NEDERLANDSE VROUW BEVALT T LIEFST THUIS Kwame Nkroema overleden Willy Brandt overleeft aanslag CDU Wetsontwerp brengt f 80 min op LEERLINGEN BEZETTEN GYMNASIUM IJPELAAR revilac Alléén verkoop gekeurde auto's PHIIIPS-DOCHTIRS WORDEN RV's Apollo-16 besluit maanreis naar plan .Gehuwde werkende vrouw in het nadeel Nog tweede kwetsbare kabel van PZEM in W-Schelde (Ghana s ex- president) „Verlosser" OPLUCHTING IN OOST EN WEST ,Begi in Tweede Kamer Consumentenbond en ANWB willen: Muskie trekt zich terug Engels: weinig ruimte voor welzijn in '73 Reductie Knelpunten Laagstbetaalden vrijgesteld van dienst in België IR. BOGERD ILLEGALE HORLOGE- VERKOPER IN SLUISKIL KRIJGT 14 DAGEN CEL Regering zwijgt tot augustus over defensierapport pracht verven 10% extra korting LIFA zitmeubelindustrie N.V. 7 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leyendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 1 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummert 20 cent. Eedactie- en administratie-adres: ivieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2t> t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem. Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 28 april 1972 26e Jaargang Na 8838 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot vjn. 11 uur, Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De meeste Ne derlandse vrouwen vinden (nog) dat een kind het best thuis geboren kan worden. Meer dan de helft van de be vallingen in ons land vindt dan ook nog steeds thuis plaats. Hoewelin de grote steden is dat al niet meer zó. Daar gaat meer dan 50 procent van de aanstaande moeders, zonder medische noodzaak, naar een ziekenhuis om het kind ter we reld te brengen. Maar in de kleine steden en in de dorpen is dat nog anders. Een unieke zaak! Want in vrijwel alle we'vaartslanden gebeurt dat niet. Daar worden kinderen bijna zonder uitzon dering in ziekenhuizen gebo ren. Toch dreigt die gunstige uitzonderings-situatie voor Ne derland langzaam maar zeker verloren te gaan. De trek naar de ziekenhuizen voor de beval ling wordt ook hier steeds gro ter. Als daaraan niets wordt gedaan, zal binnen enkele ja ren meer dan de helft van de Nederlandse baby's in een zie kenhuis geboren worden. Een ontwikkeling met niet geringe, ook economische, con sequenties. Het zijn die aspec ten van een gecompliceerd ver schijnsel dat dr. R. M. Lapré onder de loep heeft genomen. Hij promoveerde gisteren aan de Tilburgse hogeschool tot doctor in de economische we tenschappen. In zijn proef schrift behandelt hij het vraag stuk bevallen-thuis of beval- Ien-in-een-ziekenhuis. Op grond van de antwoorden van 400 vrouwen op een serie vragen over die zaak. Vast staat, zegt dr. Lapré, dat uit geen enkel onderzoek blijkt dat een gezonde vrouw beter kan bevallen in een zie kenhuis dan thuis. Bovendien staat wel vast dat zo'n zieken huis-bevalling duurder is dan een bevalling thuis. Geen won der, want als de geboorte zon der complicaties plaats vindt, moet toch ook betaald worden voor de hele ingewikkelde spe ciale apparatuur die in zo'n ziekenhuis'nu eenmaal aanwe zig moet zijn. Voor diensten dus, waarvan geen gebruik hoeft te worden gemaakt. (Vervolg op pag. 13) (Van onze redactie buitenland) DAKAR - Dr. Kwame Nkroema oud-president van de Afrikaan se republiek Ghana, is gisteren in Conakry overleden. Hij leed aan kanker. De president van Guinee, Sekou Touré, heeft dit gisteravond over radio Conakry meegedeeld. Nkroema heeft, sinds hij in februari 1966 door een staats greep van het leger uit de macht werd ontzet, in balling schap in Guinee geleefd. Hij had de voormalige Britse kolonie de Goudkust in 1957 naar onafhankelijkheid geleid en de westelijke landen stelden al hun hoop op hem. Na zijn val noemden zijn opvolgers hem een dictator en een tiran. Hij nam zijn toevlucht bij zijn 