichting tegen te gaan. Dit plan moet worden opgesteld door de overheid, werkgevers en werknemers. Zij moeten al len achter dit plan staan. Er kan nu niet langer worden ge wacht met orde op zaken te stellen. Er moet nu een alles omvattend plan komen. Het gaat niet om maatregelen om een gat in de begroting te dich ten. Het moet een matigings plan zijn, dat vele sectoren omvat, niet alleen lonen en prijzen". Dit zei gisteren vice-voorzit- ter Pruijt van het NCW (Chris telijk Werkgeversverbond) in een toelichting op het jaarver slag 1971. HET WESTDUITSE instituut „Wickert" weet te melden op grond van opinie-onderzoek dat de Westduitsers de Fransen en Oostenrijkers prefereren als naaste buren. SWANSEA (REUTER) De 25-jarige pop-gitarist Leslie Harvey van de „Stone The Crows" is donderdag tijdens een voorstelling in Swansea in Wales overleden, nadat hij ver moedelijk was geëlektrocu- teerd. Harvey die met de groep op trad voor duizend mensen op de universiteit van Swansea greep een microfoon voor de aankondiging en viel buiten kennis neer. (ADVERTENTIE) Dan zult u moeite hebben met 't vinden van kleding in üw maat. Daarvoor is G+G Special Sizes met een komplete herenmodekollektie voor extra-lange en extra-zware mannen. Kostuums (mt 247 t/m 261!), jassen, colberts, broeken, pullovers en overhemden (mouwlengte 7 en 9!) 'n ruime keus in juist üw maat hangt kant en klaar. Schouwburgring 5-7, Tilburg 04250-26847

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1