Meer kunst voor stadhuis T erneuzen WIL FRUYTIER (57): BLIJ MET OPDRACHT Goese zangers staan voor zware opgave GENERAAL MACZEK OP GROOTSE WIJZE IN LONDEN GEHULDIGD BEN MARCUS (36): NIET ERG OM OP DROOGIE TE ZITTEN VOORSTEL AAN CULTURELE RAAD 5S3 streek I W. G.-Kruis werkt met tekort HET DUITS REQUIEM VAN BRAHMS ARBEIDERS NIET TOT WERKEN GEDWONGEN Jenneke Rammelo wellicht ook aan het werk Zeeuwse crossers reden goed in Limburgse cross Terneuzen Appl. aus Minister Boersma: Hengstdijk 4 Dinsdag 11 april 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het is niet uitgesloten dat in het nieuwe stadhuis van Terneuzen, waarvan de officiële opening op 9 mei door minister Geertsema verricht zal worden, drie kunstwerken een plaats zullen vinden. JENNEKE RAMMELO. (Van een onzer verslaggevers) HULST Jenneke Ramme- lo-Weyland uit Hulst is een van de kunstenaressen, die er voor in aanmerking komen om het nieuwe stadhuis van Ter- neuzen creatief aan te kleden, als de gemeenteraad daarvoor het benodigde krediet wil vo teren. Jenneke Rammelo behoort tot die groep van kunste naars. die voortdurend de aan dacht op zich vestigen door wonderlijk werk. niet ontdaan van kwaliteiten, maar even min bekend in een grote groep. Dat ze duidelijk tot de ze categorie behoort heeft ze in novemoer van vorig jaar bewezen met haar expositie in de Burgerzaal van het stad huis, waar het oog van de bezoekers wel moest vallen op de bolletjes, vierkantjes en driehoekjes. waaruit haar schilderijen en tekeningen zijn opgebouwd. Ze werkt voorna melijk in zwart-wit. Haar werk is de afgelopen jaren onder invloed van de tijd voortdurend veranderd. Naast haar tekeningen, bestaande uit figurencombinaties, is ze bij- zonder bekwaam in het ver vaardigen van wandkleden, die op een speciale manier worden gemaakt. In november van het vorig jaar kondigde ze aan pogingen te zullen onder nemen om meer naar buiten te treden, in de hoop een breder publiek vertrouwd te maken met haar manier van wei-ken. Daarbij noemde ze exposities in galerieën als een van de mogelijkheden. Ze heeft haar opleiding genoten aan de aca demie in Gent en stamt uit een zoals ze zelf zegt creatieve Delftse familie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De motor cross, die afgelopen zondag in het Zuid-Limburgse Swijkhui- zen werd verreden is voor de Zeeuwse deelnemers succesvol verlopen. Op het zware circuit wisten de Zeeuwse crossers bij de 250 cc junioren zich met acht man bij de eerste twintig te klasseren. Johan Scheele werd vierde, Leo Ovaa van Uitlaat uit Vlissin- gen werd tiende, Jan Goossens van het De-team achtste, Hans Kolijn uit Terneuzen veertiende, Dick Vermaas vijf tiende, L. Murre zestiende, Wim Matthijse achttiende en Johan Schelleman negentien de. Voor het laatstgenoemde kunstwerk moet nog een ont werp en maker aangewezen worden. De drie eventueel uit te voeren kunstwerken zullen punt van bespreking uitmaken op 17 april in het dagelijks bestuur van de Terneuzense culturele raad, waarna de cul turele raad als geheel zich op 28 april over het advies van het dagelijks bestuur zal bera den. Nadat drs. R. C. E. Barbè nogal verrassend in de raads vergadering van 30 maart had onthuld dat de beoordelings commissie voor het kunstwerk in het nieuwe stadhuis met algemene stemmen haar voor keur had gegeven aan een wandkleed van de hand _van mevrouw Wil Fruytier, lieten op een na alle fracties het niet hierbij zitten. Namens deze fracties heeft de heer E. W. Roco schriftelijke vragen ge steld aan