N.S.M. streeft naar verjonging personeelsbestand W in kei centrum Zuidpolder opengesteld SPOOK SCHIP ONDER ZEIL Bevolking heeft recht op hulp DIRECTEUR: ONDERZOEK NOG IN VOET,F. GANG DAVERENDE KNAL EN VEEE ROOK ZEILEN OP BRAAKMAN stad streek Pareltje Waardering BRANCHES Zuiddorpe Koewacht SCHOLING PENSIOEN Zaamslag IJzendijke Westdorpe Afscheid van bestuursleden NKV-Sluiskil Breskens duo vernielt duplicatiekast Terneuzen Groede Koewachtenaren schieten sterk Fietsenrally in Sas van Gent volledig succes Autorally van Sasse buurt vereniging Axel V ergaclering waterschap Het Vrije van Sluis Donderdag 4 mei 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TEKNEUZEN Een daverende knal, een geweldige rookont wikkeling en de ontplooiing van een parachute met wimpel waar op „welkom", was het resultaat van de officiële opening, die burgemeester J. C. Asehoff gisteren verrichtte in het nieuwe Terneuzense winkelcentrum Zuidpolder. De burgemeester bracht door middel van een ontste king een lading kruit tot ont ploffing, bij een kanon da4 stond opgesteld aan de ingang van het centrum. Direct daar na brachten de heer en me vrouw Asehoff, in het gezel schap van veel genodigden, onder wie de wethouders en verschillende raadsleden, een bezoek aan de verschillende in het centrum ondergebrachte winkels. Na de bezichtiging van het centrum volgden in een van de nog niet in exploitatie zijn de ruimten verschillende speeches. De spits werd afge beten door de heer Asehoff die 'zei dat het gemeentebe stuur „naar deze dag had toe- geleefd. Al jaren is gevraagd wanneer is het centrum er en wij hebben er begrip voor dat het niet sneller kon, want de ontwikkeling van het centrum hing af van de woningbouw en het. aanbod van gegadig den". De heer Asehoff wenste alle winkeliers veel succes in het nieuwe centrum en zei te hopen dat het geheel een „ont moetingscentrum voor Terneu- zen-Zuid zou worden-" De heer J. van Hijssen, voorzitter van de adviescom missie die het geheel begeleid de zei, dat dit winkelcentrum een goed figuur sloeg in de reeks, die door het MBO reeds zijn gefinancierd. „Geen hou ten luifels hier, maar stenen bogen. Het geheel heeft onze verwachtingen overtroffen en voor ons is het een pareltje aan de kroon". De heer Van Rijssen bood burgemeester Ascoff namens de adviescom missie een autoboek aan. Slager Kaljouw, een der winkeliers in het nieuwe cen trum bracht dank aan de ad viescommissie en de bouwers. „Het is een hele prestatie", zo zei hij. Namens de winkeliers bood hij mevrouw Asehoff een haardset aan. Architect A. Kroos memo reerde de moeilijke gang van zaken bij de totstandkoming van het centrum. „Vanaf 1963 hebben wij drie verschillende opdrachtgevers gehad, maar het is op zijn pootjes terecht gekomen." Hij wees erop dat deze tweede fase van het cen trum door de laatste gevolgd moet worden, „want momen teel is het een geamputeerde bouw, die pas af is als alles er staat. Veel waardering had de TERNEUZEN Mo menteel zijn in het nieu we winkelcentrum Zuid- polder de volgende branches ondergebracht: twee supermarkten, een slager, algemene textiel zaak, chemische reini- gingszaak, bankkantoor, (NMB), een rijwielhan del, een drogist, een slij ter en een brood-banket zaak. Er worden no;g gega digden gezocht voor een doe-het-zelf-zaak, een (kantoor )'boek-handel, een bloemenzaak, en een cafetaria-snackbar. De volgende fase van het winkelcentrum zal vermoedelijk nog even op zich laten wachten. Hierin is o.m. een derde supermarkt voorzien. Het verzorgingsgebied van dit buurtcentrum omvat het zuidelijk uit breidingsgebied van Terneuzen-Zuid voorzien op 15.000 inwoners. heer Kroos voor aannemer en uitvoerder. De heer Cóbben van de NV Intervam, de maatschappij die het centrum gebouwd heeft, bood namens zijn werkgever de banken in het winkelcen trum aan. Na het officiële ge deelte bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. Uitstapje Zondag 7 mei gaat de drumband Ons Genoe gen naar Hoogerheide om deel te nemen aan een muziekfesti val. De reis gaat met bussen, terwijl de trip tevens benut wordt om een speeltuin te be zoeken. Voor belangstellenden is er nog gelegenheid om zich voor deelname op te geven Het vertrek is om 12.00 uur aan.de school. Schietingen Uitslag bejaar- denschieting: Hoofdvogel: H. Jesoirens, eerste zijvogel: A. de Caluwe, tweede zijvogel: C. Gijsel. De meeste kleine vogels werden geschoten door E. van Darame. De volgende bejaar- denschieting wordt dinsdag 16 mei bij J. de Guchtenaire ge houden. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL „Er is geen sprake van dat er ontslagen zul len vallen onder ons personeel.. De geruchten daarover hebben geen enkele grond". „Dat wil ook weer niet zeggen dat we geen problemen zouden hebben met betrekking tot ons personeelsbestand. We zitten net als in elk oud bedrijf dat in betrekkelijk korte tijd sterk gemo derniseerd is met het vraagstuk van de vergrijzing. De gemiddel de leeftijd van ons personeel is ruim 46 jaar en dat ligt ruim 8 jaar boven het landelijk gemiddelde in de chemische sector". Dat zegt ir. S. Martorana, de directeur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluis kil in aansluiting op ons be richt dat er bij de NSM geen ontslagen te verwachten zijn. Door ingrijpende vernieuwin gen van de produktieprocessen zit de NSM als het ware om jong, grondig opgeleid perso neel te springen. „De oudere werknemers van ons bedrijf kunnen zich nu eenmaal moeilijk, zo niet on mogelijk, aanpassen aan de ei sen die de moderne procestech niek stelt", zegt ir. Martorana. „Zij kunnen de daarvoor ver eiste studie, een enkele uitzon dering daargelaten, niet meer opbrengen. Niettemin hebben we in de laatste twee jaar eni ge tientallen mensen weten om te scholen voor een nieuwe functie in onze fabriek". De verdere herscholingsmo gelijkheden van daarvoor in aanmerking komende perso neelsleden alsmede de maatre gelen die ,tot verjonging van het personeelsbestand kunnen leiden' maken op het ogenblik onderwerp van studie uit. Om hoeveel werknemers het hier gaat kon de heer Martorana niet zeggen. „Het onderzoek is nog in volle gang en ook de gesprekken hierover met de vakbonden zijn nog niet afge rond". De NSM-directeur maakt er geen geheim van dat de verjon ging van het personeel geen eenvoudige zaak is en ook niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Hij betreurt het dat Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen opleiding in procestech niek op lts-niveau heeft. „Ge zien de aanwezigheid van be langrijke industrieën Hn deze streek moet die opleiding er zo gauw mogelijk komen". Ook onder de beambten van de NSM wordt op natuurlijke wijze de verjonging doorge voerd. Voor een twaalftal be- Ir. S. MARTORANA ambten dat ouder dan 62 jaar en 6 maanden is werd op vrij willige basis een voor hen gun stige afvloeiingsregeling getrof fen, die op 1 juli ingaat. Wan neer deze beambten de leeftijd van 65 jaar bereiken, krijgen zij hun volle pensioen. „De werknemers op wie deze eenmalige afvloeiingsregeling van toepassing is hebben zich hiermee ten volle kunnen ver enigen", zegt ir. Martorana. Hengel wedstrijd De hen- gelaarsvereniging „Sport .en Ontspanning te Zaamslag hield nabij de buurtschap De Griete aan de Westerschelde een heri- gelwedstrijd. De vangsten wa ren zeer goed evenals de deel name. Winnaar werd J. de Bruijne (Spui) met 'n totaal van 1866 punten. De verdere uitslag: 2 D. Dekker 1216, 3 T. Hamelink 1215, 4 B. Taalman 1190, 5 K. Federman, Sluiskil 921. Drumband De drumband van Jeugdbelang heeft op het Marktplein de nieuwe unifor men aan de bevolking getoond met een show waarvoor grote belangstelling bestond. Het ge heel maakte een keurige in druk. Wel heeft de aankoop van deze nieuwe kleding de vereniging in financiële zorgen gestoken. Om hieraan iets te doen had men een tweedaagse bazar georganiseerd in het jeug-dgebouw. Schieting De handboog schuttersvereniging „St.