BETER WEER OP KOMST Zorgen over Apollo- missie Voldoende onderwijzers en leidsters1 Huwelijk met José verlost van een zaamheid Wellicht geen ontslagen bij Avio- Fokker Woensdrecht Soldaten eten meer gevulde koeken Gijzelaars bevrijd na bestorming Ulster gevangenis Roep om loonstop gebrek aan beleid Priesters weigeren brief van mgr. Gij sen voor te lezen Vier man in arrest wegens ontvoering kind (P/2) ASTRONAUTEN IN MOEILIJKHEDEN VOORLOPIGE AANSLAGEN Lekkende tanker mocht haven niet binnen REISJES Westcluitse ambassadeur moet weg uit Athene Rijk Lak Niet toegeven Nederlandse Volksunie schuld aan sluikreclame Kapper 1 mei duurder BORDELEN OP KATENDRECHT DICHT TER HEIDE: **- A. J. M. tiarkA Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. t Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ïNieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem. Reigerstraat 16, Breda. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 april 1972 26e Jaargang Nr. 8832 Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot TJA. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de voorlopige aanslagen in komstenbelasting over 1972, zal, in verband met de beschikking van de minister van financiën het wiebeltakspercentage niet ingang van 1 juli 1972 te verlagen van vijf tot drie, door de belas tingdienst rekening wordt gehouden met een per centage wiebeltaks van vier. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het door wijlen Tom (Dorus) Manders veel bezongen eten van gevul de koeken jn de kantine neemt hand over hand toe in de soidatenkazernes. In plaats van „fatsoenlijk" te ontbijten geeft Jan Soldaat er doorgaans de voorkeur aan om het ont bijt te negeren en zich tijdens de kantinepauze, later in de ochtend, te goed te doen aan (gevulde) koeken. Dat delen de minister en staatssecretaris van Defensie, de heren H. J. Koster en A. van Es, mee in een brief aan de Eerste Ka mer. De bewindslieden noemen dit een onjuiste eetgewoonte en wijten het ontstaan ervan aan: de invoering van de vrije reveille, de verhoging van de soldij (wedde) en het niet meer verplicht zijn aan de maaltijden deel te nomen. Zij tekenen daarbij aan, dat er geregeld en op ruime schaal voedingsonderzoek plaatsvindt in de krijgsmacht. Dat helpt echter niet veel als de militai ren het op wetenschappelijke basis samengestelde dienst- voedsel inruilen voor koeken en dat soort lekkernijen. Mocht de slechte eetgewoonte van de soldaat er toe leiden dat zijn gezondheidstoestand achteruit gaat, dan zal hij daarop gewezen moeten wor den. De bewindslieden zullen er voorts naar streven, zo zeggen ze, de dienstplichtige militai ren beter .voor te lichten over verstandige en gezonde eetge woonten. Te 'hopen valt dan dat de militair minder dan nu gebruik zal maken van voe dingsmiddelen met een te hoog vetgehalte uit kantines en snackbars, aldus de be windslieden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de periode van lage temperaturen en bijna elke dag wat regen is een einde gekomen. Een hoge- drukcentrum ligt nu boven de Noordzee en voert met een noordoostenwind drogere lucht aan. Gisteren begon de bewolking boven ons land al wat te breken. Tijdens het weekeinde is droog weer met een vrij groot aantal uren zon te verwachten. De noordoostenwind gaat geen warme lucht aanvoeren maar door de sterke zonnestraling zal de middagtemperatuur geleidelijk iets hoger worden en kan hier in het zuidwesten tijdens het weekeinde tot ongeveer 14 graden stijgen. De koude lucht is de laatste dagen diep in Europa doorgedrongen. Ook in Frankrijk en in Spanje varieerden de temperaturen momenteel tussen 8 en 13 graden waarbij buien vallen. Alleen in de Balkan komen nog maxima van ruim 20 graden voor. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De maan landing van Young en Duiver is gisteravond dooi de vlnchtleiding in Hoos- ton op het laatste nipper tje uitgesteld /Het besluit daartoe werd genomen nadat de derde as tronaut Thomas Mattingly, er kennelijk niet in geslaagd was het Apollo-moederschip Casper" in een ruimere baan om de maan te bren gen. Bij het sluiten van deze edi tie werd vanuit Houston ge zegd, dat mogelijk de hele maanlanding zou moeten wor den geannuleerd. De maanlander „Orion" mag niet omlaag zolang het moe derschip niet in de hogere baan is gebracht. In die cir- kelbaan namelijk moet de „O- rion" na afloop van het ver blijf op de maan „Casper" het moederschip weer ont moeten. De maanlanding had om 21.19 moeten beginnen en werd in eerste instantie min stens twee uur d. w. z. één omwenteling uitgesteld. Een slecht functionerende computer deed Mattingly af zien van het ontsteken van de hoofdmotor, die de „Casper" om 20.36 uur via een ontbran ding van zes seconden in een cirkelbaan op een hoogte van ongeveer 110 kilometer had moeten brengen. De baan waarin „Orion" en „Casper" zich sinds woensdagavond laat bevinden, is een ellipsvormige met een kleine afstand tot het maanoppervlak van 19 kilome ter. De moeilijkheden van ^gis teravond waren de eerste na een perfecte lancering en vlucht naar de maan. Ook de loskoppeling van de maanlan der moederschip verliep zonder moeilijkheden. Kort na dev loskoppeling meldden Young cn Duke dat de lan dingsradar in de Orion niet goed werkte, maar dit manke ment kon in enkele minuten v worden verholpen. (van onze redactie binnenland) IJMUIDEN Sinds donder dagmiddag half vier ligt even buiten de pieren van IJmuiden de Zuidslavische tanker Rudo. Deze tanker met bestemming Amsterdam, kreeg van de Rijkshavendiens geen toe stemming de haven van IJ muiden binnen te lopen, nadat de bemanning van de loods boot geconstateerd had dat er benzine lekte uit de tanks van ie Rudo, terwijl de Zuidslaven dat zelf,/niet gemeld hadden. Dë bemanning van de tanker -.al nu buitengaats moeten pro beren de lekkage te verhelpen. KLAS KAN KLEINER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De be loften in het regeerak koord over de verklei ning van de klassen bij het kleuter- en lager on derwijs kunnen waar ge maakt worden. Dat blijkt uit een door staatssecretaris Schelfhout aangeboden nota over het te verwachten aantal onderwij zers en leidsters in de ko mende jaren. In de onderwijscommissie van de Tweede Kamer zijn de ghgevens uit die nota donder dag wei aangevochten, maar de conclusie bleef toch wel dat de personeelssituatie ver kleining van de klassen moge lijk zal maken. In het regeerakkoord is be loofd dat in de loop van deze kabinetsperiode bij het lager onderwijs een schaalverlaging van drie punten en bij het kleuteronderwijs een verla ging met vijf punten zal wor den gerealiseerd. Bij de be handeling van'de onderwijsbe' groting werd erg somber ge daan over de mogelijkheden om deze belofte in te lossen. Men beschikte evenwel niet over voldoende gegevens en daarom beloofde rar. Schelf hout een nota. Die nota is weliswaar goeddeels op verou derde cijfers gebaseerd, maar de totaalindruk is toch wel dat de personeelssituatie een en ander mogelijk zal maken. Nu is het nog de vraag of er ook voldoende lokalen en voldoen de financiën zullen zijn. Drs. Wilbers van D'66 kwam met forse kritiek op de inter nationale betrekkin-gen van het departement van Onder wijs. Hij sprak over „een jungle met nogal wat reismo gelijkheden voor de betrokke nen". Hij wilde weten wie dit beleid coördineert en hij gaf voorbeelden van de foute wij ze waarop het Nederlandse onderwijs in het buitenland wordt voorgesteld. Drs. Wil bers: „Er mqet intern rigoreus gesaneerd worden." Minister Van Veen sprak over onderbe zetting en meende dat het be- leidselement in het departe ment van onderwijs aanzien lijk versterkt zal moeten wor den. Hij beloofde "nadrukke lijk aandachj" aan de grieven van de heer Wilbers te zullen besteden. (Van