Taart en koffie voor bejaarden KONINGINNEDAG IN TERNEUZEN Kinderen vermaakten zich best Steeds minder aardappelen op tafel AXEL GENOOT VAN MODELVLIEGTUIGEN H. JESIRES SUCCESVOL streek Terneuzen Axel Hansweert Zaamslag Sas van Gent Nieuw-Namen Lamswaarde sherry Robero Drie kinderen stichtten brand Industriebond NVV heeft afdeling in Terneuzen (Van een onzer verslaggevers) fERNEUZEN Ook in Terneuzen en Oe buitenkernen heett nee zachte lenteweer vele duizenden koninginnedagvierders op de been gebracht. De oranjecomités hadden traditiegetrouw tal van activiteiten op touw gezet, in hoofdzaak uiteraard voor de jeugd. Maar ook de ouderen gaven overal in groten getale blijk van hun belangstelling voor de grote verscheidenheid van spelen en andere festiviteiten, die nu eenmaal kenmerkend zijn voor een Nederlandse koninginnedag. In Terreeuzen-zui,d was voor •de eerste maal -de organisatie van de evenementen in han den van het welzijnscomité in samenwerking met het buurt huis „de Soete Inval" van de aentnale stichting voor sociaal cultureel werk. De feestdag werd geopend met een bonte optodhlt van versierde fietsjes, autosteps, karretjes en andere vehicles. Grote belangstelling trok die kimderkeirimis aan de Beethoven-hof. Ook de sportin- stiuif had aam -gebrek aam deel nemers niet te tolaigen. Pel werd er strijd geleverd om de medailles. De telkenaars en sahildera in de dop konden zich uitleven op helt 'asfalt van het parkeerterrein bij het winkelcentrum. Een geheel anider facet van het feestpro gramma was de openlucht uit voering van de balletgroep vam mevrouw Van Rees. Wie lerwedstrijden met hindernis sen, poppenkast, een filmvoor stelling, een la'mpionoptocht en een pop-concert completeerden de feestelijkheden in nieuw Terneuzen. In de binnenstad concen treerden de festiviteiten zoals gebruikelijk op de markt. Na een reveille door hoornblazers van Irene volgde een kinder optocht vanaf de Zuidland- schbal naar ide markt. Bet och tendprogramma bestond ver der uit een optreden van de drumband Irene en het' m-ajo- rettenpeloton en een straa'tte- kenweidstrijd, besloten met een muzikale show vam het eerste Terneuzense majoret- tenpelotom. 's Middags werden voor de jeugd atletiekwedstrijden in het zuidersportpark gehouden. Een rad van avontuur, muzi kaal omlijst d'oor de boerenka- pel var» de harmonie Terneu zen, een lampionoptocht, een gezamenlijk optreden van alle muziekkorpsen op de markt en eeni groot vuurwerk op de Söhelidedijk vormden' de overi ge onderdelen van de feeste lijkheden in de binnenstad. In de bomen- en- bloemeobuurt hield een kinderkeirmis en een rdschaatswedstrijd er de stemming in. Sportinstuif in Terneuzen: holpen. kleintjes moesten worden ge- (Van onze correspondente) SAS VAN GENT In Sas van Gent hebben gisteren de be jaarden tijdens de kaartwedstriid, die in de Rozelaar werd ge houden, het insigne van het oranjecomité gekregen. Dit als be loning voor de activiteiten van de bejaardenvereniging. De on derscheiding werd met taart en koffie gevierd. De viering van koninginne dag in Sas van Gent begon gisterochtend met Volksspelen in het bolwerk voor de school jeugd. Gistermiddag werden op het Keizer Karelplein skel terwedstrijden gehouden, waaraan twintig ploegen van elk drie man deelnamen. De belangstelling voor dit spekta kel was enorm. Uitslag bij de junioren: 1 Marie Slabbekoom, 2 Werner Obrie, 3 Piet