LEGER WEKT SCHOOLKINDEREN MET TRAANGAS Oppositiepartijen nieuw onderzoek naar afsluiting van Oosterschelde Westerhout blij met terugkeer naar Zeeland JONGETJE ONDER PUIN BEDOLVEN JONGERE MOET LANGER LEREN reddingsactie Nieuw huis voor Terneuzen PLANTEN-1 MARGARINE SPERCIE- Nederland- Per u: 3-0 Paniek op Vrachelse heide Gesprek Zeeuwen- Belgen: Nederlandse verkeers slachtoffers voor hulp naar België Vaker hinder Eén-minuut-potje Geen opzet Actie Unclad- zondag geen groot succes Selieldebekkeii Profiel Aanbesteding SCHERPER CONTROLE OP VISSERS ÜËJÉL jc domineert fiirecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adre3: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2t> t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DONDERDAG 4 MEI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8^3 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, II uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Tachtig lagere schoolkinderen uit Schiedam, die een week op vakantie zijn in het Schiedams schooibuitenhuis op de Vra- chelse heide bij Oosterhout, zijn gistermorgen om half vijf in lichte paniek door traangas uit hun slaap gewekt. Het gas was afkomstig van een gra naat, die door militairen van het 102 Intendance-bataljon uit Ermelo (op oefening op de heide) op ongeveer honderd meter afstand van het vakan tiehuis tot ontploffing was ge bracht. Door een ongunstige ■windrichting dreef de traan gaswolk in de richting van het huis. Met enige moeite hebben niet te zien, aldus de comman dant. De marechaussee heeft het voorval in onderzoek. de vijf begeleiders de school kinderen tot bedaren kunnen brengen. Aanvankelijk wist de lei ding niet, waar de prikkelende lucht en de witte nevel van daan kwam. Gealarmeerde politie-agenten uit Oosterhout kwamen er al gauw achter, dat traangas de hoestbuien en huilpartijen bij de schoolkin deren veroorzaakte. Beheerder H. Voogt van het buitenhuis bracht die ontdekking toen meteen in verband met de mi litaire oefening, die in de buurt ward gehouden. Daar vertelde de oefenlei- diug de politie, dat op het (officiële) militaire oefenter rein, op korte afstand van het Schiedams schooibuitenhuis, inderdaad een traangasgranaat tot ontploffing was gebracht. Het was de bedoeling dat de granaat (een zogenaamd één minuut-potje) zou ontploffen in de buurt van de Israëlische begraafplaats, eveneens op de Vrachelse heide. Maar omdat de oefenleiding de gevolgen daarvan wilde nagaan, werd eerst een traangasgranaat ge probeerd in een uithoek van het terrein, dichtbij het va kantiehuis. De legcrvoorlichtlngsdienst in Den Haag, gevraagd naar commentaar op het gebeurde, zei „menselijkerwijs" van de veronderstelling uit te gaan, dat de militairen op de Vra chelse heide niet op de hoogte waren van de aanwezigheid van de schoolkinderen bij het oefenterrein. Er is bepaald geen opzet in het spel, aldus een woordvoerder van de De commandant van de be treffende compagnie heeft gis termiddag tegenover de voor lichtingsdienst verklaard, dat de traangasgranaat ongewild is afgegaan, toen de oefenleiding hem wilde testen. Bovendien was men er niet van op de hoogte, dat het schooibuiten huis zo pal aan het militaire terrein grensde. Het tehuis was vanaf het bivakterrein Bezoekers van liet Schie dams schooibuitenhuis waar in de periode van maart tot oktober van week tot week schoolkinderen op vakantie komen hebben wel vaker hinder van militaire activitei ten. Het oefenterrein is niet duidelijk gescheiden van het recreatiegebied. „Soms komen complete raketinstallaties langs. De schoolkinderen die hier komen, maken er een sport van zoveel mogelijk „losse flodders" te verzamelen. Sommigen daarvan zijn nog goed", aldus de heer Voogt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De nieuwe burgemeester van Vlissingen, drs. T. Westerhout, heeft zich gisteren, na zijn installatie in Vlissin gen, doen kennen als een man die wel denken en handelen in ruimere kaders dan alleen puur lokale. Hij verklaarde een voorstander te zijn van openheid en openbaarheid, van inspraak en medezeggenschap. Deze moeten echter gevoed worden