Goud geclaimd voor ambtelijk gebruik van fiets HYPERMODERNE V.S.-WAPENS ÉN ADVISEURS1 NEK-AAN-NEK-RACE HGMPHREY-McGOVERN Meer steun voor Saigon OPMEliW VRIJSTELLING VOOR ONDERWIJZERS Bekentenis moord lag twee dagen in de la Koopmans „MÉÉR VERGOEDEN DAN VOOR GEBRUIK AUTO" ■fl fSjsG voordeel Duitse auteur veroordeeld wegens laster Eed van trouw Circus KlopKlop op je kop Geen ontslagen bij Defensie PATRIA DIGESTIVE DIERENHANDELAAR WEER AAN GEHOUDEN MET AANTAL HONDEN f r Een bank me! buitenlandse contacten Winst Labour ,STRELLA" VAN RIEL volkorenbiscuits Weer bomaanslag op fabriek in Noord-Ierland Drug-rapport eind. mei in Kamer NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/EINDHOVEN „De huidige reiskostenvergoe ding van 11 cent per kilometer voor het gebruik van de fiets door rijksambtenaren, dient te worden opgetrokken tot boven het niveau van de onkostenver goeding voor de auto". Onder meer op grond van deze stel ling mag ir. P. van Stratum uit Oosterhout zich sinds dins dag doctor in de technische we tenschappen noemen. Daarmee en passant, en ongewild, bewij zend dat stellingen niet altijd van juiste gegevens dienen uit te gaan om tóch doctor te kun nen worden. Een simpel rekensommetje wijst uit dat (volgens de stel ling van dr. Van Stratum) een rijksambtenaar wanneer hij drie nieuwe, goede fietsen no dig heeft (voor zichzelf, zijn echtgenote en zijn oudste zoon bijvoorbeeld) slechts twee jaar lang elke dag een kilometer of tien hoeft af te leggen, om die fietsen te hebben verdiend. ■Begrijpelijk dus dat mej. Vink van de afdeling voorlichting van liet ministerie van binnen landse zaken enthousiast rea geert wanneer ze de stelling voorgelegd krijgt: „Elf cent Voor elke kilometer Dan wordt het toch werkelijk hoog tijd dat ik de fiets weer eens voor de dag haal." Maar haar enthousiasme wordt getemperd door haar nuchter der collega de heer Mulders, "lie begint met te stellen dat deze vergoeding uiteraard niet geldt voor reizen van de wo ning naar je bureel, aangezien dit niet als dienstreis he- schouwd kan worden. Waarna de heer Mulders voor leest wat de bepalingen (gelet op het reisbesluit, paragraaf 7 punt 7, onder het kopje „fiet sen") zijn voor de reiskosten vergoeding wanneer de rijks ambtenaar gebruik maakt van zijn eigen rijwiel. Helaas voor dr. Van Stratum staat het er lettterlijk: „De vergoeding voor het gebruik bij dienstrei zen van een eigen fiets be draagt 2 cent per kilometer, met dien verstande dat voor een incidenteel dienstgebruik van de eigen fiets de vergoe ding in de regel wordt beperkt tot eventuele kosten van stal ling". Wat dus inhoudt dat de ambtenaar die door het fietsen van 10 kilometers per dag 3 fietsen wil verdienen voor gichzelf, gade en zoon, dat trappen niet twéé, maar meer dan tien jaar moet volhouden. Vat dc zaak toch minder aan- okkelijk maakt. Vaar nog bij komt dat de overheid „voor geregeld en veelvuldig maken van dienst reizen met eigen fiets" er de voorkeur aan geeft een ver goeding per maand toe te ken nen, afhankelijk van de gemid deld afgelegde afstand. Wie per maand als rijksambte naar op eigen fiets tussen de 150 en 300 kilometer aflegt, krijgt daarvoor een bedrag van 5 gulden bovenop zijn maand salaris; iemand die tussen de 301 en 600 kilometer aflegt 8 gulden, en degenen die elke maand meer dan 600 kilometer trappen op hun eigen fietsje 12 gulden. Blijft de vraag hoe de kersver se doctor Van Stratum aan zijn bedrag van 1.1 cent per ki lometer is gekomen. Dr. van Stratum: „Dat hebben ze me genoemd op de afdeling reis kostenvergoeding van de