NIEUW CONGRES OVER OOSTERSCHELDE GAAT DEFINITIEF DOOR Kanalisatie Wesier- schelde neemt veel bezwaren weg Trimdag slaat in kleinere plaatsen veel beter aan Vlissingen gaat markten op vrijdag KVP SLEUTELT VERDER AAN PLAN ANIMO BLIJFT BENEDEN VERWACHTING In Sloe nog drie terreinen AL BINNEN ENKELE WEKEN Ir. J. Zuurdeeg gelooft niet in kansen KVP-pIan WANDELCLUBS ZIJN TOCH WLL TEVREDEN stad streek Behoud Land van Saeftinge Tamelijk koud Brand is snel geblust in Biervliet Ook Belgen denken mee BAALHOEK KANAAL VOOR BASIS INDUSTRIE Beraadgroep Sluiswerken OVER BODIG Structuur van Woningraad ter discussie Maandag 24 april 1972 hoogwater MIDDELBURG Hoofdingenieur-direc teur ir. J. Zuurdeeg van Rijkswaterstaat heeft zich dit weekend bijzon der gereserveerd uitge laten over de realisatie- kansen van het alterna tieve streekplan van de KVP afdeling Axei-j Vol gens hem behoort die ka nalisatie van de Wester schelde, zoals in dit al ternatieve plan wordt voorgesteld, praktisch tot de onmogelijkheden, omdat daardoor het stro- men-stramien teveel wordt aangetast. Als gevolg van een gedeeltelijke kanalisatie zal, volgens de heer Zuurdeeg, ongetwijfeld een verzanding optreden. Wat dit laatste betreft hebben de Belgen nu al met grote problemen te kampen. De hoofdinge nieur-directeur heeft er gisteren op gewezen dat de Axelse KVP-afdeling in feite niet meer heeft gedaan dan een variant te presenteren op al eer der geopperde plannen om tot kanalisatie van de Schelde over te gaan. Ook in die eerdere plannen heeft de heer Zuurdeeg geen vertrou wen, omdat ze om de zelfde reden technisch niet uitvoerbaar zijn. Wat optimistischer bleek hij over het idee om op de zandplaten in de Westerschelde een in dustrieterrein te creëren. Morgen, dinsdag 25 april Bergen op Zoom, 1.56 14.21 Hansweert, 1.04 en 13.34 Temeuzen, 0.31 en 13.02 Vlissingen, 0.04 en 12.29 Wemeldinge, 1.46 en 14.11 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door h'et KNMI op zondag om 18.00 uur: droog, af en toe zon en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cij fens gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 12; min temp: van normaal tot 4 graden onder normaal; max. temip: van een tot vijf graden onder normaal; kans op een droge periode van minsteais 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp: van normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp: van nor maal tot 4 graden onder nor maal; kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 pruéëni. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Onder het motto, dat dit wel eens het ei van Columbus zou kunnen zijn, heeft de afdeling Axel van de KVP zaterdagmorgen een alternatief streekplan gepresenteerd. Het voorziet in de kana lisatie van de Westerschelde en de ontwikkeling van een industriegebied van 1500 ha op de platen van Valkenisse. Volgens de heer A. Runneboom, bestuurslid van de Axelse KVP-afdeling, die dit project in zes dagen heeft uitge werkt, is het Baalhoekkanaal overbodig als de Schelde wordt gekanaliseerd en zijn alle bezwaren van de milieu beschermers ondervangen, omdat het Land van Saeftinghe behouden kan blijven. Het uitgestippelde industrieterrein zou als het ware in de Schelde op een eiland komen te liggen, dat na de kanalisatie droog valt. Het industrie-eiland strekt zich uit vanaf Kruisingen tot boven aan het land van Saef tinghe waarvan het door mid del van een dijk wordt ge scheiden. Kanalisatie van de Westerschelde betekent afslui ting met sluizen. De eb- en vloedstroom kan voor wat Saeftinghe betreft behouden blijven, omdat vanaf de slui zen, ongeveer parallel aan de oevers en het industrie-eiland een dijk is gepland, die het natuurgebied scheidt van het gekanaliseerde gedeelte. De vaste oeververbinding zou voor wat het Zeeuwsch- Vlaamse gedeelte aangaat uit een brug moeten bestaan, zo dat het zeewater