Unctad dreigt te verzanden in politiek vuurwerk Alle dienstplichtigen twaalf maanden dienen „KEURINGSEISEN ZIJN TE HOOG" Voorlopig niet meer ruimte in EEG-toerisme Elcemel WET OP SPAARLOON IN DE MAAK ïeïrelFd versleten banden. Dat houdt de spanning erin hè... STER- PRINSJE TRAPT AL EEN HEEL EINDJE WEG SUGGESTIE SENATOR OOK EEN MANIER. Onafhankelijkheids dag Z.-Molukkers reclame in strijd met geroep om matiging Doelgericht denken Goed initiatief •beter voor de lijn •goed voor hart en bloedvaten •en even lekker in de koffie x-maal beter binnenland buitenland Nog geen licht in zaak Philipsbomraen Ford roept weer auto's terug APOLIO DOOR ZWAARTE- KRACHTGRENS Blocli en Stibbe HALF MILJOEN VOOR AFVLOEIING MASSAGRAVEN IN POLEN MICHELIN Woensdag 26 april 1972 13 UTRECHT (ANP) De bouwbond NVV vindt, dat er gestopt moet wor den met de reclame op de televisie. De bond stelt in zijn blad „De Bouwer", dat er grote tegenstrijdigheid in zit als de regering enerzijds zegt dat er gematigd moet worden en dat we teveel uitgeven, terwijl ze anderzijds toestaat dat de mensen via de televi sie viermaal per avond worden opgejut om aller lei veelal onnuttige zaken aan te schaffen. Het is op z'n minst huichelachtig, de mensen te bezweren dat ze het wat kalmer aan moeten doen en de bevolking te gelijk bloot stellen aan reclame via een indrin gend medium als de te levisie waardoor de con sumptie wel moet wor den opgejaagd, aldus de bouwbond NVV. „De televisiereclame suggereert vaak dat le ven in 1972 toch eigen lijk niet goed mogelijk is als men niet over be paalde, vaak dure goe deren beschikt. Soms wordt zelfs de indruk gewekt dat men zijn ge zin tekort doet wanneer niet een bepaalde aan koop wordt .gedaan. Er worden bewust behoeften gekweekt. Is het dan vreemd dat de mensen niet zo gevoelig zijn voor verhalen over mati ging?" Prins Willem-AIexander, die morgen zijn vijfde verjaardag viert. Prins Claus fotografeerde zijn oudste zoon, die zo te zien al een flink rondje weet te fietsen. SANTIAGO DE CHILI (Rtr/ ANP) Vooral bij de delega ties uit Westerse landen en een deel van de ontwikkelings landen heerst grote bezorgd heid, dat de toenemende politi sering de doelstellingen van de Unctad-conferentie in gevaar brengt. Overigens is het groot ste deel van het „politieke vuurwerk" waarschijnlijk wel commentaar TTET blijft met de officiële ea officieuze uitspraken over de luchthaven-ontwikkeling een chaotische toestand. Telkens weer duikt er wel hier of daar iemand op die, hetzij uit hoofde van zijn ambt, hetzij wegens belangstelling of alleen maar belang', de een of andere gedachte of mogelijkheid oppert. En altijd is er wel een verslaggever bij de hand die zijn woorden al manna opraapt. Waarmee het zoveelste bericht over lucht haven zus of vliegveld zo is geboren. Wij hebben dat al eerder gesignaleerd naar aanleiding van de verwikkelingen rond de tweede nationale luchthaven; een dergelijke reeks misverstanden lijkt nu ook te ontstaan over wat wel genoemd wordt het Benelux-vliegveld, dat door een enkele Nederlandse groot-industrieel wordt gepropageerd. Reeds anderhalf jaar geleden meldden wij dat de Belgen in elk geval geen enkele belangstelling voor een dergelijk project hebben. De Antwerpse schepen Delwaide heeft dezer dagen dat nog eens bevestigd. Het is de vraag of de uitdrukking „dat de kans verkeken is", zoals een landelijk ochtendblad schreef, terecht is: er is eigenlijk nooit werkelijk sprake van een der gelijke joint-venture geweest. De stichting van een tweede nationale luchthaven is nood zakelijkerwijs de uitkomst van langdurige en diepgaande stu dies. Ze heeft niets van doen met improvisaties in de trant van „Woensdrecht zou ook erg geschikt kunnen zijn" of zo. Met die studies is de regering thans bezig en ze heeft in het najaar van 1971 al verklaard daar twee jaar voor nodig te hebben. Wij