Wijnmarkt is nog lang niet verzadigd Leger Saigon in paniek FBI-DIRECTEUR EDGAR HOOVER OVERLEDEN Zeker zeventien verkeersdoden lavona NIEUWE PLANNEN VOOR PICCADILLY CIRCES Gratis reizen 2 dap in mei opuw65+kaart NOORDVIETNAMEZEN OP 30 KM VAN HOE-É Dof, kleurloos haar? Vertrouwelijk contact Nixon -Bresnjev Kluitje in het riet binnenland o buitenland Unctad-conflict HET WEER IN EUROPA Dronken man overleden aan hersenletsel MIDWAY PEILING Rapport-Pearce: Neger- bevolking Rhodesië wijst akkoord af OVER SALT-AKKOORD Dr. Meinsma wil verbod rookreclame ANDERSON haarkleurversteviger India overweegt ondergrondse kern proeven te nemen voordelig uit met NS Woensdag 3 mei 1972 9 13 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Nederlanders drinken nu bijna tweemaal zo veel wijn als een jaar of ze ven geleden. Wat tot om streeks 1950 een wat sacrale bezigheid van mensen - met geld - was, is nu een bezig heid geworden van honderd duizenden in ons land. Een stuk democratisering dat tot een aanzienlijke stijging van de wijnconsumptie heeft ge leid. De supermarksen, cash- en carrybedrijven, en de grote kruideniers hebben die demo cratisering voor hun rekening genomen. Zij maakten een eind aan de dikdoenerige on zin van de chique wijnkopers die in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw het vak volstopten met een onbegrijpelijk quasi-vak- taaltje dat voor de gewone man volkomen onbegrijpelijk was. En dat die gewone man, ook al had hij een portemon nee vol steenharde guldens, de moed ontnam om in een res taurant of in een slijterij an nex wijnkoperij ook eens een wijntje te bestellen. „Stel je voor dat ik niet voor vol word aangezien", dacht hij dan en hij stapte van de wijn af. Wijn is nu een massa arti kel geworden. In 1949 wipte elke Neder lander nog maar een half liter tje wijn naar binnen. Nu is dat zeker vijf liter per jaar. Ne derlanders drinken meer sher ry dan alle Engelsen samen. De wijnmarkt is in Nederland een groeimarkt. Geen wonder dat er toch min of meer een harde oorlog rond die markt woedt. Daarin spelen brouwe rijen en andere grote bedrij ven een rol waarvan niet inge wijden geen weet hebben. En het zou wel eens kunnen zijn, dat de niet geringe monopolie positie van de Franse wijnen straks in die grote EEG-markt verdwijnt. De Engelsen heb ben als enorme afnemers zo hun eigen eisen op dat gebied. Dan krijgen de „kleine wijnen" misschien hun kans. 1 Dat' alles vertelde wijn- en wijnmarktkenner F. van Sloo- ten, oud-hoofdredacteur van het vakblad Horeca, dinsdag voor de Zuidnederlandse leden van het Nederlands instituut voor marketing in Tilburg. Op die bijeenkomst benoemden de leden van de afdeling rs. H. J. Seelen, marketing manager van de Hero in Breda, tot voorzitter. T"RE tweede wereldhandelsconferentie werd een volkomen •*-' mislukking, de derde momenteel aan de gang in San tiago in Chili dreigt het te worden. De Latijns-Amerikaanse landen doen momenteel een schier wanhopige poging om te komen tot een „handvest voor econo mische rechten", dat een bijvoegsel zou moeten worden van het bestaande handvest van de V.N. voor de'„rechten van de mens". Achter gesloten deuren hebben de Latijns-Amerikaanse landen vergaderd. Zij willen eerst de groep van 77 landen en daarna de algemene vergadering van de Unctad benaderen met het nieuwe economiscse handvest, waarin het recht zou moeten worden vastgelegd van elke regering om haar natuur lijke hulpbronnen naar eigen goeddunken te gebruiken. Voorts moet in dat