Eerste landing in maan-hoogland M BP Gratis reizen f44; Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Benzine in Rijn na aanvaring Forel groeit sneller in koelwater centrale 8Dagen Nederland MORGEN LANCERING APOLLO-16 2 dagen in mei op uw 65t kaart Geen wereldoorlog voor 2.000 BLIJVEN VECHTEN OM ONMENSELIJKE STRUCTUREN TE VERANDEREN kns-Krasdoor Raiffeisenbank ES Boerenleenbank binnenland buitenland ZEVEN UTJR voordelig uit met NS Expositie over ontwikkelings strategie Chaos tussen Den Bosch en Utrecht „Rooie Vrouwen' in „Groot Uur U" VANDAAG FUSIE VIER NKV-BE AMBTENBONDEN Betere tv- beelden van maanreis Allende: papier oor uw pen Abortus voordelig uit met NS Deken Beytagh vrijgesproken 0 kunt zoveel méér doen met onze bank Zaterdag 15 april 1972 19 v 24~25apr Hel- moederschip met de3astrorxwten drkelf rond de maan voor hel- doen van weten schappelijke waarnemingen. 23apr. Moederschip en deel van de maanlander zijn ge - koppeld. De maanlander wordt afgestoten en vall op de maan 20apr. co.97cjur na de start- scheiding van hef- moederschip en de maanlander die Inaardemaan gaat Het moederschip blijfh m rr baan rond de maan en doel daar wetenschappelijke experimenten 20apr landing op de maan,- ca 7uur maan wandeling en aufori 21apr. ca.7uur durende rpaan - wandeling en auronl 22apr idem #23apr. sterf vanaf de maan na een verblijf van ca 73 uur De maanlander koppelfin <k par keer baan vasf aan hef moederschip (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Zondagavond om kwart voor zeven onze tijd begint de Apollo-16 aan de voorlaatste maanreis in het Apollo-programma van de NASA. Twaalf dagen zullen ruimteveteraan en gezagvoerder John W. Young (41), Char les M. Duke (36) en Thomas K. Mattingly (36. bestuurder van het moederschip) in de ruimte doorbrengen. Het wordt de eerste landing in ruw hoogland op de maan. De vorige landingsplaatsen van de Apollo 13, 14 en 15 lagen alle maal op „zeeniveau". Vrijdag avond 3S april om half tien, twaalf dagen na het vertrek, landen de drie in de Stille O- ceaan, 1800 km ten zuiden van Hawaii. De Apo)lo-16 zou aanvankelijk al op 17 maart worden gelan ceerd. maar dat moest een maand worden uitgesteld in verband met een lek in de brandstoftank van de stuurca- bine. In de assemblagehal is toen een nieuwe brandstoftank ingebouwd. Tijdens de drie dagen (73 uur, die Duke en Young (Mattingly blijft in het moederschip bo ven de maan zweven), op de maan ten noorden van de kra ter Descartes gaan doorbren gen. zullen zij drie periodes van ieder zeven uur werken aan dezelfde soort experimen ten, die ook al tijdens eerdere Apollovluchten werden uitge voerd. Ook zullen zij (tijdens de tweede en derde periode) met hun maankarretje kilome ters ver in de omtrek gaan rij den. De mannen zullen ook een automatisch venkennings- station neerzetten. De eerste drie van dergelijke stations (Apollo 12, 14 en 15) werken nog steeds. Young en Duke zullen al vier uur na de landing met hun werk op het maanoppervlak beginnen en niet zoals bij eerdere Apollovluchten een lange rust nemen. Ze denken dat ze te opgewonden zullen zijn om eerst te gaan slapen. In totaal zullen de beide astro nauten 88,6 kilo maangesteente mee terugnemen naar de aar de. Het meeste hiervan zal worden verzameld tijdens de tweede werkperiode, als ze met hun maanvoertuig een tocht maken naar de 3 km verderop gelegen berg „Stony", die zij zullen beklimmen. Daarna gaat de rit naar de kraters „Stubby" en „South Ray". Young vindt dit de meest op- winnende en moeilijkste bn- derneming, samen met het be zoek aan de krater „North Ray" tijdens hun derde werk periode. Bij North Ray zullen ze zo dicht mogelijk bij de kraterrand stenen verzamelen en proberen of zij foto's kun nen maken van het binnenste van de krater. Gezagvoerder Young zal tus sen de bedrijven door proefrit ten met het maanwagentje ma ken. Daarbij zal nagegaan worden hoeveel stof wordt op geworpen en of de (gevloch ten) wielen niet doorslaan. In totaal zal 25 km met het kar retje worden afgelegd. Het is ook nu weer uitgerust met een kleuren-tv-camera. zodat