TH in Eindhoven, waar ik gepro moveerd ben. Vervelend, zeg. dat ze een fout bedrag noem den. Overigens wordt de be doeling van mijn stelling na tuurlijk door dat verschil niet in het minst aangetast. Als die vergoeding slechts 2 cent per kilometer is, wordt de stelling zelfs nog waardevoller. Maar wel vervelend dat een fout be drag' is genoemd." commentaar TlOGE legerofficieren die de pensioengerechtigde leeftijd naderen, willen nogal eens de operette-achtige gewoonte hebben bombastische uitspraken te doen. Tot die categorie dient ook gerekend te worden de exclamatie van generaal- majoor F. Brackel, territoriaal bevelhebber zuid, die zegt bij de acties van de V.V.D.M. te denken aan Fremdgerichte, SiI- bertannemoorden en de Tupamaros. Hij heeft voorts de eed van trouw van de legerofficier verdedigd, naar zijn mening al thans, door op te merken, dat daarvan geen discussiepunt mag worden gemaakt. Het is wat naïef te doen alsof de V.V.D.M.-activiteiten' be gonnen zijn als een gezelschapsspel voor dienstplichtigen. Het wordt boosaardig te voorspellen, dat ze zullen uitlopen op wreedheden zoals we ons die met grenzeloze afschuw her inneren uit de tweede wereldoorlog. Misschien zou het nuttig zijn als de generaal maar dan voorlopig in stilte nog eens wat doorfilosofeerde over de door hem genoemde eed van trouw. Wellicht zou hij dan tot de ontdekking komen, dat die eed er alleen maar bij kan win nen als hij wél ter discussie wordt gesteld. Discussiëren be tekent namelijk niet te vuur en te zwaard bestrijden, maar uit wisselen van gedachten. Wie discussie over de eed van trouw wil verbieden, gaat in wezen uit van ontrouw. En hij vergeet, dat trouw ook kan betekenen: kritisch erop toezien, dat de persoon of de institutie, aan wie men zich door de eed ver bonden heeft, de eigen aanvankelijke doelstelling trouw blijft. Dat is een wezenstrek van echte democratie. Misschien komt generaal Brackel al filosoferende tot de ont dekking, dat kritiekloze trouw heel ernstige gevolgen kan hebben. Dat heeft het verleden bewezen. Daar zijn Silbertanne- moorden uit voortgekomen. Daar komt ook verzet uit voort te gen onderdrukking van kritiek. Verzet dat, ergens op de we reld, tot geweld is gedreven en zichzelf de naam Tupamaros heeft gegeven. HET enige echte Nederlandse circus heeft momenteel zijn tenten opgeslagen in het Westbrabantse. Binnenkort duikt die hele handel naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Terwijl opera- en operette-gezelschappen alle mogelijke fa ciliteiten genieten, terwijl het „grote toneel" tonnen per jaar aan subsidie opslokt en het amateurtoneel terecht van over heidswege wordt gesteund, terwijl het beroepsvoetbal ook een uitlaatklep voor velen als (passief) toeschouwer subsidies geniet, moet het circus nog steeds zijn eigen weg zoeken. Vanuit het verdomhoekje. Slechts enkele gemeenten verlenen faciliteiten in die zin, dat het circus minder of geen vermakelijkheidsbelasting be taalt. Aan rechten- voor het Bureau Muziek Auteursrechten (BUMA) betaalt het circus het volle pond. Ook de componist is immers artiest. En echte artiesten onder elkaar gunnen elk het zijne. Het enige Nederlandse circus kreeg geen bescherming van de staat. Een zeer goede groep scheidde zich af en begon een eigen circus. Buitenlandse circussen hebben vrijelijk toegang op Hollandse bodem. Om in de beest-terminologie van het circus te blijven: vele varkens maken de spoeling dun. Met een belangstelling van slechts een paar honderd man per voorstelling kunnen de artiesten niet betaald, de beesten niet gevoederd