Concentreer in haven Breskens vissers SCHADE AAN KABELS 6 a 8 MILJOEN Vragen over ambtenaren Ir. Peters: er is zoiets als een wet op behoud van ellende Zeeuwse Staten KAMPEREN OP BOERDERIJ PROVINCIALE STATEN NA LANG DEBAT: Motie over behoud leraren opleiding Subsidie voor veer te Zijpe J Plaats- Koele lente „TECHNIEK NIET HET ANTWOORD OP ONZE VERVUILINGSPROBLEMEN" OM DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN Hulster kunst eervol vermeld Raad Kapelle over sluiting Oosterschelde erpen Popelend hart voor beleggers. stad streek Deze week actueel in WEEKEND DIENST MENINGEN MOTIEYEN CONTROLE VAN MOTOR VOERTUIGEN Omzetting Flatgebouw Marcel Peeters n.v. biedt U een boeiend project in het hart van de industriepool Antwerpen: HOTELSUITES. Een waardevaste belegging, 11,5% verzekerd rendement. Interessante fiscale voordelen. Verhuring en beheer behartigd door eigen Beheercentrale. BONGraag ontving ik vrijblijvend verdere inlichtingen over deze belegging. V Zaterdag 22 april 1972 3 (ADVERTENTIE) Is de supermarkt middenstands moordenaar? Hoe stil'twas in Nederland tijdens Benfica-Ajax. Zweden krijgen hekel aan Nederland. Een vreemde ziekte: de oranjeklant. Voorts: Humor/ Veel Fotonieuws/ Informatierubriek Memo/ Meisje van de Week. Let op: vanaf nr. 19 extraTripTips voor zomer, weekend en vakantie. Panorama is Nederlands grootste geïllustreerde weekblad. Overal te koop. (Van een onzer verslaggevers) 'MIDDELBURG In een motie, die met 29 stemmen voor en 12 stemmen tegen is aangenomen hebben provinciale staten gisteren er bij Gedeputeerde Sta ten op aan gedrongen elke mogelijkheid aan te grij pen om de concentratie van visserijhavens in Bres kens te bevorderen. TERNEUZEN Voor redactionele aangelegen heden kunt u zich van daag en morgen wenden tot: T. Verlind, Hulst 01140-3103 (Zeeuwsch- Vlaanderen)en T. Koopman, Middelburg, 01180-7438 (voor de Midden-Zeeuwse zaken) Dit betekent, dat het provin ciaal bestuur van Zeeland meer zal moeten zijn dan bemidde laar. Het besluit hiertoe werd met veel moeite en na een debat van haast tweeëneenhalf uur genomen. Het was ook een moeilijke beslissing, omdat men niet kon terugvallen op het rapport „Studiecommissie Visserijha vens Zeeland", waarin geen de finitieve conclusies stonden of op de mening van Zevibel om dat deze visserijorganisatie in deze zaak geen eensgezind standpunt heeft ingenomen Provinciale staten moesten het daarom alleen zien op te knap pen. Over het zoeken van de op lossing waren de meningen verdeeld. De statenleden van PvdA, KVP, D'66 en VVD wa ren voorstander van het duide lijk kiezen van Breskens als de belangrijkste Zeeuwse vissers haven in de toekomst. De me ningen binnen de CHU-fractie waren verdeeld, hetgeen ook tot uiting kwam tijdens de stemming over de motie, waar bij twee CHU'ers tegen de mo tie stemden en vier voor. De AR-fractie vond dat met een eventuele keuze van Bres kens of Vlissingen gewacht dient te worden tot toekomstige ontwikkelingen meer duidelijk heid brengen over de vraag of en zo ja waar concentratie no dig is. De SGP was van mening dat de gedachte aan concentra tie van visserijhavens maar he lemaal van de baan moet. Uitvoerig werden de voor- en nadelen van een keuze van Breskens of Vlissingen als de toekomstige centrale vissers haven afgewogen. Door de he ren N. Filius (PvdA), C. van Waterschoot (die sprak namens PPR en D'66), drs. W. Dusar- duin (KVP) en J. Hoekstra (VVD) werd de voorkeur voor Breskens gemotiveerd door te wijzen op de goede accommoda tie van de vissershaven van Breskens, de verschillen in in vesteringen, die