vanuit een gevoel van medeverantwoordelijkheid, zo hij zei, voor het bestuurlijk handelen. „Dit handelen houdt nu een maal een keuze in", aldus de nieuwe burgemeester van Vlissingen. „Het is dit laatste punt dat naar mijn mening nog nergens in Nederland echt uit de verf is gekomen". De heer Westerhout, die in een buitengewone vergadering van de Vlissingse raad, waar bij veel vrienden van deze uit Zeeland afkomstige burgerva der' aanwezig waren, het woord voerden, ging ook in op de snelle veranderingen die zich in het Zeeuwse industria lisatiebeleid hebben afgete kend. Hij sprak daarbij uit eigen ervaring. „Als Zeeuws kamerlid werd ik in de jaren 19671968 als het ware naar Den Haag gestuurd met de boodschap: Zorg ervoor-, dat de minister van Economische Za ken eindelijk eens o-ver de brug komt om de vestiging van Pèchiney mogelijk te ma ken. Sindsdien hebben de kranten en vaktijdschriften mij wel geleerd, dat er een aantal nieuwe aspecten van de ontwikkeling van hetzelfde Westerscheldebekken zoals (Van onze parlem. redactie) DEN HAAG. De oproep van de werkgroep Unctad-zon- dag aan de kerken om Eerste en Tweede Kamer te overstel pen met pleidooien voor hulp aan Chili is geen geweldig sue- ce s geworden. Zowel bij de griffie van de Tweede- als die van de Eerste Kamer zijn een stuk of 25 telegrammen en brieven binnengekomen, waar in gevraagd wordt de Chileense schuld aan ons land van 38 miljoen gulden kwijt te schel den en het Zuidamerikaanse land een schenking te doen van 100 miljoen. Bij de telegram men én brieven waren er geen uit Zeeland en Brabant. r bijvoorbeeld de milieuhygiëne mede in de discussies zijn betrokken", zo zei hij. De heer Westerhout stelde vast, dat een verdere ontwik keling van het Scheldebekken noodzakelijk is. „We zullen daarbij echter steeds alle fa cetten van de veelzijdige ont wikkelingsproblematiek zorg vuldig dienen af te wegen", merkte hij op. De actuele pro blemen waarmee Vlissingen rhomenteel kampt en die door de locoburgemeester, de heer C. Gillissen-Verschage in zijn installatierede op een rijtje waren gezet, werden door de heer Westerhout opgewekt be groet. „Hier in Vlissingen heb ben we nog de mogelijkheid om in de beste zin van het woord een optimaal leefmilieu te scheppen", verklaarde hij, „mits we daarbij de vraag stukken van ogenschijnlijk lo kale aard, zoals de vestiging van een regionaal winkelcen trum, de brugverbinding over het kanaal door Walcheren en zovoorts, in een ruimer kader plaatsen"- Over zichzelf merkte de heer Westerhout op. dat de vraag of hij beantwoordt aan het door de Vlissingse raad geschetste profiel met „ja" kan beantwoorden, voor zover het gaat om de objectieve ei sen welke de Vlissingse raad aan zijn nieuwe burgemeester heeft gesteld. De eerste was het lidmaatschap van de PvdA, het tweede, dat de nieuwe burgemeester zou openstaan voor openbaarheid en het zoveel mogelijk betrek ken van de bevolking bij het plaatselijk bestuur. „Ik zeg bepaald niet teveel, als ik stel dat ik mij daarmee in de afge lopen jaren in Wageningen in tensief heb beziggehouden," aldus drs. Westerhout. Zijn rede ademde blijdschap om zijn terugkeer naar Zee land. De kennismaking tijdens de receptie na afloop van de buitengewone raadsvergade ring had dan ook meer het karakter van een reünie dan van een eerste begroeting. (Zie ok pagina 3). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voordat de Vasle commissie voor Verkeer en Waterstaat en Milieuhygiëne uit de Eerste en Tweede Kamer in augustus op excursie gaan naar de Deltawerken moeten de resultaten be kend worden gemaakt van een diepgaand onderzoek naar de nadelige gevolgen van de Ooslerschelde-af- sluiting. Dat schrijft de oppositie in de Tweede Kamer in een brief aan minister dr. W. Drees. De brief is ondertekend door het Zeeuwse PvdA-Kamerlid P. A. Roels (mede namens zijn fractiegenoot Oele, de democraat Terlouw en de radicaal De Gaay Fortman). In liet schrijven wordt eraan herinnerd, dat de drie opposi tiefracties bij de afgelopen be grotingsbehandeling hebben gepleit voor temporisering van de werkzaamheden inzake de afsluiting van