GERT-JAN HOEFT GEEN GELDHIJ WIL RUST Laatste Apollo in zicht de tweeklop MILJONAIRSZOON IS TEVREDEN MET FRISSE LUCHT 0 Controle O Pink omhoog O Kabouter Sovjets hebben serie gespecialiseerde maanrobots op stapel door jan wintraecken V Gert-Jan hoeft maar te kikken en hij krijgl een luizenleven. Hij hoeft bij wijze van spreken z'n mond maar open te doen om een mooie baan in het familiebedrijf te krijgen, maar hij wil toevallig niet. Liever blijft hij in het kleine huisje van het landgoed De Horte ge lukkig met een stickie, harde uriderground-muziek en wat los werk. De erfenis die op hem ligt te wachten, interesseert hem niet. Hij weet niet eens precies hoeveel hij over twee jaar, als hij 21 wordt, in handen krijgt. Het buitenbestaan dat Gert-Jan Molenaar erfge naam van een groot auto mobielconcern, sinds enige tijd leidt, bevalt hem op perbest. Vorig jaar ver keerde hij in Amersfoort- se kabouterkringen, maar dat liep een beetje uit de hand. Zijn vader was juist over leden en legio kennissen be moeiden zich met zijn opvoe ding. Het waren ook die ken nissen, die zijn moeder aan raadden de politie in te scha kelen toen Gert-Jan er met zevenhonderd gulden uit z'n moeders portemonnaie van door ging. „Diefstal noemde de rech ter dat", legt de toekomstige rijkaard met een grijns uit. „Ik zou het zo niet willen noerjAn, ook al omdat ik van plan was het terug te geven. Maar goed, ik heb er toch twee en een halve maand voor aan het "Wolvenplein (Huis van Bewaring te Utrecht) geze ten". De wonderen zijn echter de wereld niet uit, in ieder geval niet de wereld van de happy few, die niet op een honderdje meer of minder behoeven te kijken. Na zijn vrijlating werd Gert-Jan met open armen door zijn moeder ontvangen. Zij bracht zelfs begrip op voor Tekst MICHELJHOMASSEN Foto's: A. VAN DIJK zijn levenskeuze, al is ze daar nou niet direkt gelukkig mee. „De week-einden", aldus de verloren zoon", ga ik vaak naar haar toe". Gert-Jan verkeerde in de gelukkige omstandigheid een huisknecht van de Maarnse baron De Geer van Jutphaas te kennen. Deze vriend kreeg voor elkaar, dat hij met enkele gelijkdenkenden onderdak kreeg in het voormalige bil jarthuis van het te koop staande heerlijkheid De Horte 51 hectare groot, met en kele boerderijen, een jacht huis, een tuinmanswoning, stallen, een rosarium, een druivenkweek en nog wat kleinere woningen, langs de weg Óalfsen-Wijthmen. De tegenprestatie die gele verd moet worden bestaat uit het uitoefenen van controle op de geldende wandelvoorschrif ten. Een taak die, in deze en clave van rust, niet te zwaar genoemd mag worden. „Het enige vervelende" vindt de erfgenaam, „is dat we eruit moeten zodra het landgoed verkocht wordt". Aan de andere kant is hij er dan niets te beroerd voor een kennis van de familie in Soest aan te klampen, die nog in het bezit van een ander leegstaand landhuis is. „Dan zitten we ook weer een beetje in de buurt", grinnikt hij. In het dagelijkse onderhoud voorziet Gert Jan door'af en toe wat kleine klusjes op te knappen. In Dalfsen, waar een groot deel van de werkeloze bevolking hem kent, woont ook een aardige snack-bar houder die hem regelmatig wat schilderwerk toe stopt. „Echt dagklussen", verduide lijkt Gert-Jan, die er niet aan moet denken dat hij meer dan één of twee dagen in de twee weken zou moeten werken. „Soms ook verdien ik wat door hasj te verkopen, de politie hier is wat dat betreft nogal makkelijk". De uitgaven gaan soms de vijf gulden per week niet te boven, hetgeen de kans op een groot hasj-impe- rium in Dalfsen miniem houdt. Niet altijd is Gert-Jan een hippe vogel geweest. Het is slechts drie jaar geleden, dat hij keurig in het pak gestoken en met een knellende stropdas om de nek zijn kopjes thee nuttigde. De pink van de rechterhand parmantig in de lucht gestoken om van zijn goede opvoeding getuigenis af te leggen. Dat blijkt echter een diepere bedoeling gehad te hebben. „Dat was alleen", licht