Consumentenbond klaagt banken aan Krachtig beroep op prijsmakers en loontrekkenden GEMEENTE- EN RIJKSPOLITIE SAMEN IN GEWESTPOLITIE De Zeeuw: „Gijsen staat geïsoleerd" Overval op grens- kantoor in Sas van Gent Vrij kamperen moet worden toegestaan MAN OP BRUILOFT DOODGEBLOED RADIO DE KOCK Naar staat van oorlog in Uruguay VOORAL KLEDING DUURDEE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister-president Biesheuvel heeft gisteren avond via de televisie alle prij smakers en alle loontrekkenden in Nederland haast gesmeekt zich te matigen. Pastoor in Goes vergat bruidspaar saucijzebroodjes BAHKETBAKKERtJ Schokkend V001* één keer Wiebeltax Minimum vakantie uitkering voor ziekenhuis personeel hoger RIJDENDE EXPOSITIE OVER ONTWIKKELINGSHULP MOTJE IN RAAD OOSTBURG TEKENING Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijcndekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummer* 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZATERDAG 15 april 1972 ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8827 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, .exclusief 4% B.T/W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Vcor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond heeft bij de minister van Economische Za ken een klacht ingediend over het kartelmatige gedrag van de banken bij de recente verlaging van de rente op salarisrekenin gen. Ook verlangt de bond dat de regering bij de postgiro, die niet heeft meegedaan aan de renteverlaging, niet aan zal dringen op verlaging van de rente. De Consumentenbond vreest, dat deze tweede renteverlaging, die sedert de introductie van de betaal- en salarisrekening heeft plaatgevonden, door nog meer verlagingen zal worden gevolgd. In de eerstvolgende fase van de strategie van het bankkartel zal de rente nog een paar keer „aangepast" worden. Wanneer men zo het renteniveau tot nul heeft laten dalen, zal de tweede fase een aanvang kunnen ne men en zal men geleidelijk over gaan tot het in reke ning brengen van allerlei kosten en ook die kostenvergoe dingen zullen dan telkens weer worden verhoogd. Tenslotte zal men daarboven zelfs een vaste vergoeding per jaar aan de ban ken moeten gaan betalen voor het hebben van een betaalreke ning. En als dat alles is ge beurd, zullen de bankdirecteu ren de pers wellicht nog vertel len, dat er op de betaalreke ningen maar net aan geen ver lies meer wordt geleden, aldus de bond. Volgens de Consumentenbond was destijds in de strategie ten aanzien van de betaalrekening een zogenaamd „verlies" inge calculeerd. De kosten van de betaalreke ningen heeft men bij de banken bewust geaccepteerd, omdat men wel wist. dat de betaal rekeningklant ook andere trans acties met de bank zou doen en omdat men ook wist, dat men op die andere transacties, zoals het afsluiten van verzekeringen en het boeken van vakantierei zen heel wat te verdienen zou zijn. Het woord verlies gebrui ken in verband met de betaal rekeningen is dus in feite mis leiden, stelt de consumenten bond. Misleiding zegt de consumen tenbond is trouwens ook verder niet ongebruikelijk in de gehele gang van zaken rond de betaal rekening. De bond geeft twee voorbeelden: Het tegenwoordige renteper centage van V/i% (vroeger dus 2i/2% en nog vroeger V/2%) geeft niet de werkelijke rente weer, maar wordt berekend volgens een speciale methode. De werkelijke rente die men over zijn tegoed ontvangt be draagt gemiddeld slechts onge veer een half procent. De renteverlaging, zou in ver band staan met de daling van de algemene rentevoet. De banken zouden zelf minder ren te dan voorheen ontvangen. maar toen de betaalrekeningen geïntroduceerd werden, lag de algemene rentevoet niet even hoog en zelfs iets lager dan thans. Natuurlijk zullen de ban ken stellen dat de arbeidskos ten intussen zo gestegen zijn, maar ook dat is geen goed mo tief, want bij stijgende loonkos ten nemen ook de op dit soort rekeningen geboekte bedragen toe, terwijl het werk hetzelfde blijft. De consumentenbond gaat leden adviseren hun ongenoe gen over dit optreden van de banken kenbaar te maken. Dit kan gebeuren door de bank niet meer in te schakelen voor va kantie- en verzekeringsaange legenheden. ZWOLLE (ANP) De 22-jarige A. Hageris uit Zwolle is tijdens een bruiloftsfeest doodgebloed, nadat zijn 19- jarige neef W. H. hem met een kapotte fles in de lies had gestoken. De dader werd korte tijd later