„DE OOSTERSCHELDEGEUZEN" Nieuwe actiegroep maakt front tegen afsluiting I; ONkissers delen stekkies niet met anderen BELGEN OVERSPOELDEN WEGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN WEGEN WAREN VOL OOK BELGEN MAKEN ZICH DRUK KONINGINNEDAG: TERRASJESDAG Kado! depóstgiro Hengelen in Breskens Vervuiling Kanaalzone Diamanten bruiloft in Vlissingen Bayer mag bouwen in Kallo stad streek ■■lil te? Warm HOORZITTING PvdA IN KRUININGEN (Van een onzer verslaggevers) GOES ZIERIKZEE - „De Ooster schelde geuzen" is de naam van de nieu we Zeeuwse actiegroep die zich ten doel stelt, de Oosterschelde open te houden. De voedingsbodem van de nieuwe groep is een aantal gebeurtenissen dat de afge lopen tijd in Zierikzee plaats had en de ergernis van een aantal voorstanders van een open Oosterschelde in hoge mate irri teerde. Stencil Overtuigd "1? 1 '"r*« RAAD SLUIS DEZE WEEK BIJEEN Reacties Expositie „Met u naar Afrika"" in Vlissingen Café verwoest Rilland Vergadering Zeeuwse gemeenten da's makkelijk! Dinsdag 2 mei 1972 a De vissers waren op tijd voor de hengelwedstrijd, maar de organisators hadden zich in het tij vergist. Toen de wedstrijd moest beginnen was er geen water en uiteraard ook geen vis. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur: Vrij zonnig, tamelijk warm en droog, behoudens kans op een lokale bui. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3-12. Min. temp: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp: 3 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal. 80 pro cent. Voor donderdag: Aantal uren. zon: 3-—12, Min. temp: 2- 6 graden boven normaal. Max. temp: 2-8 graden boven nor anaal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Konstanz 284 onveranderd; Rheinfelden 212 plus 1; Straatsburg 214 plus 6;, Plit- tersdorf 356 plus 17; Maxau 404 plus 12; Mannheim 209 min 10; Steinibach 121 min 2; Mainiz 225 min 6; Bingen 131 min 8; Kau-b 150 mi,n 6; Trier 258 min 3; Koblenz 166 02iv; Keulen 127 min 4; Ruhr- ort 290 min 8; Lobith 920 min 9; Jannerdense kop 896 min 8; Nijmegen 725 min 6: Ijsselkop 866 min 2; Eefde IJssel 399 plus 9; Deventer 275 onv; Borgharen 3952 plus 12; Bel- feld 1116 plus 2; Grave ben de Sluis 504 miin 4. hoogwater Morgen, woensdag 3 mei Bergen op Zoom 6.31 en 18.52, Hansweert 5.40 en 17.58, Ter- neuzen 5.04 en 17.24, Vlissin- gen 4.33 en 16.55, Wemeldinge 6.21 en 18.42. (Van onze correspondent) BRESKENS In samen stelling met de zeehengelclub kon het oranjecomité een j eugd-viswedstri j d houden op de zeedijk bij nummer een. De jeugdige deelnemers zaten gewoon tussen de clubleden, die aanwezig waren voor een gewone clubwedstrijd. Dat vissen toch wel enige ervaring vereist, bleek uit de hoeveelheid gevangen vis. Kwam de winnaar van de jeugdwedstrijd tot 626 punten, de clubwedstrijd winnaar haalde 1364 punten. De uitslagen waren als volgt: Jeugdviswedstrijd: 1 A- de Ridder, 626 p, 2 T. Mor- naut, 550 p. 3 F. Simpelaar, 345 p. 4 J. Albregtse 104 p., 5 P. Dobbelaer, 2 P, Clubwed strijd: 1 J. Faas, 1364 p, 2 S. Verhei-brugge 1108 p. 3 L. Riemens, 870 p, 4 J. Minnaard 817 p, 5 mevrouw Neufeglise 803 p. (Van onze correspondent) KRUININGEN Het klei ne plattelandsdorpje van vroe ger was aangewezen op zijn onmiddellijk argrarische om geving, maar dat is voorbij", aldus Gedeputeerde mr. P. Boersma, op een zeer matig bezochte openbare hoorbijeen- komst van de PvdA te Krui- ningen. De toekomst van Hansweert werd druk besproken. „Als daar nog wat woningen ge sloopt