Apollo-trio eerder terug FOKKER GAAT 400 MAN ONTSLAAN Spoedig vakantie bonnen- misère in bouw ZONNENDE BARHOUDER OP STRAND VERMOORD Van der Stee voelt niets voor aluminium cent TEVEEL BRANDSTOF, WATER EN ZUURSTOF VERBRUIKT Eenheid kabinet niet door abortus discussie verstoord Ajax: 25 mille per man bij winnen cup Zeeuwse kampeerboeren krijgen wind in de zeilen 6m K0CK Matroos (31) uit Middelburg in Vlissingen omgekomen NIET ZWEMMEN AAN HAVEN- STRAND f TE OOSTENDE Van Hanegem kan weg bij Feyenoord Tweede maal Enthousiast LIJK VERMIST JONGETJE IN BRUINISSE GEVONDEN CLAUS Muiiteenheden van de Zes wijken minder af MILIEUCLUBS: INTER: 27.000,- PER MAN Verandering in Apollo-uitzending Landgoed Schaluinen GARAGE „DE TOL" voor huis en tuin... Directeur: Dr. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijcndekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Eedactie- en administratie-adres: rueuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50)79 1b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 22 april 1972 26e Jaargang Nr. 8833 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen hanaeis- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot r.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel alu minium als grondstof goedko per is dan brons (een koper legering) voelt staatsecretaris Van der Stee (Financiën) er niets voor de bronzen cent te vervangen door een aluminium muntje. De aanmaakkosten zou den dan namelijk toch hoger worden, omdat bij de aanmaak van aluminium centen de hele in omloop zijnde voorraad ver vangen moet worden. Hand haaft men daarentegen de cent van brons, dan kan worden volstaan met het maken van een supllteoir voorraadje. De staatssecretaris rekent de Tweede Kamer in een brief voor dat de aanmaak van alu minium centen minstens 7,3 miljoen gulden kost. Hij neemt daarbij aan, dat de uit de cir culatie te halen bronzen centen een metaaiwaarde hebben van zes miljoen gulden. Lukt het echter niet een miljard bron zen centen uit de omloop te halen (en het is een zeer twij felachtige zaak) dan wordt de aanmaak van aluminium cen ten nog duurder. In de brief heeft de staats secretaris ook een berekening opgenomen met betrekking tot de suplletoire aanmaak van bronzen centen. Hij schat dat er in totaal (tot de cent ais be taalmiddel verdwijnt) nog 300 miljoen bronzen centen aange maakt moeten worden wat weliswaar 6,6 miljoen gulden duurder is dan de aanmaak van een zelfde hoeveelheid aluminium centen, maar toch nog altijd anderhalf miljoen gulden goedkoper dan de vol ledige vervanging van bronzen door aluminium centen, van daar dat hij er niets voor voelt Ook het naast elkaar in om loop brengen van bronzen en aluminium centen lijkt hem geen goed idee. De nadelen daarvan zijn zijns inziens gro ter dan het prijsnadeel van de hogere kosten van de bronzen cent. (Van onze reel actie buitenland) HOUSTON De reis van de Apollo-16 wordt met een etmaal bekort. Dit hebben de Amerikaanse ruimtevaartautoriteiten gis teravond, terwijl Young en Duke voor het eerst voet op de maanbodem zette, besloten. De astronauten moeten eerder terugkeren als gevolg van de moeilijkheden met de hoofdmotor van het moederschip „Casper", die de maanlanding in de nacht van donderdag op vrijdag in gevaar brachten, waardoor een groot deel van de 425 miljoen dollar die de reis kost, in het water zou zijn gegooid. Het uitstel van de maanlan ding die gepland was voor donderdagavond half tien, maar eerst vrijdagmorgen om half vier kon plaatsvinden betekende, dat meer brandstof, water en zuurstof in het moe derschip verbruikt waren dan in het vluchtschëma was voor zien. Uit veiligheidsoverwe- (Van onze redactie binnen land). AMSTERDAM Het Fok ker-VFW-concern gaat binnen enkele maanden ongeveer 350 tot 400 man ontslaan. Twee honderd van hen zullen ontsla gen worden bij het bedrijf