GEWEREN UIT MUSEUM WEGGENOMEN Smeekbede om Oosterschelde toch te sluiten Vlissingse raad schenkt nieuwe burgemeester het vertrouwen Onderzoek naar lozing in zee bij Zeebrugge SLECHTE SPREIDING VAKANTIES NADELIG KOSTBAAR GOUD EN ZILVER ONAANGETAST VELE BURGEMEESTERS VERWELKOMDEN COLLEGA Y erdeling woningen WASAUTOMAAT? AFWASAUTOMAAT? KOELKAST? DIEPVRIEZER? FORNUIS? lil ZELDZAAM JUBILEUM IN SLUIS DE KNOKKERT aanbiedingen van GERARD DE LANGE ANTWOORD OP VRAGEN ROELS Uit de kust Auto dook op schip Bankdirecteur begraven Voor Zeeuwse recreatie- bedrijven Brabant en Zeeland Jehovah's getuigen vergaderen Calpam doet tank over aan Paktank rook met Wereldbekend Aroma v (Advertentie) •Eerst kijken bij de grootste speciaalzaak a met de laagste prijzen in Europa. x^jf Kamemelkstraat 6, Breda, tel. 01600-319 48 AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - BREDA Bewijs mij omgaand dat u niet bluft. Zend mij uw ja 7/0 F-ap- prijslijst over wasaiitomaten/afwasautomaten/koelkasten/' SSS f t diepvriezers/kookapparaten.(Doorhalen wat niet verlangd wordtj Hl Naam Jjj Adres J PM Plaa's Telefoonj Opsturen zonder postzegel aan Antwoordnummer 1128 te Rotterdam. M| (Van een onzer verslaggevers) GOES. De Zeeuwse polder- en waterschapsbond en de ge westelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap hebben mi nister Drees van Verkeer en Waterschap in een gezamenlijk tele gram na een gisteren speciaal daartoe belegde vergadering drin gend gevraagd, de deltawerken en dus ook de afsluiting van de Oosterschelde onverkort uit te voeren. De volledige tekst van het telegram luidt: „Het bestuur van de Zeeuwse waterschaps bond en de gewestelijke raad Zeeland van het landbouw schap, heden in vergadering bijeen, overtuigd van de nood zaak tot afsluiting van de Oos terschelde, dringen er met klem op aan dat de uitvoering van de deltawerken onverkort volgens de bestaande plannen wordt voorgezet". Was getekend: A. M. Geluk, voorzitter Zeeuwse polder- en waterschapsbond en G. J. de Jager, voorzitter ge westelijke raad landbouwschap. (Van onze correspondent) SLUIS Mej. M. Tas te Sluis herdacht gisteren het feit dat zij 35 jaar als dienst bode in dienst is bij de Sluisse familie Batselaere. Tegenwoordig is dit een zeldzaam voorkomend feit, waaraan door zowel de familie Batselaere als door de familie Tas de nodige aandacht werd besteed. „Madeleira", werd in de bloemetjes gezet. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Het nieuwe gebouw De Knokkert zal maandag 8 mei op het terrein van het vormingscentrum He denesse officieel geopend wor den. De opening geschiedt door burgemeester A.. Schip per van Oostburg om 11.30 uur. hoogwater Morgen, vrijdag 5 mei: Ber gen op Zoom 7.51 en 20.13, Hansweert 7.07 en 19.27, Ter- neuzen 6.37 en 18.58, Vlissin- gen 6.06 en 18.30, Wemeldin- ge 7.41 en 20.03. waterstanden Konstanz 283 onv, Rheinfel- den 207 - 4, Straatsburg 204 - 4, Plittersdorf 347 onv. Maxau 398 - 1, Plochingen 134 - 3, Mannheim 211 - 9, Stein- bach 118 - 6, Mainz 224 - 2 Bingen 130 pi. 3, Kaub 156 pi. 2, Trier 246 - 11, Koblenz 156 - 5, Keulen 114 - 6, Ruhrort 279 - 8, Lobith 908 - 8, Pan- nerdense kop 884 - 9, Nijme gen 712 - 7, IJsselkop 860 8, Eefde IJssel 390 - 1, Deventer 270 - 5, Borgharen 3910 - 37, Belfeld 1124 pi. 5, Grave be neden de sluis 509 - 2. (ADVERTENTIE) Alle aanbiedingen gelden van donderdag 4 mei t/m zaterdag 20 mei '72. Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbeh. Zowel voor handelaren, als voor particulieren AEG lavalux FE wasmachine; volauto matische programma- keuzeschakelaar voor 11 mogelijkheden, bio logisch inweken en vol automatisch inspoelen van wasmiddelen, toe rental centrifugeren: 360 omw./minuut, in houd 4 kilo droge was. incl. b.t.w. 533, excl. b.t.w. 467,55 Gratis thuisbezorgen. Indesit afwasautomaat De best verkochte af wasautomaat voor 10 standaard-couverts, vol automatische afWaspro- gramma's, interieur van roestvrijstaal, 2 dubbele sproeiarmen, automati sche waterontharder. incl. b.t.w. 598,— excl. b.t.w. 524,57 Gratis thuisbezorgen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij een zeldzame inbraak in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes zijn 14 antieke geweren ontvreemd. Het zaldzame van de inbraak is dat men elders in het museum tal loze kostbare gouden en zil veren voorwerpen heeft la ten liggen en zich in het wa penrek, dat totaal vijftien geweren bevatte, heeft be paald tot veertien wapens en wel de enkelloopse exem plaren. Een 19e-eeuws Fries dubbel loops jachtgeweer heeft men laten hangen. Politie en mu seumconservator L.J. Abel- mann hebben de indruk dat het hier om een fanatieke wa penverzamelaar zou kunnen gaan. De mogelijkheid van diefstal „in opdracht" wordt niet uitgesloten geacht. De to tale waarde vart de buit is f 10.000,- Personeel van het museum ontdekte de kraak gisteroch tend bij het openstellen van het museum. Dat openen hoef de niet meer, want de op het Weeshuisbinnenplein gelegen ingang bleek los te zijn. Vol gens de politie hebben de in brekers (of een alleenstaande kleine zelfstandige) het hout werk rondom het slot vakkun dig weggestoken. De inbraak is juist op tijd geschied omdat het museum bestuur al enige tijd bezig is met de uitwerking van een uitbreiding van het beveili gingsplan. Er is momenteel een gedeeltelijke beveiliging, met een verbinding tussen museum en politiebureau, maar juist de toegangsdeur op het donkere museumplein was nog niet bewapend. De reden van het feit dat men zich heeft beperkt tot de geweren en vele andere kost baarheden uit het museum on gemoeid heeft gelaten, is te vinden in de huidige hause in antieke wapenhandel. In Duitsland worden vrijwel da gelijks antieke wapens uit musea ontvreemd en de Goese politie acht de kans redelijk groot dat hier buitenlanders in het spel zijn. De kans is groot dat de wapens "inmiddels al in België verhandeld zijn. Het moet niet onwaarschijn lijk worden geacht dat (gezien de huidige mode) ergens een nieuwe bar er al mee inge richt is. Opvallend is, dat de inbraak midden in het Goese centrum is gepleegd ën de da der via een zeer overzichtelij ke en zelfs 's nachts frekwent (ojm. door de politie) bereden straat gekomen en gegaan moet zijn. De geweren waren slechts met een simpel ijzerdraadje opgehangen en gemakkelijk te ontvreemden.Enkele van de geweren waren afkomstig van de oude Goese schutterij, die toevalligerwijs vlak achter het weeshuis gelegen is geweest. Het museum was niet verze kerd tegen diefstal en mist nu: een 17e eeuws Spaans lontgeweer, enkele vuursteen geweren uit 1840 enkele tot jachtgeweer omgebouwde per cussiegeweren van 1840, een omgebouwde Schnieder van 1856, een oefenbuks van de schutterij uit de vorige eeuw, een Beaumont uit 1840, even eens uit de oude „schutters hof", twee voorladers van 1819, een bloklader, een Ne derlandse karabijn van 1825 van vuursteen omgebouwd tot percussie, en een Nederlands geweer van 1777. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Bij de verwelkoming en installatie van de nieuwe" burgemeester van Vlissingen, drs. T. Westerhout, zijn gistermiddag zoals te verwachten was ook woorden van dank en waardering gesproken aan het adres van de met ver vroegd pensioen gegane oud-burgemeester, drs. D. Roemers. De installatie van Vlissings burgemeester. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dumping van afvalstoffen voor de kust van Zeebrugge is voor de Nederlandse regering vooralsnog geen reden om met België in overleg te treden over deze in visserijkringen tot onrust aanleiding gevende kwestie. De afvallozing valt namelijk onder de jurisdictie van een door een aantal Europese landen ondertekende conventie over het dumpen van afvalstoffen in zee. Binnen het kader van deze conventie zal een commissie in het leven worden geroepen, die de toepassing van de verdragsregels. zal be geleiden. Dat antwoordt minister Drees van Verkeer en Water staat op verleden iaar augus tus door het Zeeuwse Tweede- Kamerlid P. A. Roels (PvdA) gestelde schriftelijke vragen. Het antwoord komt precies een week, nadat in De Stem een publikatie verscheen over het uitblijven ervan en nadat de heer Roels de regering daarop in een aan/vullende vraag had gewezen. Minister Drees bevestigt (mede namens zijn collega's Stuyt en Lardinois) dat een Belgisch filiaal van de Konink lijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek vergunning heeft om bij Zeebrugge afval stoffen in zee te storten. De Belgische regering heeft die vengunning verleend. De af valstoffen komen in de vorm van een filterkoek vrij bij de bereiding van enzymen voor wasmiddelen. Gedeeltelijk gaat het om anorganische af valstoffen voor een tnder deel om stoffen die biologisch af breekbaar zijn. Drees weet er van, zegt hij, dat er bij de Zeeuwse en Bel gische vissers verontrusting is ontstaan over dezeafvallozin- gen ten noordwesten van Zeebrugge, ongeveer vijftien kilometer uit de kust. Of deze afvallozingen een gevaar opleveren voor de vis serij en de kustrecreatie hangt sterk af van de aard ervan, aldus de minister, die er óp wijst dart de Belgische instan ties een uitgebreid onderzoek naar de gevolgen van de lozin gen aan het verrichten zijn. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een Duit se personenauto, die niet op de handrem stond, reed on langs de kade af en bleef hal verwege de kademuur hangen doordat het voertuig terecht kwam op de loopplank en de luiken van het Nederlandse motorschip Hilda. Door de po litie werd direct in allerlei hotels naar de eigenaar ge speurd, zonder resultaat overi gens. Met een takelwagen werd de zwaar beschadigde auto toen naar het politiebu reau vervoerd. Ook het schip had schade aan loopplank en luiken. Woensdagmorgen meldde zich de eigenaar J.H.S. uit Düsseldorf bij de politie. (Van onze correspondent) GOES Onder grote be langstelling heeft woensdag middag de teraardebestelling plaatsgevonden van de zater dagmiddag op 64-jarige leeftijd plotseling overleden directeur van de bank voor Zeeland. Voorafgaande aan de teraar debestelling vond een korte herdenkingsdienst plaats in de aula van de begraafplaats te Goes, alwaar het woord werd gevoerd door een predikant van de vrije evangelische ge meente uit Goes. Te twee uur vond de begrafenis plaats en op uitdrukkelijke wens van de overledene waren er geen bloe men en geen toespraken. Namens de familie werd-een dankwoord gericht tot de vele aanwezigen door een zwager van de overledene, de heer Steutel uit Heerlen. Na afloop van de begrafenis was er ge legenheid tot het condoleren van de familie in de aula. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Mr. F. van Lanschot, voorzitter van de afdeling Zeeland van de ANWB, heeft tijdens een ver» gadering van consuls en stem gerechtigden uit Zeeland in Aardenburg gezegd, dat het niet van de grond komen van de vakantiespreiding vooral voor Zeeland een betreurens waardig feit is. Het dagelijks bestuur van de ANWB heeft volgens mr. Van Lanschot de indruk dat het niet tot stand komen van een goede vakantiespreiding vooral wordt veroorzaakt door een gebrek aan communicatie. Over de gevolgen hiervan voor Zeeland zei hij onder meer: „De mogelijkheden van re- creëren in deze provincie kun nen niet optimaal worden be nut, zolang de vakantiegangers maar in een zeer korte periode Zeeland komen bezoeken". Verder constateerde mr. Van Lanschot tijdens deze bijeen komst dat ondanks de econo mische teruggang de vakantie steeds hoger op het vakantie lijstje van de Nederlander komt te staan. „Als deze trend zich zo voortzet, is het heel wel mogelijk dat dc vakantie de auto nog eens zal verdrin gen. Steeds sterker blijkt de behoefte aan vakantie te pre valeren aan andere zaken", al dus mr. Van Lanschot. Naar zijn mening krijgt de ANWB daardoor meer werk. Het aan tal leden, dat de ANWB in schakelt bij de voorbereiding van de vakantie zal toene men. Tijdens deze vergadering werd ook gediscussieerd over de mogelijkheden tot behoud van een aantal Zeeuwse mo lens. Ir. C. A. Kuysten. direc teur Verkeer en Recreatie van de ANWB zei toe te zullen nagaan in hoeverre deze bond steun aan restauratie-projecten kan verlenen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN BREDA Ruim 2000 Jehovah's getuigen uit 21 gemeenten van West- Brabant, Zeeland en de Zuid hollandse eilanden vergaderen van 5-7 mei a.s. in de sporthal in Vlissingen. Tevens wordt er ten behoeve van de 100 Spaans-sprekende getuigen in Nederland een Spaanse vergadering belegd. De ongeveer 1000 ge tuigen die huisvesting hebben