V er vr oegde bouw vasle oever verbinding in studie GEMEENTEN ZIJN ER NOG NIET UIT Actiegroep: nieuwe argumenten Hearing over Oosterschelde MET HET OOG OP DE WERKGELEGENHEID Visie gewestvorming 't Voelt anders dan gister. En dat doet't t commentaar Lapwerk Dominee Beneder overleden stad streek HULST HET ADRES Minister opent nieuw gebouw in Vlissingen Meer zoi GEDAALD MERKWAARDIG Parijzeiiaar „bezocht" Terneuzen Je moet'm voelen. De nieuwe Philishave®Qo Super. (Maak ook het gebaai van de tevreden driekop-scheerder). Kerken in Z.w.-Nederland achter Raad van Kerken Seclieh Huiswaarts TEGEN AFSLUITING OOSTERSCHELDE Landbouwschap: Reimerswaal: recreatie i.p.v. industrie Vlissingen wil meer ligplaatsen voor vissers Woensdag 12 april 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De Par tij van de Arbeid, afdeling Rei- merswaal, heeft het initiatief genomen tot een hoorzitting over de vraag „Oosterschelde open of dicht"? Zij wil volgen de week dinsdag de mening van de bevolking van Rei- merswaal ten aanzien van dit hete hangijzer peilen. De laatste tijd is het aan vankelijk als ontornbaar be schouwde Oosterschelde-as- pekt van de deltawerken on verwacht weer in hevige dis,- cussie gekomen. Sinds de aan vaarding van de deltawet, waarin ook de afsluiting van de Oosterschelde is vastgelegd, is het aantal tegenstanders van afsluiting enom toegenomen. Recentelijk nog bleek het standpunt van studiegroep Oosterschelde, aktiegroep Oos- terschelde-Open, Vereniging Milieuhygiëne en andere in Zeeland bij de leden van het parlement een grotere aanhang te krijgen dan nooit. Dit kwam officieel nog slechts in de Eer ste Kamer tot uitdrukking, waar de PvdA-senatoren na aanvankelijke toezeggingen op het allerlaatste moment echter toch hun steun aan een desbe treffende PPR-motie onthiel den. Dezer dagen werd bekend dat de politieke partijen in Zee land helemaal niet gelukkig zijn met de verschillende in terpretaties die men in den lande te pas en te onpas han teert ten aanzien van de Zeeuwse Staten-motie (princi pe-uitspraak in de „voorals- nog"-stijl) over de Ooster schelde. Deze partijen gaan waar schijnlijk samen met de V. M. Z. een aparte vergadering wij den aan de vele voors en te gen van afsluiting. De organi satoren van de openbare hoor zitting die de PbdA volgende week in „de haven" in Yerse- ke houdt, vinden dat de me ningen van de inwoners van Reimerswaal zelf, die voor een deel in 1953 de gevolgen van de ramp aan den lijve hebben ervaren en die in de toekomst met de gevolgen van de af sluiting geconfronteerd zullen worden, van groot belang. De discussie hierover zal in geleid worden door de Krui- ninger Bram van Overbeeke, lid van de provinciale staten van Zeeland. Aanvang 8 uur. (ADVERTENTIE) voor een goede bril of uurwerk (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Minister drs. J. Boersma van Sociale Za. ken opent donderdag 18 mei het nieuwe gebouw van het so ciaal administratief centrum (S.A.C.) aan de Mercuriusweg te Vlissingen. Hierna brengt de minister een werkbezoek aan de sociale werkplaats in Zierikzee. Vlissingen wil een investering van 276.000 gulden doen om de havenaccommodatie voor de hier afmerende vissers schepen te verbeteren. Het is een wat merkwaardig ontwerp- raadsvoorstel, vooral door het tijdstip waarop het is ingediend. Het denken over de visseriihavenconcentratie in Zeeland (of in Zuidwest-Nederland) is feitelijk nog lang niet afgerond en bovendien hebben G.S. als bemiddelaars in de vissershaven- kwestie ai laten weten, dat bij eventuele concentratie van de1 visserij, hun voorkeur naar Breskens uitgaat. Voor Vlissingen geeft het feit, dat de vissers van Arnemuiden weinig voor het havenen in Breskens voelen, blijkbaar vol doende reden voor het standpunt, dat er van concentratie in de eerstkomende iaren toch wel niets zal komen. Daarmee schijnt men een investering van 267.000 gulden gerechtvaardigd te achten. Markant puntje in het Vlissingse