'oude vriend, president Se kou Touré, in het socialistisch bestuurde Guinee. De huidige regering had op Nkroema's ge vangenneming een beloning gesteld van 10.000 nieuwe ce- dis ƒ34.000,—). Nkroema is 62 jaar gewor den. Hij kreeg les op een door missionarissen gedreven school en studeerde daarna van 1934 tot 1947 in de V.S. en Engeland. In 1947 stichtte hij in de Goudkust de „conventie volks partij". Hij eiste onmiddellijke verlening van onafhankelijk heid. De Britten zetten hem gevangen. In 1951 werd hij na het referendum van 1951, waarbij zijn partij een over weldigende meerderheid be haalde, vrijgelaten en werd hij regeringsleider van het latere Ghana. Nkroema was een vurig voor stander van het panafrikaanse ideaal en werd in de pers en over de radio betiteld als „ver losser" en tijdens het hoogte punt van zijn macht zelfs als de „moderne Christus". Door de jaren heen echter bleek ook, dat dr. Nkroema persoonlijk steeds meer macht in handen nam. Ghana was in juli 1960 een republiek geworden met Nkroema als eerste president. Ghana werd eenéén-partij - staat door in 1964 doorgevoerde grondwetswijzigingen. Sinds november 1971 werd Nkroema in Conakry behan deld aan kanker. (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft het overleefd. Met een marge van slechts twee stem men is de poging van de oppositie mislukt zijn links-libera le coalitieregering via een motie van wantrouwen ten val te brengen. Met de stemming is oolc de onm: yPjke be dreiging afgewend van Brandts niet-aanvalsverdragen met de Sovjet-Unie en Polen. Bondskanselier Brandt was tot tranen toe bewogen toen de uitslag van de stemming hekend werd en uitgelaten partijgenoten hem de hand kwamen drukken. In de grote politieke centra in oost en west heerste- een sfeer van grote opluchting. In de socialistische landen van Oost-Europa, omdat de Oostpolitiek van Brandt voor lopig buiten gevaar is; in de .westelijke wereld, omdat de overeenkomst van de Grote Vier over Berlijn afhankelijk is gesteld van de ratificatie van Brandts niet-aanvalsver dragen en in kringen van de NAVO, omdat de toestemming voor een Europese veiliigbeids- conferentie weer gekoppeld is aan de overeenkomst van de Grote Vier over Berlijn. De regering in Bonn wacht volgende week echter een nieuwe wellicht nog zwaarde re beproeving als in de honds dag het slotdebat begint over de ratificatie van de verdra gen, die de hoeksteen zijn van Brandt oostpolitiek. Rainer Barzel, leider van de oppositi- ële CDU, gaf een grimmig commentaar nadat de motie niet de door hem bedoelde meerderheid had gehaald1: „Dit was slechts een gevecht en het begin van de campag ne". In Bonn werd gistera vond al gespeculeerd over de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen na een korte ka binetsbij eenkoonst die door Brandt was bijeengeroepen en een reeks gesprekken tus sen de drie parlementaire par tijen. Oppositie en regeringspartij en in de Nederlandse Tweede Kamer zijn verheugd over de uitslag van de stemming over de motie van wantrouwen te gen Brandt. Van KVP-zijde zei men „bijzonder verheugd" te zijn over de uitslag. Wij hopen dat de oostpolitiek van Willy Brandt wordt voortge zet, aldus dit commentaar. Van liberale zijde werd in gelijke zin gereageerd. Mr. M. van der Stoel (PvdA) zei bijzonder blij te zijn dat Brandt deze kracht proef heeft doorstaan. PvdA, D'66 en PPR hebben gezamen lijk een gelukstelegram naar Brandt gestuurd. Oproerpolitie achter stalen dranghekken had een cordon gevormd ronid het parlements gebouw in Bonn. Toen de stemming in de 496 leden tel lende bondsdag begon. De mo tie van wantrouwen kreeg 247 stemmen, twee te weinig voor de benodigde absolute meer derheid. De uitslag van de (geheime) stemming liet de politieke leiders in evengrote onzekerheid als tevoren over de ware krachtsverhouding van de partijen in de bonds dag. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Het Ameri kaanse ruimteschip Apollo-16 is gisteren met de ruimtevaar ders Young, Mattingly en Duke met een perfecte landing in de Stille Oceaan op aarde terug gekeerd van een reis vol op winding, pech en hoogtepunten. Een dag eerder dan aanvan kelijk was bedoeld, zweefde de stuurcabine „Casper", het enige overblijfsel van de eerste uit vier delen bestaande Apollo, neer in de oceaan, nog geen twee kilometer van het hef- schroefvliegtuigdekschip „Ti- conderoga". De cabine kwam In het water terecht en kantelde om, zodat de ruimtevaarders de daartoe bestemde ballonnen moesten gebruiken om de cabine weer rechtop te krijgen. De berging verliep verder uiterst vlot. De vlucht van de Apollo-16, die 266 uren heeft geduurd, is ondanks technische hindernis sen volgens geleerden in Hous ton een „klinkend succes" ge weest. SCHOOLGELD NA LAGERE SCHOOL (Van een onzer verslaggevers) BREDA Leerlingen van gymnasium IJpelaar te Breda hebben gistermorgen hun school bezet en het ouderlijk actiecomité tot behoud van een zelfstandig IJpelaar be reidt juridische maatregelen voor, tegen het bestuur van de Petrus van Kesselstichting. Dit zijn de hardere acties, die leerlingen en ouders (met in stemming van de leraren) zijn begonnen om het stichtingsbe stuur af te brengen van zijn gisternacht genomen besluit gymnasium IJpelaar op te hef fen. Na een vergadering van ruim zes uur kwam het be stuur tot de uitspraak, dat in Breda drie volledige dagsciho len voor katholiek vwo moe ten bestaan. „Dit wordt be reikt door een materiële fusie tussen gymnasium IJpelaar en de Mencia de Mendoza scho lengemeenschap tot stand te brengen en de rechten van het gymnasium over te geven aan de Newman schol enigameen- schap", aldus bestuurssecreta- ris mr. G. Bary. Hoewel het bestuur over de uitwerking van deze beslissing nog heel wat zal moeten stu deren en vergaderen, staat wel v-ast, dat vanaf 1973 geen nieuwe leerlingen bij IJpelaar aangenomen zullen worden en dat in 1973 of later de New man s.g. begint met een eerste gymnasium-klas. Per 1 sap tember 1972 zal de al vele jaren verlangde atheneum-af deling bij Men-eia gerealiseerd worden. Rector A. Herto-gh van IJpelaar blijft normaal aan en de leraren daar kunnen desgewenst overgaan naar de Mencia s.g., aldus het be stuur. Door ouders, leraren en 55 AMSTERDAM (ANP) „22 procent van de ondervraagde gehuwde werkende vrouwen en 16 procent van ongehuwde wer kende vrouwen zeggen thans werkzaamheden te verrichten, die beneden het niveau van haar opleiding liggen. Dit kan een aan wijzing zijn dat de gehuwde werkende vrouw minder kans krijgt haar opleiding volledig te benutten dan de ongehuwde werkende vrouw". Dit staat in een gisteren verschenen rapport over de ar beidsomstandigheden van de in loondienst werkende vrouw in Nederland. Het onderzoek werd in opdracht van het damesblad Margriet uitgevoerd. De arbeidsomstandigheden van de gehuwde werkende vrouw blijken op vele punten ongunstiger te zijn ten opzichte van die der ongehuwden. In het rapport staat dat de gehuwde vrouwen in sterkere mate dan oneghuwden werken in maatschappelijk minder gewaardeerde bedrijven zoals fabrieken, werklpaatsen en in het huishouden. De bezetting van de IJpe laar had een creatief karakter. Hier zijn leerlingen elkaar mu- sicaal aan het vermaken, in an dere lokalen werd tafeltennis gespeeld en gekaart, samen met leraren. leei-lingen is de laatste twee maanden naarstig gezocht naar alternatieven voor het be stuursplan van drie volledige scholen. Gezamenlijk slaagde men erin twee goede alterna tieven op tafel te brengen, die door het ministerie van On derwijs en Wetenschappen en het Centraal Bureau voor r.