Dreehtsteden (Dordrecht en Papendrecht) en nog eens 150 a 200 op het bedrijf Schiphol. Daarnaast zal voor circa 700 medewerkers verlen ging van een vergunning tot werktijdverkorting worden aangevraagd. In het communiqué van de directie, waarin dit bekend wordt gemaakt, staat verder dat men hoopt in de toekomst nog werk aan te kunnein trek ken voor Aviolarada Woens- dreebt, Waardoor inkrimping daar voorkomen zou kunnen worden. Oktober van het vorig jaar maakte Fokker reedis de af vloeiing van ca. 930 perso neelsleden bekend. Volgens het communiqué is er echter „helaas sindsdien geen verbe tering in de situatie ingetre den. Men wil door de ontsla gen en de werktijdverkorting de F27 (Friendship)-pro- duktiehjn zo lang mogelijk in stand houden, tot er duidelijk heid is gekomen over de pro- duktie van de VFW 614. Een beslissing over de produktie van dit nieuwe toestel is voor onbepaalde tijd opgeschoven door het neerstorten van het prototype. Fokker heeft over deze ont wikkeling contact opgenomen met de ondernemingsraden van de bedrijven en met de vakorganisaties. In het bedrijf Dreehtsteden heeft men ai enige weken geleden werk tijdverkorting ingevoerd. De bedde bedrijven zijn de hele vrijdag gesloten. Daarnaast zijn er personeelsleden die maiar twee of drie dagen per week werken. Fokker-VFW heeft Oip het ogenblik in Ne derland ongeveer 6400 werk nemers in dienst. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN gingen is het tijdstip van de landing in de Stille Oceaan nu vastgesteld op 20.30 uur onze tijd donderdag 27 april. Aan vankelijk zou dat vrijdag de 28ste zijn, op hetzelfde uur. Deze bekorting van de vlucht gaat niet ten koste van de activiteit op de maan. Young en Duke zullen de voorgenomen 72 uur en 59 mi nuten op de maan blijven. De tijdwinst zal worden verkre gen, doordat de „Casper", aan boord waarvan de derde astro naut Thomas Mattingly, nu al leen om de maan cirkelt, 17 uur en 51 minuten eerder de omgeving van de maan zal verlaten voor de terugreis naar de aarde. De snelheid op deze tocht zal wat hoger zijn orti ondanks het verschil van die ene ddg toch op de oor spronkelijke plaats in de Stille Oceaan terecht te kunnen ko men. Het is de tweede maal dat een bemande maanreis in het Apollo-project wordt bekort. De eerste maal gebeurde dat met de Apollo-13 in april 1970. Toen ging zelfs de lan ding op de maan helemaal niet door als gevolg van een ont ploffing in een zuurstoftank in het dienstcompartiment. De maanwandeling van gis teren was de eerste van een serie van drie. Young, de com mandant van de Apollo-16 verliet gisteravond tegen zes uur als eerste de maanlander „Prion". Enige minuten later volgde Duke, die bestuurder is van de maanlander. Als gevoog van de moeilijk heden met de draaibare anten ne van de „Orion" kon het uitstappen van het tweetal niet per televisie worden uit gezonden. Pas anderhalf uur later zouden televisiebeelden van de ma an wandeling naar de aarde worden gezonden. Deze beelden in kleur werden opgenomen door een camera aan de maanwagen. De overbrenging zou geschieden via een antenne aan het maan- voertuig. Het was de eerste maal sinds de komst van de eerste mensen op de maan in juli 1969. dat het uitstappen niet direct per televisie werd uit gezonden. Young en Duke zijn de negende en de tiende mens die voet op de maan hebben gezet. Zij lieten zich bijzonder en thousiast uit over hetgeen zij in het maanhoogland om zich heen zagen. Na aan de vlucht- leiding in Houston een be schrijving van het landschap te hebben gegeven, begonnen zij met het uitladen van de maanwagen. Young en Duke verklaarden dat de bodem bedekt is met een laag stof van slechts onge veer anderhalve centimeter. In de zon was het 46 graden Celsius en in de schaduw 65 graden onder nul. Vlakbij de maanlander ontdekten de astronauten een groot gat, ter wijl naast een van