Aantal wegen voorlopi van de baan BRANDT MORGEN VOOR VUURPROEF Stormloop op kopje „Angola-koffie" in Hoorn WEER SUCCES- VOOR NOORD- VIETNAMEZEN OP DIEVENPAD Brugge dreigt te verkrotten op drie Philips- 8*e- bouwen nGat in begroting doorkruist plannen RUIMTE-AKKOORD Stap verder naar Europese Monetaire Unie Squadron jacht bommen werpers naar Gilze-Rijen Apollo-16 klaar rvoor thuisreis Streekplan KYP-Axel verdient studie Aardbeving gooit meisjes uit trein VS-o ff icier: Katastrofaal Vliegbasis wil herrie beperken Prof. W. Hessel Veel bedrijven hebben geen sociaal beleid Unicef verzamelde 2 miljoen in 1971 Vele reacties: Geheimzinnige vangst door mosselvissers SANERING SNEL OP GANG POLITIE: NOG GEEN SPOOR Langman en Boertien ruilen in Chili fiisecteur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114411. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. v Redactie- en administratie-adres: rsieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2k t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stan, Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW DINSDAG 25 april 1972 26e Jaargang No. 8835 Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.TVW Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 1 MINISTER DREES. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het rijks wegenplan zal worden her zien. De aanleg van ver schillende nieuwe wegen zal worden uitgesteld. Een aantal ontworpen wegen zal zelfs helemaal niet worden uitgevoerd. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66). De minister heeft drie rede nen voor zijn beleidsombuiging gegeven: bescherming van het milieu, bevordering van het openbaar vervoer en de be perkte financiële middelen. Politieke waarnemers menen echter dat de besnoeiing van het rijkswegenplan voorname lijk is ingegeven door de nood zaak een deel van het ontzag iijke begrotingstekort voor 1973 (enkele miljarden) te kunnen dekken. Bezuiniging op het rijkswe genfonds kan namelijk nogal wat zoden aan de dijk zetten. Voor de aanleg van nieuwe we gen is voor het lopende jaar 698 miljoen gulden uitgetrok ken. Door een aantal wegen in de ijskast te zetten of helemaal te schrappen, kan gemakkelijk een paar honderd miljoen gul den worden uitgespaard. Bij het regeerakkoord, dat verleden jaar gesloten is, was al overeengekomen dat de ster ke stijging van de uitgaven voor wegenbouw tijdens de vo rige kabinetsperiode zou wor den afgeremd. Dit voornemen kwam duidelijk tot uitdrukking in de begroting voor 1972. Voor de bouw van nieuwe wegen werd toen een pas op de plaats gemaakt. Het jongste besluit van minister Drees betekent een flinke stap terug. Minister Drees zelf zal niet zoveel moeite hebben gehad met dit besluit. Het is bekend, dat hij een sterk voorstander is van openbaar vervoer. Door een beperking van de wegen bouw zal een sterke accent op het openbaar vervoer gelegd moeten worden. In dit verband zij er aan her innert dat minister Drees plan nen uitwerkt om van het rijks wegenfonds een verkeersfonds te maken. Het verkeersfonds zou een veel ruimere werkings sfeer hebben. Daaruit zouden, behalve de uitgaven voor we genbouw, ook die voor de spoorwegen en het openbaai- vervoer bekostigd moeten worden. (Van onze redactie buitenland) BOAN De regering van kanselier Willy Brandt zal morgen gesteld worden voor een motie van wantrouwen in de Bondsdag. Dit heeft de oppositiepartij CDU/CSU gis teravond in Bonn aangekon digd. Zondag heeft de regering- Brandt gevormd door so cialisten en liberalen een nederlaag geleden bij de ver kiezing in de deelstaat Ba- den-Württemberg. Evenals zondag is door het uittreden van een lid van de liberale FDP de vaste meerderheid van de coalitie in de Bonds dag geslonken tot haar abso lute minimum 249 stem- Als bij de stemming over de motie va* wantrouwen woensdag nog een bondsdag lid dat nu behoort tot de so- cialistisch-liberale coalitie, af valt, of parlementariërs van de coalitie door ziekte of an derszins niet kunnen opko men, wordt de regering- Brandt verslagen en moet af treden. Valt de regering-Brandt dan zal de ratificatie van de nietaanvalsverdragen met Moskou en Polen op 4 mei geen doorgang kunnen vin den. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe verkilling tussen Oost en West en ook de verhoopte resultaten van Nixons bezoek aan Moskou in gevaar kunnen brengen. Regeringswoordvoerder Ah- lers heeft verklaard dat de stap van de CDU een „logi sche consequentie" "is van de uitslag van de verkiezingen in Baden-Württemberg. „De federale regering ziet echter de stemming in de bondsdag kalm en met vertrouwen te gemoet", aldus Ahlers. De stap van de CDU be wijst volgens waarnemers dat zij niet met Brandt in het strijdperk wil treden in een directe confrontatie over de „Ostpolitik", die door een meerderheid van het Duitse volk en door de hele wereld opinie wordt gesteund. De CDU wil de regering la ten vallen op haar zwakkere punt: het binnenlandse eco nomische en maatschappelij ke beleid. (Zie ook de rubriek „Pei lingen" elders in deze krant). WILLY BRANDT. HOUSTON (AFP) De V.S. en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over het gezamenlijk vervaardigen van een model voor een koppeling waardoor eikaars bemande ruimtesche pen in de ruimte aan elkaar el kaar kunnen vastmaken. TAIPEI (Reuter) Taiwan is getroffen door oen aardbe ving. Er zijn zeker twee mensen om het leven gekomen: meis jes die door de schokken uit een rijidende trein vielen. (ADVERTENTIE) ('Vaal een onzer verslaggevers) HOORN „Drink een geurig kopje ANGOLA koffie, bij Bo dega „De Stadskroeg" Kerk plein 33 Hoorn." Dit was de advertentie. En die vrouw er achter is Feniny Wal- ■Shaius, lacherig, 32 jaar en op gewekt. Die opgewektheid heeft zijn redenen, want, zo jubelit Fenny ■blijmoedig: „Het slaiait aan hoor; bij de mensen slaat het enorm aan." Hetgeen voor Fenny het bewijs vormt, dat het Nederlandse volk zich heeft laten ringeloren door een aantal personen wier enige streven er op gericht is dat zelfde Nederlandse volk de geurige koffie, die wordt ver kregen door het verwerken van enkele bonen uit Angola, te ontnemen. Commercieel was het idee in elk geval goed genoeg om de kassa te laten rinkelen: „Nog noodt zo druk gëhad," zegt Fenny Wa'Iithaius blij, „het loopt storm, joh. Mensen toornen uit Amsterdam om hier Angola- koffie te drinken. Mensen yainuit Assen, vanuit Gronin gen komen naar Hoorn om bij ons echte Angola-koffie te drinken. Zo even nog: een echtpaar uit Gelderland dat de auto had gepakt ©n naar ons toe kwam. Moet je je voorstellen: iemand neemit een snipperdag omdat wij hem een kopje Angola-kof fie beloven. Dat zou toch ge- wèèèèldig zijn, of niet Jiaha, diat zeg jij heel mooi: Angola- koffie, daar doe je een moord voor. Wat zeg je nou Is diaar wellicht al een moord voor ge pleegd Hoe dat zo Ik be grijp je niet, joh. Nee hoor, ik begrijp je helemaal niet. Het is toch lekkere koffie Nou dan." Omdat dat enge gepraat over moord en zo Fenny Walthaius minder blij, lacherig en opge wekt maakt, keren we terug naar prettiger onderwerpen. Zoals de vraag waar zij haar „geurige Angola-koffie" van daan haalt. Wat dius inhoudt, zoals nadere informatie bevestigt, dat „De Stadskroeg" simpelweg de Douwe Egberts koffie ge bruikt, die eenieder gewoon kan kopen. (Ben woordvoerder van Douwe Egberts: „Dat kam best kloppen. Wij hebben toen tertijd meegedeeld, dat we met de verwerking van Angola- koffie