worden. Ook in die sector zooden derhalve ontslagen te verwachten zijn. Tenzij de overheid het (re)creatieve element van het circus erkent en faciliteiten verleent, die voor vele andere groepe ringen als normaal worden ervaren. Totale ontheffing van ver makelijkheidsbelasting, precariorechten en/of standplaatsrecht zou een der normen kunnen zijn. Het romantische circus en de vele liefhebbers daarvan snakken ernaar. Het is anders met artiesten en beesten, op sterven-ma dood. (ADVERTENTIE) caloriearm f1.27 per pakje leuk recept op elk zakje (Van onze redactie buitenland) GLASGOW De Britse La- bourpartij heeft bij tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen in de vier voornaamste steden en in ruim 360 kleine plaatsen in Schotland haar toch al sterke positie nog verbeterd. In ze ventien van de vijfentwintig belangrijke gemeenten bezit Labour nu de meerderheid. WASHINGTON/SAIGON •(AFP/RTR) Amerika gaat het Zuidvietnamese le ger, dat in het huidige Noordvietnamese offensief klap na klap incasseert, van ultramodern oorlogsmateri- eel voorzien, zo is gisteren in Washington uit goede bron vernomen. Er zullen ook meer militaire adviseurs naar Zuid-Vietnam worden gestuurd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een Frans persbericht als zou Amerika Noord-Vietnam een zevendaags bestand hebben voorgesteld, „totaal ongefun deerd" genoemd. In Zuid-Viet- nam is woensdag geen melding gemaakt van de val van een maar de regeringstroepen heb ben de provincie Kwang Tri nu geheel ontruimd en een nieuwe verdedigingslinie dich ter bij Hoe-é betrokken. Voor het eerst is bovendien melding gemaakt va nde val van een regeringspost in de zuidelijke Mekong-delta. President Thieu van Éuid- Vietnam heeft na de zware ne derlagen in het noorden twee generaals van hun functie ont heven. Het zijn de commandant van het eerste militaire dis trict (met Kwang Tri en Hoe-é) generaal Hoang Xoean Lam, en de jonge generaal Voe van Giai, de bevelhebber van de derde divisie, de hoofdmacht van het noordelijk front. Van welingelichte zijde in Washington is vernomen dat liet nieuwe materieel waarmee Amerika het Zuidvietnamese leger wil bevoorraden, o.a. uit gevechtshelikopters bestaat, maar ook uit een wapen dat nog nooit gebruikt is: de „tow" een elektronisch bestuurde ra ket die de dikste, pantsering kan doorboren. De inschake ling van dit hypermoderne ma terieel zqu het zenden van nieuwe groepen adviseurs nood zakelijk maken, terwijl de te rugtrekking van de geregelde troepen voortduurt. Amerika staat naar verluidt op het punt het materieel plus de advi seurs door de lucht naar Zuid- Vietnam over te brengen. Van nacht zouden de eersten al zijn vertrokken. INDIANAPOLIS-COLUM BUS (UPI-AFP) De demo cratische senator Hubert Humphrey heeft de voorver kiezingen in Indiana, in het De Amerikaanse generale staf dringt al twee weken op deze versterking aan, betogend dat de Noordvietnamezen zeer modern, mobiel en zwaar ma terieel van Russische makelij gebruiken. In Saigon onthulden militai re kringen woensdag dat de noordelijken ook gebruik ma ken van nieuwe Russische „Strella"-raketten die vanaf de schouder worden afgevuurd op Amei'ikaanse vliegtuigen en helikopters. De raketten bevat ten een „warmteradar", die ze op de vliegtuigmotoren af stuurt. De „Strella's" zijn ver moedelijk voor het eerst ge bruikt in de slag om de provin ciehoofdstad Kwang Tri. Ex- werden twee Amerikaanse toe stellen mee neergehaald. In Hoe-é, overstroomd door vluchtelingen en militairen, heerst een volslagen chaos. Dinsdagavond brandde de