menen dat men beter de discussies over het waar en hoe van een dergelijke verkeersvoorziening kan overlaten aan mensen die zich op dat gebied deskundig kunnen noemen. Het spreekt vanzelf-dat de vragen naar de schade aan het milieu evenzeer tot het studiepakket behoren. Ook het antwoord daarop dient de vrucht te zijn van doelgericht denken. TAE topconferentie in Moskou tussen de Amerikaanse president Nixon en de Russische leiders heeft de diplomatieke acti- .viteit rond het geschil in het Midden-Oosten verhevigd. Alle bij dit conflict betrokken partijen manoeuvreren naar zo gunstig mogelijke posities. Israels minister van buitenlandse zaken Eban bepleitte in Washington Israels zaak, kort nadat de Jordaanse koning Hoessein voor zijn land hetzelfde had gedaan. President Sadat van Egypte gaat om dezelfde redenen binnenkort naar Moskou. Deze trend van polarisatie van het Israëlisch-Arabische con flict tussen Moskou en Washington is nu op spectaculaire wijze doorbroken door Roemenië. Zo kan althans het belangrijke Roemeense initiatief om Israëls premier Golda Meir uit te no digen uitgelegd worden. Vorige week nog voerde de Roe meense premier Ceaucescoe besprekingen in Cairo met presi dent Sadat. Het Roemeense initiatief kan de vorm aannemen van een bemiddelingspoging. Het ligt geheel in de lijn van de onafhan kelijke buitenlandse politiek van Roemenië het conflict in het Midden-Oosten uit de invloedssfeer van de grote mogend heden te halen. Het zelfbeschikkingsrecht van de kleine landen is immers het hoofdthema van de evenwichtspolitiek van Roe menië tussen Oost en West. Kennelijk is Ceaucescoe tot de conclusie gekomen, dat president Sadat de hoop op een voor Egypte gunstige (door Moskou en Washington) opgelegde op lossing heeft opgegeven. Op basis daarvan heeft de Egyp tische leider ingestemd met de mogelijke Roemeense bemidde lingspoging. N Omdat Israëi uit vrees voor een opgelegde oplossing ook belang heeft bij een Roemeense bemiddelingspoging was de invitatie uit Boekarest uiterst welkom. De rol die Roemenië nu gaat spelen, betekent tevens een doorbreking van de reeks vergeefse pogingen om Israël en de Arabieren met elkaar te verzoenen. Het feit dat zowel Israël als Egypte hebben inge stemd met het Roemeense initiatief q=eft voeding aan de hoop Jat die verzoening toch eens ioi stand zal komen. achter de rug. Gisteren heeft Cuba nog scherpe kritiek gèieverd op de V.S. en hun bondgenoten, om dat zij politieke kwesties uit de Unctad willen weren. De Cu baanse afgevaardigde Carlos Lechuga meende, dat de Unctad wel degelijk een ge schikt forum is voor „politieke problemen van vitaal belang". Het bespreken van klachten over handelsboycotten, agres sie tegen en inmenging in lan den die zich willen bevrijden van hun achterstand en hun af hankelijkheid hoort zeker thuis op de Unctad, aldus Cuba. Lechuga bestreed de Ameri kaanse opvatting dat het tijd verlies is „de eenzijdige maat regelen die president Nixon heeft genomen op het gebied van monetaire maatregelen en invoerrechten aan de kaak te stellen. Daarmee verplicht hij de rest van de wereld, en in het bijzonder de arme landen, om de astronomische kosten te betalen van zijn misdadige mi litaire avonturen in Indo-Chi- na. Het is geen tijdverlies op deze Unctad te ontmaskeren aan welke discriminatie en te genwerking de handel van de socialistische landen is blootge steld. Tot deze tegenwerking wordt het initiatief genomen in het Witte Huis". De V.S. hadden vorige week een nogal fel tegenoffensief geopend tegen landen, die po litieke kwesties in hun be schouwingen betrokken. De Amerikaanse afgevaardigde richtte zich -toen vooral tegen de anti-Amerikaanse uitlatin gen van China en Cuba. Hij vond dat „oude cliché's over oorlogshitsers, imperialisten en plunderaars ons afleiden van de hoge doeleinden die we op deze bijeenkomst willen be