voor de gemeen VIJF DAGEN LANG FEESTEN ROND STADHUIS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Doorkijk in de hal. Het nieuwe stadhuis van Temeuzen zoals het stoer en toch ook weer niet zonder sierlijkheid achter de Scheldedijk oprijst. Het oude raadhuis (inzet) steekt wel schril af tegen de omvang en de eigentijdse stijl van het nieuwe bestuurscentrum van het sterk gegroeide Temeuzen. TERNEUZEN Geen stad in Zeeland heeft in de laatste 7 jaar zo'n snelle en opvallende groei vertoond als Terneuzen. Terwijl de provincie als geheel en Nederland wat het aantal inwoners be treft met iets meer dan 1 procent toenamen, groeide Terneuzens bevolking per jaar gemid deld met 4 procent. Het is vooral de vestiging van de chemische gigant Dow Chemical met de daarmee gepaard gaande aanwas van nieuwe en uitbreiding van bestaande industrieën en bedrij ven geweest, die deze spectaculaire ontwikkeling van de grootste woongemeenschap in Zeeuwsch- Vlaanderen op gang heeft gebracht. prijs van negen miljoen niet uitzonderlijk hoog te noemen, afgezien dan nog van de om standigheid dat de oor spronkelijke bouwsom de laatste jaren door allerlei fac toren sterk is gestegen. Overi gens wil ik met nadruk ver klaren dat de uitgaven voor het nieuwe stadhuis voldoende bewaakt zijn en dat er geen sprake is van het streven naar luxe bij de uitvoering van de bouw. Ik ben van mening dat het stadhuis zeker niet te groot is opgezet. We zouden zelfs nog wat meer ruimte best kunnen gebruiken. Zo vind ik het jammer dat de dienst openbare werken er niet ondergebracht kon wor den. Op de duur zal het wel moeten en daarmee wordt ook wel rekening gehouden, maar de eerste tijd zullen we de huidige accommodatie van het gebouw niet vergroten." Op de derde plaats geloof ik dat het goed is de eentonigheid in op bouw van een gemeente te doorbreken met een geheel nieuw en eigentijds gbouw dat hopelijk enige generaties lang mee zal gaan. Wat is uw persoonlijke me ning over het stadhuis? „Ik vind het een mooi, re presentatief gebouw dat goed past bij de Schelde. Niet ie dereen zal het even mooi vin den, maar smaken verschillen nu eenmaal. Het is bovendien belangrijk dat het geen eon- fectiegebouw is. Nu al trekt het internationale belangstel ling van architecten en bou wers, want het ontwerp en de constructie van het gebouw zijn uniek." vormgeving van zijn nieuwe hu s der gemeente. Bewonde ring en lof staan naast afkeu ring en kritiek. Er zijn bena mingen als super de luxe bun ker, betonnen mastodont en statussymbool gebezigd. Wij spraken met burgemeester J.C. Aschoff over zijn oordeel en opvattingen over het nieuwe bestuurscentrum van de ge meente Terneuzen. gegaan. Er zijn verdere aparte ruimten voor commissieverga deringen, waardoor het raads werk beter gedaan kan wor den en er zal een biblitheek- met informatiemateriaal wor den ingericht. Dit alles was in het vroegere raadhuis niet mo gelijk." reikbaar is. Welke taken ziet u voor Temeuzen in de toekomst? Er wordt gezegd dat de plaats van het stadhuis niet goed gekozen is. De afstand tussen het grootste deel van de stad, de nieuwe woonwij ken, en het bestuurscentrum zou te groot zijn. Wat zegt u van de bruik baarheid als administratiecen trum? Is het nieuwe stadhuis een statussymbool en is de bouw ervan te groots en te duur? „Er is duidelijk gezocht naar een compromis tussen een kantoor waar goed gewerkt kan worden en een gebouw waar ook allerlei mensen ont vangen kunnen worden. Het is een huis voor de gehele ge meenschap. De mensen moeten er zo maar binnen kunnen lo pen en ze moeten er zich op hun gemak kunnen voelen. Ook dat is een stukje leef baarheid. We kunnen het pu bliek nu