zouden stoppen wan neer we door de aanwezige voorraden heen waren."). Fen ny Walthaius, hiermee gecon fronteerd: „Goed, goed, je hebt gelijk, dat iedereen die nou Douwe Egberts-koffie ge bruikt, klanten kam lokken met de advertentie dat je bij hem echte Angola-koffie kunt krijgen. Ha, maai- alleen wij zijn zo slim geweest om op dat idee te komen." „Wat wie doen ais Douwe Eg berts straks geen Angola-kof fie meer verwerkt Nou, zal ik j#u nou eens wat verteÉen Nou Dacht je nou heus dat Douwe Egberts daar echt me stopt Nee hoor. Dat doet Douwe Egbérts niet. Ach joh, die hebben diaf alleen maar ge zegd in de hoop dat die schreeuwers hun mond zouden houden. Nou, en diat is mooi gelukit, nietwaar 55 (Van onze redactie buitenland) SAIGON-PHOM PENH De Noordvietnamezen hebben gisteren him verwachte grote offensief in het centrale berg land in westelijk Zuid-Viet- nam ingezet en onmiddellijk aanzienlijke successen ge boekt. De sfeer op het Ameri kaanse militaire hoofdkwartier te Saigon leek normaal, maar een officier liet weten van commandanten te velde te hebben gehoord, dat de toe stand aan het nieuwe front „catastrofaal" was. Na zware strijd moest het Zuidvietnamese regeringsleger de strategische stad Tan Canh opgeven. In die stad was de belangrijkste commandopost gevestigd, die het leger van Saigon in het westelijk hoog land bezit. Ook hebben de communisti sche legers een belangrijke Cambodjaanse voorpost vero verd, gelegen in de zogenaam de Papegaaienbek langs de hoofdweg, die naar Saigon liedt. De bedreiging voor de Cambodjaanse provinciehoofd stad Sbey Rieng is daarmee aanmerkelijk groter gewor den. Er bestaat maar weinig hoop, dat de Zuidvietna-mezen de stad Kontoem, 50 km ten zuiden van Tan Canh, kunnen behouden. De stad ligt nu ge heel open voor een gepantser de aanval van de communisti sche legers. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. heeft aan alle partijen in het Viet namese conflict zijn goede diensten aangeboden. Me vrouw Ngoejen Thi Binh, het hoofd van de Vietcong-delega- tie te Parijs, heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse congresleden. Zij heeft de V.S. opnieuw aangeboden de veilig heid van de Amerikaanse strijdkrachten bij een in een tijdschema vastgelegde terug trekking uit Vietnam te garan deren. (Van een onzer verslaggevers) GIUZE-RIJEN/DEN HAAG Nog deze week wordt een squadron NF 5-jachtbommen- werpers van de vliegbasis Eind hoven overgeplaatst naar de vliegbasis Gilze-Rijen. De over plaatsing zal permanent zijn. Voor een deel van het squa- dronpersoneel moet huisvesting worden gezocht in Gilze-Rijen en omgeving. Toeneming van de geluidshinder, tot in Breda, zal zeker het gevolg zijn. Maar men heeft op de vliegbasis Gil ze-Rijen al toegezegd de herrie zoveel mogelijk te beperken. De NF 5 is een lichte jacht bommenwerper, uitgerust met .wee straalmotoren. Een squa dron bestaat uit 18 gevechts vliegtuigen en enkele tweezit- ters van hetzelfde type voor oefeningen. Op de vliegbasis Eindhoven blijft nog één squadron achter. Als reden voor de overplaat sing geeft de luchtmachtstaf in Den Haag op de langdurige gang van zaken rond de even tuele verlegging van de Eind- hovense hoofdstartbaan. De beide squadrons zijn daardoor genoodzaakt gebruik te maken ran de veel lichtere en smalle re parallelbaam, hetgeen veel vertragingen en oefeningsbe perkingen met zich meebrengt. Vooral nu sinds kort de laatste NF-5 van de Canadese fabrie ken is gekomen en de beide squadrons op volle sterkte zijn. SOUTHAMPTON Robert Wagner („de dief van Wash ington") heeft weer wat gesto len: het hart van Natalie Wood. Het was overigens de derde maal dat hij dat deed, want beiden waren al eerder ge trouwd met elkaar: al