Nieuwe hoop op berging slachtoffers vliegtuigramp IN HET BISDOM-ROERMOND Conflicten stapelen zich op VS-BOMBARDEMENT OP HAVEN THANH HOA Treffen tussen politie en demonstranten Gratis reizen 8-Daagse vakanties in eigen land 2 dagen in mei opuw65+kaart EXPEDITIE NAAR WRAK OP WEST-IRIAN? Acht doden bij brand in ziekenhuis BIJ PELGER - EMMEN Bewaking Indonesische ambassade verscherpt Ud Bisschop Gijsen Misdadig TSJECHOSLOWAKEN VIERDEN FEEST V, binnenland buitenland 11 EENS „CORRIGEREN" delig uit met NS „OPEN KERK" voordelig uit met NS Na ijshockeyzege Zaterdag 22 april 1972 13 jp (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG De vondst door Indonesische studenten van een oud vliegtuigwrak in het Karstensgebergtc van West-Irian (Nieuw Guinea), heeft in Den Haag nieuwe hoop gevestigd op de berging van de stoffelijke resten van zeven Nederlandse inzittenden van het vliegtuig. Volg'ens de eerste berichten (zie dit blad van gisteren) hebben de stu denten ook geraamten gevon den. Het staat wel vast dat het hier gaat om de wrakstukken van de luchtmacht-Dakota X- 11 die op 28 juni 1962 in slecht weer verongelukte. Het vliegtuig was op weg van Me- rauke naar Biak en het onge luk gebeurde in het Karstens- gebergte. Een van de meest ontoegankelijke delen op de vliegroute. Later is aangeno men dat het vliegtuig tijdens een onweersbui tegen en berg top is gevlogen. Aan boord bevonden zich, behalve de be manning, de echtgenote en ba by van de marineofficier Ver burg, een Indonesische krijgs gevangene wiens naam onbe kend is en diens geleide, de soldaat D. de Klerk. De be manning bestond uit luitenant- vlieger L. N. Bieger, adjudant P. H. Rudolph, sergeant-ma joor J. Akkerman en sergant-l J. Boshard. Toen de Dakota X-ll op Biak niet kwam opdagen, hebben luchtmacht en marine grote opsporingsacties gehouden, zonder resultaat. In 1963 echter werd het wrak per toeval ontdekt door de vliegende missionaris pater Steltpol. Diens gegevens wa ren echter zo vaag dat geens zins vaststond dat het hier om een Nederlands vliegtuig ging. (Men moet hierbij bedenken dat Nieuw-Guinea vol ligt met Amerikaanse vliegtuigwrak ken uit de tweede wereldoor log). Wel wist pater Steltpol te meiden dat een deel van het wrak boven een ravijn hing en dat er ook wrakstukken lagen op de helling. Hierna is jarenlang niets van de X-ll vernomen. Nieuw Guinea ging inmiddels over in Indonesische handen en werd West-Irian. Een belangrijke datum in de geschiedenis van het X-ll- mysterie werd tenslotte 25 september 1969. Op die dag werd het wrak wederom toevallig herontdekt door een missievlieger. Ditmaal was het de Zwitser Röling die het zag. Maar Röling deed nog wat: hij fotografeerde de wrakstukken. Aan de hand van zijn foto's werd het wrak positief geïdentificeerd als dat van de X-ll. Op de foto's was zelfs het rood-wit-blauwe her kenningsteken op het straart- stuk te zien. -Sindsdien loopt bij de Indo nesische regering het Neder landse verzoek de slachtoffers te gaan bergen. Onlangs werd vanuit Nederland gepleit voor de uitrusting van een Neder lands-Indonesische expeditie. De luchtmacht had daartoe al geruime .tijd een man „stand by" staan. Nieuw-Guinea-spe- cialist Vic. de Bruyn (de be roemde Jungle Pimpernel uit de boeken van Antohny van Kampen) verklaarde dat het wrak slechts vier zij het uiterst zware dagmarsen verwijderd lag van de missie- vliegstrip bij Llaga. Van Indonesische zijde wa ren bezwaren tegen Neder landse deelname aan zo'n ex peditie en feitelijk wachtte men in Den Haag nog steeds op definitief uitsluitsel toen gisteren het verrassende be richt van de vondst kwam. Men hoopt nu dat de Indo nesiërs hun medewerking wil len geven aan een waardige begrafenis van de slachtoffers van deze ramp die zoveel ja ren een schrijnend mysterie was, niet in het minst voor de nabestaanden. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND/SITTARD/UTRECHT Terwijl gisteren ook de kerngroep van „Open Kerk" fel reageerde op de brief die bisschop Gijsen van Roermond voor roepingen dag morgen aan zijn bisdom heeft geschreven, werd ook een rapport gepubliceerd van de gesprekken die de bisschop inmiddels met de top van zijn bisdom heeft ge voerd. Die gesprekken hebben volgens het rapport aange toond, dat de opvattingen zover uiteenlopen, dat het bij zonder moeilijk zal zijn tot een werkbare situatie in het Limburgse bisdom te komen. bracht kurmen worden. Er is nauwelijks enige ge meenschappelijkheid gegroeid en de onzekerheid over de toekomst en het persoonlijk onbehagen zijn niet verdwe nen. Er is geen werkinspiratie gevonden, eikaars werkelijke bedoelingen kwamen niet over, men verstaat elkaar zelfs niet. Het rapport Is uitgebracht aan de Roermondse diocesane pastorale raad, die hierover volgende week zaterdag, met bisschop Gijsen, zaï spreken. Het betreft hier een evaluatie van de gesprekken tussen enerzijds de bisschop en an derzijds het kathedraal kapit tel, de centrale commissie van de diocesane pastorale raad, de agendacommissie van de dekensvergadering en de hoofden van dienst (de pasto rale diensten) Men is niet vender gekomen dan een formeel stellen van ingenomen standpunten, aldus de evaluatie. Er zijn duidelijk twee visies na-ar voren geko men, twee waarde-prioriteiten, twee terminologieën en twee werkmethoden, welke zo zeer verschillen, dat zij niet op korte termijn tot elkaar ge- Uit de gesprekken met de bisschop is duidelijk gewor den, dat ook volgens mgr. Gij sen zelf zijn benoeming moet worden gezien als afkeuring van het pastorale beleid, niet alleen in het bisdom Roer mond, maar ook in de hele Nederlandse kerkprovincie. Hij heeft zijn benoeming dan ook in dat licht aanvaard. Hij Bisschop Gijsen en de topfiguren in zijn bisdom (kapittel), dekens etc.) denken en spreken op twee zo verschillen de golflengten, dat er volgens de medewerkers van de bis schop van een vruchtbare samenwerking voorlopig eigenlijk geen sprake kan zijn- Dat is zonder meer een erg trieste con clusie- Triest voor de kerk in het Limburgse, maar ook voor de Nederlandse kerkprovincie. Immers, bisschop Gijsen heeft er in de gesprekken met zijn medewerkers (maar in de visie van de bisschop mogen deze mensen nauwelijks meer zo he ten) geen misverstand over laten bestaan dat hij alles zal doen om het pastorale beleid in ons land om te buigen in de lijn van paus en curie, dat wil zeggen op veel essentiële punten te torpederen. Een bereidheid tot collegiale samenwerking met de andere bisschoppen, zoals mgr. Simonis wèl heeft kunnen opbrengen, is van deze bisschop eenvoudig niet te verwach ten. Het ergste is deze gang van zaken echter voor de kerkge meenschap zelf, voor het kerkvolk, de mensen die zich op een of andere manier met de kerk verbonden voelen of weten. Het was voor veel gelovigen (ook al gaan ze niet elke zon dag meer naar de kerk) al moeilijk en verwarrend genoeg. Er yvas al een zekere polarisatie tussen flink vooruitstrevend en uiterst behoudend. Maar juist in dat spanningsveld groeide naar onze mening toch langzaam maar zeker een stukje op nieuw geïnspireerde kerkgemeenschap, die de wereld van vandaag weer iets te zeggen heeft. Dat groeiproces