vorderen". ROTTERDAM (ANP) Het onderzoek naar de drie bom aanslagen op de Philipsvesti- gingen in Rotterdam, Hilver sum en Baarn had gisteren nog niets opgeleverd. De politie korpsen in de drie genoemde plaatsen werken met man en macht aan het onderzoek. Maandagavond is besloten de werkzaamheden te coördi neren. Het onderzoek staat on der leiding van de Rotterdam se officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaire en de hoofdinspecteur van politie in Rotterdam, A. W. van der Gies- sen. De Rotterdamse politie commissaris J. H. Blaauw is als adviseur aan het team toe gevoegd. De commissaris leid de indertijd het onderzoek naar de bomaanslagen op de Gas unie in Ommen en Ravenstein. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens het beleidsdebat over defensie heeft het Eerste-Kamerlid J. Maenen opnieuw de weddeverho- ging voor dienstplichtigen ter sprake gebracht. Hfj wees de bewindslieden er op, dat bij het bepalen van een stand punt goed tegen elkaar moet worden afgewogen het in terimrapport over de wedden voor de dienstplichtigen en het advies van de commissie Van Rijckevorsel over de „dienstplichtvervulling naar keuze". De totale kosten van het in terimrapport, waarbij de wed den verhoogd worden tot 85 procent van de regeling voor beroepspersoneei, worden ge raamd op 148 miljoen gulden, Invoering van een dienst plichtvervulling naar keuze, zoals de commissie adviseert, kost jaarlijks 140 miljoen gul den. Naar de mening van senator Maenen is de afweging bijzon der belangrijk, omdat in het plan „dienstplichtvervulling naai- keuze" een aanzienlijke wedidevermindering is gesug gereerd voor degenen, die slechts 12 maanden eerste oe fening zullen vervullen. Een andere overweging bij de be oordeling ligt, volgens de heer Maenen. in de vraag of het aanbeveling zou verdienen in de plaats van het plan van de commissie Van Rijckevorsel de duur van de eerste oefe ning over de gehele lijn tot 12 maanden te verkorten. Bij handhaving van de thans bestaande parate sterkte zou den aanzienlijk méér dienst plichtigen moeiten worden op geleid. De kosten zulten welis waar stijgen, maar aanneme lijk is, dat die kosten niet hoger zullen liggen dan die bij realisering van het plan „dienstplichtvervulling naar keuze". DETROIT (UPI) De Ford' automobielfabriek heeft meegedeelt van plan te zijn de achterassen en lagers van 436.000 exemplaren van de „Mercury Montegos" en „Ford Torino's" 1972 te gaan vervan gen om de klanten gepust te stellen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-UTRECHT De 22ste verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring van de republiek der Zuid- Moiukken is gisteren gevierd tijdens bijeenkomsten in Den Haag en Utrecht. Daar werd resp. het woord gevoerd door ir. J. Manusama en generaal Tamaela. Een belangrijk voordeel van een algemene diensttijd van 12 maanden is. dat de thans bestaande discrepantie wordt verminderd, terwijl bovendien op ieder die moet dienen door de kortere diensttijd een geringere last zou druk ken. Daarmee zouden vele be zwaren tegen de dienstplicht aanmerkelijk verminderen. Tijdens zijn kort betoog verzocht de heer Maenen de minister het oproepintgebeleid zodanig te wijzigen, dat wordt voorkomen datdienstplichti gen na beëindiging van hun studietijd soms zes tot negen maanden langer moeten wach ten voor opkomst eerste oefe ning. Dit betekent in feite ve le maanden werkloos en uitke ring van de werkloosheids wet. Hij wees de bewindsman er op, dat er de laatste tijd veel klachten over het oproepings- beleid zijn. „Kan het compu terprogramma op korte ter mijn niet verbeterd warden", aldus de heer Maenen, die te vens vond dat de keuringsei sen thans veel te hoog zijn. Hierdoor worden vele op roepbaren afgekeurd. Het ge volg hiervan is dat vete voor- oproepingen van jongere lich tingen moeten gebeuren om de tekorten aan