Brandt Geen kaarten Ajax-finale in voorverkoop Anti-l letnam- betogers weer de straten op Jonge man bekent wurging Ook derde maantrip succes Meeste mensen verwachten stijging van werkloosheid tegen Oui" EEG- uitbreiding Middelburg terug naar tweede klas Parachutist valt dood PIPPI IN AMSTERDAM Kerkvolk informatie onthouden BIJNA KWART MILJOEN TRIMDE MEE Houtworm wint cm Raden-W nrlemberg Üben over niet- voorlezen brief y> DRUK OP SAIGON GROTER Overstromingen in Oostenrijk: 4 doden Heftig Te Kaatsheuvel Schuilplaats stort in: jongen gestikt Griekenland wil positie bases van VS herzien REFERENDUM J uweliers vrouw bij overval door geweerschot gewond BLOEDEND Bij Soesterberg Na kroegentocht Minder baby's in Amerika Zwam? Schimmel Duivenoverlast? Direeteus: Br. W. A. J. M. Harkx 7fc®Sefcedaeteu.F: L. Leij ettdekker inementsprija m.i.v. l-l-'72: 16(25 per rartaai; per maand 5,50. Losse nummers cent. Redactie- en administratie-adres: jyieawstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b tn.'V. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, X 16, Breda. MAANDAG 24 april 1972 VRIJE 26e Jaargang No. 8834 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. VGor het maandagnummer: Vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Mm» onae co* respondent) BONN De CDU heeft gis teren tijdens de verkiezingen voer een nieuwe Landdag in Boden-Witrttemberg een dave rende overwinning geboekt. Diet ruim 53 procent van de stemmen zag hij kans beslag te leggen op de absolute meerder heid van 65 van de 120 zetels in >het landelijke parlement van Stuttgart. De winst van de CDU bedraagt bijna 9 procent. Het voornaamste politieke aspect van de eclatante over- wanning van de christen-demo- fcraten is het feit, dat hun ikéerderheid in de Bondsraad iia Bonn onaangetast blijft, itaerdoor staat het vast dat de ze „Eerste Kamer" op 11 mei t^gen de verdragen met Mos- ispu en Warschau zal stemmen. Bij de dan volgende tweede be handeling' in de Bondsdag zal éet er om spannen. in het regeringskamp te Bonn heerst een diepe versla genheid er over, dat de soeiaal- oiemokraten en de vrije demo- ferat-en, die hier de coalitie vor- er niet in geslaagd zijn de Landdag van Stuttgart te veroveren. De felle verkie zingscampagne had bijna ge heel in het teken van Brandt's eist-Politik" gestaan, zodat de Uitslag hierop een zware dom per zette. Weliswaar boekte de SPD een winst van ruim 8 pro eent en kwam zij op 37,7 pro- epn-t maar het verlies van de lSber-ale FDP, die van 14,4 pro eent tot 8,7 procent afzakte, was te groot om beide partijen té samen in Stuttgart aan de regeringsmacht te kunnen hel pen. 59 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND/BUSSUM In een aantal Limburgse paro chies heeft men gistermorgen nagelaten de omstreden brief van mgr. Gijsen van Roermond voor te ?"zen. Het bisdom Roer mond telt ongeveer 300 paro chies. Bij navraag in 30 daar van bleek, dat men in 21 de brief wel had voorgelezen, in 9 parochies niet. In 3 van de 21 parochies waarin de brief wel werd voor gelezen, werd door de geeste lijke gezegd, dat hij het met de inhoud van de brief geheel ten ten dele oneens was, of dat men door de brief geschokt was, maar de gelovigen het recht niet wilde onthouden kennis te nemen van de me ning van de bisschop. Mgr. Gijsen verklaarde gis teravond voor de televisie het .erg jammer" te vinden dat de brief op verschillende plaat sen niet was voorgelezen. „Men heeft het kerkvolk, waarvoor de brief uitdrukkelijk bedoeld was, een stuk informatie ont houden. Hoe kan men dat ver antwoorden?", aldus mgr. Gij sen. De bisschop zei moeilijk te kunnen aanvoelen dat zijn brief de priesters in gewetens nood kon brengen. Zelfs als dat het geval was geweest hadden de priesters de brief z.i. toch moeten voorlezen. Daarna hadden de priesters hem over hun bezwaren kun nen schrijven of telefoneren, aldus de bisschop. De bisschop zei geen maatregelen tegen de priesters te overwegen. Belang-" rijker voor hen is de vraag vanuit welke mentaliteit de weigering mogelijk is geweest. Hij zocht het antwoord op die vraag in een „zeker vooroor deel" tegen zijn persoon. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/NEW YORK/NIJMEGEN De verhevigil - van de oorlog en vooral van de bombardementen in mi» heeft in het afgelopen weekeinde een algemeen opleven van de pro testen tegen de oorlog te zien gegeven. Zowel in de Verenigde Staten als in verschillende Europese steden, in Nederland in Nijmegen en Groningen, zijn demonstraties gehouden. Inmiddels is de druk van Noordvietnamezen en Vietcong op de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon zo groot geworden, dat enkele honderden soldaten van reserve-eenheden uit het midden en noorden van Zuid- Vietnam naar Saigon terugge roepen zijn. Terwijl gisteren de derde Noordvietnamése aanval op An Loc, nog geen 100 km van Saigon, werd ingezet, trok een deel der Noordvietnamese troepen om An Loc heen in de richting van de hoofdstad. President Thieu van Zuid- Vietnam heeft gisteren de be volking gewezen op „de moei lijke toestand" en opgeroepen tot „nog meer offers" om het offensief af te slaan. In het centrale hoogland is de afgelopen dagen het Noord vietnamese offensief verhevigd. De Zuidvietnamezen ontruim- Een anti-V ietnam- beto ging zaterdag in Detroit: poli tie tegenover demonstranten. GRAZ (UPI) Bij overstro mingen als gevolg van zware regenval zijn in Zuid-Oostenrijk vier mensen om het leven ge komen. In ae provincie Stiermarken is de rivier de Mur tussen Graz en Spielfelö over een afstand van 60 km buiten haar oeivers getreden. den daar zaterdag weer een basis, nabij Dak To. Volgens de Vietcong is de stad Hoap An, 550 km ten noorden van Saigon, na veroverd te zijn door de Vietcong, volkomen plat gebombardeerd door Ame rikaanse en Zuidvietnamese luchtmacht. Er woonden bijna 40.000 mensen. Het Zuidvietnamese Rode Kruis heeft zaterdag gevraagd om een bestand van 24 uur om gewonden te evacueren. Het hoofd van de Vietcongdelegatie in Parijs heeft desgevraagd al meegedeeld dat er geen moge lijkheden zijn om het offensief te onderbreken. (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL De 14- jarige Johan Kerssenmeyer uit Schiedam is gistermiddag in Kaatsheuvel om het leven ge komen toen een schuilplaats, die hij zelf met vrienden had gebouwd, boven hem instortte. Hij was met een groepje jon gens aan het spelen, nabij café De Roestelberg aan de Roestel- bergseweg. Er lagen daar wat betonplaten en daaronder groe ven de jongens een gat om een schuilplaats te maken voor het geval het zou gaan regenen. Korte tijd zaten drie jongen in de schuilplaats. Direct nadat twee van hen er waren uitge kropen, stortte het hol in en werd Johan Kerssenmeyer be dolven onder zand en beton. Opperwachtmeester Van den Nieuwenhuyzen heeft tever geefs geprobeerd de jongen, nadat hij was bevrijd, tot be wustzijn te brengen door mond op mond beademing toe te pas sen. Sinds de explosieve reactie in mei 1970 op de Amerikaan se inval in Cambodja is er in de V.S./liet meer zo heftig ge demonstreerd tegen de Ameri kaanse acties in Vietnam als het afgelopen weekeinde. In New York, San Francisco, Los Angelos, Detroit, Boston en an dere steden werd door duizen den betoogd tegen de her nieuwde bombardementen van de V.S. Er zijn geen inciden ten gemeld. Wel zijn arresta ties verricht, vooral aan de Stanford universiteit