Duitser (24) jaagt Heintje in paniek m Zuidvietnamezen krijgen klappen ISRAËL MAAKT ZICH ZORGEN Roko Goes door brand verwoest Slechts 22 pet. van Zeeuwen wil afsluiting Oosterschelde Supporters FC Den Bosch vinden gewurgd meisje EERSTE SCHAAP OVER DE DAM Klijnjan en Jeuring weer in selectie Drieling in Prinsenbeek op koninginnedag BOMMEN FRANS SPOOR DUURDER Doodgeschoten Moordpoging Twee gewonden Gelukwens van Heinemami Nieuive wapens Bijna 30 mille gestolen uit woning IN ROTTERDAM: Boekhoudster op straat beroofd DRIE DIEFJES Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker 4 Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Liosse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stém, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW MAANDAG 1 MEI 1972 26e Jaargang No. 8840 Advertentieprijs: per mm 16 cent; rmmmum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot vja. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) CALAMINE Het Kerk- raadse zangwonder Heintje Simons (16 jaar) is zaterdag middag in zijn overdadige miljonairswoning in Calamine- Moresnet, overvallen door de met een alarmpistool gewa pende Duitse huisschilder Siegfried Martin (24). Hein (tje) kon zonder kleerscheuren naar buit enlopen, Martin werd even later door de jonge Ma- thicu Nicolle van de gendar merie van Calamine neerge schoten. De overvaller werd ernstig, maar niet levensge vaarlijk gewond. Tegen half drie zaten Hein Simons, zijn jongere zus, een tuinman en een jonge paar denknecht Emil in de keuken te eten. Vader en moeder Si mons waren in Heerlen inko pen doen. Toen Hein na het eten de keuken uitliep, zag hij boven aan de trap een man met een pistool staan. Intussen waren ook Emil, het zusje en de tuinman d'e gang ingelopen. „Stuur die kinderen weg en kom naar boven", beval de overvaller op bitse, maar on miskenbaar Duitse toon, an ders wordt er geschoten." De kinderen en de tuinman, hol den naar buiten, terwijl Hein met tegenzin d'e trap opliep. Het tweetal ging vervolgens de kamer van Hein binnen. Nadat Hein over zijn allereer ste schrik heen was en zich wat minder volgzaam begon te tonen, pakte de overvaller de gouden platen en de kleren. Dat nam hij niet meer. Hij schudde de man van zich af, en nam de benen. Intussen had de paardenknecht de weg naar café Terminus afgelegd. kaste|ein J. Greffy waar schuwde op zijn beurt blik semsnel het naburige gendar merie en rende naar huize Si mons. Twee leden van de plaatselijke politie waren daar reeds gearriveerd. Intussen had een Luikse overbuurman de politie van de dichtbij ge legen Duitse grenspost ge waarschuwd, want telefoon komt in het bescheiden Cala mine Moresnet, niet in ieder huis voor. Kastelein Greffy bood zich onmiddellijk aan als vrijwilliger om de woning te inspecteren. Omwonenden hadden intussen vastgesteld, dat de overvaller nog in huis moest zijn, hetgeen door Hein knikkend werd bevestigd. Een eerste onderzoek leverde op, dat de man van binnen alle deuren had afgesloten.De jon ge gendarme Mathieu Nico le bood aan het huis, op aan wijzing van de kastelein Gef- fry, heimelijk binnen te drin gen. Men concentreerde zich op de regenpijp, die naar het bal kon van Hein's privé-vertrek voert. De lenige politieman werkte zicli zonder merkbare moeite over de balkonrand. Tot zijn verrassing bleek het grote tuimelraam van Hein's kamer open. Mathieu Nicolle trok het venster met een ruk open en sprong naar binnen. Daar stond hij plotseling voor de overvaller, die hij herken de als Siefried Martin, de man, die al eerder Hein met de dood had bedreigd. „Laat je revolver vallen", beval Ni colle op geschoolde politietoon en toen daaraan niet snel ge volg werd gegeven, vuurde Nicolle snel twee schoten af. Sigfricd Martin was