Loftrompet op Claus PROJECTLEIDER DRS. C POT: Arbeidsmarkt voor academici doorzichtiger maken is onze eerste taak' Gepensioneerde ambtenaren voor deel ontevreden GEZAMENLIJKE ACTIES VVDM EN VLAAMSE SOLDATENVERENIGING vanaf 16 mei a.s. 4% 41% 5% 41% 51% 61% postspaarbank altijd safe VAN BOVEN TOT ONDER... Deserteurs plegen zelfmoord Voice of America kan doordraaien slaags met binnenland buitenland r SNEL STATUSVERLIES ZWAAR GEWONDE BIJ STEEKPARTIJ Toren verzakt door sloop van kerkje Twintig dagen voor ontvoering paplev oor uw pen Dierentransport Stadsvervoer in Rome weer gratis Woensdag 3 mei 1972 ii DEN HAAG (ANP) PvdA-voorzitter An- dré van der Louw meent dat prins Claus zich als voorzitter van de Com missie Ontwikkelings strategie onderscheidt door duidelijke belang stelling voor het lot van het arme deel van de wereld. Van der Louw zei in Den Haag het een vera deming te vinden „dat we nu een prins hebben die niet in de eerste plaats opvalt door aan vallen op de soldij van jan soldaat, deelname aan luxe jachtpartijen en bedenkelijke uitspra ken over onze parlemen taire democratie". De belangstelling van de prins blijkt verder te gaan dan vrijblijvende liefdadigheid en richt zich met name op het blijvend onrecht dat we een deel van de wereld aandoen. „Daarmee is prins Claus niet links gewor den, maar prijzenswaar dige maatschappelijke activiteiten van prinsen mogen ook wel eens door ons geprezen wor den", zo zei Van dei- Louw. (Van onze sociaal- economische redactie) LEIDSCHENDAM „De eerste taak voor dit nieuwe bemiddelingsbureau is de arbeidsmarkt doorzichtiger maken voor de werkloze academicus, waar hij aan de slag kan en meer inzicht ge ven in de bestaande vraag naar academici en hoger lei dinggievend personeel, wan neer zo'n staffunctionaris uitkijkt naar de mogelijkhe den voor positieverbetering. Ook is het de bedoeling meer opheldering te ver strekken in de dikwijls vage functie-omschrijvingen, die in personeelsadvertenties worden aangetroffen. Het is nu moeiLijk te zeg gen, hoe ons bureau dat op 1 mei van start ging eruit gaat zien. In het begin zal er in de bestaande situatie niet zoveel veranderen. Hoe de uiteinde lijke constellatie eruit zal zien, hangt -af van het begeleidende werk van de stuurgroepen, waarin werkgevers en werk nemers zijn vertegenwoordigd. Alles is nu nog open. We kun nen alle kanten op. Dit is uniek". Dit zegt drs. C. Pot de pas benoemde projectleider van het nieuwe bemiddelingsbu reau van het ministerie van Sociale Zaken tijdens een vraaggesprek over zijn nieuwe functie en zijn verwachtingen. Drs. Pot, van huis-uit socio loog, „verhuist" eind mei van het gebouw van de arbeids voorziening van het ministerie van Sociale Zaken in Leid- schendam naar een ander on derdeel van dit departement in Rijswijk. Dit nieuwe be middelingsbureau, dat „cen traal Punt Academici" heet, zal zich in een later stadium wenden tot universiteiten en hogescholen om de studenten voor te lichten over de be staande en te verwachten vraag naar hoger personeel. Drs. Pot kan niet verklaren, waarom hij is benoemd in de ze functie. Hij heeft een ruime ervaring o.a. als directeur van het arbeidsbureau in Soest en was tot voor kort hoofd van het bureau Internationale Ar beidsbemiddeling van het mi nisterie. Hij kan ook niet helemaal „de stampij" verklaren van de organisaties v-oor hoger perso neel. Er is natuurlijk werk loosheid onder academici en hoger personeel. Als je de cij fers ziet, moet je constateren, dat tegen de achtergrond van het landelijk gemiddelde werk loosheidspercentage van 3,3 eind maart j.l. dit percentage voor die categorie 1,1 be draagt. Het ligt ver onder het gemiddelde. Niet valt natuurlijk te ont kennen, dat tot voor kort aca demici een gemakkelijk entree hadden in het