Parachutisten kregen geen voet aan de grond Bruut geweld in Madrid 'lereluct Belgische brandweer staakt POLITIE SLAAT DEMONSTRATIE UITEEN „Genoeg steun om grondgebied te heroveren" BONDSDAG DEBAT UITGESTELD DUIZENDEN ZIEN OLD-TIMERS Hubert Humphrey en McGovern klaar voor eindsprint Hein(tje) wordt bewaakt FIFAX KADERREEKS Onderwijs wordt dure grap Tien kleine negertjes SADAT IN REDE: binnenland buitenland ZWEDEN SUCCESVOLLE GASBORING OP NOORDZEE I econtact Dinsdag 2 mei 1972 9 (Van onze redactie binnen land) SOESTERBERG De 27- jarige parachutist-in-spé J. Xersteeg uit Utrecht heeft gis teren weinig vreugde aan zijn eerste sprong beleefd. Boven de Leusderhei bij Soesterberg werd hij de prooi van de nogal sterke wind en landde tot zijn grote schrik in een hoge boom. Met geen mo gelijkheid zag hij kans om zich te ontdoen van zijn para chute, die over drie bomen hing. De heer Xersteeg zat bo vendien zo hoog, en vast, dat de gewaarschuwde brandweer van Soesterberg er pas met veel moeite in slaagde de ber gingspogingen tot een goed einde te brengen. Een en an der is verder zonder ongeluk ken gebeurd, maar voor de heer Xersteeg, lid van de para club „Icarus" uit Hilversum, is het plezier van het springen er voorlopig af. Hetzelfde lot onderging overigens de 20-jarige Roy Lubbers uit Den Haag, die ook in een boom in het bos bij Soesterberg terecht kwam. Hij bleek echter voor de brand weer wat gemakkelijker be reikbaar en stond vrij snel weer met beide benen op de grond. Een derde parachutist, die ook al in een boom bleef ste ken, kon zichzelf uit zijn iso lement verlossen. De laatste jaren zijn bij het parachutespringen boven de Leusderhei verschillende on gevallen van ernstige en min der ernstige aard voorgeko men. Ruim een week geleden viel een parachutist uit Am sterdam voor de ogen van zijn vrouw te pletter omdat zijn parachute niet openging. Ook vorige jaren zijn enkele dode lijke ongelukken gebeurd, maar het is de laatste jaren ook herhaaldelijk voorgeko men, dat parachutisten in bo men en op daken van wonin gen in Soesterberg belandden. Eenmaal is een narachutist zelfs door een dak gevallen. BRUSSEL (ANP) In de Belgische stad Verviers is maandagochtend bij een brand in een afgedankte textielfa briek, waarvan de eerste etage bewoond werd, een enkele maanden oude baby in de vlammen omgekomen. De brandweer van Verviers was juist, in opdracht van de vak bonden, maandagochtend in staking gegaan. Het staken van de brand weer en de dood van de baby hebben overigens geen ver band. De brandweer van Ver viers staakt wel, maar dal neemt niet weg dat ze op roe pen via de zogeheten dienst 900" wel beantwoord. Het te lefoonnummer 900 is het in geheel België geldend nummer voor noodgevallen. De begane grond van de af gedankte textielfabriek is in gebruik als garage. De bewa ker van die garage slaagde erin zijn vrouw en twee jonge kinderen naar buiten te bren gen, maar de baby kon men met meer bereiken. In de ga rage bevond zich een 50-tal wagens die een prooi van het vuur geworden zijn. De staking van de brand weer in Verviers houdt in dat men slechts in noodgevallen, dus ook bij brand, uitrukt, maar verder geen enkele dienst verricht. De brandweer staakt omdat ze vindt dat er 'niet de hand gehouden wordt aan het huishoudelijke regle ment. Vandaag zal pas een volledig overzicht beschikbaar zijn van de omvang van de staking, omdat gisteren, in verband met I mei zoals be kend een Belgische feestdag) de bezetting niet volledig was. commentaar Onderwijs volgen is een dure grap aan het worden. Van de aangekondigde 1000 gulden collegegeld heeft minister De Brauw in zijn vorige week ingediende wetsontwerp niets afgedaan. Er is zelfs nog een stijging van het inschrijfgeld bovenop gekomen. Minister Van Veen heeft zich echter ook niet onbetuigd gelaten: voor ieder schoolgaand kind na de lagere school moet straks (als de Kamers het allemaal nemen) schoolgeld betaald worden. De laagstbetaalden worden wel vrijgesteld en men betaalt naar gelang het aantal kinderen en de hoogte van zijn loon of salaris, maar het hakt er zeker bij wie weinig kinderen heeft en wat meer verdient toch maar