NIEUWE SLOEWEG OP LAAG PITJE DAG PRATEN OVER FUNCTIE Bordje uit bibliotheken Regering Zeeland Brabant aan tafel met en Zuidelijk D'66- Huidige drukkunst in beeld gebracht BOLTINI IN ZEELAND ONTSLAGEN BIJ TERNEUZENS BEDRIJF congres over actuele politiek PRATEN «VER ZUID WEST-NEDERLAND Vlak voor de ouverture moest iktoch nog even't verschil voelen. Nieuwe adjunct- directeur bij N.Y. P.Z.E.M. SANOSTOL SANOSTOL stad streek Later meer zon Kerkcentrum opgeleverd te Middelburg EXPOSITIE IJZENDIJKE Je moet'm voelen. De nieuwe Philishave®QO Super. Ontroerend Meander-flat op hoogste punt (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder). KVP'ERS UIT ZEELAND EN BRABANT OVER GEZAMENLIJKE PROBLEMEN Terneuzensë winkeliers opgelicht Vrijdag 14 april 1972 3 (Van een onzer verslaegevers) MIDDELBURG Er zal voorlopig nog niet begonnen worden met de aanleg van de z.g'. ..basisweg" in het indus triegebied Vlissingen-Oost. De aanleg van deze weg houdt nauw verband met de verdere uitbouw van de aluminiumfa- briek van Péchiney-Neder- land. Aangezien Péchiney tot tem porisering van zijn bouwplan nen heeftmoeten besluiten, verwacht men bij het haven schap Vlissingen niet, dat de nieuwe basisweg op korte ter mijn zal moeten worden aan gelegd. Het havenschap Vlissingen en Péchiney zijn bij de stich ting van de aluminiumfabriek overeengekomen, dat de be staande weg. een spoorlijn, een dijk en nog andere obsta kels, zullen worden omgelegd binnen twee jaar nadat Péchi ney per aangetekende brief daarom heeft verzocht. De aangetekende brief is nog steeds niet binnen én de voor zitter van het havenschap, de heer A.J. Kaland, verwacht niet dat hij binnen afzienbare tijd naast zijn ontbijtbordje zal liggen. Om nu toch slagvaardig te blijven, wil het bestuur van het havenschap de technische en administratieve voorberei dingen voor het werk gereed maken. Als de tijd rijp is kan zonder veel verdere romps lomp tot de omlegging van de oude basisweg worden overge gaan. Het belangrijkste kunstwerk in de nieuwe basisweg is een viaduct dat aansluiting moet geven op de kern Nieuwdorp. De meerkosten daarvoor be dragen 21/a miljoen. Het ha venschap zal de helft van dat bedrag betalen, mits de pro vincie de andere helft op tafel legt. Een beslissing daarover is nog niet genomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er zal binnenkort een gesprek op gang komen tussen de regering enerzijds en de provinciale besturen van Zeeland en Brabant anderzijds over de ontwikkeling van Zuid west-Nederland. Dat heeft minister B. Udinlc gistermiddag mee gedeeld tijdens een persconferentie, waarmee hij zijn bezoek van anderhalve dag aan de provincie Noord-Brabant afsloot. „Het' nuttig overleg met 'het Zeeuwse provinciaal bestuur", zo zei hij, „over de ontwikke ling langs de oevers van de Westerschelde vraagt om uit breiding met het Brabants provinciaal bestuur om te zien. hoe die ontwikkeling zich zal verhouden met Reimerswaal Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: hier en daar een bui. later meer zon. Temperaturen itets beneden normaal met plaatselijk nachtvorst. Weers vooruitzichten gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp: o tot 4 graden onder normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 4 tot 11; min temp: 1 tot 5 graden onder normaal; max. temp: van ongeveer normaai tot 3 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. waterstanden en andere projecten". De minister verklaarde, dat uit het overleg met G.S. van Brabant, woensdagavond ge voerd, was gebleken, dat er overeenstemming bestaat tussen het rijk en dé provincie over het planologisch beleid en dat wordt vastgehouden aan de hoefijzervormige ontwikkeling, die in het „paarse boekje" over Zuidwest-Nederland is aan gegeven. Maar de mogelijkhe den voor die ontwikkeling zijn deels elkaar aanvullend, deels elkaar ook beconcurrerend, stelde hij vast. Daarom is de vraag: waar, in welk tempo en hoe begin nen* we dan? Voor