-Se- toastiaan" hield de eerste wed strijden van dit seizoen, op de twee staande wippen in de Molenstraat. Er waren 67 schutters aanwezig. De uitslag ■luidt: wip 1, le hoge: J. Fop- roa, Sluiskil; 2e hoge: E. van Dorsselaer, St.-Jansteen; de vier zijvogels waren respectie velijk voor Jos Kamoen, R. van Hecke, J. Bruggeman en H. van den Bossche, allen Westdorpe; drie kallen werden geschoten door A. Herma, Aardenburg; A. Baetens, Beer- velde (B.); J. Mollet, Sas van Gent. De vierde kal werd ver loot. Op wip 2 ging de eerste hoogvogel naar A. De Beleir uit Westdorpe; 2e hoge: L. Danschutter, Zelzate (B.). De vier zijvogels werden neerge haald door P. van Waes, A. •Goethals, J. Bruggeman, allen Westdorpe, en A. Colpaert, Zelzate. De kallen tenslotte le verden winst op voor W. Ver- helst, Axel; F. Kamoen, West dorpe; L. Dijsselinek, Zelzate en H. van den Bossche, West dorpe. De meeste kleine vo gels werden geschoten door J. Bruggeman, Westdorpe, 10 ■stuks. W.Z.Blaskapelle De muzi kanten van de „Westzeller Blaskapelle" onder leiding van Walter de Causem-aeker heb ben weer -enkele activiteiten op hun programma staan. Za terdagavond 13 mei a.s. treedt het gezelschap op in het Casi no te Sluiskil, voor de perso neelsvereniging van de ACZ De Blaskapelle zal op vrijdag 26 mei in Axel spelen, waar de Braderiefeesten muzikaal worden opgeluisterd. (Van onze correspondent) SLUISKIL Tijdens de jaarvergadering van de NKV- centrale te Sluiskil is. afscheid genomen van de bestuursleden Van Gassen en Van Passel. Voor beide heren waren er woorden van waardering, .een enveloppe met inhoud en hun dames werden verrast met een bloemetje. Tijdens deze bijeenkomst sprak statenlid C. van Waterschoot (PPR) over de industrialisatie en de gevolgen daarvan aan de Belgische zijde van de grens. (Van onze correspondent) SLUIS. In het afgelopen weekeinde werden 's nachts de ruiten van de duplicatiekast van het Sluise stadhuis inge slagen. De politie, vermoeden de dat de daders moeten wor den gezocht onder de barbezoe. kes, die in Sluis tijdens week einden al meer vernielingen hebben aangericht, slaagden er al spoedig in de daders in de kraag te grijpen. Het bleken de Bressianers S. v. d. V. en R. V. te zijn. Zij werden aangetroffen in een plaatselijke bar. Er werd pro ces-verbaal opgemaakt. Tafeltennis In de kantine van de middelbare technische school werden door de tafel tennisvereniging „Effect '71" te Terneuzen voor de eerste keer in het bestaan de clubkampi oenschappen georganiseerd. Door 20 spelers van de ver eniging werd uitgemaakt wie zich de sterkste van de club mocht noemen. A. van de. Windt,, die favoriet was, zag kans na een spannende wed strijd J. Poppe in de finale in drie games te verslaan. Ver rassend derde werd B. Roe- lant, die in de strijd om de der de plaats W. van de Weide ver sloeg. Na afloop werden door de voorzitter de prijzen, be staande uit een drietal fraaie bekers, een medaille en een bnekenbon uitgereikt. Onderscheiding De com missie van beheer van het Jan Thiemefonds heeft op voor dracht van de vereniging be roepsopleiding grafische indus trie besloten aan de heer G. Versprille te Groede naar aan leiding van het resultaat door hem behaald bij het examen handzetten 1971 een onder scheiding te verlenen. Aan hem zullen worden uitgereikt een bronzen medaille en een di ploma. (Van een onzer ver slaggevers). TERNEUZEN Goed ingepakt in zwart plastic is het gedenkteken van de Vliegende Hollander op zijn sokkel in de Herengracht in Terneu zen geplaatst. Met dit karwei had een 60 tons hydraulische kraan van de firma Stoof-Terneuzen geen enkele moeite. Licht als een veertje zweefde het 3 ton wegende gedenkte ken dat bij het machine- en constructiebedrijf De Feyter in Terneuzen is vervaardigd door de lucht om een perfecte landing in het midden van de. Herengracht te maken. Men zal tot donderdag 11 mei moeten wachten om te zien hoe het nieu we symbool van Terneu zen, het in staal uitge voerde en 4 meter hoge schip van de Vliegende Hollander, eruit ziet. Die dag om 2 uur zal het beeld door het bestuur van de stichting „de Vliegende Hollander" en van de VVV aan het ge meentebestuur officieel worden overgedragen. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de schieting, georganiseerd door de schutterssociëteit „De Sala manders" bij René Clapdorp namen 38 schutters deel. De uitslag luidde: hoogvogel R. Clapdorp, le zijvogel J. Fer- ket, 2e zijvogel A. de Bruin allen uit Koewacht. De schieting bij J. de Guch- teneire trok niet minder dan 67 schutters. Opnieuw toonde Adrte van de Sijpt tot de bes te schutters van de streek te behoren door het schieten van de hoofdvogel. De le zijvogel was voor V. de Schepper Moerbeke, terwijl ook de 2e zijvogel in Koewacht bleef nl. bij A. Martin-et. Meeste kleine vogels waren voor R, Kind Zuiddorpe. Bij de sehieting van de so ciëteit „Nooit Gedacht" bij A. Kind waren er 57 schutters. Ook hier bleven alle prijzen ondanks de internationale deelname in de Koewacht zelf. Hoofdvogel André Goosens, le zijvogel Freddy de Waal, 2e zijvogel A. de Coninck. De meeste kleine vogels, 5 stuks, waren voor Aug. Bonne. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De fiet senrally in Sas van Gent is een succes geworden, hoewel kinderen van ongeveer tien jaar de 23 kilometer lange route wel zwaar gevallen moet zijn. Deze rally werd gereden door kinderen tot twaalf jaar en was georganiseerd door vrijwilligers van de stichting sociaal cultureel werk. De ral ly bestond uit 37 koppels en de uitslag luidt als volgt: 1 Carl Doolaege-Ronnie Klasen 390 strafpunten; 2 Bert Jan Remery-Bert Durinck 525 strafpunten; 3 Karin Remery- Christina Timmerman 535 strafpunten. (Vervolg van pagina 1) Burgemeester J. C. Asehoff van Terneuzen kweet zich van deze taak als voorzitter van de coördinatiecommissie. De ont- werp-regelingen zullen zo spoe dig mogelijk behandeld wor den in de onderscheidene col leges van b. en w. en de ge meenteraden. De heer Asehoff zei dat de verdere uitbouw van de hulp verleningsorganisaties voorzie ningen kunnen worden waarop de bevolking van Z'eeuwsch- Vlaanderen recht heeft. Hij sprak zijn dank uit aan de des kundigen die aan de regelingen hebben meegewerkt. Commissaris Van Aartsen (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De buurtvereniging St.-Albert uit Sas van Gent heeft haar jaar lijkse oriëntatierit onder aus piciën van de West-Zeeuwsch Vlaamse Automobielclub ge houden. De opbrengst was be stemd voor het jeugdwerk van de vereniging. Er namen 164 equipes aan deel, die waren onderverdeeld in een A- en een B-klasse. De lengte van de rit bedroeg 55 kilometer en werd verreden volgens het KNM V-reglement 1972. De rit was uitgezet door de heren Donze en Deveneijns. Na afloop werden in het vere nigingsgebouw aan de Van Mi'llstraat door de voorzitter van St.-Albert, de heer Bok- man-s, de prijzen uitgereikt. De uitslag luidt: A-klasse: 1 J. van Hijfte, 360 punten, 2 J. Cryson, 557, 3 J. Thuy, 562, 4 L. Basting, 557, 5 P. de Jonge, 615. B-klasse: 1 A. Boon, 734 punten, 2 D. van Hoorn, 786, 3 A. Breepoel, 790, 4 J. de Leuq, 790, 5 G. Hemelaar, 792. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De zater- sportvereniging Vremdijek heeft op de Braakman zeil wedstrijden gehouden. Winnaar in de klasse Span ker werd P. de Beukelaar. In de klasse 470 won E. van Peteghem, in de klasse Vau- rien ging de eerste prijs naar D. Kramer, in de klasse 420 naar A. Wauman en in de klasse Optimist veroverde Claudine Wauman de eerste plaats. Voorlichtingsavond Dins dagavond werd in de huishoud school in Het Molenkwartier een voorlichtingsavond gehou den voor leerlingen en adspi- rant-leerlingen aan de vakop leiding in het kappersbedrijf. Mevrouw Menheere, directrice