worden, zoals nu het plan is, moeten voor die Hans- weertenaren nieuwe woningen gebouwd worden. Maar de ge meente zal liever de grotere wooncentra's wat stimuleren, terwijl er que ruimte en qua ruimtelijke ordening ook voor de kleinere kernen best moge lijkheden zouden zijn", aldus de heer Boersma. Een vraag betrof de ontvolking van Hansweert Ook de ontwikke ling van Waarde kwam ter spake. De nieuwe groep heeft in het afgelopen weekend al van zich doen spreken het in de gehele gemeente Zierikzee huis aan huis verspreiden van een stencil, waarin de ge meenteraadsleden van deze gemeente „domme ja-en-amen- knikkers" genoemd worden. De eerste van een reeks „Oosterscheldegebeurtenis- sen" in Zierikzee was het op treden van minister Drees tij dens zijn verkiezingscampag ne. Tijdens een propa-gandabij- eenkomst van DS'70 verklaar de hij dat de afsluiting van de Oosterschelde zeker opnieuw onderzocht moest worden. Toen hij minister was, hleek hij er anders over te denken. De tweede aanleiding voor de nieuwe actiegroep was de plaatselijke WD, die zijn jaarvergadering in het geheim had gehouden om te voorko men dat de actiegroep „Oos terschelde - open" uit Yerseke zich daar zou manifesteren. Gevolg van de geheimhou ding was dat de zaal geheel leeg bleef. De derde aanlei ding was de gemeenteraads vergadering van afgelopen week. Het stencil hierover: „Uw gemeenteraad heeft deze week een noodlottige uit spraak gedaan. Met een tragi sche onnozelheid heeft de raad besloten dat het voor Zierik zee beter is dat de Ooster schelde dicht gaat. Beïnvloed door hersenschimmen van pa radijselijk begroeide zandpla ten en van een eldorado voor sportvissers is men tot deze domme uitspraak gekomen. Als dekmantel hiervoor wordt een optimale veiligheid ge bruikt. Wat betreft sportvisse. rij kunnen we u naar de Gre- velingen verwijzen een doodse vlakte waar zelfs uit gezette forellen sterven. Weet u dat na 1978 muggenplagen zullen voorkomen, er geen re creatie meer mogelijk is, dat een stinkende Rijn het Zeeuwse meer moet verzoeten. Rijkswaterstaat technisch kun dig genoeg is om de dijken te verhogen, dat geen sportvisse- rij meer mogelijk zal zijn, dat kattepislucht dan ook in uw bereik komt, dat er legio an dere nadelefi zijn van een af gesloten Oosterschelde? Sta op tegen dit stelletje domme ja en-amen-knik kers. Hun twijfelachtige bemoeie nissen dreigen uw noodlot te worden. Kom vanachter de tv. Gunt u uw kinderen geen pu re natuur?", aldus de actie groep, een zustergroep dus van de Yersekse eri tot nu toe ook uitsluitend in Zierikzee opererende actiegroep. Beide groepen maken gebruik var de wetenschappelijke gege vens van de „Studiegroep Oos terschelde" waarin een aantal wetenschapsmensen zit onder leiding van ir. Loeff en die eveneens tegen afsluiting is. In een begeleidend schrijven melden de „Oosterscheldegeu- zen" dat zij hun doel ,,zo spoedig mogelijk en zo direct mogelijk zullen bewerkstelli gen" en dat zij „er vast van overtuigd" zijn dat „het bastion van waterstaat reeds wan kelt". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het be stuur van de hengelsportvere niging „ONI" (Ontspanning Na Inspanning) voelt er niets voor om met andere, uiteraard bij de Westerschelde federatie aangesloten, zusterverenigin gen een fusie aan te gaan met betrekking tot het in gebruik nemen van eikaars viswater. Wie van onze wateren ge bruik wil maken moet maar lid worden van onze vereni ging: aldus vertolkte de heer C. van de Broek (v-oorzitte-r) de mening van het bestuur. De leden konden zich met dit standpunt, uitgesproken in de voorjaarsvergadering vereni gen. Uit het verslag van de eer ste secretaris, Th. de Bakker, bleek dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Was het ledental op 1 januari 1971 785 en moesten bij de uitgave van de nieuwe visver gunningen 119 leden worden afgeschreven, het aantal nieu we leden steeg door een winst van 354 tot 1017 a-a-n het eind van het jaar. De begroting voor 1972 werd geraamd op f 13.858,50. De bestuursleden Th. de Baik- ker, C. van de Muren, J. van de Made alsmede de commis sarissen K. Florussen en J. Kiel werden herkozen. Het door de vereniging in huur zijnde viswater „de uit watering van de Otheense kreek" is na overleg met de pachter het gebruik enigszins gewijzigd, maar dat geeft geen nadelen daar nu aan beide zij den gevist kan worden. Sluis: drukte op koningin nedag, tevens „Belgendag". (Van onze correspondent) GOES Het was flink druk op alle Zeeuwse ver keerswegen. De rijkspolitie heeft het verkeersaanbod goed kunnen verwerken. Files kwa men nauwelijks voor. De veerdienst Vlissingen- Breskens heeft 's middags een extra boot in de vaart moeten brengen waardoor men het verkeer goed kon verwerken. De veerdienst Kruiningen- Perkpolder heeft op koningin nedag zonder moeilijkheden met het normale aantal boten de verkeersdrukte aangekund. Frappant was dat hoofdzake lijk op beide vaarroutes veel Fransen en Belgen zich meld den om de W-estersehelde overgezet te worden. De auto's waren getooid met bloemen kransen, hetgeen erop wees dat zij alleen maar pass-anten waren afkomstig van de bloei ende bollenvelden. (Van een onzer verslaggevers) GENT Ook de bewoners langs het Belgische gedeelte van het Kanaal van Gent naar Terneuzen beginnen zich druk te maken over de voortgaande lucht- en waterverontreiniging in deze kanaalzone. De activiteiten van deze bewoners hebben er inmiddels al toe geleid dat het stadsbestuur van Gent nu heeft geadviseerd om de tijdelijke hinderwetvergunning voer het asfaltbedrijf van Battiau-Mesdagh een vergunning, die op 30 juni van dit jaar komt te vervallen niet meer te verlengen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De gemeenteraad van Sluis zal in zijn donder dagavond te houden vergade ring een gemeentelijke verte genwoordiger in het bestuur der Godshuizen in Sluis moeten aanwijzen. In het bestuur zijn periodiek aftredend oud-burgemester P. F. van Hootegem en de heer M. R. J. van Winsberghe. De heer Van Hootegem heeft te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen voor een hei-benoeming. Voor gesteld wordt de raad uit een voordracht van twee kandida ten, de heren F. T. G. Cuele- naere en F. de Krijger een keu ze te maken. De heer van Winsberghe stelt zich herkies baar. Als de raad hiermee akkoord gaat kan de onlangs opgerichte operette- en musicalvereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen een startsubsidie tegemoetzien. Het Sluise college stelt de raad voor 75,beschikbaar te stellen omdat de vereniging', blijkens de toelichting, zal voorzien in een behoefte om zelf creatief bezig te zijn. Voorgesteld wordt verder de provinciale VVV een subsidie van 2 cent per Sluise ingeze tene te betalen. De raad wordt verder gevraagd akkoord te gaan met de verkoop van bouwgrond in bestemmingsplan Oost voor de bouw van 10 garages. Volgens de bewoners van het Belgische gedeelte van de Ka naalzone neemt de door het as faltbedrijf geproduceerde ver