b. en w., waarin opheldering wordt gevraagd over de gang van zaken rond om de voorlopige keuze van het kunstwerk of kunstwer ken. Voor het te maken kunst werk in het nieuwe stadhuis - aanvankelijk was er slechts sprake van een opdracht - heeft de Terneuzense raad vo rig jaar oktober een krediet van f 20.000 beschikbaar ge steld. Het laat zich echter aan zien dat dit bedrag bij lange na niet toereikend is om niet een maar eventueel drie kunstwerken te bekostigen. Ex- zou zelfs gedacht moeten wor den aan meer dan het dubbele van de oorspronkelijk geraam de kosten. Het is de grote Vraag of deze extra-uitgave ter ver- fi-aaiing van het stadhuis in de gemeenteraad een haalbare kaart zal zijn. In ieder geval ligt het voor de hand dat de kunst in het nieuwe gemeen tehuis zowel in de culturele raad als in de gemeenteraad nog een uitvoerige discussie zal uitlokken. Als plaats voor het wand kleed van mevrouw Fruytier - inmiddels is haar door b. en w. officieel daartoe opdracht voor het maken van een ont- wei-p verleend - is door de beoordelingscommissie aange wezen de wand aan de buiten zijde van de raadzaal tegeno ver de trap aan de westzijde van hét stadhuis. Het kleed zou de gehele wand in beslag moeten nemen. Het eventueel door mevrouw J. Rammeloo- Weiland te vervaardigen vrij- hangend gordijn is als een luchtige afscheiding gedacht in de hal van het stadhuis op de begane grond of in de burger zaal. Detail van het werk van mevrouw Fruytier, dat zeker een plaats in het nieuwe stadhuis krijgt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Dat het gemeenteDestuur can Terneu zen mij gevraagd heeft een ont werp te maken voor een wandkleed in het nieuwe stad huis vind ik bijzonder fijn. Het trekt me erg aan iets te maken dat tot zijn recht komt in een eigentijds gebouw als het stadhuis. Overigens weet i(k nog hele maal niet wat het gaat wor den. Daartoe moet ik eerst het stadhuis goed bekijken en vooral de plaats waar het kleed moet hangen. De ruimte en het soort licht dat er valt zijn erg belangrijk. Ik denk dat ik in de loop van volgende week naar Terneuzen kom om me ter plaatse te oriënte ren" Aldus mevrouw Wil Fruy tier, de 57-jarige tapijtkunste nares uit Ouderkerk aan de Amstel. wier naam en went de laatste tiid veelvuldig wor den genoemd in de discussdes rondom het te maken kunst werk voor Tenieuzens nieuwe staidihuis. De in Deventer gebo ren kunstenares maakte reeds tal van wandkleden voor op drachtgevers in binnen- en bui tenland. Werk van haar is onder meer te zien m verscheidene bankgebouwen, universiteiten, museums ziekenhuizen, het hoofdkantoor van de KLM, het stadhuis van Zwijndrechit, de kunstkring te Rotterdam en de deltawerken in Haringvliet. In uitvoering is een gobelin voor het stadhuis te Tilburg. Als materiaal gebruikt Wil Fruytier over het algemeen katoen, touw, polypropeen, linnen en zware zijde in een gemengde techniek. Zij begon wandkleden te maken in 1957. Haar uitgangs punten zijn het wandkleed door grote eenvoud, krachtige structuur en heldere opbouw weer een plaaits te geven on der de monumentale kunsten. Een wandkleed moet daarbij een gegeven architectonische ruimte intensiveren en com pleteren. Zij streeft in haar werk naar een zo groot moge lijk evenwicht van vorm en techniek. Hardere materialen als ka toen, linnen en zware zijde hebben haar voorkeur. Door de vele opdrachten van de laatste jiaren was het mevrouw Fruytier onmogelijk deze al leen uit te voeren. Momenteel werkt zij nauw samen met de kunstenaar Raymond Both. Het atelier van mevrouw Fruytier staat op het indus trieterrein Bovenkerk te Am stelveen. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De afdeling IJzendijke van het Wit-Gele- Kruis staat er financieel niet best voor. Tijdens de jaarver gadering die niet best werd bezocht bleek uit het verslag van de penningmeester dat de vereniging een tekort heeft van f 2391,96. Vandaar ook dat het vooi-- stel om de contributie te ver hogen werd aanvaard. Mevrouw Van de Vijver- Hettinga werd als bestuurslid herkozen. Als opvolger van penningmeester J. Dierikx, die zich in verband met zijn leef tijd niet meer herkiesbaar heer F. Wieme. Tijdens deze stelde, werd benoemd de vergadering werd afscheid ge nomen van de heer Dierikx, die ruim twintig jaar de vere niging te IJzendijke heeft ge diend. Voorzitter G. Calon dankte hem voor het vele werk, dat hij in al die jaren heeft verzet. Voor mevrouw Dierikx was er een bloemetje, terwijl de heer Dierikx zelf met een boekenbon werd ver rast. Ook waren er woorden van dank voor zuster de Caeu- semaeker in verband met de manier, waarop zij haar taak heeft uitgeoefend. (Van een onzer verslaggevers GOES Een opmerkelijke gebeurtenis in het Middenzeeuwse muziekleven zal de uitvoering zijn, die de ruim 50 jaar bestaande Goese (Bevelandse) oratoriumvereniging „Willem 't Hooft' op donderdag 20 april onder leiding van zijn vaste dirigent Adriaan Kousemaker geeft. Het grote koor brengt een programma „in grote terts", op een extra groot podium (95 m2), met het grootste beroepsorkest uit haar carrière. En dit alles in de grote kerk van Goes. Het Brabants Orkest en drie Nederlandse solisten zorgen samen met de hardrepeterende oratoriumvereniging voor een professionele vertolking van „Ein Deutsches Requiem" van Brahms en de Bach-cantate „Wachet auf, ruft uns die Stimme". „Het is voor een koor een heel zware opgave, wamt het is alle zeven delen van het Deutsches Requiem voortdu rend aan het woord en het moet zich zien te handhaven ten opzichte van de „orchie" van het orkestgedeelte. Ik heb een aantal platen beluisterd van dit werk, maar op geen vam de uitvoeringen lukte het het koor om zich steeds van het orkest los te maken", al dus dirigent Kousemaker. „Een probleem is, dat de ge nerale repetitie en de uitvoe ring op dezelfde dag zijn. Dat waa een eis van het orkest. Als de leden het doen zoals ze het kunnen, wordt het heel goed. Sommige passages zijn zelfs subliem in de repeti ties en zoiets zeg je niet zp gauw. Diit stuk ligt het koor. We repeteren nu twee keer per week en men komt ei-g trouw". Dit zelfvertrouwen is niet vreemd, als men de afge lopen jaren getuige is geweest van de voortreffelijke uitvoe ringen van Willem 't Hooft in Goes, zo proffessioneel ge bracht dikwijls, dat men het betreuren moest dat de uitvoe ringen van het ingestudeerde werk door het ontbreken van de financiële middelen niet el- dexis gebracht konden worden. De solisten zijn de sopraan Berna Kousemaker uit Zeist en Henk Smit, bas. De soliste is uit Goes afkomstig en een dochter van dirigent Kousema ker. Momenteel boekt zij veel successen in den lande. Onder meer treedt zij vaar op met het Omroepkoor- en orkest van de NOS. Het Duitse Re quiem van Brahms heeft zij ook al eens in Salzburg gezon gen. Henk Smit is een van de „top-bassen" van ons land. Philatelica De afdeling Terneuzen van 'Philatelica' heeft vrijdagavond en zater dagnamiddag bijeenkomsten gehouden in de foyer van het Zuidlandtheater te Terneuzen. Tijdens de algemene ledenver gadering van vrijdagavond hield het lid van de Belgische academie voor filatelie, de heer L. de Glerck uit Gent, een zeer boeiende inleiding over „De postgeschiedenis van Zeeland". Zaterdagmiddag werd in de foyer van het Zuidlandtheater een ruilbeurs van postzegels, prentbriefkaar ten, munten enz. gehouden. Er was een zeer levendige han del. LONDEN Honderden Poolse oud-strijders en hun Vlaamse en Westbrabantse vrienden hebben dfe 80-jari- ge generaal Stanislaw Mac- zek gehuldigd op zo'n wijze dat miljoenen Britten er via de t.v. getuige van zijn geweest. De bevelhebber van de vroegere eerstte Poolse gepantserde divisie kreeg in een Londense con certzaal een muzikaal eer betoon van het bijna voltal lige Brabants Orkest. Za terdagochtend wferden de musici uit Den Bosch door onze koninklijke lucht macht naar Engeland gevlo gen, begeleid door burge meesters van de dankbare bevrijde gemeenten en an dere leden van de feest commissie die onder be schermheerschap van prins Bernhard onlangs spontaan was gevormd. Na de uit voering in de stampvolle Connaught Rooms kreeg de uit Edlngburgh overgeko men nog vitale generaal ge schenken aangeboden tij dens een recptie in het Si- korskymuseum aan het Hy de Park. De unieke gebeurtenis was in de verbluffend kor te periode van twee maan den voorbereid. Nog altijd is er in Breda, waar 600 Poolse soldaten begraven liggen die voor ons zijn ge sneuveld, een comité Ne- derland-PoIen dat htet on mogelijke aandurft. „Jullie zijn volslagen gek", zei een Poolse vriend in Londen toen hij van het plan hoor de waarvoor secretaris Jos L. Duynstee de begeeste ring had gewekt van presi dent J.H.M. Quadekker die met behulp van Britse za kenrelaties de absurd lij kende onderneming op gang bracht. De directie van het nooit eerder naar Engeland overgestoken or kest wist vijf weken gele den nog van niets en een gok op hfet welslagen zou toen geen inleg van een stuiver waard zijn ge weest. Misschien was goed 27 jaar geleden hetzelfde te zeggen van de opdracht die generaal Maczek zijn troe pen gaf. De divisie trok door Vlaanderen en een half jaar lang van het zuid westen naar het noordoos ten door ons land met het gedurig geldende bevel de bevolking tb ontzien. Al leen ten koste van veel Pools bloed was dat moge lijk en het moet gezegd worden dat deze Midden- Europcse militairen erin slaagden in dit opzicht, zo als in zovele andere, him generaal te gehoorzamen. Het kenteken van Maczek's divisie en zijn foto in ebn gouden lijst hingen in de met vlaggen en bloemen versierde zaal. Er was een karrevracht narcissen uit Nederland meegebracht, volop genoeg om alle aan wezigen een bloem in het knoopsgat te geven. Hbt was in de buurt van het ondergrondse station Hol- born kort na het middaguur opvallend hoeveel Pools er op straat was te horen. De veteranenbond van de divi sie had laten weten dait er geen plaats onbbzet zou blijven. Na veel applaus voor de generaal en zijn gezin hield het lid van de Provinciale Staten en de Eerste Kamer, de Bredase historicus drs. Y.P.W. van der Werff, een welkomstrede van verade mend korte duur waarin de Poolsb opmars van Breda tto Winschoten en de grens overschrijding van de Po len bij Nijmegen werd ge schetst. De Poolse eerste violist Tadeusz Janicki van het Brabants Orkest dirigeerde de ouverture Vajka van Moniuszko. Vervolgens nam de Tilburgse koordirigent Jan Jansen de leiding van het orkest en de bariton zanger Antoni Dutkiewlcz maakte indruk mbt Mo zart's aria Madamina (uit Don Giovanni) en Verdi's