de poten van de „Orion" een steen van ongeveer een halve meter lag. Vandaag om 16.37 uur onze tijd begint de tweede excur sie, waarna zondag om 16.24 uur de laatste aanvangt. Maan dagochtend om 4.22 uur ver trekt de „Orion" van de maan. De dag daarop aanvaarden om 7.24 uur Young, Duke en Mat tingly aan boord van de „Cas per" de thuisreis naar de aar de. John Young, commandant van de Apollo-16, maakt een sprongetje op het maanopper vlak, nadat hij samen met Charles Duke (rechts) de vlag van Amerika op de maan heeft geplant. (Van onze correspondent) BRUINISSE Gistermorgen is te Bruinisse aan de Zeedijk, juist buiten de haven het lijkje gevonden van het sedert 18 maart vermiste jongetje Michèl Boom afkomstig uit Vleuten. Het jongetje was het laatst gezien aan de haven te Brui nisse waar hij samen met zijn broertje had gespeeld. Zijn broertje was teruggegaan naar z(jn oma alwaar de ouders en de kinderen een weekendje lo geerden. Direct nadat alarm was geslagen zijn diverse po gingen van de zijde van de po litie te water en eveneens van kikvorsmannen, gedaan om te trachten het lijkje van het jon getje te vinden, echter alles zonder resultaat. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gisteren morgen is de 31-jarige uit Mid delburg afkomstige matroos L. de Noofjer aan boord van de Arnemuiden 4 om het leven •gekomen. De vissersboot lag in de ha ven van Vlissingen afgemeerd. De heer L. de Nooijer was be zig om een ketting aan een roefel van een kor te beves tigen. Terwijl hij met deze werkzaamheden bezig was kwam een andere boot tegen tie roefel aangevaren waar- 'door de heer de Nooijer be klemd kwam te zitten met 'zijn hoofd tussen de roefel en een davit. Hij liep zeer zware verwondingen op aan het •loofd en was op slag dood. De man was gehuwd en had ■één -kind. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De door uitspraken als die van mgr. Gijsen in sommige kringen veroorzaakte verwarring en be roering z(jn niet tot het kabinet doorgedrongen". Deze tijdens zijn wekelijkse televisiegesprek door minister president mr. B. W. Biesheu vel bijna achteloos uitgespro ken tussenzin zou erop kunnen duiden, dat, in weerwil van de geruchten, er geen sprake is van werkelijke tweespalt in het kabinet over de abortus problematiek. Volgende week, als minister Stuyt van zijn trip naar Roemenië terug is, komt het wetsontwerp in de ministerraad aan de orde. Ter toelichting op het voor stel om de kinderbijslag voor het eerste kind te bevriezen, verklaarde mr. Biesheuvel dat destijds bij het regeerakkoord geen bevolkingspolitiek stand punt was ingenomen. Alleen de overweging dat een bevriezing- van de bijslag voor het eerste en eventueel ook het tweede kind meer winst voor de schat kist zou opleveren waardoor enige andere collectieve voor zieningen zoals het optrekken van de a.o.w. en de uitkeringen voor oud-invaliden zullen kun nen worden verwezenlijkt heeft daarbij een rol gespeeld. Aan het begin van het ge sprek werd nog de positie van prins Claus als voorzitter van de Commissie-Ontwikkelings- (Van onze redactie buitenland) BRSSEL Met ingang van baandag Zullen de munteen heden van de zes Euromarkt- landen niet meer dan 2 1/4 proc. mogen afwijken van vas te koersen. Hiermee willen de lidstaten komen tot een geza menlijke Europese munteen heid in 1980. Volgens de op 18 december in Washington be reikte overeenkomst was de marge van koersschommelin gen op de wereldmarkt 4% proc. strategie besproken. De min.