hij ons in, „om mijn om geving te confronteren met het belachelijke ervan. Maar dat werd niet begrepen". In het familieconcern tot voor kort importrice van Mor ris, Austin, MG, British Ley- land en Ferrari, nu meer ge richt op mobiele recreatie waarvan het meerderheids pakket van de aandelen zich in grootmoeders handen be vindt, heeft Gert-Jan ooit ge werkt. Twee maal zelfs. „De eerste keer", herinnert hij zich, ,;heb ik stage gelopen toen ik van een internaat kwam. Een maand of twee heeft dat geduurd, toen ben ik weer naar school gegaan. „Hij verdiende naar eigen in zicht te weinig: driehonderd vijftig gulden per maand, maar het is niet duidelijk of dit bruto of netto was. De tweede keer, het bedrijf kocht toen links en rechts an dere bedrijven op die het min der goed ging, mocht hij in Eindhoven bij een „reorgani satie" helpen. „Maar dat kwam erop neer dat ik achter een bezem gezet werd", geeft hij van zijn ongenoegen blijk, „en dan vertelden ze nog leu gens over me. Ik zou geslapen hebben in plaats van te wer ken en zo, nou daar ben ik maar niet meer heen gegaan". Het bedrijf, waarin een broer zich in drie jaar tijds van jongste bediende tot seals- promotor opwerkte, werd ver wisseld voor het Amersfoortse kabouterleven, waar Gert-Jan al snel in moeilijkheden raak te. „Toch," zegt hij, „is het wel goed geweest dat ik dat ge daan heb. Vaak is het zo dat je vanuit iets verkeerds tot iets goeds komt. Eigenlijk heb ik het feit dat ik nu hier zit daaraan te danken". Een bezoeker, die beweert tot voor kort de plaatselijke direkteur van de drughandel geweest te zijn en dienover eenkomstig flets uit de ogen kijkt, knikt instemmend: „Zo is het". Hoeveel Gert-Jan over twee jaar („Ja, misschien krijg ik het ook pas als ik vijfentwin tig ben, dat weet ik niet hoor".) op zijn bankrekening mag bijschrijven, is gehuld in nevelen. „Het interesseert me niet. Het kan een half miljoen zijn. Misschien zelfs wel een miljoen, maar ook wel een halve ton. „Ach, ik denk dat het in ieder geval wel genoeg is om een huisje te kopen, en meer hoef ik niet". Schilderwerk zal er altijd wel zijn. Maan wordt 'Russisch' De Amerikanen hebben verklaard, dat zij na de Apollo-expedities mogelijk de eerst komende veertig jaar geen bemande maan- reizen meer zullen ondernemen. Evenmin hebben zij automatische appa raten in ontwikkeling die de taak van de astronauten zouden kunnen overnemen. De verkenning van de maan wordt dus dit jaar een puur Russische aangelegenheid. T ekst: P. L. L SMOLDERS Foto: NOVOSTI HET is niet uitgesloten, dat de Russen mo menteel werken aan een mobiele maanrobot die, over het oppervlak van onze heelal- buur hobbelend, op verscheidene interessante plaatsen gesteenten kan oppikken, waarna deze met een kleine raket naar de aarde gebracht wor den. Dit concludeert een kortgeleden verschenen Amerikaans rapport, dat onder leiding van de ruimtevaartspecialist dr. Charles S. Sheldon werd opgesteld voor de Amerikaanse senaat. Deze con clusie sluit aan bij wat een wetenschappelijk medewerker van de Sovjet-academie van Weten schappen ons zei: „Het ligt voor de hand de mo gelijkheden van Loena-16 (die een maa'nmonster ophoorde en dit naar de aarde bracht) en Loeno- chod-1 (de rijdende maanverkenner die niet kon terugkeren) te combineren". Als de Russen er in slagen een dergelijk ge perfectioneerd apparaat op de maan te zetten, zullen zij de prestaties van de Amerikaanse maan- wandelaars nagenoeg evenaren en dat zonder de onvermijdelijke risico's, die voor de mens aan zo'n onderneming vastzitten. Vanaf de aarde zullen de via televisieogen toekijkende geleerden kun nen beslissen welke monsters ze wel en welke ze niet door hun maanrobot zullen laten mee nemen. Als de Russen in één lancering een dergelijke onderneming willen realiseren zullen zij een ster kere raket nodig hebben dan zij tot nu toe heb ben gebruikt voor het starten van hun Loena's. Maar het kan ook zijn, dat ze het in twee vluchten doen. De ene raket zou dan het apparaat kunnen afleveren, dat later terug moet naar de aarde. Raket nummer twee zou dan vlakbij de tnaanwagen kunnen neerzetten, die de monsters proet verzamelen en „aandragen". 