te vullen. Minis ter De Koster en staatssecreta ris Van Es zullen de volgende week nader ingaan op de sug gesties van de heer Maenen. BRUSSEL (ANP) Als ge volg van Frans verzet in de Europese ministerraad is er gisteren in Luxemburg geen besluit gevallen over een ver ruiming van de regels voor het reizigersverkeer in de EEG. Dat betekent dat het zeer de vraag is of EEG-toeristen nog dit seizoen zullen kunnen ge nieten van de mogelijkheid om voor 450 gulden in plaats van 270 gulden aan goederen voor eigen gebruik over de grens mee te brengen. Het voorstel van de EEG- commissie, die ermee had wil- ADVERTENTIE) len bereiken dat de gemeen schap ook voor de gewone bur ger wat meer tastbaar zou worden, is terugverwezen naar de permanente vertegenwoor digers van de EEG-lidstaten in Brussel. Per 1 juli, zo was de bedoe ling, zouden toeristen in de EEG-landen behalve meer goe deren ook de bekende „moei lijke" artikelen zoals tabak, sterke drank, parfum en koffie en thee in grotere hoeveelhe den over de grens mogen mee nemen. Dit glles gaat nu voor lopig niet door omdat Frank rijk het er niet mee eens kan zijn. HOUSTON (Reuter) De Apollo-16 is gistermiddag 15.36 uur dc zwaartekrachtgrens ge passeerd. even nadat de ruim tevaarders Young, Duke en Mattingly door Houston waren gewekt. Gisteravond te 21.15 uur klom Mattingly uit het moe derschip om de films met op namen van de maan uit het dienstcompartiment te halen. Tegelijkertijd stelde Duke 10 minuten lang de „biostack", het pakketje met zaden en eieren, bloot aan de kosmische ruimte. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De regering werkt aan een wetsontwerp, dat het invoeren van spaar loonregelingen moet verge makkelijken. Het ontwerp han delt met name over fiscale fa ciliteiten. Zo zal de werknemer over spaarloon, dat hij krach tens c.a.o.-bepalingen ontvangt, geen loonbelasting of sociale premies hoeven te betalen. In komsten uit rente tot een be drag van tweehonderd gulden zullen volgens het vooront werp van wet, dat door de Raad van State reeds is be handeld, vrij zijn van in komstenbelasting. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen (V.N.O.) heeft al laten weten weinig be hoefte te hebben aan een der gelijk wetsontwerp. Het V.N.O. herinnert er aan, dat spaar loon ook loon is en de kosten der onderneming verhoogt. „Het komt boven op de norma le loonstijging en dient derhal ve in een tijd, waarin met kracht naar een matiging van de loonkostenstijging moet worden gestreefd, te worden afgewezen", aldus het V.N.O. in een eerste reactie. Het V.N.O. stelt daar tegen over, dat het voorontwerp van wet wel degelijk enkele goede kanten heeft. Het heeft het Verbond deugd gedaan, dat het kabinet het advies van de S.E.R. van 1968 volgt om de voorwaarden voor winstde- lingsregelingen te verzachten, waardoor het voor werknemers veel aantrekkelijker wordt aan dergelijke regelingen deel te nemen. Volgens het V.N.O. toont het kabinet bovendien de bezitsvorming een goed hart toe te dragen met het voorstel de inkomsten uit rente vrij van inkomstenbelasting te hou den. Over veel punten lag een ad viesaanvraag bij de S.E.R. Staatssecretaris Rietkerk heeft in een brief meegedeeld, dat die aanvraag wel als vervallen kan worden beschouwd. Vol gens het V.N.O. „een we) be grijpelijke maar toch niet erg elegante handelwijze". Voorzo ver bekend is het voor het eerst, dat een advies van dc S.E.R. niet is afgewacht. Een Canadese luchtvpart maatschappij, die in Vancouver een nieuw gebouw ging betrek ken, vond een oplossing om de zaak door te laten draaien tij dens de verhuis. De secretares se liet men met bureau en al pendelen tussen de reeds over gebrachte en nog achtergeble ven afdelingen. WAALWIJK (ANP) De directie van Bloch en Stibbe N.V. te Waalwijk heeft zich in verband met de voorgenomen sluiting van het bedrijf, waar bij ruim 