bedrijfsleven. Zij hebben een vrij stevige positie in handen gehad. Het is wel frus-terend dat je vroe ger als student vaak voordat je de universiteit en hoge school verliet, al een baan had, nu soms lang moet wach ten op een baan of na enkele jaren werken wordt ontsla gen. Naar schatting zijn er 750 academici zonder werk tegen over 100.000 beroepsoefena ren, zoals dat heet, met een academische titel. Daarvan zijn er ongeveer 70.000 niet- zelfstandig, dat wil zeggen werknemers. Ik verwacht dat het aantal werkloze academici zal toenemen"- -,,Op de gewestelijke ar beidsbureaus kunnen momen teel werkloze academici en hogere personeelsleden een beroep doen voor arbeidsbe middeling. Dit zal in de toe komst ook blijven. De arbeids bureaus zullen fase-gewijs in structies ontvangen over de nieuwe opzet voor arbeidsbe middeling voor deze categorie werknemers. Hier willen wij, dat de vraag naar en het aan bod van academici en hoger leidinggevend personeel direct met elkaar kunnen worden vergeleken en kan worden doorgegeven aan de arbeidsbu reaus. Hierdoor kan snel en doeltreffend informatie aan de betrokkenen worden ver strekt. Ja, ook de situatie in het buitenland betrekken wij onze opzet. Wij zijn in staat om snel informatie te krijgen en te verwerken, zeker voor wat de EEG-landen betreft over de arbeidsmarktsituatie voor deze categorie. Met de mobiliteit binnen Nederland heeft een academicus aanmer kelijk minder moeite dan bij voorbeeld een bankwerker. Hij ziet er niet tegenop om in het noorden of zuiden een nieuwe toekomst te begin nen". Drs. Pot erkent, dat het ver lies aan status en vaak ook aan inkomen bij een werkne mer „met een titel" of met een hoge positie in het be drijfsleven verhoudingsgewijs hard aan kan komen. „De so ciale voorzieningen zijn niet ingesteld op topsalarissen. Een direkteur of bedrijfsleider van een fabriek met bijvoorbeeld een salaris van een ton ont vangt via de sociale uitkerin gen niet meer dan f 23 tot 24.000,- dat is het maximum. Wordt je werkloos, maar dat geldt voor alle mensen, dan verengt zich je kennissen kring, je verliest je kontakten. Er treedt een Isolatieproces op, dat bij deze mensen harder kan aankomen dan bij werk nemers met een geringer inko men". De nieuw benoemde pro jectleider vindt het verstandig, wanneer er een link wordt gelegd tussen de universiteiten en hoge-scholen en het be drijfsleven. „Er zou meer in formatie vooraf moeten wór den gegeven aan de studenten en toekomstige studenten. Ge lukkig wordt dit op de scholen van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs steeds meer gedaan. Ouders en scholieren kun nen hierdoor meer inzicht krijgen in de eventuele moge lijkheden later. Het blijft na tuurlijk altijd moeilijk om nu te kunnen zeggen, wat er over 5 tot 8 jaar gebeurt, denk maar eens aan de kernenergie. Het valt niet té ontkennen, dat de behoefte van het bedrijfsle ven aan hoger personeel nogal wat invloed heeft op het aan tal studieinrichtingen. Of dat nu helemaal juist is kan ik moeilijk beoordelen. Het is nv eenmaal mijn taak niet. Wij hebben hier een andere taak en sta-an voor de uitdaging om voor een aparte beroepsgroep passend werk te vinden, ook al gaat dat soms samen met herscholing". Het Zweeds Olympisch goed. Op de foto hemdjes en Comité heeft de uniformiteit broekjes voor hem en haar in van de afvaardiging zelfs door- de kleuren lichtblauw met gele getrokken tot hetzelfde onder- kroontjes. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wanneer op 9 mei in Utrecht de jaarverga dering van de Nederl. Bond van Gepensioneerden wordt gehouden, zullen er, naar het zich laat aanzien, weer eens hartige woorden worden ge sproken over de zogenaamde inbouw van de AOW in de pensioenen van het overheids personeel. Onlangs is deze zaak ai ter sprake geweest in de vergadering van de afde ling Breda van deze bond. Toen werd het plan geopperd om nu maar eens in Den Haag te gaan demonstreren. Het blijkit evenwel, dat het hoofdbestuur van de bond niefes voelt voor dergelijke roerige acties. In de eerste plaats niet, omdat het van oor deel is, dat de pensioenrege ling voor het overheidsperso neel in haar totaal niet ongun stig is. Wel wordt een uitzon dering gemaakt voor de laagstbetaalden. Die worden, ook naar het oordeel van het hoofdbestuur, inderdaad door de huidige re geling zo ongunstig betaald, dat er sprake is van onrede lijkheid. Die zaak heeft echter al geruime tijd de aandacht. Verwacht wordt dat over on geveer een jaar voor die ge vallen de inbouwbepalingen verzacht zullen worden. Er is nog een andere reden, waarom het bestuur niets voor een demonstratief optreden voelt: er zal niets mee worden bereikt. Er is namelijk al eens een enquête gehouden onder de politieke partijen om na te gaan hoe die over een andere i-nbouwtregeling oordeelden. Nagenoeg alle partijen voelden niets voor een herziening van de regeling, in het bijzonder niet omdat er een geheel an dere pensioenvoorziening in studie is, het algemeen staats pensioen. Dit zal iedereen, zowel het overheidspersoneel als het personeel in de parti culiere sector, in het bezit stellen van een pensioen, dat een zeker percentage (gedacht wordt aan zeventig procent) van het in de laatste arbeids jaren verdiende loon be draagt. De inbouwregeling, waar de bezwaren zich tegen richten, komt in grote lijnen hier op personeel op het pensioen neer, dat voor het overheids- voor elk dienstjaar twee pro cent van de aow in mindering wordt gebracht. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) en haar Belgisch- Vlaamse tegenhanger, de Ver eniging van Vlaamse Dienst plichtige Militairen, hebben in Leuven besloten op verschil lende gebieden te gaan samen werken. Het ligt in de bedoe ling op een aantal punten ge zamenlijk acties te gaan on dernemen. Zo wil men komen tot een betere coördinatie wat betreft het uiten van gemeenschappe lijke eisen op het gebied van de vrijheid van meningsuiting, het militair tuchtrecht en de uitstelregeling. Over deze zaken en de na delige positie van degenen, die in werkelijke dienst moeten, vergeleken met hen die van de dienstplicht zijn vrijge steld, alsook over de wedde- kwestie zal een gezamenlijke werkgroep van de twee vere nigingen een nota gaan samen stellen, die zal worden uitge bracht aan de Nederlandse mi nister van Defensie, De Koster en zijn Belgische collega Van den Boeynants. Dit heeft VVDM-voorzitter Jan van Ber gen meegedeeld. Voorts zal de zes jaar oude Nederlandse WDM (30.000 leden) de veel kleinere en pas 1 y2 jaar oude Vlaamse organi satie helpen bij het uitbouwen van de bestuurlijke en admi nistratieve organisatie. Die hulp zal in eerste instantie plaatsvinden via uitwisseling van gegevens en ervaringen, terwijl voorts gedacht zou kunnen worden aan het geven van materiële steun. De Vlaamse vereniging staat ver geleken met ons eigenlijk nog in de kinderschoenen. Zij be schikt momenteel nog over te weinig faciliteiten. Wij gaan ze helpen met het op poten zetten van administratie, secretariaat, etc.", aldus Jan van Bergen. De beide verenigingen heb ben voorts het plan opgevat volgend jaar een internatio naal congres te houden, waar voor men vertegenwoordigers van ddenstplichtigenorganisa- ties uit Skandinavië, Duits land, Italië en Frankrijk wil uitnodigen. Enkele voorbeelden kunnen dit verduidelijken. Een gepen sioneerde met veertig dienst jaren (die vormen de meer derheid) heeft, laten we het zo eens stellen, een pensioen van f 1000,- per maand. Hij zou (ook hier nemen we maar een rond getal) dan ook nog eens f 600,- aow