prijs van aardgas omhoog om groter verbruik tegen te gaan Westduitsers het I ergste voorbij Warm, maar kans op onweer KAAS VOOR BOBBY nog kansen op subsidie op angola-comité Ontslag van rechts vervolging voor Dow Terneuzen Brandt wil vrijdag debat in Bondsdag Straf voor vijf weggelopen scholieren opstel schrijven voor de politie VVDM-acties doen denken aan Silbertannemoorden Hoe verder van Groningen hoe goedkoper het aardgas CONJUNCTUUR WORDT BETER RADIO DE K0CK Kamer akkoord met verkeersschout In 1971 ruim 1300 adoptieverzoeken Geen vertraging Man verliest 12.000- in Maas Bedreiger van Heintje buiten levensgevaar Mest-overschotten moeten verspreid worden Groep Breda Slapen Geen verwijt MATHAS TERRITORIAAL BEVELHEBBER ZUID, GENERAAL-MAJOOR BRACKEL: 1 0&eeteur: Dr. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Eedactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW WOENSDAG 3 MEI 1972 26e Jaargang No. 8842 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De prijs voor het gebruik van aardgas in gezinnen (voor verwarming en koken) gaat omhoog om een groter verbruik van aard gas tegen te gaan. In de toe komst kunnen nieuwe elektri citeitscentrales en industrieën dit gas niet stoken. Zij worden uitgesloten van levering van de produkten van de bel van Slochteren. Minister Langman (Economische Zaken) heeft dit gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld naar aanlei ding van mondelinge vragen van de socialist Vondeling over het tempo van de aard gaswinning, de export en de prijzen van dit gas. Gebleken is, dat over 3 jaar minder uit de aardgasreserves kan wor den geput dan was voorzien. Ook zullen bedrijven, die via langlopende contracten, nu aardgas stoken, erop moeten rekenen, dat na afloop van deze contracten jaarlijks een BRUSSEL (ANP). Hoe verder van Groningen, des te minder betaalt de Euro pese aardgasconsument voor zijn gas. Dat is een van de uitkomsten van een onder zoek dat de statistische dienst van de EEG heeft ingesteld naar het verloop van de gas- prijzen in de EEG-landen tussen 1955 en 1970. De man in Rijssel die aard gas gebruikt voor zijn cen trale verwarming betaalt aanmerkelijk meer dan de man in Düsseldorf, die het zelfde Groningse aardgas stookt (belastingen buiten beschouwing gelaten). De Parijse consument betaalt weer minder dan men in Frankfort en zelfs in Brus sel moet geven. herziening ervan moet plaats vinden. Het aardgas wordt ook niet meer geëxporteerd naar die landen, wanneer hun con tracten ten einde lopen. Lan den, die nu of in de toekomst het Groningse gas wensen, krijgen dit niet (reeds in 1968 besloten). De plannen van tuinders om van stookoliever warming in hun kassen over te schakelen op aardgaswarm- te worden door de aangekon digde maatregelen niet door kruist, aldus de bewinds man. De voorraad aardgas voor openbaar gebruik (gezinnen en bestaande bedrijven) is voldoende tot en met het jaar 2000, aldus de minister. In zijn visie heeft de regering vol doende Invloed op het beleid van de gasunie, dat het aard gas wint en exploiteert. De regering moet altijd de afzet plannen en de prijsbepaling van dit gas goedkeuren. De achtergrond van de te verwachten maatregelen vor men de volgende door minis ter Langman genoemde feiten: ten: Snellere overschakeling van de openbare gasvoorzle' niug en industrieën op aardgas dan was venvacht. Meer export dan was voor zien. In de periode 19751980 jaarlijks ongeveer 20 miljard m3 minder uit de gasbel van Slochteren dan was berekend, nl. 8214 miljard m3 in plaats van de geplande 100 a 105 miljard m3. Door de geologi sche bodemgesteldheid blijkt, dat na 1974 jaarlijks slechts 414% van de voorraad kan worden uitgeput in plaats van de berekende 5%. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Ons land blijft voorlopig in de vrij warme luchtstroom met middagtemperaturen in de buurt van twintig graden. Dicht bij zee blijven ze iets lager. Verspreid kwamen gis termiddag onweersbui tjes tot ontwikkeling. Boven de Veluwe en bo ven Drente maar ook in de huurt van Brussel werd onweer waargeno men. In Noordwest Frank rijk en Zuidwest België viel plaatselijk nog 18 tot 20 millimeter regen, i Depressies van bete kenis bereiken ons voor lopig niet, doordat zich boven Scandinavië een hogedrukgebied bevindt, dat voornamelijk een zuidoostelijke tot ooste lijke stroom In stand houdt. (van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vorig jaar zijn bij de arrondissements rechtbank 1303 verzoeken tot adoptie ingediend. In 1970 wa ren er dat 1185, aldus heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meegedeeld. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN (Van onze redactie buitenland) BONN Het gevaar van een verdere daling van de conjunctuur in West-Duitsland, het land, dat de economische barometer van ons land in belangrijke male beïnvloedt, bestaat niet meer. Het is waarschijnlijk dat de situatie in Duitsland gunsti ger wordt als gevolg vau een algemene conjuncturele op leving in West-Europa. Deze prognose is afkomstig van de werkgemeenschap van Westduitse instituten voor economisch onderzoek. Hoe groot de verbetering van de conjunctuur zal zijn durven ze niet te voor spellen. Ze verwachten dat het Westduitse bruto nationaal pro- dukt in het tweede halfjaar 1972 reëel ca. zes procent hoger zal zijn dan in de eerste helft van het jaar. De instituten wijzen echter op de mogelijkheid dat de vraag al tamelijk spoedig bo ven de produktiemogelijkhe- den uit zou kunnen groeien en dat dan kosten en prijzen op nieuw beginnen te stijgen. In verband met de grenzen die de valutaregeling aan het monetaire stabilisatiebeleid stelt wordt de verantwoorde lijkheid van degenen die het financiële beleid bepalen gro ter. Onvermijdelijk zijn toe zicht op fusies en strengere kartelbepalingen, omdat het slagen van het conjunctuurbe leid in hoge mate van het functioneren van de concur rentie afhankelijk is, aldus de werkgemeenschap. Op een duidelijke vertra ging van de prijsstijging be hoeft volgens de instituten nog niet te worden gerekend. De kalmerende ontwikkelingen aan de kant van de producen ten zullen niet ten volle naar de kant van de verbruikers overslaan, doordat de handel probeert loonsverhogingen in de prijzen door te berekenen. Voor de verbruikssector zullen ook de landbouwbesluiten van Brussel en de verhoging van prijzen en heffingen in de overheidssector nadelig wer ken. Voor de tweede helft van het jaar wordt de stijging van de verbruikersprijzen - verge leken met vorig jaar - op vier procent geraamd tegen voor de eerste helft op vijf procent- Het particuliere verbruik zal dit-jaar blijven toenemen dooi de stijging van de lonen en de toeneming van de werkgele genheid. EEN FEDERALE rechter in Washington heeft de afzetting bevolen van Tony Boyle als voorzitter van de Amerikaanse mijnwerkersbond, omdat hij vakbondsgelden gebruikte om zijn medekandidaat te verslaan. (van onze redactie binnenland) GRUBBENVORST De vee- bandelaar A. Dielen uit Grub belvorst (L) is maandag 12.000 gulden kwijtgeraakt. De akten- tas, waarin het geld zat, viel in de Maas, toen de man per veer boot de rivieer overstak. De veehandelaar en de veerman, en later de rivierpolitie uit Venlo, hebben tevergeefs naai de tas gezocht. BRUSSEL (ANP). De man die zaterdag binnendrong in de woning van Hendrik Simons, het 16-jarjge zangwonder .Hein tje', is buiten levensgevaar. De man, Siegfried Martin (24) uit Crailsheim in Duitsland, die een kogel uit een rijkswacht pistool in de bui!k kreeg toen hij zich tijdens z'n arrestatie verzette, zal, zodra zijn toe stand dat mogelijk maakt, naar de gevangenis van Verviers ge bracht worden. DEN HAAG (ANP) De oplossing van het vraagstuk van de mest-overschotten moet naar de mening van land bouwminister Lardinois niet gezocht worden in de houw van speciale zuiveringsinstal laties. De overschotten moeten z.i. worden gebracht naar de akkerbouw en het weiland. Met „niet al te veel moeite" zal de mest verspreid kunnen worden. In Londen is een speciale trein met een expositie over Ne derland van start gegaan voor een rondrit door Engeland en Schotland. Doel van deze expositie is om de handel met en het toerisme naar ons land te bevorderen. Drie kaasmeisjes boden bij de opening van de tentoonstelling een onvervalste bobby een stukje Nederlandse kaas aan. BONN (UPI) Bondskanselier Willy Brandt heeft de West duitse oppositieleider Rainer Barzel voorgesteld vrijdag aan staande te beginnen met het debat over de ratificatie van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen. Oorspronkelijk zou het debat woensdag reeds worden gehouden. Volgens een regeringswoord voerder in Bonn heeft Brandt zij-n tegenspeler van de CDU- CSU het voorstel voor het uit stel van twee dagen gedaan om beide partijen de tijd te