gieters voor zware vuurproef Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Astense klokken- Officier wil herstel bedorven landschap GEWAPENDE OVERVAL AMRO-BANK Grote belangstelling Hongerkrant RaifleisenbankQBoerenleenbank Studenten maken dorp schoon binnenland buitenland ANGST DE MIST IN Voorlopig geen rechtbank in Eindhoven DRIE TAAI VOLKJE ZELF GIETEN U kunt zoveel méér doen met onze bank TURE EYSBOUTS BEGON 100 JAAR GELEDEN IN WASHOK REDDINGS MAATSCHAPPIJ HAD RUSTIG JAAR Vertrouwelijke rapporten op straat papier uw pen Abortus Angola Zaterdag 22-april 1W/2 Naast klokken worden er de laatste tijd ook veel kunst werken gegoten. (Van een onzer verslaggevers) ASTEN Een oud Frans spreekwoord luidt: „Hij is zo verward als een klokkengieter". En inder daad geeft André Lehr, de klokkengieter van Eys- bouts in Asten graag toe, dat met name door de angst dat er altijd wel iéts fout kan gaan een klokkengieter aardig in de war kan zijn. André Lehr was deze weeknog niet in de war maar wel uitermate gespan nen. Want maandag, als hoogtepunt van de viering van 100 jaar Nederlandse klokkengieterij en fabriek van torenuurwerken n.v. Eysbouts, wordt maar liefst een zeven ton zware klok gegoten. Nu heeft men in Asten al wel vaker voor hete vuren ge staan, maar uitgerekend op de honderdjarige feestdag zal dan toch de grootste beiaardklok, die ooit in Asten gegoten is, uit de vorm dienen te komen. In de gieterij zijn tribunes voor pers en genodigden opge steld om het unieke schouw spel beter te kunnen volgen. In de ovens zal achtduizend kilo metaal gesmolten en op temperatuur gebracht moeten worden. Een ontzaglijke hoe veelheid, die via een goot naar de vorm wordt geleid om dan te harden tot de gigantische klok. Het gevaarte zal komen te hangen in de Utrechtse Dom. We stonden deze week met vier personen royaal on den- de „voorgebakken" vorm: 2.35 meter hoog en een diame ter van 2.25 meter. Bovenin konden we de tekst van Ad den Besten ontdekken „Dagelijks roep ik u toe, dag en nacht spel ik u hoe laat het is, hoe ver gij zijt. Leef en heb lief - het is tijd". Waar André Lehr en hij in Asten waarachtig niet al leen voordat het maandag is wel wat slapeloze nachtjes van zal overhouden, is de angst, dat het nu eenmaal kan mislukken. Dat komt meer voor bij het gieten van grote klokken. De Big Ben bijvoor beeld moest twee keer gegoten worden. Factoren, die de klokkengie ters in Asten angst inboeze men, zijn vooral de mogelijk heid dat de vorm kan open breken, dat de toevoer van het gloeiend metaal niet goed loopt en tenslotte dat de massa niet op de juiste temperatuur in de vorm komt. Als een van die dingen de kop op durft steken, dan is een werk van vijf a zes weken verloren ge gaan. Maar voorlopig houdt men het er ma-ar op, dat het geweldige karwei tot een goed einde komt. André Lehr mag als klok kengieter dan al een beetje in de zenuwen rondlopen, ook de huidige directeur Max Eys bouts is er nog allerminst ge rust pp dat het feest van maandag allemaal verloopt zo als men zich dat heeft ge dacht. „Ik denk dat we de mist ingaan", zegt hij, overigens met een lachend gezicht, ren nend van kantoor naar gietea-ij en van gieterij naar buiten, waar een grote feesttent is opgezet om de honderden ge nodigden te kunnen ontvan gen. Maar ondanks de drukte had hij toch nog wel tijd om met ons de thans in Asten aanwezige klokken te bewon deren. „Er staat hier een serie historische klokken, die ver moedelijk nooit meer bij el kaar komen", zegt hij vol trots. Hij toont o.a. de beroem de Hemony-beiaard uit de to ren van de O.L. Vrouwekerk in Antwerpen, die in Asten geheel is gerestaureerd. Het opleveren van deze opdracht is een ander hoogtepunt van de eeuwfeestviering. Er staat ook een gloednieuwe beiaard van 49 klokken, die tijdens de Olympische Spelen in München een plaats zal krij gen bij het informatiecentrum. Een opdracht waar Max Eys bouts ten zeerste mee is inge nomen. „We hebben op dit ogenblik eng veel restauratie werk", zegt hij. Buiten staat de Gentse beiaard op een „opknapbeurt" te' wachten. Een