de ritten thuis op de televisie kunnen worden gevolgd. Nieuw is het experiment waar bij plastic, glas en mineralen zullen worden blootgesteld aan de kosmische straling. Die Iaat in die materialen namelijk sporen achter, waaruit kan worden afgeleid wat de af-- komst- de chemische samen stelling en misschien ook de ouderdom van de stralings deeltjes is. Er gaan twee tv-camera's mee naar de maan. De ene blijft aohter op het maankarretje en met de andere camera zendt men beelden uit van de voor naamste gebeurtenissen tijdens de reis, zoals het omkeren van de stuurcabin-e, het vastkoppe len van de maanlander, het loskoppelen voor de landing op de maan en de terugkeer van het maanschip bij het moeder schip. Na terugkeer van Young en Duke van het maanoppervlak blijft het moederschip nog twee dagen om de maan cirke len, voor het uitvoeren van en kele andere experimenten. Zo zullen zij een klein cilinder vormig maansatellietje lance. ren, die het zwaartekrachtveld van de maan en de zonnewind gaat onderzoeken. Tijdens de reis met de Apollo 16 zullen vier medisch-biologi- sche experimenten worden uit gevoerd. Zo zal een bus met ongeveer 60 miljoen voor de mens ongevaarlijke microben, schimmels en wieren tien mi nuten lang worden blootge steld aan de kosmische ruimte. Men wil weten wat de uitwer king van het luchtledige, de gewichtloosheid, de ultravio lette zonnestraling en de ver minderde zuurstofdruk ap de inhoud is. Een tweedie proef moet een verklaring geven van de licht flitsen die ruimtevaarders op vorige ruimtereizen hebben gezien. Bij het derde experi ment zullen zaden, eieren van zputwaterkreeftjes, kiemwor- tels van tuinbonen e.d. aan de ruimte worden blootgesteld, waarbij plastic-detectoren en kristallen de hoedanigheid van de invallende kosmischfe stra ling op het biologische materi aal zullen registreren. Tenslotte zal de verandering van het mineraal-gehalte van de menselijke beenderen, die wordt veroorzaakt door de ge wichtloosheid, weer worden gemeten, zoals dat ook bij eer dere Apollo-vludhten is ge beurd. fn aptTO mislMfcfe hier de Apollo-13 DE SAMENSTELLING VAN APOU.O-16 sfarfpfalform ^pdemaar^ _^fronautenverblijf opde HET MOEDERSCHIP ^orlsru^ng Afgeworpen 3e hup I van deSafurnusrakef 4 valf na ca.74uur op demaan) 16apr. Moederschip en de maanlander gaan gekoppeld in baan naar maar Moederschip be» maanlander toi Onfkoppeling moederschip-3efnj 16apr ca2uur na de slarf - +'SHjws1oof richling maan. De sref- heid wordt ca 33000km p.u deSfiüeC ZSapr.Remparachufes gaan open Oewrtmudihgeniti defeRentte zijnnfefcpschaaf TE AMSTERDAM is in een ju welierszaak m de Kalverstraat een Engelsman aangehouden, die een horloge met een vals bankbiljet van vijftig dollar wilde betalen. De man, een 27- jarige student, was in het bezit van nog zestien van dergelijke biljetten en had, bij een bezoek aan de „walletjes" al twee valse biljetten uitgegeven. (ADVERTENTIE) In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 3,11,30 en 33 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in.- Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50- p.p„ voor 'n echtpaar f75.- Drlemaandskaart- f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan 't loket. WENEN (RTR) De meer derheid van mensen in tien landen in Oost en West ver wachten voor het jaar 2000 geen wereldoorlog en wijzen het denkbeeld van oorlogvoe ring voor de expansie van een politiek af. Dit blijkt uit een enquête die is gehouden door het cen trum voor Europese sociale we tenschappen in Wenen, dat meningen peilde in Finland, Engeland, Japan, Zuid-Slavië, India, Noorwegen, Polen, Span je, Tsjechoslowakijc "eder- land. Hoewel meer dan vijftig pro cent der ondervraagden in alle landen voor 2000 geen oorlog verwacht, is men het er over eens dat als een wereldoorlog zou uitbreken, vrijwel geen na tie er aan zou ontkomen. DUISBURG (UPI) Het, verkeer op de Rijn bij Duis burg is gisteren vijf uur ver boden geweest vanwege ontploffingsgevaar, nadat een Nederlands motorschip in aanvaring was gekomen met een Duitse tanker en 80.000 liter benzine naar