geveld. Naast zijn rechterhand lag zijn wapen: een gevaarloos alarm pistool. Martin werd onder po litiebewaking met een ambu lance naar het St. Nikolaas ziekenhuis in Eupen gereden. Een spoed-operatie redde zijn leven. Hij is noch voor de politie noch voor de familie Simons een onbekende. Op 19 oktober 1970 verliet Siegfried zijn ouderlijk huis in Donau- worth met vooralsnog onbe kende "bestemming. Het reis doel werd duidelijker toen zijn ouders boven een foto van Heintje vonden met het lugu bere bijschrift: „Ik ga Heintje vermoorden." De politie werd erbij gehaald, de gegevens en foto's van Siegfried Martin werden naar alle politie- en grensposten in de omgeving van Calamine gekabeld. De volgende dag vond een onthut ste vader Simons onder de ruitenwissers van zijn auto een servet, met de boodschap: „Ik wil Heintje doden, Sieg fried Martin, Donauworth." Die laatste toevoeging be spaarde de politie veel speur werk. Op 22 oktober 1970 werd Martin uit een bus naar Aken gehaald en kwam aldus in handen van de Duitse poli tie, die al eerder met hem van doen had gehad in verband met een afpersingszaak: Toch gold hij niet als een gevaarlijk misdadiger. De politie zag in hem een zonderling. Er werd hem een psychiatrisch onder zoek ingesteld. Conclusie van de psychiater: „Siegfried Mar tin is een volkomen normaal mens." En omdat er niets ern stigere op hem was aan te merken, werd hij spoedig op vrije voeten gesteld. HEINTJE WEEKEINDE VOL GEWELD (Van onze sportredactie) ZEIST Bondscoach Fadr honc heeft zestien spelers ge selecteerd voor de wedstrijd, die het Nederlandse voetbal elftal woensdag a.s. in het stadion Feyenoord tegen Peru zal spelen. De geselecteerden, die maandag om 15.00 uur op het sportcentrum van de KNVB te Zeist bijeenkomen, zijn: Doslverdeciigers: Van Beve- ren (PSV) en Schrijvers (FC Twente); verdedigers: Venne- kec (Sparta), Schneider en Is rael (Feyenioord), Hulshoff en Krol (Ajax) en Drost (FC Twente); middenvelders: Jan sen en Van Hanegem (Feye noord) en Mühren (Ajax); aanvallers: Wery (Feyenoord), Kldjnj ain (Sparta), Jeuring (FC Twente), Cruyff en Kei zer (Ajax). Van de zeventien spelers, die meegingen naar Grieken land voor de wedstrijd in Athene, zijn drie mtan uit de seleotie verdwenen: Neeskens (Ajax) en De Jong (NEC) door blessures en Pahlplatz (FC Twente). In de selectie- groep voor Athene waren twee en een halve maand geleden nuet opgenomen, de spelers Klijnjan en Jeuring. SAIGON/PNOMH PENH (RTR/AFP/UPI) Zowel in Zuid- Vietnam als in Cambodja hebben de regeringstroepen in het weekeinde terrein moeten prijsgeven. Belangrijk was in Zuid-Vict- nam de val van Bong Son met de voormalige Amerikaanse basis „Bastogne" en „Check mate" en de schier hopeloze si tuatie voor het garnizoen van Kwang Tri. In Cambodja moesten de re geringstroepen, ondanks de steun die zijn van Zuidvietna- mese eenheden hadden, zich van twee belangrijke posities aan hun gemeenschappelijke grens terugtrekken. Door de autoriteiten in Pnomh Penh werd bekendgemaakt dat on der druk van de communisti sche strijdkrachten de belang rijke stad Kompong Trach dooi de regeringstroepen was ont ruimd. De deur naar de Zuid- vietnamese Delta staat nu wijd open voor communistische in filtratie. Een tweede belangrijke overwinning van de commu nistische troepen in Combodja was zondag de verovering van de plaats Bavet, in de zogehe ten papagaaienbek. Hoe-e stroomt vol met vluch telingen uit Kwang Tri. waai de toestand zaterdag „drama tisch" werd genoemd. De staat staat in brand en veel Zuid- vietnamese militairen hebben de benen genomen. Le Doec Tho, belangrijk be stuurslid van de Noordvietna- mese communistische partij, is zondag in Parijs aangekomen om deel te nemen aan het her vatte vredesoverleg met Ame