de Oosterschel de. Een amendement van die strekking, dat overigens niet door de Kamer werd aangeno men, beoogde ruimte te maken voor een wezenlijke discussie over de milieu-aspecten van de afdamming. Naar de PvdA- D'66- en PPR-fractie menen heeft echter een nieuw en diepgaand onderzoek tot nu toe niet plaats gevonden. Vandaar dat de vier kamer leden van deze fracties de mi mister vragen hun te berichten in hoeverre een dergelijk on dierzoek dat dan speciaal ge richt moet zijn op de nadelige gevolgen van de afsluiting voor het milieu, misschien -toch is ingesteld. Dat onder zoek zou vergelijkend moeten zijn in die zin, dat de milieu hygiënische aspecten evenals die van economische en- water staatkundige aard en de vei ligheidsaspecten worden beke ken te-gen de achtergrond van zowel het openhouden als het afsluiten van de Oosterschel de. De kamerleden herinneren in hun brief ook aan recente berichten over een volgende week te houden aanbesteding van een aantal werken in de Oosterschelde. Ze willen van de minister weten in hoeverre deze Werken zodanig onher roepelijk zijn, dat er straks een extra-argument voor af sluiting vam de Schelde-arm aan kan worden ontleend. Als dat niet zo is willen de ka merleden in ieder geval weten welke werken nog openstaan voor en bij de begrotingsbe handeling in het komende na jaar. De reden dat de kamerleden h-ün vragen hebben geformu leerd in een brief in pladts van in schriftelijke vragen conform het ordereglement is, aldus een toelichting van de heer Roels, dat een brief wellicht w-at sympathieker overkomt bij de minister. LELYSTAD (ANP) Er zal een scherpere con trole komen op de vissers die nog altijd zonder een visakte of een bijdrage- bewijs van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij hun lief hebberij bedrijven. Dit kondigde minister Lardi- nois woensdagmiddag aan bij het in gebruik stellen van een grote broedhal voor pootvis op de viskwekerij van de organisatie bij Lelystad. De minister schepte de eerste paar honderd van de in totaal 112.000 jonge forellen uit de bekkens in de broedhal over in een van de openluchtvij vers op de kwekerij. De minister zei te ho pen dat de beide lande lijke hengelsportvereni- gingen liet spoedig met elkaar zullen vinden. „Als er één vereniging is dan kan de overheid beter met de hengelsport pra ten" aldus de bewinds man. TEGEN VEERTIEN jongens van 14 tot 23 jaar heeft de kinderpolitie in Rotterdam proces-verbaal opgemaakt. Ze hebben in de afgelopen maan den 24 inbraken en diefstallen gepleegd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het Neder lands voetbalelftal heeft gister avond in het Feyenoordstadion met 30 een vriendschappelij ke wedstrijd van Peru gewon nen. Het eerste doelpunt werd door Jan Klijnjan gescoord uit een strafschop. Deze was gege ven toen Johan Cruyff, overi gens correct, in het Peruvuaan. se strafschopgebied van de bal werd gezet. De scheidsrechter zag er echter, tot groot onge noegen van het publiek, een strafschop in. Klijnjan faalde niet van de elfmeterstip. Het tweede doelpunt werd even eens voor rust gescoord. Wim van Hanegem was de maker er van. Dick Schneider zorgde voor de 30 eindstand, door in de 80e minuut uit weer een strafschop het derde doelpunt te laten aantekenen. ,;j| (Van een onzer verslaggevers) GERWEN. Gistermorgen is de 9-jarige Kulle Xojleer uit Helmond in het Oostbrabantse plaatsje Gerwen (gemeente Nuenen) bij een instorting op een puinstortplaats om het le ven gekomen. Samên met twee vriendjes, de 9-jarige Ad Schafer en de 11-jarige Motter Rosenberg, was hij op de stortplaats aan het spelen toen schuivende be tonblokken de jongens bedol ven. Door het puin werden zij bovendien in de richting van een put met water geschoven. Al heel gauw kwam een red dingsactie op gang. In eerste instantie begon men onmiddel lijk met het wegpompen van het water, om te voorkomen dat de jongens zouden verdrinken. Daarna probeerde men met een kraanwagen de betonplaten waaronder de jongens lagen weg te trekken. Deze poging werd echter opgegeven omdat men bang was dat dit de jon gens nog ernstiger in de ver drukking