Hubregtsen. Uitslag bij de senioren: 1 W. van Hurk, 2 H. Martens, 3 W. Kouyzer. De eerste teamprijs bij de junioren ging naar „De Vuurduivels" van de Aloysius- school, bestaande uit: Eric Klaasen, Chris Al en Frank Vroegop. De tweede teamprijs was voor „de Deurdouwers" van de Frederi-k Hendrik- school. Dit team bestond uit Herman Markt, Peter de Jong en Piet Hubregtsen. De derde teamprijs werd door „de Spelsmurfen" van de Aloysiusschool gewonnen. In dat team zaten Wilfroed Sof- feurs, Werner Obrie en Paul de Coninck. De eerste prijs voor de seni orenteams ging naar „de Vette Bougies", bestaande uit P. de Bakker, H. vam Speij broek en P. van Haaren. De tweede te amprijs was voor C. P. C. met daarin N. Willibrordse, J. Ran- schaert en R. Bronswasser. Het „internationale team", be staande uit W. van Hurk, F. Segters en Verswalm, kreeg de derde prijs. Gistermiddag was er voor de peuters, kleu ters en leerlingen vam de laag ste klassen van het basison derwijs een poppenkastvoor stelling gegeven door „Don Juan" uit Brussel. De 300 kin deren, die dit bijwoonden, wa ren dol enthousiast. De bejaarden hielden in de Rozelaar een kaartwedstrijd, waarvan de uitslag was: 1 A. Walkiers, 2 E. van de Putte, 3 A. Donbelaar. De fietsenraÜy, waaraan 37 koppels meededen, trok veel belangstelling. Dat goild ook voor het concert, dat gisteravond in de muziektent werd gegeven. Met een lampi on-optocht werden gisteravond de festiviteiten besloten. Winnares van de straattekenwedstrijd in Terneuzen. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE lm café Centraal werd een schieting gehouden waaraan door 48 schutters werd deelgenomen. De hoogvogel werd afge schoten idioor H. Jesires te Koewacht. Eerste zij-vogel: H. Buitjze, tweede zi.jvogeil R. Ceeïlaert. De meeste kleine vo gels wamen voor A. de Mey te Zuoiddorpe en, E. van Damime te Koewacht beiden met vier stefcs. Auto in sloot Het echt paar B. uit Terneuzen dat in de nacht van zaterdag op zon dag over de parallelweg tussen Sluiskil-Brug en St. Annapol- der naar huis reed, ontdekte in de sloot een auto. Deze bleek toe te behoren aan G. K. van der P. uit Terneuzen. De auto was van zijn erf gestolen en zwaar beschadigd. Aanrijding Mevrouw T. de B.-P. wonende in de Burge meester Geillstraat te Terneu zen trof zondagmorgen haar voor haar woning geparkeerde auto zwaar beschadigd aan de achterzijde aan. In de loop van de nacht was hij aangereden, doch de dader is zonder zich te melden doorgereden. Overdracht. De stichting „Vliegende Hollander" zal op donderdag 11 mei om 14.00 urn- het monument „Vliegende Hol lander" aam burgemeester J. C. S. Aschoff van Terneuzen over. dragen. De plechtigheid zal plaatshebben op de Herengracht waar het monument in het wa ter staat. Daarna zullen burge meester en wethouders de ge nodigden in het stadhuis ont vangen. Houtdiefstal Maandag heeft de Terneuzense gemeen tepolitie de 19-jarige in Ter neuzen wonende student E. S. aangehouden. Hij werd ver dacht van diefstal van een partij steigerplanken en lat ten, die hij tezamen met zijn broer, B. S. op een bouwter rein te Hoek zou gepleegd heb ben. S. werd na verhoor vrij gelaten. Aanrijding Maandagvoor middag verleende de automo biliste mevrouw M. B. uit Sas van Gent op het kruispunt Guido Gezellenstraat-Zuid- landstraat geen voorrang aan de autobestuurder K. B. uit Axel. Bij de aanrijding werden beide auto's zwaar beschadigd. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Gouden bruiloft. Zaterdag herdacht het echtpaar A. Ou- denaerdtVlassenroot de dag waarop het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Het bruidspaar woont aan de Ka naalkade in Axel. Op de druk bezochte receptie gaven onder meer mevrouw Van Dijke, echt genote van de Axelsè burge meester, en afgevaardigden van diverse verenigingen acte de présenee. De heer Oudenaerdt is tot enkele jaren geleden o.m. lid geweest van de jaarmarkt commissie. Sportlust De gymnastiek vereniging Sportlust heeft haar jaarlijkse openbare lessen ge geven. De leerlingen, jongens en meisjes van 4 tot en met 14 jaar, hebben hun prestaties kunnen tonen aan hun ouders of andere genodigden. Prijskaarting De ledem van de henigelaansvereniiging HVSO hielden in café Het Wapen van Zeejianid e-en- prijs- kaartiing. De uitslag hiervan was: 1 M. Wffiemsem, Reuzen- hoek, 2 J. Cobben, 3 B. Taal man, 4 H. vam de Voorde, Zaamslaig-Veer, 5 F. Stoutha- mer, Axel. Winnaar van die jakerwedstrijid werd A. Dek ker. Biljarten In café Het Wa pen van Zeeland speelde ZBC een wedstrijd -tegen DOS te Hoek. In. deize wedstrijd won nen de Zaaimislagse biljarters met gering verschil. De eimdL stand was ZBC 85.955 punten-, DOS 84.001 punten. Botsing Zondagmiddag ontstond in de Kasteelstraat te Philippine een botsing waarbij drie auto's betrokken waren.. De drie auto's liepen lichte materiële scihaide op. Diefstal In het nieuwe magazijn v-an de Prijssliag te Sas van Gent is zaterd'aigmild- ds® oin drie -en om vier uur J.L..PD. uit Zelzate en C. de N. en S.v.G. wegens diefstal aangehouden. Lezing Als vervolg op eer» voor de Katholieke Vrou wen Organisatie gehouden le zingen door dokter W. Eijsink uit Hulst, met als titel „Wat men tenminste moet weten' houdt pater Pirenme uit Hulst vandaag in za-al Hilleman een lezing met lichtbeelden. De a-anlvanlg is om half adht. T.b.c.-schietlng In café P. Claessens werd een sehietiing gehouden. De uitslag was: le wip: hoge vogel George Baart, Terneuzen; le zijvogel C. Bo gae-rt Lamswaarde; 2e zijvogel G. de Waal, Lamswaarde. 2e wip: P. Claessens Lams waarde; le zijvogel Paul Bo- -gaert Wydhen; 2e zijvogel E. vam Famelen, Lamswaarde. Ex-traprijzem: le A. v-an Dijk, Boschkapeüle; 2e L. Roe lans, Lamswaarde; 3e W. Bl-om-maert, Hulst. Uitsla® triteimg ten bate van Herwonnen Levenskmaoht: 1. J. van der Poel, Lamswaarde, 2 J. Dutree, Lamswaarde, 3 A. van Leemput, Vogelwaarde; 4 E. van San-ten, Nieu-wkerke (B), 5 P. Scheilfhout, Lams waarde; 6 P. de Schrijver, Lamswaarde. (ADVERTENTIE) 2 Itr kruik 11,75 DRANKENHANDEL BROER PLUYM Hemelstraat 13 ST.-JANSTEEN Telefoon 01140-26 35 Biervliet: volksspelen op het sp (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kernen Hoek, Zaamslag, Sluiskil en Biervliet hebben eveneens met veel animo koninginnedag ge vierd. In Hoek werd de dag geopend met een optocht van schoolkinderen, die een of an der sprookje moesten uitbeel den. Bomvol was het op de markt tijdens de voorstelling van het bekende kindercircus Reinardi uit Hulst. Ook de Vlaamse kermis is op het van Tienhovenplantsoen trok veel bezoekers- Op een vijfkamp kon de jeugd zich onder andere in een kussenge vecht en op de fiets met el kaar meten. Een lampionop tocht besloot de bijdrage van Hoek aan het koninginne- feest. Sluiskil had al zaterdag de bloemetjes buiten gezet met ondermeer een