het ant woord op de vragen is ge noemd overleg noodzakelijk. Commissaris der koningin dr. C. Kortmann zei er blij mee te zijn, dat de noodzaak tot dat drie-gesprek duidelijk is geworden. „Het is verstandig, dat Zeeland en Brabant sa men met de regering aan één tafel gaan zitten". Konstanz 269 (plus 2), Rheinfelden 223 (plus 3), Straatsburg 222 (min 6), Plit- tersdorf 381 (pius 9), Maxau 438 (plus 6), Plochingen 136 (plus 2), Mannheim 246 (plus 2), Steinbach 160 (plus 2), Mainz 265 (onv), Bingen 168 (min 6), Kaub 189 (min 7), Trier 415 (plus 41), Koblenz 238 (onv), Keulen 224 (plus 7),Ruhrort 387 (plus 6), Lo- bith 1014 (plus 2), Pannerden- se kop 984 (plus 1), Nijmegen 816 (onv), IJsselkop 932 (min 4), Eefde IJssel 459 (min 3), Deventer 336 (min 4), Monsin 5510 (plus 42), Borgharen 4104 (onv), Belfeld 1244 (plus 40), Grave beneden de sluis 536 (plus 16). Morgen, zaterdag 15 april Bergen op Zoom 4,37 17.05 Hansweert 3,42 en 16.14 Terneuzen 3.01 en 15.30 Vlissingen 2 29 en 14 56 Wemeldinge 4.27 en 16.55. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ople vering van het nieuwe kerk centrum De Hoeksteen dat op een centrale plaats in het zui delijk deel van Nieuw-Middel- burg is gebouwd, is gistermid dag opgeleverd. Het kerkcentrum, dat voor gezamenlijke rekening van ge reformeerd en katholiek Mid delburg is opgetrpkken, wordt op donderdag 27 april officieel in gebruik genomen. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A. D3, C, B1.B2. UWH.UHAI-i.V.-AMSiLliL.AM (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als gevolg van de bevriezing van subsidies en door het heersende tekort aan gekwalificeerd personeel, zijn de openbare biblio theken gedwongen tot een periode van consolidatie. De tijd, die daarmee gemoeid is kan nuttig en vrucht baar zijn als zij wordt gebruikt voor beraad over de functie van bibliotheken en over versteviging van de structuur. Dit deelde gedeputeerde, mr. J. P. Boersma, bestuurslid van de Provinciale Bibliotheek Centrale Zeeland, gisteren mee, tijdens de Zefeuwse Bi bliotheekdag. Deze werd ge houden in de Middelburgse Schouwburg. Reeds de contactdag zelf stond in het teken van bezin ning op functie en taak van de bibliotheken en ook de discus sies waren daaraan gewijd. Deze discussies werden aange zwengeld door de directeur van de Centrale Vereniging voor Openibare Bibliotheken, de heer D. Reumer. Hij schetste enkele veelbelo vende toekomstperspectieven voor de bibliotheken, die zich een nieuw karakter en een nieuwe opstelling zullen moe ten verwerven, willen zij niet als verouderde vormen tot verstarring komen. ..Het boek is niet meer de alleenzalig makende informatiedrager", meende de heer Reuimer. Dg - bibliotheken van de toe komst zullen moeten evolue ren tot ,.media"-theken, waar in video-band of plaat de ge luidsband, de dia en de film als middelen van transport voor informatie zullen funetio neren. De bibliotheek zelf heeft de opdracht om te socia liseren en te democratiseren, waarbij maatschappelijk eniga gement beslist niet afkeurens waardig is. „Velen zien de bi bliotheek nog als een cultuur- tempel", merkte de heer Reu mer op en in veel gevallen is zij dat ook nog. Dat kan ech ter veranderen als de openba re bibliotheek zijn plaats zoekt te midden van de com municatie-golven in onze ver- -anderenide maatschappij en zoals lang geleden weer trefpunt en concentratiepunt voor informatie in het alge meen wordt. De heer Reumer noemde een aantal voorbeelden,, die lieten zien dat de „koude overdracht van informatie' met succes kan worden ver vangen door nieuwe vormen, die de bibliotheek in het mid den van de gemeenschap plaatsen. Daar zijn bijvoor beeld: informatie-avonden, aansluitend op maandelijkse tentoonstellingen, discussie bijeenkomsten. workshops, sommige theater-achtiige acti viteiten. die allemaal de bibli otheek uit zijn betrekkelijk isolement kunnen halen. Op deze wijze, aldus de heer Reumer, kan de biblio theek vooral