„AMBTENAREN ZIJN GEEN BAALTJES MEEL'' examens In memoriam Stakingsverbod industriebond NVV door Gerechtshof vernietigd c Nelissen 5) Nieuwe golf van geweld in N.-Ierland Aantal werkende vrouwen stijgt nog steeds ere IU KABO-VOORZITTER OVER SPREIDING RIJKSDIENSTEN Luèk Pachman verzwakt na hongerstaking WINTERI PARIJS êne Perzië beefde weer Bezinning verlangd Offensief van Hanoi opgelaaid binnenland buitenland MIDDEL Van Gend Loos: 2 procent reëel vredestein-matrassen hebben gegarandeerd een lange levensduur PRIJSWINNAARS DERDE RONDEI GOUD ZILVER BRONS PROFICIAT! DOEMEEI Vrijdag 14\ april 1972 17 i (Van onze soc.-ec. redactie) UTRECHT De KABO wenst volgens zijn voorzitter J. Dellaert de grootst moge lijke zorgvuldigheid bij de spreiding van rijksdiensten vanuit Den Haag over het land. „Ambtenaren zijn geen baal tjes meel, al geeft het alge meen rijksambtenarenregle ment officieel de ruimte om ze wel als zodanig te behan delen. Wij zullen niet aarzelen op harde wijze duidelijk te maken, dat ook ambtenaren niet met zich laten sollen," al dus de KABO-voorzitter op de gisteren in Utrecht gehouden bondsraadvergadering. Hij vindt het tevens vreemd, dat minister Udink (Ruimte lijke Ordening) verantwoorde lijk is voor de spreiding van rijksdiensten en niet minister Geertsema. De KABO-voorzitter pleitte ook voor een snelle verwezen lijking van een 40-urige werk- wcek/8-urigc werkdag. Daar naast wenst hij voor zijn (47.000) leden meer vakantie en een hogere vakantie-uilke ring. In het kader van juiste ver houdingen tussen de inkomens in het particuliere bedrijf en die bij de overheid, moet het huidige trendbeleid worden gehandhaafd. Geluiden, dat het trendbeleid afgeschaft moet worden omwille van de econo mische situatie, zijn voor ons duidelijke wanklanken, waar tegen niet hard genoeg kan worden geprotesteerd," aldus de heer Dellaert, De loononderhandelingen in het bedrijfsleven kunnen, aldus de KABO-voorzitter, ernstig worden bemoeilijkt, wanneer de overheid als een soort „wage leader" gaat optreden. Momen tcel zijn de cao's voor de me taal en de bouw „wage leaders": deze cao's zijn in de meeste ge vallen „trekpaarden" voor cao onderhandelingen in andere be drijfstakken. Minister Geertsema (Binnen landse Zaken) wenst dit ook niet. „Als prijs gesteld wordt op goede verhoudingen met de ambtenarenorganisaties, moet aan het overleg lussen de mi nister en die ambtenarenorga nisaties overgelaten worden, hoe het salarisbcleid voor het overheidspersoneel er uit zal zien," zo waarschuwde de heer Dellaert. Minister Geertsema van Bin nenlandse Zaken blijft op hel standpunt staan, dat de sprei ding van de rijksdiensten in de eerste plaats een zaak van ruimtelijke ordening is cn dus onder de verantwoordelijkheid van zijn collega Udink valt. In een reactie op de uitspraken van KABO-voorzitter 3. Del laert verklaarde hij echter, dat juist met het oog op de sociale consequenties de grootst moge lijke zorgvuldigheid in acht zal worden genomen. Daartoe is onder meer be sloten, dat de spreiding van de rijksdiensten bij elke ver gadering van het centraal ge organiseerd overleg op de agen da zal worden gezet en dat al deze vergaderingen zullen worden bijgewoond door staats secretaris Van Stuijvenberg van Binnenlandse Zaken, die samen met minister Udink de werkgroep voorzit, die het spreidingsbeleid moet uitwer ken. Hij verklaarde, dat de amb tenaren beslist niet als „baal tjes meel" zullen