door de politie op straat aangehouden. De bruiloft werd gevierd in een specl- tuingebouwtje in Zwolle. De twee neven, die al de nodige alcoholische „versnaperingen" tot zich hadden genomen, kregen in de keuken ruzie toen de jongste de oudste een borrel uit handen nam en deze wegsmeet. De oudste greep daarop een ketel heet water van -het fornuis en gooide die naar zijn neef die enkele brandwonden opliep. Getergd greep deze de glasscherf met het noodlottige gevolg. De andere bruiloftsgasten probeerden de hevig bloedende wond dicht te drukken, maar toen de GGD arriveerde bleek de man al overleden. PREMIER SMEEKT OM MATIGING (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Pastoor, kos ter en knapenkoor wa ren gistermiddag nergens te bekennen, toen het zo juist voor de wet ge trouwde echtpaar Lan- genhuizen-De Wit uit Goes bij de r.-k. Maria Magdalenakerk kwam voor de huwelijksmis. In allerijl werd de pas toor gehaald. De koor schooldirecteur en de or ganist Eef Heyblok kon den nog twee knapen be reiken. In de mis. die een kwartier te laat begon, bood pastoor Holtkamp zijn verontschuldigingen aan. Hij zei dat de oor zaak van bet incident lag in het feit dat de kerk was vergeten de bruiloft aan te kondigen in het kerkblaadje. De vader van de bruid, zij is admi- nistratice op het bijkan toor van De Stem in Goes, zorgde voor de col lecte, aangezien de koster weg bleef. OP DE ENGELSE zichtbare handelsbalans is in maart een tekort geweest van 80 miljoen pond sterling vergeleken met een tekort van 33 miljoen (her zien) op de balans over febru arl. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Warme '.«O IttWUZEN Daarnaast heeft de premier het Nederlandse volk duidelijk gemaakt dat de regering vastberaden alle middelen zal aangrijpen om het op 2,2 miljard gulden geraamde tekort op de rijksbegroting v-jor l"73 te dekken. Dit betekent dat: drastisch bezuinigd zal worden op overheidsuitgaven; een aantal overheidslasten op de burger zal worden afgewenteld; verschillende belastingen verhoogd zullen worden; de regering desnoods zal ingrijpen in prijs- en loon vorming. Premier Biesheuvel: „We staan voor een gigantische ope ratie en de regering is vast besloten haar tot een goed ein de te brengen." Volgens de heer Biesheuvel is de econo mische misère in Nederland veel ernstiger dan algemeen wordt aangenomen. „Ons land dreigt door de geweldige in flatie in Zuidamcrikaansc toe standen te geraken," zo zei hij. De premier deed een ern stig beroep „op al degenen, die prijzen kunnen verhogen". Hij vroeg om uiterste mati ging. Hij toonde zich buiten gewoon ongerust over de prijs stijging in het afgelopen jaar. Van medio maart 1971 tot me dio maart 1972 zijn de prijzen met bijna 8 procent gestegen. Mr. Biesheuvel sprak van „schokkende cijfers". In maart 1972 zijn de kosten van levens onderhoud met 0,8 procent ge stegen. Dit jaar is het leven al 2,5 procent duurder gewor den. Premier Biesheuvel be twijfelt of de prijsstijgingen in 1972 binnen de geraamde 6,5 procent zullen blijven. Maandag a.s. buigt het kabinet zich in een speciale vergade ring over het loon- en prijs beleid als voorbereiding op het gesprek in mei met het georganiseerd overleg. Na de jongste ontwikkelingen mag worden aangenomen dat de regering van ondernemers er, vakbeweging keiharde garan ties voor een loon- en prijs- matiging zal eisen. Wanneer die niet gegeven kunnen wor den zal de regering ongetwij feld ingrijpen. Premier Biesheuvel zei des gevraagd, dat iedere Neder lander met een redelijk inko men kan meewerken om aan de malaise het hoofd te bie den door met een zeer be perkte loonstijging genoegen te nemen. Mensen met hogere inkomens zouden volgens hem het goede voorbeeld moeten geven door hun salaris voor één keer op gelijk niveau te handhaven. Drs. H. ter Heide, voorzitter van het NVV, liet gisteravond al weten, dat hij zich sterk zou verzetten tegen een opge legde matiging in de Ionen van de laagstbetaalden. Deze Iaat- sten hebben er z.i. recht op dat de achterstand, die zij heb ben, wordt ingelopen. In dit verband had mr. Bies heuvel gezegd dat het pakket maatregelen, dat het kabinet zal samenstellen, natuurlijk sociaal verantwoord moet zijn. Gisteren hebben de finan ciële specialisten van de be langrijkste regeer- en oppositie partijen desgevraagd in koor verklaard dat nieuwe belas tingverhogingen onvermijdelijk zijn. Er was alleen