Amerikanen zijn kwaad over nieuw offensief Geen geld voor schadefonds „Christendom en marxisme kunnen best samengaan" ff KAMER WIL WEL SUBSIDIE VOOR KOFFIE-ACTIE .ALTERNATIEVE UNCTAD" MANIFESTEERDE ZICH c M Vietnami- sering verloopt goed. VREUGDE IN SPD-KAMP SANOSTOL SANOSTOL TANDHEELKUNDIGE HULP UITBREIDEN NIXON: Goede dag Bevalling MINISTER VAN AGT: HET WEER IN EUROPA „RODE BISSCHOP" VAN MEXICO: binnenland buitenland Ziekenfondsraad adviseert Tweede Kamer akkoord met verlaging wiebeltax Kloof Mr. dr. Albers in top kerkprovincie Erasmusprijs voor Piaget J Belgische expansiewet „ingedamd" BOERSMA Onderscheid in doorbetaling is niet juist LASSER DOOD NA EXPLOSIE Vrijdag 28 april 1972 13 AMSTERDAM (ANP) De Ziekenfondsraad heeft gisteren met een stem tegen een advies aan de mi nister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne vastgesteld met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van de verstrekking van tandheelkundige hulp aan ziekenfonds verzekerden. Het advies gaat er van uit; dat in de komende jaren een uitbreiding van het aantal tandartsen in Nederland is te verwachten. Het zal dan mogelijk zijn geleidelijk een uitgebreidere tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverze kerden te verstrekken. De Ziekenfondsraad adviseert de tandheelkundige hulp in drieërlei opzicht uit te breiden Uitbreiding van de verstrekking met meer handelingen door de tandarts ter voorkoming van tandbederf, o.a. het aanbrengen van fluoride op het gebit van jeugdigen tot 16 jaar; Het ontwikkelen van een organisatie van kindertand- verzorging voor alle jeugdigen van nul tot 13 jaar; Het verstrekken van uitgebreide tandheelkundige hulp aan hen, die op 13-jarige leeftijd een redelijk behan delbaar gebit blijken te hebben. commentaar Tj1 EN goede dag voor Europa; de Westduitse regeringsleider Willy Brandt is zegevierend te voorschijn gekomen uit de krachtmeting met de oppositie in de Bondsdag. Daarmee lijkt de laatste hinderpaal weggenomen te zijn voor de bekrach tiging van de verdragen- met Rusland en Polen en die openen dan weer nieuwe mogelijkheden voor verdere ontspanning tussen de vrije westerse wereld en het communistische blok. Brandts overwinning onderstreept de kracht en stabiliteit van zijn regering. Er ligt een afwijzing in van de griezelige na tionalistische trekjes, die bij de C.D.U. en C.S.U. aan het licht zijn getreden. Daardoor zal de regering-Brandt niet alleen te genover Rusland maar ook binnen de NAVO en in de E.E.G. nog meer dan voorheen positief werkzaam kunnen zijn. Ten dienste van de vrede en ter bevordering van de verdere sa menwerking binnen Europa. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken heeft Noord-Vietnam beschuldigd van kwade trouw door zwaardere militaire aanvallen in Zuid-Vietnam uit voeren op het tijdstip dat het Vietnamese vredesoverleg in Parijs werd hervat. De woordvoerder, Robert McCloskey, zei dat de reactie van Washington er een van verontwaardiging is: Hanoi heeft zijn aanvallen ten zuiden van de zeventiende breedtegraad versterkt, terwijl het juist de Noordvietnamezen waren, die hervatting van het vredesoverleg wensten. Na een onderbreking van vijf weken is dat Vietnamo- verleg gisteren hervat. Op de 148ste bijeenkomst boden de VS aan hun bombardementen op Noord-Vietnam te vermin deren indien Hanoi zou begin nen met het terugtrekken van zijn troepen uit Zuid-Viet nam. (Vervolg van pag. 1) Bovendien is er een duidelij ke druk om aanstaande moe ders ertoe te brengen maar naar een ziekenhuis te gaan. De ene huisarts is eerder ge neigd daartoe te adviseren dan de andere. Het kan ook een statuskwestie zijn. Zo van „hé, zeg, beval jij thuis? Nou ik niet hoor. Ik kreeg Kareltje in het ziekenhuis". Ook het feit dat iemand via een ziekenfonds of particulier verzekerd is speelt een rol. Iemand die het alle