met vallen en opstaan wordt door het optreden van bisschop Gijsen ernstig verstoord. De meningen verharden zich en een dialoog wordt steeds moeilijker. In parochies, in gezinnen, maar vooral in de harten van veel mensen extra-verwar ring gezaaid worden, die niet nodig was geweest. Dagelijks zijn er doden te betreuren op de steeds voller rakende wegen- De verkeersonveiligheid neemt hand over hand, of zo men wil meter voor meter toe, zelfs zo dat velen een onbehaaglijk gevoel krijgen als ze de weg op moeten. Herhaaldelijk wordt er door de overheid en door instanties als het Verbond voor Veilig Verkeer op gewezen, dat die on veiligheid alleen bestreden kan worden indien de wegge bruikers zich zo goed mogelijk aan de (verkeers)regels hou den. Dat het met die „gezonde mentaliteit" nog maar drc gesteld is bleek weer overduidelijk na een dag van inter controle door de Brabantse politie. Van de in totaal 45" controleerde voertuigen vertoonden er maar liefst 386 ander technisch gebrek. Daarbij kwamen gladde banc'- ondeugdelijke remmen als toppers naar voren. Voor on voel een totaal onbegrijpelijke zaak. Dat iemand met ziji gen leven speelt is verwerpelijk, maar spelen met het leven van een ander is misdadig. is het eens met de bedenkin gen vam paus em curie tegen kerkvisie, verkondiging en in terpretatie van het evangelie zoals die hies- in Nederland gemeengoed worden. Volgens paus, curie en mgr. Gijsen is niet het hele pasto rale beleid in het geding, maar wel bepaalde tendensen, wel ke de gelovigen in -verwarring zouden brengen. Mgr. Gijsen omschrijft die tendensen als volgt: A. neiging naar te grote lo kale autonomie der Neder landse kerk. B. neiging om priesters en leken te sterk te betrekken bij de opbouw van het pastorale beleid in een zoeken naar vor men van gezamenlijke verant woordelijkheid. C. neiging om verkondiging en interpretatie van het evan gelie te sterk af te stemmen op mens en maatschappij. D. neiging om helt priester ambt te functioneel te bena deren, zowe] in opleiding als in het praktische werk. Deze tendensen zullen vol gens paus, curie en bisschop Gijsen de Nederlandse kerk eventueel buiten het geloof van de "catholica", d.i. de uni versele kerk, voeren. In de gesprekken niet de diverse instanties heeft mgr. Gijsen een serie uitgangspun ten aangegeven voor zijn be leid. Daarin zegt hij onder meer, dat de eerste taak van een bisschop is de "sensus ca- tholicus" vanuit de wereld kerk in te brengen in de loka le kerk. En daarbij is de lijn van boven naar beneden, paus - wereldepiscopaat - dio cesane bisschop, fundamentcel. Afwijkingen in de lokale kerk moeten gecorrigeerd worden. Voor de diensten en de ka ders in het bisdom geldt de gewetensnood - en de daaruit voortvloeiende noodzaak van vervanging - niet, want de hoofden van dienst en de de kens enz. dragen geen eerste en laatste verantwoordelijk heid. De conclusie der gespreks partners van de bisschop is dan ook, dat gezamenlijke verantwoordelijkheid voor mgr. Gijsen geen vlees en bloed is. Dit betekent dat on der zijn leading in het bisdom hat groeikiarabter van het be leid zal verdwijnen en dat er geen ruimte zal zijn voor een mondige eigen bijdrage van priesters en leken. Zij merken verder op, dat van alle kanten zoveel moge lijk opening van zaken is ge geven rond de benoeming van bisschop Gijsen, maar dat de toelichting van de bisschop zelf geen werkelijke verhelde ring heeft gebracht. Zij voe gen eraan toe, dat zijn ant woorden een zeer. formele in druk maken en ongeschikt (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dns Inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg v.a. f189.