weer in. Wat ons tegenstaat is niet het feit dat er hogere lasten wor den gevraagd door de overheid. De noodzaak een toenemend aantal collectieve voorzieningen te betalen dwingt de overheid in een moderne welvaartsstaat zwaardere lasten op de schou ders van de belastingbetalers te leggen. Maar hier gebeurt ten principale iets anders. Hier wordt van iedere individuele scholier en studerent, resp. aan de ouders geld gevraagd c.q. geëist, voor te volgen onderwijs, dat de eerste jaren zelfs ver plicht is. Al is het naar verhouding een klein bedrag, in feite wordt hier een flinke stap terug gezet- Onderwijs was nu juist in dat opzicht zo'n geweldig democratisch goed geworden, om dat ieder van zijn recht op onderwijs ongeacht maatschap pelijke status gebruik kon maken, De lasten daarvan wer den gedragen door de hele gemeenschap. Overigens was er nog genoeg onrechtvaardigheid in ons onderwijssysteem, zo als de te geringe opvang van kinderen uit lagére sociale mi lieus en de nog weinig democratische structuur op onze scho len. Daar komt nog iets bij: waarom die verhoging van college- en schoolgeld? Zouden die wetsontwerpen er ook gekomen zijn als er geen ontzaglijk „gat" van Nelissen in de begroting dreigde? Het gaat de ministers dan ook niet om verbelerin- gen in het onderwijs, het gaat erom dat „gat" kleiner te ma ken. Wij vragen ons ernstig af of die 80 miljoen uit het schoolgeld en de 60 miljoen uit de collegegeldverhoging een zo zware aantasting van de vrijheid van onderwijs recht vaardigt. Het liedje van de „tien kleine negertjes" is na de spannen de dagen van vorige week niet langer nog het „Leit motiv" in de Westerse politiek. Oppositieleider Rainer Barzel heeft al lang begrepen dat hij, met de nieuwe mensen die de plaats van de „afvalligen" in de regeringsrijen komen innemen, toch naar alle waarschijn lijkheid niet de ratificering van de verdragen met Moskou kan verhinderen. Hij is er zich wel degelijk van bewust, dat ook onder zijn „troepen" op dit pvnt deserteurs te voorschijn zouden kunnen komen. Bovendien voelt Barzel wel aan, dat nieuwe verkiezingen op dit moment zeker niet tot een grotere parlementaire dui delijkheid zullen leiden. Brandt's „Ostpolitik" loopt, zoals het er nu uitziet weinig gevaar. Vooral niet nu de heer Barzel handig gebruik makend van de situatie van de daken ver kondigt, dat „het hem gelukt is de regering tot een gemeen schappelijk buitenlands beleid te hebben gedwongen". Hij is zijn aanhangers aan het voorbereiden op een formidabele ommezwaai op het punt van de Ostpolitik, die hij na een |aar van fel verzet nu plotseling heel anders benadert- De wereld kan wat dat betreft opgelucht ademhalen. Wel licht zal het Willy Brandt zelfs lukken met een minieme min derheid aan te blijven tot eind volgend jaar, wanneer zijn ambtstermijn afloopt. Maar dat laatste is een zaak, waar zelfs de beste politieke koffiedikkijker amper iets zinnigs over zeg gen kan. (Van onze redactie buitenland) PEKING/AMSTERDAM In de Spaanse hoofdstad Madrid is de 1 mei-viering gepaard gegaan met felle ge vechten tussen demonstrerende arbeiders en studenten en de (zwaar bewapende) politie. Dat gebeurde toen de arbei ders en studenten gistermiddag een betoging tegen de re gering wilden houden. De agenten die er al sinds de vroege morgen aanwezig waren dreven na felle en bloedige gevechten de demonstran ten uiteen. Alle voorbijgangers werden aangehouden en moesten identiteitspapieren tonen. Veel studenten werden tegen de muur gezet en met politieauto's weggevoerd als ze geen papieren bij zich hadden. Het aantal gewonden werd aanzienlijk genoemd. CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft maan dag in een toespraak tot zijn land gezegd dat Egypte „bin nen redelijke tijd" genoeg steun van de Sovjet-Unie zal ontvangen om het land in staat te stellen zijn grondgebied op Israël te heroveren. Sadat zei niet tevreden te zullen zijn met alleen maar de herovering van dat gebied, maar bovendien Is raël te willen vernederen. „De hulp van de Sovjet-Unie betekent dat wij binnen rede lijke tijd de noodzakelijke kracht zullen hebben om ons gebied te bevrijden. Die