maal zelf moet betalen, de par ticulier verzekerde, zal zich nog wel eens bedenken .Want een tiendaags verblijf van kraamvrouw en baby in een ziekenhuis kost gemiddeld ze ker duizend gulden. Dr. Lapré stelt dan ook dat juist in die gezinnen die alles zelf moeten betalen de par ticulier verzekerden bij wie geen medische noodzaak om naar het ziekenhuis te gaan aanwezig is, de vrouwen thuds blijven. Vaak een goede kennis, buurvrouw, laten ze dan hel pen. Hierin schuilt een gevaar. Natuurlijk heeft een verder teruglopen van de bevallingen- thuis ook gevolgen voor de kraamzorg. Er ontstaat dan in die hulp, verzorgd door de kruisverenigingen, leegloop. Dat zal weer leiden tot prijs verhogingen. Het Nederlandse systeem was uitstekend, aldus dr. Lapré. Het valt of staat met een goe de en voor iedereen bereikba re, betaalbare, kraamzorg. Hij heeft door zijn onderzoek de sterke indruk dat het heel erg belangrijk is dat in principe de bevalling-aan-huis in ons land regel kan blijven. Daarom acht hij het nodig het kraamzorg apparaat in tact te houden. Ook is wel duidelijk dat moeders later de huishoudelijke beval ling beslist positiever waarde ren dan de bevalling in een ziekenhuis of een kraaminrich ting. De medische wereld is erover verdeeld. De vraag daarbij is echter, dr. Lapré stelt die vraag niet, of bij artsen ook economische motieven een rol spelen als zij aanstaande moeders voor een bevalling naar een ziekenhuis sturen. Hij meent wel dat bij huisartsen de neiging om dat te doen ze hebben het te druk, zien op tegen de tijd die ze eraan kwijt zijn sterker wordt. Kortom, de welvaartsmaat schappij heeft ook heel wat Ne derlandse vrouwen ertoe ge bracht in een ziekenhuis te bevallen. Men ziet zo'n beval ling steeds meer als' een alge meen medisch gebeuren. Voor de vroedvrouw kan dat op den duur de dood in de pot bete kenen. Jammer, zegt dr. Lapré, want zij verstaat haar vak voortreffelijk. 55 DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt (Justitie) kan nog niet beschikken over het op de begroting opgenomen be drag van 1.000.000,om de uitvoering van een regeling tot (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft met grote meer derheid de moties van D '66 en van de P.v.d.A., waarin de re gering werd verzocht af te zien van een verlaging van de wie beltax van 5 naar 3 procent, met grote meerderheid verwor pen. De verlaging, die per 1 juli ingaat, geldt voor de loon- en inkomstenbelasting, de accijn zen, de bijzondere verbruikers belasting op auto's en de ven nootschapsbelasting. Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Max. temp. zwaar bew. 22 onbewolkt 21 zwaar bew. 11 half bew. regenbui zwaar bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt hagelbui licht bew. regenbui regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. tegemoetkoming aan slachtof fers van misdrijven mogelijk te maken. Het is op dit ogenblik nog zeer onzeker of over dit bedrag voor 1973 wel zal kunnen wor den beschikt, aldus de minister iin antwoord op vragen over het uitblijven van de toegezegde regeling. De indiening van een wets ontwerp tot instelling van een schadefonds waaruit van over heidswege uitkeringen worden gedaan aan de slachtoffers van (gewelds)-misdrijven moest worden uitgesteld in verband met de verlaging van de rijks uitgaven, aldus het antwoord. De hoop dat misschien door „meevallers" op andere posten binnen de justitie-begroting gelden beschikbaar zouden ko men, die de uitvoering van de ze regeling alsnog mogelijk zouden maken is tot dusver niet in vervulling gegaan. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A D3, C, B1, B2. UN1CQRAN.V--AMSTERDAM De Amerikaanse afgevaar digde, William Porter, dreigde de besprekingen opnieuw te zullen opschorten als de ande re partij zou weigeren zich bezig te houden met belangrij ke kwesties. Het hoofd van de Noord Viet namese afvaardiging, Xoean Thoey, maakte bekend, dat het lid van het politbureau in Ha noi Doec Tho in de komende dagen naar Parijs zou komen, waarmee de weg geopend wordt voor nieuw geheim overleg tussen Washington en Hanoi. Doec Tho had vorig jaar een reeks geheime be sprekingen met president Nixons adviseur Henry Kis singer in Parijs. Theoy beschuldigde presi dent Nixon van uitbreiding van de oorlog. Hij zei, dat de Amerikaanse president in zijn televisietoespraak woensdag nacht „het bewijs leverde van de kloof, die er bestaat tussen zijn woorden en daden". Thoey deed een beroep op Nixon het bombarderen van Noord-Vietnam geheel en on voorwaardelijk te beëindi gen. De leider van de Zuidviet- namese delegatie zei, dat zijn regering bereid is maatregelen te bespreken „om te komen tot beëindiging van het con flict op basis van zelfbeschik king, maar niet onder de drei ging van wapens". Op nog geen tien kilometer van de Zuidivietnamese stad Kontoem in het centrale hoog land zijn Noordvietnamese tanks gesignaleerd. Volgens Amerikaanse functionarissen verwacht men, dat zij de voor hoede vormen van 15 a 20.000 man die binnen enkele dagen zullen overgaan tot de aanval op deze stad. waar de situatie zeer gespannen is. Gehavende Zuidvietnamese troepen kwa men Kontoem binnen na een moeizame tocht door het dich te oerwoud. De Noordvietnamese militai ren hebben bovendien plotse ling hun offensief vlak bene den de gedemilitariseerde zone hervat. Zij hebben de noorde lijke defensielinies in Zuid- Vietnam doorbroken en heb ben de rand van de stad Kwang Tri bereikt. President Nixon heeft in zijn televisietoespraak gezegd, dat het Vietnamiseringspro- gramma zo goed verloopt, dat er voor 1 juli 20.000 Ameri kaanse militairen van de nog in Zuid-Vietnam aanwezige 69.000 kunnen worden terug getrokken. De VS zullen echter Noord-Vietnam blijven bom barderen totdat Hanoi het hui dige offensief beëindigt. SANTIAGO (KNP) De Columbiaanse delegatie op het linkse priestercongres, dat in Santiago de Chili wordt ge houden. heeft gepleit voor een volledige integratie van de christelijke en communis tische idealen. Een dergelijke integratie zou een terugkeer zijn tot de bron van het chrisendom. So cialisme is volgens de Colum biaanse visie slechts een over gangsfase, waarin de klassen strijd voortduurt. Op deze vergadering, die door 500 priesters en leken, onder wie drie bisschoppen, wordt bijgewoond drong de Chileense delegatie erop aan, dat de linkse christenen ac tiever zouden worden in de mobilisatie van de massa voor de klassenstrijd. De Chilenen blijken niets te willen weten van de chris tendemocratische partijen in Zuid-Amerika. Zij beschou wen die als de „bondgenoten van het neo-kapitalisme". De 65-jarige mgr. Sergio Mendez Arceo. bisschop van Cuernavaca in Mexico, heeft op een persconferentie in het kader van de internationale conferentie verklaard, dat het marxisme en zelfs het revo lutionaire geweld verenig baar zijn met het christen dom, maar dat het kapitalis me nadrukkelijk verworpen moet worden door de r.-k. kerk. 15 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De fracties van KVP en ARP in de Tweede Kamer zijn verdeeld over de juistheid van de beslissing van minister Boertien (Ontwikkelingssamenwerking) om geen sub sidie 95#»,—toe te kennen aan de koffie-actie van het Angola. comité. Dit bleek gisteren tijdens de interpellatie van de Kamer leden Ter Beek (PvdA) en v. d. Spek (PSP) over deze weige ring. Minister Boertien is wel bereid de criteria te verduidelij ken, op grond waarvan deze subsidie is geweigerd, en te onder zoeken, of via een andere financieringsregeling deze subsidie toch nog mogelijk is. Met deze toezegging aanvaardde hij een motie hiertoe van de christelijke partijen, ingediend door de KVP-er Mommersteeg. maar wenst in twijfelgevallen het voordeel van de twijfel te geven aan de nationale com missie, m.a.w. haar advies op volgen en subsidiëren. UTRECHT (KNP) Tot co- ordinerend directeur van het centraal bureau van de Neder landse kerkprovincie is be noemd mr. dr. J. L. Albers, o.s.a. Als coördinerend directeur moet hij de leiding geven aan de werkzaamheden van het centraal bureau van de Ne derlandse kerkprovincie. Mr. dr. Albers was o.a. on derdirecteur van Maartenshof te Breda en leider van de op leiding m.o.