ontwerp-raadsvoorstel is,l dat het met evenveel woorden beschrijft hoe ongelukkig Vlis-| singen als vissershaven eigenlijk gelegen is. Het geld is danf ook nodig voor het verrichten van enig lapwerk. Al kan het in Vlissingen om een tijdelijke oplossing gaan, dan? nog is 267.000 gulden een fors bedrag. En dit te meer, als mens beseft dat het een vierde is van het bedrag dat nodig is omj Breskens een volwaardige vissershaven met plaats voor de gehele Zeeuwse visserijvloot te maken, terwijl het in Vlissingen| om slechts enkele ligplaatsen gaat. Wij zijn benieuwd of G.S. te zijner tijd het raadsbesluit datj Vlissingen eventueel zal nemen, zullen goedkeuren. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: zonnige perioden en over wegend droog, ongeveer nor male temperaturen maar plaatselijk nachtvorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal, max. temp. tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uiur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 pro cent. Voor Vrijdag: aantal uren zon: meer dan 4 uur. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstenis 12 uur: 95 procenit. Kans op een geheel droog etmaal80 procent. waterstanden Konstaniz 265 pl.l, Rheinfel- den 223 onv., Straatsburg 220 -6, Plittersdorf 363 -15, Maxau 426 -26, Plochinigen 138 pl.6, Mannheim 254 -6, Steinbach 162 -6, Mainz 276 pl.22, Bin- gen 176 pl.17, Kaub 194 pl.16, Trier 319 -7, Kobleniz 227 pl.l, Keulen 203 -18, Ruhrort 384 - 14, Lobith 1022 -4, Pannerden- se kop 993 -5, Nijmegen 825 onv.. IJssetkop 936 -1, Eefde IJsssl 470 onv., Deventer 344 onv., Monsin 54782, Borgha ren 4048 -10, Belfeld 1210 onv., Grave beneden de sluis 518 -2. Morgen, donderdag 13 april Bergen op Zoom 3.10 en 15.38, Hansweert 2.23 en 14.56, Terneuzen 1.47 en 14.16, Vlis singen 1.16 en 13.41, Wemel- dinge 3.00 en 15.28. (Vaan een onzer Verslaggever») MIDDELBURG Na een langdurige zifekte is gisteren in Middelburg overleden ds. H.G. Bene- üer, Striba van de Pro vinciale Kerkvergade ring van Zeeland. Ds. Beneder werd gebortn in 1912 en is, na aanvan kelijk functies te hebben bekleed in het bedrijfs leven, op latere leeftijd theologie gaan studeren. Hij was sinds diectmber 1971 ernstig ziek. Ds. Beneder heeft, op een enikele uitzondering na. alleen gemeenten in Zeeland gediend, voor dat hij in zijn huidige functie werd benoemd. Hij wias van 1939 tot 1941 hulp-prediker te Aagtekerke, was daarna voorganger van de her vormde evangelisatie in Schagen (N.H.); van 1941 tot 1942, in welk jaar hij op 20 december werd bevestigd als her vormd prediker te Baar land. Hij heeft in die hoedanigheid de moeilij ke oorlogsjaren met zijn gemeente meebeleefd, is geëvacueerd geweest en neeft zijn deel bijgedra gen aan de wederop bouw na de oorlog. Dat betrof niet alleen zijn eigen gemeente, doch ook het klassikaal verband. Later werd hij werkzaam op het terrein van de provinciale kerk vergadering. Mede dankzij de vele functies, die hij in het kerkelijk leven bekleed de. werd dominee Bene der op 1 september 1963 de eerste vrijgestelde Striba van de Provincia le kerkvergadering van Zeeland. Hiij was hier lid van zeer veel com missies en raden. Hier van zijn vaniuit zijn functie o.a. te noemen: de provinciale kenkvoog- dijcommissie, de provin ciale diaconale commis sie, de provinciale her vormde jeugdraad, en het college van visitato ren. Vrijdag a.s. om 12.30 uur wordt in de Nieuwe Kerk te Middel burg een rouwdienst voor dominee Beneder gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het toporgaan van het bedrijfsleven in Zeeland, de Raad voor de Arbeidsmarkt, heeft het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland verzocht een prognose te maken over het aantal en de soort van arbeidsplaatsen die zullen ontstaan, als met (vervroegde) bouw van een vaste oeververbinding over de Westferschelde zal worden begonnen. Zoals gemeld, meent de Raad voor de Arbeidsmarkt, dat een versnelde beslissing over de bouw van de oeververbin ding een welkome injectie voor de Zeeuwse arbeidsmarkt kan betekenen althans op korte termijn. Op lange ter mijn zal de Zeeuwse arbeidsmarkt het vooral van de in- dustrie moeten hebben. Andere werken, die voor tij delijke werkgelegenheid kun nen zorgen zijn de bouw van de Vlaketunnel (aanbesteding op 12 mei) en de bouw van de TOTAL-raffinaderij in het Sloegebied. Deze laatste biedt in de bouwtijd emplooi aan 400 bouwvakarbeiders en als de fundering gereed is aan 1000 metaalarbeiders. TOTAL schept in het geheel rond 250 arbeidsplaatsen* Voor de uiterst zorgwekken de situatie op de arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen bie den de laatste projecten geen soelaas. Op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland rekende men ons gis teren voor, dat in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen het aan tal werkloze mannen in de loop van maart met slechts 24 is gedaald. Als resultaat van de seizoeninvloeden is dat wel bijzonder weinig. Het zorgen kind West-Zeeuwsch-Vlaande ren staat met een percentage werklozen van 9,6 altijd bo venaan het Zeeuwse lijstje. Het provinciegemiddelde be draagt 4,6 procent. Toch is er het rayon Oostburg een daling gaande. Eind vorige maand noteerde Oostburg nog 509 werklozen (11 procent van de mannelijke beroepsbevolking) en nu zijn het er nog 446. De zaken zitten conjunctu reel in het slop, zo meent men op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middel burg. Matiging in de industrië le activiteiten maakt zich voelbaar op de gehele arbeids markt in de provincie. Dat zal nog wel geruime tijd zo blij ven. De woningbouw zal on vermijdelijk de vertragings manoeuvres die in de indus triële ontwikkeling gaande is, volgen en dat betekent stij gende werkloosheid ook in de bouw. In de sector weg- en waterbouw is in de loop van maart het beeld iets gunstiger geworden niet door nieuwe werken, maar door het hervat ten van de reeds aan de gang zijnde werken. Kenmerkend voor de zwakke conjunctuur is de vraag naar personeel. Deze is in maart opnieuw ge daald. De invloed van nabijgelegen werkgebieden in België op de Zeeuwsch-Vlaamse arbeids markt is uiterst gering. Een recent onderzoek heeft ge leerd, dat het aantal Nederlan ders dat in grote Belgische bedrijven werkt, minimaal is. Bij een groot bedrijf in Gent, met veertienhonderd werkne mers, trof men slechts één Ne derlander aan. Bij een ander Belgisch bedrijf, met vijfdui zend werknemers, telde men veertig Nederlanders. Merk waardig genoeg is per tradi tie de pendel vanuit België naar Zeeuwsch-Vlaanderen veel groter dan de uitgaande pendel. Het loopt nu al vijf we ken storm in de „Koning van Engeland" te Hulst voor de film „Blue Movie", waar het ook gisteren dringen aan de kassa was. Exploitant Willy Cattoir verwacht dat de film het nog minstens twee weken in Hulst zal uithouden. Volgens hem bestaat het aantal bezoe kers voor bijna 90 procent uit Belgen. Ze hebben er soms 200 kilometer autorijden voor over om de film in Hulst te kunnen zien. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Surveille rende agenten van de gemeen tepolitie ontdekten in de nacht van maandag op dinsdag een man in een schuurtje achter de Levensschool. Het bleek de 21-jarige Parij- zenaar A. E. te zijn, die hier zonder middelen van bestaan rondzwierf. Gisteren werd hij op transport naar zijn woon plaats gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van GS van Zeeland wrikt en duwt om van de Zeeuwse gemeenten maar een ant woord te krijgen over de wijze van gewestvorming, die zij voor Zeeland gewenst vinden. Maar ondanks het wrikken en duwen, blijven de Zeeuwse gemeentebesturen als katten om de hete brü heen draaien. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het pasto raal beraad van kerken in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg heeft zich achter de verklaring gesteld welke het moderamen van de Raad van Kerken in Nederland op 17 februari heeft uitgegeven naar aanleiding van de benoeming van mgr. dr. J. M. Gijsen tot bisschop van Roermond. Zoals men zich herinnert deed het moderamen van de Raad van Kerken, waarvan ook het rooms-katfaoliek kerk genootschap lid is, een beroep op alle christenen en kerken om in de gebeurtenissen rond de benoeming geen aanleiding te vinden de oecumenische verbondenheid op te zeggen. Waar de Raad in zijn tekst had gesproken over een, ten gevolge van de door de benoe ming van mgr. Gijsen ontstane moeilijkheden, onvermijdelij ke terugslag in het oecumeni sche werk, zou het pastoraal beraad in Zuid-Nederland lie ver willen spreken van een reactie daarin. Zelfs de Walcherse gemeen tebesturen, die in de dagelijkse praktijk worden geconfronteerd met tal van problemen, die te groot voor de gemeente maar te klein voor de provincie zijn, waren gisteren niet in staat een duidelijk „ja" over de gewest vorming te formuleren. De Statenzaal in de Middelburgse Abdij zat stampvol burgemees ters, wethouders en raadsleden tijdens de hoorzitting, die G.S voor de Walcherse belangheb benden hadden georganiseerd. Duidelijke lijnen tekenden zich in de meningsvorming niet af. Vlissingen en Middelburg, de zwaarste eenheden in de be stuurlijke lappendeken op Wal cheren, waren resp. „menings loos" of tendeerden naar ver dere studie. Middelburg depo neerde als enige een rond oordeel van de gemeenteraad, nl. dat er een Zeeuwse „raad voor de bestuurlijke vormge ving" moet worden gesticht, die de problemen op de lange ter mijn moet bestuderen, ter wijl voor de korte termijn re gionale secties uit deze raad de actuele problemen zouden kunnen behandelen. Als mo gelijkheden voor bestuurlijke schaalvergroting werden ach tereenvolgens genoemd: Gemeeentelijke herindeling op Walcheren (verzwaring der gemeenten). Hantering van het instituut der gemeenschappelijke re gelingen, dat nu ook al functioneert als bewijs, dat er veel taken bestaan, die meer dan een gemeente ra ken. Het doen samenvallen van de gewestaken met die van de provincie. „Waar blijft de provincie in het laatste ge val?", vroeg voorzitter mr. J. van Aartsen zich af De kleine gemeenten op Walcheren bleken ietwat be vangen te zijn door de vrees, dat zij straks in een eventuele gewestraad niet meer tot hun recht zullen komen. Gedeputeerde Van den Bos daagde de aanwezigen min of meer uit door, te zeggen: „Vindt u een gewest, als dat een vierde bestuurslaag wordt, nu eigenlijk een kwade of een goede zaak?" Middelburgs burgemeester drs. Wolters, noemde dit een gevaarlijke vraagstelling, maar gedeputeerde Kaland sleep de vraag nog wat verder aan door te zeggen: „Elke gemeente werkt met een aantal factoren, die ook relevant zijn voor an dere gemeenten. Welke facto ren zijn dit en scheppen zjj taken voor een bovengemeen- telijk orgaan? Als het ant woord bevestigend luidt: welke omvang moet dan een regio hebben, waaraan de regionale taken worden toevertrouwd?" Gedeputeerde Boersma hielp de geschrokken magistraten nog verder van huis. „Woning bouw en ruimtelijke ordening zouden aan een gewest kunnen worden toevertrouwd, maar daarbij zijn nuanceringen mo gelijk". „Het gewest kan ook dynamisch zijn", opperde mr. Van Aartsen. Toen dit alles er eenmaal lag, begon er een ge kibbel over de vraag of de do cumentatie wel tijdig genoeg voor de hoorzitting ter be schikking van de gemeenten was gesteld. Met de opdracht om voor 1 juni a.s. een gemeentelijke vi sie op de gewestvorming te ontwikkelen, gingen de ge meentebesturen huiswaarts. Voor 1 september a.s. moeten G. S. op basis van het ontwerp gewestwet, de minister van Binnenlandse Zaken laten we ten hoe men de Zeeuwse situa tie ziet. Wil men dit op dit moment samenvattend consta teren, dan kan men zeggen: onoverzichtelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De actie groep Oosterschelde Open heeft goede hoop, dat de Sta ten van Zeeland tot een ande re opstelling ten aanzien van de Oostcrschelde-problematick zullen komen, dan in juni van het vorig jaar het geval was. De Staten namen toen een motie aan, waarin werd vast gesteld, dat de afsluiting van de zeearm noodzakelijk was, maar dat een grondig milieu hygiënisch onderzoek naar de gevolgen van de afsluiting niet mocht uitblijven. Sindsdien neemt men in politiek Den Haag aan, dat „Zeeland gespro ken heeft", hetgeen dan wordt uitgelegd als: „De Zeeuwen willen de Oosterschelde beslist niet open houden". De actiegroep Oosterschelde Open meent nu, dat de belang rijkste argumenten die de Staten in juni 1971 lieten gel den, nu verdwenen zijn. Er zijn zelfs nieuwe argumenten tegen afsluiting bijgekomen, zegt de actiegroep. De kans op rampen met schepen, die gevaarlijke la ding over het Zeeuwse Meer vervoeren. De lozing van steeds meer afvalwater als gevolg van de toenemende recreatiebe- drijvigheid. De blijkbare afwezigheid van het gevaar voor dijk- vallen in het Oosterschei- degebied (Rijkswaterstaat rept er niet meer over - zegt de actiegroep). Compartimentering van de Oosterschelde zal neerko men op een legalisering van een vervuild midden deel van deze zeearm. Ook het Delta-instituut voor hydrobiologie te Yerseke ziet de wenselijkheid van af sluiting van de zeearm niet meer zo scherp zitten. Het in stituut heeft stevige kritiek geleverd op de nota „het Del ta-plan in het licht van de laatste ontwikkelingen", welke onlangs door Rijkswaterstaat is uitgebracht. Het instituut zou het reëel hebben gevon den, aldus zijn directeur dr. K.F. Vaas, als Rijkswaterstaat de niet exact te schatten winst in milieu-hygiëne en natuurlij ke milieu zou laten opwegen tegen de hogere kosten van een alternatieve afsluitingsmo gelijkheid. Het komt erop neer, dat Rijkswaterstaat het enige al ternatief, een open Ooster schelde, niet serieus wenst te overwegen, aldus dr. Vaas. Wat de fauna in een afgeslo ten Oosterschelde betreft, ver wacht het Delta-instituut dat een decimering tot hooguit 10 procent van het oorspronkelij ke aantal individuen zal optre den. „Natuurbehoud heeft blijkbaar de traditionele sluit post in de nota van Rijkswa terstaat", aldus dr. Vaas. examens TERNEUZEN De hoofda gent van de Terneuzense ge meentepolitie, postcomman- dant te Hoek. De heer A. J. André behaalde te Rotterdam het politiediploma b. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ge westelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap is van mening, dat aan Reimerswaal geen industriële, maar een op de recreatie gerichte bestem ming moet worden gegeven. Dit heeft de raad meege deeld als commentaar op de ontwikkelingsschets 1971 van het provinciaal bestuur. Deze schets streeft ten aanzien van Reimerswaal naar „een voorlo pige reservering voor een toe komstige industriële bestem ming". De gewestelijke raad van het landbouwschap: „Dat is in strijd met het groene, open karakter van het Delta-mid dengebied". De raad betreurt het ook, dat de land- en tuin bouw in de ontwikkelings schets praktisch niet worden genoemd. Wat de industrialisa tie aangaat, richt de raad het kompas geheel op de Wester- schelde en op de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het ge meentebestuur van Vlissingen heeft de raad een krediet van 267.000 gulden gevraagd voor een uitbreiding van de lig plaatsaccommodatie voor vis serschepen die Vlissingen aan doen. Een loswal in de buurt van de Keersluisbrug zal met der tig meter worden verlengd. Daarmee wordt de situatie ge schapen, die vooral in de weekends een betere spreiding van de afgemeerde schepen mogelijk maakt. B. en w. van Vlissingen schrven de raad, dat zij niet verwachten dat het in de ko mende jaren tot concentratie van de Zeeuwse visserij zal komen. Zij baseren hun plan nen voor Vlissingen vooral op het verzet van de vissers van Arnemuiden om in de toe komst in Breskens te gaan ha venen. (Zie ook commentaar) j

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3