Saeftinghe vrij in en uit kan blijven stro men. Het plan van de KVP is in zijn opzet nogal revolutio nair en breekt met alle huidi ge ideeën over de industriële ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het project zal overigens nog op zijn techni sche en financiële realiserings kansen onderzocht moeten worden, want daarvoor is de afgelopen dagen nog geen tijd (Van onze correspondent) BIERVLIET In de kanti ne van het constructiebedrijf gebroeders Pladdet in de Pau- linapolder werd gistermorgen brand ontdekt. Toen de Biervlietse brand weer aankwam, was de brand al geblust. Oorzaak waren smeulende doeken op een hete electrische kachel, die met de met hout betimmerde wand van de kantine in aanra king waren gekomen. De scha de was gering. geweest. De deskundigen, die zich tot nu toe hebben kunnen buigen over de schets, zijn, volgens de KVP vol vertrou wen over de haalbaarheid. Volgens de heer Runneboom zal het plan een uitdaging moeten zijn voor rijkswater staat. Er kleven overigens nog een aantal problemen aan. Zo moet aangenomen worden, dat de grens van dood-water in de richting van Kruiningen zal opschuiven. De brug-stuwdam- sluis-afsluiting is namelijk ten westen van de huidige veer- route geprojecteerd. Doordat eb en vloed verdwijnen ver liest het water zijn zelfreini gende werking. Om deze pro blemen te ondervangen zou daarom op de plaats waar de Schelde het land binnenkomt een zuiveringsinstallatie ge bouwd moeten worden. Een ander nadeel is, dat bij de ontwikkelingen op de lin keroever bij Antwerpen, het Baalhoekkanaal op papier zijn plaats al heeft ingenomen. De klok zal dus drastisch terugge draaid moeten worden. wU het plan van de KVP uitgevoerd kunnen worden. Men hoopt daarin met behulp van de pu blieke opinie te slagen. Boven dien heeft België voor de aan leg van. dit kanaal altijd nog een alternatief in de uitwer king van deze plannen op ei gen grondgebied, aldus de KVP. Over het revolutionaire ka rakter van het plan heeft de heer Runneboom zaterdag op gemerkt, dat men niet bang is voor de ingreep, omdat de consequenties van alle be staande plannen veel ernstiger zijn. Er zal eerst een werk groep worden gevormd, die dit plan gaat begeleiden. De com missie krijgt een internatio naal karakter en geen speci fieke politieke kleur. De bur gemeesters van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in middels al geïnformeerd en op de persconferentie, waarop het project is geïntroduceerd was zaterdagmorgen ook de secre taris van de Belgische CVP aanwezig, G. Lockefeer. Burgemeester Van Dijke met zijn wethouders op stap. AXEL - GOES Burge meester M. K. van Dijke van Axel, de wethouders D. 3. Oggel en A. IJsebaert en waarnemend secretaris C. Smies, hebben zaterdag aan de bevolking van Axel een sportief voorbeeld gegeven door tien kilometer te lopen in het kader van de nationa le trimdag. Deze actie heeft zaterdag in de gehele provin cie Zeeland duizenden men sen op de been gebracht. Volgens provinciaal organi sator en coördinator, A. J. Vermeulen, hebben aan de actie ruim 6500 Zeeuwen meegedaan. Dit totale aantal ligt overigens wel iets bene den de verwachtingen, want men had er op gerekend de belangstelling van zo'n 10 000 mensen te zullen krijgen. Opvallend was, dat de animo in de kleinere plaatsen aan zienlijk groter bleek te zijn dan in de steden het geval was. Zo haalden Heinkens- zand, Zaamslag, Wilhelmina- dorp en Lamswaarde, respec tievelijk 240, 119, 99 en 150 tippelaars. In een kleine plaats als Ovezande schreven maar liefst 197 wandelaars in voor de wandeltochten. Dat zowel jong als oud zich van de beste kant heeft laten zien blijkt uit het feit. dat in Wilhelminadorp de jongste deelnemer 4 jaar was 'en de oudste 78. Alles bij elkaar zijn er za terdag in 42 Zeeuwse plaat sen wandelmarsen gehouden, waarvan de lengte varieerde. Het weer was er