worden be handeld. Dat is volgens hem ook onmogelijk omdat elke stap in het georganiseerd overleg zal worden besproken. PRAAG (AFPj Oud wereldkampioen schaken Ludek Pachman, die sinds 10 januari in de ge vangenis zit, is ruim een week geleden na een hongerstaking van vier weken in de ziekenafde ling van de Pankrac-ge- vangenis in Praag opge nomen. Pachman is erg ver zwakt. Tijdens het voor onderzoek heeft hij ge weigerd de hem gestelde vragen te beantwoorden. De schaakgrootmeester heeft vorige week voor de eerste maal zijn vrouw mogen ontvangen. TAe meest voorkomende reactie op het Enka-drama is U wel de vraag hoe dit toch allemaal mogelijk is. Die slaat op uiteenlopende aspecten, zowel op het feit dat marktverken- ners en produktiebepalers zich zo kunnen vergissen in afzet mogelijkheden dat een fonkelnieuwe fabriek na zes jaar a wordt opgegeven als op het willekeurig en eigenmachtig op straat zetten van duizenden personeelsleden. Minder vaak wordt verbazing uitgesproken over het blijk baar steeds weer geaccepteerde feit dat het bedrijfsleven vrij is om zoveel fouten te begaan als hef verkiest, maar dat de gevolgen daarvan worden afgewenteld op de gemeenschap. De overheid, als uitvoerend orgaan van die gemeenschap, moet dan maar zien dat ze het puin ruimt dat anderen hebben veroorzaakt. Er zijn natuurlijk andere samenlevingsvormen denkbaar waar een dergelijke situatie onmogelijk is omdat de overheid, alweer daartoe door de staatsburgers gemachtigd, mede-verantwoorde lijkheid draagt voor het bedrijfsleven en daarmee ook voor de fouten die er ook dan zullen worden gemaakt. Ongetwij feld kleven er nadelen aan systemen waarin de materiële vrijheid van het individu wordt beperkt- Maar we zouden ernst kunnen maken met het streven naar de voordelen ervan. Uiteraard vergt dan een bezinning op en een heroriëntering van onze traditionele opvattingen over maatschappij en samen leving. Maar 't zou de moeite waard zijn daar eens een cup wedstrijd aan op te offeren. De mensen zouden dan voortaan wat minder verbaasd staan over zo'n Enka-affaire. (Van onze onderwijs- redacteur) Een van de tien opstelti- tels die gisteren op het eind examen m.m.s. gekozen kon worden, luidde heel realis tisch: „Einde van de Mid delbare School voor Meisjes schrijf naar aanleiding hiervan jouw In Memoriam". Op een zaal van 48 kandi daten vonden vier meisjes er voldoende inspiratie in. Toppers in dit gezelschap waren de onderwerpen: „Angst" (18 maal gekozen) en „Problemen rondom de overbevolking" (14 maal). Op een andere school was er trouwens weer een heel andere onbetwiste topper: „Het schoolfeest zoals ik me dat voorstel". Dit onder werp werd daar door lifcfst 14 van de 20 kandidaten ge kozen. Bij de bescheiden enquête bleef één titel hele maal ongenoemd: „Maat schappijkritiek: modewoord of positieve bijdrage De waardering over de laatste opsteltitels voor de liep sterk uiteen. Op één school was men hefel enthousiast, op een volgen de was er forse kritiek. „Ze waren of te moeilijk, of te vaag, of te kinderachtig", klonk het daar. Dat laatste «Ioeg dan op titels als „Da mesbladen" en „Dieren in mijn leven". Gistermorgen werd door de mms-kandidaten de Franse vertaling gemaakt. Iedereen was er redelijk ttevreden over. Het enige afwijkende was, dat het een wat be schouwelijk stuk was, ter wijl men op de m.m.s. altijd op een verhaaltje" rekent. Bij de Duitse vertaling, die gistermiddag door de