in Cali- fornië. In mei '70 werden in Kent 4 studenten doodgescho ten door de politie. Verder werden betogingen gehouden in West-Berlijn, in Zürich en in Barcelona. In Nij megen hielden ongeveer dui zend mensen een stille Viet- namdemonstratie, georganiseerd door de „Brede Vietnam Bewe ging". In Groningen waren tussen de drie- en vierhonderd betogers op de been. Op de markt daar wees dr. L. Nauta er in een toespraak op dat de demonstratie niet specifiek te gen Amerika bedoeld was maar tegen diegenen die verant woordelijk zijn voor de aanwe zigheid van Amerikanen in Vietnam. IN NOORD-SYRIë zijn bij over stromingen vijftien mensen ver dronken. Sommige gebieden staan twee mpter onder water. (Van onze correspondent) DEN HAAG De na tionale trim-wandeldag, die zaterdag onder auspi ciën van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de gezamenlijke wan- delsportbonden in Neder land is gehouden, heeft een totaal van 225.000 wandelaars opgeleverd. Deze zorgden er tevens voor dat ons land er in de komende maanden 30 trimbanen bij zal krijgen. De wandelaars startten zaterdag op ruim 900 startplaatsen en op een enkele uitzondering na liepen alle deelne mers de voorgeschreven tien kilometer uit. De organisators toonden zich zaterdagavond tevre den over het aantal wan delaars. Het ligt in de bedoeling om hiervan een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Van de 225.000, die de trimdag zaterdag op leverde (iedere deelne mer moest 1,betalen) blijft netto circa 160.000 over, waarvan in totaal 30 nieuwe trimbanen kunnen worden aange legd. Met de reeds be staande 84 banen komt het totaal op 114. In Zee land liepen 6.168 mensen mee, in heel Brabant 29.769. (Zie ook pagina 3) 4 ATHENE (DPA/RTR) Griekenland wil een herzie ning van de regeling met de Verenigde Staten over het ge bruik door Amerika van lucht machtbases in Griekenland. Er is een Grieks-Amerikaanse commissie ingesteld om na te gaan of de Griekse wetten en de souvereiniteit van Grieken land voldoende gewaarborgd worden onder de huidige over eenkomst, zo heeft de Griekse staatssecretaris van buiten landse zaken, Xanthopoulos- Palamas meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) Voor de finale van het toernooi om de Europese beker tussen Ajax en Internazionale zullen geen kaarten in de voorverkoop komen. Het aantal kaarten dat de KNVB aan Ajax heeft toe gewezen, is niet toereikend om de normale verkoopadressen in te schakelen. Sinds het vast stond dat Ajax de finale zou spelen, krijgen voorzitter Van Praag en pen ningmeester Timman per dag gemiddeld 200 telefoontjes met verzoeken om kaarten. Deze bestuursleden van Ajax hebben dan ook een automatisch ant woordapparaat op hun toestel ingeschakeld, dat zegt dat geen kaarten beschikbaar zijn. Het bestuur van Ajax wil de toegewezen kaarten verdelen onder de werkende-, buitenge wone- en ondersteunende le den, de houders van obligaties en seizoenkaarten. Onderzocht zal worden in hoeverre de hou ders van registratiekaarten in deze regeling kunnen worden betrokken. Verzoeken om plaatskaarten van belangstellenden die bui ten de genoemde groepen val len, zullen door Ajax niet in behandeling kunnen worden genomen. Officials van de KNVB zullen zich voor kaarten moeten wenden tot de KNVB, die de kaarten pas na 12 mei beschikbaar zal stellen. HOUSTON IS TEVREDEN (Van onze redactie buitenland) PABUS Frankrijk heeft er in toegestemd, dat Enge land, Ierland, Noorwegen en Denemarken tot de EEG zullen toetreden. Bij het re ferendum, dat daarover gis teren is gehouden, moest president Pompidou echter een onverwacht hoog per centage stemonthoudingen op de koop toe nemen. Van de ongeveer dertig mil joen kiesgerechtigden