moeten ont vangen en dan zou hij als gepensioneerde meer krijgen dan toen hij werkte. Daarom werd bepaald, dat voor elk dienstjaar het pensioen met twee procent van de aow moet wordien verminderd, (de aow wordt ingebouwd in het pensi oen heet dat). In ons voor beeld wordt dus het pensioen van f 1000,- met veertig (dat is het aantal dienstjaren) maal twee procent, dus tachtig pro cent van de f 600,- aow, ver minderd Dat is f 480,-. Het pensioen wordt dan f 520,-. Daar komt de f 600,- aow bij, zodat hij in totaal f 1120,- ont vangt. Bij een lager loon en een kleiner aantal dienstjaren, bijv. twintig, wordt de uit komst als volgt: pensioen f 300,-. Daar gaat af veertig- procent (twintig dienstjaren maal twee procent) van de f 600,- aow. Dat is f 240,-. Er blijft dus van het pensioen over f 60,-. Vervolgens komt er f 600,- aow bij, zodat deze gepensioneerde een bedrag van f 660,- ontvangt. Hetzit de gepensioneerde in een ge val als dit niet lekker, dat hij twintig jaar lang voor zijn pensioen heeft betaald en tenslotte maar f 60,- in de maand krijgt. Een zaak, die ook nogal wrevel wekt, is de vakantie uitkering, die aan de aow ver bonden is. Dat extraatje be draagt dit jaar voor gehuwden circa f 400,- en het wordt in mei uitgekeerd. Voor het ge pensioneerde overheidsperso neel betekent dit, dat de aow- inbouw wordt berekend naar f 1000,-. Tegenover dit alles dient te worden gesteld, dat het over heidspersoneel geen aow-pre- mie betaalt. Die neemt de overheid voor haar rekening. En dat is d,e reden, dat bij het hoofdbestuur minder bezwaren bestaan tegen de inbouwrege ling dan bij een deel der le den. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM Door een steek partij in het centrum van Arn hem is maandagavond de 23- jarige H. S. zwaar gewond. De uit Paramaribo afkomstige man werd tweemaal met een mes in de rug gestoken. De dader zijn landgenoot L. S. (22) is dinsdag in zijn woning in Arn hem aangehouden. De oorzaak van de steekpar tij was een onbetekenende ruzie in een bar, die later op straat werd voortgezet, waarbij de 22-jarige het slachtoffer met een mes diep in de rug stak. Deze laatste is met ernstige ver lammingsverschijnselen in het onderlichaam opgenomen in het Arnhemse gemeenteziekenhuis. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Twee soldaten hebben zich in Tsjechoslowa- kije doodgeschoten, toen een heden van politie en leger het huis hadden omsingeld, waar in zij zich gebarricadeerd had den, zo heeft het dagblad Prav- da te PIzen gemeld. Volgens de krant waren het twee deserteurs, die hun wa pens hadden meegenomen. Ze werden ontdekt in het Bo heemse district Nyrany, ten noorden van Plzen. De solda ten pleegden zelfmoord toen zij begrepen dat ze omsingeld wa ren en hun situatie hopeloos was. WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse senaat heeft maandag met 57 tegen 15 stemmen de door de regering gevraagde gelden toegewezen ter exploitatie van de Ameri kaanse omroeporganisatie „Voice of America" (VOA). De senaat heeft hiermee een besluit van zijn commissie voor buitenlandse betrekkin gen teniet gedaan, st2-ekkende tot besnoeiing met 45.627.000 dollar van de door de regering gevraagde 200.249.000 dollar voor het nieuwe begrotings jaar. Dit laatste bedrag is be stemd voor de Amerikaanse voorlichtingsorganisatie Usia, die de VOA beheert. (Van onze redactie binnenland) EDAM Een speeltoren te Edam, die uit 1545 dateert, wordt ernstig met verzwakking bedreigd als gevolg van de sloop van een tegen de toren aangebouwd kerkje. Sinds de sloop van het kerkje onge veer een week geleden is de toren vrij komen te staan, waardoor hij steeds meer is gaan overhellen. De huisjes om de toren worden thans op advies van de brandweer ont ruimd. Volgens de actiegroep „Ver