van de grootste klokken heeft uit de Eerste Wereldoor- (Van onze redactie binnen land). UTRECHT „De gemeente juicht de uitspraak van de kantonrechter van harte toe. Het gaat om het behoud van prachtige natuurgebieden en er is een hard voorbeeld no dig". Dat zei de burgemeester van Loosdrecht, de heer D. Katelein, toen hij vrijdag op trad als getuige bij de behan deling in hoger beroep van de zaak tegen vader Jan (59) en zoon Willem (34) van L. uit Hilversum. Ze stonden terecht omdat ze in strijd met de wet op de ruimtelijke ordening en de daarop gebaseerde gemeente lijke verordening van Loos drecht een stuk moerassig land aan de Oud-Loosdrechtse Dijk hadden opgehoogd door er puin en ander afval op te storten. De kantonrechter had vader en zoon in september 1971 elk veroordeeld tot een boete van f 10.000,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met als bijzondere voorwaarde dat zij het opgehoogde terrein binnen één j-a'ar tot 30 centi meter beneden het huidige waterpeil laten uitgraven, zwarte grond aanbrengen, el- zetakken laten inplanten en riet zaaien. De verdachten wa ren tegen dit vonnis in beroep gegaan. De officier van justitie bij de rechtbank, mr. Von Meyenfeldt, etéte vrijdag de vestiging van het vonnis van de kantonrechter. „Het gaat hier om een uiterst belangrij ke en principiële zaak, nl. om de vernietiging van natuur schoon dat een elementaire voorwaarde is voor een geluk kige samenleving". De rechtbank doet op vrij dag 5 mei uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Eindhoven krijgt voorlopig geen arrondis sementsrechtbank. Minister Van Agt vindt dat aan de modernisering van het gevan geniswezen voorrang gegeven moet worden. Die modernise ring is zo kostbaar dat onvol doende geld overblijft voor do vestiging van een arrondisse mentsrechtbank in Eindhoven, Deze zaak kan, wat minister Van Agt betreft, pas over tien jaar weer aan de orde ko men. Het. gemeentebestuur van Eindhoven heeft minister Van Agt in een brief gevraagd op dit besluit terug te komen. Eindhoven heeft, na toezeggin gen van vorige ministers van Justitie, al veel geld in het project gestoken. Zo werd vier jaar geleden de schouwburg Katholiek Leven aangekocht om er de arrondissements rechtbank in te vestigen. log een. mooi rond gaatje over gehouden. De trots van deze beiaard is de befaamde Klok ke Roelandt. De ontwikkeling in de kerk gaat Eysbouts niet voorbij. „Vanuit Nederland komen vrijwel geen opdrachten meer voor wat wij liturgieklokken noemen", aldus de heer Eys bouts. Begrijpelijk, want er worden geen kerken meer ge bouwd. Daar staat tegenover dat met name vanuit Zwitser land nogal wat opdrachten voor klokken binnenkomen. En nog belangrijker is, dat de laatste jaren de belangstel ling voor beiaarden sterk is gegroeid. Een carillon voor Denemarken is zo goed als klaar voor verzending. Ons land is bijzonder goed thuis in de klokkewereld. In heel Eu ropa zijn vijf klokkengieterij en: een in Frankrijk, een in Engeland ende andere drie in Nederland. De Eysboutsen hebben vakmanschap al die honderd jaren weten té paren aan gezonde zakelijkheid. Vandaar dat vooral de laatste jaren een andere bedrijfstak naar voren is gekomen: het gieten van kunstvoorwerpen Kunstenaars zijn er kind aan huis. Een recent voorbeeld hiervan is de beroemde of zo men wil de beruchte bronzen „dikke deur" die de staten zaal in het gloednieuwe Pro vinciehuis in Den Bosch af grendelt. De geschiedenis van hon derd jaar Eysbouts leert, dat met taaie volharding veel te bereiken is. En bewoners van de Peel zijn nu eenmaal een taai volkje. De met de fraaie naam gedoopte Bonaventura Eysbouts in het wijde Peel- land voor het gemak Ture ge noemd was voorbestemd om turfsteker te worden. Maar de jonge Ture zinde dat niet zo en amper dertien jaar oud dook hij in Delft op. Zijn belangstelling voor alles wat klok was kon hij daar bevre digen als horlogemakersleer ling. Via diverse plaatsen kwam hij terug in Asten, waar hij een „fabriek voor torenuurwerken" begon. Dat kwam nadat hij in Someren