6at de Russen zeer nauwkeurig kunnen ma noeuvreren met een maanwagen als de Loeno- chod-1 hebben zij begin vorig jaar bewezen. Zij lieten toen hun maanganger, nadat deze zich via een ingewikkeld parcours hemelsbreed veertien honderd meter van het landingspunt had verwij derd, terugkeren bij de daaltrap van de Loena, die hem op de maan had afgeleverd. Momenteel werken de Russen met drie typen gespecialiseerde, maar tevens voor een belangrijk deel gestandaardiseerde maanverkenners „Maanboorinstallaties", zoals Loena 16 en Loena 20, die op de landingsplaats circa 100 gram maanstof kunnen opboren. Deze Loena's bestaan uit een daaltrap en een stijgtrap. De stijgtrap brengt de maanmaterie naar de aarde. Maanwagens, zoals Loenochöd-1. Zo'n maan wagen wordt door een Loena-daaltrap afgele verd op de maan. Al rijdend seint het appa raat gegevens naar de aarde, maar het kan niet terugkeren. Maansatellieten, zoals Loena-19, die vele maanden om de maan draaien en ondermeer haarscherpe foto's maken, aan de hand waar van toekomstige landingsplaatsen kunnen worden uitgezocht. Al deze satellieten zijn verregaand gestandaar diseerd: het onderste deel ervan fungeert als „vrachtwagen", die de meest uiteenlopende ladin gen kan afleveren. Zo'n lading kan bestaan uit een stijgtrap, die maanmonsters naar de aarde kan brengen, uit een rijdende maanverkenner óf uit een hoeveelheid wetenschappelijke apparatuur die maanden of misschien zelfs jaren lang gegevens kan seinen. Uit een recent artikel van de Russische inge nieur Alexei Trofimov blijkt, dat de Russen het plan hebben ook laatstgenoemd type lading op de maan af te zetten. Daarmee zouden zij dan een tegenhanger hebben van de uitgebreide instru mentenpakketten, die door Amerikaanse astro nauten op de maan worden achtergelaten en die allerlei gegevens met betrekking tot ondermeer temperatuur en bevingen op de maan blijven zen den lang nadat de astronauten vertrokken zijn. Op die manier zullen de Russen uiteindelijk beschikken over een serie robots, die nagenoeg hetzelfde kan presteren als de Amerikaanse astro nauten dat doen tijdens hun vrij korte bezoeken aan de maan. Dat alles wil niet zeggen dat de Russen geen interesse hebben in bemande maanlandingen. Maar zij zullen daar pas toe overgaan als zij be schikken over grote ruimtestations in een baan om de aarde. Vanaf een dergelijk station kan dan een bemande raket vertrekken die een nagenoeg permanent laboratorium op de maan kan afleve ren, aan boord waarvan geleerden van velerlei pluimage weken of zelfs maandenlang kunnen verblijven. De Russen streven dus naar een soort weten schappelijke kolonie, zoals zij die ook hebben in het zuidpoolgebied. Zo'n maanbasis kan uiteraard veel meer opleveren dan een aantal incidentele bezoeken aan onze natuurlijke satelliet. ■fr De stijgtrap van hoena-20 verlaat met maanmonsters de maan, op weg naar de aarde. Het landingsgedeelte dat achterblijft, is gestandaardiseerd en kan allerlei ladingen op de maan afleveren. Deze impressie werd geschilderd door eerste ruimtewandelaar Alexei Leonov. 1 DDY Merckx is de ver- j schrikkelijke tweeklop gelukt en voor Ander- lecht zit het er ook nog in. In de nijvere wieier wereld kent men twee dubbelslagen of tweekloppen. De eerste be staat uit het winnen door een en dezelfde persoon in een en hetzelfde jaar van de Giro d'Italia en de Tour de France. De tweede, die men de ver schrikkelijke noemt, komt neer op het winnen van zowel Luik- Bastenaken-Luik als van de Waalse Pijl, die beide tijdens het zogeheten Ardense week einde worden verreden. De voetbal-tweeklop wordt, zoals bekend, verricht door de club die zowel landskampioen wordt als de beker wint, maar daar komen we straks op