"Tëxoro shirts Skol spreekt uw taal. Proeft maar. .wj VIETCONG: „Nixon grootste oorlogs misda diger" examens Twee fouten in opgaven McNamara bijzonder fel op UNCT AD-conf erentie in Chileense hoofdstad Getemporiseerde subsidiëring van dorpshuizen OVER1NVESTE RINGEN OP INTERNATIONAAL NIVEAU VOORKOMEN Visser en v. d. Giesen failliet Bergbeklimmers in Himalaya gedood lieg uw ideeën bij |ons op tafel Blut Nieuwe onderwijsonrust binnenland buitenland HET WEER IN EUROPA \nterixaU°n Regering over AKZO-kwestie: Onzekerheid over 350 werknemers Koninklijk paar in Schotland Zaterdag 15 april 1972 17 KRITIEK OP RIJKE (ADVERTENTIE) k&erl'j/(sq&qq\... dus altijd korrekt A o\o Qptimisten die bij eik economisch noodsignaal plegen te be weren dat het allemaal wel zal meevallen en dat de wal het schip wel zal keren, moeten nu toch langzamerhand wel tot het besef komen dat de werkelijkheid minder simpel is dan hun zonnige theorie. Want hoezeer we ook met de cijfers aan het schuiven en goochelen zijn geweest en hoezeer we ook geapplaudisseerd hebben voor de zuinigheidstheorieën van links of rechts, het gat van Nelissen dreigt levensgroot en er kan inderdaad een oorlogsschip door. Desondanks is er nauwelijks commentaar gekomen op de onthutsende mededeling dat we volgend jaar met een tekort zullen zitten van twee miljard, wanneer er niet zeer fors wordt ingegrepen. Dat verbaast ons nauwelijks. Want wat kan men elkaar nog verwijten? Bij het vooruitzicht van een tekort als dit, is de vraag of hef geld naar defensie, naar onderwijs of naar de bejaarden moet niet belangrijk meer. Zinvol is alleen nog de constatering dat we op veel te grote voet hebben geleefd en dat we van allerlei walletjes tegelijk hebben trachten te eten. Nu zal de broekriem moeten worden aangetrokken. Hoe? En door wie? Dat zullen de politici moeten uitmaken. Zij overi gens liever dan wij, want politici hebben nu eenmaal te maken met hun achterban en elke impopulaire beslissing kan tot onaangename gevolgen leiden voor de populariteit van eigen partij. Met alle electorale gevolgen vandien. Moeten de belastingen omhoog? Het zal wel niet anders kunnen. Haar hoe met hef dan met de lonen? En als de lonen bevroren moeten worden, waf gebeurt er dén met de prijzen, die immers ook door internationale ontwikkelingen worden beïnvloed? Drastische beperking van de overheidsuitgaven is ook een theoretische mogelijkheid. Maar de praktijk? De begrotings debatten, enkele maanden geleden, hebben duidelijk gemaakt dat men uren kan vechten over de vraag waar men kan beknib belen, maar dat er in elk geval niets meer bezuinigd kan wor den. Tenzij men besluit om de bejaarden maar aan hun lot over te laten, het onderwijs te laten verkommeren of de aanleg van nieuwe wegen uit te stellen tot het verkeer één gigantische chaos is geworden. De werknemers eisen teveel, zeggen de mensen aan de top. En dezen repliceren dan dat „ze" dan eerst maar op hun eigen - soms dubbele - salarissen moeten beknotten, een advies dat sociaal verantwoord is, maar waarmee de oplossing van de eco nomische problematiek niet wordt gegeven. Met de hebbelijkheid om de schuld van alle economische rampspoed bij „de anderen" te zoeken, staan we in Europa niet alleen. Maar we zijn er wel uitzonderlijk bedreven in geworden Zozeer dat we zelfs de nuchtere en alarmerende feiten niet meer wensen te zien. Als we zo door gaan heeft het, over enkele jaren, geen enkele zin meer elkaar verwijten te maken. Want dan lopen we, witte boorden of niet, allemaal met de rafels aan onze broek. Het heeft er zo langzamerhand veel van dat het Haagse onderwijsbeleid geen gelegenheid laat voorbij gaan om onrust, onzekerheid en onvrede te scheppen. Nauwelijks is dé onderwijswereld bekomen .van de ene moeilijke situatie of de andere wordt al weer op stapel gezet. Nu lijken er beleidsingrepen voor de deur te staan die voor de m.o.