dan wel naar ook. Hoewel de zon verstek liet gaan en een koe le wind de wandelaars soms wat voorjaarsrillingen be zorgde, was het in de buiten lucht best vol te houden, vooral voor degenen, die er vaart achter zetten. Wat er nou precies de oor zaak van is. dat over het geheel genomen het deelne mersaantal iets is tegen ge vallen, is niet bekend. De heer Vermeulen, die vanuit Goes alle verrichtingen van de wandelclubs nauwgezet heeft gevolgd, toonde zich na afloop toch wel tevreden. In Axel waren het overi gens niet alleen de burge meester met zijn wethouders, die zich van hun beste kant lieten zien, maar ook nog eens 348 andere wandelaars. Naar schatting 275 daarvan hebben de tien kilometer ge lopen. De grootste groep ging 's morgens om 10 uur van start, de overigen in de loop van de middag. Iedereen vol bracht de tocht. In Vogel waarde gingen zaterdagmid dag 150 enthousiaste wande laars vanaf het dorpscentrum op pad voor de wandeltoch ten over 5 en 10 km. De oudste deelnemer was hier de 75-jarige mevrouw Mang- nus - Van Leuven. In Clinge in de gemeente Hulst hebben 184 mensen meegedaan aan deze trimac- tie van de NSF- Op enkele deelnemers na, legden alle tippelaars de 10 kilometer af. De route was uitgestippeld in en rond het natuurgebied van de waterleidingmaat schappij. Alle deelnemende wandelaars die de tocht heb ben volbracht, hebben een herinneringsmedaille gekre gen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het Sloegebied is op kortere of langere termijn 495 hectare industriegebied voor de ver koop beschikbaar. De opper vlakte aan terreinen waarop opties zijn gelegd, alsmede de interne terreinreserve bij de reeds gevestigde ondernemin gen, bedraagt 705 hectare. Als men uitgaat van een terreinbehoefte van honderd Hectare voor een grote zeeha venindustrie, dan is er op kor te termijn nog slechts voor één zo'n industrie plaats aan de Sloehaven. Op wat langere termijn kunnen nog eens twee terreinen van elk honderd ha bouwrijp worden gemaakt. Verder zijn er nog verscheide ne kleinere kavels beschik baar. De totale oppervlakte van het Sloeplan bedraagt 2200 hectare bruto. Van de 1428 hectare „netto" industrieter- rem is momenteel 933 hectare bezet. Het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen heeft deze gegevens op ver zoek van de burgemeester van BorseJe, de heer G. van Waes, zaterdag bekendgemaakt. De „grootgrondbezitters" het Sloe zijn Hoechst (124 ha), De Schelde (172 ha), Pé- chiney (45 ha). De N.V. Pzem (110 ha) en Total (100 ha). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vertegenwoordigers van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) te zamen met afvaar digingen van Zeeuwse actiegroepen, de politieke partijen in de provincie en een delegatie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap, hebben zaterdag definitief besloten tot het organiseren van een tweede Oosterschelde- congres. Dit zal vermoedelijk twee dagen gaan duren. Het congres heeft ten doel, de besluitvormende instanties in Nederland van objectieve en wetenschappebjke infor matie te voorzien, nodig om tot een verantwoord beleid aangaande de Oosterschelde te komen. De politieke partijen, verte genwoordigd in de Staten van Zeeland hebben tegelijkertijd een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezon den, waarin zij hem vragen om een deskundig ambtenaar van rijkswaterstaat aan te wijzen ,die op het congres de mening van rijkswaterstaat omtrent de Oosterschelde kan vertolken. Door een werk groep die het congres voorbe reidt, worden een bioloog en een visserij- expert uitgeno digd. Het congres zal binnen enkele weken worden gehou den. Ook in overheidskringen komt het denken over de ge volgen van afsluiting van de laatste schone zeearm tot le ven. GS van Zeeland hebben op advies van minister Drees een beraadgroep gevormd, waarin het hoofd van de