Russi sche steun betekent niet dat wij de noodzaak onderschatten dat wij op onszelf moeten ver trouwen. Wij zullen het zijn die zullen vechten, en niet de Sovjet-Unie. Wij zullen de prijs zelf moeten betalen". De Sovjet-Unie had in het gemeenschappelijk communi qué na het bezoek van Sadat mede verklaard dat Egypte ook het recht heeft „andere midde len" toe te passen dan alleen diplomatieke, om een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten te bereiken „Ik zal er niet veel over zeg gen. Alles wat ik zeg is dat in de komende strijd de bevrijding van ons land niet voldoende zal zijn. Wij moeten de Israëlische arro"- die nu al 23 jaar duurt, de kop in drukken. Ik ben bereid een miljoen mannen op te offeren voor deze strijd en Israël zal bereid moeten zijn er een miljoen of meer mannen aan op te offeren". De viering van de eerste mei verliep verder in de we reld alleen in Oost-Berlijn met wapengekletter. De westelijke geallieerden protesteerden zo als gebruikelijk tégen de mili taire parade in Oost-Berlijn als „een door de Russische au toriteiten toegelaten schending van de overeenkomst van de Grote Vier over de gedemilita riseerde status van de stad". De eerste mei in Peking is gevierd zonder de gebruikelij ke bijeenkomst op het Tien An Men-plein, waar het volk dan Mao-Tse-Toeng of andere leden van regering of partij pleegt toe te juichen. De festi viteiten waren soberder dan in voorgaande jaren en de the ma's van dansen en toneel stukken, opgevoerd in de par ken van de hoofdstad minder fel. Verdwenen was de sterk anti-Amerikaanse sfeer die de jongste oktoberfeesten en vo rige 1 mei-vieringen bepaalde. De VS werden zelfs nergens vermeld. Ook werden geen toespelingen op het Vietname se conflict gemaakt. Xienduizenden Zweden heb' ben gisteren in het gehele land betoogd tegen het Ameri kaanse militaire optreden in Indochina. Zij eisten onmiddel lijke staking van de Ameri kaanse acties en pleiten voor steun aan de Vietcong. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Wickman, zei op een bijeenkomst in Es- kiltuna, dat de Zweedse rege ring besloten heeft de Zweed se humanitaire hulp aan Noord-Vietnam te verhogen met ongeveer 7 miljoen gul den. Het Zweedse parlement had al eerder ruim 52 miljoen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De gasbo ring die Pennzoil Nederland heeft uitgevoerd op de Noord zee, 120 kilometer ten noord westen van IJmuiden in blok K-13 van het Nederlandse con tinentaal plat, heeft succes op geleverd. De maatschappij gaat nu bij de regering een aanvraag in dienen voor een produktiecer- gunning. De omvang van de voorraad is onbekend, maar „het resultaat van de test was voldoende om een concessie aan te vragen. Het onderzoek naar de aard en de grootte van de gasbel komt pas later op gang", aldus een woordvoerder van de Pennzoil. gulden toegewezen aan Ha noi. In zijn toespraak op de 1 mei-viering zei de Egyptische president Sadat dat Washing ton over vrede spreekt, maar oorlog voert en geweld pleegt. „De Amerikanen zijn leuge naars en bedriegers. Wij aan vaarden geen Amerikaanse op lossing voor de crisis in het Midden-Oosten, omdat Ameri ka niet in staat is kwesties op te lossen. Ais het dat kon, waarom kan het dan niet zijn eigen moeilijkheden in Viet nam oplossen"? Onder het motto „internatio nale klassenstrijd internati onale solidariteit" is gister middag ook in Amsterdam ge demonstreerd. Dat gebeurde door ongeveer 1.000 jonge ren. In Japan demonstreerden' ruim een miljoen arbeiders te gen de regering-Sato. Oostver dragen BONN (DPA). De West- duitse bondskanselier Willy Brandt heeft maandag een per soonlijk gesprek gehad met de leider van de oppositionele Christen-Democraten, Rainier Barzel, over het voortzetten van de parlementaire atbeid en de behandeling van de verdragen met Moskou en Warschau in de Bondsdag. Naar de regeringswoordvoer der, Rüdiger von Wechmar, maandag voor de televisie heeft meegedeeld, heeft Brandt zijn tegenspeler een ontwerp voor een gezamenlijke verklaring over deze verdragen voorge legd. Volgens de woordvoerder ziet de regering een mogelijk heid deze verklaring zo te for muleren