Prof. Dennis L. Meadows: Grenzen aan de groei WESTDUITSE JUSTITIE VERBIEDT WAT HEINEMANN BELOONDE IK ERGER RE NOGAL EENS, Nou't voelt weleffegladdet dan gisten Middenstand rem op machts concentraties i' OVERVAL LEVERT TON OP Anti-fluorcomités bundelen krachten STAATSSECRETARIS OOSTENBRINK Geen openheid over defensie- cijfers binnenland buitenland Subsidie Groeten Sneeuwbal WERKEN ERGENIS AFSTAAN DAN ANDEREN Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishave'B'Qo Super. (Maak ook het gebaai van de tevreden driekop-scheerder). papier oor uw pen Nachtelijke DOW-hinder Abortus (2) Abortus (3) Dinsdag 18 april 1972 VI (Van een onzer verslaggevers) DELFT Professor Dennis L. Meadows, over wie wij reeds eerder, o.a. ook nog gisteren, in onze edities berichtten, is verbazingwekkend jong, 31 jaar. Zijn lange hoofd met daarop haar dat een herinnering aan bebop met zich meevoert, lijkt in schrijnende tegenstelling te staan tot zijn gorilla achtig gedrongen lichaam. Hij loopt ook als een mensaap, schuddend als hij met een schooldictaatcahier dat hij altijd en eeuwig met zich mee schijnt te dragen naar het podium gaat. Hij draagt een afschuwelijke stropdas, een verfrommeld bruingrauw pak waar van de veel te lange broekspijpen neerhangen op een paar afgetrapte suède schoenen. Dit verfomfaaide uiterlijk was echter ras vergeten toen hij begon aan een referaat van ruim een uur dat de 700 aanwezigen in de aula van de Technische Hogeschool in Delft afgelopen zaterdag ademloos deed luisteren. Professor Meadows van het Massachusetts Institute of Technology in Boston de man onder wiens leiding het beruchte MIT-rapport tot stand kwam was op uitnodi ging van de Raad voor Mi lieudefensie uit de VS over gekomen voor een weekeind je in Holland. The limits of growth (grenzen aan de groei) genaamd naar zijn rapport was het congresthe ma. De man was doodop. De dag voor het congres, had hij een slopend televisiedebat gevoerd met een aantal in ternationale coryfeeën onder leiding van W.L. Brugsma, het debat dat zondagavond door de NOS is uitgezonden. Dat was ook duidelijk te merken later op de dag van het congres. Hij was duide lijk geïrriteerd toen er uit de zaal geen echt zinnige vra gen kwamen. later zeer teleurgesteld over zei te zijn. Zijn antwoorden waren kort. Zeer kort soms. Zo hield tijdens de forum discussie een hoogbejaarde hoogleraar een tien minuten durend betoog over de voort schrijdende erosie op de we reld, compleet me-i een gra- fitek die de man op een soort spandoek toonde aan de zaal. Meadows sprak twee woor den, nadat de professor uit gesproken was: „I agree" (Ik ben het er mee eens). Toen Meadows echter aan zijn lezing begon, was van die vermoeidheid en irritatie niets meer van te merken. Spelend met een potlood en af en toe wat spiekend in zijn schoolschrift, bouwde hij een voortreffelijk .betoog op dat aan het eind werd be loond met een ovatie die va ker voor artiesten dan voor wetenschapsmensen is weg gelegd. Professor Meadows wees onder meer op de achter stand die de sociale weten schappen zijns inziens heb ben op de technologische ontwikkelingen van de laat ste honderden jaren. „Zij kunnen nog niet veel verder kijken dan de mens, toen die nog op een paard reed en niet verder kon kijken dan de horizon". Volgens Mea dows moet er een soort radar ontwikkeld worden bij de mensen, waardoor zij verder in de toekomst kunnen kij ken. Nog een paar saillante uit latingen; over de uitputting van de natuurlijke hulpbron nen: „Het is op zijn minst merkwaardig te noemen dat de Verenigde Staten met 6% van de wereldbevolking 40% van de grondstoffenproduktie van de hele wereld ver bruikt. En dan te bedenken dat de natuurlijke hulpbron nen voor het grootste deel uit landen komen waar de politieke opvattingen geheel verschillen van die in de westerse wereld. Hoe lang nog zullen de grondstoffen vrij verkrijgbaar zijn"? Over de wereldivoedselpro- duiktie: „Sommige mensen wijzen er op dat de voedsel- produktie de laatste honderd jaar toch aanmerkelijk heeft kunnen stijgen. Maar tot 1950 is die stijging voor het merendeel te danken aan het in cultuur brengen van woes te gronden en niet aan de ontwikkeling van de techno logie". Over de politieke situatie in de wereld: „Wie denkt dat we mogen hopen op een ver betering van de betrekkin gen in de wereld, aan ver mindering van de spanning, heeft het verkeerd. We zul len de komende dertig jaar meer en meer geconfronteerd worden met spanningen met oorlog, met conflicten. De strijd in Pakistan is daar een voorbeeld van. Maar ook in de Verenigde Staten zelf zul len de spanningen alleen maar toenemen". Meadows ging in op de kritiek die op zijn werk is geleverd. Hij is er van over tuigd dat er nog heel wat geschaafd moet worden aan de perfectionering van het model dat hij en zijn colle ga's hebben opgebouwd. Hij is eohter van mening dat zijn model toch nu al uitgangs- DELFT Dennis L. Meadows is een man die de we reld, en de wetenschappelijke wereld niet in het minst, op zijn achterste benen heeft gezet. Onder zijn leiding werkte een groep geleerden van het Massachusetts In stitute of Technology te Boston aan de samenstelling van een wereldmodel, waarin grote hoeveelheden informatie uit verschillende wetenschappelijke richtingen zijn ver werkt en gerangschikt door middel van systeemanalyse en de computer. Dat wereldmodel werd in opdracht van de Club van Rome speciaal gemaakt om te onderzoeken hoe vijf belangrijke trends van wereldbelang zich over een periode van dertig tot honderd jaar na nu zouden ont wikkelen en op elkaar in zouden werken. Die vijf trends zijn: de versnelde industrialisatie; de explosieve bevolkingsgroei; het toenemende gebrek aan voedsel; de uitputting van onvervangbare hulpbronnen; de vervuiling van het milieu. Volgens professor Meadows zijn er met de uitkomsten van dit onderzoek twee beelden van de toekomst te schetsen. In de eerste plaats: binnen een periode van honderd jaar komt er een eind aan de groei op deze planeet. Het meest waarschijnlijke resultaat zal zijn een tamelijk plotselinge en ongecontroleerde afname in zo wel de bevolkingsgroei als de industriële capaciteit. Dit zal gebeuren als de huidige groei in de wereldbevolking, industrialisatie, vervuiling, voedselproduktie en uitput ting van de natuurlijke hulpbronnen geen halt toege roepen wordt op korte termijn. De tweede mogelijkheid is echter deze groeitrends wel in te dammen, waarna een toestand van ecologisch en economisch evenwicht kan worden opgebouwd die tot in de verre toekomst kan voortbestaan. Deze (mondiale) evenwichtssituatie zou zo kunnen worden ontworpen dat de primaire materiële behoeften van ieder mens op aarde bevredigd worden en ieder mens een gelijke kans heeft zijn individuele mogelijkheden te ontplooien. punt moet zijn voor beslis singen die op dit moment worden genomen. Elke ver keerde beslissing van nu brengt in zijn ogen de „Great Disaster" alleen maar dichterbij. Op elk moment van de dag worden er in de wereld beslissingen genomen die verstrekkende invloed hebben op sociale en econo mische omstandigheden in de komende tientallen jaren. De goede beslissingen mogen niet wachten op de totstand koming van het perfecte mo del. Dat vond ook prof. dr. ir. P.M.E.M. van der Grinten, de belangrijkste Nederlandse criticus van het werk van Meadows en de Club van Rome. Hij zei zaterdag: „Wie uit mijn kritiek zou mogen opmerken dat ik het niet zo'n vaart zie lopen, heeft het mis. Integendeel, iedere perfectionering, iedere ver fijning van het model bete kent alleen maar dat de uit slag nog somberder nog nega tiever wordt". TON IN 'T VELD. (Van onze correspondent) BONN Wat de eerste man in de staat met een stevige do natie bevordert, is thans door de Duitse justitie als illegaal verboden. Ook de rechtsdie- naars grepen echter met eten bloedend hart in. Toen zij tal rijke zendamateurs althans figuurlijk de microfonen uit de handen rukte, n dit hoogst zeldzame geval zijn zij er na melijk van overtuigd, dat de strikte toepassing van de wet een ongerechtigheid is, want ontelbare mensen worden in een benarde situatie van een stuk levensvreugd beroofd. Toen president Gustav Heine- mann het vorig jaar van de ac tiviteiten hoorde van een Düs- seldorfse jongeman, die het lot van de patiënten in een groot ziekenhuis met knap in elkaar gezette radioprogramma's ver lichtte, beloonde hij dit chari tatieve wenk onmiddellijk met een subsidie van 500 mark. Ze ker omdat Heinemann een van Duitslands meest verdienste lijke ministers van justitie is geweest, moest hierdoor wel de indruk ontstaan dat de amateurprogramma's de volle zege van de legaliteit had. Nu geldt ook voor de jurist Heine mann het adagium dat nood de wetten breekt, maar een offi cier van justitie is nu eenmaal verplicht de gehele dag met zijn wetboeken onder de arm te lopen. Hij kan zich niet be roepen op ex-minister van bin nenlandse zaken Höcherl, die in het parlement eens een aan val pareerde met de slagvaar dige zin: „Ik kan toch niet de hele dag met de grondwet on der de arm lopen", een uitla ting, die hij overigens in Brus sel/tot veler hilariteit met: „De Europese Statuten" varieerde. Aangezien lagere knechten van Vrouwe Justitia zioh der gelijke vrijheden niet kunnen veroorloven, zagen zij zich wel genoodzaakt het monopo lie van de officiële zenders te verdedigen, dit te meer, daar de Düsseldorfse jongeman lang niet de enige roeper in de ether-woestijn bleek te zijn. In tegenstelling tot hun bijbelse voorganger wofdt hun stem echter wel gehoord en niet ai- leen door het betreffende pu bliek hogelijk gewaardeerd, maar ook de respectievelijke directies, aan wie dit publiek toevertrouwd is. Zo geniet in het nabij Bonn gelegen stadje Siegburg een huisvader de fi nanciële steun van een direk- teur van een gevangenis, waarvoor hij met assistentie van zijn vrouw en drie kinde ren wekelijks een klinkend programma met muziek, nieuwsberichten en groeten sa menstelt. In het oruder de rook van Nijmegen gelegen stadje Goch maakt inspecteur van de Duitse spoorwegen zelfs ge bruik van postlijnen om zijn „Grenslandecho" naai- het plaatselijke ziekenhuis uit te zenden, en een hoge employé van de PTT, die eigenlijk over het radiomonopolie van de of ficiële zenders moet waken, doet in Bielefeld hetzelfde. Hun voorbeelden zijn met tal rijke anderen in de meest gro te steden van de Bondsrepu bliek aan te vullen, maar juist dit sneeuwbaleffect maakte de autoriteiten onmogelijk te doen alsof hun neus bloedt. Zoals gezegd bloedt nu hun hart en daarom hoopt de regering van Nordrhein-Westfalen in Düs- seldorf niet alleen dat de tot zwijgen gedwongen zendama teurzenders haar zullen aan klagen, maar ook dat zij zelf dit proefproces zal verliezen Pakt het anders uit, dan zal men de president nog tegen het bevorderen van een illega le activiteit moeten vervolgen, maar zo ver zal het wel niet komen, want de autoriteiten denken er nog niet eens in hun achterhoofd aan de zendama teurs zelf voor de rechter te dagen en dat is hun uiting van waardering voor de vele mooie uren, die zij zieken en gevan genen bezorgden. Een knappe vrouw om te zien. Goed 30 jaar. Uitstekend verzorgde handen, een mo dieus kapsel. Ze rijdt in een invalidenwagentje. Kan niet meer lopen. Al jaren niet. Ze is daardoor ook wat onnatuur lijk dik. Haar vterhaal tekent een lijdensweg. Af en toe hef tig, soms opstandig. Meestal echter met een gelatenheid die doet vermoeden dat ze beseft dat haar opstandigheid tegen het eigen lot zinloos is en alleen voor haarzelf en haar naaste omgeving de zakten nog moeilijker maakt dan ze al zijn. „Als kind was er met mij ai iets mis. Wat...? Wist ik veel en thuis merkten ze het niet. We hadden nog 4 zussen, niet al te breed, een arbeiders gezin. Wie had in de gaten dat ik toen ik een jaar of 9 was al moeilijk trappen liep? Het is gek, maar toch was ik toen ik 12 jaar was al bang dat er „iets" niet met me in orde was. Als ik mensen zag die lichamelijk gebrekkig wa ren, sloeg dte onberedeneerde angst me om het hart. Stel je voor dat het bij mij ook zo iets is! Het is uitgekomen toen ik 14 was". Ze ging met moeder in een kledingmagazijn een jas ko pen. Ik moest toen de trap op. Toen zag moeder voor het eerst dat ik mezelf langs de leuning omhoog moest trek ken. Thuis had ik er altijd voor gezorgd dat nitemamd mij de trap op zag sukkelen". Via de huisarts kwam ze hij de kinderarts terecht. Die had de oplossing. „Steunzolen. Kon ik niet op lopen. De huisarts keek het aan en stuurde me naar een specialist; 3 weken ter observatie in een ziteken- huis. Ze namen ergens uit mijn been 'n stukje spier weg en lieten dat onderzoeken. Re sultaat: ik had een ziekte in de spieren die verlamming tot gevolg zou htebben. Ze noem den een naam die ik niet ken de". riterender dan onverschillig heid van mijn omgeving". Ze zegt dat dite omgeving haar op alle mogelijke manie ren helpen wil. Met bood schappen doen, met een praat je maken, met allerlei kar weitjes. „Ik weet dat ik vaak onredelijk ben. Ook tegen de mtensen die pogen iets voor me te doen. Laatst kwam een buurman even langs. Zei zo in het algemeen dat hij vandaag wat vroeger met zijn werk was opgehouden om even de bossen in te gaan. „Mens ik kon die kantoormuren niet meer zien", merkte hij op. Ik kteek hem aan. Hij werd stil. Had door dait ik nooit buiten kwam. Nooit de bossen in kan, nooit eens uit kan. Ik heb niets gezegd. Want ik zou juist moeten waarderen dat mensen gewoon met me pra ten en me niet ontzien in zo'n gesprek. Want als ze op hun woorden moeten gaan letten, is het mis. Dan blijven zte op den duur weg. En dat kan ik ze niet kwalijk nemen ook". Ze moet rondkomen van on geveer honderd gulden in de week. „En dan springt natuur lijk de bijstand hij. Het zou prettiger zijn als dat niet no dig was en mijn WAO-uitke- ring zo hoog was dat ik daar van kon komen. Maar ja..." Het woningwetflatjte parter re is met veel goede wil, maar weinig inzicht in wat een vrouw in een rolstoel zou moeten hebben, wat aangepast. Ze heeft een telefoon gekre gen. Moet de gevoerde ge sprekken zelf betalen het abonnementsgeld niet. „W-eet u, ik zit altijd met de nauwe doorgangen van de President Heinemann, Nou, ze was beginnend in valide, maar moest aan de slag. Ze werkte een aantal ja ren in een fabriek. De invali-, diteit nam toe. „Toen ik 21 was, stuurden ze me naar een kliniek in Nijmegen. Daar ztei- den ze dat ik een voetafwij king had. Ze opereerden aan de Achillespezen, want ik wil de beter worden. Ik klampte me vast aan de gedachte dat ze het in dite kliniek bij het goede eind hadden en dat van spierziekte geen sprake was. Zo ben je dan ook nog. Die operaties hielpen niets. Ver oorzaakten wel veel pijn. En met lopen ging het stteeds be roerder. Toen ik 24 jaar was brak im het rechterdijbeen. Van dat ogenblik af was voor mij de rolstoel het enige mid del om me nog te kunnen voortbewegen. Ik hteb nog een jaar in een inrichting voor langdurig zieken gelegen. Maar ik was niet meer op te lappen". Ze was inmiddels al jaren thuis weg. Niet dat er onenig heid was geweest, maar ze had als jonge vrouw haar ei gen weg willen gaan. De ou- derte zussen waren allen ge trouwd. Vader en moeder wa ren er niet meer. „Ze zaten natuurlijk in de kleine ge meente, een dorp, waar ik woonde met me in hun maag. Waar moest ik wonen? Ze hebben me toen in een bejaar denhuis gtestopt. Voor mij was dat vreselijk. Allemaa oude mensen, die nog goed, of min of meer goed, ter been waren. En ik als 27-jarige daartussen, in een rolstoel. Wat een ver driet en ellende ik daar heb gehad, kan ik niemand vertel len. Niets was er aangtepast aan mijn invaliditeit. Ik heb er een goed jaar gezeten en kreeg toen werk in een be schutte werkplaats. Ben daar heen gaan verhuizen. Was ook niet alles, maar ja, ik moest wat". Toen ze in dat bejaardenka- mertjte woonde en ze volledig invalide was, trok men de uit kering in die ze kreeg. „Ik ontving voor mijn werk in de werkplaats f 71 en had daar naast een invaliditeitsuitkering van f 20 per week. Op basis van die bedragen heb ik nu een uitkering van de WAO". Ze komt nooit ergens. „Mijn familie bezoekt mte geregeld. Dat gelukkig wel. Maar die hebben hun eigen problemen en zorgen en ik vertik het om als een soort gebrekkige asse poester te worden behandeld. Ik praat nooit over mijn inva liditeit. Dat heeft geen zin. Ik heb dit en motet er maar ver der mee zien te komen. En je schrikt mensen af. Dat doe je toch ai door het feit dat je in die rolstoel zit. Weet u, soms is medeleven voor mij nog i-r- (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM Twee man van ongeveer dertig jaar heb ben maandagmorgen een ge wapende overval gepleegd op een juwelierszaak in de Leid- sestraat in Amsterdam. Ze namen volgens de poli tie voor zeker een ton aan juwelen mee. De mannen had den de enig aanwezige ver koopster in het Frans gevraagd of ze enkele ringen mochten zien. Plotseling duwde een man een pistool in de nek van het meisje en dwong haar naar het toilet te gaan, waar ze werd opgesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Op een ver gadering in Den Haag hebben vertegenwoordigers van plaat selijke anti-fluoractiegroepen besloten tot de oprichting van de NCCBL, het Nederlands Centraal Comité Bescherming Leidingwater. Het comité zal contact zoe ken met mensen van de ver schillende anti-fluoractiegroe pen en bekijken wat er lande lijk gedaan kan worden. De arts H. C. Moolenburgh uit Haarlem kwam met het initia tief tot de oprichting van een dergelijk comité, omdat vol gens hem informatie alleen niet heeft geholpen. (ADVERTENTIE) deuren. Die wagen kan er maar net doorheen. Als ik niet goed mik, en dat gebeurt na tuurlijk dagelijks, stoot ik te gen de muur of het houtwerk. Dan komen er beschadigingen. Dat vind ik afschuwelijk. Ook ben ik steteds bang dat de stoel kapot gaat. Als dat ge beurt, ik heb het meegemaakt, ben ik volslagen hulpeloos. Waarom bekijkt een gemeen tebestuur niet, hoeveel inwo ners voor aangepaste wonin gten in aanmerking komen? Dan kunnen ze bij elk com plex dat gebouwd wordt, en kele van zulke woninkjes la ten maken. Dat zal wei duur der zijn, maar spaart tenslotte veel geld en helpt die mensen enorm. Ik weet dat ik me gemakke lijk erger. Wat wilt u? Ik zit hier de hele dag maar te zit ten. Kan toch ook niet stteeds maar lezen, handwerken. Veel ergernis doet me eigenlijk niet zo veel. Wel, wanneer er men sen komen die komen vertel len dat er zo verschrikkelijk misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen, bijstand uitkeringen. U weet, hoe dat in gesprekken gaat. Dat steekt me en dan maak ik me kwaad. Ik ben beslist niet een van die mensen die dankzij dat misbruik lekker royaal kunnen leven zonder iets te doen. Er zal best veel waars in die verhalen zittten. Maar bij mij moeten ze er niet mee aankomen". Een grote handicap vindt ze dat ze geen goede schooloplei ding heeft gehad. „Als ik naar een middelbare school zou zijn gegaan in mijn meisjesjaren maar dat was ongehoord in onze stand zou ik nu rede lijk mijn talen kennten en zou ik een of andere studie kun nen beginnen. Maar ik ken niet eens behoorlijk mijn moe devtaal. Van die paar jaren lagere school ben ik niet vet geworden. Ik zeg niet dat ik met een betere opleiding me zelf nu beter zou kunnen red den. Wel dat ik dan, zittend in dite rotstoel, veel meer zou kunnen doen, veel beter bezig zou kunnen zijn..." JACQUES LEVIJ (Eerdere artikelen in deze serie verschenen op 1, 6, 8 en II april). Brieven voor deze rubriek moettf» MMTt volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dex» vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevalle* «era