heeft 60,6 procent zijn stem uitgebracht. Van dat percentage zei 67,5 procent „ja" tegen de uitbrei ding van de EEG en 32,5 pro cent „neen". Het hoge percentage stem onthoudingen heeft Pompidou te wijten aan de voormalige presidentskandidaat Frangois Mitterand, die de Franse socia listen had opgeroepen zich van stemming te onthouden. De Franse communisten hadden er op aangedrongen radicaal „neen" te zeggen. DEN HAAG (ANP) Bij een roofoverval op dc juwe lierszaak W. van Duin aan dc Korte Poten in Den Haag is zaterdagmiddag de 71-jarige juweliersvrouw E. P. van Duin- Ringlever gewond door een ge weerschot van een der twee overvallers. De kogel verwond de haar aan de hand en aan liet voorhoofd, waar hij langs schampte. De overvallers namen, toen het schot Was gevallen, de be nen zonder iets te kunnen mee nemen. De echtgenoot van me vrouw Van Duin achtervolgde de overvallers nog een eind op straat, daarbij geholpen door een automobilist, maar raakte een paar straten verder het spoor bijster. Mevrouw Van Duin is in een ziekenhuis aan haar verwon dingen behandeld en kon daar na naar huis gaan. DEN HAAG (ANP) Een in maart ge houden representatieve steekproef heeft aan het licht gebracht, dat 71 procent van de Ne derlandse bevolking een verdere stijging van de werkloosheid verwacht. Van degenen, die aan de steekproef hebben deelgenomen, ver wachtte 15 procent een gelijkblijvende en 14 procent een verminderende werkloosheid. De AVRO heeft deze enquête in samen werking met het bureau P.. Lagendijk, gehou den ten behoeve van een radioprogramma over werkloosheid, dat gisteren is uitgezonden. Als oorzaken van de huidige werkloosheid ziet men: de verkeerde aanpak van de overheid (27 procent), internationale oorzaken (80 pet.), te hoge looneisen van de vakbonden (16 pet.), slechte bedrijfsvoering door de ondernemers (16 pet.), de vele gastarbeiders (12 pet.), de mentaliteit van de werklozen zelf (8 pet.). (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De vluchtleiding in Houston toonde zich gisteravond zeer tevreden over de resultaten van de drie maanexpedities van de astronauten Duke en Young. Ook de derde maanwandeling die twee uur bekort uitein delijk toch doorgang kon vinden, verliep met succes. Tegen half drie vanacht zou de maanlander Orion opstijgen om twee qur later te koppelen aan het moederschip Caspar. Bij het afsluiten van deze editie was nog niet bekend of de Orion de maan veilig en wel verlaten had. Vooral het starten van de hoofdmotor van de Apollo, dat vanochtend moet gebeuren om de astronauten uit de aantrekkingskracht van de maan te bren gen, werd met spanning tegemoetgezien, vanwege de moeilijk heden van de Caspar vlak voor de landing op de maan. Zaterdag maakten de astro nauten Duke en Young een tocht van zeven uur cn 12 mi nuten op de maan, .de langste excursie tot du -.^ 'h de ge schiedenis v andJTOmtevaart. De geleerden in Houston zijn zeer ingenomen met het resul taat van deze tocht. Bij de „buit" van de eerste twee uit stapjes „56 kilo stenen en bo demmonsters" is een steen ter grootte van een voetbal, waar volgens Duke kristallen inzit ten. Houston hoopt dat deze steen van vulkanische oor sprong is. Bij de verzameling stenen van de astronauten zijn waarschijnlijk exemplaren die 3,5 miljard jaar oud zijn en dus uit de vroegste geschiedenis van de maan stammen. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG De spelers van Middelburg, vooral de ou deren, konden het nauwelijks geloven. Him vereniging, die in de bloeiperiode 3 landstitels be haalde en het Ajax van het amateurvoetbal was genoemd, was naar de tweede klas gede gradeerd. De verbijstering en terneer geslagenheid was alom. Maar ondanks alle ellende was er toch ook een glimpje hoop in de Middelburgse harten. Hoop op de toekomst, die met de ge reedstaande talentvolle jeugd veroverd moet worden. Die jeugd zal echter wel in de tweede klas moeten beginnen. IN DE ALKMAARSE binnen stad is een corsetteriezaak uit gebrand. De band sloeg over naar een boekhandel en een parfumeriezaak. De schade be draagt ruim f 200.000. Gisteren begonnen Duke en Young enthousiast aan de der de trip, hoewel het harde werk op de vorige dag hen bloeden de vingertoppen in de nauwe handschoenen had opgeleverd. Het derde uitstapje moest nog zo'n 45 kilo maangesteente opleveren. Young en Duke slaagden er in de rand van de „North Ray" krater te berei ken, die 400 meter diep moet zijn. Hun karretje kwam zon der veel moeite aan de krater rand, in tegenstelling tot de missie van de Apollo-14 astro nauten, die hun pogingen om de ongeveer even grote „Co ne" krater te beklimmen, moes ten opgeven. Young meldde Houston dat hij zo dicht mogelijk aan de rand van de krater stond en toch de bodem niet kon zien. Terwijl de Apollo-commandant over de helling liep, verloor hij een van de zakken waarin hij stenen verzamelde. Bij het op pakken struikelde hij en viel hij vloekend op de maanbodem. Vanuit geologisch oogpunt be zien zou het bij de krater ver zamelde materiaal en gegevens het interessantste van deze reis moeten zijn. HILVERSUM (ANP) Bij het beoefenen van parachute springen boven de Leusderhei- de bij Soesterberg is gisteren een man, afkomstig uit Amster dam en lid van de parachutis tenclub „Icarus", om het leven gekomen. Zijn parachute noch zijn reserveparachute waren opengegaan. Het slachtoffer, de 38-jarige N. M. van Diemen uit Amster dam, kwam terecht op een be- tonvloer op een militair ter rein. Vermoed wordt, dat de man bewusteloos is geraakt en daardoor geen kans meer heeft gezien zijn parachute of zijn reserveparachute open te trek ken. De man, een ervaren para chutespringer, maakte een vrije val van een hoogte van 800 me ter. HEERLEN (ANP) De 20 jarige C. B. uit Waubach lieeft tegenover de politie bekend een man uit Nieuwenhagen (bij Heerlen) te hebben gewurgd. Het lijk van de gewurgde man. de 33-jarige W. S-, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door een voorbijganger in Nieuwenhagen achter een struik aangetroffen. Enkele uren later hield de politie B. aan. De verdachte heeft bekend, dat hij met het slachtoffer een aantal cafés in Nieuwenhagen had bezocht, waarna men een bezoek aan een patatzaak had gebracht. Bij die gelegenheid had de verdachte gezien, dat het slachtoffer 150.in zijn beurs had. Onderweg naar het volgende café had hij het slachtoffer de beurs ontfutseld, enige tijd daarna ontdekte deze de diefstal en er ontstond een handgemeen, waarbii het slacht offer werd neergeslagen. Ver volgens kneep hij hem de keel dicht, aldus de verdachte, die verder verklaarde zijn slacht offer aarde en gras in de mond te hebben gestopt met het be kende gevolg. Vervolgens had hij W. S. achter een struik ver borgen en de beurs weggegooid. Een politiehond heeft de porte monnee later teruggevonden. Pippi Langkous te paard temidden van vele fans in het oude RAl-gebouw in Amster dam, waar de jonge filmheldin gisteren eregaste was. WASHINGTON (RTR) Het Amerikaanse geboortecijfer is vorig jaar tot het laagste ni veau gedaald sinds in 1820 een begin werd gemaakt met het vastleggen van de gegevens. (ADVERTENTIE) Verzend direct""I deze bon N.V. RENTOKIL CHEMIE Volmerlaan 9 Rijswijk Z.H. I Telet. (070) 90 07 07 Zend mij uitvoerige gegevens over bestrijding van houtworm, zwam I en schimmel. Naam Adres Plaats Telefoon

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1