dat de bezwaren van de oppositie tegen beide ver dragen uit de weg worden ge ruimd. De regering, aldus Von Wechmar, hoopt dat een ge meenschappelijk standpunt mo gelijk is. Zij gaat er daarbij van uit, dat beide partijen van goe den wille zijn. Brandt en Barzel zijn over eengekomen hun vrijdag be gonnen persoonlijke gesprek ken a.s. woensdag voort te zet ten. Het seniorenconvent in de bondsdag heeft in verband hiermee voorgesteld de verga dering van woensdag te laten vervallen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Xienduizen den hebben maandag bijge dragen tol een triomf der old-timers antieke automo bielen in Tilburg. Een veertigtal juweeltjes van his torische autobouwkunst was ervoor naar de „schoonste stad van het land" gekomen. Voor een deel op eigen, vaak nog niet geringe kracht. Soms op opleggers. Toen de stoet door de stad trok, het ging in een bedaard tempo, ont lokte heel wat van de glan zende prachtig onderhouden beestjes toeschouwers tot bij valskreten en bewonderende uitroepen. Soms moesten die bewonderaars, vaak vier rij en dik langs de route, naar het hart van de stad, een handje helpen als de eigen kracht' het even begaf en weer op gang geholpen moest worden. De oudste deelnemer aan dit concours van de pionier Automobielclub was een ver rukkelijke Marot-Gordon uit 1900, een lust voor het oog, evenals trouwens de Dion- Bouton uit 1901. Auto's waar in de oude paardekoets nog geheel is terug te vinden. Merken met grote namen trokken voorbij: Brazier (1904), Lion-Peugeot (1908), Lex Zebre (1909), Brennabor (1922) om maar een paar te noemen die in de geschiedenis van de automobielontwerpen grote faam verwierven. En natuurlijk ontbraken de T- fordjes uit de eerste twintig jaren van deze eeuw niet. Rij dend als vierwielige vorsten, soepel en zonder mankemen ten. Auto's waarmee in teite de massaproduktie van dit vervoermiddel is begonnen. De veertig begeleid door tientallen modernere model len, begonnen de zegetocht bij de eeuwenoude gerestaureer de Tongerlose Hoef. Een heel ander, als men wil gewelddadiger feest, van old timers woonden duizenden bij op het Bestcrdplein. De logge dans van een tiental an tieke, tot in de puntjes opge knapte stoomwalsen; gevaar ten die met elkaar en met het publiek de strijd aanbonden (slalom, ringsteken en touw trekken). Luisterend naar ro mantische namen als „Zoef, Zoef", Troubadour, Dolle Mi na, Flierefluiter Krab. AI met al een heel bijzondere konin ginnedagfestiviteit deze op mars van de old-timers en dat stoomgeweld van antieke wal sen in Tilburg. (Van onze correspondent) WASHINTON Alle teke nen wijzen nu op een race tussen Huber Horatio Hum phrey en George Mc Govern om de kandidatuur van de demo- kratische partij voor het Ame rikaanse presidentschap. Vandaag' trekken kiezers in de staten Ohio, Indiana en Ala bama en in de stad Washington naar de stembus om daar te gaan zeggen wie volgens hen de aangewezen man is om in Duizenden mensen hebben gisteren in Soestdijk deelgeno men aan het bloemendefilé ter gelegenheid van de 63e ver- jaardag van koningin Juliana. De gehele koninklijke familie (zie foto) verscheen op het bor des, compleet met de zeven kleinzoons van de koningin. De prinsjes vermaakten zich uit stekend, niet alleen met het kijken naar de bonte stoet die voorbij trok, maar ook met ge zellig samen kletsen op de bor- destreden en het spelen van spelletjes. november slag te leveren met president Richard Nixon. In Ohio gaat het tussen Hum- prhey en Mc Govern met Wal lace als outsider en in Indiana tussen Humphrey en Wallace. De overige twee voorverkie zingen, in Alabama en Was hington, hebben nauwelijks betekenis, evenmin als die in Tenessee, waar op 1 mei Ge orge Wallace gaat winnen, in North Carolina op 6 mei en Nebraska op 9 mei. Tegen die tijd zijn we .over de helft van de uit 23 staties bestaande kruisweg naar de demokrati- sohe conventie. Volgens de verwachtingen van lieden met een fijn ontwikkeld gevoel voor kiezersgedrag dat nu tekenen begint te vertonen van vermoeidheid en een met apathie vermengde korzelig heid zal Hunphrey in Ohio en Indiana winnen, maar zul len Mc Govern en George