der school opende de bijeen komst De aanwezigen konden kennis nemen van de door de leerlingen gemaakte werkstuk ken in de creatieve sector ter wijl tevens door leerlingen der opleiding een demonstratie da- meskappen werd gegeven. Aan de adspirant-leerlingen der op leiding en hun ouders werd door de heer C. Koppelaar, con sulent van de stichting vakop leiding in het kappersbedrijf voorlichting gegeven over het hoe en waarom van de vakop leiding in het kappersbedrijf. Excursie De leerlingen van huishoudschool het Molen- kwartier hebben een excursie gemaakt naar de Floriade te Amsterdam. Al vroeg vertrok men met twee bussen. Via Lisse en de bloembollenvelden kwamen de meisjes teru^. uitte zijn erkentelijkheid over de vlotte werkwijze en de kwa liteit van de rapporten. Zeeuwsch-Vlaanderen is daar mee verder dan midden- en noord-Zeeland w&ar eveneens dit soort gemeenschappelijke voorzieningen in voorbereiding zijn. Mr. Van Aartsen zei dat zo spoedig mogelijk een rege ling over het ambulancever voer te verwachten is. Een regionale vredesrampen- regeling zal langer op zich la ten wachten. Met klem drong de commissaris er bij de ge- meentebestuifen op aan hun aandacht te geven voor de ge meenschappelijke regelingen op het gebied van de hulpver lening bij grote en kleinere calamiteiten. Een bijzonder woord van erkentelijkheid richtte mr. Van Aartsen tot de brandweerkorpsen voor hun medewerking aan het tot stand komen van de regionale brand weerkring Zeeuwsch-Vlaande- ren. Mr. Van Aartsen kondigde verder de spoedige komst aan van een ontwerp-regeling be treffende het vervoer van ge vaarlijke stoffen, waarvoor de algemene politieverordening gewijzigd zal moeten worden. Een aparte werkgroep houdt zich bezig met het transport van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde en de Zeeuwse kanalen. Tot slot legde de commissa ris der koningin er de nadruk op dat, bij de nieuwe regelingen betreffende de hulpverlening de medewerking van organisa ties als het Rode Kruis, de B.B. en de kruisverenigingen niet gemist kan worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het wa terschap „Het Vrije van Sluis" krijgt in zijn algemene verga dering, welk op 8 mei om 9.30 uur in „Du Commerce" te Oostburg wordt gehouden een groot aantal voorsteilen inzake grondtransacties te behande len. Een van de agendapunten heeft betrekking op de voor bereiding en uitvoering van werken in het kader van het Delta-plan en het zgn. water- beheersingsplan. De objecten waarom het hier in het bijzon der gaat betreffen het op Del ta-sterkte brengen van het dijkvak Thomas- en Paulina- polder en dc aanleg van het kanaal Biervliet-Nolzeven. De fase van het waterbe- heersingsplan welke nu aan bod komt, betreft de verbete ring van de afwatering in het gebied Cadzand, deel II, de z.g. landbouwwerken rond Sluis, Aardenburg, St.-Kruis en Oostburg. Het dagelijks bestuur van het waterschap zal in de ver gadering van 8 mei verder machtiging vragen om bij be sluiten inzake aan- en verko pen van betrekkelijk kleine omvang (een waarde van maximaal 20.000 gulden per transactie) eigener beweging tot zaken te mogen over gaan. De algemene vergadering heeft verder een voorstel ont vangen om aan de heer E.J.J. Mangnus, de ontvanger van het waterschap, per 1 juni a.s. eervol ontslag te verlenen. De heer Mangnus moet* zijn func tie neerleggen in verband met zijn gezondheidstoestand. Hij zal de laatste ontvanger van het waterschap zijn. Dit houdt verband met de herziening van het w-atersehapsreglement, dat het mogelijk maakt om de functies en verantwoordelijk heden van de ontvanger aan een comptabele en aan de kassier toe te vertrouwen. Het waterschapsbestuur stelt voor, de heer B.A.H. Wete- rings als comptabele aan ta wijzen en de heer A.F.J.M. van den Oever als kassier. De beide heren zijn werkzaam op de griffie van hei water schap.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2