rika en Zuidvietnamezen. Le Doec Tho zei, dat hij naai de Franse hoofdstad was geko men „om de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een vreedzame oplossing van het Vietnamese vraagstuk voort te zetten". De rijtoer die Ajax zon dagavond dwars door Amster dam maakte' om zijn kampioen schap, dat gevolgd kan worden door het winnen van de natio nale beker eri de Europa-Cup, te vieren, trok enige belang stelling bij de vele Amsterdam mers die toch al op straat wa ren om koninginnedag te vie ren. Op enkele punten langs de route hadden supporters van de voetbalclub postgevat om de voetballers toé te juichen. Op de foto, v.l.n.r.Suurbier, Nees kens, Krol en Haan. (Zie ook onze sportbijlage) Intussen gaat de Amerikaan se luchtmacht op grote schaal voort met bombardementen. Zondag maakte het Ameri kaanse opperbevel bekend dat B-52 bommenwerpers in een tijdsbestek van 24 uur een re cordaantal van achtentwintig bombardementen op doelen in Zuid-Vietnam hadden uitge voerd. Tegelijkertijd beschoten Amerikaanse oorlogsschepen de Vietnamese kust. Hun be langrijkste doel was de omge ving van de belegerde stad Kwang Tri. (van onze correspondent) PRINSENBEEK De gemeente Prinsenbeek is op koninginnedag in een keer drie burgers rijker geworden. Op die dag schonk n.l. mevrouw Van Praat, woonachtig in het Zilverhof te Prinsenbeek, het leven aan een drie ling, allen zoons. De ba- bies wegen tussen de vijf en zes pond. Moeder en zoons Ronny, Robin en Erwin maken het goed. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De prijzen van de Franse treinkaartjes gaan vandaag met 4,96 omhoog. De verhoging volgt op eep optrekking van de vrachtta rieven op 3 april. (Van onze verslaggevers en correspondenten) ROTTERDAM/AMSTERDAM/HOOFDDORP/ EINDHOVEN Twee moorden, een moordpo ging, een zelfmoord, een zeer ernstige steekpartij en rellen, waarbij gewonden viellen. Dat is de balans van het afgelopen weekeinde, dat min der door goed weer dan door veel geweldplegingen wordt gekenmerkt. Supporters van de voetbalvereniging FC Den Bosclt vonden zondagmiddag om twaalf uur aan de voet van de Uitdammerdijk bij Amsterdam het lijk van de 12-jarige Jolly Zonnenberg git de hoofdstad, zij bleek te zijn gewurgd. Volgens de politie is er ook een zedenmisdrijf met het meisje gepleegd. Jolly werd sinds vrijdagavond vermist. De ouders hadden aangifte gedaan bij de kinderpolitie. Zaterdagmorgen had de po litie van het Bureau Singel de 43-jarige Amsterdammer G. A. I. aangehouden, die gesigna leerd stond om dat hij in fe bruari j.l. pit de Mesdagkliniek in Groningen was ontvlucht en voorts nog verdacht werd van enige diefstallen. Uit het on derzoek bleek zondag dat de man contacten onderhield met het gewurgde meisje. De supporters waren met een bus onderweg naar Volen- dam waar hun club tegen de eredivisieclub moest spelen. Op de Uitdammerdijk werd een sanitaire stop gemaakt en toen werd het lijk van het meisje, dat niet geheel ge kleed was, gevonden. Er waren sporen, die wezen op een ze denmisdrijf. Wanneer 'het meisje om het leven, is gebracht kon de poli tie zondagmiddag nog niet me dedelen. Er zal sectie op het stoffelijk overschot worden verricht. De 35-jarige Zuidslaaf Nico la Rosamtic werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in een bar aan de Rotterdamse Nieu we Binnenweg met een pistool doodgeschoten. De dader, ver moedelijk een zuidelijk type, is ontkomen. De Zuidslaaf had in de Griekse bar Dirlada ru zie gekregen met drie buiten landers. In de worsteling die volgde,, trok een van de bui tenlanders een pistool en loste het fatale schot. De kogel trof de Zuidslaaf in d-e hartstreek. De drie buitenlanders namen de benen. De ongeveer 30-jarige L. L. T, uit Amsterdam schoot zondag in Hoofddorp zijn vrouw, de 29-jarige L. T.