Wallce redelijk genoeg voor de dag komen om met enige hoop verder te kunnen ploete ren in de serie popularitiets- wedstrijden. Na Edmund Mus- kie, die vorige week donder dag zijn aktieve rol als kandi daat afsloot, zijn gebrek aan succes had onvermijdelijk een gebrek aan financiële steun tot gevolg zal nu ook Henry Jackson geleidelijk aan zijn speurtocht naar politiek fortuin opgeven. TOGO EN Nigeria hebben be sloten een economische samen werking aan te gaan als begin van een Westafrikaanse Eco nomische Gemeenschap, die openstaat voor alle broeder landen. (Van een onzer verslaggevers) CALAMINE In opdracht van de officier van justitie te Verviers zal de gendarmerie van Calamine het huis van de jonge zanger Hein Simons ex tra bewaken. Deze maatregel is genomen na de mislukte aanslag afgelopen zaterdag op de jeugdige zanger in diens woning aan de Rue Hasard in Calamine-Moresnet. Een fami lielid van Hein, die onbekend wenst te blijven, omdat in de kringen van verwanten en be kenden steeds een zwijgplicht geldt, heeft ons gisteren laten weten 'dat wondt overwogen Hein voor enige tijd naaa- een onbekende plaats te brengen om hem in alle rust over de emoties van de overval heen te helpen. Wat bij deze wel geboek staafd mag worden als een onvervalste, onbedorven en tot in alle lentebloemetjes feeste lijk verzorgde koninginnedag- 1 mei-viering, was voor onder getekende en zijn collega's een werkdag. Ofschoon ik niet wil ontken nen dat mij dat feit wel dwars zat, is dat op zichzelf niet de reden waarom ik erover begin. Ik wil u namelijk vertellen hoe deze werkdag begon. Op het stuk rijksweg waaro ver ik mij krantwaarts pleeg te spoedéTT, kon ik gisteroch tend de auto's op de vingers van twee handen tellen. Ter wijl je er op een normale werkdag in één oogopslag ze ker dertig ziet. Ik had het gevoel dat het zondagochtend moest zijn. Of nee, want dan kan het al aardig vol zijn. Het beste is de ervaring van dat rijden op die lege weg mede in aanmer king genomen dat het week einde bar en boos weer had geleverd, en nu plots da lucht blauw en de zon al warm was ie omschrijven als het on - bestemde gevoel dat over je komt wanneer je door een verkeerd afgestelde wekker enkele uren te vroeg op straat bent. Iedereen heeft dat wél een» meegemaakt. Je staat op de voor jou gewone tijd naast het bed, ontbijt enz., enz., dat al les in een abnormaal slaperige toestand, maar weet jij veel? Eenmaal op straat valt je va gelijk op dat er iets anders ls dan anders. Maar wat? Je gaat je steeds onbehaaglijker voe len alsof ze allemaal van achter de gordijnen naar je kijken totdat je bv. een torenklok ziet die op half zes staat Maar niemand laat zich daardoor overtuigen, want tenslotte kan die torenklok de fect zijn. Op een of andere manier, je kijkt bv. nu pas op je horloge, of je ziet nog een andere klok op half zes staan, kom je tenslotte tot de ont dekking dat je wren te vroeg bent opgestaan. Het gevoel dat je daarna krijgt, is het leukste. Want je voelt je rijk. Je bent de we reld twee of drie uur vóór! Slechts zeer fantasieloze lie den kruipen dan terug in bed. De meesten zullen echter van dit ongekende stukje vrijheid genieten. En terecht, want het is een unieke ervaring, ook al loop je jezelf voor de gek te houden. Goed, gisterochtend had ik dus ook het idee enkele wren te vroeg de wereld ingestapt te zijn, maar helaas, het was niet zo. En dat kwam hard aan, begrijpt u? Socialist tot monarchist v.v.: „Wat doe jij hier op mijn feestdag?" Overigens wens ik u allen sterkte hedenochtend aan het begin van deze vierdaagse. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) AFVOER VERSTOPT? zorg dat u 't in huis hebt verkrijgbaar bij de drogist DE FILMACTRICE Gia Scala is dood aangetroffen in de slaapkamer van haar huis in Hollywood. De oorzaak is vol gens de recherche de inname van een te grote dosis slaap middelen. (ADVERTENTIE) nieuwe titels: Böll Eng is de poort Conan Doyle Dood en terugkeer van Sherlock Holmes Greene Het geschonden geweten Hemingway En de zon gaat op Murdoch De eenhoorn Zola Nana Het boek is weer goedkoop! JN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9