-aktenopleiding grote gevolgen kunnen hebben. Ongunstige gevolgen, als men niet voorzichtig te werk gaat. De m.o.-aktenopleiding nieuwe stijl verkeert nog in een experi menteel stadium. Waarom laat men ze niet rustig tot volle was dom komen? Waarom wacht men niet met het leggen van de verbinding avondopleiding - dagopleiding in deze nieuwe in stituten totdat zekerheid bestaat dat de overgang vrijwel schokloos kan gebeuren? Wat nu wordt nagestreefd kan leiden ot een ongekende chaos op het terrein van de m.o.-aktenopleidingen. Nog daar gelaten dat Den Haag kennelijk de betrokkenen voor voldongen feiten wil gaan plaatsen. Geen wonder dat men in het onderwijs zo langzamerhand de overtuiging krijgt dat de beleidsfiguren op het ministerie er driftig op uit zijn van ons onderwijs in al zijn onderdelen een grote puinhoop te maken. Het is een opvatting die men steeds meer hoort, juist van hen die sinds jaar en dag in dat onderwijsveld op verantwoordelijke posten hebben ge staan en nog staan. LANDEN (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO De president van de Wereldbank, de Amerikaan Robert McNamara, heeft op de tweede dag van Unctad III in de Chileense hoofdstad San tiago felle kritiek geleverd op de ryke landen. „De toestand in het merendeel van de ontwikkelingslanden is onaanvaardbaar en wordt steeds erger," zei hij. De rijke landen, waar een kwart van de wereldbevolking woont, bezitten maar liefst tachtig procent van de rijkdommen, zo schotelde hij de wereldhandelsconferentie voor. Die rijke landen moeten volgeni McNamara nu iets doen om aanvullende bijstand te verschaffen in de vorm van hulp en handel, om voor de ontwikkelingslanden een „mi nimum-niveau" te kunnen be reiken. Hij had weinig goede woorden over voor een we reld, „waarin honderden mil joenen mensen niet alleen sta tistisch arm zijn maar dage lijks ontberingen moeten door maken, die de menselijke waardigheid naar beneden ha len tot een niveau wat in geen statistieken te beschrijven is" McNamara herinnerde aan de doelstellingen van Unctad II om 0,7 procent van het bruto- nationaal inkomen voor ont wikkelingshulp beschikbaar te stellen. De hulpstroom uit de rijke landen heeft nog niet de helft bereikt. Alleen Noorwe gen en Zweden, zei hij, halen de 0,7 procent; andere landen, w.o. Nederland, komen er dicht bij in de buurt. „Maar de bijdragen van de VS wor den steeds minder tot 0,31 procent." Tegen 1975 zal de Amerikaanse bijdrage zelfs niet hoger komen dan 0.24 procent. In 1975, aldus McNamara, zal de totale stroom ontwikke lingshulp niet boven het ge middelde van 0,35 procent uit komen. „Dit is een "erg onbe vredigende cunclusie, maar we moeten dfe feiten onder ogen zien". DEN HAAG (ANP) Ge zien de schaarste aan middelen is het niet te vermijden, dat een aantal aanvragen voor sub sidiëring van dorps- en wijk centra moet worden getempo riseerd. Minister Engels (CRM) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de beperking van de subsi diemogelijkheden tot gevolg zullen hebben, dat veel initia tieven voor op te richten dorps huizen pas op langere duur ge realiseerd kunnen worden. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhage Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorco München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Max. temp. half bew. 12 zwaar bew. half bew. half bew. regenbui zwaar bew. half bew. zwaar bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. half bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. géh. bew. zwaar bew zwaar bew. 18 17 16 13 16 17 15 9 14 9 24 20 8 18 22 21 20 12 20 7 13 21 23 9 10 13 22 (ADVERTENTIE) De president van de We reldbank vervolgde, dat het na twintig jaar ontwikkelingshulp volkomen onlogisch is, dat de rijke landen hun hulp teniet doen door nog steeds hogere invoertarieven te handhaven voor industrieprodukten uit ontwikkelingslanden dan voor produkten uit welvarender landen. In «en rapport-, dat een groep deskundigen aan Unctad III heeft voorgelegd, wordt berekend dat de toestand in de derde wereld ingrijpend zou verbeteren, als de wereld een zevende deel van de b: wapeningsuitgaven zou beste den aan ontwikkelingshulp. „De middelen, die nodig zijn om het huidige investeringsni veau in de ontwikkelingslan den met vijftig procent te ver hogen. kunnen verkregen wor den door een besnoeiing van minder dan vijftien procent in de militaire uitgaven", aldus het rapport. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON „Het offensief van de Vletcong zal doorgaan tot aan het regime in Saigon de genadeslag is toegediend." Dit zei gisteren in Parijs de woordvoerder van het Zuidvietnamese be vrijdingsleger Vaoe Saoe. Hij voegde er aan toe, dat de Vietcong niets weet van een geheime boodschap van pre sident Nixon, waarin deze gevraagd zou hebben de Parijse vredesbesprekingen weer te hervatten. Saoe op zijn beurt nodigde de Amerikanen en Zuid- Vietnam uit om volgende week donderdag in Parijs weer aan de tafel te gaan zitten. Bijzonder boos maakte Saoe zich over de hervatting van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam. „Zelfs Hitier zou zich in zijn tijd hieraan niet schuldig hebben gemaakt. President Nixon is de grootste oorlogs misdadiger uit de geschiede nis," zei hij. Hij verklaarde, dat het of fensief pas wordt stopgezet als Nixon de bombardemen ten afgelast, een vaste datum voor terugtrekking van de Amerikanen noemt en zijn handen aftrekt van het re gime in Saigon. De woordvoerder van Zuid- Een zwaargewonde gevangen genomen Noordvietna- mees wacht hier, met handboeien rond de enkels, op ver voer naar een hospitaal. Vietnam in Parijs heeft gis teren meegedeeld, dat het vredesoverleg niet zal wor den hervat zolang het offen sief in Zuid-Vietnam voort duurt. In Saigon is meege deeld, dat de Noordvietna- mezen uit An Loc zijn ver dreven. In de omgeving woe den zware gevechten. Hanoi meldt drie Amerikaanse oor logsschepen in brand te heb ben geschoten. Voorts heb ben de Noordvietnamezen het vliegveld van Saigon met raketten bestookt. Ook de stad zelf kreeg enkele vol treffers. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Nederlandse regering zal nagaan in hoe verre zij steun kan verlenen aan een internationale regeling ter voorkoming van overinvesteringen in de chemische vezelsector. Zij stelt die steun echter wel afhankelijk van de resultaten van internationaal overleg tussen de producenten. Totnutoe heeft een dergelijk overleg nog niet tot concrete resultaten geleid. Dat zeggen de ministers Ne lissen en Boersma in een gis teren aan de Tweede Kamer gezonden brief over de aange kondigde bedrijfssluitingen bjj het AKZO-concern. Aan de hand van dit veertien pagina's tellende stuk zal de Tweede Kamer woensdag', zoals be kend, een openbaar debat hou den. De bewindslieden zeggen dat zij een onderzoek naar maat regelen, die verdere overin vesteringen moeten voorkomen gewenst vinden. Naar het oordeel van KVP- voorzitter Dick de Zeeuw zijn de werknemers van Enka en de vakbonden „veel en veel te laat" ingelicht door de onder nemingsleiding. Ook de inhoud van de voorlichting laat naar de mening van dr. De Zeeuw „wel wat te wensen over". Het verzet van de 3.000 ar beiders in de Enka-Glanz- stoff-fabrieken in het Duitse Barmen tegen de sluiting van het bedrijf voor chemische' ve zels neemt hand over hand toe, nu bekend is geworden, dat de •fabriek sinds een maand over uren maakt om aan de grote vraag te voldoen. Volgens de directie was overproduktie de voornaamste oorzaak, die tot de beslissing de fabrieken in Breda, Barmen, België en Zwitserland had geleid. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT-ANDELST De N.V. Technische In stallaties Visser en Van der Giessen is failliet. Over het lot van de 350 personeelsle den 230 in Andelst, 80 in Dordrecht en 40 in Arnhem bestaat grote onzeker heid. Het faillissement werd gister' middag voor de rechtbank te Dordrecht uitgesproken, waar bij mr. J. W. Bijvanck uit Nij megen tot curator werd be noemd. Over de naderende debacle hebben wij reeds bericht. De schulden van het bedrijf zou den rond de 4,5 miljoen liggen. Elders in het land worden bij N.V. Philips Duphar dit jaar ontslagen verwacht voor 50 tot 60 personen. Via het na tuurlijke verloop wórden daar 25 arbeidsplaatsen opgeheven. De ondernemingsraad van Bronswerk Apparatenf-abriek in Utrecht, onderdeel van het VMF-concern, heeft telegra fisch geprotesteerd tegen het aangekondigde ontslag van 104 werknemers in Utrecht. EDINBURGH (ANP) Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf aangekomen op de Britse lucht machtbasis Tumhouse bij de Schotse hoofdstad Edinburgh, waar het koninklijk paar ter afsluiting van het bezoek aan Groot-Brjuanniu zal verblijven (Van onze redactie buitenland) KATMANDOE In het Hi- malayagebergte zijn vijftien le den van een Zuidkoreaanse ex peditie om het leven gekomen toen hun op 6500 meter hoogte gelegen kamp door een lawine werd bedolven. De expeditie ondernam een aanval op de 8156 meter hoge Manasloe-top. Drie bergbeklim mers zijn aan de dood ontsnapt doordat zij op het moment, dat de lawine van 200 ton ijs naar beneden kwam, niet in het kamp aanwezig waren. De omgekomen expeditiele den zijn vier Koreanen, een Ja panner en tien Nepaleaa dra' gers („sherpa's"). (Van onze onderwijsredacteur) Examenopgaven worden in Nederland bij de aanmaak omgeven met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid en geheimhouding. Met die ge heimhouding hebben we verder kennelijk geen pro blemen, maar ondanks de zorgvuldigheid zitten er elk jaar wel weer een paar fou ten in de opgaven. Gisteren, op de derde examendag was het tweemaal mis. In het allerlaatste werk van de m.m.s., de Duitse verta ling', werd over des Talent in plaats van das Talent ge sproken. In de meeste scho len is er overigens met geen woord over. gerept en de meeste kandidaten hebben er verder ook geen proble men door gehad. In het boekhouden van h.b.s.-A werd in de tweede opgave gesteld, dat er een bedrag van 500 huur voor uit ontvangen was. Een aantal docenten wees erop dat dit bedrag verdubbeld moest worden. Van de 81 kandidaten op een bepaalde 'school, had precies 1 deze vergissing door gehad. Op de slotdag van het m.m.s.-examen was er al leen nog tweeëneenhalf uur uitgetrokken voor de Duitse vertaling. Het was een titel loos stuk uit een artikel in „Die Kunst" van het vorig jaar. Nogal wat kandidaten noemden dit onderdeel het zwaarste van het hele schriftelijk examen. Van de zijde van de docenten klon ken echter zeer gematigde geluiden. De A-kandidaten van de h.b.s. besteedden gistermor gen eerst drie uur aan het tweede gedeelte boekhou den. Kandidaten en docen ten waren het er in het al gemeen wel over eens, dat dit tweede deel een stuk lastiger was. Een docent sprak zelfs over „zwaar werk" en waardeerde het seheel als „in elkaar ge draaid, onoverzichtelijk werk". De B-kandidaten maakten intussen natuurkunde en daarover was men een stuk optimistischer. De docenten kwamen met kwalificaties als redelijk en normaal werk. 's Middags stond de Franse vertaling op het program ma. Heel curieus ging ook de derde vertaling over een schrijver, dit keer viel Ca mus die eer te beurt. Na de zeer simpele Engelse en Duitse vertaling was dit een vertaling op niveau. 'Nogal wat kandidaten klaagden evenwel steen en been. Een recordhouder meldde dat hij veertig maal had moeten raden. Anderen dankten nu de Heer dat zij hun woor den goed hadden geleerd. Het gymnasium besteedde de ochtenduren aan 't ma ken van 'n opstel. Er waren weer tien titels en men was tevreden met de geboden variatie. De toppers liepen van school tot school uit een. Op één school kozen 10 van de 24 kandidaten het onderwerp „geluid". Motief: daar stond de meeste uitleg bij. (Namelijk: Als Neder land op analoge wijze met radio's, platenspelers, casset te-recorders e.d. wordt vol gestopt als met auto's, dan dient er rekening mee te worden gehouden, dat deze vormen van „nome enter tainment" milieuverontrei nigend kunnen werken. En evenmin als tot voor kort de auto-industrie, geeft de elektronische industrie zich daar nu rekenschap van. Geef in een samenhangend betoog je visie op het pro bleem). Op een volgende school was de titel: „De jeugd: slacht offer van de commercie favoriet. Over verschillende scholen bleken evenwel alle titels gekozen te zijn en dat pleit voor het lijstje. Het gymnasium maakte ook nog een Franse vertaling naar een artikel uit Le Fi garo van november vorig jaar. De waarderingen He pen nogal uiteen. Een rechter gotide morgen., beste mensen in het Engelse plaatsje Melksham is begon nen met de behandeling van de zaak waarbij een varkens- fokker uit wraak 968 van zijn varkens zou hebben losgelaten met de onuitgesproken op dracht: jongens, ga je gang maar en laat je vooral door niets weerhouden. En dat deden de zeugen en biggen ook, ten koste van be zittingen van buurman Sam Cottle,. Een halve ton hooi, een halve ton veevoeder, veel op het land staande gewassen en de bekleding van een licht vliegtuigje moesten er aan ge loven voordat Cottle de var kens kon verjagen. Hij heeft het. met opzet ge daan, meende Cottle voor de rechtbank. „D a's niet", ver weerde de varkensfokker zich zwakjes. Want, even tevoren had hij de rechter toevertrouwd dat- hij de laatste weken was gaan geloven dat Cottle hat mét zijn vrouw hield. Hetgeen de rechter over het al of niet opzettelijk loslaten van de varkens aan het denken zette. De zaak wordt voortgezet. -fr Zou die man zijn varkens nu ook op zijn vrouw afstu ren? Een Indische ober is in het Zuidafrikaanse Port Elisabeth op straat gezet, omdat hij een glas bier bracht voor een In dische zakenman in een vlieg veldrestaurant dat uitsluitend voor de „blanke supermensen" is voorbehouden. Franks Ramsamy betoogde dat het bier dat door een blanke was besteld was op gedronken door een Indiër, die (en nu komt het): ,-so'n lichte gelaatskleur had, dat het een- Griek of een Italiaan geweest had kunnen zijn". En dat- was tegen het ver keerde been van eigenaar Paul Erasmu, die Ramsamy er on- middelloos uitschopte. „Je kent onze wetten", sprak de blanke man dreigend. Doordravars: de Zuidafri kaanse wettenmakers. Verder doe ik er het zwij gen maar toe. De groeten vooral aan de Enka-mensen. MERIJN IN THAILAND heeft de rege ring een beloning van dik 3.000 gulden uitgeloofd aan degene die een vroegere schoonheids koningin de 19-jarige „miss Pratsiri" die nu guerrilla leidster is, „dood of levend", aan de militaire autoriteiten uitlevert. I (ADVERTENTIE) (wij leggen de onze daarnaast). Is uw bureau anno 1930 nog doelmatig? Plannen voor kantoor vernieuwing? Kom bij ons aan de werktafel (...even welkom voor een klein als een groot projekt). In een goed gesprek komen we samen tot de beste oplossing. Belf u even voor een afspraak? In ons tooncentrum ziet u werkplaatsen anno 1975... Over doelmatigheid gesproken. Welkom bij ons aan tafel! #\ASPA-BREDANV Steenen Hoofd 14 Telefoon (01600) 22541* zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9