-theologie. Via de koffie-actie van het Angola-comité heeft een niet onbelangrijk aantal koffiever- werkende industrieën in ons land besloten geen koffie meer uit de Portugese kolonie te importeren. De Nationale Commissie Ontwikkelingsstra tegie, onder voorzitterschap van prins Claus, had voorge steld deze actie te subsidiëren. Minister Boertien had deze suggestie naast zich neerge legd, omdat deze subsidie in zijn visie niet strookte met de opzet van de ontwikkelings strategie. Dinsdag a.s. zal de overgrote meerderheid zich achter de motie-Mommersteeg plaatsen. Het is nog niet zeker, of de wensen van de linkse drie steun krijgen van enkele le den van de KVP- en ARP- fractie. Het ziet er échter naar uit, dat hun verlangens door een Kamermeerderheid zullen worden verworpen. De PvdA wil de uitspraak, dat de koffie-actie verband houdt met de strategie van de Verenigde Naties voor ontwik kelingshulp en valt binnen het mandaat van de nationale commissie (motie-Ter Beek). Dit komt erop neer, dat de geweigerde subsidie juist wel zou moeten worden gegeven. De bewindsman wees deze wens van de hand. Vooral bij de woordvoerder van de ARP, Vermaat, was de twijfel over de juistheid van de Boertiens beslissing te be speuren. Hij vond een zekere objectivering noodzakelijk, AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse stichting Praemi- um Erasmianum heeft de Eras musprijs 1972 toegekend aan de Zwitserse prychöloog Jean Piaget. Deze prijs, een van de be langrijkste onderscheidingen op cultureel gebied, bedraagt hon derdduizend gulden. (Advertentie) Een Philips batterij is een klein kokertje tot berstens toe gevuld met eerste kwaliteit stroom... '4 i. O (Van onze correspondent) SANTIAGO Na twee we ken Unctad is het eerste alter natieve geluid van buiten af tot de plenaire conferentiezaal doorgedrongen. Aan het slot van de algemene debatten maakte voorzitter Almeyda melding van een ingekomen stuk: een document van actie groepen en kerkelijke organi saties uit een aantal rijke lan den. Daarin worden de belang rijkste oorzaken van de onder ontwikkeling opgesomd en een lijst gevormd van tien hoogno dig te nemen maatregelen. Die punten vormen een ver korte weergave van de eisen, die de arme landen in de Ver klaring van Lima" hebben neergelegd. De actiegroepen roepen de delegaties uit de rij ke landen op „nieuwe instruc ties te vragen, opdat dit pro gramma kan worden uitge voerd". De groepen zullen de delega ties uitnodigen hun standpunt over het actieprogramma dui delijk te formuleren. Dit docu ment is ondertekend door on dermeer de voorzitter van de wereldraad van kerken, Eugen Carson Blake een door organi saties uit België, Canada, Enge land, West-Duitsland, Zweden en Nederland. Namens Nederland tekende Piet Reckmann voor „Kerk en Ontwikkelingssamenwerking van de oecumenische raad van kerken" en eveneens Piet- Reckmann en Kees Schaepman voor de Unctad-strategiegroep (die twintig actiegroepen ver tegenwoordigt). Almeyda's slotwoord was voor- afgegaon door een bewogen betoog van de „vader" van de Unctad, Raul Prebisch. Als fundamentele basis voor de ontwikkeling stelde hij de economische autonomie, opdat „de utopieën van vandaag ver anderen in de realiteit v morgen". De eerste fase van Unctad 3 heeft overigens die utopieën nog weinig kans op verwerke lijking gegeven. Over een van de schaarse punten, waarop enige hoop op een positief re sultaat bestond, werd gisteren in feite het vonnis geveld. De Verenigde Staten weigerden mee te gaan met de gedachte tussen de speciale trekkings rechten en de ontwikkelingsfi nanciering een „link" te creë ren. De V.S.