een belangrijke functie vervullen in het kader van de éducation permanente, de voortdurende vorming van de mensen, die in onze maat schappij het tempo van de veranderingen maar moeten zien bij te houden. Hij schet ste een bibliotheek, waarin het goed toeven is, waarin het naar verse koffie geurt, waar muziek klinkt, waar het bond- je „stilte" ontbreekt en waar je als bezoeker het gevoel krijgt, dat je welkom bent. lahoyhal rotterdam 13tjm 16april.. onder auspiciën van distrikt rotterdam open:10-17 |19-22uur, zo10-17uur (ADVERTENTIE) IJZENDIJKE In het cultureel centrum van de gemeente Groot-Oostburg, het voormalige gemeentehuis van IJzendijke, loopt momenteel een tentoonstelling die ons een beeld geeft van huidige Nederlandse drukkunst. Mèn kan er kennismaken met affiches en reclames in bladen, kranten en tijdschriften, met boekomslagen én illustraties, die op Nederlandse drukpersen werden gerealiseerd. Vele daarvan zullen de be schouwer bekend voorkomen, zoals het prachtige suggestieve ontwerp van Dick Bruna voor de serie zwarte beertjes van de uitgever Bruna in Utrecht, reclamebiljetten van de spoor wegen zie foto, of bekende merkartikelen, omdat men ze steeds dikwijls tegenkwam of nog steeds tegenkomt in de krant. De drukwerken zijn opge plaikt op groot formaat witte perspexplaten en komen zo doende duidelijk tot hun recht. De afdeling boekomsla gen en ontwerpen komt er he laas in het geheel wat bekaaid af omdat men hier reproduit ties op zeer klein formaat hield, zodat de ontwerpen niet tot hun recht komen. Het was een goede gedachte te zamen met deze pvodukten van Nederlandse drukkunst het werk van de Zeeuwsch- Vlaamse fotograaf W.P. An- dl'ihiga eens aan een breder publiek voor te stellen, aange zien men zijn werk liet beste als foto-grafiek zou kunnen karakteriseren. Andringa heeft een zeer persoonlijke visie: dat blijk) niet alleen als hij bij zijn foto's merendeels van mensen normale tech nieken volgt, maar vooral ook als hij het procédé der soiari- satie toepast. Dan ontstaan prachtige grafische bladen, waarop de vormen van het menselijk lichaam indrukwek kend en ontroerend geabstra heerd worden, als het ware tot in hun wezen en structuur doorlicht en blootgelegd. Dat geldt voor zijn weergave van een stuk wrakhout en even goed als voor zijn studies van het vrouwelijk lichaam, die (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Deze week begint het circus van Toni Boltini aan een nieuwe tour nee door Nederland. Het cir cus komt begin volgende maand naar West-Brabant (I tot en met 3 mei in Breda, 4 mei in Oosttrhout, 5 tot en met 7 mei in Tilburg, 8 mei in Waalwijk, 9 mei in Raams- donk, 16 juni in Oud Gastel. 17 en 18 juni in Bergen op Zoom). Daarna wordt de tour nee voortgezet in Zeeland (19 juni in Goes, 20 juni in Hulst. 21 juni in Terneuzen, 22 juni in Axel. 23 juni in Oostburg, 24 juni in Middelburg, 25 juni in Vlissingen en 26 juni in Zierikzee). De menagerie van Boltini is aangevuld met tien jonge oli fanten uit Kenia. Ook zijn 18 Arabische hengsten voor het nieuwe programma aange kocht. De voorstellingen zullen worden opgeluisterd door mu ziek van plaatselijke vereni gingen. De 65-plussers zullen op vertoon van hun 65plus-kaart gemakkelijk bereikbare plaat sen tegen gereduceerd tarief aangeboden krijgen. Een soort gelijke regeling zal women toegepast voor gehandicap ten. Tijdens de jongste tournee door Nederland heeft Boltini in zeven maanden anderhalf miljoen mensen in zijn tent gehad. Bij het circus werkt 385 man. Van hen zijn er 95 actief in de piste. een soms Japanse verfijning ademen. Al met al een expositie die men in zijn rijke tweeledig heid niet mag missen. Te be zichtigen tot 20 april aanstaan de. WILLEM ENZINCK (Vun een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Mean derflat, een experiment in be woonbaar beton heeft gisteren in de Middelburgse nieu bouwwijk Dauwendaele zijn hoogste punt bereikt. Het flat gebouw, dat in 6 woonlagen op