Del tadienst en de hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat in Zeeland namens het rijk zitting zullen hebben, en waarin de gedeputeerden mr J. Schlingemann en J. van den Bos de provincie Zeeland ver tegenwoordigen. Het eerste stuk waarop de beraadgroep zich zal werpen, is een rapport van de studiegroep milieube heer van de Oeeologische Kring en van het Delta-insti tuut voor hydrobiologisch on derzoek te Yenseke. Dit rap port komt tot de conclusie dat, hoewel ook verhoging van de bestaande dijken rond de Oos terschelde een vorm van mi' lieu aantasting is, deze toch verre te verkiezen is boven de afsluiting van de Oosterschel- demonding. Als afsluiting absoluut on vermijdelijk is, dan verdient compartimentering de voor keur, waarbij het westelijke deel van het Oosterscheldebek- ken zout kan blijven. De hoofdingenieur- directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland die als adviseur aan de beraadgroep is toege voegd, meent dat het rapport objectief is opgesteld en op een wetenschappelijke basis berust. Provinciale waterstaat meent overigens, dat het tech nisch vrijwel niet te verwe zenlijken is om in een weste lijk, zout compartiment van de Oosterschelde de getijbewe ging op enigszins normale schaal te handhaven. Daarvoor zouden enorme sluiswerken nodig zijn. Een redelijke getij beweging is noodzakelijk om de biologische waarde van het zoute compartiment ten volle in stand te houden en daarin b.v. schelpdierencultures mo gelijk te maken. Links op deze foto de vaste oeververbinding, westelijk van de vaarroute van de pont Kruiningen - Perkpolder. De oeververbin ding zoads de KVP die wil bestaat vanuit het zuiden uit een brug, een stuwdam en de sluizen. Rechts onder het Land van Saeftinghe, dat van het industrieterrein is afgesloten met een dijk (stippellijn). De open verbinding van Saeftinghe met de Schelde oiwt gehandhaafd. Op het eiland in het midden (omgeven door de stippellijn) het industrie-eiland, waar voldoende ruimte is voor de planning van groengordels. De infrastructuur is op deze kaart nog niet aangegeven. VLISSINGEN Op de enige slappe markt dag, die Zeeland nog kent. namelijk de vrij dag, wil Vlissingen een weekmarkt instellen. Totdusverre werd er in Vlissingen op zaterdag gemarkt, maar zowel het publiek als de markt- handelaren vonden deze zaterdagse markt geen succes. De vrijdagse markt zal omvangrijker worden. Zij krijgt ook een ande re plaats, namelijk de Lange Zelke, met een mogelijkheid tot uitbrei ding naar de Marktstraat en de Oude Markt. Op zaterdagen wordt er een kleine markt voor bloemen en groenten in stad gehouden. De raad van Vlissingen moet zich in zijn binnenkort te hou den vergadering over de verplaatsing uitspre ken. (Van onze correspondent) BRESKENS Op de verga dering van de afdeling Zee land van de Nationale Woning- i raad NWR zaterdag in hotel I Scladis te Breskens, is uitvoe rig van gedachten gewisseld over een nieuwe structuur van de raad. Aanleiding tot deze gedachtenwisseling was de in leiding van het dagelijks be stuurslid van de NWR, de heer L. de Jongh te Amster dam, die meedeelde dat de ledenraad op 3 mei a.s. te Amsterdam zal bijeenkomen, om hierover een beslissing te nemen. In zijn openingwoord her dacht de voorzitter, de heea: J. Kempe uit Vlissingen het vele en belangrijke werk van de onlangs overleden secretaris de heer P. de Putter uit Ter- neuzen. De vergadering nam te zijner gedachtenis enkele ogenblikken stilte in acht. De heren I. de Waal uit Vlissin gen en J. Jansen uit Breskens werden herkozen. De heer B. Rooze, van de algemene wo ningbouwvereniging Reimers- waal zal wijlen de neer De Putter als secretaris opvolgen. Ir. J. Mol, uit Middelburg werd tot tweede voorzitter ge kozen. Tot penningmeester werd benoemd de heer A.H. Ie Feber uit Souburg.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3