Bellen in vrije tijd slaat niet erg aan V.S.-VERSTERKINGEN NAAR ZUID-VIETNAM PRES. THIEU NAAR BEDREIGDE STAD HOE-É Vredesgesprek in impasse 'SPANNINGEN GEWOON IN KOEPEL' Voorrang voor minst- ontwikkelde landen VIJFTIG FILMS OP BENELUX-FESTIVAL Jesreiyd Geen bijzondere maatregelen Wit ik vanmorgen voelde was totaal nieuw voormij. SANOSTOL Van 11 tot 14 mei in Den Bosch SANOSTOL binnenland buitenland ZEELAND 'S ZOMERS UITSCHIETER SPREIDING HET WEER IN EUROPA „VERZONNEN" [e moet 'm voelen. De nieuwe Philishave^QO Super. 'Maak ook het gebaa: /an de tevreden Iriekop-scheerder). D '66 heeft tekort van 140.000 - NEDERLAND OP UNCTAD „SABOTAGE" STEEDS MEER Golcla Meir in Boekarest Astmafoncls financieel garant voor, „Da vos MULTI-SCREEN Doorgereden auto mobilist meldt zich bij politie Vrqdag S roei 1972 17 a (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds de invoering van het vrijetijd- tarief voor interlokale tele foongesprekken is het tele foonverkeer tussen 6 en 7 uur 's avonds toegenomen met één procent. In het al gemeen blijft het telefoon verkeer tijdens de uren waarvoor het vrijetjjdtarief geldt do weekends en op weekdagen tussen 6 uur s a-vonds en 8 uur in de ochtend ver beneden de piekuren die overdag optre den. Met deze gegevens reageerde de Centrale Directie van de P.T.T. op klachten uit enkele delen van het land, waar het moeilijk blijkt te zijn 's-avonds vóór 10 uur verbinding met de „buitenwereld" te krijgen. Volgens die klachten zou men al de bezettoon te horen krijgen wanneer men bij het kiezen aan het tweede of derde cijfer van een netnummer toe- is. Dat verschijnsel zou zich toespitsen op tijdstippen voor en na het t.v.-journaal van acht uur, dus tijdens de STER- reclame, waarvan de P.T.T. overigens zelf gebruik maakt om voor het vrfjetijdtarief re clame te maken. Uitzonderin gen vormen de avonden waar op cupvoetbal wordt uitgezon den. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat de P.T.T. zich van geen vrijetijd-piekprobleem be wust is. Een uitzondering wordt gemaakt voor forensen plaatsen, waar overdag weinig telefonisch zakenverkeer is, maar waar de forensen 's-avonds na thuiskomst gaan bellen. In die plaatsen kan het met name tussen zes en negen UU1' druk zijn. Iets dergelijks doet zich in de zomermaanden in Zeeland voor. Daar wordt de vrijetijd- piek veroorzaakt door het sa menvallen van een telefonische behoefte bij de boeren en de badgasten, die respectievelijk van het land en het - strand komen. Het vrijetijdtarief, wat neer komt op de halve prijs, is be gin vorig jaar ingevoerd. De bedoeling ervan is een sprei ding van gesprekken tot stand te brengen. Door het aanbieden van een aantrekkelijk tarief in de avonduren en de weekends hoopte men een scheiding te bewerken tussen zakenge- sprekken overdag en familie- gesprekken in de goedkope uren. Uit de mededeling echter, dat het telefoonverkeer in de avonduren in het algemeen met slechts één percent is toe genomen zou men de conclusie moeten trekken, dat dit doel tot nu toe alles behalve is be reikt. Ondanks de toch niet geringe reclamecampagne die ervoor is gevoerd en nog ge voerd wordt. max. temp. Aberdeen zwaar bew. 12 Athene zwaar bew. 21 Barcelona regen 23 Berlijn zwaar bew. 13 Bordeaux half bew. 15 Brussel regenbui 18 Frankfort geheel bew. 14 Genève regen 14 Helsinki onbewolkt 17 Innsbruck regenbui 12 Kopenhagen half bew. 14 Lissabon licht bew. 18 Locarno regènbui 17 Londen regen 18 Luxemburg zwaar bew. 13 Madrid licht bew. 19 Malaga zwaar bew. 23 Mallorca licht bew. 20 München regen 10 Nice regen 18 Oslo zwaar bew. 22 Parijs geheel bew. 13 Rome zwaar bew. 19 Split geheel bew. 19 Stockholm zwaar bew. 20 Wenen zwaar bew. 13 Zürich geheel bew. 12 Casablanca half bew. 18 Istanboel regenbui 18 Las Palmas zwaar bew. 20 Tel Aviv onbewolkt 32 Tunis onbewolkt 24 WASHINGTON SAIGON PARIJS (RTR/AFP UPI) De belangrijke ontwikkelingen in de Viet namese oorlog werden gisteren gemeld uit