- president bevestigde dat hij 'n ruim standpunt inneemt: „Het moet in een moderne democra tische tijd mogelijk zijn dat een lid van het koninklijk huis een maatschappelijke functie vervult. Er kunnen slechts proble men rijzen wanneer de publie ke opinie daar nog niet r(jp voor is (en uit bepaalde kran ten zou dat kunnen blijken) en wanneer de subsidiërende in stellingen een onverstandig ge bruik van de adviezen maken". Als een dergelijk onverstandig gebruik beschoude mr. Bies heuvel de actie van een groep om morgen tijdens de kerk diensten voor een overheidsbij drage van 138 miljoen aan Chi li te laten stemmen. (Zie ook ons artikel „Claus moet blijven" op de Peilingen pagina). (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG Waar schijnlijk zal er spoedig een einde komen aan de vakantiebonnen-misère in de bouw. Deskundi gen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en van de stichting be vordering computertoe passing hebben namelijk een mogelijkheid gevon den om de vanouds be kende zegels te vervan gen door een giraal sys teem, waardoor de bouwvakkers hun va kantiegeld langs mecha nische weg uitbetaald kunnen krijgen. Daar mee zal tegelijk een ein de komen aan de soms grootscheepse fraudes, die onder het oude bon- nensysteem schering en insigne bleken te zijn Het nieuwe systeem zal bovendien tot gevolg hebben, dat de bedrijfs administraties kunnen worden vereenvou digd. (Van een onzer verslaggevers/ OOSTENDE. Verenigin gen, die strijd leveren tegen de milieuverontreiniging in Vlaan deren, vinden dat er tussen 15 juni en 15 september helemaal niet gezwommen mag worden aan het havenstrand van Oost ende. Het water zou ter plaat se ernstig verontreinigd zijn door het rioolwater van de stad, dat in de havenmond ge loosd wordt. De verenigingen hebben de gemeenteraad van Oostende ge vraagd een zwemverbod voor het bedoelde stuk strand uit te vaardigen. De raad komt vol gende week vrijdag bijeen om hierover van gedachten te wis selen. Het bureau voor toerisme in Oostende verwacht van een eventueel raadsbesluit geen ernstige gevolgen voor de'ont wikkeling van Oostende als badplaats. Het havenstrand is 200 meter breed. Oostende heeft de toerist in totaal 6 ki lometer strand aan te bieden. Een dokter heeft onlangs verklaard dat het zwemmen aan de Belgische kust na on geveer 20 minuten gevaarlijk kan zijn door het grote aantal bacteriën in het zeewater. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Terwijl hij in zijn zwembroek in een strandstoel al duttend zat te zonnen, is de eigenaar van de Zandvoortse bar „De badkoets" de 42-jarige H. J. Maertens, vrijdagmiddag omstreeks drie uur met twee schoten uit een vuurwapen vermoord. Alles ging zo plotseling dat de dader kans zag zijn wapen weer in zijn binnenzak te steken en te verdwijnen. De overige strand- 'eezoekers waren te verbijsterd om een hand uit te steken. Verdacht van de moord wordt de vroegere mede-exploitant van de bar, een 34-jarige Am sterdammer. Deze zou zich ach. ter zijn slapende vennoot heb ben geposteerd om hem in de rug te schieten. De beide man nen hadden al geruime tijd ru zie omdat het slachtoffer een verhouding had met de vrouw van de verdachte. De vrouw was eveneens, in „De bad koets" werkzaam, waar zij de omzet in niet geringe mate sti muleerde. Voor zover yalt na te gaan is dit de eerste moord in Zamdvoort en zeker op het Zandvoortse strand. (Van onze sportredactie) MILAAN/AMSTERDAM De besturen van Ajax en Inter gaan voor de Europa-Cupfinale diep in de geldbuidel tasten. Ze hebben gisteren hun spelers meegedeeld wat er te verdienen valt met het winnen van de cup en dat is niet mis: Ajax betaalt in dat geval 25.000,per speler, Inter Milaan, zo verklaarde voor zitter Fraizzoli, heeft er 27.000,per man voor over. Een ver schil dus van 2000,in het nadeel van de Ajacieden. Dat geldt ook, zo blijkt, voor liet bereiken van de finale in Rotterdam. Inter betaalde voor de gewonnen wedstrijd tegen Celtic 20.000 aan elke speler, de Ajax-ploeg daarentegen ontvangt „slechts" 15.000,als extra-premie voor het overleven van de halve finale. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat Wam van Hane gem zijn langste tijd bij Feye noord heeft gehad. Feyenoord heeft namelijk laten weten be reid te zijn mee te werken wanneer "de kromme" naar een andere werkgever wil. Vrij vertaald betekent deze diplomatieke uitlating: de Rot terdamse club zal niet vast houden aan de contractuele bepaling dat Wim van Hane gem tot medio 1973 gebonden is aan Feyenoord. Toelichting van manager Brox: „Je moet iemand niet tegen zijn zin in bij je houden." En dat Van VAN HANEGEM Hanegem de laatste tijd min der gelukkig is met de huidige werksfeer kwam al enkele malen duidelijk naar voren. onze redactie binnenland)a HILVERSUM Door de moeilijkheden rond de Apollo 16 zijn er veranderingen geko men in het televisieprogram ma. De reportage van de eer ste maanwandeling zaterdag van 14.15 tot 15.55 uur via Nederland 2 blijft gehand haafd. 's Avonds is er een rechtstreekse reportage van de tweede maanwandeling, via nederland 2 van 22.50 tot 23.40 uur. PRESIDENT BHOETTO van Pakistan heeft vrijdag de vrij lating van alle Indische krijgs gevangenen aangeboden, ook als India niet hetzelfde met de Pakistaanse gevangenen wil doen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Provinci ale Staten van Zeeland hebben gisteren het sein op groen ge zet voor het vrij of individu eel kamperen in deze provin cie. Binnenkort ontvangen de Zeeuwse gemeentebesturen een aantal richtlijnen over de wijze waarop het „kamperen bij de boer" zoals het in de wandeling heet, in de hand moet worden gehouden. De gemeenten zijn vrij om zelf vergunningen voor eigenaars van boerderijen, buitenhuizen en boomgaarden af te geven, zodat de exploitanten van deze bedrijven een beperkt aantal caravans of tenten op hun be drijven kunnen toelaten. De eigen exploitatie van bijvoor beeld sta-caravans door de „miniatuur-campinghouders" op het platteland zal niet wor den verboden. Wat dit laatste betreft was er gisteren een krachtige stro ming in de Staten, die wen sten dat de verhuur van sta caravans door de landbouw ondernemers onmogelijk zou worden gemaakt. De heer Van Waterschoot (PPR) vond zon der veel moeite een aantal medestanders in de progressie ve hoek van Provinciale Sla- ten, die een motie van de heer Van Waterschoot op dit punt wilden ondertekenen. De mo tie kreeg echter slechts 8 stemmen. Daarmee was, het pleit be slecht. Het kampeerseizoen 1972 zal de geschiedenis in gaan als de periode, waarin met het vrije kamperen kan worden geëxperimenteerd. Men hoopt, zo zette de Gede puteerde A. van Geesbergen uiteen, in de periode van april tot oktober voldoende ervaring op te doen om voor volgende jaren de provinciale raamver- ordening inzake het „kampe ren bij de boei-" te kunnen opstellen. Intussen zal dan echter, naar verwacht wordt, ook een Algemene Kampeer- wet van stapej zijn gelopen. Daardoor zal het overheidsbe leid op het punt van de kam- peerbedrijvigheid duidelijk en, eenvoudiger worden. Alle fracties lieten gisteren hun penliclitjes schijnen en een enkel Statenlid ontstak zelfs een kampvuur. Bijvoor beeld de heer De Waal (Boe renpartij) die vond dat de door G.S. voorgestelde algeme ne richtlijnen (beperking van een aantal kampeereenheden tot drie, in andere gevallen maximaal 5 per „kampeer plaats") veel te krap bemeten waren. Ook de eisen inzake erfbeplanting voor bedrijven die het vrij kamperen toelaten vond hij overdreven. (Vervolg van pagina 3.) (ADVERTENTIES) VANAF A.S. ZONDAG te Baarle-Nassau weer iedere dag geopend. TOT ZIENS v.a. 5890,- MINI incl. B.T.W. UW MINI-DEALER (Fa. Vervaet) Vaartstraat 1 - AXEL Telefoon 1628 Rechtstreekse levering van origi nele ZARGES trappen en ladders. Oerdegelijke aluminium trappen en ladders van Europa's grootste producent HENRI BRANDS N.V. OISTERWIJK Beneluxstraat 8, Tel. 04242 3283 Vraag Brochure met maten en prijzen ook na 6 uur en tijdens week-ends via onze automatische telefoonopname op 10 ct PTT- tarief.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1