twee maal om precies te zijn. Beide keren werd het huwelijk ver broken. Thans doen hardnek kige geruchten de ronde, dat zij het voor de derde maal gaan proberen. UTRECHT (ANP) Veel bedrijven hebben geen sociaal beleid. Bedrijfssluitingen wor den wel economisch gepland, maar een sociaal plan ont breekt. Men beseft niet, dat het afstoten van arbeidskrach ten niet het enige alternatief is voor handhaving van onren dabele werkgelegenheid. De overgang van het ene bedrijf of beroep naar het an dere zou veel geleidelijker moeten geschieden en zou so ciaal veel beter moeten wor den begeleid. Deze opmerkingen maakte prof. dr. W. Hessel, voorzitter van de regionale raad voor de arbeidsmarkt, gisteren bij de opening van het nieuwe cen trum voor vakopleiding van volwassenen in Utrecht. (Van onze financiële redactie) ROME Te Romfe, waar de ministers van financiën dan wel buitenlandse zaken van de zes landen der EEG en van de vier nieuwe leden Engeland, Ierland, Noorwegen en Dene marken bijeen zijn, is gisteren een belangrijke stap gezet in de richting van een Europese Mo netaire Unie (EMU). De vier aspirantleden hebben er n.l. in toegestemd hun munt eenheden nauwer aan de valu ta's van de huidige zes EGG- landen te koppelen. Het Engelse en het Ierse pond worden al op 1 mei ge koppeld aan de valuta's van de EEG-landen met inachtneming van het nieuwe systeem van kleinere fluctuatie - marges. Noorwegen en Denemarken zullen zich per 15 mei bij het nieuwe systeem aansluiten. DEN HAAG (ANP) Het Nederlands comité Unicef- Kinderfonids van de V.N. heeft in 1971 in totaal ruim twee miljoen bijeengebracht. Een half miljoen ging naar Bamgla- desj. HOUSTON (UPI/RTR) De ruimtevaarders van de Apollo-16 zijn gisteren onge veer elf uren voordat zij de terugreis naar de aarde zouden beginnen, gewekt. Young, Mattingly en Duke konden daarop volgens plan te 21.52 uur de maanlander Orion afstoten. Houston zou uit de verte de maanlander zo sturen dat hij op de opper vlakte van de maan zou vallen. Vannacht om 3.15 uur moest de hoofdmotor ontstoken wor den om in een baan naar de aarde te komen. De astronauten Young en Duke konden zich gisternacht na een succesvolle koppeling van hun maanlander Orion aan het moederschip Caspar weer bij hun collega Mattingly voegen. Na de koppeling brachten de astronauten een deel van hun „maanbuit" en uitrusting over in de Caspar. Tegen 11 uur gisteravond brachten de astronauten een satellietje in een baan om de maan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEU ZEN/MIDDEL BURG Het door de Axelse afdeling van de KVP ontwik kelde streekplan, waarin o.a. kanalisatie van de Westerschel. de wordt voorgesteld, heeft ve le reacties losgeslagen, In het algemeen zijn deze positief. In die zin dat het nog niet geheel uitgewerkte plan verdere stu die verdient. Grote twijfels bestaan er echter tein aanzien van de tech nische uitvoerbaarheid. Daar over lieten deskundigen uitslui tend pessimistische geluiden horen. Ook wordt er op gewezen dat de plannen in België niet in goede aarde zullen vallen. (Zie verder pagina 3). PARIJS (AP) Het Franse ministerie van defensie heeft gisteren onbestemde rapporten bevestigd dat mosselvissers in de buurt van Cherbourg' een aantal geheimzinnige voorwer pen hebben opgehaald in hun netten. Volgens bepaalde berichten zouden het onderwater-micro foons zijn. Er worden daar vaak Russische treilers ge zien. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Het centrum van de middeleeuwse stad Brugge moet dringend gesa neerd worden, wil men voor komen dat Brugge in de hoe danigheid van één groot histo risch monument straks niet meer te redden zal zijn. Toeristen, die de Belgische stad bezoeken, zien Brugge als een lieflijk, historisch stadje met fraaie gevels en nemen daarbij de stinkende grachten en de parkeerproblemen-voor lief. Achter dezelfde histo rische geveltjes woekert ech ter de verkrotting met grote snelheid voort. Het gemeentebestuur van Brugge is van mening dat, als men het centrum nu niet gron dig gaat saneren en restau reren, er niets meer te restau reren valt. Met grote voort varendheid wil men nu de stadskernvernieuwing aanpak ken. Binnen zes maanden moet een structuurplan gereed zijn. Met de uitvoering van dit plan is zoveel geld gemoeid, dat volgens Brugge de Bel gische regering in financieel opzicht de helpende hand zal moeten bieden. Het Brugse gemeentebestuur heeft hierover binnenkort een gesprek met minister Jos de Saeger van openbare werken. „De problemen, waarmee Brugge kampt, zijn wel wat minder groot dan die van Ve netië, maar toch zijn ze zorg wekkend genoeg om er de aandacht van de hele Belgische bevolking voor te vragen," zei burgemeester Michel v. Maele gisteren tijdens een persconfe rentie, waarop het gemeente bestuur van Brugge de plan nen toelichtte. In het kader van de stads kernvernieuwing een pro ject dat overigens in psycho logisch en politiek opzicht heel wat problemen kan opleveren zal niet alleen aandacht worden geschonken aan het verbeteren en restaureren van woningen. Ook het enorme parkeerprobleem, waarmee men in de binnenstad van Brugge kampt, zal worden aangepakt. Het gemeentebe stuur wil dat het centrum van Brugge in de toekomst bevrijd zal worden van het autover keer. Alvorens 'parkeer- en verkeersvrije straten en plei nen te krijgen, moeten er om de belangen van de be volking en de middenstand in het centrum niet te schaden eerst grote parkeerterreinen aan de rand van het centrum en grote parkeergarages in het centrum worden aangelegd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Bij drie Philips-gebouwen, resp. in Rot terdam, Hilversum en Baarn, hebben zich gisterochtend vroeg ontploffingen voorge daan die het karakter van een bomaanslag dragen. Alle drie de ontploffingen vonden plaats tussen 3 en 4 uur. In alle ge vallen is sprake van lichte ma teriële schade. Er is nog geen spoor van eventuele daders van de aanslagen. De drie gebouwen zijn: de vestiging van de technische dienst in Rotterdam, een ge bouw van de telecommunicatie- industrie in Hilversum en het kantoor Hoogwolde van de fo nografische industrie in Baarn. De schade beperkte zich voornamelijk tot een aantal ge sneuvelde ruiten, aldus de persdienst van Philips. De politie, die de zaak on derzoekt, tast omtrent het mo tief voor deze aanslagen vol komen in het duister. Tot dus ver heeft geen enkele organi satie de aanslagen geclaimd. De drie aanslagen vertonen overigens veel overeenkomsten met de z.g. waarschuwingsaan slag die het comité Nederland- Griekenland precies twee maanden geleden pleegde op het Evoluon in Eindhoven. Philips zelf zegt geen verband te zien met die aanslag. Evenals toen zijn ook in Rot terdam resten gevonden van een wekker die als tijdmecha- nisme van de bom fungeerde. Het comité Nederland-Grie kenland eist van Philips een miljoen gulden in de kas van het Griekse verzet en stopzet ting van industriële acties in Griekenland. De aanslag op het Evoluon was een ultimatum. Als Philips binnen een maand niet aan de eisen zou voldoen zouden meer acties volgen. DEN HAAG (ANP) Mi nister Langman, die tot dus verre de Nederlandse delega tie naar de Unctad-wereldhan- delsconferentie leidt, keert woensdag naar Nederland te rug en vrijdag zal minister Boertien van Ontwikkelingssa menwerking zijn plaats ia Santiago gaan innemen. de enige matras met de juiste celbalans

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1