Parijs, Washington en Saigon: In Parijs hebben Washington en Saigon de vre desbesprekingen voor onbepaalde tijd afgbroken. Uit Washington werd gemeld dal de Verenigde Staten nieuwe versterkingen naar het strijdtoneel sturen. De Zuidvietnamese president Thieu is naar de bedreig de stad Hoe-é gevlogen voor spoedoverleg met de nieuwe bevelhebber. In Kwang Tri, de eerste provincie-hoofdstad die door de Noordvietnamezen en het bevrijdingsfront is veroverd, is een „voorlopig revolutionair bestuur" inge steld. (Van een onzer verslaggevers) BItEDA De Bredase officier van justitie, inr. E. Bau- wens, zegt geen enkele reden te hebben voor de veronder stelling dat de situatie in de Koepelgevangenis te Breda momenteel meer reden tot bezorgdheid zou geven dan en kele maanden geleden. Het feit dat vorige week bij een onderzoek in de gevange nis enkele imitatiewapens zijn gevonden, heeft aanleiding ge geven tot een nieuwe stroom van geruchten, die het moei lijk maakt waarheid en ver dichtsel van elkaar te schei den. Het is in elk geval niet waar dat zoals enkele dag bladen meldden agenten van de Bredase gemeentepoli tie met kogelvrije vesten voor de gevangenisbewaking zou den zijn ingeschakeld, Com missaris H. van Goethem ont kende dit nadrukkelijk. Dat de situatie in de Koepel overigens lang niet normaal mag worden genoemd, ontkent mr. Bauwens niet. „Zo'n zestig langgestraften" zegt hij, „zit ten er boven op elkaar. En dat een aantal van hen altijd wel met de gedachte speelt de vrijheidsstraf zo mogelijk zelf maar te bekorten, is vanzelf sprekend". Het is ook geen geheim dat er in de Bredase gevangenis al lang een broeierige sfeer heerst en dat de verhouding tussen de gevangenen en het verzorgingspersoneel (130 per sonen) verre van ideaal is. Het is eveneens bekend dat enkele kopstukken van de re classering de gang van zaken bijzonder sceptisch bezien- „Gestraften, waar men elders geen raad mee weet", zeggen zij, „worden in Breda bij elk aar gezet. Ze klonteren daar samen en wie zal zich erover verbazen dat hierdoor een sfeer van conspiratie en ge ruchtenvorming ontstaat?" Overigens nam de heer Y. Postma van de Bredase reclas sering nadrukkelijk stelling tegen het bericht als zou de reclassering gedreigd hebben een boekje open te doen over de toestanden in de gevange nis, wanneer er binnen veer tien dagen geen vruchtbaar gesprek tot stand zou komen met de directie van het Ne derlandse Gevangeniswezen. „Dit bericht", zei hij, „komt degenen die verslechtering van de toestand willen sugge reren, natuurlijk uitstekend van pas, maar het is toevallig van A tot Z verzonnen". Zowel de heer Bauwens als de heer Postma spraken als hun oordeel uitdat er aan de huidige latente spanningen eerst een einde kan komen zodra men de nieuwe vleugel van de Haagse gevangenis ge reed heeft en een aantal gede tineerden van Breda naar Den Haag kan worden overge bracht. (In dif verband is hel niet van belang ontbloot dat de staatssecretaris van Justitie volgens een bericht in NRC- AH niet van plan is de sugges ties over te nemen welke door een commissie van onderzoek zijn gedaan naar aanleiding van de opstand in het Gro ningse Huis van Bewaring in november van het vorige jaar. Dat rapport zou overigens ge wag maken van weinig ern stige klachten bij de gedeti neerden, maar eerder van een uit de hand gelopen situatie spreken. Er komt trouwens nog een strafvervolging tegen de aanvoerders van Me rel. Ver der zou personeelsgebrek de aanvaarding van de beperkte adviezen van de commissie on mogelijk maken. Redactie). (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De politieke partij D'66 kampt met een tekort van f 140.000. Om dit weg te werken zal ze een beroep doen op de leden voor een extra financiële bijdrage. Voorts bestaat het plan door middel van een advertentie campagne sympathisanten op te wekken de partij te steunen. D'66 zal verder streven naar stringente bezuinigingen. De financiële