-P., van wei hij gescheiden leefde, neer. en sloeg daarna de hand aan zich zelf. De vrouw werd niet le vensgevaarlijk gewond. De vrouw woonde sinds en kele maanden bij haar oudere in Hoofddorp. Zondagmorgen kwam haar man bij haar op bezoek. Man en vrouw waren alleen thuis, toen na een ge sprek L. L. T. 'n revolver trok en op haar schoot. Zij kreeg 'n kogel in haar borst en werd in een ziekenhuis opgenomen. De man schoot vervolgens zichzelf neer. Hij overleed korte tijd later aan de verwonding. Bij een steekpartij in Rot terdam werd zaterdagavond de 37-jariiige monteur J. S. uit Heinenoorji zwaar gewond ge raakt. Hijwerd met een ernsti ge steekwond in de zij overge bracht naar het Dijkzichtzie kenhuis. De dader is door de politie gearresteerd. Het was de 37-jarige timmerman J. G. uit de Maasstad. Volgens de politie is nog niet volkomen duidelijk wat de aanleiding van de steekpartij is geweest. Vaststaat dat de twee kort voor de steekpartij al ernstige ruzie hadden in een pand aan de Gijsinglaan. Vermoedelijk was een vrouw de inzet van die twist, aldus de politie. De binnenstad, van Eindho ven is zaterdagnacht het to neel geweest van opstootjes en brandstichtingen, waarbij een inwoner en een politie-agent door pistoolschoten gewond zijn geraakt. Ze bevonden zich vanmorgen nog steeds in een ziekenhuis. B. en w. van Eind hoven beraden zich morgen middag over de roerige situa tie in het centrum van de stad. Deze is veroorzaakt door het ongenoegen van bezoekers en kasteleins van die Markt over het voor die omgeving gelden de parkeerverbod. De relletjes namen een drei gend karakter aan toen een aantal Eindhovenaren wilden verhinderen'dat de brandweer een vijftal uit protest in brand gestoken sloopauto's wilde blussen. Een van de omstan ders hadl een agent een klap in het gezicht gegeven en toen ■de politie die man wilde ar resteren ontstond een scher mutseling. De agent wilde een waarschuwingsschot lossen, maar trof de burger, een 26- jarige Eindhovenaar, in de nek. Zijn verwonding ten spijt vocht deze door, waarbij hij de agent zijn pistool wist te ontfutselen. Bij dat handge meen ging het pistool af en werd de agent in de hand geschoten. De gehele nacht bleef het onrustig. Zo werd de brandweer gehinderd door de bloembakken waarmee op de marlet barricades werden geïmproviseerd. De met mo biele eenheden versterkte po litie voerde enige charges uit en tnok een cordon om het centrum. Ook in de nacht van zaterdag op zondag werden deze preventieve maatregelen getroffen, maar tóen bleef het rustig. (Van onze redactie buitenland) BONN De president van de Westduitse Bondsrepubliek, Gustav Heinemann, heeft ko ningin Juliana zondag gelukge wenst bij gelegenheid van haar 63e verjaardag. In verband met de vie ring van koninginnedag zullen onze kantoren vandaag de gehele dag gesloten zijn. De Directie. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/AMMAN/MOS- KOU In Israël is ernstige bezorgdheid ontstaan na de ge sprekken van premier Sadat van Egypte met Russische lei ders in Moskou. De Israëlische radio ziet in het Egyptisch-Russische com munique, dat zaterdag na de gesprekken gepubliceerd werd, „een ernstige ontwikkeling waarvan de betekenis niet ge- Het was de eerste keer dat in bagetelliseerd kan worden", zo'n communique werd gespro ken van „het recht van de Ara bieren zich niet tevreden te stellen met politieke middelen en andere methoden te gebrui ken om de bezette gebieden te hei-winnen", zo merkte een commentator op. In Israëlische politieke krin gen schrijft men deze veran dering toe aan twee factoren De door de Russen gevoelde noodzaak president Sadat argu menten te verschaffen tegen degenen die kritiek hebben op zijn politiek en die hem ver wijten maken over de Russi sche hulp, De wens de Amerikanen met het bezoek van Nixon aan Moskou voor de deur duidelijk te maken dat de toestand in het Midden-Oosten ernstig is en ze op deze manier ertoe aan te sporen druk uit te oefenen op Israël. Volgens deze kringen hebben de Russen de Egyptische pre sident naar het schijnt nieuwe wapens beloofd. De vraag is nu wat voor wapens dat zijn en of deze leveranties een aan moediging voor Sadat kunnen worden, de strijd te heropenen, zo zeggen de Israëliërs. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In de nacht van vrij,dag op zaterdag is er f 29.000 gestolen uit een woning in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Uit een an der huis in dezelfde wijk werd een bedrag van f 600,- ontvreemd. (Van oen onzer verslaggevers) GOES Het kinderconfec- tiebedrijf Roko N.V. in Goes is zaterdagmiddag door brand verwoest. De schade wordt ge schat op meer dan één miljoen gulden. Alle machines en voorraden gingen verforen. De „monumentale" (niet al leen grote, maar ook werkelijk op de monumentenlijst staan de) voorzijde van het com plex, het 17e eeuwse pandi Ro- zemarijnsitraiat 1, werd even eens verwoest. Alleen de mu ren bleven overeind en de af deling verkoop bleef gespaand. Met snel en doeltreffend op treden wist de brandweer te voorkomen dat nog meer pan den in de oude buurt achter de kad'e verforen zouden gaan. Wel kreeg een klein 17e eeuws huisje, rechts van het grote oude koopmanshuis (dat in zijn huidige vorm 18e eeiuws is), aanzienlijke wateir- gchade. Toevallige bijzonder» heid is, dat diit pand tussen het Roko-hoof.dgebouw (Het Koopmanshuis) en het monu mentale pand van, notaris Van Dissel enkele jaren geleden ook al door brand geteisterd werd. UTRECHT (ANP) Als er nu een stemming over het al dan niet afsluiten van de Oos terschelde zou worden gehou den, zou slechte 22 procent van de bevolking van de ei landen Schouwen-Duiveland, St. Phi'lipsland, Tholen en Noord- en Zuid-Beveland voor de afsluiting stemmen. Dat is het eerste resultaat van een opinieonderzoek, dat het aan de Utrechtse universiteit ver bonden „politiek centrum" in de maand april heeft gehou den via een steekproefenquête'. Uit de antwoorden op een van de 26 vragen blijkt dat in totaal 70,6 proceint der onder vraagden die Oosterschelde open wil houden. Verreweg de meesten (64,4 procent) van hen vlinden dat dan de be staande dijken wel verzwaard en verhoogd moeten worden. Slechts 6 procent meent dat het veilig genoeg is achter de bestaande zeewering en wil allies bij het oude laten. Van de ondervraagde Zeeuwen bleek 7,6 procent zich hele maal geen mening gevormd te hébben over deze kwestie. De volledige uitslag van het on derzoek kan in de loop van de maand mei tegemoet worden gezien. Het onderzoek stond onder leiding van de sociologe dre. A. Snijders. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Een boek houdster van een modehuis aan de Coolsingel in Rotter dam is zaterdag laat in de middag beroofd van een cas sette met f 14.000,- De roof gebeurde op de Schiedamse Vest, toen de boekhoudster, mej. A. Bol (21) de casette in de nachtkluis van een bank wilde plaatsen. Terwijl ze naar de sleutels van de kluis zocht, kreeg ze een harde mep in het gezicht. Van schrik liet ze de cassette vallen. De rover maakte daar gebruik van, raapte de cassette op en ver dween spoorloos. Verder spoor ontbreekt nog, volgens de po litie. Mej. Bol werd niet ern stig gewond. (Van onze redactie bin.land) RIJSWIJK De Rijs- wijkse politie heeft drie jonge tjes uit Den Haag van 8, 10 en 11 jaar ontmaskerd als de daders van diverse diefstal len op sportvelden. Het trio werd zaterdag op heterdaad betrapt door een sportleider.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1