zang'hulde op het plein van de openbare school met medewerking van fanfare, drumband en majoret- tenpeloton, een speurtocht en wedstrijden voor de school jeugd op het sportterrein. De feestelijkheden op maandag bleven beperkt tot 'n lampion optocht en een oranjebal in het gildehuis. Het kleine Spui bleef niet achter. Met het oplaten van ballonnen een optocht van versierde fietsen, kinderspe len op het trainingsveld, een fietsen- en bromfietsencross en een gekostumeerde voetbal wedstrijd voor dames en he ren werd de koninginnedag gevuld. Biel-vliet hield spelen voor kleuters en wat oudere kinderen op de speelweide. De Haringruiters demonstreerden met pony's en 's avonds trok een lampionoptocht door het dorp. Zaamslag heeft eveneens veel werk gemaakt van zijn feestprogramma. Voor de schooljeugd waren er films in „De Poort", een oriëntatieloop en spelen op het sportterrein. De bejaarden werden niet ver geten. In het nieuwe soosge- bouw aan het plein konden ze naar hartelust kaarten en sjoe len. 's 'Middags speelde de korfbalvereniging Zaamslag tegen Scampolo en gaf de plaatselijke gymnastiekvereni ging een demonstratie op de Zonneweide. Een judodemon stratie, een voetbalwedstrijd tussen Zaamslag buiten en Zaamslag-binnen, een concert door „De Volharding" en een lampionoptocht maakten het Zaamslagse feestprogramma verder vol. (Van een o-nzer verslaggevers) MIDDELBURG Lekker bekkend Nederland heeft steeds minder behoefte aan een gekookte aardappel. Steeds meer gaat de behoefte uit naar bijvoorbeeLd frites. Chips, sticks en nabbiit willen er ook wel in. Naar verwach ting zal de consumptie van de aardappel nieuwe stijl in de komende jaren nog toenemen. Het produktschap voor aard appelen schrijft in het boekje „Aardappelen in beweging": „Een verdere uitbreiding van de aardappelverwerking tot voorgebakken frites ails diep- vriespro-dukt is in de komende jaren te verwachten, evenals van de fabricage van puree en andere produkten, waaronder nieuwe, die thans nog weinig bekend zijn". De prognose van het pro duktschap is gebaseerd op een studie, die een periode van tien jaar beslaat. Een van de conclusies: De consumptie vam verse aardappelen is in deze tien jaar met bijna 200.000 ton gedaald, maar de industri.ever- werksng is met 220.000 ton gestegen. Hierdoor is de totale binnenlandse afzet praktisch gelijk gebleven". Dc prognose luidt: „Het ge daalde geboortencijfer en de toenemende vrouwenarbeid in aanmerking genomen zal de consumptiedaling zich in de komende jaren mogelijk wat sneller voltrekken". Gevolgen van deze markt ontwikkeling zijn volgens het produktschap: het verdwijnen van het aantal specifieke aard appelverkopers, maar ook het inkrimpen van het aantal aard appelproducenten. Volgens de berekeningen van EEG-autori- teiten dient het gemeenschap areaal tot 1976 met 100.000 ha per jaar te wordein vermin derd. Deze inkrimping heeft zo schrijft het produktschap ook gevolgen voor Neder landse telers. Een geheel amder ontwikke ling op de aardappelmarkt: te genwoordig verdwijnt 25 pro cent van de nationale jaarlijk se produktie (250.000 ton) rechtstreeks van de teler naar de consument. Dat gebeurt, veelal in de vorm van winter* voorraadjes, die nagenoeg sea- zceaioverlappend zijn. CVan een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Maan dagmorgen kreeg de politie van Sas vain Gent bericht diat Was inigehroken in de