situatie van D'66 is onlangs doorgelicht door de financieel deskundi gen mr. H.J. van Lookeren Campagne en mr. W. Kingma, op verzoek van het hoofdbe stuur. Twee kinderen kijken hier verslagen naar de troosteloze restenvan de centrale markt in Hoe-é, die na onderlinge vuurgevechten tussen Zuid vietnamese militairen volledig afbrandde. Zuidvietnamese mi litairen sloegen in de oude kei- zersstad aan het plunderen. De Verenigde Staten sturen no,g meer vliegtuigen en sche pen naar Vietnam, zo heeft de woordvoerder van het Penta gon, Friediheim, donderdag meegedeeld. De vliegtuigen zullen vanaf de grond opere ren. In de Golf van Tonkin liggen .al vijf vliegdekschepen, vanwaar bomibardementsvluch- ten boven Vietnam worden ge maakt. Ooik zijn uit Japan in grote haast tanks overgevlogen voor de verdediging van Hoe-é. Intussen hebben de VS en Zuid-Vietnam de vredesbespre kingen in Parijs na twee vruchteloze bijeenkomsten voor onbepaalde tijd opgeschort. De Amerikaanse afgevaardgide William Porter gaf als motive ring van de eenzijdige op schorting dat er „geen enkele vooruitgang was geboekt in geen der beschikbare onder handelingskanalen". Deze for- (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO. Nederland zou graag zien, dat de derde wereldhandelsconferentie een zinvol en concreet actiepro gram aanvaardt voor de minst- ontwikkelde landen, zo heeft de koninkrijksdelegatie naar deze conferentie verklaard. Neder land, aldus deze verklaring, gaat in beginsel akkoord met de opvatting dat elke speciale maatregel ten gunste van de minst-ontwikkelde landen aan vullend behoort te zijn op de algemene maatregelen, die op alle ontwikkelingslanden van toepassing zijn. Acties of speciale maatrege len voor de minst-ontwikkelde landen mogen niet de belangen van andere ontwikkelingslan den schaden, maar moeten juist billijke voordelen ten gunste van de minst-ontwikkelde on der hen verzekeren. Nederland meent, dat er in de eerste plaats aandacht moet worden besteed aan maatrege len op het gebied van de fi nanciële en technische hulpver lening. De Nederlandse regering zal invoerbevorderende maatrege len treffen in het voordeel van alle ontwikkelingslanden, maar met speciale aandacht voor de minst-ontwikkelde onder hen, aldus de verklaring. Gezien de betrekkelijk gerin ge capaciteit van de minst-ont wikkelde landen om vreemde valuta te verdienen is het nood zakelijk, dat zij voldoende fi nanciële middelen krijgen te gen zeer zachte voorwaarden. Anders- bestaat er een reëel ge vaar dat zij met schuldenproble men te kampen krijgen. De landen moeten zelf kunnen be palen wat ze met de hulp zul len doen. De secretaris-generaal der V.N., Kurt Waldheim, heeft er bij de 141 deelnemende landen van de Unctad op aangedron gen een beetje meer haast met het werk te maken, daar er geen geld beschikbaar is om de conferentie na de vastgestelde sluitingsdatum van 18 mei voort te zetten. Verscheidene ontwikkelings landen hebben al om een ver lenging van de op 13 april in Santiago begonnen conferentie gevraagd. DE OUD-MUSICUS Frans Wou ter is op 60-jarige leeftijd in Hazerswoude overleden. Don derdag heeft zijn crematie in Den Haag plaatsgehad, waarbij vele oud-collega's hem de laat ste eer bewezen. IN HET NATUURGEBIED van het Balloërveld, gemeente Rol de is 5 hectare heide verbrand, doordat een militair tegen de voorschriften zijn eten op een open vuur klaarmaakte. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3, C, B1, B2. UNICURAN.V.-AMSTERDAM mulering wijst er volgens waarnemers op dat deze week ook geheime onderhandelingen zijn gevoerd, die geen enkel resultaat hebben oipgeleverd. De Noordrvietname.se delega tieleider Xoean Thoey be schuldigde de VS van het sabo teren van de besprekingen. Later liet l.ij doorschemeren dat er geen geheieme bespre kingen gehouden kunnen wor den vóór Washington terug keert naar de onderhandeling stafel in Parijs. De Zuidvietnamese presi dent Ngoeyen van Thieu is donderdag naar de bedreigde stad Hoe-é gevlogen voor spoedoverleg met de nieuw benoemde bevelhebber luite nant-generaal Ngo Quang Troeonig. Bij aankomst zei Thieu vol vertrouwen te zijn wat de oorlogssituatie be treft. Hoe-é balanceerde voor de komst van Troeong op de rand van anarchie door het gedrag van grote troepen Zuidvietna- meee soldaten die dronken, plunderend en brandstichtend door de stad trokken. De nieuwe bevelhebber vaardigde direct het bevel uit dat alle troepen zich bij hun onderdeel moeten melden. De serteurs en muiters zullen zon.der waarschuwing worden neergeschoten. Deze maatregel geldt ook voor alle militairen die zich niet voor 16.00 uur plaatselijke tijd bij hun onder deel zouden hebben gemeld. Aan het noordelijk front werd donderdag weinig mili taire activiteit gemeld. Ameri kaanse legerkringen- hebben bekend.gemaakt dat het aantal Amerikaanse luchtaanvallen dagelijks stijgt. Op sommige dagen werden niet minder dan 1.000 vluchten gemeld ter on. dersteuning van Zuidvietna mese operaties op de grond. Na de verovering van Kwanig Tri heeft het bevrij dingsfront daar een „voorlopig revolutionair comité" ingesteld dat het bestuur heeft overge nomen. Bestuursorganen en organisaties van de Verenigde Staten en Thieu zijn ontbon den, en alle burgers is gelast de orde en de openbare veilig heid te handhaven en geen schaide toe te brengen aan het leven en de goederen van de bevolking. De Israëlische premier, me vrouw Golda Meir, is donder dag voor besprekingen met Roemeense leiders naar Boeka rest gereisd. „Wanneer vrien den oprecht ernstige problemen bespreken, kan daar iets uit voorkomen", aldus mevrouw Meir, die de eerste Israëlische premier is die een communis tisch land bezoekt. V) UTRECHT (ANP) Het dagelijks bestuur van het Ne derlands Astma Fonds zal in de bestuursvergadering van 9 mei a.s. voorstellen, dat het fonds zich financieel garant stelt voor handhaving van de therapeutische mogelijkheden voor astmapatiënten in het hooggebergte van Davos na 1 januari. Dit is de datum, waar op het bestuur van de astma kliniek Eugenia in Davos over weegt deze kliniek te sluiten. Deze bereidheid zal dan gelden, hangende het overleg over een definitieve oplossing. (Van onze kunstredactie) DEN BOSCH Zeventig films uit Nederland. België, Frankrijk en Duitsland zijn ingestuurd voor het Benelux Filmfestival voor amateurs, dat van 11 tot en met 14 mei in Den Bosch wordt gehouden. Na een voor-selectie worden er vijftig films vertoond tij dens openbare juryzittingen. Verder zijn er die dagen nog allerlei spectaculaire multi screen projecties door Huib Broekman uit Lelystad. Bo vendien worden er in die vier dagen nog vijftien bekende professionele speelfilms ver toond. riet festival wordt ieder jaar beurtelings in Den Bosch en Oostende (België) gehouden. In 1970 viel het festival in Den Bosch uit wegens de alge mene malaise in de filmwe reld. De inzendingen dit jaar lopen van „ontzettend goed" tot „hoe bestaat het". Bij de voorselectie bleek onder meer, dat het thema „sex" voor ama teurs een (te) moeilijk thema is. lie jury van het festival wordt gevormd door L. Wit- tinck, voorzitter filmclub Ou- denaèrde (België), H. Brutin, Belgisch filmcriticus, M. van Rooyen, cineast, P. van Hal, tv-regisseur en W. Betoonvil, jurylid van de NOVA. De eer ste prijs besaat uit een bron zend beeldje (Hertog Hendrik van Felix v. d. Linden) en f 1000, terwijl er ook een pu blieksprijs ls van f 500 Onder de tien andere prijzen bevindt zich een medaille van prins Bernhard. Het programma van speel- fims bevat o. a. Cleo De 5 a 7 (Agnes Varda), Vivre sa vie (Godard), Une femme est une femme (Godard), Dragee au poivre (Baratier), De oude man en het kind (Cl. Berri) en Joe Hill (Bo Widerberg). Vrijdag 12 mei is een Francois Truf- faut-dag met de films Les 400 coups, Jules et Jim, La peau douce en L'Amour a vingt ans. Grote verwachtingen heeft men van de multi-screen pro jecties, die