onze correspondent in Bonn) BONN De Duitse ambas sadeur in Athene Peter Lim- bourg is door de Griekse rege ring tot persona non grata verklaard, omdat hij persoon lijk aanwezig was, toen de rechtsgeleerde Georgis Manga- kis per vliegtuig het land vfer- liet. In een officiële verklaring beschuldigdè ,het kolonelsbe wind er Limbourg van door zijn hulp bij deze ontsnapping de Griekse souvereiniteit ge schonden te hebben. Diploma tieke waarnemers zijn er echter van overtuigd, dat Mangakis zijn 'vrijheid aan een officieel AmerikaansDiutsGrieks complot te danken heeft. An ders zou zijn vlucht onmoge lijk geweest zijn. (Van een onzer verslaggevers) MEERBEKE Met een Ford Mustang van 20.000 gulden, zonder btw, heeft de Belgische herenboer-miljo nair Paul van der Perre (62) de liefde kunnen afkopen van José Jacobs (42), de vrouw, die eind vorig jaar in het nieuws kwam door de bankoverval in Hulst. Dife Ford Mustang is overi gens niet voor haar, maar voor haar vaste vriend, de caféhouder Rogier Cayman, die alleen onder deze voor waarde nog wel een tweede man aan de zijde van zijn minnares wil dulden. Paul van der Perre „Polleke" voor zijn vrienden is (en dat moet haast wel) efen bij zondere man. Hij is klein en tenger van postuur, heeft fonkelende kraaloogjes en is gestoken in een afgedragen pak. Hij rijdt in een auto uit de duurdere middenklasse draagt een aardig hoedje cn hctefl een dikke portefeuil le. Volgens Rogier Cayman is deze herenboer sowieso goed voor 6 miljoen harde Belgi- José Jacobs en Paul van der Perre. sche frankskes, maar met al le nog te vorderen bedragen worden zijn bezittingen ze ker op 15 miljoen frank ge raamd. Volgens zijn notaris weet hij zelf niet hot rijk hij precies is. Het is hem overigens niet aan te zien. Hij maakt een beetje een lachwekkende indruk als hij José's zoentjes in ontvangst neemt: hij kijkt tegen haar op als tegen een boom. In letterlijke zin dan wbl. Er is nog wat bijzonders aan pol lekezijn vader mocht zich 27 Jaar lang burgemeester van het Belgische Kestere noemen. Het hoeft geen be toog, dat het schijnhuwelijk van Polleke met José een doorn in het oog is van zijn familie en de notabelen in het dorp. Paul van der Perrenair in Kestere. Of het hu- weiijk tussen José en Pol nu werkelijk rechtsgeldig is, schijnt niemand te weten. Een ambtenaar van de ge meentesecretarie in Meerbe- ke ontkent het, maar Cay man houdt bij hoog en laag vol dat ze wel getrouwd zijn. „Ach", mompelt hij sussend, „ze willen het natuurlijk voor de familie nifet toege ven". Het geven van inter views is dan toch op zijn zachtst gezegd een vreemde interpretatie van het begrip „geheimhouding". Hoe het ook zij: het gebeurt in ieder geval niet elke dag, dat een ex-gedetineerde, komfende uit een Nederlandse vrou wengevangenis, recht in de armen van een miljonair loopt. (Vervolg op pagina 5.) heeft er lak aan: gelokt door dfe publiciteit rond de banko verval is hij op een avond „Café José" in Meerbeke binnengstapt, vond er José achter de tap, stak een mee lijwekkende speech af en vroeg haar ten huwelijk. Vol plezier over de geslaagde „grap" zei José „ja" en de volgende dag was ze vol gens het verhaal althans mevrouw Van der Perre. De miljonair hfeeft daarmee een probaat middel gevonden om af te rekenen met de een zaamheid, waarvan hij steeds meer last begon te krijgen. Over een maand Betrekt het drietal want ook Ro gier Cayman doet mee de riante woning van de miljo- (Van onze redactie binnenland) IIOORN-HILVERSUM De Nederlandse Volksunie blijkt verantwoordelijk te zijn ge weest voor de sluikreclame over de Angolakoffie die kort voor de voetbalwedstrijd Ben- fica-Ajax in het stadion in Lissabon was aangebracht. De perschef van deze Volk sunie (een politieke groepe ring die sinds mei vorig jaar staat ingeschreven bij de kies raad), de heer Beemsterboer, bracht het ANP even hiervan telefonisch op de hoogte. De reclame zou in samenwerking met de Portugese en Angolese koffiehandel zijn aangebracht als weerwoord tegen het An- golacomdté. DE SCHADE die is veroor zaakt door de vorig jaar in omloop gebrachte valse bouw- vakantiezegels, wordt door het Sociaal Fonds van de Bouw nijverheid geschat op ten hoogste drie ton. ARMAGH Twintig Britse militairen hebben donder dag de gevangenis van het Noordierse stadje Armagh be stormd en er drie gijzelaars „zonder ernstig letsel" bevrijd uit handen van negen opstandige gevangenen, die een vrij geleide eisten naar de grens van de Ierse republiek, op slechts enkele kilometers afstand. De gevangenen worden er van verdacht te behoren tot IRA. Eerder op de dag waren zij voor de rechter in staat van beschuldiging gesteld we gens verboden wapenbezit. Nadat ze per auto naar de gevangenis waren terugge bracht, ovenmeesterden ze op de binnenplaats hun escorte twee cipiers en een politie man. Daarop verschansten zij zich' met hun gijzelaars in een dienstvertrek. Tijdens de onderhandelingen met de autoriteiten werd de" gevangenis door militairen en politie omsingeld. Na een uur werd een raampje van het be wuste vertrek stukgeslagen en verscheen er iemand in poli- tie-uniform, die riep dat hij de gegijzelde agent wes en dat een van de gevangenbewaar ders was- gedood. Het vermoe den van de autoriteiten dat hier sprake was van een list, werd later bevestigd. De mili tairen die met gasmaskers de gevangenis bestormden on der dekking van braakgasgra- naten, troffen alle drie gijze laars levend aan. De gevange nen werden volgens een woordvoerder overmeesterd zonder gebruik van vuurwa pens. Twee voorns-katholieke meisjes die verloofd zijn met Britse soldaten, zijn donderdag ochtend vroeg in Coalisland in Ulster geteerd en met veren overdekt aangetroffen, nadat een van de verloofden door een onbekende was ingelicht. De meisjes zijn in shock-toe- stamd in een ziekenhui* opge nomen. AMSTERDAM (ANP) Dc kapperstarieven zullen na 1 mei worden verhoogd. Dit is een gevolg van de nieuwe cao, die per 1 mei in het kappersbe- drijf is afgesloten. De Neder landse kappersbond deelt mee dat de loonkosten op jaarbasis negen procent meer zullen be dragen. Deze kosten zullen in de tarieven worden doorbe rekend. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/WOENS- DRECHT. Naar wij uit be trouwbare bron vernemen be staat de indruk, dat de nieuwe verwikkelingen bij Fokker voorlopig niet tot gevolg zul len hebben dat er ontslagen vallen bij de bedrijven van Avio-Fokker in Woensdrecht en Ypenburg. Aangenomen wordt dat er in "Woensdrecht in ieder geval niets gebeurd tijdens de nieu we periode van werktijdver korting, die maandag voor 200 ■werknemers ingaat en die be tekent dat die werknemers nog slechts 2 van de 5 dagen zullen werken. Er bestaat hoop dat de situatie na die periode verbe terd zal zijn. Met de KLM is een georiënteerd gesprek ge voerd over de moge lijkheden die Avio-Fokker (vroeger Aviolanda) in Woens drecht biedt op het terrein re paratie en onderhoud. Het ant woord van de KLM op deze offerte zou binnen de komende tweede periode van werktijd verkorting moeten komen. Bij de werknemers vam de Fokkerbedrijven in de Drecht- steden bestaat een gevoel van onbehagen, omdat gevreesd wordt dat wanneer Avio-Fok ker ditmaal buiten schot blijft er ontslagen bij hen zullen vallen. (van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het wijk- orgaan Katendrecht heeft zijn eerste succes geboekt in de strijd tegen de prostitutie in deze Rotterdamse wijk. De dienst Volkshuisvesting zal ne gen woningen aan de Atjeh- straat, die sinds geruime tijd in gebruik zijn als bordeel van een souteneur uit Brabant, var deren en vrijmaken voor Rot terdamse gezinnen. Het is de bedoeling dat het wijkorgaan zelf de gezinnen zal voordragen, die de panden in de Atjehstraat mogen be trekken. VIJF