h.b.s. werd gemaakt, klonk het zelfde geluid als de dag te voren bij het Enigels: hyper gemakkelijk. Eén leraar Duits meende: „Dit werk kan zelfs door de derde klas worden gemaakt". Een collega van hem elders: „Ik wist niet wat ik zag. De kandidaten hebben wel erg geboft". Die kandidaten zelf waren overigens hele maal niet zo eensgezind. „Ik heb precies vijftien keer moeten gokken", ver telde er één en zijn mede slachtoffers leek dat niet onredelijk voor te komen. De A-kandidaten maakten 's morgens twee Nederland se brieven. Het ging om een dubbelprotest: een protest tegen het voornemen van een gemeente om oude ei ken te kappen ten behoeve van het verkeer en een pro test van een vader tegen een rector, die zijn leerlin gen aan die eerste actie heeft laten meedoen. Het „wij protesteren" is intus sen zo'n vertrouwd geluid geworden, dat het alleszins redelijk leek dat het ook in de examenopgaven door drong. De waarderingen lie pen ook hier evenwel sterk uiteen, van „heel up-to-da te" tot „een enigszins mis lukte poging tot moderni teit". De B-kandidaten van h.b.s. en gymnasium zwoegden intussen op het stereo. Het vorig jaar was dat stereo extreem moeilijk. Dat kon dit keer niet gezegd wor den. maar twee leraren vonden elkaar ten slotte wel in het compromis: „Ex treem gemakkelijk was het zeker niet". De opbouw was in elk geval goed, de eerste opgave was vrij eenvoudig en het laat ste onderdeel van de laatste opgave verreweg het moei lijkst, was. Ook het gymnasium maakte een Duitse vertaling en daarvan heeft niemand ge zegd dat het te gemakkelijk (ADVERTENTIE) OVERWINNING METAAL (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermorgen in hoger beroep het vonnis van de Amsterdamse rechtbank tegen de industriebond NVV verbod om op 4 februari een staking in diverse bedrijven uit te roepen vernietigd. De uitspraak van het Hof betekent een grote over winning voor de metaalbond. „Bijzonder verheugd'', toonde zich de heer A. Groenevelt, voorzitter van de Industriebond, met de inhoud van het arrest. Juridisch adviseur mr. A. Rood noemde het arrest „de maximum score", dat de In dustriebond op alle punten in het gelijk heeft gesteld. Hij meende voorts, dat de uit spraak van groot belang is voor de discussies over het wetsont werp over de regeling van het stakingsrecht. Bij alle drie de vakcentrales is de uitspraak met vreugde begroet. Teleurstelling over het arrest was er uiteraard bij de Federatie Metaal- en Elektro technische Industrie (FM.E.). Met haar advokaat wordt de mogelijkheid overwogen in cas satie te gaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. De F.M.E. zegt enkele zaken in het arrest te missen o.m. dat in ons land staking slechts een uiterst middel mag zijn en dat een staking aan anderen, die niet rechtstreeks bij de staking betrokken zijn, ernstige schade kan berokkenen. Volgens de F.M.E. kan er dus gestaakt worden, als alle andere midde len om tot een vergelijk te ko men tevergeefs zijn aange wend. Het Hof zegt hierover im zijn arrest: „Het moge immers zijn dat het onderhandelen nuttig en wenselijk is, daarmee staat geenszins vast, dat het op die basis behoort te geschieden, zulks met name niet wanneer reeds langdurig en collectief overleg heeft plaatsgehad en dit is mislukt, doordat de werk geversorganisaties met een aan tal vakbonden tot overeenstem ming zijn gekomen en weigeren met de overgebleven vakbond verder' te onderhandelen". werkgevers