eem torenuurwerk had gerepa reerd. De „fabriek" vestigde hij in het washok van moeder de vrouw. Het bedrijfje ging lekker lopen. Ture had een jaarproduktie van vier toren uurwerken. Johan, die zijn vader opvolgde, bracht de jaarproduktie al op dertig stuks. En deze Johan Eysbouts be gon in klokken te handelen. Want bij een torenuurwerk hoort nu eenmaal ook „de slag" nietwaar. Nee, van gie ten kwam toen nog niets. Jo han kocht klokken, o.a. in Frankrijk en Duitsland. Maar onder het motto „wat een an der- kan, kan ik, ook" rnpest het er wel van komen, dat de. Eysboutsen zelf klokken gin gen gieten. Rond 1905 ging de eerste Astense beiaard de deur uit naar Lochem. Toch is de klokkengieterij pas echt tot leven gekomen in de laatste vijentwintig jaar. Nu horen duizenden in Ameri ka, België, Duitsland, Skandi- navië, Australië, Nieuw-Zee- land, waar eigenlijk niet in de wereld, de Astense klokken luiden. Er staan weer twee carillons te wachten op tran sport naar Denemarken en München. En dan niet te ver geten de zeven-tonner, die een plaats zal krijgen in de Utrechtse Dom-toren. Maar zo ver is hef nog niet. Die moet eerst nog gegoten worden dat moet zelfs de meest ver warde klokkengieter toege ven. RINUS VAN BIJNEN (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM In de Plan tage Middenlaan in Amster dam is een bundel vertrouwe lijke politierapporten gevon den. Deze papieren werden op geraapt door de portier van de Hortus Botanicus die de po litie heeft gewaarschuwd. De bundel bleek te zijn ver loren door een vrachtwagen van de huishoudelijke dienst van de Amsterdamse politie tijdens vervoer van 27 zakken •archiefstukken naar een ver- nietigingsbedrjjf in Amster dam - Oost. (van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Twee man nen hebben vrijdagmiddag om twaalf uur een gewapende overval gepleegd op het filiaal van de Amro-bank in de Schel- destnaat in Amsterdam-Zuid. De circa 52-jarige mannen zijn volgens getuigen na de overval weggerend. Zij namen ongeveer f 20.000 mee in een plastic tasje, waarop stond: „Eet meer fruit". Ze spraken volgens de getuigen Italiaans. De leidinggevende ambten-a- rein echter zuilen aanmerkelijk zwaarwichtiger redenen moe ten hebebn om de geëiste mede werking te mogen verlenen. Vooreerst uit de aard der zaak is hun medewerking belangrij ker, vervolgens is ook het scandalum (ergenis) veel gro ter. Zij zullen zich daarom ernstig moeten beraden of de te duchten nadielen voor hun persoon en hun gezinnen en het vaderland werkelijk zo groot zijn, dat hun medewer king nog gerechtvaardigd mag heten. Enkel ontslag uit hun functie is geen voldoende re dién. Wel daarentegen gerecht vaardigde vrees voor concen tratiekampen of fusille- ring.... (Instructie aan de geeste lijkheid van het Aartsbisdom Utrecht van 12 mei 1943). Welnu, wat al geldt voor medewerking aan gedwongen tewerkstelling, geldt des te meer voor medewerking aan abortus. Maar bij ons weten is hogere ambtenaar bedreigd met liquidatie, indien hij niet sering van de abortus. Derhal ve.... PH. GIES-VAN DE STEEN STRAETEN, BREDA M. VAN DIJK-DE GOUW, TILBURG MR. L.J. BAUDOIN, 's-HER- TOGENBOSCH. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De speciale editie van de Hongerkrant met een oplage van 200.000 stuks, een uitgave die is vervaar* digd ten behoeve van de Unc- tad-zondag op 30 april, wordt in grote aantallen door de ker kelijke gemeenten in Neder land afgenomen. Tot vrijdag waren er al 187.000 exemplaren aange vraagd. De meeste aanvragen komen uit r.