gedaan moeten worden om de concentratie waar te kunnen maken, de ar beidsmarkt van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die hard een im puls nodig heeft, de ruimte in Breskens voor de vestiging van nieuwe vis ver werkende bedrij ven en de EEG-bepalingen, die de keuze van Breskens in de hand werken. De voorstanders van Bres kens lieten zich niet afschrik ken door de voorzichtige hou ding van de heer Van Benne- kom (AR), door het afwijzen van de concentratiegedachte door de heer F. Dieleman (SGP) of door de twijfels die gedepu teerde J. van den Bos naar voren bracht. Overigens was de heer' Van den Bos de enige gedeputeerde die tegen de mo tie stemde. „Vooruitzien vraagt om dui delijke daden en stellingname op dit moment," was echter het oordeel van de heer W. Don (PvdA), waarmee hij de me ning van het gros der staten leden vertolkte. (Van onze correspondent) TERNEUZEN lil het ka der van de regionale actie heeft de gemeentepolitie te Terneuzen donderdag ruim vierhonderd motorvoertuigen gecontroleerd op deugdelijk heid van banden, stuurinrich ting, clignoteurs enz. Er werden enikele processen- verbaai opgemaakt tegen de bestuurders van wie het voer tuig niet aan de gestelde eisen voldeed. Vooruitzichten voor zondag en maartdag opgesteld door het KNMI cup vrijdag om 18 uur: droog ein vrij zonnig. Tempe raturen iets beneden nor maal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal ur.en zon: 4 of meer. Min. temp. van 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp, van 0 tot 3 graden onder nor maal. Kans op een dorge peri ode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag Aantal uren zon: 4 of meer. Min temp. van 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden Konstanz 281 pi 1, Rheinfel- den 235 - 8, Straatsburg 250 - 4, Plittersdorf 401 pl 9, Maxau 459 pl 14, Plochingen 146 - 2, Mannheim 268 - 4, Steinbach 135 - 14, Mainz 272 - 9, Bin- gen 175 - 4, Kaub 196 - 5, Trier 304 onv., Koblenz 216 onv., Keulen 194 pl 6, Ruhrort 352 pl 9, Lobith 96 onv., Pan- nerdense kop 935 - 3, Nijme gen 762 - 9, IJsselkop 871 onv., Eefde IJssel 409 - 9, Deventer 288 - 8, Monsin 5466 - 16, Borgharen 3980 - 44, Belfeld 1171 - 18, Grave bene den de sluis 505 - 17. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De aandeelhoudersvergadering van de N.V. PZEM buigt zich dinsdagavond over het vraagstuk, hoe de schade aan de hoogspanningskabels door de Westerscheldc (ge raamd op een bedrag van 6 a 8 miljoen gulden) verhaald zal moeten worden. hoogwater Morgen, zondag 23 april Bergen op Zoom, 12.27 Hansweert 11.45 Terneuzen, 11.16 en 23.39 Vlissingen, 10.44 en 23.13 Wemeldinge 12.17 Maandag, 24 april Bergen op ,Zoom, 0.59 en 13.34 Hansweert, 0.10 en 12.50 Terneuzen 12.18 Vlissingen 11 46 Wenic "Uiige 0.49 en 18 2 Zoals we eerder in deze week meldden werd een bun del van drie kabels, die loopt van Ellewoutdsddjk op Zuid- Beveland naar een punt ten westen van de Dow-stedger te Terneuzen in Zeeuwsch- Vlaanderen, door het anker van een Russisch schip kapot- getrokken. De kabelblundel was niet verzekerd. Mr. J.F. Schlingemann, voorzitter van de raad van be stuur van de N.V. PZEM, verklaarde ons gisteren dat namens de PZEM in elk geval j een schade-claim op de NKF' zal worden gelegd. Als raads man van de N.V. PZEM in een eventueel proces, dat maan den, zo geen jaren kan gaan duren, zal optreden mr. A.J. van der Weel uit Middel burg. De kabelbundel kan niet worden gerepareerd. Er zal over een afstand van enkele kilometers een nieuwe kabel bundel moeten worden gelegd, die de vaargeul tussen