- Twente v.a. f237.- Friesland v.a. f265.- Montferlanc v.a. f244.- Brabant v.a. f275.- Zeeland v.a. f 273.- Drente v.a, f 259.- Noofd-Holland v.a. f 260.- "rijzen vanaf elk station i Nederland. ag op uw station de hure „8-Daagse 1 kantiereizen 1972". jfg zijn in een sfeer van persoom lijke betrokkenheid en zorg voor geloofwaardigheid van de kerk. Zijn motivering en aam vaarddng van zijn benoeming en wijding in Rome getuigt van een mystiek, die onbegrij pelijk is voor de gesprekspart ners. Volgens hen hecht de bisschop meer waarde aan de beoordeling door Romeinse in stanties dan aan die van de verantwoordelijke baders in bisdom en kerkprovincie. De gesprekspartners kunnen ook niet de visie van mgr. Gijsen delen, dat de H. Geest soms werkt via of dank zij manipulaties. Een bijzondere moeilijkheid wordt volgens hen opgeroepen door het feit, dat de bisschop met dezelfde woorden iets an dere bedoelt don verstaan wordlt. Als voorbeeld noemen zij onder meer, dat open en eerlijk overleg iets anders be tekent binnen het kader van een groeiend beleid dan bin nen de opstelling van de bis schop ais eerste en laatste ver antwoordelijke. Uit de stukken voor deze vergadering blijkt tenslotte, dat de pro-mmtius in ons land, mgr. Angelo Feüci, tot dusver niet heeft geantwoord op het verzoek van de diocesane pas torale raad om van rijn kant voor zover mogelijk opening van zaken te geven inzake de benoeming van de bisschop. De kerngroep "Open Kerk" schrijft in een open brief aan de bisschop in antwoord op diens brief dat een kerk, zoals de bisschop die schetst óf be angstigend en desintegrerend en dan mensmisvormend werkt, óf niet ernstig wordt genomen (vooral door jonge ren). De briefschrijvers ver wijten mgr. Gijsen een supra- naturalistlsch en eenzijdig verticaal kerkbeeld, dat voor grote groepen priesters onaan vaardbaar zou rijn. Een van de passages in de brief van bisschop Gijsen, waarin een aantal priesters een dermate ernstige veroor deling lezen van hun eigen pastorale werk, dat zij de brief niet zullen voorlezen of hebben teruggestuurd, luidt: „Juist nu zoeken wij heldere tekenen van de Heer en be trouwbare getuigen van de kerk, mensem, die niet vechten om eigen hachje, die geen fij ne en menselijk zinvolle po sitie in de maatschappij na streven, die niet hun eigen ideeën willen verkopen als die van de Heer en Zijn kerk, maar die als celibatairen om wille van het Rijk der Heme ten alles willen prijsgeven voor Gods bedoelingen met hen en voor het heil van de wereld..." Opmerkelijk is verder dat bisschop Gijsen voor roepin gendag een aparte brief heeft geschreven, los van het korte schrijven dat de Nederlandse bisschoppen gezamenlijk voor die dag hebben geschreven. KEULEN (DPA) Acht pa tiënten van een ziekenhuis in het Duitse stadje Düren bij Keulen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een brand in de afdeling voor geestelijk gehandicapten. Volgens de po litie en brandweer zijn de acht gestikt nadat in een slaapzaal door nog onbekende oorzaak brand uitbrak die later over sloeg op de psychiatrische af deling. Omdat de hoofdingang ge sloten was en de ramen door de patiënten zelf niet konden worden geopend, konden zij zichzelf niet in veiligheid brengen. Brandweerlieden en verplegend personeel hebben meer dan 30 patiënten gered. Een woordvoerder van de brandweer heeft het vermoe den geuit dat de brand is ont staan doordat een van de pa tiënten in bed heeft gerookt. (Van onze redactie buitenland) SAIGON-HANOI Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft bekendgemaakt De ambtenaren van de Zweedse posterijen hebben een paar drukke $n lastige dagen achter de rug. Meer dan 4000 Zweden uit het hele land hebben lege weggooiflessen en bierblikjes ver zameld en per postpakket opgestuurd naar de regering aan de de nationale milieuraad en fabrikanten. (Van onze redactie binnenland) EMMEN De Industrie bond NVV heeft gisteren tele grammen gestuurd naar de burgemeester van Emmen en de commissaris der koningin in Drente, waarin deze bond zegt „met afschuw kennis te hebben genomen van het krachtdadig optreden van een groot aantal politiemannen te genover demonstranten die hun solidariteit wilden betui gen met stakende werknemers bij Peiger". Het was vrijdagochtend tot een treffen gekomen, omdat, volgens de politie, 150 tot 200 werknemers uit andere bedrij ven de werkwilligen bij Pei ger waar al enkele weken door een aantal werknemers wordt gestaakt wilden belet ten het bedrijf binnen te gaan. Het posten voor de poort komt dagelijks voor. De ongeveer 30 ontslagen werknemers hadden vrijdagmorgen hulp van bijna 200 man uit andere bedrij ven. Volgens de politie wildoen de mannen niet voldoen aan het verzoek van een inspecteur van politie om de weg vrij te maken. De districtsbestuurder van de Industriebond NVV, de heer A. Langenbeek, zou de werknemers ook niet hebben aangespoord weg te gaan. De politie greep toen in met Ongeveer 30 man. Er werd overvloedig gebruik gemaakt van de wapenstok. Nadat de stakers en anderen waren ver wijderd, konden de vrijwilli gers het bedrijf binnengaan. De industriebond NVV zegt in het telegram aan de burge meester van Emmen en aan de commissaris der koningin dit optreden ten sterkste te ver oordelen. „Zonder noodzaak werd op de openbare weg door de politie dermate provo cerend opgetreden tegenover de demonstranten, dat ver scherping van het conflict wordt gevreesd". (ADVERTENTIE) STAATSSECRETARIS Van Stuivenberg (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat het wets ontwerp Centrale Personen Administratie („databank") nu toch aan de staatscommis sie voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer zal worden voorgelegd voor ad vies. In mei kunt n met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met nw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. dat Amerikaanse B-52 bom menwerpers vrijdag diep in Noord-Vienam zijn doorge drongen en de omgeving van de havenstad Thanh Hoa heb ben gebombardeerd. Thanh Hoa ligt op 145 km ten zuiden van Hanoi. Het was voor de tweede keer deze week dat B-52 bom menwerpers Noord-Vietnam bombarderen. De vorige raid was gericht tegen de haven stad Haiphong en Hanoi. Een woordvoerder weigerde te zeggen hoeveel bommen werpers aan de aanval deelna men. Al eerde-r op de vrijdag hadden Noordvietnamese artil lerie en Amerikaanse vliegtui gen de stad An Loc op 110 kilometer ten noorden van Saigon, in hun touwtrekkerij om het bezit van de provinci ale hoofdstad, tot een puin hoop gemaakt. De digtrictsstad Hiep Doec (bij Danang) viel in Noordvoetnamese handen. Op pamfletten die in An Loc zijn verspreid heeft de Vietcong - gezegd dat ze van de stad zijn voorlopige hoofd stad maakt. De Noordvietnamese autori teiten verwachten kennelijk zware Amerikaanse luchtaan vallen op de hoofdstad Hanoi. Buitenlandse diplomaten zijn in de nacht van donderdag op vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden waar htm werd verzocht vrou wen kinderen en personeel dat niet onmiddellijk bij de hand moet rijn binnen 72 uur uit Hanoi te evacueren. Andere