nieu we centrale markthal af na een vuurgevecht tussen Zuidvietna mese mariniers en infanteris ten. Er is ook plundering voor gekomen. President Thieu heeft de burgerlijke en militaire autori teiten erop gewezen dat zij het recht hebben ter plaatse al .die genen neer te schieten die ach ter het front ongeregeldheden veroorzaken, zoals roofoverval len, sabotagedaden en het prijs geven of de vernietiging van militaire uitrusting. t (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij Defensie bestaan geen plannen tot ontslag van burger- en militair personeel. Minister De Koster deelde dit gisteren in de Eerste Kamer mee om de onrust alsof reeds hier toe besloten was weg te nemen. Wel zei hij dat de hele perso neelsvoorziening onderwerp van studie is. Mocht echter tot ge dwongen afvloeiing besloten worden dan zal volledige aandacht geschonken worden aan de rechtspositie van de betrokkenen. Ook met de organisatie zal tijdig overleg worden gevoerd. Staatssecretaris Van Es zei, dat in overleg met zijn ambt genoot van Onderwijs en We tenschappen besloten is, dat voor het schooljaar 19721973 aan 1100 onderwijzers vrijstel ling van dienstplicht zal wor den gegeven. Deze vrijstel ling heeft in de eerste plaats betrekking op die ondex-wij- zers, aan wie reeds eerder, voor het schooljaar 19711972 uitstel wei'd verleend. De bewindslieden deelden del klaohten van de senatoren over de nog al trage gang van zaken bij het oproepen van dienstplichtigen. De minister zei hierover dat met ingang van 1 januari 1974 een begin zal worden gemaakt met dé automatisering van de afdeling dienstplichtzaken vanaf in schrijving tot de oproeping van dienstplichtigen. Staatssecretaris Van Es ont kende, dat het instituut „tech nische specialisten" niet ge slaagd zou zijn, omda_t voor bepaalde sectoren de wei-ving achtergebleven is bij de ra ming. Hij zei het Kamerlid Maenen (KVP) toe de ver schillende overwegingen, zoals „dienstplicht naar keuze" of terugbrengen van de diensttijd tot 12 maanden in het kader van de weddevenhoging voor dienstplichtigen zorgvuldig te gen elkaar af te wegen. „Als het kabinet kiest vdor verhoging van de defensielas- ten betekent dat voor de rege ring politieke zelfmoord. Dan wacht ons een hete nazomer, misschien zelfs al een hete meimaand". Deze mening ver kondigde de socialist Neder- horst nadat minister De Kos ter er in zijn antwoord op had gewezen, dat er zekex-heid moet bestaan over de beschik baar komende financiële mid delen. Niet alleen de liberale mi nister, ook diens politieke geestverwant Van Riel, zonder meer voor drastisohe verho ging van de defensielasten. kreeg het hard te verduren. Volgens Nederhorst maken de betogen van Van Riel hem tot een „politiek oninteressant verschijnsel". Hij had geen waardering voor Van Riels de nigrerende erx vaak beledigen de wijze van spreken. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Terwijl de Antwerpse politie nerveus speurde naar de dader van een moord, lag de bekentenis van die moord al twee dagen in een bureaula van het Antwerpse Gerechtshof. Dit bleek overigens pas toen de politie de dader gevonden had. In de nacht van vrijdag 14 op zaterdag 15 april j.l. werd in de Antwerpse Hove nierstraat een jonge vrouw, Anne Marie Durick, vermoord. Het spoor leidde 0a veel speuren naar een zekere Louis S.. die al eei'der wegens aanranding had ge zeten en van wie men wist dat hij tijde lijk in vrijheid was gesteld. Toen de politie bij hem aanbelde, kreeg deze van zijn vrouw te horen dat haar man al enkele dagen geleden was opge haald en wegens