ORGANISATIES in Nederland hebben in een tele gram aan de Rufobercultuur- maatschappij gevraagd om de suikerplantage Marienburg te geven aan de leden van de werknemersbond Marien burg. (Van een onzer verslaggevers)' AMSTERDAM „Het ge roep om loonmaatregelen, vaak voortkomend uit de behoefte 't gebrek aan eigen beleid te verdoezelen, vergroot de mo gelijkheden niet om in redelijk overleg tot verstandige afspra ken voor het volgend jaar te komen". Dit zei gisteren NVV-voor- zitter Ter Heide in Amsterdam tijdens de bondsvergadering van het NVV. „Wij hebben ons voor wat betreft de lanen ge houden aan gemaakte afspra ken., De loonontwikkeling zal dit jaar blijven beneden de door de vakbeweging en de meerderheid van de Sociaal Economische Raad aanvaarde grens van twaalf procent". Wel vindt de NVV-voorman- dit percentage veel, „erg veel". De oorzaken ervan ziet hij niet liggen in het verantwoor delijke optreden van de vakbe weging. Ter Heide wijt de oor zaken ervan o.a. aan de loon maatregel van de vorige rege ring, de sterke prijsstijgingen die via de indexering inwer ken op de lonen en de inflatie. Tevens wees hij erop dat de laatste drie jaar de loonkosten in ons land in verhouding met de produktiviteit vierenenhalf procent minder zijn gestiegen dan bij de concurrenten. (Zie ook pagina 9) DRACHTEN (ANP) We gens ontvoering van een an- derhalfjarig kind heeft de Drachter politie woensdaga vond de 23-jarige kermisex ploitant L.C. en zijn 5I-jarige vader J.C., beiden uit Bergen op Zoom, en de 24-jarige los- arbeider J. A. de M. en de 26- jarige losarbeider R.F.. beiden uit Breda, aangehouden. De mannen zijn in arrest. De poli tie weet nog niet waar het kind is. De 23-jarige L.C. leeft ge scheiden v®n zijn vrouw, die in Drachten bij haar ouders, de familie Van der B, woont. Bij de echtscheidingsprocedure heeft de politierechter in Leeuwarden in eerste instantie het kind aan de vrouw toege wezen. L.C. en zijn vader zijn het hier niet mee eens. Samen met de twee inwo ners van Breda gingen vader en zoon zondagavond naar de familie Van der B. in Drach ten. De familie liet het viertal echter niet binnen. Dit trapte echter de voordeur in. Bij een worsteling sloegen de mannen de heer Van der B. tegen de grond, waama zij vrij spel hadden om het kind uit de slaapkamer te halen. Woensdagavond wist de po litie hen in Harderwijk op te sporen, waar ze op de kermis stonden. Het jongetje is tot nu toe echter onvindbaar. Bij de verhoren bekenden de mannen een serie inbraken o.m. in Drachten, Venlo en Breda (twee fabrieken en een win kel). (Van een dnzer verslaggevers) peu van priesters in het bisdom ROERMOND Enkele groe- Roermond hebben na geza menlijk overleg besloten om a.s. zondag roepingendag niet de brief voor te lezen, die bisschop Gijsen ter gelegenheid van die dag heeft geschreven. Zij menen deze brief niet te mogen voorlezen omdat zij daarin een veroordeling lezen van hun eigen pastorale werk, zoals dat onder bisschop Moors is gegroeid. „Open kerk" heeft zich over de brief van de bisschop niet uitgesproken. Woordvoerders van „Open kerk" zijn van me ning, dat de pastores over al dan niet voorlezen zelf verant woordelijkheid moeten nemen. Bovendien wil „Open kerk" de priesters deze verantwoorde lijkheid laten en hen hierin niet beïnvloeden. Achtergrond van deze hou ding is, dat er bij de priesters wel eens kritiek wordt ge hoord op de middenkader» in „Open kerk". Zij kunnen nu zelf de verantwoordelijkheid van hun beslissingen op zich nemen, aldus woordvoerders van „Open kerk". Het blijkt verder, dat enke le pastoors in overleg met hun parochianen de brief aan de bisschop hebben terugge stuurd met de mededeling, dat zij deze brief niet konden voor lezen. Verwacht wordt, dat een groot deel der pastores de brief wel zal voorlezen al dat niet met een inleiding.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1