een Z-vormlg grondvlak wordt opgetrokken, bevat 239 wooneenheden in een groot aantal variaties. Het bereiken van het hoog ste punt werd voor de omge ving zichtbaar, doordat er op het dak van het flatgebouw een vlag verscheen, die - be vestigd aan een plaat beton - met de bouwkraan naar boven was gehesen. Dit gebeurde op „portofonisch" verzoek van de heer J. Kelderman van het Stedebouwkundig bureau Kuyken. De flats worden gebouwd voor rekening van de woning bouwvereniging Middelburg. Het bestuur van deze vere niging woonde de korte plech tigheid op de bouwplaats bij. De flats zullen een huurprijs van circa 250,- a 300,- hebben, afhankelijk van de grootte der eenheden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dage lijks bestuur van de NV PZEM zal de Raad van Be stuur van deze NV voorstellen, om de heer J.H.E. Witte te Dordrecht te benoemen tot ad junet-directeur van de PZEM, tevens hoofd personeelsbeheer en organisatie. De heer Witte is 43 jaar oud en Middelburger van geboorte. Hij is momenteel hoofd van de afdeling personeelszaken en organisatie van het Gemeente lijk Energiebedrijf in Dor drecht, een bedrijf met 1100 werknemers en een verzor gingsgebied, dat een derde van de provincie Zuid-Holland beslaat. „Ik beschouw de lunctie in Middelburg als een uitdaging", zegt de heer Witte, „maar ook als een welkome gelegenheid om terug te keren naar Mid delburg en Zeeland". De heer Witte heeft een 14- jarige ervaring in het perso neelsmanagement in Dor drecht. Hij scheen aanvanke lijk vobrbestemd voor een car- rière op zee en volgde dan ook de Hogere Zeevaartschool. Na enkele praktijkjaren op zee koos hij definitief voor een functie aan de wal. Als de Raad van Bestuur van de NV PZEM' met de benoeming akkoord gaat, het geen stellig te verwachten is, dan zal dc heer Witte met ingang van 1 juli a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden. De functie van de heer Witte is feitelijk bij de PZEM gecre- eerd als gevolg van de organi satie-adviezen van het Raad gevend Bureau Lebon te Zalt- bommel. Dit bureau was. zoals bekend, te hulp geroepen om de interne problemen van de PZEM te helpen oplossen. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dr onkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 Iedere vrijdag kijkavond van 7 - 9 in Zuidzande en Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In verband met gebrek aan werk zullen op korte termijn 20 tot 25 man bij het Terncuzense elektro technische bedrijf A. de IIoop n.v. aan de Dokweg worden ontslagen. Als de orderporte feuille niet nog dunner wordt zal de rest van het nu 93 man tellende personeel wel aan het werk kunnen blijven. De ontslagaanvragen zullen nog deze maand bij het ar beidsbureau worden inge diend. Een afvloeiingsregeling is er nog niet. Het gesprek. dat directie en vakbonden hierover gisteren voerden, zal volgende week dinsdag wor den voortgezet. Het personeel van het elek trotechnisch installatiebedrijf was gisteren wel sober ge stemd. maar toch nietzo erg geschokt door de beslissing van de directie om een aantal mensen te ontslaan. Men had het aan zien komen. „Als we ken achtereen de mensen met tientallen lopen te niksen is het voor iedereen duidelijk dat er zoiets kan gebeuren", merkte gisteren de heer G. Gort. hoofd van de afdeling personeelszaken op. „Het is een gevolg van een gebrek aait werk. De activiteiten in de bouwsector zijn geleidelijk af genomen. onze orderportefeuil le raakte stecc^ leger en er kwamen geen nieuwe werken binnen. In Zeeuwsch-Vlaande- ren is het momentcel slap: er zijn geen uitbreidingen van bedrijven en nieuwe bedrijfs vestigingen. We hebben de laatste tijd onze mensen nog bezig kunnen houden met het uitvoeren van onderhoudswerk zaamheden. maar ook daaraan komt een einde", aldus de heer Gori. Dc directie van A. de Hoop n.v. heeft enige tijd geleden dc ondernemingsraad al op de hoogte gebracht van de moei lijke situatie waarin het be drijf verkeerde. Gezamenlijk is eerst naar een oplossing ge zocht. die werd echter niet gevonden, zodat het verminde ren van het aantal personeels leden ais enige uitweg over bleef. Volgens de heer Gort zullen over het algemeen de mensen met de minste dienst jaren ontslag krijgen. De ze ventig mensen, die straks over blijven kunnen naar zijn me ning wel aan het werk worden gehouden, mits dc situatie niet nog beroerder wordt. De vakbonden werden door de directie laat ingelicht over de ontslagplannen. Doordat echter de ondernemingsraad in een vroeg stadium is inge licht hebben de vakbonden hierover echter geen klachten. De gesprekken tussen vakbon den en directie hebben giste ren een bevredigend verloop gehad, zo bleek gisteravond uit mededelingen van de heer J. van Dijk van de industrie bond NVV. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Zaterdag 15 april houden de D'66-regio's Zeeland, Brabant en Lim burg een openbaar politiek congres in Eindhoven. De ver gadering vindt plaats in de Globezaal van de Eindhovense Stadsschouwburg. Aanvang 10.30 uur. Dit congres heeft een expe rimenteel Karakter en geldt als voorbereiding op de lande lijke algemene ledenvergade ring van D'66, welke op 6 mei in de Stadsschouwburg (Casi no) in Den Bosch gehouden gaat worden. De bedoeling wan het con gres zaterdag in Eindhoven is zoveel mogelijk leden bij de besluitvorming te betrekken. Er zullen zowel partijpolitie ke als inhoudelijk' politieke problemen aan de orde ko men. Belangrijk is de bespreking van het advies van die „Com missie van Zes" (het rapport „Mansholt") aan het Perma nent Overleg Orgaan van PvdA, D'66 en PPR. Nagegaan zal moeten worden hoe de lij nen van dit rapport vertaald kunnen worden in de prakti sche politiek. Speciaal ten aanzien van de effecten van de ongebreidelde economische groei, de overbevolking, de gevolgen van de huidige pro- duktie- en consumptiepatro nen, alsook de daaruit voort vloeiende milieuvervuiling, energie- en grondstoffemver- spilling. Tevens zaj gediscussieerd worden over de consequenties, die hieruit voortvloeien voor de politieke organisaties. Op het congres zaterdag in Eindhoven zullen tevens regio nale Zeeuwse, Brabantse en- Limburgse problemen aian de orde gesteld worden. Namens het D'66-hoofdbe- stuur zullen op het zuidelijk D'66-congres aanwezig zijn de heren J. van Berkom, P.C. van Tielrooy, en mevr. N. de Beer- Veltman, Het Permanent Overleg Or gaan van PvdA, D'66 en PPR wordt vertegenwoordigd door de heren M. van Gils en A. Nuis. Verder zullen aan het con gres in Eindhoven deelnemen de D'66-Tweede-Kamerleden drs. W.A.F. Wilbers, dr. M. Imkamp en drs. E. Nypels, alsook het Eerste-Kamerlid H.J. Rang. (Van, een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De legaties van de kringbesturen van de KVP van Brabant en Zeeland hebben op 12 april een eerste oriënterende be spreking gehouden o-ver de problemen, die voor beide pro vincies van belang zijn zoals Reimerswaalplan, industriali satie e.d. Tot een standpuntbe paling kwam het nog niet. Dit eerste contact in dit ka der tussen de kringbesturen bleek aan een behoefte te vol doen en daarom werd besloten een tweede bespreking te or ganiseren waarop meer con crete punten een aan de orde zuil'len komen. Verwacht mag worden, 'dat in de toekomst regelmatig contact tussen de kringbestu ren plaats zal vinden om in politiek verband zowel ge meenschappelijke problemen als hete hangijzers te bespre ken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De in Bre da geboren en te Terneuzen wonende 26-jarige, ongehuwde A. L. werd door de gemeente politie aangehouden verdacht van oplichting van een aantal Terncuzense winkeliers, voor een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden. De man is op het politiebureau te Terneu zen ingesloten. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte' eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3.C.B1.B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3