handvest het recht erkend worden om een econo mische politiek in overeenstemming met de belangen van de desbetreffende regering te voeren en het recht om het privé- eigendom in overeenstemming met de belangen van het be trokken land te beperken. Elke regering, zo stelt het economisch handvest, heeft het recht de wetten van het desbetreffende land ook te laten gelden voor buitenlandse investeringen. Nog niet zo lang geleden beleefde Nederland het Enka- drama en nog iedere dag opnieuw murmureren de vakbonden tegen de grote internationale machtsconcerns, die meer macht hebben dan welke nationale regering ook. Het is al lang dui delijk, dat het kapitalistische systeem in de huidige vorm bezig is zichzelf te overleven, om wille van enkele super-grootkapita listen. Overigens bestaan die grootmachten dan wel mede bij de gratie van ons zelf, leden van een tot de grond verwende consumptiemaatschappij. Een doeltreffend gébruik van de natuurlijke hulpbronnen van minder ontwikkelde landen moet meer dan een vrome wens zijn. Dat kost offers van rijkere landen. Tot die offers blijkt de ontwikkelde wereld allerminst bereid. Dan rest, vrezen we, slechts de conflict-situatie: landen, min- der-onwikkeld, maar met rijke natuurlijke hulpbronnen, slaan op revolutionaire wijze de handen in elkaar en claimen, met ge weld, het recht op hun natuurlijke rijkdommen. In die richting wijst Unctad thans. Maar geen van de rijke olie- en staalmagnaten, die zich een mea culpa klopt. Slechts rest een schamele bijdrage, te hooi en te gras, van een ont wikkeld land. En men hoort af en toe de noodkreet van een goedwillend politicus, die het falen van deze Unctad-conferen- tie een ramp noemt. Die kreten worden overstemd door het gerinkel der geldbuidels van enorme concerns. Totdat dat ge rinkel verloren gaat in het gekletter van wapens der minder ontwikkelde, onderdrukte volkeren. Na deze Unctad-conferentie wellicht dus een handelsrevo lutie. Waaraan dan ook wel weer enkele groot-machten zullen verdienen. Een somber toekomstbeeld, tenzij de wereld op recht bereid is het in de maak zijnde economisch handvest te eerbiedigen. Maar zelfs het primaire handvest van de rechten van de mens zien we overal met voeten getreden. ALS t.v.-uitzendingen van voetbalwedstrijden of zelfs de op handen gedragen stierenvechter El Cordobes de mensen niet m'eer van de straat kunnen houden, dan maar met de knuppel er tegenaan. Dat is het simpele recept van de Spaanse machtshebbers om voor hen minder welkome uitingen van de vrije mening tegen te gaan. Jarenlang is het ze gelukt rond de viering van de eerste mei de „opstandigen" met sportevenementen aan de televisiebuis te kluisteren. Dit jaar lukte dat niet zo best met als gevolg, dat de zwaar bewapende politie de taak van de voetbal acteurs ging overnemen. Jammer voor de gewonden en de tientallen, die gearresteerd zijn. Een goed teken is het echter, dat grote groepen Spanjaar den zich kennelijk niet meer met een (televisie)-kluitje in het riet laten sturen. Max tem o. Aberdeen zw. bew. 14 Athene 1. bew. 19 Barcelona regen 12 Berlijn zw. bew. 23 Bordeaux zw. bew 18 Frankfort zw. bew. 21 Genève half bew. 21 Helsinki h. bew. 17 ïnnsbrüek h. bew. 22 Kopenhagen h. bew. 16 Lissabon 1. bew. 15 Locarno h. bew. 19 Londen zw. bew. 20 Luxemburg regenbui 21 Madrid bew. 16 Malaga zw. bew. 20 Mallorca zw. bew. 14 München 1. bew. 20 Nice h. bew. 19 Oslo zw. bew. 21 Parijs h. bew. 23 Rome h. bew. 20 Split onbeiw. 