„Vele vrienden komen nu niet meer... GEVANGENISAALMOEZENIER SCHRA VEN Ieder mens is de moeite waard Doodgeschoten op zijn ver jaarsdiner T axichauff eur aangevallen ant CRAZY JOEHAD NET DE OESTERS OR. Kan een zelfstandige iemand vinden die wil meebetalen aan zijn pensioen? binnenland buitenland ■mwii'niw1111 inn Ineens DAN ANDEREN Uitgeteld Geen zorgen Volwaardig Kerkgangers Duitsers Executies Veranderen Probleem delïa Sloyd Molotovcocktails op kermis in Amsterdam Canadese brengt op uitnodiging twee weken bezoek aan ons land papier /oor uw pen AKZO AKZO (2) Vijf finalisten Gaudeamus- concours Dinsdag 11 april 1972 10 Een aardig huis in een „betere" buurt. Verzorgd voor tuintje. Veel bloemen in de vensterbank van de erker. Een breed-geschouderde man, wat gebogen, staat moeizaam op als wij via het piepende tuin hekje keurig in de verf naar de voordeur lopen, Het geluid van de bel is nauwelijks verklonken of de deur gaat open. „Komt u binnen. Ik zat al op u te wachten. U bent precies op tijd". Vanachter twee dikke brilleglazen staren vermoeide grijs-blauwe ogen de bezoeker aan. Vorsend, we gend, uitnodigend ook. „Ik heb maar koffie ge maakt, zal ik die eerst maar even inschenken? Of wilt u wat anders drinken? Sigaren en sigaretten staan op tafel". Bedrijvig klinkt vanuit de keuken hij laat de kamer deur openstaan het gerin kel van kopjes. Voorzichtig loopt hij met de volle koppen de kamer in. Het maakt de indruk of hij voor elke stap even nadenkt, of hij de plaats aftast waarhij heen loopt. Hij gaat zitten in een forse leren fauteuil. Achter hem wanden bekleed met volle boekenkas ten. „Ja, ik ben alleen. M'n kinde ren zijn getrouwd en de deur uit. M'n vrouw is al geruime tijd dood. Kinderen en klein kinderen komen eigenlijk elke dag even langs. Dan de een, dan de ander. Verdenk ze evan dat ze dat van tevoren met elkaar regelen. Fijn is dat wel. Maar ik red me best. Kook voor mezelf. Een werk ster, we hebben haar al jaren, doet tweemaal per week de dingen die ik niet kan doen". Hij vertelt van het drukke leven dat hij steeds heeft ge had.. „Altijd op pad, altijd met mensen omgaan, 's Avonds ook. En daarnaast bestuurslid van enkele grote verenigingen. Ik verdiende zo'n f 30.000 per jaar. We hadden het goed. Konden ons heel wat veroor- ven". Hij drinkt bedachtzaam z'n koffie. „Ik ben nu 59 jaar. Twee jaar geleden, iets langer, ben ik eigenlijk van de ene minuut op de andere gewor den zoals ik nu ben. Kwam 's avonds thuis en had zware hoofdpijn. Schele hoofdpijn. Ik dronk een borrel en ging naar bed. Ben er 's nachts uitgeko men en ik schijn zelf weet ik daarvan niets van de trap af te zijn gevallen. De jongste was toen nog thuis en" belde de huisarts. Die wilde niet komen. „Ach, hij heeft natuurlijk wat teveel op" Toen hij de volgende dag weer werd gebeld, kwam hij even langs en schonk nauwe lijks aandacht aan me. Ze hebben een dag gewacht en toen een andere arts gebeld. Die kwam meteen en belde onmiddellijk het ziekenhuis. Hersenvliesontsteking! Ik was van de ene minuut op de an dere van een kerngezond mem een sukkelaar geworden". Dat wist hij eerst niet. Hij lag maanden in het zieken huis. Eerst vrijwel onbeweeg lijk, zich niet bewust van wal er om hem heen gebeurde. De vele vrienden en bekenden zochten hem op, brachten,hem van alles. Hij reageerde ner gens op. Kende ze niet. Var lieverlede kwamen ze niet meer. Kees wist immers niel eens wie er geweest was. „Wel zielig, maar ja, het leven gaat door". „Het heeft heel lang ge duurd, voordat ik doorkeeg dat ik nooit meer de oude zou worden. Daar wilde ik eerst niet eens aan denken. Licha melijk ben ik, na 2 jaar, aar dig opgeknapt. Maar ik ben altijd wat duf. De tijd dat ik wartaal sprak is voorbij. Maar ik kan vele dingen niet goed volgen als het te snel gaat". Het kost hem moeite dat te zeggen. „Weet u, mijn grootste handicap is wel m'n sterk ver minderd gezichtsvermogen. Mijn oogzenuwen zijn aange tast. Daaraan is niets te doen. Nou ja, kort en goed, in mijn werk kon ik niet terugkomen. Ik kon geen auto meer rijden. Die is verkocht. Ik kon niet ver van huis komen. Het is niet verantwoord op straat te zijn. Toen ik weer zo ver was dat ik weer „gezond" was, heeft mijn bedrijf me laten keuren. Toen bleek wei dat ik uitgeteld was. Ik werd volle dig arbeidsongeschikt. Want wat moest men een man van mijn leeftijd nog laten doen?". Hij vermijdt angstvallig zichzelf „invalide" te noemen. Zoekt ook nooit contact met lotgenoten in die categorie mensen. „Ik kreeg de maxi male WAO-uitkering. En ik verdien er nog wel wat bij, met dingen die ik vanachter mijn bureau en per telefoon kan regelen. Financiële zorgen heb ik niet. Ik kan u niet neggen, hoe fijn ik dat ind". Hij haalt diep adem. Wil wat zeggen en aarzelt. Waagt dan kennelijk toch de voor hem grote sprong in het duis ter. „Wat mij het meest ver driet heeft gedaan, en nog steeds eigenlijk doet, is het feit dat zovelen met wie ik in mijn goede jaren bevriend was, voor wie ik vaak veel heb gedaan, nu inijn deur voorbij gaan. Enkele uitzonderingen gelukkig daargelaten. Maar waar zijn al die vrienden uit m'n verenigingen gebleven? Ik heb aanvankelijk, toen dat weer ging, met enigen contact gezocht. Ik hoorde ze als het ware aan de andere kant van de telefoonlijn verstijven. Eerst had ik dat niet door. Later wel. Het was hier vroe ger in huis steeds druk, altijd volk. Nu ben ik blij als ik iemand "het tuinhek zie ope nen. Praat met de postbode, de melkman, de groenteman. Lezen gaat moeilijk, met die ogen. Televisiekijken is ook niet zo eenvoudig. Soms vlieg ik tegen de muren op van eenzaamheid. Moet je je 'ns indenken, zo van het volle le ven in dit hierHij wijst om zich een. „En dan niet meer in staat een aantal dingen te doen die je toch weer gere geld onder de mensen zouden brengen. Ik schrijf brieven, regel m'n zaken zelf. Maar aanvankelijk was elke wandeling naar de brievenbus, naar het postkan toor een soort expeditie. