Romeinse pers kraakt Deutekom als Norma Skol spreekt uw taal. Proef't maar. wvf „DE BUURT IS HONDERD PROCENT..." Zomerpostzegel- actie gestart Hoe ontdekte u datuaan nieuwe banden toe bent? Zeeland- brug Klaar voor de maan Maanreis Apollo-16 op televisie binnenland buitenland Tranen Energiecrisis MICHELIN X-maal beter VERLOREN RINGENTJE VOERDE NAAR NEDERLAND Wel zorgen, maar goede resultaten Mees Hope Russisch protest bij Engeland Crisis dreigt in Frans- Israëlische betrekkingen Rechtstreeks Werkplaats Triest ANDEREN Woensdag 12 april 1972 15 (Van onze Romeinse correspondent) ROME Heeft de Ne derlandse huismoeder- koloratuursopraan Christine Deutekom za terdag als Norma in de gelijknamige opera van Vincenzo Bellini bij het Romeinse première-pu bliek een vleiend succes geboekt, de eerste, giste ren verschenen recensies van de hoofdstedelijke (critici sabelen haar- en trouwens de hele op voering neer. ViOlgens Het dagblad „II Mes- sagesro" is jegens Bellini een misdrijf van aantasting van goede naam begaan. Hoofd schuldige is de Nederlandse zangeres. De recensent, Teodo- ro Celli verzekert dat hij niet behoort tot degenen die protes teren tegen het verschijnen van buitenlandse artiesten op de Italiaanse bühne, tussen een Italiaanse nul en een middel matige buitenlandse kracht verkiest hij de laatste. Maar in het geval van Christine Deute kom meent hij te moeten ver klaren: laten wij de rol van Norma liever toevertrouwen aan een tweedehandse Itali aanse (kracht, dan blijft het ho norarium tenminste ■,in dit on gelukkige land. „Christine Deutekom bezit geen van ,de vocale hoedanig heden welke noodzakelijk zijn voor de rol van d'e priesteres", aldus Celli. „Zij is niet in staat tot soepel heid, tenzij tot -een zwaar wichtige onnauwkeurige en zalvend-zinnelijike soepelheid die lijkt ojp het brommen van een hommel. Het lage register meent zij kracht te moeten verlenen door het rekken van de tonen. In het hoge wordt zij schril. In het hele register komt zij voor den dag met ge- bibber. Trillers weet zij daar entegen niet te berde te bren gen. Ons kwamen de tranen in de ogen en niet vanwege es thetische ontroering. Mario del Monaco (rol van Pollione) is volgens de criticus zwaar op zijn retour en ook de sopraan Mirella Parutto alsmede het orkest onder lei ding van Oliviero de Fabritiis komen er bij hem bekaaid af. De criticus P. Di. van de Ro meinse krant „P-aese Sera" vergelijkt de opvoering met een Piranidel'liaans „spel van de rollen". Volgens hem heeft geen van de vertolkers en ver tolksters de geéigenid'e partij toebedeeld gekregen. Hij waar deert Christine Deutekom als een stilistisch zeer fijne en technisch acrobatische Mo- zart-zangeres, doch acht haar ten enenmale ongeschikt om met de nodige dramatische verve Bellini te brengen. „Een complete banaliteit", zo luidt zijn oordeel over de pre mière. Guido Pannain van de rechtse „II Tempo" gewaagt van een ..verkrachting" van de „Nor- ma". Christine Deutekoms impresa rio, R. Rotenbterger, vertelde ons gisteren: „Wij wisten al van tevoren dat de kritieken beroerd zouden zijn. Pannain en Cello azen op de vacature van artistiek directeur van de Rombinse opera, dat is bekend. „Bovendien", aldus de heer Rotenberger, „zit er 'n rechts politieke machinatie achter Het is voor mevrouw Deute kom de eerste keer in haar le ven dat haar zo iets overkomt. Zij vindt het natuurlijk niet leuk. Maar het is voor haar in zeker opzicht een troost dat de hele voorstelling is afge kamd en dat tegenwoordig in Rome ook de Italiaanse sterren het moeten ontgelden. Zij be grijpt niet veel van de interne Italiaanse politiek. Ik heb haar uitgelegd wat er in laatste in stantie aan de hand is. Dat heeft haar er weer boven op geholpen". Overigens is het nog altijd zo dat professor Cesare Brandi na Christines vertolking van Norma te Parma haar in de „Carrière della Sera" op een lijn heeft gesteld met Maria Callas, Renata Tebaldi en Vic toria de Los Angelefi". AMSTERDAM (ANP) In de toepasselijke omlijsting van de