de Middelplaat in de Wester- schelde en de Zeeuwsch- Vlaamse oever kruist. Volgens de directie van de N.V. PZEM zal het nieuwe circuit „iets veiliger" zijn gelegen dan het oude, omdat het verder ver wijderd ligt van de Dow-stei- ger en omdat er met een zwaardere afdekking zal wor den gewerkt. (Van een onzer verslagge vers). MIDDELBURG Provinci ale staten van Zeeland hebben gisteren in een motie bij Ge deputeerde Staten erop aange drongen bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen met kracht te pleiten voor het laten voortbestaan van lera renopleiding in Zeeland. Het ministerie wil namelijk deze Zeeuwse opleiding laten ver dwijnen. Gedeputeerde mr. J. Boers- ma zei gelukkig te zijn met deze motie die naar zijn me ning een steun in de rug van Gedeputeerde Staten zal zijn bij een gesprek met de minis ter over deze zaak. Alle statenleden waren het er over eens dat het verdwij nen van de lerarenopleiding ernstige gevolgen zal hebben voor het leefklimaat en het onderwijspakket in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees, heeft tegenover G.S. van Zeeland zijn bedenkingen geuit over de pogingen om het veer Zijpe-Anna Jacobapolder een particuliere onderne ming door financiële injec ties van rijk en provincie te ■zamen in stand te houden. G.S. hebben minister Drees evenwel duidelijk gemaakt ■dat de provincie Zeeland in 't belang van de veerverbimdinig, slechts een tot niets verplich tende, eenmalige bijdrage van maximaal 350.000 gulden wil geven aan de RPN, die de veerdienst exploiteert. De veerboot „Zijpe" zal van nieu we, meer economisch werken de motoren worden voorzien. Daarmee is in totaal een be drag van 700.000 gulden ge moeid. De overige 350.000 gul den zal van het rijk moeten komen. De exploitatietekorten op de veerdienst, die in het verleden zijn ontstaan doordat de RPN de veerboten niet tijdig heeft gemoderniseerd, blijven voor rekening van de RPN. Of Ver keer en Waterstaat bereid is een deel van de exploitatiete korten te dragen, is onbekend. „Met G.S. van Zeeland valt er ■in ieder geval niet over te pra ten", zo verklaarde gisteren gedeputeerde A. Kaland, toen ■Provinciale Staten van Zee land1 zich met de toekenning van het eenmalig subsidie aan de RPN bezighielden. De staten gingen van harte met het subsidie-voorstel ak koord. Volgens de heer Kaland kan de veerboot „Zijpe" in een relatief korte tijd worden omgebouwd. Enkele statenle den wezen op de wenselijk heid van een brugverbinding van het Zijpe. Gezien d-e ver- keersontwikkelin-g kan een brug reeds over tien jaar een noodzaak zijn. zo werd be toogd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Sta tenleden C. F. van der Peijl CHU te Kloetinge en ir. W. Landheer (VVD) te SHissingèn hebben G.S. van Zeeland vra gen gesteld over het feit dat twee medewerkers van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland vertegen woordigd waren op een hoor zitting over het zogenaamde Paarse Boek. Deze hoorzitting werd in Den Haag gehou- tpn. >■-■ twee Statenleden vragen G '5 of het bij dit college be kend was, dat een delegatie van het opbouworgaan op de hoorzitting het woord zou voe ren en er een mening zou verkondigen die min of meer afwijkt van die van het pro vinciaal bestuur. Verder wil len zij weten of deze medewer kers inderdaad zijn opgetre den als officiële vertegenwoor digers van het opbouwor gaan of van een der aangeslo ten raden. Voorts informeren zij of het bestuur van het opbouworgaan het optreden van deze mede werkers vorraf op de hoogte was gesteld en,zo ja, of dit zich dan aan het standpunt van de