geven een formule te vinden waarop een parlementaire meerderheid voor ratificatie kan worden verkregen. Zoals bekend zijn de christen-demo craten fel tegen de verdragen met Moskou en Warschau ge kant omdat Brandt daarmee naar hun mening veel aan de communisten geeft maar slechts weinig ervoor terug- toijigt. Inmiddels blijkt uit een dinsdag gepubliceerde opinie peiling v-an het AHensbach-dn- stituiut dat 52 procent van de Westduitse bevolking voor ra tificatie van de verdragen is. Uit de peiling zou ook moeten blijken dat 50 procent van de bevolking voor Brandt als kanselier zou kiezen bij nieu we verkiezingen, tegen slechts 32 procent voor Barzel. (Van een onzer verslag gevers) LOON OP ZAND Een opstel schrijven en inleve ren bij de politie van Loon op Zand. Dat is de straf die vijf Waalwijkse scho lieren drie jongens en twee meisjes in de leeftijd van 12 en 13 jaar opge legd kregen, nadat ruim 250 politiemensen, burgers en militairen naar hen hadden gezocht. De vijf waren met hun klasgenoten naar de Loonse en Drunense duinen geko men voor een zonnige mid dag in het uitgestrekte na tuurgebied. Omstreeks half drie waren de vijf in de om-, geving van het restaurant De Rustende Jager plotse ling verdwenen. Ne enige tijd werd de hulp van de rijkspolitie ingeroepen. Naarmate de middag ver streek werden steeds meer mensen ingeschakeld bij de speurtocht. Zo kreeg de pagnie Intendancetroepen, die aan het oefenen was, werden ingeschakeld. Zij beschikten o.a. over porto foons. Verder namen twee boswachters met een paard en een jeep deel aan de speuractie. Om zes uur werd uiteindelijk het vliegtuig van de Rijkspolitie, een Auster, te hulp geroepen. Om zeven uur was het vliegtuigje boven het ge bied, om tien over zeven had het de jongelui opge spoord. assistentie vanj-rte Breda en de grilèp 's-Her- rijkspolitie groep togenbosch. Ook ruim twee honderd man van een com- Om even half zeven was trouwens één van de vijf een jongen al gevon den. Vlak bij de Rustende Jager lag hij rustig te sla pen in het hos. Hij was wel tegelijk met de andere vier uit de groep weggelopen, maar had er al spoedig de brui aan gegeven. De an dere vier werden door het rijkspolitievliegtuigje op nauwelijks een kilometer van het restaurant aange troffen. Wel hadden ze de hele middag door het na tuurgebied gezwalkt. De po litic vermoedt dat ze onge veer een kilometer of twin tig gelopen moeten hebben. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De kansen, dat de koffie-actie van het Angola-comité toch in aan merking komt voor een sub sidie van f 9.500,blijven aanwezig. Alles hangt ech ter af van minister Boer- tien (Ontwikkelingssamen werking). Dit hebben giste ren bij monde van de anti revolutionair Vermaat de 'regeringspartijen minus de VVD in de Tweede Kamer meegedeeld. De bewindsman zal, zoals hij vorige week al had toegezegd, in samenwerking met de Na tionale Commissie Ontwikke lingsstrategie, de normen ver duidelijken voor het adviseren van subsidie. Het kamerlid Vermaat wees er gisteren op, dat de minister deze normen kan verruimen of verengen. Wanneer hij deze verruimt, blijft de kans op subsidie aan de Koffie-actie aanwezig. De christelijke partijen en D S'70 hadden vorige week tijdens de interpellatie over de weigering tot subsidieverlening een motie ingediend, waarin verduidelij king van deze normen en een onderzoek naar een andere fi- nancieringsregeling voor een eventuele subsidie werden ge vraagd. De meerderheid van de kamer (regeringspartijen) sprak zich uit voor deze motie van de KVP'er Mommersteeg. De linkse oppositie vond deze motie de aandacht afleiden van het hoofddoel. Via de koffie-actie van het Angola-comité heeft zoals be kend een niet onbelangrijk aan tal koffieverwerkende indus trieën in ons land besloten geen koffie meer uit de Portugese kolonie Angola te importeren. De Nationale Commissie Ont wikkelingsstrategie had voor gesteld deze actie te subsidië ren. Minister Boertien had deze suggestie naast zich neergelegd, omdat subsidie in zijn visie niet strookte met de opzet van de ontwikkelingsstrategie. De moties van de linkse op positie, waarin werd gepleit voor directe financiële steun aan de koffie-actie, kregen geen meerderheid. DE BELGISCHE premier Eys- kens, gaat in Londen bespre kingen voeren met zijn Britse collega Edward Heath. Het cen trale thema, monetaire en po- economische, monetaire en po litieke ontwikkeling van Euro pa. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kanton rechter in Terneuzen, mr. C. J. M. van Hees heeft Dow Che mical (Nederland) n.v. te Ter- neuzen ontslagen van rechts vervolging van het tenlastege- legde feit dat dit bedrijf tussen januari en september 1971 een styreenfabriek in bedrijf heeft gesteld en gehouden zonder hiervoor van de gemeente een hinderwetvergunning te hebben gehad. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen Dow Chemical een geldboete van 4000 gulden geëist. De strafzaak was de nasleep van een reeks klachten van de fa milie Van Wijck die nabij het fabriekscomplex woont en over de geluidshinder die door de fabriek zou worden veroor zaakt. De kantonrechter overwoog in zijn schriftelijk vonnis dat Dow geen verwijt kan worden gemaakt van de lange behande ling van de aanvraag om een hinderwetvergunning bij de ge meente Terneuzen. Dow Che mical had van de gemeente toestemming ontvangen om al vast met de bouw van de nieu we styreenfabriek te beginnen in afwachting van de afgifte van de hinderwetvergunning. Volgens mr. Van Hees mocht Dow in deze op de overheid vertrouwen en hij achtte het bedrijf dan ook niet strafbaar aan de tenlaste gelegde over treding van de hinderwet. De officier van justitie zal te gen het vonnis van de kanton rechter in appel gaan. DEN HAAG (ANP). Als binnen niet al te lange tijd de verkeersschout zijn intrede bij het arrondissementsparket doet, zal hij in feite de bevoegdheden uitoefenen die de wet aan de officier van justitie toekent. Deze niet-academisch ge vormde functionaris zal zich op de overbelaste gerechten uit sluitend met de afwikkeling van verkeersovertredingen gaan bezighouden, die krachtens de wet aansprakelijkheidsverzeke ring motorrijtuigen „als over treding strafbaar zijn gesteld". Deze laatste toevoeging werd dinsdag, tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van enige bepalingen be treffende de rechterlijke orga nisatie, door de Kamer aange bracht op voorstel van de libe raal mr. Geurtsen, volgens wie de bevoegdheid van de ver keersschout zich niet zou mo gen uitstrekken tot verkeers- mis drijven. Zonder hoofdelijke stemming ging het wetsontwerp onder de hamer door. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA „Er is tegenwoordig sprake van om de krijgstucht overboord te gooien. Ik zie, dat dat fout is. En ik spreek er schande van dat een officier in een door de VVDM gehouden tribunaal de minister van Defensie aanklaagt. Dit doet mij denken aan Fremd- gerichte, Silbertannemoorden of aan de Tupamaros. Het begint met een spelletje, maar het eindigt met onderlinge moord". Aldus de territoriaal hevelhebber zuid (Brabant, Zeeland en Limburg) generaal-majoor F.S.G. Brackel gisteren tijdens een dubbele plechtigheid in de See- ligkazeme in Breda. In de eerste plaats werd alsnog de verjaardag van de koningin gevierd met het hijsen van de vlag en een tweede toespraakje van gen.-ma- joor Brackel, die hierin o.a. zei: „We mogen ons ge lukkig prijzen dat we een koningin hebben. Bij ons zijn er geen problemen over een eventuele opvolging of geldverslindende verkiezingscampagne voor een president." In de tweede plaats werd de heer A.J. van Ellen bevorderd van adj. onderofficier tot eerste lui tenant van vakdiensten, een promotie die op de staf zelden voornomt. Het was de laatste keer in zijn loophaan dat gen.- majoor Brackel een officier zou beëdigen en hij maak te van de gelegenheid gebruik om de verzamelde of ficieren en manschappen nog eens de volle betekenis van de eed uit te leggen. „De eed van trouw staat tegenwoordig ter discussie", aldus de gen-majoor, „Ik vind dat we hiervan geen discussiepunt mogen maken. Orde en regelmaat zijn nu eenmaal noodzakelijk, wil een organisatie goed draaien. Mag ik verwijzen naar de sportwereld, waar een Barry Hughes zegt: „Disci pline moet er zijn". Alleen die clubs behalen resul taten waar orde en regelmaat heersen. En als, zoals onlangs is gebeurd, de vice-voorzitter van de VVDM, nota bene iemand met een titel voor zijn naam, iemand met een hoge intelligentie, zegt dat hij van een officier het bevel kreeg diens kamer op te schil derenik zit nu 39 jaar in de krijgsdienst, maar ik heb nog nooit zoiets gehoord. Zo'n uitlating noem ik een valse voorspiegeling van zaken en een bewijs van kwade trouw"

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1