Floriade zijn giste ren in De Amstelhal van hel RAI-complex in Amsterdam nieuwe zomerzegels ten doop gehouden. De eerste serie werd verkocht door de plaatsvervangend directeur- generaal van de PTT, drs. P. H. Leenman, aan de di recteur-generaal voor cultu rele zaken, dr. J. Hulsker, vertegenwoordiger van de minister van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk. Twee van de vier zegels zijn gewijd aan de Floriade en twee aan het Holland Festi val. Mr. H. W. Bloemers. com missaris der koningin, in de provincie Gelderland en voor zitter van de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels, zei te verwachten, dat de behoefte en de opbrengst v-an de toesla gen op deze zegels eerder gro ter dan kleiner zullen worden. Hij complimenteerde ontwer per Dick Elffers met zijn werk en hij dankte het schei dende hoofd van de filatelisti sche dienst van de PTT de heer J. J. M. Kiggen, voor zijn onverflauwde steun. De heer Leenman verklaar de zich in een korte toespraak bereid tot overleg met het co mité voor de zomerpostzegels om samen de balans eens op te maken. Hij dankte het co mité, dat weer de actuali teit heeft willen dienen door twee aanvragen, die de PTT na veel wikken en wegen had goedgekeurd: de Floriade 1972 en het 25-jarig Holland Festi val. dat al acht jaar geleden begon een postzegel te vragen voor zijn 20-jarig bestaan. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Rogers Morton, heeft gezegd dat de Verenigde Staten op dit mo ment te kampen hebben met een crisis op het punt van de energievoorziening en dat de V.S. tegen 1985 meer dan de helft van de olie die het nodig heeft, zal moeten importe ren. (ADVERTENTIE) Doordat u toevallig naar uw profiel keek? Doordat de politie uw wagen kontroieerde? Doordat een attente pompbediende u erop wees? Hoe het ook zij, u bent aan nieuwe banden toe. Maar wat voor banden? Er zijn twee soorten banden: diagonaal- en radiaalbanden. Steeds meer mensen gaan over op radiaal. Waarom? Omdat radiaalbanden meer 'grip' op de weg hebben, de remweg verkorten en minder zijwindgevoelig zijn. Ze hebben bovendien minder rol- weerstand - geven dus aanzienlijk lager benzineverbruik en gaan veel langer mee. Radiaal dus. Maar dan ook echte Michelins. Want alleen Michelin kent het geheim van de radiaalband: een soepel karkas en een loopvlak dat niet vervormen kan, doordat er een stabiele gordel van fijne staaldraadjes onder zit. Michelin heeft voor alle typen wagens de juiste band. Zeker, er zijn andere, en zelfs goedkopere radiaalbanden, maar dat zijn geen Michelins. AMSTERDAM Omdat de resultaten in het banikbetiirijf nogal eens beïnvloed worden door incidentele factoren, aoals valutawijziginigen en koersver schillen, is het geven van vooruitzichten een moeilijke zaak. De krimpende rentemar ge en stearke kostenstijgingen baren veel zorgen en het liljfct er op dat 1972 een moeilijk jaar wordt. Dit zei dr. F.H.M. Grappenhaus, de nieuwe voor zitter van de ra-ad van bestuur van de Mees en Hope groep N.V. bij het verschijnen van het jaarverslag over 1971. In dat jaar heeft de gnoep, met als belangrijkste werkmaat schappij de bank Mees en Ho pe n.v.. gunstige resultaten ge boekt. De netto winst van de groep steeg met ruim 30 pro cent tot f 19,5 min. Per aan deel betekent dit een stijging van f 11,98 tot f 15,61. (Vervolg van pag. 1) Wat het verkeer over de Zeelandbrug betreft kan wor den gemeld, dat dit in de loop van 1971 met 7,2 procent is gestegen in vergelijking met het voorafgaande jaar. De sfy- ging was geringer dan in 1970, toen de openstelling van de Heinenoordtunnel een plotse linge opleving van het verkeer over de Zeelandbrug teweeg bracht. De tolopbrengsten van dé brug stegen met 6,1 procent tot een totaal bedrag van bijna 5 miljoen gulden. Het verkeer met zware vrachtauto's over de brug is met 2,5 procent af genomen. Veel vrachtverkeer kiest voor de verbeterde route via rijksweg 58 door Zuid- Beveland. Een en ander wordt mee gedeeld in het jaarverslag 1971 van de P.Z.B.M. Het aftellen voor de lan cering van de Apollo 16, die zondagavond aanstaande van Kaap Kennedy omhoog gaat, is in volle gang. Het is de voor laatste reis van de Nas a in het Apollo-program. De reis duurt twaalf dagen en heeft tot doel aanvullende kennis omtrent de omgeving op en om de maan te vergaren. Op de foto de Apollo 16-combinatie, waarvan de steun-stellage reeds is weg gerold. MOSKOU (RTR/UPI) De Sovjet-Unie heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het „pro vocerende optreden van Britse diplomaten en speciale diensten tegen Russen die in het buiten land werken". Tass, dat dit meldt, zegt dat het protest op het Sovjetrus- sische ministerie van buiten landse zaken is overhandigd aan de Britse ambassadeur in Moskou, sir John Killick. Een woordvoerder van de Britse ambassade wilde niet in gaan op de vraag wat er pre cies in het protest stond. IN NAPELS zijn ongeveer duizend leerlingen van mid delbare scholen slaags geraakt met de politie. Zij hielden een betoging uit protest tegen de arrestatie van twee linkse ly- ceesten, die meubilair zouden hebben vernield van de neofa- scistische „sociale beweging in Italië". Acht scholieren en 26 politiemannen raakten ge wond, 45 scholieren zijn gear resteerd. JERUZALEM (RTR) In de Frans-Israëlische betrekkin gen dreigt een crisis, doordat Frankrijk heeft geweigerd bur gemeester Teddy Koliek van Jeruzalem uit te nodigen voor een tentoonstelling over Parijs die deze maand in Jeruzalem wordt geopend. De Fransen vrezen klaar blijkelijk, dat zo'n uitnodiging erkenning van het verenigde Jeruzalem als hoofdstad van Israël zou impliceren. De ten toonstelling over achitectuur vormt een onderdeel van eve nementen waarmee de inge bruikneming van het „Maison de la France" op de campus van de Hebreeuwse universi teit omringd wordt. De tentoonstelling is een ini tiatief van het Parijse gemeen tebestuur. Aanvankelijk zou burgemeester Koliek op de openingsplechtigheid het woord voeren, maar de Fransen wil len die opening nu laten ver vallen. (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP). De NOS-televisie zal in acht uit zendingen verslag uitbrengen van de reis van de Apollo 16 die wanneer de voorberei dingen volgens plan verlopen op zondag 16 april begint. De reis wordt deze keer onder nomen door John Young (com mandant) Thomas Mattingly en Charles Duke. De reportages, die alle in kleur worden uitgezonden, heb ben betrekking op de lancering, de inspectie van de maanlan der, de landing op de maan en drie maanwandelingen, alsme de op het vertrek van de maan en de terugkeer op aarde. Aan de door Hans Engelman te presenteren uitzendingen wordt medewerking verleend door de maandeskundige Chriet Titulaer en Wim de Graaff van het ruimtevaartlaboratorium te Utrecht. Komende zondag is van 18.30 tot 19.10 uur via Nederland 2 een rechtstreekse reportage van de lancering te zien. Dins dag wordt voor het begin van het avondprogramma op Neder land 1 een samenvatting uitge zonden van de inspectie van de maanlander. Donderdag 20 april kan men van 21.20 tot 21.50 uur op Nederland 1 ge tuige zijn van de landing op de maan. Vrijdag 21 april wordt een samenvatting van de eerste maanwandeling uitgezonden van 18.15 tot 18.45 uur via Ne derland 1. Een samenvatting van de tweede maanwandeling is de volgende dag van 14.15 tot 14.55 uur te zien via Ne derland 2. Zondag 23 april wordt van 16.50 tot 17.20 uur een samen vatting van de derde maan wandeling uitgezonden op Ne derland 1 en van 22.20 tot 22.50 uur via het tweede net een rechtstreekse reportage van het vertrek van de maan. Op vrijdag 28 april zal men via een rechtstreekse reportage tussen 21.00 en 22.30 uur ge tuige kunnen zijn van de terug keer van de drie astronauten op aarde. Het begon allemaal in de lente van 1945, toen een Cana dese soldaat, Ronald Thornhïll, vanuit het bevrijde zuiden van Nederland, een klein Delfts blauw ringetje aan zijn buur meisje stuurde: Lean Maynard. Thornhill sneuvelde kort daar na, Jean bewaarde het ringe tje, ook nadat ze kort daarna trouwde. Vorig jaar moest haar doch ter (elf jaar) op school een voordracht houden over Neder land en mevrouw Maynard wil de haar ter illustratie het rin getje meegeven. Ze kon het echter niet meer vinden. Luk raak schreef ze een brief aan de burgemeester van Amster dam met de vraag: „Kunt u me laten weten, waar ik in uw land zo'n ring kan bestellen?" Ter afdoening van die zaak stuurde een der gemeenteamb tenaren haar een soortgelijk ringetje toe. Hawr dankbrief raakte herri midden in het hart en hij opende het initiatief om deze Canadese moeder (sociaal werkster, alleenstaand, zes kin deren) gratis twee weken naar Nederland te laten komen. De Holland-Canadaclub is gast- vrouwe en heeft een uitgebreid programma uitgestippeld. Op de foto wordt mevrouw Maynard (rechts) verwelkomd door mevrouw Panabaker, echt genote van de Canadese mili taire attache. „Ik ben 49 jaar. Op mijn 9de jaar kreeg ik kinderver lamming. Sindsdien ben ik in valide. En het wordt steeds erger. Zeker omdat ik ouder word. Ik heb nog vrij lang kunnen werken. Nu niet meer. Juist daardoor is de situatie voor mij financieel ongunstig. Mijn laatst verdiende loon is de basis voor de uitkering die ik krijg. Dat loon verdiende ik door te werken in een be schutte werkplaats". De kalende man tegenover ons loopt zwaaiend en schuife lend. Kan alleen dan opstaan, als hij zich ergens aan over eind kan trekken. Zijn bewe gingen lijken wat onbeheerst. Enkele vingers zijn gekromd. Zijn armen lijken onnatuurlijk lang. Waarschijnlijk, omdat zijn lichaam door de naar bui tenstaande benen zo kort schijnt. Het verhaal dat hij vertelt, doet onwillekeurig denken aan dat boek van A. M. de Jong, „De martelgang van Kromme Lindert." Hij is een kind uit een ta melijk groot gezin. Al z'n broers en zusters wonen in dezelfde kleine stad waar ook hij woont. „Maar ze kijken niet naar me om. We hebben geen ruzie. Dat niet. Maar ze schamen zich zeker, omdat ik zo ben. Willen dat voor hun kinderen en buren en vrien den niet weten. Want anders kan ik niet begrijpen dat ze me links laten liggen. En ik kan er toch echt niks aan doen". Hij zegt dat alles zachtjes, wat berustend. Ken nelijk ook wel bedroefd. Hij vertelt niet veel over zijn jeugd, na dat negende jaar. Hij wekt de indruk toch wel een goede schooltijd ge had te hebben. Kameraadjes die hem kwamen halen en brengen. Thuis zorgde vooral moeder goed voor hem. Gaf hem de extra-steun en liefde die hij, de gehandicapte in dat grote gezin, nodig had. Wie weet, heeft dat de broers en zusters voor het leven jaloers gemaakt? Maar ja, in die tijd nu 40 jaar geleden in de barre crisistijd dus, zat je met zo'n kind goed omhoog. Vooral in een kleine gemeenschap die zich over al die dingen niet «jruk maakte. Bovendien had hij geen uitgesproken goed verstand. De meeste kinderen van zijn school gingen wer ken, zodra dat mocht. Doorle ren, een vak leren, was er meestal niet bij. In dat milieu werd geen moeite gedaan een „buitenbeentje" een duw te geven in die richting die hem later in staat kon stellen z'n brood te verdienen. „En verdienen moest ik. Dat wilde ik zelf. Maar wat kon ik? Hoewel, ik kon toen op de fiets heel goed wegkomen. Bo vendien was er, nog niet veel verkeer, geen verkeerslichten en heel wat mensen hadden medelijden en wilden wel wat doen om me te helpen". Hij ging kruidenierswaren venten. Kocht een bakfiets, toen hij wat ouder was en scharrelde zo de kost bij eik aar. Letterlijk de boer op. „Wat ik allemaal niet heb ge daan om aan een inkomentje te komen Vooral toen thuis er niet meer was en de vervreemding met de familie een feit was geworden. Ik hen als jonge kerel wel eens mis selijk van mezelf geweest. Weet u, als ik door mijn han dicap, mijn kromme benen, klanten won. Medelijden-ltlan- ten. Enfin, ik heb dat lang volgehouden, maar zo om streeks 1955 was die affaire kapot. De wereld was veran derd en de mensen ook. Met die venterij van kruideniers waren was geen stuiver meer te verdienen. Bovendien, ik zei dat al, ik werd er niet beter op". Hij kreeg toen werk in een beschutte werkplaats. Voor een paartientjes in de week. „Ik vond dat vreselijk. Was mijn vrijheid kwijt en was voortdurend in gezelschap van andere invaliden en dat was het ergste geestelijk gestoorden. Lichamelijk ben ik een kneus, maar geestelijk mankeert me niets. Wat die jaren in die werkplaats me gedaan hebben, kan ik geen mens duidelijk maken. Met mijn bakfiets en mijn huis- aan huis venten was ik steeds nog iemand geweest. In die werkplaats was ik niets, hele maal niets. En ik verdiende het zout niet in de pap". Hij moest er 's morgens om 8 uur beginnen. De werkplaats lag buiten de bebouwde kom. „Eerst kon ik er nog op een brommertje heen. Maar toen er in ons stadje steeds meer verkeerslichten kwamen, ging dat niet meer. Want voor een worden. De mensen worden met busjes gehaald en weer thuisgebracht. Het dilettantis me is er verdwenen. Maar toen Hij is in 1965 volledig ar beidsongeschikt geworden. Woont in een benedenflatjc dat door de gemeente enigs zins aan zijn invaliditeit is aangepast. Huur ruim f 100 per maand. Hij krijgt WAO- uitkering op basis van het loon dat wordt betaald in de beschutte werkplaats. „Daar van krijg ik 80 procent. Ik ontvang elke maand 665 en de volledige rente van de geplak te rentezegels". Hij zegt dat hij via de Bij standswet bepaalde extraatjes ontvangt, zoals s'tookgeld, een telefoon-abonnement, kleed geld. „De buurt is honderd procent. Steeds komen er buurtgenoten voor het raam kijken, lopen binnen, de kin deren vragen of ze nog bood schappen voor me moeten doen. Nee, dat is wel een voordeel van het feit dat ik zichtbaar invalide ben. Ieder een weet da't ik me niet aan stel. Gek eigenlijk, dat dat nog een geluk bij een ongeluk is". Hij staat, moeizaam, op. Haalt wat sigaretten. Steekt er een op. „Weet u wat zo triest is? Mijn uitkering is gebaseerd op wat ik verdiende in die werkplaats. Nou, voor het werk dat wij er deden werden we met een fooi afgescheept. We moesten cr bepaalde din gen maken voor een elektroni sche industrie. Fouten maak ten we niet. We werkten niet vlug, maar het was altijd af. Later heb ik gehoord dat die industrie het in eigen beheer niet zo kon. En dat op dat wat wij maakten, door dat bedrijf Maar voor ons waren een paar tientjes per week genoeg. En knap geld werd verdiend, ik, en velen met mij, zijn daarvan nu nog de dupe. Dat bepaalt nog steeds ons inko men. Ik kan daar razend over worden. Maar ja, wie trekt zich van mij iets aan? Om mijn verontwaardiging zou men in zo'n bedrijf gewoon lachen. Of zou men het ge woon niet weten? Dat kan ook". - Hij staat nogal kritisch tegen over de sociale dienst van zijn woonplaats. „Stuk voor stuk beste mensen. Daar niet van. Maar ze reageren ambte lijk zo laks, worden dan met een onpersoonlijk. Hoewel je als je gewoon met die mensen praat echt wel begrip ontmoet. Ach, ik begrijp ook wel dat die ambtenaren nogal eens in bijstandszaken voor de gek worden gehouden. Maar mij kan men tot op de laatste cent controleren. Ik kan niets meer verdienen. Dat zou ze toch wat soepeler, wat meegaander, wat vlugger moeten maken. Of niet soms JACQUES LEVIJ (De vorige afleveringen in de ze serie stonden in de kranten van 1, 6, 8 en 11 april) rood licht moest ik stoppen. Ik kwam nier meer op die brom fiets, moest dan eerst naar dc kant en kon dan met veel moeite weer opstappen en rij den. Dat gaf opstoppingen en iedereen toeterde en schold. Ik heb die brommer dus wegge daan, ging met een bus en moest dan nog een heel eind lopen. Nou, lopen is voor mij iets onmogelijks. Ik moest dus om 6 uur 's morgens opstaan om om 8 uur op het werk te kunnen zijn Hij zegt er niet veel begrip te hebben gekregen voor zijn toestand. „Een liefdeloze om geving, meneer. Enkele vali de mensen leidden alles en verdienden er een goede bo terham. Dank zij de invalidi teit van velen. Ik ben er nu al jaren weg. Hoor wel eens dat het allemaal veel beter is ge-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11