verschil van inzicht over de vraag wel ke belastingen het meest voor verhoging in aanmerking ko- Premier Biesheuvel heeft gisteravond nadrukkelijk ver klaard dat de verlaging van de wiebeltax volkomen los staat van de begrotingsproble- matiek. Deze belasting schom melt mee met de conjunctuur ontwikkeling. Zoals bericht zal de wiebeltax per 1 juli a.s. worden verlaagd van 5 tot 3 procent. Dit als gevolg van enige ontspanning in de con junctuur. Premier Biesheuvel achtte het mogelijk dat de wiebeltax bij verdergaande ontspanning andermaal zal worden verlaagd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minimuin- vakantie-uitkering voor het zie kenhuispersoneel voor 1972 is verhoogd van 660,— tot 925,Vorig jaar werd de vakantietoeslag voor het zie kenhuispersoneel van 6 op 6,5 procent gebracht. 0 Prins Claus en tentoon stellingsarchitect Simon Nuissl tijdens de rondgang door het DD-2 ontvangstcentrum, een reizende expositie over de stra tegie van de Verenigde Naties in de jaren zeventig op het ge bied van ontwikkeling. De Ten toonstelling wordt van 14 april tot 15 mei in het Rotterdamse Bouwcentrum gehouden. Daar na gaat de expositie naar an dere steden in ons land. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De prijsstijging van 0,8 pet in maart is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek voor een half procent toe te schrijven aan de hogere prijzen voor kleding. Ook stegen de prijzen van rundvlees, medische verzorging en schadeverzekering. Daar naast werd de kapper duurder en gingen de horeca-tarieven omhoog. Fruit en margarine wer den goedkoper. (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO De voor malige Uruguayaanse ondermi nister van Binnenlandse Zaken, Armando Costa y Lara, is in het centrum van Montevideo door een commando van de Tu- pamaros doodgeschoten. Voorts lieten twee politiemannen en een kapitein ter zee door ge welddaden van de Tupamaros het leven. Naar aanleiding van die ge beurtenissen heeft de minister raad van Uruguay het parle ment gevraagd om voor het he le land de staat van oorlog af te kondigen. De militaire en po- litieverloven zijn ingetrokken. Alle Tupamaro-gevangenen zullen waarschijnlijk onder mi litaire bewaking worden ge plaatst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijks- en gemeentepolitie zullen in de toe komst opgaan in een gewestelijke politie. Deze eensoortige ge decentraliseerde politie zal worden beheerd door de gewesten, waarover een wetsontwerp op de gewesten bij de Tweede Kamer aanhangig is. Dit delen de ministers Van Agt (Justitie) en Geertsema (Binnenlandse Zal?en) mee in een gezamenlijke nota, die bij de Tweede Kamer is ingediend. Hiermee komen deze bewinds lieden tegemoet aan de bezwa ren van de Tweede Kamer, die een herziening van de politie wet van de hand wees wegens het naast elkaar blijven be staan van twee soorten politie. Bij de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie den ken de bewindslieden aan een (Van onze pari. redactie) DEN HAAG „Bisschop Gijsen zit op een ander spoor dan in de brief van de Neder landse bisschoppen over de abortus-problematiek naar vo ren komt. Onze andere bisschoppen kennende, heb ik het vertrou wen en de overtuiging dat hij met zijn boute uitspraak ge ïsoleerd is komen te staan". KVP-voorzitter Dick de Zeeuw reageerde gisteravond in Almelo op deze wijze op de uitspraken van bisschop Gijsen. Hij noemde diens uitspraak dat politici die meewerken aan een regeling van het abortusvraag stuk zich niet langer katholiek mogen noemen „onverantwoor delijk". De Zeeuw: „De bis schop dient te bedenken dat er al een wettelijke regeling be staat, die onder bijzondere om standigheden abortus geoor loofd maakt. Deze wettelijke regeling moet aangepast wor den aan de huidige ontwikke ling, omdat zij niet meer be vredigend werkt. Ten tweede hebben de gezamenlijke bis schoppen in een brief over de ze materie duidelijk een ope ning gemaakt in die zin dat abortus onder bijzondere om standigheden geoorloofd is en het is nu juist de taak van een politicus om via wetgeving de ze bijzondere omstandigheden voor iedereen duidelijk aan te geven, opdat niet verantwoor de situaties vermeden kunnen worden en gelijke behandeling voor mensen onder deze bijzon dere omstandigheden verke rende, gewaarborgd wordt". De KVP-voorzitter zei uit drukkelijk, dat hij ervan over tuigd is, dat de ministers