-afgevaardigde liet blij ken, dat Washington zijn be slissing al lang heeft genomen Bondskanselier Willy Brandt neemt stralend geluk wensen en ouaties in ontvangst vlak na de uitslag van dë stem ming in de Bondsdag (voor ver slag zie voorpagina). Het SPD- kamp kon opgelucht ademha, len, nadat de motie van wan- - trouwen op het nippertje was verworpen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Europese Commissie is tot de conclusie gekomen, dat de Belgische ex pansiewet, die het de regering mogelijk maakt de industriali satie te bevorderen in 41 van de 44 arrondissementen, niet in overeenstemming is met de Europese spelregels. De expansiewet is al gerui me tijd een doorn in het oog van Nederland, omdat ze Bel gië in staat stelt een veel ac tievere industrialisatiepolitiek te voeren dan Nederland. De provincies Zeeland, Brabant en Limburg ondervonden ernstig hinder van deze concurrentie vervalsende wet. Niemand zal anders van mij verwachten: ik heb het ge beurde van gisteren aan gene zijde van onze oostgrens met genoegen plaats zien vinden. Brandt blijft nog een tijdje, en dat is gelukkig, want nu blijft het vuur erin als u begrijpt wat ik bedoel, V Maar het blijft uiteraard een hachelijke aangelegenheid, zo'n krap meerderheidje. Re den waarom wij duimen. Met het oog op de komende dagen, waarvan sommige een feestelijk karakter dragen in nationaal verband nog wel zij uw aandacht gevraagd voor de volgende overdenking, gevat in een stelling van de heer C.F.M. van Lieshout, pro moverende aan de Nijmeegse universiteit tot dr. in de socia le wetenschappen. Hier is-t- ie: „Nationale feestdagen vallen minder op, ometot het vlagver toon overstemd wordt door het toenemend aantal verkeers- en aanwijzingsborden langs de weg in de kleuren rood, wit of blauw". Pienter baasje, hè! En dan te weten dat op voorrangswe gen het zij het in vierkan te vorm ook nog oranje boven is. Om maar helemaal te zwijgen over het fel oranje dat de verkeersdeelnemer toe lacht op de meest kritieke mo menten van zijn voortbewe ging: als hij zich n.l. afvraagt of hij zal doorrijden of toch maar zal stoppen. V Precies; de verkeerslichten bedoel ik. Het Vietnamese vredesover leg is weer op gang gekomen, maar vraag niet hoe. Nixons speciale handelsreiziger incog nito is er eerst even voor naar Rusland getogen. V En de eitjes waren weer ge bakken: het was helemaal „From Russia With. Love". Maar wat wil je na een reis „To Russia With Kiss(in- ger)". Vroeg een Vietnamees aan een Amerikaan: Hoe schrijven jullie dat woord nou: Vrede of Wrede? DEN HAAG (ANP) Het in sommige cao's vastgelegde onderscheid dat jeugdigen, die deelnemen aan een leerling stelsel wei en deelnemers aan vormingsinstituten geen door betaling van loon krijgen voor de dag waarop zij aan opleiding en vorming deelnemen is, vol gens minister Boersma (So ciale Zaken) niet juist. De eenvoudige man begreep niet dat op hele hoge handige politieke niveaus die twee precies hetzelfde kunnen bete kenen. Het ligt er maar aan hoe je het zegt. Ik voor mij voel me min stens zo eenvoudig, U hopelijk ook. Groeten. MERIJN ZALTBOMMEL (ANP) De 31-jarige lasser J. P. van de Boogert uit Well (gem. Ammer- zoden) is bij een explosie in een tank aan boord van een schip op de scheepswerf „De Waal" in Zaltbommel om het leven gekomen. (ADVERTENTIES) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3, C, B1.B2. UNiCURA M.V.-AMSTERDAM Een Philips batterij is niet alléén voor Philips apparaten. Andere mogen er ook beter van worden... M

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13