keersplein Edam" moest de kerk worden gesloopt om plaats te maken voor een par keerterrein. „Het gemeentebe stuur wist, dat de toren uit het lood zou raken als de steun van het kerkje zou wegvallen. Ze hebben echter niet willen luis teren. Nog voordat het ver keersplan was goedgekeurd, begonnen de werkzaamheden al", aldus de woordvoerdster van de actiegroep. De gemeentesecretaris ont kende, dat de sloop de oorzaak was van het scheeftrekken van despeeltoren. „Het is louter toeval", zo zei hij. De speeltoren behoorde vroe ger tot de Kleine Kerk, die in 1883 door brand werd ver woest. De toren dankt zijn naam waarschijnlijk aan het uit 1602 daterend carillon, dat zich nog steeds in de toren be vindt. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft de uit Amers foort afkomstige Hendrik S. (55) gisteren veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens het ontvoeren van zijn acht tienjarige nichtje Helga. S. had het meisje in 1971 tweemaal „ontvoerd"; eenmaal naar België en daarna naar Spanje. De ouders van Helga hadden grote bezwaren tegen de omgang van hun dochter met de oom, maar het meisje zelf ging vrijwillig mee en maakte de tweede keer ook de reisplannen. Het tweetal wil zo spoedig mogelijk trouwen. Brievan voor deze rubriek moet®»» tmt volledige naam en adres worde» ondertekend. Bij publikatite zullen dezo vermeld worden. Slecht* bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adre* zijn dan bij da redactie bekend. Publikatie van brio- van (verkort of onverkort) betekent niaf dat de redactie het 'm alle gevalt mm it imf inhoud, cq. strefcfcinjh Met het onlangs aangehou den dierentransport bij Poster- holt-Ka-rken (zie De Stem van 29 april j.l.) is w-eer eens be wezen hoe „actief" de malafi de dierenhandel is t:b.v. de vivisectie en op welke mens- (of moeten we zeggen dier-) onterende wijze deze duistere praktijken worden uitge voerd. Vers in ons geheugen ligt het inmiddels berucht gewor den dierentransport, dat bij Wermhout-Zundert is aange houden. Hoeveel andere tran sporten, waarvan niemand iets weet, worden daarnaast nog uitgevoerd? Het wordt eindelijk eens tijd, dat niet een kleine groep van mensen bovengenoemde praktijken probeert te bestrij den, maar dat iedereen hier tegen ageert. Wanneer ook nog eens ge stolen huisdieren geëxporteerd worden, om aan de afschuwe lijkste proeven onderworpen te worden, dan is de tijd toch onderhand gekomen, dat al de ze handelwijzen aan strenge banden worden gelegd en dat onze volksvertegenwoordiging hieraan de nodige aandacht schenkt, t.a.v. de te verlenen vergunningen BREDA GEBR. LEGIUS (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ROME Vanaf 1 mei is het openbare stadsvervoer in Ro me van 's morgens vijf tot half negen en van 's avonds vijf tot acht, weer gratis. De bedoeling is dat door de ze maatregel de autobezitters hun auto thuis zullen laten. Tegenstanders wijzen er echter op dat dit de gemeentekas per dag vijf miljoen lire gaat kos ten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Een aan tal Amsterdamse taxichauf feurs is maandagnacht slaags geraakt met drie Chinezen, die zij in de Albert Cuypstraat na een achtervolging hadden klemgereden. Een andere taxi chauffeur had via de mobilo foon laten weten, dat hij op de Gelderse Kade door het trio was mishandeld, naar aanlei ding van een verkeersfout die hij volgens de Chinezen zon hebben gemaakt. De chauffeurs droegen de Chinezen over aan de politie, die hen, verdacht van openlijke geweldpleging, in de cel zette. Rente gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 3_maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 12 maanden jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 24 maanden

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11