en werknemers tot het voeren van collectieve ac ties erkent in de gevallen, dat zich tussen hen belangenge- schillen voordoen. „Voor de werknemers nu is de met hulp en steun van de vakvereniging georganiseerde staking een zeer voornaam, zo niet onmisbaar strijdmiddel", aldus het Hof in zijn arrest. Het metaalconflict heeft vol gens de Christelijke Metaal- bond tot gevolg, dat niet alleen de N.V. Gusto Staalbouw in Schiedam maar alle onderne mingen, waar destijds is ge staakt, weigeren aan werkne mers die wel wilden maar niet konden werken, de niet-ge- werkte uren te betalen. Vol gens de C.M.B. trekken de on dernemers duidelijk een lijn. Vakbondsjuristen werken mo menteel aan een civiele proce dure tegen Gusto over deze kwestie. De staking, aldus het Hof, was bedoeld als middel voor de bij de Industriebond aange sloten werknemers om aan hun verlangens tot verkrijging van betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Het Hof wees er verder op, dat Nederland in 1961 het Eu ropees, sociaal handvest heeft ondertekend, dat het recht van SAIGON (RTR) Duizen den Noordvietnamese militai ren, gesteund door tanks, zijn gisteren uit de oerwouden ge komen en hebben de helft van de Zuidvietnamese provincie hoofdstad An Loc, 90 km ten noorden van Saigon, onder de voet gelopen. Zij zouden zware verliezen hebben geleden. Volgens berichten uit An Loc werd in en rond de stad de ge hele dag zwaar gevochten. Van Amerikaanse en Zuidvietna mese schepen werden 6000 schoten per minuut gelost om de aangolvende Noordvietna mese militairen uit de buiten wijken van de stad te verdrij ven. (ADVERTENTIE) Philips botteri jen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht... Terwijl we in ons land nog maar heel voorzichtig aan de zomer beginnen is het in Parijs al weer „winter". Jean Patou toonde er althans zijn nieuwe collectie voor als het weer koud wordt. V.l.n.r. een leren broekpak, afgezet met stukjes konijn, een wollen jurk met een los jasje en een met grote bloemen bedrukte avond japon. (Vervolg van pagina 1) In de ramingen is nog geen rekening gehouden met de ge volgen, die de aanpak van in het regeerakkoord overeenge komen taken op de begroting zal hebben. Ook is geen reke ning gehouden met het rapport van de commissie-Van Rijcke- vorsel inzake de defensie-uit gaven. Wel zijn in de ramingen begrepen: de groei van het wo ningbouwprogramma en de overeengekomen uitbreiding van de ontwikkelingshulp. Enkele kernpunten uit de no ta ongewijzigd beleid zijn: De rijksuitgaven zullen tot en met 1975 in totaal met dertien miljard gulden stij gen; de snelgroeiende sec toren zijn Volkshuisvesting Verkeer en Waterstaat, On derwijs, CRM, Sociale Za ken en Ontwikkelingshulp. Bij volledige terugbetaling van de inflatiecorrectie zal het begrotingstekort voor 1973 stijgen met 360 miljoen gulden tot 2,5 miljard, in 1974 met 290 miljoen gul den tot 1,1 miljard en in '75 met 240 miljoen tot 720 mil joen. De uitgaven zullen in 1973 oplopen naar 43,2 miljard (dit jaar vermeldt de begro ting een bedrag aan uitga ven van 38 milj.), in '74 naar 47,4 miljard en in 1975 naar 51,4 miljard. In deze uitga venramingen is rekening gehouden met een loonsom stijging per werknemer van tien procent in 1973 en acht procent in de beide volgen de jaren (SER-rapport-ge- gevens). UTRECHT (ANP) Na langdurige onderhandelingen is overeenstemming bereikt over de nieuwe cao voor Van Gend en Loos (6000 