aangevraagd zijn onderge bracht in hotels, caravans, ten ten en bij hun geloofsgenoten. Om te voorzien in de noodza kelijke maaltijden is er na-ast de sporthal een grote cafetaria tent van 300 m2 opgebouwd. Het thema van de vergadering luidt: „Laten wij ons bewust zijn van onze geestelijke nood". De gehele vergadering staat onder leiding van dis trictsopziener H.H.L. Steen- kamp, die op zondagmiddag de openbare lezing: „Bent u voor overleving gekentekend"? zal uitspreken. „Juist in de periode waarin de heer Roemers burgemeester van Vlissingen was," aldus zei de loco-burgemeester, de heer C. GillissenVerschage, „heb ben onze gemeente en onze re gio een stormachtige ontwikke ling te zien gekregen, waaraan hij mede op uitzonderlijke wijze leiding heeft gegeven." De lo co-burgemeester schetste in zijn installatierede de stroomver snelling, waarin gemeente en regio ten aanzien van de in dustrialisatie zijn geraakt. Al is de vreugde over de komst van nieuwe fabrieken, waaraan men zich vier jaar geleden nog te goed deed, wat aan het tem peren, naar hij opmerkte. De heer GillissenVerschage gaf aan wat er in Vlissingen in de afgelopen periode op het gebied van openbaarheid van bestuur is bereikt. Over de hui dige problemen van Vlissingen merkte hij onder meer op, dat wordt nagegaan of het nieuwe, breder opgezette structuurplan waaraan het college werkt, zich niet verder zal moeten uit strekken dan alleen tot de Wal- cherse gemeenten. Ook Borsele en Goes moeten er, naar zijn oordeel, bij worden betrokken. Tot de nieuwe burgemeester zei de heer GillissenVerscha. ge: „Ik kan u verzekeren, dat zowel het college als de hele Vlissingse raad, waarvan velen u persoonlijk kennen, u met groot vertrouwen tegemoet tre den. Ik ben ervan overtuigd dat u zich met groot élan en overtuiging zult inzetten." Namens de raad werd daarna het woord gevoerd door de nestor, de heer J. J. Kempe. Hij" merkte op: „U zult snel ge noeg merken dat met de raads leden goed is samen te wer ken, maar dat zij gewend zijn de zaken kritisch te bekijken." Hij uitte verder de verwach ting, dat de burgemeester te allen tijde het oor zal willen lenen aan diegenen uit de bur gerij die er behoefte aan heb ben hun problemen voor te leg gen. De gemeentesecretaris, de heer J. W. Peters, sprak een welkomstwoord namens het ge meentelijke personeel. De installatieplechtigheid in de Vlissings raadzaal werd on der meer bijgewoond door de oud-burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff en diens echt genote, vele burgemeesters en wethouders uit andere Zeeuwse gemeenten, de oud-gedepu teerden M. van Poelje en T. Schorer en directeuren van provinciale diensten en in Zee land gevestigde rijksdiensten. Een geanimeerde receptie be sloot de bijeenkomst in het Vlissingse stadhuis. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er zijn de eerste drie maanden van dit jaar bijna 5000 woningen meer gereed gekomen dan in liet eerste kwartaal van vorig jaarr Tot en met maart werden 29.885 woningen voltooid (25.347 in het eerste kwartaal 1971). Het aantal in aanbouw genomen woningen bedroeg het eerste kwartaal 38.425 (tegen 30.833 vorig jaar). De provinciale verdeling in de maanden januari, februari en maart was als volgt: Zeeland: afgegeven machti gingen woningwetwoningen 267 (waarvan geen bejaarden woningen). Susidiebeschikkin- gen particuliere woningen: 120 voor corporatiewoningen, 168 voor andere huurwoningen en 242 eigen woningen. Totaal 530 woningen, waarvan 100 bejaar denwoningen. Noord-Brabant", woningwet woningen: 1.881, waarvan 90 bejaardenwoningen. Particulie re woningen totaal 4.783, waar van 621 bejaardenwoningen en als volgt onderverdeeld: 383 corporatiewoningen, 2.268 an dere huurwoningen en 2.132 eigen woningen. UTRECHT Calpam nv heeft zijn tankinstallatie (46.500 kubieke meter) in Vlissingen overgedragen aan Paktank nv. De installatie, die bestemd is voor de opslag van minerale oliën, sluit goed aan bij de bestaande Paktank-in- stallaties in het Vlissingse raf- finaderijcomplex. (ADVERTENTIE) Leef met plezier Rook de échte Pall Mail Export Wereldbekend aroma Pa// Ma II Export

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3