kleuter school Marie José aan de Ca- nadalaan te Sas van Gent. Bij onderzoek bleek ida.t er een br-ainldje in een Vam de speello kalen was geiweest, doch bij gebrek' aan brandbaar materi aal was het vuur gedoofd. Het bleek dat drie kinderen van 6, 7- en 9 jaar zondagmorgen met een, k-aans het boekenreki in brand ih-adden gestoken met als resultaat diat enkele speel goederen, een tafel en stoeltje alsmede het boekemrek ver brandde, en het plafond en de vloer zwart van de rook za gen.. Het betrof hier twee kin deren vain de familie S. en een kind van -de familie W. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens een vergadering in café De Vriendschap te Terneuzen is de afdeling Terneuzen van de Industriebond NVV opgericht. Door samenvoeging van de af deling Terneuzen van de voor malige afdelingen Algemene Bedrijfswerkgroepen Centrale en de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond. De nieuwe afdeling telt 615 leden. De leiding vain deze vergadering was in handen van het districtshoofd, die heer J. Schepers. Het kantoor voor het district Zeelnad is te Goes gevestigd, van waaruit met drie medewerkers wordt ge werkt. Het bestuur van de af deling Terneuzen bestaat uit de heren J. M. Hamelink, voorzitter, A. Luteijn, secreta ris, H. F. G. Klein Hesselink, penningmeester. De leden zijn de heren C. Schippers, J. Kna- pe, H. Overbeeke, J. van Drongelen en K. C. Schouten. Voor Zaamslag zijn dit de he ren J. Baveko en J. Willem- sen. Uitgegleden op de zeephelling tijdens de zeskamp. (Van onze correspondent) AXEL strakblauw was de hemel en de oranjezon straalde toen om half acht de lawaaistoet zich op het markt plein in beweging zette om zo de langslapers te wekken en de volkeren kond te doen dat koninginnefeest 4972 in Axel was begonnen. Om negen uur werd onder grote belangstelling van vele toehoorders door de kinderen der lagere scholen om het marktplein een aubade ge bracht daarbij geleid door de christelijke fanfare Hosanna o. 1. v. de heer J. Witte. In een toespraak bracht burg. v. Dij ke namens de koningin de kinderen dank voor deze au bade en zei ze ondermeer dat ze blij mogen zijn met zo'n koningin omdat zij geen heer sende vorstin doch een die nende vorstin is. De voorzitter van de Oran jevereniging, de heer J. P. Klijn, opende vervolgens offi cieel de feestelijkheden daar bij dank brengend aan allen die de organisatie van deze dag hadden mogelijk gemaakt. In de ochtenduren werden kinderspelen en een zeskamp gehouden op het Zitofsiplein waarbij door de toeschouwers soms is gelachen om de koddi ge suggesties die zich tijdens deze spelen voordeden. 's Middags trok vooral de grote optocht zeer veel belang stelling. Er waren prachtige wagens te zien, die historische taferelen doch ook eigentijdse geschiedenis uitbeeldden. Ook was er wel vrije fantasie waarbij vooral de Palmrak- kertjes een zeer fraaie wagen, opviel. Deze optocht trok ook 's avonds doch nu als lichtstoet nogmaals door de straten van de gemeente Axel. Aan het eind van de middag werd nog een fraaie vliegshow gehouden, dloor de model bouwclub De Blue Birds uit Gent waarvan ook vele toe schouwers hebben genoten. Na bekendmaking van de prijzen en de uitslag van de loting volgde nog een mu zikale slotshow waarmee een zeer geslaagde en door uit muntend weer begunstigde ko ninginnedag werd beëindigd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2