-k. onderwijs waren goedge keurd. Het actiecomité van de ou ders en de leraren vinden, dat hun alternatieven niet serieus genomen zijn en dat het ta-k- tisch spel van bestuursvoorzit ter ir. G. Elich, gesteund door de deskundigheid van de rec toren van de Newman s.g. en het OLV Lyceum, heeft aange toond dat het altijd in de be doeling van het bestuur heeft gelegen gymnasium IJpelaar de nek te breken. „In feite is het aanbod dat wij alternatie ven konden aanbrengen een schijnvertoning geweest", al dus verbitterde actievoerders gistermiddag. DEN HAAG (ANP Aan de verkoop van tweedehands auto's dient verplicht een keu ring vooraf te gaan. Met dit verzoek hebben de ANWB en de Consumenten bond zich gericht tot de minis ter van Verkeer en Wterstaat. Hiermee hopen de beide bon den de consument te bescher men tegen de malafide praktij ken van handelaren in tweede hands auto's. EINDHOVEN (ANP) Phi lips heeft besloten dat in de loop van dit jaar in beginsel alle Nederlandse dochterven nootschappen van Philips wor den omgezet in besloten ven nootschappen. Deze omzetting heeft een technisch-juridisch karakter en heeft geen materiële invloed op de positie van de Neder landse werknemers, aldus Phi lips. OUD-PRESIDENT van de V.S. Lyndon Johnson, die op 7 april door een hartaanval werd ge troffen, is ontslagen uit het militaire hospitaal in San An tonio, waar hij op 12 april was opgenomen. Hij herstelt zich „bevredigend". DE BELGISCHE rijkswacht zal een bedrag van ongeveer 12,6 de aankoop van drie helikop- miljoen gulden uitgeven voor ters die ook ingezet zullen wor den voor gewondenvervoer van autowegen naar ziekenhuizen. Voorts zijn ze bedoeld voor het patrouilleren boven drukke wegen. WASHINGTON (Rtr/UPI) Senator Edmund S. Muskie uit Maine heeft zich teruggetrok ken uit de campagne voor de democratische presidentsnomi natie. De man die aan het begin van de democratische voorver- kiezingen in verschillende sta ten favoriet was, blijft echter beschikbaar voor voordacht op de democratische conventie in juli. Muskie zei dat hem voor het vervolgen van zijn campagne het geld ontbrak. Muskie deed zijn bekendma king na twee nederlagen in de belangrijke voorverkiezingen in Massachusetts en Pennsyl vania dinsdag j.l. UTRECHT (ANP) Minis ter Engels van CRM heeft het demonstratieve congres van mensen uit de welzijnssector, gisteren gehouden in Utrecht, weinig hoop op betere tijden gegeven. De minister beloofde dat er in 1973 wellicht enige ruimte kan worden gemaakt om de ernstigste knelpunten te verrui men. Voor het overige legde hij er de nadruk op dat de bevol king ook zelf mee moet betalen als het van welzijnsverdiensten gebruik maakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van het komend schooljaar af zal er voor het gehele voortgezet onderwjjs schoolgeld be taald moeten worden. Dit staat in een wetsont werp dat minister Van Veen gisteren bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. De ouders betalen naar draagkracht. Het minimum schoolgeld voor één leerling zal 54,per jaar worden, het maximum 500,De laagste inkomens 130.000 ge zinnen worden vrijgesteld. Het Kabinet-Biesheuvel ver dient door deze schoolgeldope- ratie 80 miljoen per jaar. Het schoolgeld zal via de belastin gen worden geïnd. Als het gis teren ingediende wetsontwerp snel zal worden goedgekeurd, kan men de eerste aanslag in de zomer van 1973 in de brie venbus verwachten. Voor het schoolgeld geldt, dat er een reductie plaats heeft als meer kinderen uit één ge zin voortgezet of universitair onderwijs volgen: 25 pet als voor twee kinderen schoolgeld is verschuldigd, 40 bij drie en 50 pet. hij vier kinderen. Bij een belastbaar inkomen 'beneden 12.240,is men met één fiscaal kind vrij van schoolgeld, met twee fiscale kinderen is men nog vrijge steld met een jaarinkomen be neden de 13.320,met drie is dit bedrag 14.520,met vier fiscale kinderen is men vrijgesteld bij een inkomen van minder dan 15.600, Het maximum aan