ia met inhoud, cq. strekking. Opnieuw verscheuren de ge luiden van het DOW-indus- trieterrein de nachtelijke stil te, waarbij in de slaapkamers waarden gemeten worden van 55 decibel. Dit schijnt echter Dow Chemical N.V., noch zijn satellieten, noch de plaatselij ke overheid maar in de verste verte tot matiging aan te spo ren. Klagende omwonenden staan (of liever: liggen) machteloos, daar de telefoon noch door de fabriekstfunctionarissen noch door gemeentelijke ambtena ren. wordt opgenomen., zodat mien genoodzaakt is het brui- concert machteloos aan te ho ren. Niet getemperd door de op sommige plaatsen, een boompje brede, beroemde groenzone, die naar de bewe ringen van de general mana ger van DOW, redding moet brengen aan de omwonen den. Fam. Van Wijck Terneuzen Hiermede wil ik reageren op het ingezonden stuk van j.l. zaterdag van Hendrickx uit Roosendaal. Abortus is volgens de heer Hendrickx een spel van twee egoisten in bed. Dit zou ik zo al nooit durven stel len en het heeft helemaal niets te maken met de uitla tingen van mgr. Gijsen, die stelde dat een meisje dat door een psychopaat verkracht wordt geen abortus mag laten plegen en haar kruis moet dragen. Dit is geen zaak van twee egoisten in bed, maar van een zieke man en een slachtoffer. ETTEN-LEUR MEVROUW MAAS Het zou zeer gewenst zijn, wanneer iedereen die tegen abortus is, zich verdiepte in het leed van alle ongewenste kinderen, die in kindertehui zen opgeborgen worden, of door hun ouders worden mis handeld en verwaarloosd. Ze missen allen de noodzakelijke en onmisbare steun en liefde van goede ouders. Deze ellen de in hun eerste levensjaren drukt een stempel op hun hele verdere leven. Als abortus ge weigerd wordt aan een vrouw of meisje, zal niet zij, maar de baby het kind van de reke ning worden. Een kind kan niet zonder moederliefde op groeien. BREDA MEVR. A.H. de Jong- WIEGERAAD (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN „Ik zie de kleinere ondernemers als een stimulans voor de grotere ondernemers en ook als een rem op te grote machtsconcentraties in liet bedrijfsleven. Sa menwerking, concentraties en fusies zijn aan de orde van de dag. Om tot rationalisatie te komen zal men er in veel bedrijfstakken dikwijls ook niet buiten kunnen. Voor komen moet worden, dat gezonde concurrentieverhoudin gen worden verstoord. Ik meen, dat de kleinere onderne mingen nu juist een positieve bijdrage kunnen leveren tot de bevordering van een werkzame concurrentie". Dit zei gistermiddag staats secretaris Oostenbink (Mid denstand) tijdens een lunch- bij eenkomst van het departe ment Groningen van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in de Martinistad. In de visie van de staatsse cretaris gaat van het bestaan van een groep kleinere onder nemingen, maatschappelijk ge zien, een tasbiliserende in vloed uit. Voor de echte on dernemer, „die als echte on dernemer kansen ziet en aan grijpt", ziet hij mogelijkheden. Hij erkent, dat deze tijd voor de ondernemer problemen op roept, „maar ook kansen sohept". Het midden- en kleinbedrijf, dat met zijn tijd meegaat en zich aanpast aan de behoeften van zijn afnemers, draagt, al dus drs. Oostenbrink, bij tot een prettig woonklimaat. Daardoor kan worden bijge dragen tot het welslagen van het beleid dat is gericht op een regionale welvaartsver meerdering. Het wegnemen van regionale welvaartsver schillen via een doeltreffend regionaal beleid als onderdeel van het algemeen economisch beleid is, aldus de staatssecre taris, voor het midden- en kleinbedrijf van groot be lang. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De docu menten die door het ministe rie van Defensie verstrekt zijn aan de commissie van Rijcke- vorsel en opgesteld in het de partement of afkomstig van de NATO komen niet terug ter beschikking van de commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11