I Infelici (uit de opera Erna- ni). Het hoogtepunt voor de oorlogsgeneratie in de zaal werd de uitvoering van de vijfde symphonic van Van Beethoven onder leiding van dirigent Hein Jor- dans. Een telegram met geluk wensen van prins Bern hard was ontvangen voor het begin van het concert. Daarvan maakte de heer Quadekker melding, die met veel vuur generaal Maczek toesprak, voordat 50 genodigden naar het ge bouw van het Poolse insti tuut en het Generaal Si- korski-museum gingen. De generaal kreeg daar een wit-goudbn ring met bril janten aangeboden voor zijn spastische dochter Margaret, die evenals de zoon van de generaal, pro fessor André Maczek aan wezig was. Naast dit ca deau van de Nederlandse deelnemers, begeleidde een boeket van orchideeën die chbque die werd overhan digd namens de zes deelne mende Vlaamse gemeenten: St.-Niklaas, Yper Lokeren, Poperingen, Roeselare en Tielt. Het erecomité was tb groot om in dit verslag vol ledig te worden vermeld. Erepresident was de heer W.Ch.J.M. van Lanschot, die president is van. de we reldfederatie van oorlogsve teranen. Ook de commissa rissen van de provincies Brabant en Zeeland, dr. C.N.M. Kortmann en mr. J. van Aartsen, hadden zitting in het comité, evenals de territoriale bevelhebber zuid generaal F.J.G Brac- kel, senaatspresident J.B. Crol van de KMA in Breda en een vol dozijn Neder landse en Belgische burge meesters. Aan de reis van een etmaal naar Londbn en terug namen niet alle comi té-leden deel, maar bij de aanwezigen waren burge meester ir. W.J.L.J. Merkx van Breda en burgemeester A.H.P. Hogenbosch van Baarle-Nassau, beiden met echtgenotes. De locoburge meesters H.P.A. Oomen van Nieuw-Ginneken en ir. A.P. van Merrienboer van Alphen-Riel maakten de gebeurtenis eveneens mee. Burgemeester M.K. van Dijke van Axel was ver hinderd. examens AMTSERDAM Te Am sterdam slaagde voor het exa men vakbekwaamheid tim- merfabrikant de heer G. Die mei anuitZaamslag. Kortsluiting in de wasauto maat is oorzaak, dat een gezin met vier kinderen (waarvan de man invalide is te Utrecht dakloos is geworden. De ont stane brand veroorzaakte een schade van f 70.000,-. Ben Marcus is bij thuiskomst vrijwel direct gaan behangen. (Van een onzer verslaggevers) BOSCHKAPELLE Tussen de beschuttende muren van café „Buitenlust" in De Griete heeft beroepsvisser Ben Mar cus (36) uit Boschkapelle gis termiddag de laatste emoties, die hij over gehouden zou kunnen hebben van zijn drie daagse ongewilde verblijf op een zandplaat in de Ooster- schelde, met een forse slok pils weggespoeld. In alle eerlijkheid vertelt hij, bepaald geen angstsyn droom te hebben overgehou den aan het avontuur, dat van donderdagmiddag tot zaterdag avond duurde. In deze perio de zat Ben Marcus met zijn kleine vissersbootje van 4 ton, hulpeloos vast op de Neeltje Jan Roggeplaat. Zaterdaga vond werd hij in veiligheid gebracht door de reddingsboot Jan Lelst uit Burgsluis, maar zijn bootje was gestrand, door dat als gevolg van de storm de ankerlijn was doorgeslagen. De boot kwam muurvast op de zandplaat te zit ten met een beschadigd roer en zelfs bij hoog water te weinig zilt nat onder de kiel om op eigen kracht weer weg te varen. In Paniek is Ben Marcus daardoor niet geraakt, „want" zo vertelt hij' „ik dacht bij giertij op eigen kracht wel los te kunnen ko men". Zo maakte hij van de nood een deugd, installeerde zich gegeven de omstandighe den zo gemakkelijk mogelijk in afwachting van giertij. En dat moet het vanmorgen, volgens Marcus, worden. Hij wil vandaag