te rug. 77 ERST naar Eddy j Merckx, die zo wonder lijke en wonderbare fi guur. Reeds als knaap was het hem gegeven een snelle fietser te wezen, maar dat viel in dit land van vele snelle jeugdige fietsers verder niet op, omdat het korte spurtjes betrof, die Eddy eruit perste in dienst van zijn moeder die een zaak in fijne vleeswaren uitbaatte. Eddyke bezorgde toen vlijtig en in hoog tempo gerookte ham, de leverpastei en kalfskop. Wat wel opviel was zijn grenzeloze verering voor Stan Ockers. Aan Stanne- ke Ockers viel inderdaad veel te vereren, want hij was een groot coureur en een prettig kereltje, dat, als hij monnik was geweest, beslist in de li keurstokerij zou hebben ge werkt. O TAN verrichtte de twee klop in 1955. Hij won des zaterdags Luik-Bastena ken-Luik en des zondags de Waalse Pijl. En nu, zeventien lange jaren later, doet zijn klein vereerdertje van des tijds het hem na. Stan Ockers was de populairste renner die België ooit heeft gekend. Ver geleken met Stan waren Rik van Steenbergen en Rik van Looy zo geliefd als inspecteurs van belastingen. Kort nadat hij dodelijk verongelukte werd voor Stan een standbeeld op gericht. Hij staat in het brons in het vlakke Vlaamse land en tuurt in de verte. rEGENWOORDIG gaat 't humaner toe en draait Luik- Bastenaken - Luik midden in de week en de Waalse Pijl, de zondag daar op, maar vroeger werd Luik- Bastenaken-Luik zaterdags af gedraafd en de Waalse Pijl meteen vlak erop des zondags gereden. Van Fred Hamerlick is bekend dat hij Luik-Baste naken-Luik eens won en niet van de fiets afwilde. „Het loont de moeite niet," zei Fred „we moeten zo meteen toch weer aan de slag en ik heb nu krek mijn beste zit gevonden. Kom ik eraf, ben ik hem kwijt." Fred bleef dus zitten en verloor de Waalse Pijl, doordat hij overmand door de slaap tegen de Muur van Thuin indommelde. Op diezelf de Muur van Thuin sloeg dit keer Eddy Merckx zijn grote slag en kreeg lepe Eric Le mon de klop met de hamer. Eric lag nog goed in de race, draaide nog soepel, zat er niet door, hoefde geenszins diep m de kast van zijn krachten te graaien en vloog tegen de muur op als een toekomstig winnaar. Maar halverwege stond de man met de hamer. Hij raakte lepe Eric boven op zijn kruin en wat een tiende van een seconde tevoren nog een coureur was geweest, de gradeerde op slag tot een slap pe pudding met benen. ji/J AAR ondanks zijn vre- l\l selijke sprong tegen de Muur van Thuin speelde Merckx niet al zijn volgelin gen kwijt. Erger nog. Hij raak te tegen het einde van de strijd wat achterop en moest in de spurt van de eeuw alles geven om zijn kansen overeind te houden. Nadat hij met enke le tussensprints de laatste banderillos in dé dampende ossenhuiden had geplaatst, rukte hij zich in de eindsprint los en won. De bloemen heeft hij naar Stan Ockers, heeft hij naar zijn bronzen vriend laten brengen. Stan keek er even naar, heel even maar, want het is zijn tijdeloze taak naar de einder te turen. TT\ E buffetjuffrouwen in de I kroegen rond de Ander- lechtse slachthuizen dra gen uit pure clubliefde en op winding paarse corsetten van het merk Ferdinandusse. Het schijnt namelijk zo goed als vast te staan dat Anderlecht ten eerste kampioen wordt en en tweede de beker wint. De paars-witten van Polleke van Himst bezitten namelijk 43 punten en moeten thuis nog een laatste wedstrijd tegen de perenvreters uit St. Truiden spelen. Dat levert dus twee punten op en brengt het totaal op 45. Brugge daarentegen be zit 44 punten, maar moet nog naar Brussel komen, om daar van het Racing White van Ge rard Bergholte te verliezen en blijft dus op 44 punten hangen. Wat de beker betreft ligt de zaak nog eenvoudiger. Ander lecht en Standard spelen op 3 mei in de halve finales respec tievelijk tegen Racing Meche- len en Tilleur. De finale gaat dus tussen Anderlecht en Stan dard, een wedstrijd die Ander lecht gemakkelijk wint.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 6