zou brengen. Ten slotte lukte het de bemanning van de ongevallenwagen van de Eindhovense politie om de pla ten op te vijzelen met pneuma tische vijzels. Voor Kulle was dit echter te laat. De twee an dere jongens moesten met ge broken ledematen en met zwa re inwendige kneuzingen over gebracht worden naar een zie kenhuis. TILBURG Zo'n 56.000 meisjes en jongens van 15, 16 (soms 17) jaar worden 1 augustus van dit jaar gedeeltelijk leerplichtig. Elke jongere, dus ook de werkende jongere, moet dan minstens elf jaar onderwijs volgen, tenminste 9 jaar volledig dagonder wijs en twee jaar gedeeltelijk onderwijs. Dat laatste kan voor die wer kende jongelui gebeuren op vormingsinstituten, scholen voor beroepsonderwijs als er een leerovereenkomst kan wor den gesloten, op speciaal aan gewezen instituten of erkende bedrijfscursussen. Gedeeltelijke leerplicht voor de werkende meisjes en jongens van 15, 16 (soms 17) jaar be tekent dat de jongelui ver plicht zijn twee jaar lang een dag in de week onderwijs of vorming te volgen. In de prak tijk komt dat, door vakanties, neer op tweemaal veertig da gen leerplicht. Vorig jaar, op 1 augustus 1971, is de dag onderwijs- of vormingsplicht per week voor alle vijftienjarigen doorge voerd. Nu wordt de regeling, die op den duur tot verlen ging van de leerplicht voor allen, uitzonderingen daar gelaten, tot het achttiende jaar moet voeren, doorgetrokken naar de zestienjarigen. Een operatie met vele haken en ogen. Er zullen bijvoorbeeld heel wat vormingsleiders moe ten worden aangetrokken om het de 220 vormingsinstituten in ons land mogelijk te maken de stroom gegadigden goed te kunnen opvangen. Men kan nu nog niet zegge'n hoeveel. Men weet dus ook nog niet hoeveel geld voor dat extra personeel zal moeten worden beschikbaar gesteld. Ook moet die stroom nieuwe leerlingen op een of andere manier onderdak ge bracht worden. Vorig jaar is reeds gebleken dat dat heel moeilijk gaat. Daarom is .op de 'rijksbegroting 63 miljoen gulden extra uitgetrokken om -luias jo u3}uixn,i o.reqsiEEid.i3A permanente gebouwen voor die gedeeltelijke leerplichtige wer kende jongeren te bouwen. Dat moet snel gebeuren want in augustus, na de va kanties, staan ze voor de deu ren. DE UTRECHTSE politie heeft dinsdagnacht een inval gedaan in een „speelhol" aan de Amsterdamse-Straatweg. Van de 13 personen, wei-den er 5 na verhoor op het politie bureau weer vrijgelaten. Dinsdag 9 mei krijgt de stad Terneuzen waar het al jaren recht op heeft als plaats met meer dan 30.000 inwoners, name lijk een nieuw stadhuis. Dit „huis voor de stad" wordt dan officieel door minister Geertsema ge opend. Voor de bevol king van Terneuzen is deze opening aanleiding om een hele week feest te vieren. Het feestpro gramma is uitgegroeid tot een uitgebreide was lijst van evenementen, die zodanig gevarieerd zijn, dat iedereen aan zijn trekken komt. Voor De Stem is vandaag de opening van het nieuwe Terneuzense stadhuis en de vreugde daarover bij de Terneuzense bevol king, aanleiding om )n een extra bijlage hieraan uitvoerig aandacht te schenken. (Van een onzer verslagge vers) TERNEUZEN Met België worden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid dat Ne derlandse verkeersslachtoffers die in Zeeuwsch-Vlaanderen geen speciale medische hulp kunnen krijgen in Antwerpen, Gent of Brugge behandeld kunnen worden. Deze hulpver lening zou op basis van we derkerigheid moeten plaats hebben. Dat deelde de commissaris der koningin mr. J. van Aarts- en mee tijdens een in het stadhuis van Terneuzen ge houden bijeenkomst van bur gemeesters en wethouders van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, vertegenwoordigers van de brandweren en van de b.b., waarop de commissaris de ont- werp-regelingen voor de regi onale brandweer, de districts geneeskundige- en gezond heidsdienst in Zeeuwsch- Vlaanderen en de vredesram- penregeling in de gemeenten kreeg aangeboden, (vervolg op pag. 5)- (ADVERTENTIE) kuipje 250 gram 47 literblik NU 69 Een aktie met 525.000 premies en vela buitenlandse reizen. Doe mee en win t

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1