20 Stockholm zw. bew. 20 Wenen zw. bew. 20 Zürich zw. bew. 21 Cassablanca zw. bew. 17 Las Palmas zw. bew. 20 Te' Aviv geh. bew. 25 Tunis regenbui 19 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Uit de dinsdag verrichte sectie op het lichaam van de 43-jarige Am sterdammer W. van der V., die zondag in een Amsterdams zie kenhuis is overleden, is geble ken, dat de doodsoorzaak een hersenletsel is geweest, dat hij enkele weken geleden bij een vechtpartij opgelopen had. De man was vrijdagmorgen door de politie dronken op straat gevonden en ter ont nuchtering meegenomen naar een bureau in de binnenstad. Volgens de politie was hij niet in staat zijn personalia op te geven. Enige tijd later verloor hij zijn bewustzijn en werd hij overgebracht naar het zieken huis, waar zijn toestand snel achteruitging. Door een papier tje in de jaszak van de man was men inmiddels achter zijn identiteit gekomen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI Lan ge kolonnes verslagen Zuid- Vietnamese soldaten zijn gis teren wanordelijk terugge trokken uit het door Noord- vietnamese troepen bezette Kwang Tri, tetwjjl de op mars van Hanoi In snel tem po voortduurde. Gisteren meldden Amerikaanse pilo ten al Noordvietnamese tanks te hebben gezien op dertig kilometer afstand van Hoe-é. Veel Zuidvietnamese militai ren gooiden hun wapens en uniformen weg en mengden zich onder de duizenden vluch tende burgers. De derde infan teriedivisie Is vrijwel gedes integreerd. In Hoe-, waar zich tienduizenden vluchtelin gen samenpakken, is paniek uitgebroken. Men vreest dat de oude keizerstad het volgende doel van de Noordvietnamezen zal zijn. Zelfs de trek uit Hoe-é naar het weer zuidelijker ge legen Da Nang is al begonnen. In- Da Nang zei een hoge Amerikaanse militair te ver wachten dat de slag om Hoe-é zelfs ieder ogenblik kan be ginnen. Twee Zuidvietnamese brigades mariniers probeerden gisteren wanhopig een nieuwe verdedigingslinie op te werpen aan de rivier de My Sjan. Zij worden daarbij gesteund door zeer hevige Amerikaanse bom bardementen. De luchtmacht voerde 650 aanvallen uit op de Noordviet namezen. Tweederde van de aanvallen was gericht tegen doelen in het nu door Hanoi bezette „bevrijde", zegt radio-Hanoi deel van Zuid- Vietnam. De B-52 bommen werpers legden in 26 golven hun „tapijten" in de vier onder militaire druk staande gebie den van het land. Ze bombar deerden ook Kwang Tri in brand. Het Amerikaanse vliegdek- schip Midway is in de Golf van Tonkin aangekomen. Zijn vliegtuigen zijn onmiddellijk deel gaan nemen aan de bom bardementen, zo deelde het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon mee. Daar wordt mo menteel op het hoogste niveau overleg gepleegd over de voor de troepen van Saigon steeds slechter wordende situatie. De Midway is het vijfde vliegdekschip dat er nu ope reert. Een zesde is onderweg. Elk van de schepen heeft on geveer 75 vliegtuigen aan boord, waarvan 60 jachtbom menwerpers. Het instituut voor peiling van de publieke opinie heeft op grond van een onderzoek laten weten dat 69 procent van de Amerikanen het met Nixon eens is, dat de aanvallen van de Amerikaanse luchtmacht en marine op militaire doelen in Noord-Vietnam gerechtvaar digd is zolang Hanoi doorgaat met zijn offensief. LONDEN (AFP). De com- missie-Pearce, die een onder zoek heeft ingesteld naar de reactie van de negerbevolking in Rhodesië op het tussen de Rhodesische en de Britse re gering gesloten akkoord, zegt in haar rapport over dit onder zoek dat de „Rhodesische be volking in haarg eheel dit ak koord verwerpt". Dit is van goedingelichte zij de in Londen vernomen. In het rapport, dat deze week aan Engelands minister van buitenlandse zaken, Douglas Home, zal worden overhan digd, wordt gesteld dat de voornaamste reden van het „neen" van de negerbevolking tegen het akkoord, het wan trouwen tegenover het blanke bewind van Ian Smith is. De regering-Smith zou het akkoord moeten uitvoeren. 