tenminste behoorlijk ontvangen. De hal beneden en de burgerzaal lenen zich uit stekend voor recepties, ten toonstellingen, muziekuitvoe ringen en dergelijke. De ac commodatie van de raadzaal, zowel voor de gemeenteraad als voor het publiek en de pers, is er stukken op vooruit „Laat ik voorop stellen dat de accommodatie in het oude stadhuis abominabel was. Als gemeente kon je er gewoon niet mee voor de dag komen. Een ontvangstcentrum voor de bevolking was het niet. Daar voor was het ruimtegebrek te groot. Ook het secretarieperso- neel zat er veel te krap, zodat verschillende afdelingen in di verse dépendances onderge bracht moesten worden. Op de tweede plaats is het nieuwe stadhuis niet voor vandaag of morgen maar voor de verre toekomst gebouwd. Ook voor tientallen jaren zal Terneuzen, nu nog 32.000 inwoners maar dan misschien 50.000 of zelfs meer, het met dit stadhuis moe ten doen. Zo bezien is een moment vormt Bakema's schepping een schakel tus sen het oude en nieuwe Ter neuzen. Met bijna 33.000 zielen is Terneuzen op Vlissingen na de dichtstbevolkte gemeente van Zeeland. Robuust en eigentijds symbool van de vernieuwing, die zich in en rondom het bijna 400 jaar oude Terneuzen heeft vol trokken, is het nieuwe stad huis. Als een overbruggend Aan de ene kant over de machtige Deltadijk de eeuwig- jonge Westerschelde en aan de landzijde, uitkijkend over de resten van de oude stadskern, het panorama van nieuwe woonwijken. Terneuzen moet nog wennen aan de stoere aanwezigheid en ontraditionele J. C. ASCHOFF TERNEUZEN. Van dins dag 9 tot en met zaterdag 13 mei zal in Terneuzen met tal rijke activiteiten de officiële opening van het nieuwe stad huis gevierd worden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: DINSDAG 9 MEI 10.30 uur: Aankomst minis ter mr. W. J. Geertsema en "commissaris der koningin mr. J. van Aartsen bij ambtswo ning van burgemeester J. C. Aschoff. 11.0212.59 uur: Vara-radio- programma van Ko de Kloet vanuit de sporthal ,,'t Zwaan tje". Estafetteloop vanuit de dorpskernen naar het nieuwe stadhuis. Oude gemeentewa pens worden meegedragen. 14.10 uur: Ontvangst van genodigden in stadhuis. 14.30 uur: Verwelkoming minister Geertsema en com missaris Van Aartsen in stad huis. Overhandiging oude ge meentewapens aan minister Geertsema. Zanghulde door jongerenkoor Ritmico. Offi ciële openstelling stadhuis tij dens buitengewone raadszit ting. Optreden strijkkwartet Terneuzense Muziekschool. 15.15 uur: Bezichtiging van gebouw. Toespraken en aan bieding cadeaus in Burger zaal 16.30 uur: Afscheid van mi nister Geertsema en commis saris Van Aartsen. 16.45 uur: Receptie (tot 18.30 uur) in hal van stadhuis voor genodigden. 18.30 uur: Kinderoptocht m.m.v. fanfare en drumband Sluiskil. 19.00 uur: Dia-avond in be jaardentehuis Rustoord te Zaamslag door vereniging Oud-Terneuzen. 19.3021.00 uur: „Open huis" in stadhuis. Exposities instituut voor kunstzinnige vorming en muzikale activi teiten door Terneuzense Mu ziekschool binnen het gebouw. 19.30 uur: Buiten het stad huis massale demonstratie van gymnastiekver. EMM met medewerking van de harmo nie Terneuzen. Stihato-ten- toonstelling op terrein bij oesterputten nabij watertoren. Sluitstuk van avond water festijn aan Oostkolk door brandweerkorpsen van ge meente Terneuzen. 20.30 uur: Concert harmonie Terneuzen bij stadhuis ge volgd door rondgang. WOENSDAG 10 MEI Vanaf 8 uur speciale recla- me-feestmarkt met standwer kerswedstrijd en kinderattrac ties op de markt. 14.00 uur: Kindercarrousel op Stadhuisplein. 