mishandeling van zijn kinderen weer was vastgezet. In de ge vangenis vernam men tenslotte dat Louis S„ onmiddellijk nadat hij weer in de cel zat, de moord op Anne Marie Durick aan een sociale werker hacl bekend. Deze laat- A ste had daai'op het gerechtshof gebeld en daar had men hem het advies gegeven de bekentenis schriftelijk te rapporteren, wat hij ook prompt had gedaan. Toen de politie het gerechtshof belde met de vraag of men de bekentenis inder daad had gezien, kreeg zij te horen dat dit inderdaad klopte. Het papier lag er al twee volle dagen, maar men had het nog niet behandeld. Men beweert dat er door enkele politie- inspecteurs in het Antwei-pse nogal lelijke woorden zijn gezegd. (ADVERTENTIE) Een beeld van de „grand prix" op de maande demon stratie door John Young met de maanauto om te laten zien tot welke snelheid het wagen tje kan komen. De fotograaf was Charles Duke (ADVERTENTIE) gezonde biscuit uit goud-geel graan Per rol tijdelijk van f 1,20 voor.— f 1,08 ROERMOND (ANP). De douane en marechaussee heb ben in Maalbroek bij Roermond een bestelauto aangehouden waai'in 20 honden, hoofdzake lijk herders en bouviers, wer den vervoerd. De auto had een laadvloer van 2 bij 1 Vz meter, terwijl de ramen met zwarte verf waren dichtgeschilderd en de venti latie moest komen van twee luchtklepjes van 15 bij 15 cm. Enkele honden hadden elkaar bij hun pogingen om lucht te krijgen reeds verwondingen toegebracht. De Tilbux-gse dierenhandelaar voor wie het transport werd uitgevoerd, maakte zich uit de voeten voordat een inspecteur van de dierenbescherming ax'ri- veerde. Tegen hem is pft>ces- verbaal opgemaakt. Vorige week was hij ook al aangehouden, toen hij 40 hon den en katten in een te kleine ruimte vex-voerde. BELFAST (UPI) Om tien voor half drie woensdagmid dag is door een bomaanslag de voorgevel geslagen uit een meelfabriek in het centrum van Belfast, dichtbij het ge meentehuis. Tot ver in de omgeving werden ruiten verbrijzeld, maar' persoonlijke ongelukken zijn ni^.t gebeurd. Amerikaanse middenwesten, gewonnen en leidt, al is het slechts met geringe voorsprong in Ohio. Humphrey wón in Indiana met slechts gering verschil van gouverneur George Walla ce. Nadat 91 procent van de stemmen geteld was, had Hum phrey 46 procent verzameld en Wallace 42 procent. Humphrey weet zich daarmee verzekerd van de steun van 54 afgevaar digden in de eerste ronde op de democratische conventie in Miami Beach tegen Wallace 22. In Ohio lag Humphrey voor op senator George McGovei-n met 40 tegen 39 procent nadat meer dan de helft van de stemmen was geteld. De twee voorverkiezingen van dinsdag, samen met de partij conventie in Alabama, de staat van gouverneur Wallace, hebben als resultaat gehad dat voor de komende primaries nog slechts drie kandidaten actief campagne zullen voeren: Humphrey, McGovern en Wal lace. Senator Henry Jackson die in Ohio minder dan tien procent van de stemfnen kreeg kondigde aan dat hij zich voor de nog resterende voorverkie zingen zal terugtrekken maar dat hij kandidaat blijft voor de nominatie. Wallace behaalde, uiteraard mag men wel z eggen, de ovex-winning op de partijcon ventie in zijn eigen staat Ala bama en vei-zamelde daarmee 22 afgevaardigden achter zich op de nationale conventie. Het totale resultaat van de voorvierkiezingen tot nu toe wettigt de gedachte dat pas op de nationale conventie in Mia mi Beach, begiix juli, zeker heid over de uiteindelijke kandidaat kan worden verkre gen. De mogelijkheid dat dan Edward Kennedy toch op het toneel zal verschijnen lijkt met de resultaten van deze twee voorverkiezingen weer iets toegenomen. Zowel Humphrey als McGo vern beschouwen Wallace niet als een serieuze kandidaat en beiden zijn van mening dat de beslissing zal vallen bij de vooi'verkiezingen in Californië op 6 juni waar de winnaar 271 afgevaardigden achter zich schaart voor de nationale con ventie. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Westduitse auteur-, Rolf Hochhuth, is door een Londense rechtbank ver- ooi'deeld tot een boete van 340.000 gulden wegens belaste ring van de voormalige Bx-itse premier-, wijlen Winston Chur chill. In zijn toneelstuk en boek „De Soldaten" huldigde Hoch huth de stelling, dat de in 1943 omgekomen Poolse minister- pi'esident Sikorski het slachtof fer was van een complot, waar in Chxrrchill een belangx-ijke rol gespeeld zou hebben. (ADVERTENTIE) Het schijnt toch op de ge moederen vctn sommigen te werken, dat warme weer. En de meest uiteenlopende figu ren blijken er last van te heb ben, van een territoriaal be velhebber tot een pater toe. Een wilde combinatie, dat geef ik toe, zeker als u weet dat het hier om een Spaanse pater gaat. Omdat hij de interessantste van de twee is, ga ik even door op deze onverschrokken dienaar Gods. Een man die niets meer of minder heeft gepresteerd dan zich voor de leeuwen te werpen teneinde hart - en beurs - te treffen van zijn parochianen die voor de geijkte argumenten van hun zieleherder niet meer zo gevoelig bleken. Oe pater had geld nodig voor de bouw van een kinder- verblijf. De schapen woonden tot nu toe in krotten. De man maakte handig gebruik van het feit dat er net eien circus in de plaats was neergestreken. Hij liet zich samen met vier leeuwen en de dompteur in sluiten in de leeuwenkooi en sprak vanaf die plaats zijn parochianen toe. Het wonderlijk sermoen le verde evenwel niet die baten op die de pater had verwacht. De moderne Daniel was ten minste nogal teleurgesteld over de 750 gulden die hij (in peseta's dan) ophaalde. Hier wordt als een toppunt oan huwelijksontrouw gemeld: tegen je echtgenote zeggen dat je naar het voetballen gaat en dan stiekum naar NAC gaat kijken. Aangezien bruidstaarten door steeds meer mensen met een volledige gebitsprothese genuttigd worden, verdient het aanbeveling om ze van zachte re consistentie te maken. Aldus een van de laatste bijdragen uit het korps van promoverende lolbroekenDit maal is het een stelling van ene J. B. van der Meer, die is gepromoveerd tot dr. in de geneeskunde. Het Tweede Kamerlid Wie- benga van de PSP heeft in enkele schriftelijke vragen aan de ministers Drees en En gels een zaak aangesneden, die ook mij reeds vaker onaange naam getroffen heeft. Dat is nl. het vliegen van reclame vliegtuigjes met die sliertjes tekst achter zich aan boven drukbezochte recreatiegebieden en rustgebieden. Zeer ongewenst en verwer pelijk vindt Wiebenga dit ver schijnsel. En ik met hem. Nu zuilen sommigen bits opmer- ken: ja vanzelf, PSP, links, natuurlijk is hij het daarmee eens. Jaja, er zijn mensen die zo denken. Maar ik meen dat een al of niet linkse oriëntatie in het leven bar weinig te maken heeft met het zoeken van rust in een vrij weekeinde. Tenzij- ...het zoeken van rust (en or de) voorbehouden is aan de meer behoudende leden van onze samenleving. Maar dan wordt het wel in gewikkeld, hè? Groeten. MERIJN. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid heeft de Twqede Kamer laten weten, dat het rappox-t met het regeringsstandpunt over het toekomstige drugbeleid eind mei verwacht kan worden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13