SANOceL Uitspraak Gij sen wekt wrevel Aardbeving treft zuiden Perzië Toestand op arbeidsmarkt niet beter Sallustro doodge schoten ,Kerk moet worden „DE SCHELDE" VRAAGT VIER WEKEN UITSTEL her bouwd' ©JjCIrA BI] POLITIEKE PARTIJEN Kwart miljoen voor postzegel uit 1847 Weer doden in Ulster IN ZEELAND: BERGSE RAAD BESLUIT NA BRAND IN ST. GERTRUDISKERK: VREES VOOR DUIZENDEN DODEN Vervalt vrijstelling motorrijtuigen belasting voor invaliden Civiele procedure van niet-georganiscerde werknemer Bijna half miljoen Westberlijners bezochten DDR Aantal werklozen vermindert De gemeenteraad van Ber gen op Zoom besloot gister avond tijdens een spoed eisende vergadering una niem om de kerk te laten herbouwen. Hoe de brand is ontstaan is nog niet be kend. Wel staat vast dat de brand helemaal boven in het middenschip is begon nen. Daar werd op dat mo ment (de kerk werd geres taureerd) niet gewerkt. Enkele bij de restauratie be trokken werklieden wisten ons wel te vertellen dat er „boven verschillende elektrische lei dingen los lagen". De brand werd om 9.56 ge meld: voor Bergen op Zoom de eerste melding via het nieuwe aiarmnummer 0011. Toen de Bergse brandweer bij de kerk arriveerde stond de kap van het middenschip al in lichterlaaie en werd er hulp gevraagd van de korpsen uit Halsteren en Woensd recht. Roosendaal werd om een lad derwagen gevraagd, omdat de Bergse ladderwagen achter de kerk was gezet tijdens een poging het reeds gerestaureer de achterdeel te behouden. Toen ook de woningen, bars en winkels om de kerk in brand dreigden te raken werd aan Roosendaal ook nog om een motorspuit gevraagd. De gezamenlijke brandweerkorp sen kregen tenslotte assisten tie van de PTT-brandweer. De hoofdtaak van de brand weer was: de huizen er om heen, de toren ofwel de Pe perbus en het reeds gerestau reerde deel behouden. Door een tactisch uitstekende aan pak - burgemeester Van de Laar was er tijdens een pers conferentie vol lof over - werd die taak goed uitgevoerd. Bij het behouden van de Peperbus bewees de in de toren aange brachte Sprinklerinstallatie zijn nut. In het middenschip zelf werd alles vernield. Het 18de eeuwse orgel (onvervang baar) ging verloren, de van de op de slooplijst staande Jo zefkerk overgenomen gebrand schilderde ramen werden ver nield. Om acht minuten over twaalf was men de brand meester, al werd tijdens de persconferentie om 16 uur op nieuw brandalarm gegeven toen een daklijst van de toren weer begon te branden. Onze fotograaf Dick de Boer maakte vanaf de Lucernd- flat deze opname van de fel brandende Gertrudiskerk. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. BERLIJN (DPA) Met Pasen hebben rond 150.000 Westberlijners gebruik ge maakt van de mogelijkheid om bezoeken te brengen aan verwanten en vrienden in Oost-Berlijn en Oost-Duits- land. Oost-Duiteland liet de West berlijners voor het eerst in zes jaar naar Oost-Berlijn. en voor hat eerst in twintig jaar maar de DDR reizen. In het eerste „gemeenschap pelijke communiqué" hebben hert Westberlijnse gemeentebe stuur en Oost-Duitsiand het paasverlof een „bijdrage aan ontspanning" genoemd. (Van onze redactie buitenland) LONDONDERRY Twee Britse militairen zijn maandag in de Noordierse stad London derry door een exploderende bom gedood. De twee soldaten doorzoch ten het gebouw van een sport club in de stald naar een bom die daar volgens een telefoni sche mededeling verborgen was. Toen zij het gebouw be traden deed zich een explosie voor. Een militair was op slag d<ood, de ander overleed enke le uren later aan zijn verwon dingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het aantal werkloze mannen en vrouwen in ons land was eind maart jl. 17.400 kleiner dan eind febru ari jl. Er waren eind maart 112.000 werklozen: 97.000 man nen en 15.000 vrouwen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN In een ber gachtig gebied in zuid-Perzië, bijna duizend kilometer ten zuiden van Teheran, zijn door een aardbeving twintig tot dertig gehuchten van de aard bodem gevaagd. De hoofdstad Sjiras van de provincie Farsis- tan is één grote ruïne. Er zijn twee- tot vierduizend doden en tienduizend gewonden. Dit althans volgens de eerste voorlopige ramingen. Gevreesd wordt dat er nog vele duizen den slachtoffers meer zijn. „Het belangrijkste is niet de slachtoffers te tellen, maar zo snel mogelijk de hoognodige hulp te verlenen aan overle venden", zei een regerings functionaris. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een bedrag van 50.000 Zwitserse franks overgemaakt. Tenten en de kens zijn onmiddellijk naar het getroffen gebied gestuurd. In een bergachtig gebied van zestig bij twintig kilometer heeft een wolk van stof de hemel verduisterd. De gouverneur van de pro vincie Fars, die per helikopter een inspectiereis maakte, deel de mee, dat overlevenden hui lend op hem afkwamen en hun kinderen, vader of moe der opeisten. Alleen die dorps bewoners uit Ghir en Kazei'in in het bergachtig gebied van Zagros die hun huis al hadden verlaten, hebben de ramp overleefd. Merendeels door het puin van de instor tende huizen vonden daar hon derden de dood. In 1968 had een hevige aardbeving Oost-Iran getroffen, waarbij 15.000 mensen om het leven kwamen. De aardbeving, die thans Perzië teisterde had een kracht van zeven op de schaal van Richter. de enige matras met de juiste celbalans (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Politiek Den Haag heeft inet enige ver bijstering kennis genomen van de uitspraak, die de Roer- mondse bisschop Gijsen zaterdag in ons blad heeft gedaan, namelijk, dat een katholieke minister, die meewerkt aan een wettelijke abortusregeling, zich niet langer katholiek mag noemen. Zowel in de kring van de re-| geringspartijen als bij de op positie is men er echter van overtuigd, dat de twee meest betrokken katholieke min ters: Stuyt van Volksgezond heid en Van Agt van Justitie zich loyaal zullen houden aan het regeerakkoord, waarin een nieuwe wettelijke regeling van het abortusvraagstuk is over eengekomen. Bij de KVP wees men giste ren op de voorbarigheid van de bisschoppelijke uitspraak. De VVD sprak van „mandemente- rij". De CHU sprak in een ver klaring over „regionale" in menging in de landspolitiek" en de PvdA concludeerde tot „onverantwoorde morele druk op ministers en kamerleden' De ministers Stuyt en Van Agt zullen vandaag waarschijnlijk HAMBURG (DPA/ ANP) Een klein stukje papier is maan dag op een postzegel veiling in Hamburg voor ruim 252.000 gul den van eigenaar ver wisseld. Het was een onge bruikt exemplaar van de in 1847 od het eiland Mauritius in de Indische Oceaan ver schenen „2 d. post of fice". Van deze be roemde „blauwe Mau ritius" zijn slechts twaalf ongebruikte en gebruikte exemplaren bekend. Hiervan be vinden zich er nog drie in musea, één in de Britse koninklijke collectie en zeven m particuliere verzame lingen (een rijke Ja panse filatelist bezit er zelfs drie). De nu in Hamburg geveilde „blauwe Mauritius" een van de vier bekende onge bruikte exemplaren is sinds 1869 in filate listische handen. Een van de eigenaren is koning Carol van Roe menië geweest. De laatste bezitter was de Belgische „postzegel koning" Rene Berlin- gin, die hem naar hij zei „met een bloedend hart" heelt laten vei len. De kostbare zegel is door een handelaar in Frankfort in op dracht van een onbe kende Westeuropese verzamelaar gekocht. een gezamenlijke verklaring publiceren. De katholieke ministers zijn evenals de Kamerleden van de KVP, gebonden aan het kern- program van deze partij, waar in staat, dat „abortus provoca- tus alleen aanvaardbaar blijft, wanneer naar medisch-sociale indicatie het lichamelijk of geestelijk welzijn van de moe der ernstig wordt bedreigd". In het gesloten regeerakkoord worden de nadere voorwaarden uitgewerkt, waaraan de nieu we wettelijke regeling op dit punt moet voldoen. (ADVERTENTIES) 'SfIKMdbrood. boerenronT natuurwit' krent °g' b°erenbruin, n'r°zijnenbrood, (etmik, .Y.kere Puntje® t- br°00'e(oa zo onverbeterlijk bokmon/chop De douane op Schiphol heeft een 23-jarige Egyptenaar aan gehouden, die in de dubbele bodem van zijn koffer zeven kilo hasjiesj vervoerde. Oiïecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lefjendekker Gironummer 1614111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2t> tn.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 11 april 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang No. 8823 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.TAV Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Voetbalt doodgeknuffeld CAIRO (ANP) Zes tig seconden waren er nog te spelen in een wed strijd om de Egyptische voetbalbeker, toen Ali Mahmoud bij een stand van 1-1 aan een solo be gon. Hij passeerde ver scheidene tegenstanders en bekroonde zijn ren met het winnende doel punt. De vreugde bij zijn medespelers was zo groot, dat Ali bedolven werd onder een kluwen licha men. Toen de knoop zich ontwarde, bleef Ali Mah moud liggen. Hij was be sweken aan een hartver lamming. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel het aantal werklozen in Zeeland in maart is gedaald, kan toch niet worden gesproken over een verbeterde situatie van de arbeidsmarkt, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Het aantal werkloze mannen daalde in Zeeland inet 280 tot 2590 (4,1 procent van de totale afhankelijke manne lijke beroepsbevolking). Vergeleken met een jaar geleden be draagt het aantal werkloze mannen echter nog 1.504 meer. De lichte daling van het aantal werklozen is alleen te danken aan seizoeninvloeden. Gecorrigeerd daarop is het aantal zelfs ge stegen. Eind maart waren 410 vrou wen werkloos. Dat is 49 meer dan in februari. Vergelijkt men het met een jaar geleden, dan valt op dat het verschil niet zo erg groot is: 143. Op vallend is in Zeeland ook, dat de vraag naar mannelijke ar beidskrachten is gedaald, ter wijl dat praktisch overal in het land is gestegen. Eind maart bedroeg het aantal va catures voor mannen 650, dat is 63 minder dan eind februa ri. Het is zelfs 1150 minder dan een jaar geleden. Bij de vrouwen is de vraag wel wat gestegen: met 12 naar 768. (Vervolg op pag. 3) DEN HAAG (AND Staatssecretaris Scholten (Fi nanciën) beraadt zich over <Ifc vraag of de huidige vrijstel ling van motorrijtuigenbelas ting voor invaliden in de toe-| komst moet worden gehand' haafd. Hij heeft dit meegedeeld aan de Tweede Kamer in ant woord op vragen van het PvdA-Kaimerlid Van Lier. De toepassing van deze vrijstel ling roept zowel voor de be langhebbenden als voor de be lastingdienst belangrijke pro blemen op, aldus de staatsse cretaris. Het ligt niet in het voorne men om op dit moment een wijziging van de regeling in overweging te nemen, zo blijkt uit het antwoord. Daar mee zou worden vooruitgelo pen o,p het beraad dat thians gaaride is. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES Sallustro (57), directeur van Fiat-Argen- tinië, die op 21 maart werd ont voerd, is gisteren door zijn ont voerders doodgeschoten. Dat gebeurde na een vuurgevecht in de omsingelde „Villa Luga no", een wijk in de Argentijnse hoofdstad, waar twee agenten tijdens een vuurgevecht met de ontvoerders, die wisten te ont komen, gewond raakten. De ontvoerders, behorend tot het trotzkistische revolutionaire volksleger ERP, hadden laten weten, dat Sallustro gedood zou worden als niet een losprijs van een miljoen dollar betaald zou worden en vijftig guerrillastrij ders uit de gevangenis zouden v/orden ontslagen. Ook moes ten ontslagen Fiat-arbeiders weer in dienst worden geno men. De Argentijnse regering had Fiat verboden in te gaan op de eisen van de guerrilla-strijders. Het automobielconcern had zich hiertoe bereid verklaard. Eerder op de dag was gene raal Juan Carlos Sanchez (49), bevelhebber van het tweede Argentijnse legerkorps dat in en rond Rosario (320 km ten noordwesten van Buenos Aires) tegen de ERP opereert, gedood door kogels, die werden afgevuurd uit twee auto's, die de wagen van de generaal had den klem gereden. Ook een voorbijgangster werd dodelijk getroffen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een felle brand heeft gis termorgen een groot ge deelte van de St.-Gertru- diskerk in Bergen op Zoom verwoest. De schade bedraagt zeker vele mil joenen. tVan onze correspondente) MIDDELBURG De rechtskundig adviseur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft aan de kantonrechter te Mid delburg vier v.eken uitstel ge vraagd om te kunnen conclude ren. Een werknemer van De Schelde, de heer P. Meijer uit Souburg heeft drie weken ge leden een civiele procedure aangespannen tegen zijn werkgever. De heer Meijer, die niet in een bond georganiseerd is, werd op 17 en 18 februari tijdens de staking op De Schelde niet toegelaten op de werf. Hij kon zijn werk zaamheden dus niet verrich ten. Dit gebeurde volgens herji buiten zijn schuld. De Schelde yoelde zich geruggesteund door de uitspraak van de reen ter niet genoodzaakt de sta kingsuren uit te betalen. De georganiseerde werknemers krijgen hun niet gewerkte uren ook terug van hun res pectievelijke bonden. De heer Meijer kon zich tot niemand wenden. Hij ontving aan het eind van de maand een aan merkelijk lichter loonzakje. Vier weken geleden besloot hij op eigen gelegenheid tegen De Schelde te gaan procede ren. Hij kreeg een pro deo rechtskundig adviseur toege wezen in de persoon van ge rechtsdeurwaarder M.L. van Dijke uit Middelburg. Deze diende drie weken geleden een rekest in bij de kanton rechter. Gistermorgen werd van de zijde van De Schelde vier we ken uitstel gevraagd. Dtit is een normale gang van zaken in een civiele procedure. Over vier weken komt de cisen'de partij weer aan de beurt. Daarna zal de kantonrechter mr. A. Veenhoven uitspraak doen. Van de zijde van de bonden bestaat nogal wat belangstel ling voor 'deze zaak. De bon den hebben namelijk kapitalen uitgetrokken om hun leden de stkingsuren te kunnen uitbe talen. Zij wachten derhalve met spanning de uitspraak van de kantonrechter af. ln de kunstzaal van Liernur in Den Haag is gisteren voor. het eerst in Nederland een speciale modeshow voor blinde dai mes gehouden. Negen mannequins, bij wie één blindeshowden er de collectie van de couturier Gerard Brussé.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1