-k. parochies en plaatselijke hervormde en ge reformeerde kerken. Het zijn vooral priesters en predikanten die de kranten voor hun kerk gangers bestellen. De organi satoren van de Unctad-zondag verwachten dat in ruim 2.000 kerken in Nederland de aan dacht aan de wereldhandels conferentie in Chili zal wor den gegeven. (ADVERTENTIE) Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u hef meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen v 3000 vestigingen Het „voorbakken" van een nieuwe klokvorm. (Van onze redactie binnen land) UTRECHT Bijna honderd leerlingen van de School voor de Journalistiek in Utrecht willen op 1 mei, de officiële koninginnedag, onder het mot to „koningin van een schoon dorp" het Noordbrabantse dorpje Den Dungen intensief reinigen. De leerlingen doen dit in samenwerking met de plaatselijke heemkundevere- niging waarvan de secretaris tevens leerling van de school is. (Van onze redactie binnen land) ROTTERDAM De konink lijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen in Rotter dam heeft het in het afgelo pen jaar rustig gehad. In 1971 werden er maar 66 personen op het water gered, in het jaar daarvoor maar liefst 179. „Het fraaie en voor al rustige weer, dat zich ook in de herfst handhaafde, is wellicht debet aan deze kwan titatieve vermindering in onze noodzakelijke reddingsactivi teiten", aldus het jaarverslag van de maatschappij. Brieven voor deze rubriek moeton mat volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dezo vermeld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brio- von (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het *m alle gevalta* «ene ia met inhoud# cq. strekking. De bisschop van 's Herto genbosch, mgr. drs. J.W.M. Bluyssen schijnt, legalisering vain abortus niet per se onge oorloofd te achten, indien men abortus maar niet moreel aan vaardt. Jö, zo zijn er destijds ook (heel wait) ambtenaren ge weest, die erg anti-duits wa ren en toch van oordeel, dat zij konden meewerken aan de Arbedtseinsatz"Maar wat zeiden toen de bissohoppen van Nederland? „Welke moet de houding zijn van de ambtenaren dei- Gewestelijke Arbeidsbureaus in verband met de aanmel dingsplicht van alle mannen van 18 tot 35 jaar voor de arbeidsinzet? Voor het ge wone administratieve perso neel bestaat er geen gewetens plicht om de gevraagde me dewerking te weigeren, wijl hun medewerking niet belang rijk genoemd kan worden. Per se mogen zij weliswaar niet meewerken, wijl het meewer ken is aan onrecht. Maar als zij niet willen meewerken, zullen zij ontslag moeten ne men. En door dit incommodum (nadeel) alleen al wordt hun medewerking genoeg zaam geeohonesteerd (gebil lijkt). De beslissing wordt verder aan hen zelf overgela ten. Het ingezonden Stuk van enige heren van de Wereld winkel deed ons de wenkbrau wen hoog optrekken. Wij be treuren het dat de Wereldwin kel het voortdurend heeft over de heer Nij'pels persoonlijk. De Wereldwinkel had wel kunnen begrijpen dat de heer Nijpels namens de JOVD het woord voert. Allereerst moet het ons van het hart dat de heren wereLd- winkeliers uitermate slecht kunnen lezen (of willen zij misschien niet anders?). Had den zij wel juist gelezen dan hadden ze kunnen begrijpen dat wij de situatie in Angola vanuit ons objectief stand punt willen bekijken, wat wel iets anders is dian „objectief voorgelicht worden". Portugal een van de laatste kolonialistische landen? Kom nou, heren. Wel eens gehoord van de Russische koloniën Letland, Estland en Litauwen, om nog maar niet te spreken van Polen en Hongarije? Heeft u ooiit wel eens het politieke kern-programma van de JOVD gelezen? Kennelijk niet, want dan had u kunnen lezen: „De JOVD keurt het koloniaal bewind van Portugal in Angola en Mozambique af". Wat het reisschema betreft hadden de heren ook beter kunnen lezen. De reisroute zal worden samengesteld in over leg met vrienden van de he ren, namelijk het Angola-co- mité. Wat „de jeugd" is? Voor ons is dat duidelijk. Jeugd voor ons is alles wat zo onge veer tussen de 12 en 28 jaar zit. Ook wat de bevolking van een lyceum betreft worden de wereMwinkeliers niet gehin derd door kennis van zaken. Weten zij wel dat er in 1970 op de lycea e.d. ruim 265.000 leerlingen meer vertoefden dan op instellingen voor lager beroepsonderwijs (591.311 te gen 324.681) Durven zij te be weren dat die bijna 600.000 leerlingen nog een elite-gezel- schaip vormen? Baarlijke non sens!!. (Namens de JOVD Bergen op Zoom, T. Asselbergs (vice- voorzitter) B. van de Stoel (secretaris).

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11