werkne mers), die ingaat per 1 januari 1972. De partijen zijn o.m. ak koord gegaan met een reële loonstijging van 2 procent en een prijscompensatie tot maxi maal 8,75 procent (op 1 juni en 31 december). (ADVERTENTIE) Gisteren kwam er iemand in de winkel voor een paar eerste kwaliteit efektriciteitshuisjes. Hij bedoelde Philips batferijei BELFAST (UPI-RTR) De activiteit van het Ierse Re publikeinse Leger is gisteren gisteren grottr geweest dan ooit sedert de Britse regering het bestuur over Ulster over- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim 38% meer vrouwen maken, vergele ken met 1960, deel uit van de beroeps-bevolking. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde (voorlopige) uitslagen van dc volkstelling, die een jaar gele den in Nederland gehouden werd. Tegenover deze grote toename staat een betrekkelijk kleine groei van de mannelijke be roeps-bevolking, die 10% be draagt. De totale beroepsbevol king telde in 1971 4.698.000 per sonen, waarvan 3.508.000 man nen en 1.190.000 vrouwen. Ten opzichte van I960 betekent dit een totale groei van 16%. Uit de vergelijking van de voor mannen cn vrouwen ge geven percentages komt duide lijk naar voren dat de vrouwe lijke bevolking, ondanks de verbetering die tussen 1960 en 1971 in dit opzicht heeft plaats gehad, na beëindiging van de leerplicht nog steeds in gerin gere mate deelneemt aan het dagonderwijs. Van de personen van 15 jaar en ouder die geen dagonderwijs meer volgen heeft 25% van de mannen en 20% van de vrouwen enigerlei vorm van algemeen voortgezet onderwijs voltooid, d.w.z. het zij een mulo- hetzij een vhmo- diploma behaald. Uit de gegevens over de ge boorteplaats is af te leiden dat de bevolking veel mobieler is geworden. Neg rlechts 43% van de bevolking blijkt te wo nen in de gemeente waar ze geboren zijn. In 1960 bedroeg dit aantal nog 58%. In 1971 be schikten wel geteld 3.098.800 huishoudens en 352.900 alleen staanden over een zelfstandige' woning (dus zonder inwo ning). Vergeleken met i960 be tekent dit een grote toename; toen bedroegen deze cijfers res pectievelijk 2.407.400 en 172.800. Wat betreft het aantel huis houdens zonder woning geeft het CBS een hoopgevend beeld. Dit aantal blijkt name lijk teruggelopen te zijn van 6% (in 1960) tot iets minder dan 5%. De uitbreiding van de woningvoorraad is dus vol doende geweest om in de spec taculaire groei van de woning behoefte te voorzien en een gedeelte van de achterstand in te lopen. Maar we zijn er nog niet. Hoeveel mensen er pre cies nog een woning zoeken is pas bekend bij de definitieve uitslagen. De outillage van de woning voorraad is in de loop der ja ren aanzienlijk verbeterd. Zo is het percentage woningen met badgelegenheid gestegen van 30 naar 81 en dat met centrale verwarming van 4 naar iets boven 29. Dit is niet alleen toe te schrijven aan het feit dat de woningen die via nieuwbouw aan de woning voorraad zijin toegevoegd, zon der uitzondering zijn voorzien van een badgelegenheid en voor een steeds stijgend deel met centrale verwarming zijn uitgerust. nam, zo hebben veiligheids functionarissen in Belfast meegedeeld. Een oude vrouw kwam om en zeker acht men sen werden gewond bij bom aanslagen en schietinciden ten in bijna het gehele gebied van ae provincie. Tal van winkels en auto's werden be schadigd. Het geweld nam toe on danks net Hernieuwde beroep van rooms-katholieke groepen voor Durgerrecnten od het IRA om een eind te maken aan zijn campagne van Bomaansla gen en scnietDartijen, teneinde het risico van een ourgeroor log te vermiiaen. Politie en waarnemers in Belfast zijn van mening dat deze nieuwe uitbarsting van geweld het gevolg is van de aankomst van een nieuwe scheepslading geligndet, ver moedelijk uit de terse repu bliek. TEHERAN (KEUTER) In het zuiden van Perzië hebben zich gisteren drie nieuwe aardschokken voorgedaan. De Zuidduitse deelstaat Bei eren laat het niet bij vromei wensen als het over de be scherming van het milieu gaat. In de arrondissementen Stem berg, Fürstenfeldbruck en Landsberg krijgen de mensen die verantwoordelijk zijn voor vervuiling zware boeten opge legd tot een maximum van 10.000 gulden. Zo kan een nonchalant weg geworpen plastic zak, die als vuilniszak dienst doet, zijn ex- eigenaar op 150 gulden komen te staan. Een in een put of gat geworpen, afgedankte auto op 500' gulden en een leeg siga rettenpakje, mits op heterdaad betrapt, 10 gulden. it En dan doet het me verder genoegen, dat de aow waar schijnlijk omhoog gaat. Maar dat gebeurt pas over een maand of acht. En het is ook nog niet helemaal zeker, zo heeft staatssecretaris Rietkerk laten weten. Laat-ie het maar wel doen. it De 12-jarige Teake Salverda vond drie kievitseieren in een nest: twee normale, maar de derde is kleiner dan een spreeuwenei. En dat is erg, klein. it Een normaal kievitsei is on geveer zes centimeter, maar het ei dat Teake Salverda vond nog geen twee centime ter. Zo'n klein ei is nog nooit gevonden, zegt de ANP-cor- respondent in Staveren. De juffrouw van het Neder lands hockeyteam moet zater dag tegen Engeland spelen. „Die zien er niet zo aardig uit". En ook dat zegt voldoen de. it De commissie Bevordering Openbaar Vervoer Westen Des Lands ingesteld door de heer Drees jr. hseft een motivatierapport gepubliceerd, waarin wordt ingegaan op de motieven, die aan de keuze van vervoerswijze ten grond slag liggen. Waarom pak ik de autotreinbus zogezegd, it Nu luidt een van de conclu- sies aldus: „Autobezit leidt welhaast automatisch tot auto gebruik". Nou, dat vind ik een verrassenide hoor. Zo weet ik er nog wel een paar: Voedsel op een bord leidt welhaast automatisch tot eten. Een pen in de hand leidt wel haast automatisch tot schrij ven, enz. it Nixon stuurt honderden vliegtuigen naar Vietnam om de terugtrekkende Amerikaan se troepen te beschermen, zegt- ie. Nou die troepen zijn he lemaal veilig buiten Vietnam. Wat let de man? De groeten. MERIJN (ADVERTENTIE) (10 minuten GRATIS WINKELEN) Mevr. Broens, Goor (Ov.) Mevr. Esser-Olieslager, Til burg L. Vermeeren, Horst. (772 minuut GRATIS WINKELEN) M. W. Sieraal-van Drunick, Den Haag A. van Roon-Jansen, Ede L. J. Leeman, Den Dolder B, Hut-Cramer, Amsterdam. (5 minuten GRATIS WINKELEN) J. de Jong, Krimpen a.d. IJssel M. Oosterlee-Kooyman, Hoogvliet Fam. Klein-Egelink, Amsterdam W. Woudenberg, Den Helder M. Matzer, Velp (Gld.). Onze gelukwensen ook aan de 200 winnaars van een drink-cheque en de duizenden anderen die kun aan* trekkelijke beloning inmiddels ai ontvangen hebben. Spaar de letters D-O-R-S-T onder de doppen van de literflessen Coke, Fanta, Sprite, Lift en Kinley Tonic. Serie compleet? Stuur dan bet deelnemersformulier (bij uw winkelier) of een briefkaartje met de tekst: „Ja ik heb ze", aan: Shopping Olympiade, Postbus 8370, Amsterdam-W.IL WINKEL OOK EENS GRATIS I

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11