Stuyt en Van Agt zich zeer wel van hun verantwoordelijkheid be wust zijn. „Ik heb er het volste vertrouwen in, dat zij met een wetgeving zullen komen die de menselijke waardigheid niet zal schaden. Integendeel, haar juist onder bijzondere omstan digheden tot recht zal laten ko- overgangstermijn van tien jaar na inwerkingtreding van de wet op de gewesten. Telkens wanneer in die periode een be- stuurskrachtig gewest met deugdelijke democratische con trole tot stand is gekomen, krijgt dat gewest een eigen po litiekorps. Na afloop van die overgangs termijn zal worden bezien hoe de samensmelting van rijks- en gemeentepolitie in de rest van 't land zal worden uitgevoerd. De nota laat de keus afhangen van de vraag of de gewest gedachte in die tien jaar op grote schaal heeft aangeslagen. Zijn op dit tijdstip in een aan zienlijk deel van het totale aan tal geplande gewesten (twee derde) gewestelijke korpsen tot stand gekomen, dan kan voor de rest van het land op de gewestelijke decentralisatie vooruitgelopen worden door daar tijdelijk speciale openba re lichamen voor de politie op te richten. Is dat niet het geval dan blijft geen andere oplos sing over dan in de resterende gebieden 't beheer voorshands nationaal te voeren. Bij samensmelting zal de rechtspositie van de politie ambtenaren niet worden aan getast. (Van een onzer verslagge vers) SAS VAN GENT „Rustig, rustig". Onder het uitspreken van deze woorden bedreigde een ongeveer 40-jarlge man de 28-jarige kantoorbediende C. de Hulster in de nacht van donderdag op vrijdag met efen pistool in het grenswisselkan toor van „Verex" in Sas van Gent. Nadat de hevig geschrokken kantoorbediende in een kaïmer van het bankgebouwtje waa opgesloten doorzochten de ge wapende overvaller en zijn maat alle bureaus. Met onge veer 1300 gulden aan vreemd en Nederlands geld gingen ze er in een grote Citroen in de richting van België vandoor. De politie heeft de twee over vallers nog niet kunnen aan houden. De heer De Hulster zat don derdagnacht als enige van het bankpersoneel van Verex een verificatie- en geldwissel kantoor vlak bij de Belgisch- Nederlandse grenspost te werken toen er omstreeks drie uur twee mannen binnenstap ten. Zij zeiden geld te willen wisselen. Toen de heer De Hulster meedeelde dat dit niet kon omdat de bank gesloten was ging het tweetal naar bui ten. Vijf minuten later keer den ze echter terug, liepen achter de balie om naar de heer De Hulster en een van de mannen riohtte een pistool op de kantoorbediende. De heer De Hulster slaagde er in zich na ongeveer een kwartier door een raam van zijn „gevange nis" heen na-ar buiten te wer ken en via de voordeur van het gebouwtje weer binnen te komen. Hij alarmeerde ter stond de politie, die direct alle posten in België en Zeeuwson- Vlaanderen waarschuwde. (Vervolg op pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In een door alle fractievoorzitters en een manspartijen ondertekende mo tie wordt het college van Oost burg door de raad uitgenodigd in de eerstvolgende vergade ring te komen met een veror dening, waarin het kamperen op open terrein, alsmede op een erf met bijgebouwen wordt toe gestaan. Dit zon moeten gelden voor maximaal vijf kampeer- eenheden, stacaravans uitge zonderd. De raadsleden willen hieraan wel voorwaarden verbonden zien, waaronder bepalingen dat de sanitaire accommodatie aan gepast diept te zijn aan de re gels die gelden voor de cam pings, het landschappelijk schoon mag niet worden aan getast (met een soepele toepas sing omdat beplanting enige tijd nodig heeft), de toeristen belasting van toepassing is en voor voldoende brandpreventie wordt gezorgd. Het vyij kampe ren zou toegestaan moeten wor den in de periode van 1 mei t.m. 30 september. De als ingekomen stuk ge agendeerde motie is door het college van de nodige kantteke ningen voorzien. Volgens het college zal door het toestaan van vrij kamperen het tot nu toe door raad en college ge voerde beleid doorkruist wor den. Na twee jaar begint er te kening te komen in ons stre ven het kamperen in goede ba nen te leiden, aldus het college. B. en w. wjjzen erop dat het kamperen een facet moet zijn van het geheel van ruimtelijke maatregelen en uit dat oogpunt bezien kan het vrij kamperen niet overal worden toegestaan. „Dit geldt in het bijzonder voor onze schaars van groen voor ziene gemeente".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1