400 werknemers zul len worden ontslagen, bereid verklaard in totaal 500.000 ter beschikking te stellen voor een afvloeiingsregeling. De vakbonden zijn met dit bedrag niet akkoord gegaan. Het overleg is opgeschort en zal worden voortgezet, zodra van de minister van Economi sche Zaken definitief uitsluit sel is verkregen omtrent de plannen van de nieuwe helio- formfabriek te Drunen. De vakbonden en de directie zul len hun pogingen voortzetten om op korte termijn daarom trent een gunstige beslissing van de minister te bewerk stelligen. V? Oh, oh, waar kan de liefde toch allemaal niet toe leiden! Het navolgende speelde zich af in Apeldoorn, normaal een zeer rustige stad (qua opper vlakte de grootste van het land, als ik me de aardrijks kundelessen goed herinner), maar na de gebeurtenissen in rep en roer. Ik zal het wat breed voor u uitspinnen. Met smart in het hart zag een 21-jarige jongeman door een venster, dat het meisje waarop hij zijn zinnen had gezet, in de woonkamer met een ander zat te minnekozen. Het paartje schonk nauwelijks aandacht aan de stille minnaar die op de keien stond. Toen even later gestommel m de keuken werd gehoord, onderbraken de geliefden hun bezigheid en togen op onder, zoek uit. In de keuken was niemand. Wel bleek dat uit de op tafel liggende portefeuille van het meisje papieren waren verdwenen. Reden om de poli tie te waarschuwen. Op een gegeven ogenblik werd er gebeld. Er stond nie mand meer op de stoep, maar wel lag daar een bos rode tulpen met de vermiste papie ren en een in bloemrijke taal gestelde liefdesverklaring aan het meisje. Na enig beraad kwamen de geliefden tot de slotsom dat de 21-jarige wel eens de afzender kon zijn. Dat bleek waar. De ze jongeman'had gehoopt tus sen de papieren uit de porte feuille een foto van zijn aan gebedene te vinden. Hij had die foto altijd bij zich willen dragen, deed hij uit de doe ken. De politie had begrip voor het liefdesverdriet: geen pro ces-verbaal, maar wel een be risping. Want zo-maar een wo ning binnendringen mag niet, zelfs niet om een pleister te zoeken voor een bloedend hart Zonde voor zo'n jongen. Een gebroken bloedend hart. Geen rozen zonder (Apel)= doorns. Melkbezorger Ron Mason in Christchurch (Nieuw-Zeeland) greep naar de camera, nadat hij een proces-verbaal had ge kregen voor rijden aan de ver keerde kant van de weg. Toen hij voor de rechter verscheen, liet hij foto's zien van vuilnisauto's, andere ge meentelijke voertuigen en zelfs een motoragent, die alle maal aan de verkeerde kant van de weg reden. Ron Mason werd vrijgespro ken. Ik ben eens weg. Gegroet. MERIJN WARSCHAU (AFP) Bij 't Poolse plaatsje Woskrzenice- Duze in het gebied van Lublin zijn negen massagraven ge vonden met de lijken van 10.000 Russische soldaten, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers zijn gedood. (ADVERTENTIE) Versleten banden houden het leven spannend ze geven ons het klamme zweet in de handen als we een scherpe bocht door gaan, laten ons hart in de keel kloppen als we bij een noodstop net op tijd stilstaan.Leuk hè, die spanning? Nee. Laten we wel wezen en met het kopen van nieuwe banden niet te lang wachten. En dan liefst meteen goede: radiaalbanden. Omdat die een betere 'grip' op de weg hebben dan gewone banden, omdat ze de remweg verkorten en minder zijwindgevoclig zijn. Bovendien hebben ze minder rohveerstand geven dus aanzienlijk lager benzineverbruik en gaan veel langer mee. Radiaal dus. Maar dan ook echte Michelins. Want alleen Michelin kent het geheim van de radiaalband: een soepel karkas en een loopvlak dat niet vervormen kan, doordat er een stabiele gordel van fijne staaldraadjes onder zit. Michelin heeft voor alle typen wagens de juiste band. Zeker, er zijn andere, en zelis goedkopere radiaalbanden, maar dat zijn geen Michelins. 0 6-72

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9