buiten was gestroomd. De politie waarschuwde ook waterleidingbedrijven tussen de plaats van de aanvaring bij Voerde in het Roergebied en de Nederlandse grens, 40 kilo meter naar het Noorden. Voorts werden de Nederlandse autoriteiten gewaarschuwd dat het benzinetapijt met een snelheid per uur (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD Het kweken van forel in het licht ver warmde koelwater-kanaal van ROTTERDAM (ANP) Prins Claus heeft gisteren in het Rotterdamse Bouwcentrum het „DD-2 ontvangstcentrum" geopend, een reizende tentoon stelling over de strategie van de Verenigde Naties in de ja ren zeventig op het gebied van ontwikkeling. De expositie, ge organiseerd door het UNESCO- centrum Nederland met finan ciële steun van de nationale commissie ontwikkelingsstrate gie, zal de komende drie jaar in een groot aantal steden van ons land zijn te bezichtigen. In Rot terdam wordt de tentoonstel ling, die meer bekendheid wil geven aan het tweede tienja renplan voor ontwikkeling (DD-2 Eng afkorting) ge houden van 14 april tot 15 mei. re Flevo-cxtrale bij Lely stad blijkt zeer goed mogelijk. De Organisatie ter verbetering van de Binnenvisserij (OVO), die vorig jaar de mogelijkheid kreeg een kweekexperiment te combineren met een onderzoek dat de Kema in datzelfde wa ter instelt naar de gevolgen die de centrale heeft voor het IJs- selmeerwater, maakte bekend dat de forel al na één jaar de omvang had bereikt van twee jarige forel uit een gewone kwekerij. De regenboogforellen werden, als oude visjes, uitgezet met een gewicht van 85 gram, dat in 50 dagen opliep tot 150 gram. Over twee weken zullen de forellen „gemerkt" worden vrijgelaten in de Grevelingen. Normaal geeft de OVB alleen tweejarige forel de vrijheid, zodat de onderzoekers nu één jaar winst hebben bij het vol gen van de levensgang der vis sen, voordat die geslachtsrijp zijn en gaan trekken. Ai voor het experinent begon. was duidelijk dat het koelwater uitstekende condities bezat voor het kweken van vis. Bij het leegvissen van het 8 hecta ren grote kanaal werd vorig jaar 17.000 kilo ..wilde" vis, voornamelijk snoekbaars opge haald. van vier kilometer naar Nederland af dreef. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw van de deelstaat Noordrijn- Westfa-len, deelde echter mee dat Duitse waterleidingbedrij ven geen last hadden gehad, De Duitse tanker. Erna uit Hamburg, kreeg een gat onder de waterlinie. De benzine die niet naar buiten vloeide, werd met succes overgepompt. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. DRIEBERGEN (ANP) Bij een serie ongelukken op de autosnelweg 's Bosch-Utrecht zijn gistermorgen drie perso nen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 31- jarige M. 3. J. Ruijs uit Boxtel, de 22-jarige W. N. J. van Gee- nen uit Berghem en de heer R. van der Wielen uit Oss. Er waren in totaal achten twintig voertuigen bij de on gelukken betrokken. Vier personenauto's brandden ge heel uit. Elders kwamen nog zes per sonen bij ongelukken om het leven. (Van onze rtv-redactie) BUSSUM Zo'n achtdui zend actieve leden van de Partij van de Arbeid, zich noemend de Rooie Vrouwen van Nederland, zijn in opstand gekomen tegende "slaafse en domme vrouw" die de televi siekijker via de STER-rekla- me krijgt voorgeschoteld als ideaal-beeld van de Neder landse huisvrouw. Ze hebben een plan ontworpen om van dat STER-ideaal af te komen. In Koos Postema's „Groot Uur U" van zondag 16 april zullen de Rooie Vrouwen tegenover de reclamemakers komen te staan en beiden zullen hun standpunten uiteen zetten. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT In Utrecht wordt vandaag een nieuwe N.K.V.- bond opgericht: de Unie B.L.H.P. (Unie van Beambten, Leiding gevend en Hoger Personeel). In deze nieuwe vakbond worden de krachten gebundeld van vier N.K.V.-beambtenbonden, die zich met ingang van vandaag hebben opgeheven. Deze bonden zijn: de Christelijke Vereniging van Mijnbeambten K.V.M., de Katholieke Bond van Leidinggevend en Toezichthoudend Perso neel (K.L.P.), de Katholieke Vereniging van Handelsvertegen woordigers, Verzekeringsinspecteurs en Leidinggevende Com merciële Buitendienstfunctionarissen „St.-Christoffel" en de Unie van Beambten en Hoger Personeel (Unie B.H.P.). NORTH HOLLYWOOD, Ca lifornië (UPI) Tijdens de komende maanreis van de Apollo-16 zal een nieuwe me thode voor het omzetten van kleurentelevisiebeelden h filmbeelden van hoge kwali teit toegepast worden, waar door de tv-beelden van de maan scherper zullen zijn dan ooit tevoren, zo heeft de fabri kant meegedeeld. De beelden zullen vrij van interferentie zijn zodat zij van grote waarde zullen zijn voor het bestuderen van de ruimte en de maan. De methode is uitgevonden door de uit Canada afkomstige John Lowry en de NASA heeft een contract voor het gebruik ervan ondertekend. (Van onze redactie buiten land). SANTIAGO In zijn toe spraak tot de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling (Unctad) heeft president Al- lende van Chili gewaarschuwd dat er een eind zal komen aan het wachten op internationale samenwerking. „De internatio nale samenwerking", zo zei hij, „is slechts een karikatuur van het concept dat in het handvest van de Verenigde Naties is vastgelegd". Onder de arme landen zijn er onge lukkig genoeg nog mensen die leven onder bijzonder on draaglijke omstandigheden. Buitenlandse machten be heersen hun economie, hun grondgebied is ten dele of he lemaal in het bezit van bui tenstaanders, zij lijden nog steeds onder het juk van kolo nialisme en zijn blootgesteld aan geweld uit racistische overwegingen" De president ging verder met de beschuldiging „dat de rijke landen hun overvloed verdedigen door hun economi sche ma-ch-t, door druk en door gewapende interventie. „Als de huidige toestand blijft voortbestaan is 15% van de derde-wereldbevolking ge doemd van honger te sterven. Het is onze plicht onophoude- liuk te vechten om de onmen selijke structuur te wijzigen in een die niet alleen recht vaardiger voor alle mensen zal zijn, maar die ook de gevolgen van eeuwenlange uitbuiting in evenwicht zal brengen". De president ging uitgebreid in op de pogingen van zijn regering de leefomstandighe den in zijn -land jte verbeteren. Hij beschuldigde bepaalde ka pitalistische landen van inme- ning van het functioneren van de regering en van sabotage in economische betrekkingen. Brieven voor deze rubriek moeten tmi volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatüe zullen dezo vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bh de redactie bekend. Publikatie van brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen «ene ia maf inhoud, cq. strekking. Mgr. dr. Gijsen, bisschop van Roermond, heeft als roomskatholieke bisschop van Roermond getoond dat hij géén duveltje op z'n hart laat smoren. Die „rooms-katholie- ken die ermee akkoord gaan dat abortus wettelijk toege staan zal worden behoren niet meer thuis in de rooms-katho- lieke kerk en dienen, als zij tenminste karakter bezitten, daar voortaan weg te blij ven." Ook geldt dit voor rooms katholieke ministers, rege ringsambtenaren en leden van een rooms-katholieke partij Abortus is toch het spel van twee egoisten in bed. Of niet soms? Een hoera voor bisschop Gijsen dat hij zijn toever trouwde schapen durft te zeg gen waar zij als rooms-katho- lieken aan toe zijn. ROOSENDAAL TOON HEND-RICKX (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst nit met een 8-daags kris-kras- abonnement. Kinderen 4t/m9jaar half geld. En als extra plus, half geld op de interlooale hus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. BLOEMFONTEIN (RTR) De Anglicaanse deken van Jo hannesburg, French-Beytagh, is gisteren in hoger beroep vrijgesproken. Het Zuidafrikaanse hof van beroep in Bloemfontein ver nietigde het vonnis van vijf jaar gevangenisstraf, dat een lagere rechtbank had opgelegd. De deken was veroordeeld on der de wet op het terrorisme. (ADVERTENTIE) *>-- Want waarom zoeken naar Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wei 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. de bank voor iedereen l 3000 vestigingen

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11