school geld, 500,—, is men verschul digd als de jaarinkomens ho ger zijn dan 44.040,met één fiscaal kind, 45.120, met twee, 46.080 met drie en 47.040,met vier fiscale kinderen. De huidige schoolgeldwet kent een minimum van een tientje, een bedrag, dat slechts een deel is van de kosten om dit geld te innen. Dit tientje moet thans reeds betaald wor den als het belastbaar inkomen met twee fiscale kinderen 7.320,bedraagt. In het wetsontwerp is dit laatste bedrag opgetrokken tot 13.320,—. Volgens de huidige school geldwet hoeft geen schoolgeld te worden betaald voor kinde ren, die nog leerplichtig zijn. In het regeerakkoord was de verhoging van het schoolgeld reeds genoemd als een middel om in de onderwijssector enige ruimte te scheppen voor het wegnemen van een aantal knel punten. Het al of niet handhaven van het schoolgeld voor kleuters zal worden bekeken bij de voorbereidingen van een nieu we wet op het basisonderwijs, die lager onderwijs en kleuter onderwijs zal omvatten. Dit heeft minister Van Veen giste ren verklaard. Het kleuterschoolgeld brengt per jaar meer dan 22 miljoen op. BRUSSEL (ANP) Zonen van ouders wier inkomen niet hoger ligt dan ongeveer 4900 gulden per jaar zullen, als ze kostwinner voor die ouders zijn, uitstel van hun militaire dienstplicht in België krijgen, aldus een recent koninklijk be sluit. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG Er ligt nog een tweede hoogspannings circuit van de N.V. PZEM door de Westerschelde. Dit verte genwoordigt, evenals het in fe bruari j.l. door een ankerend schip kapot getrokken circuit, een waarde van rond 8 miljoen gulden. Het is evenmin als het andere circuit verzekerd, en bo vendien is het even slecht be schermd als de kabelbundel, die in februari door een Rus sische tanker werd vernield. Dit heeft de vroegere direc teur van de N.V. PZEM, ir. T, Bogerd meegedeeld op een bij eenkomst, waarbij hij in zijn nieuwe functie als promotor van de industrialisatie van Limburg, aan de pers werd voorgesteld. Ir. Bogerd liet uitkomen, dat de befaamde „PZEM-affaire", welke in de loop van 1971 speelde, de aandacht van de bestuursorganen van de N.V. PZEM zo sterk in beslag heeft genomen, dat de vraagstukken die verband hielden met het stroom transport en de daarbij aan de orde zijnde risico's, on voldoende tot hun recht kwa men. ,Ik heb zelf gewaarschuwd", aldus iir. Bogerd, „dat de af dekking en verandering van de hoogspanningscircuits door de Westerschelde onvoldoende waren". Van het verzekeren van de kabels was afgezien, omdat de premie daarvoor ongehoord hoog was. Men achtte het be ter, het bedrag van de premies in een eigen risico-fonds te storten. (Van een onzer verslaggevers)' OOSTBURG De 21-jarige P. van E„ woonachtig op het woonwagenkamp in Sluiskil, is gisteren bij verstek door de Oostburgse kantonrechter mr. C. J. M. van Hees veroordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen. Van E. was op 8 maart dit jaar in Sluis aangehouden, toen hij een armband en een horloge (illegaal) ter verkoop aanbood. Voor deze feiten was hij reeds driemaal bekeurd in 1967 en eenmaal in 1968. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie, mr. Th. Lebret. DEN HAAG (ANP) Het regeringsstandpunt met betrek king tot de nota-Van Rijeke- vorsel over het defensiebeleid in de komende jaren zal niet voor augustus bekend worden. Aldus minister De Koster van Defensie. (ADVERTENTIES) drost verf v<=•-'-> op onze bankstellen en fauteuils, waardoor onze totale korting omstreeks 50% bedraagt van de winkelprijzen. Rechtstreeks uit de fa briek met dezelfde prijzen voor het publiek als vo.or de handel. OOST HAVENKADE 13 te ROOSENDAAL Tel: 01650-37970 Geopend dagelijks 9-6 uur, vrijdags tot 9 uur en op zater dag van 10-6 uur. Ook maandag 1 mei geopend van 10-5 uur.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1