ontreiniging steeds meer toe. Bovendien is men nu ongerust over de op gang komende acti viteiten van de cokesfabriek van Sidmar, waaruit volgens omwonenden de laatste tijd wel eens „adembenemende" gassen zijn ontsnapt. Octaaf Genbrugg, een bloe mist, die bij de cokesfabriek woont, zegt hierover: „Wij dachten dat we dood zaten in onze woning. Wat zou dat ge weest zijn voor mijn planten indien ze buiten gestaan zou den hebben? Bruggeman, die mij geholpen heeft, was onge- makelijk toen hij thuiskwam. Op vijftig meter van hier za gen wij niets meer. Het was precies een mistwolk, die af dreef in zuidelijke richting." Dat de cokesfabriek kwalijke dampen zou verspreiden, wordt door public-relationsman Mi- chiels van de Sidmar ontkend. „Wij hebben een bestendig brandende vlam, die alle gas sen verbrandt en ik kan niet aannemen dat op een of andere manier nog gassen zouden ont snapt zijn. Bestaat er geen ver warring met waterdamp, die wij soms lozen?", aldus de heer Michiels. De bevolking van de kanaal zone heeft het kwaad met de verontreinigde lucht. Enkele reacties: „De kleine mag niet buiten komen als de wind zuidwest zit en die vuile rook, beladen met zwarte stofdeeltjes over ons trekt." „Onlangs reed ik per fiets naar Mendonk door die rook en ik dacht te zullen ver smachten." „Als mijn vrouw met haar regenkapje op buiten werkt, hoort ge zo het zand er op vallen." (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de Bur gerzaal van het stadhuis te Vlissingen is van vier tot en met twintig mei een exposi tie. De tentoonstelling is ge naamd „Met u naar Afrika". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een Vlis- sings echtpaar viert volgende week zijn 60-jarige bruiloft. Jannetje en Hendrik Marijs - Van de Ketterij, beiden in 1891 in Arnemuiden geboren en thans woonachtig in de Marine straat in de Scheldestad, zijn donderdag 4 mei 60 jaar in de echt verbonden. Het diamanten feest zal pas zaterdag 6 mei gevierd worden en wel in hotel Maldegem aan het Beursplein in Vlissingen, waar van half zeven tot acht uur receptie wordt gehouden. Een afvaardiging van burge meester en wethouders van Vlissingen zal het „reeht-paar" daar komen feliciteren. (Van een onzer verslaggevers) POORTVLIET In het ca fé van Valk aan de Schelde- straat te Poortvliet heeft maandag een felle brand ge woed. De brand woedde op de bovenverdieping, waar zich de woonruimte en de slaapver trekken bevonden. De brand weer van Tholen, die direkt ter plaatse was, en geassis teerd werd door het korps van Poortvliet, kon verhinderen, dat 't gehele pand uitbrandde. Beneden is alles verwoest door het vele bluswater. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting. De eigenaar was tegen brand verzekerd. OptochtIn de morgenuren werd er voorafgegaan door de harmonie Rillandia met majo- rettenkorps een optocht gehou den door het dorp van kinde ren op versierde fietsen, waar voor veel belangstelling be stond. In de namiddag waren er kinderspelen terwijl om half negen een lampionoptocht plaatsvond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Koningin nedag 1972 leverde op Wal cheren het beeld op van een teveel aan zonzoekers op de caféterrassen en 'n tekort aan personeel om alle dorstigen te laven. Verrast door het onver wacht mooie weer zochten duizenden mensen gisteren hun vertier buiten de steden en dorpen, waar het hen al ganw te warm was. Vooral op de Vlissingse Boulevard was het gisteren zo druk als op een mooie pinksterdag. Door de