dan ook terug de Schelde opgaan, in de hoop met de hulp van een schip, zijn vissersschuitje vlot te kunnen trekken. Of dit lukt moet de tijd of het tij Ieren, maar erg onge rust maakt Ben Marcus er zich niet over. In zijn gesprek wekt hij de indruk, de koel bloedigheid zelf te zijn. „Ik kon niet meer van dié plaat af", vertelt hij, „op het hoog ste punt staat bij vloed slechts 15 centimeter water en mijn schip heeft een diepgang van 60 centimeter". Over zichzelf maakte Hen Marcus zich tijdens dit nood gedwongen verblijf niet onge rust, maar dat deed hij wel over zijn familieleden, die hem ongetwijfeld zouden mis sen, hoewel ze van hem ge wend waren, dat hij vaker en kele dagen van huis was. Hij deed daarom een briefje in een augurkenpotje met een boodschap, bestemd voor zijn familieleden, waarin hij mee deelde dat het hem goed ging en dat ze zich niet ongerust hoefden te maken. Het potje gooide hij bij laagwater in de Oosterschelde in de hoop dat het gevonden zou worden, door iemand die de moeite wilde nemen zijn familie op de hoogte te brengen. Later kwam hij op een an der idee, bij het zien van een sportvisser op tamelijk grote afstand van de plaats waar hij vastzat. Wadend in zijn speci ale pak. probeerde hij de man zo dicht mogelijk te naderen, om hem wat toe te schreeu wen. Op dat moment, zag hij de bemanning van de red dingsboot naderen en kwam toen op het lumineuze idee aan hen te vragen de familie op de hoogte te brengen. Waar Ben Marcus op dat moment geen erg in had, was dat de reddingsboot op zoek was naar hem. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is niet juist, dat het arbeidsbureau in Zierikzee drie werklozen heeft geprest om op een aanvullend werk in St.-Philipsland te gaan werken. In eerste instan tie weigerden de drie in te gaan op een aanbod van het gewestelijk arbeidsbureau op een aanvullend werkobject te gaan werken, maar na een ge sprek met de directeur beslo ten zij toch aan de slag te gaan. Van druk is echter geen sprake. Aldus minister Boersma (Sociale Zaken) in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden mejuffrouw Van Leeuwen en de hr Van Dam (beiden AR). De bewindsman deelt verder mee. dat de drie betrokken werknemers na tus senkomst van vakorganisaties voor het aanvullende werk hebben bedankt en dat ze thans weer in de wachtgeldre geling lopen. Er is een onder zoek ingesteld naar de om standigheden waaronder de andere werknemers zijn aan getrokken. Daaruit is gebleken dat er geen enkele onregelma tigheid door het gewestelijk arbeidsbureau is gepleegd. Er gelden bij het tewerk stellen op aanvullende werken (in dit geval de aanleg van een sportterrein en een be graafplaats in Sint-Phdlips- land) twee voorwaarden, waaraan men zich dient te houden. Allereerst is dat de aard van de door de werklo zen te verrichten arbeid. Dat werk moet binnen de bedrijfs tak liggen, waarin de werklo ze voor zijn ontslag werkzaam was. Ook verouderde werkme thoden zijn onaanvaardbaar. Tenslotte mag het soort werk, dat de werkloze dan gaat ver richten. nooit minder betalen dan zijn vorige werkgever deed. Al deze voorwaarden zijn in het geval van Sint- Philipsland nagekomen, aldus de bewindsman. Kaarten Aan een prijs- kaarting van het NKV, afde ling Hengstdijk hebben 24 mensen deelgenomen. De uit slag: 1. H. de Maat - W. van Gemst, beiden Hengstdijk, 2. J. Herman, Hengstdijk - J. Lauret Ossenisse, 3. C. de Kort, Kloosterzande - Th. van Immerseel uit Hulst

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2