buitenlanders is ver zocht voortdurend voor drie dagen levensmiddelen bij de hand te hebben, evenals kle ding en persoonlijke papie ren. PRAAG (RTR) Een grote eenheid oproerpolitie, ge steund door een waterkanon, heeft donderdagavond duizen den opgetogen Tsjechoslowa- ken voorzichtig uit het cen trum van Praag geleid, terwijl zij de overwinning vierden van het nationale team op het ijshockeyteam van de Sovjet- Unie (De overwinning op de Russen leverde Tsjechoslowa- kije voor het eerst sinds 1949 het wereldkampioenschap) De grote politiemacht, gehelmd en met de wapenstok, begon de uitzinnige menigte langzaam de verschillende zij straten in te leiden. De agen ten hadden duidelijk opdracht gekregen indien mogelijk ge weld te vermijden en hoewel vele feestvierders de politie pestten en uitfloten kwam ze slechts een enkele keer in ac tie om treuzelaars met een flinke tik in de goede richting te helpen. (van onze redactie binnenland) DEN HAAG/WASSENAAR De politiebewaking van de In donesische ambassade in Den Haag en van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar is verscherpt. De reden daarvoor is dat de Zuid- molukse gemeenschap in ons land dinsdag 25 april de pro clamatie van de Republiek der Zuid-Molukken, dan 22 jaar geleden, herdenkt. Duizenden Zuid-Mollukers zullen die dag naar de Houtrust-hallen in Den Haag komen voor de officiële herdenking. Dinsdagavond is er een demonstratieve klaag- dienst op Plein 1813 in Den Haag. J Sjonge, vrienden van 't heelal en medezwammers in de ruimte, wat een paniek toch. En een spanning. Maar hoi! De centen liggen nog niet allemaal in het water. Er mocht uiteindelijk toch geland en op de maan gereden wor den. k En dan te weten zo legde een kenner het ons uit dat het hele probleem ongeveer hierop neer komt, dat een ge zin zijn vakantie niet laat doorgaan omdat er misschien wel eens een lek in de reser veband zou kunnen zitten. k Jawel, maar daarboven vind je niet zo gauw een audodea- ler, die eventueel een nieuwe band kan leveren. Ze vinden daarboven alleen maar stomme stukken steen, voor de weten schappers. k Po-lleke doet niet moeilijk, maar 't Apolleke des te meer. k „Peyton Place dient op de lijst van soft drugs te worden geplaatst". (Dit is een stelling van de heer R. M. Lapré, die in Tilburg promoveerde tot dr. in de economische weten schappen). k Voor de doordraver van de ze week ga ik op de sportieve toer. Bet wordt Eddy Merkx, die man blijft winnen. k En dan die soldaten, dat eet maar gevulde koeken. Ik vind dat ook niet bijster gezond, moet ik zeggen. Maar er is na tuurlijk veel meer niet meer gezond. k tieren, heren, denk om de ondergang van de B-compag nie k Dikke buiken staan natuur lijk ook niet bij de gewone Jan Soldaat. Bij officieren is dat wat anders, zeg noü zelf! k Een slager in mijn omgeving dacht: Kom, laat ik ook eens gevolg geven aan de oproep van onze premier tot matiging. En hij zette in zijn reclamefol der: „Antwoord aan premier Biesheuvel; Wij verlagen onze prijzen". Mooi hè? k Maar pal daaronder stond wel in wat kleinere letters: „Aanbieding tot en met don derdag". De slager denkt ook: al te matig is buurmans gek. Voor het overige ga ik mij In dit weekeinde wijden aan het genot van zaken als hier onder afgebeeld: prille bloe sems. Het is er nog, en je weet maar nooit hoe het daar over 10 jaar mee staat. U hoeft daar overigens echt geen lange autoritten voor te maken. Een wandeling is ge noeg. Dat komt trouwens goed uit: het is nationale trimwan- deldag vandaag. Loop ze! MERIJN (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9