vooraf gaan aan iedere filmvoorstelling. Op een scherm van 6x9 meter „speelt" Haib Broekman met 18 dia-projectoren. De 1800 projecties zijn, telkens ver schillend, vooraf geprogram meerd op het ritme van mu ziek. In de video-workshop wil de festivalleiding amateurs vertrouwd maken met dit op komende medium De openbare jury-zittingen zijn donderdag, vrijdag en za terdag van 14.30-16.30 en 19.15-21.15 uur. Zondag 14 mei van 14.30-16.80 uur worden de bekroonde films vertoond, waarna prijsuitreiking. De speelfilms zijn iedere dag om 14.30, 19, 21.15 en 23.30 uur te zien. Een passepartout voor al le dagen kost f 25; oen dag kaar f 7,50 en na 18 uur f 5.-. V 15 Het leven anno 1972 brengt voor menigeen zo zijn risico's met zich mee. Risico's waar men zelf vaak niet eens op verdacht is. En wat dat betreft is het leven zeker democratisch, voorzover het zich weinig aan trekt van rang of stand. Of je nu een kleuter bent die op het punt slaat een weg over te steken of PTT',er die pakjes bezorgt, of passagier van een gekaapt Turks vliegtuig, of Vietnamees, het maakt weinig uit. Het hoeft niet, maar het kan ineens bekeken zijn met je. Dat is al zo sinds de benzinemotor is uitgevonden of eigenlijk al sinds de mens met vreemde stoffen oftewel chemicaliën is gaan knoeien. Vele goede zaken zijn daardoor in de wereld ge bracht, maar helaas ook de ri sico's. Van één uitvinding kan ik eigenlijk alleen maar vinden dat er slechte zaken en grote risico's mee in de wereld zijn gekomen. Als één mens spijt als haren op zijn hoofd moet hebben dat-ie geboren is, is dat toch wel de onverlaat die het buskruit heeft uitgevonden. Om 'de piertteren onder u voor te zijn voeg ik hier meteen aan toe dat er op zijn minst twee van die onverlaten zijn geweest. De een is zeer waarschijnlijk een Chinees geweest, want in China was het buskruit al voor onze jaartelling bekend. Edoch, de mensheid is het goedje daar na vergeten, totdat in de veer tiende eeuw in ons eigen Euro pa opnieuw zo'n snuggerik op stond; en ik verzeker u met de hand op mijn hart dat ik er in de verste verte niet over pieker u allen tot anti-klerikalisme te verleiden, maar de geschied kundigen schrijven die tweede uitvinding van het buskruit toe aan een monnik. Een Duitse monnik, Barthold Schwarz. Maar goed, terug naar de dag van vandaag. V herinnert zich dat senator Van R iel (ja, Harm van de VVD) vorige week hard tekeer is gegaan te gen alles wat mooi en lelijk, nee, sorry, tegen alles wat mooi en links luas. Hij had het o.a. over „apen met scheermessen". Nou, de socialist Nederhorst noemde Van Riel deze week „een politiek oninteressant ver schijnsel" met zijn „barok ge praat" en zijn partijgenoot Broeksz vergeleek de VVD-se- nator met „een conferencier". Wat even eufemistisch uitge drukt zoiets is als een ouwe dame van lichte zeden, denk ik. Toch lijkt Van Riel, aldus de groepering waarvan hij woord voerder is in de senaat, inter essanter dan Nederhorst zou wensen. Voor vier regerings partijen en voor vele lieden in goede doen zijn Van Riel c.s. zeer interessant. Hoezeer dat ook te betreuren is. Wie kritische soldaten po tentiële landverraders noemt, omdat zij niet bereid zouden zijn de wapens op te nemen ter verdediging van ons maat schappelijk stelsel, is een ge vaarlijker wezen dan die sol daten. Waarmee ik mijn conference voor heden wilde besluiten. Tabé. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De automobilist, die dinsdagavond in Den Haag de 24-jarige fiet ser Th. van der Waard dood reed en na de botsing stopte maar daarna snel wegreed, heeft zich bij de politie in Delft gemeld. Hij heeft, ver klaard gedacht te hebben dat de voorruit van zijn auto ver nield was door een steen. Hij had naar zijn zeggen wel iets - gedronken, maar voelde zich wel in staat om te rijden. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3, C, B1.B2. UNICURA N.V. - AML i LHDAM

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13