0 De Amerikaanse VPI-fofograaf David Kennerly is onder scheiden met de Pulitzer-prijs voor feature-foto's. Hij maakte vorig jaar deze dramatische foto ergens in Zuid-Vietnam, waar de gevechten nu weer hevig zijn opgelaaid. (Van onze redactie buiten land) WASHINGTON President Nixoin vindt dat de kans op een Salt-akkoord met de Sov jet-Unie belangrijk groter is geworden na verscheidene „vertrouwelijke gedachtenwis- selingen" met de Russische partijleider Brezjnev in de af gelopen weken. Het Witte Huis heeft dit gisternacht be kendgemaakt. Nixoin en Brezjnev hebben hun onderhandelaars op de conferentie over beperking van de strategische bewape ning in Helsinki nieuwe in structies gegeven die „kunnen leiden tot een overeenkomst die voor beide partijen aan vaardbaar is", zo deelde Nixons perschef Ziegler mee. Het valt moeilijk te voor spellen of een Salt-overeen- komst tijdig genoeg kon wor den bereikt om de onderteke ning van het verdrag tijdens Nixons bezoek aan Moskou, dat op 22 mei begint, mogelijk te maken. Ziagler gaf te ken nen dat Nixon en de Russische leiders tot rechtstreekse on derhandelingen over dit on derwerp zouden kunnen over gaan als tagen die tijd nog geen akkoord tot stand was gekomen. Nixon was vol vertrouwen dat een overeenkomst kon worden bereikt ais gevolg van de nieuwe instructies die hij Salt-onderhanidelaar Smith had gegeven en die de Russische regering naar hij dacht haar onderhandelaar in Helsinki zou verstrekken. Hit bepaaldp opmerkingen zou kunnen worden opge maakt, dat Moskou heeft inge stemd met onderhandeJingeiii over beperking van de bouw van onderzeeboten-met-raket ten, als voorgesteld dioor de V.S., en over beperking van het stelsel van intercontinenta le bailistisdhe raketten te land en de anti-rakefcverdediging. (V an onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM Dr. Meins ma heeft in een telegram aan de minister van CRM verzocht snel een verbod uit te vaardi gen op reclame voor alle ta- baksprodukten, en hoopt dat de minister snel tot een besluit komt, omdat roken al zo ver ontrustend veel slachtoffers maakt. DE BOERDERIJ van de heer W. Verbruggen te Den Dungen is dinsdagmorgen afgebrand. De schade wordt geschat op ruim een ton. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. J. Ed gar Hoover, de vaak om streden directeur van de FBI (de Amerikaanse fede rale recherche) is op 77-ja- rige leeftijd overleden. Hoo ver heeft sinds 1924 aan het hoofd van de FBI gestaan. Direct na het overlijden gaf president Nixon op dracht de vlaggen van alle regeringsgebouwen halfstok te hangen. Hij noemde de dood van het FBI-hoofd een „persoonlijk verlies"; Hoo ver is 25 jaar lang een van zijn naaste vrienden en ad viseurs geweest. „Alle Amerikanen," aldus de verklaring van Nixon, „rouwen om de dood van Hoover. Hij diende zijn iand 48 jaar lang, onder acht pre. sidenten, met volkomen lo yaliteit, ongeëvenaarde be kwaamheid en de grootste toewijding. Van hem kan waarachtig gezegd worden dat hij bij zijn leven een legende was." Nixon roem de verder Hoovers integri teit. „In omstreden zaken schuwde hij nooit de con frontatie," aldus Nixon. Hoover kreeg een omstre den reputatie omdat hij al les wat met kritiek op de gevestigde orde te maken had vereenzelvigde met het communisme. Kort voor het bekendma ken van Hoovers overlijden HOOVER had de Amerikaanse journa list en rubriekschrijver Jack Anderson nog geschreven dat Hoover geheime dossiers had samengesteld over het seksuele leven van vooraan staande Amerikanen. Deze dienden de voormalige Ame. rikaanse president Johnson tot bedlectuur. In een verklaring voor een subcommissie van het Ame rikaanse huis van afgevaar digden heeft Anderson ge zegd dat hij de geheime do cumenten heeft gezien. Hoe wel hij daartoe geen enkel recht had, heeft Hoover aldus Anderson „een in tense belangstelling aan de dag gelegd voor de vraag wie met wie naar bed ging in Washington". (Van onze redactie binnenland) BREDA Tijdens het af gelopen etmaal heeft het verkeer zeker aan zeventien mensen het leven gekost. Zes mensen wérden zwaar gewond. Tengevolge van een frontale botsing bij Alphen a.d. Rijn zijn vier mensen omgekomen en twee zwaar gewond. De slachtoffers waren N. van Veen (22) uit Bodegraven en zijn passagiere A. Hendrikse (15), de 58-jarige automobilist J. Icke uit Amstelveen en zijn echtgenote. De oorzaak was een verkeerde inhaalmanoeuvre. Bij een ongeluk op rijksweg 7 in Berkhout zijn drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 27-jarige in 21 light-proof tinten herstelt de kleur van uw haar. flakon voor 2 3 behan delingen lavona is 'n Wella-produkt BETER DAN BEST! vrachtwagenchauffeur F. Kwast uit Enkhuizen en twee nog niet geïdentificeerde inzittenden van een personenauto met caravan. Een met betonpalen geladen truck met oplegger reed tegen de achterkant van de personen auto met caravan, waarvan de bestuurder snelheid verminder de. De truck reed de linker weghelft op, botste tegen een tegemoetkomende vrachtauto en vloog in brand. De chauf feur van de truck kon tijdig uit het voertuig springen. In Den Haag overleed de 65- j arige mevrouw M. Kusters na dat zij zondag was aangereden. De 14-jarige L. Konings uit Belfeld is bij het spelen met zijn fiets onder de achterwielen van een vrachtwagen geraakt en overleden. Bij een frontale botsing in Apeldoorn is de 29- jarige J. Toorman uit Nijkerk omgekomen. Twee inzittenden (de 26-ja- rige H. de Bruin uit Gemert en de 21-jarige I. van Laar) zijn om het leven gekomen toen hun auto tegen een boom reed. In Beers is de 73-jarige J. v. d. Leuvert uit Culyck omgekomen en in Emmeloord is de 17-jari- ge A. van Capelle uit Nagelle door een achteropkomende auto aangereden en overleden. Op de Oirschotsedijk in Eind hoven klapte een auto na een botsing tegen een boom. De bestuurder, de 25-jarige G. van Bogget, werd zo zwaar ge wond dat hij in een ziekenhuis overleed. NEW DELHI (Reeuter) India overweegt, onder grondse kernporeven te ne men, zo heef-t de Indiase mi nister vain Defensie, Jagjivan Ram dinsdag in het parlement meegedeeld. De proeven zouden slechts vreedzame doeleinden dienen. Volgens de minister is India thans een van de verst gevor derde landen op het gebied van de kernwetenschap. AKZO ZAL haar bericht over het eerste kwartaal van 1972 publiceren op 10 mei tijdens de jaarvergadering in Amster dam. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Als het gisteren bekend gemaakte plan doorgaat, wordt Londens beroemde Piccadilly Circus ingrijpend verbouwd. Er komen twee verschillende verdiepingen, een voor voetgangers en een voor het andere verkeer. Het geheel wordt gedomineerd door een 82 meter hoge toren. In de afgelopen 25 jaar zijn minstens vier andere ontwerpen gelanceerd, maar er was telkens te veel tegenstand om ze verder te laten komen dan de tekentafel. Het stadsbestuur hoopt dat dit plan nu eindelijk zal kunnen doorgaan. Het is hard nodig om het plein, waar een aantal belangrijke wegen samenkomen, te ver bouwen. Hoewel het ene na het andere plan in de grond werd gehoord, was het stadsbestuur door het verstikkende, steeds toenemende verkeer wel gedwongen het iedere keer weer te proberen. Als dit laatste plan, dat 900 miljoen gulden kost, doorgaat, zal Piccadilly Cir cus de helft meer verkeer kunnen ver werken. Bovendien zullen de voetgangers niet meer hoeven oversteken om het Eros-standbeeld te bewonderen; dit komt op de voetgangersverdieping, die door trappen en roltrappen met de straat ver bonden is. Het plan voorziet verder in een theater, vijf bioscopen, een hotel en natuurlijk kantoren en winkels. Het ontwerp is in feite hetzelfde als dat van 1968, alleen is de hoogte van de toren teruggebracht van 145 naar 82 meter. Het is de bedoeling dat het drukke, vrolijke karakter van het „circus nieuwe stijl"' behouden blijft. Het nieuwe plein zal met zijn voetgangersplatform en -trap pen dag en nacht een trefpunt moeten worden. Dat is het nu ook a) een beetje, voor de Londense „Dam-jeugd". J J/ <V 15 Wat rondkijkende bemerk ik dat er deze week veel meer hoofden rood aanlopen dan bijvoorbeeld vorige week. Wie mocht denken dat 'em dat zit in de 1 mei-vieringen, concludeert te vlug. Een zwa. luw maakt nog geen lente, en een mei nog geen rood paradijs. Nee, ik denk dat het van de warmte komt. President Nixon mag zijn krijgslyriek dan hebben voor gedragen op zoals dat heeett, een informeel feestje op een boerderij, het was toch maar bloedserieuze taal. Bepaald niet alleen bedoeld voor de fuifneuzen op de boerenhoeve van minister Conally. Ik vind het ronduit grof dat een Amerikaanse president op een feestje verklaringen doet over een zo ernstige zaak als de oorlog in Vietnam. Nixons BOMbast. „Smeed de zwaarden tot ploegijzers"! Dit is de titel van een Aktieblad voor de Vrede, dat eens in de twee maanden verschijnt, tot voor kort vooral in het Noorden (Friesland), maar nu duikt het ook op in het zuiden des lands. „Het komt niet uit een bepaalde godsdienstige of poli tieke hoek", zo staat in het jongste nummer. „Het is al leen geboren om met de radi- kale vredesgedachte door te dringen tot het publiek buiten de vredesbeweging". De bedoeling van het blaad je waarvan voor hef zuiden K. Buwron, P. Breughelstraat 48 in Bergen op Zoom contact man is is: „Opdat er velen komen, die niet alleen een he kel aan de oorlog hebben, maar zich bewust verzetten tegen de bewapeningswed loop". Het omsmeden van zwaar den tot ploegijzers is zelfs een vorm van zogeheten construc tief verzet, of opbouwende kritiek of hoe men die zaken ook positief behandeld wil zien. TV Dat van die zwaarden komt regelrecht uit de bijbel, en wel, zoals het blad aangeeft uit Jesaja (of Isaias) 2,4: „Zij zullen hun zwaarden tot ploeg ijzers omsmeden en zij zul len de oorlog niet meer le ren". Laten we vredig het zonlicht vieren, vrienden, zolang het er is. Tot morgen. Bak 't bruin! MERIJN (ADVERTENTIE) In mei kunt u met NS op uw 654-kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 3,11,2» en 23 mei), f Laat aan *t loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9