afwezigheid van ve le belangstellenden trokken de kinderspelen en andere activi teiten minder aandacht dan zij verdienden. Niettemin: overal in de Walcherse gemeenten klonk fanfaremuziek en snerp ten de fluitjes van de leiders en leidsters van de kinderspe len die overal waren georgani seerd- Vlissingen maakte er giste ren een dubbel feest van. De viering van koninginnedag werd in de Scheldestad ge combineerd met de herden king van de bevrijding van de Spanjaarden, precies vierhon derd jaar geleden. Hoogtepunt van dit laatste gebeuren was een taptoe op het Stadhuis plein, waaraan enkele Belgi sche muziekensembles en de Middelburgse volksdansgroep „Medioburgum" meewerk ten. In de ochtend kreeg Vlissin gen het muziekfestival met een sterk showelement aange boden. Verder waren er een rolschaatswedstrijd, een jeugd- zeskamp op het grasveld bij het stadhuis, terwijl op een van de sportterreinen atletiek wedstrijden voor de jeugd plaatsvonden. Alles culmineer de in een lampionoptocht en de herdenkingstaptoe op het Stadhuisplein. In Middelburg wa-ren de feestelijkheden over de gehele stad gespreid. In de verschil lende volkrijke wijken waren kinderspelen georganiseerd terwijl er ook een krachtme ting plaatsvond tussen jeugdi ge teams van drie Middelburg se buitenwijken, namelijk Zuid, Noord en 't Zand. (Van een onzer verslaggevers) KALLO Het schepencol lege van Kallo heeft Bayer een bouwvergunning verleend voor de bouw van een nieuw chemisch bedrijf op de linker Sclielde-oever onder Kallo. Bayer is overigens al met de bouw van de2e fabriek begon nen. Bayer had enige tijd ge leden het verzoek om een bouwvergunning gericht aam het gemeentebestuur van Kaïl- lo, omdat de nieuwe fabriek komt te staan op het grondge bied van Kallo. Eerst diende Kallo achter het advies van de dienst stedebouw vain de pro vincie af te wachten voordat de bouwvergunning kon wor den afgegeven. Dit advies dat gunstig luidde kwam in de loop van vorige week in Kallo aan. Bij het verlenen van de bouwvergunning worden ove rigens duidelijke eisen gesteld a-a-n Bayer wat betreft de ver ontreiniging en de aanleg van groenzones rond de fabriek. (Van een o-nzer verslaggevers) GOES De mileuhygiëne en de afvalwaterzuiverings- probiematiek zullen centraal staan op de jaarvergadering van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, district Zeeland, woensdag 24 mei in de Prins van Oranje te Goes. Dr. ir. D. W. Scholte - Ubing, hoofd van de afdeling water en bodem v-an het insti tuut voor gezondheidstechniek van het TNO, zal spreken over „De algemene aspecten van de milieuhygiëne en de betrok kenheid van de gemeente daarbij". Na een koffiemaal tijd waaraan a-lie gemeentebe sturen in Zeel-and deelnemen, in hotel De Korenbeurs in Goes, houdt i-r. J. Baas, voor zitter van het zuiveringsschap Oostelijk Gelderland een inlei ding over de problematiek van de afvalwaterzuivering. Na af loop van beide inleidingen zullen de gemeentebesturen een discussie aangaan. Tijdens de vergadering komt ook een bestuursverkiezing aan de or de. Aftredend en niet verkies baar is burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, wel herkiesbaar zijn de dis trictsvoorzitter, burgemeester mr. F. G. A. H-uber van Goes en wethouder M. A. L. Hu- bregtse van Middelburg. Bur gemeester mr. M. Somers va-n Hontenisse is voorgedragen voor de vacature Den Boer. (ADVERTENTIE) Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe!

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3