vertegenwoordigers heeft geconformeerd. „Indien het college van deze afvaardiging op de hooze was, heeft dan ook het nodige voor overleg plaatsgevonden?", zo vragen de beide Statenleden, ■die tenslotte vragen of het.col- lege het over het algemeen gewenst acht, dat op hoorzit tingen als deze, naast een offi ciële delegatie van het provin ciaal bestuur, tevens een of meer vertegenwoordigers van orovinciale organen het woord voeren. (Van een onzer verslaggevers) Er zit iets mis met de kennisoverdracht in onze maatschappij. Sommige on derwerpen lenen zich een voudig niet langer voor een behandeling in college- of lezingvorm. Zij vereisen in hoofdzaak studie en (vooral) repetitie. Zulke onderwerpen kunnen ook nauwelijks gepopulari seerd behandeld worden, want elke vereenvoudiging leidt tot vervalsing. Merkwaardig is namelijk, dat eenvoud niet langer (al thans niet altijd en overal) het kenmerk van het ware is. Eenvoudige oplossingen voor bijvoorbeeld het milieuprobleem, dient men te wantrouwen. De zaak is na melijk enorm ingewikkeld. Alleen al in Amerika bestaan er zeven wetenschappelijke stromingen (allemaal met groot gezag) die zich bezig houden met de toekomst van onze planeet, gezien vanuit de gezichtshoek van produk- tie-consumptie-vervuiling- ...De fatale reeks. En zeven scholen, die elkaar op dit stuk levendig bestrijden. We kunraen een milieu-op vatting kiezen zoals we een politieke partij kunnen kie zen. De treffende kreet is van ir. H. Peters. Hij lan ceerde haar voor het eerst tijdens een college aan de Eindhovense Technische Ho geschool. Luisteren naar Peters ver eist veel denkwerk. De ope ningszin van deze bijdrage aan de meningsvorm over „milieu" ontstond dian ook spontaan nadat wij Peters een uur lang hadden aange hoord. Peters heeft geen blijde boodschap voor ons. Terwijl alom geleerden en politici roepen dat de techniek het antwoord op onze vervui- linigsproblemen zal leveren, zegt Peters: „Helaas gij vergist u. Er is zoiets als een wet op het behoud van ellen de. De fatale werking van die wet ban pas door de techniek worden verbroken als wij naar gigantische re medies zoeken. Onze energie behoefte dekken door ge bruik te maken van inge straalde zonne-energie, en het entropie-probleem aan pakken door onze vervuilde resten ais het ware in inge dikte vorm het heelal in te sturen. Ruimteschip Aarde heeft geen andere keus". Het zijn gevolgtrekkingen van ir. Peters, na bestude ring van de simulatiemodel len voor stads-, lands- en wereldontwikkeling, die de Amerikaanse ingenieur For rester heeft beschreven. Ze zijn tot ons gekomen in het rapport aan de Club van Ro me. „Forrester", zo legt ir. Peters uit, „kreeg al gauw in de gaten dat zowel in bedrij ven als in stedelijke gemeen schappen, göedbedoelde po gingen om een ongelukkige situatie te verbeteren, de moeilijkheden alleen maar groter maakten. Strijd tegen - bijvoorbeeld de verpau pering in Boston had een averechts effect. De activiteiten die men on derneemt beïnvloeden name lijk soms fataal een in gang zijnde ontwikkeling zo doende tot een grotere ver storing. Voorbeeld: Het is een mensenreddend streven als men de hele bevolking van een land de beheersing dei- zwemkunst deelachtig wil doen worden. Alleen schept men er een zwembadpro bleem door. Ir. Peters noemt als oorzaak van het feit, dat die weit op behoud van ellen de zo feilloos werkt onze neiging om aan symptomen te sleutelen en de oorzaak ongemoeid te laten. „Laten we de wet op het behoud van ellende eens be zien in het -licht van de mi lieuproblemen", zegt ir. Pe ters. „In een