14.30 uur: Ontvangst in stadhuis voor gehele gemeen- tepersoneel. Speciale recla- me-feestmarkt met standwer kerswedstrijd en kinderattrac ties. 19.30 uur: „Open huis" in stadhuis, Optreden jongeren koor Ritmico in Burgerzaal. Exposities instituut kunstzin nige vorming en muziek- cineac van Terneuzense Mu ziekschool. Dia-avond in be jaardencentra Vremdike te Hoek en Bachtendieke te Ter neuzen door ver. Oud-Terneu zen. 19.30 uur: Start gezellig- heidspuzzelrit binnen de ge meente (organisatie ZEVAC). Inschrijving in oude stadhuis. Finish bij Vijverhof. Prijsuit reiking in nieuwe stadhuis. 19.45: Lintenspel voor stad huis door padvindersgroep E.O.S. Fietsenrodeo St.-Hu- bertusgroep bij Oostkolk. Kin derdraaimolen bij stadhuis. Diavertoning in een van de- bej aardentehuizen. DONDERDAG 11 MEI „Dag van de Vliegende Hollander" georganiseerd door VVV Terneuzen. 10.00 uur: Volleybal- en handbalwedstrijden in sport hal (s.v. Scheldesport). 11.3014.30 uur: Internatio nale zeehengelwedstrijd (O. N.I.). 14.00 uur: Klaroengeschal vanaf stadhuis door harmonie Zaamslag. Aankomst stertocht van auto's en jachten uit bin nen- en buitenland. Start wandeltocht „De Jonge Zwer vers" bij stadhuis. 14.0015.00 uur: Officiële ontvangst aan Herengracht van genodigden bjj onthulling en .aanbieding monument De Vliegende Hollander. Ont vangst op stadhuis door b. en w. van vertegenwoordigers De Vliegende Hollander en VVV. Vanaf 16.00 uur: Ruiterde- monstratie door de Klepper- tjes uit Axel, rondgangen en muziekkorpsen Zuidzande, Kloosterzande, Zaamslag en Sluiskil. Kinderdraaimolen bij stadhuis. STIHATO-tentoon- stelling met amusementspro gramma. 17.00 uur: Prijsuitreiking zeehengelwedstrijd in „La Belle Vue". VRIJDAG 12 MEI 10.00 uur: Internationaal po- litie-volleybaltoernooi in sporthal. Rond het middaguur ontvangst van muziekkorps gemeentepolitie Maastricht, dat optreedt in Hoek, Zaam slag, Sluiskil en Biervliet. „Open huis" in politiebureau. 11.00 uur: Tentoonstelling en demonstraties zweefvlieg- club EZAC bij stadhuis. 13.15 uur: Optreden politie- kapel Maastricht bij bejaar dentehuis Biervliet. 14.15 uur: Idem bij bejaar denhuis in Hoek. 15.15 uur: Idem te Sluiskil, 16.15 uur: Idem te Zaam slag. 19.00 uur: Stadhuismarkt a la Waterlooplein, kinderdraai. molen, ruilbeurs, informatie- hoek bibliotheek en doe- markt (Centrale stichting). Dia-avond in bejaardentehuis Rustoord te Zaamslag. 19.30 uur: „Open huis" in stadhuis. Exposities instituut kunstzinnige vorming, mu- ziekcineac Terneuzense mu ziekschool. Demonstratie at- letiekver. Scheldesport te Hoek (vanaf 13.30 uur) op sportveld. STIHATO-tentoon- stelling met amusement. 19.30 uur: Concert van Har monie Terneuzen met rond gang. Optreden jongerenkoor Ritmico in Zuidlandtheater voor bejaarden. Open huis in politiebureau. 20.00 uur: 20.00 uur: Prijs uitreiking politie-volleybal- toernooi in burgerzaal. Optre den Ritmico in Zuidlandthe ater voor beja'arden. 21.30 uur: Slottaptoe van politiekapel Maastricht. En optreden eerste Terneuzense majorettenpeloton. ZATERDAG 13 MEI 9.30 uur: Speurtocht EOS- groep en C.J.V. 10.00 uur: Open huis in stadhuis en politiebureau. 10.30 uur: Koffieconcert in Burgerzaal tijdens „open huis". Exposities kunstzinnige vorming in stadhuis. 11.00 uur: Stadhuismarkt, kinderdraaimolen, straatto neel, doe-markt (Centrale Stichting). Optreden en slottaptoe van harmonie Terneuzen. 14.00 uur: Vliegshow door Red Eagles boven Terneuzen. Start volkscross Scheldesport op Zeedijk. 15.00 uur: Optreden drum band uit Biervliet. 16.30 uur: Optreden drum band „De Roffelaars" uit Hoek. Rondgang van drum band „Willem Beukelszoon" uit Biervliet. 19.30 uur: Cabaret voor be jaarden in Burgerzaal door „De Hoepel". STIHATO-ten- toonstelling met amusement.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 21