rioolwaterzuiverings installatie kan men een groot deel van de organische verontreiniging in vaste vorm afscheiden. Maar het probleem van het afvalslib dat hiermee ontstaat, vormt nu al meer en meer het knelpunt van de afvalwater zuivering. Men kan het af valslib echter ontwateren en verbranden- Welnu, daarmee introduceert men een lucht verontreinigingsprobleem. Men kan evenwel die ver vuilde lucht in een z.g. scrubber behandelen en zie daar: het probleem van de waterverontreiniging steekt de kop weer op". Dat klopt als een bus, want er gaat op deze wereld in feite niets helemaal verlo ren. Er is slechts sprake van een herhaalde omzetting. In de spontane natuur komt er, na elke omzetting, tenslotte weer iets te voorschijn dat het begin van een nieuwe reeks kan zijn. Een gestor ven boom „leeft" op een ge geven moment voort in een vis of in een mens, dank zij het vermogen tot omzetting van de materie en de ener gie. Met onze afvalstoffen is het anders. Veel ervan moe ten we beschouwen als „on verteerbaar" voor het milieu. In elk geval zetten wij zo veel materie in consumptie goederen om dat het tenslot te geproduceerde afval zelfs als het „verteerbaar is" niet voldoende of geschikt is voor de natuurlijke aan maak van nieuwe grond stof. Er ontstaan geen nieuwe reeksen via het prooes van omzetting slechts een reeks spijsverteringsproble men voor onze planeet... Het antwoord op dat pro bleem luidt: vervang de wegwerpeoonomie door een kringloop-economie. Ir. Peters lacht vriendelijk. De wet van behoud van el lende werkt ook dan. Laat ons aannemen dat de fris dranken en het bier weer als vanouds in retourflessen worden gegoten en niet in plastic en blikken of flessen die je weggooit. De retour fles moet gespoeld worden op moderne machines, dié een sterk vervuild afvalwa ter opleveren, dat rijk is aan. fpsfaten die de beruchte „waterbloei"* veroorzaken. Dat dus niet. Inlevering van wegwerpverpakking dan, zo dat de grondstof weer wordt teruggewonnen? Kijk, dan ontmoeten we het feit diat er hoeveelheden energie nodig zijn, zowel voor de omsmel- fcing als voor het transport van het afval. En onze energie is per de finitie vervuilend, doordat zij het milieu „opwarmt". De kringloopeconomie vraagt nog meer energie dan we nu reeds gebruiken". Een fundamentele natuur wet leert, dat energie NIET opnieuw in circulatie kan worden gebracht. Je kunt een kilowatt elektriciteit maar één keer gebruiken. Dan is hij letterlijk „opge bruikt", zegt ir. Peters. „De afvalkant zit hier vooral bij de energieproduk- tie, waar een verspillingspro- ces woedt dat de verbeelding tart". Ir. Peters: „De energie-in- put van fossiele brandstoffen (olie, kolen) wordt voor de helft voor diverse gebruiks doeleinden benut. De andere helft gaat het milieu in als...- warmte. Het veilig kwijtra ken van „gedegradeerde af valwarmte" is het sleutel vraagstuk in de hele milieu kwestie". Hier toont ir. Péters kos mische perspectieven. „De gedegradeerde afvalwarmte moet terug naar de plaats waar die van nature thuis hoort: het heelal buiten het ruimteschip Aairde„.". Heeft ir. Peters nog een opbeurend woord voor ons? Hij constateert rustig: „Op korte termijn bezien heeft de mensheid haar natuurlijke grenzen waarschijnlijk al overschreden. Wie deze waarschijnlijkheid niet er kent, handelt als de man op de zevende verdieping van een flatgebouw,-■•dde éen ken nis voorbij ziet komen, die zojuist -uit 'de veertigste ver dieping h - is 1 "gevallen. Hij opent het raam en roept hem bemoedigend toe: „Maak je niet ongerust tot nu toe gaat alles goed".... Samenvattend: we moeten naar de oorzaken van het milieuprobleem. Dat ligt niet in de uitlaatgassen zelf, maar in onze waanzinnige ver- jlaatsingswoede. Het ligt niet in de wegwerpflessen, inaar in onze mateloze con sumptie van frisdranken... Zo eenvoudig kan het toch óók weer zijn. TOM KOOPMAN (Uit een college in de cy clus milieubeheer van het studium generale aan de Technische Hogeschool te Eindhoven). (Van een onzer verslaggevers) HULST Therese Stallaert en mevrouw Wieringa uit Hulst hebben op de huishoud beurs in Amsterdam een eer volle vermelding gekregen voor hun deelname aan de bij d-e-ze beurs gehouden tentoon stelling van kunstwerken. Mevrouw Stallaert vervaar digt poppen en haar collega wandkleden. Beide hebben eerder al eens in Hulst geëx poseerd. Behalve de eervolle vermelding heeft mevrouw Wieringa nog eens een eerste prijs van 1500 gulden gewon nen met een wandkleed, dat ook tijdens haar tentoonstel ling in Hulst te bezichtigen is geweest. (Van onze correspondent) KAPELLE De raad van Kapelle zal zich in haar dins dagavond te houden openbare vergadering o.m. bezig houden met de kwestie van het al dan niet afsluiten van de Ooster schelde. B. en w. schrijven de raad hierover dat zij zich niet com petent achten en ook niet ge roepen voelen hierover een uitspraak te doen. Zo echter van regeringszijde de nood zaak mocht blijken, zulks als gevolg van nader bekend ge worden gegevens, om te ko men tot een hernieuwde stu die, dan wordt deze door b.en w. van Kapelle toegejuicht. Ten opzichte van de ge meentelijke belangen welke in de toekomst op het spel staan, menen b. en w. met de voor bereiding hiervan zich op het standpunt te moeten blijven stellen alsof de Oosterschelde dicht g.(at. (ADVERTENTIE) Naam: I Straat- I Aannemingsmaatschappij Marcel Peeters Plantin Moretuslei 12 n.v, I B 2000 - Antwerpen, j Telefoon0932-3-307830 V (Vervolg van pagina 1) De boeren zijn niet gek", 'merkte hij op, „om een erf- •beplanting aan te leggen voor drie of vijf caravans of teu ten op hun erf". Mevrouw Van Zanten (PvdA) wilde het begrip „erf- beplanting" nader gedefinieerd zien. Gedeputeerde Van Gees- bergen zei daarop: „Ook be bouwing in de omgeving van een boereitec.' :if kan als erf- beplanthw worden be schouwd. Waar het om gaat is i-sh Gedeputeerde Staten van. Zeeland zullen alsnog bekij ken of ze in de toekomst meer subsidie kunnen geven, voor het restaureren van belangrij ke historische panden, dam de hiervoor bestemde pot toelaat. In dit verband werd gistera vond tijdens de sit-atenvergade ring het voorstel om in ver band met de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk te Scherpenisse een aan vullende subsidie van 23.423 gulden beschikbaar te stellen, teruggenomen. De heer Don is gisteren als eerste voorgedragen voor de vacante zetel in de raad van bestuur van de N.V. PZEM. De heer M. Filius, even-ens van de PvdA, werd tweede op de voordracht. De plaats van de heer Don in de aandeelhoudersvergadering zal waarschijnlijk worden ingeno men door mevrouw Van Zan ten (PvdA). Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren be slaten een vaste commissie van Advies en Bijstand voor het milieubeheer in te stellen. Overigens werd het besluit hiertoe pas genomen na een uitvoerig debat over de juiste taakstelling van deze commis sie. immers, dat de kleurige tenten en caravans aan het oog van de voorbijtrekkende vakantie gangers worden onttrokken, zodat het landschap geen toe ristische prijs hoeft te betalen voor de kampeerbedrijvigheid op de boerenerven".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3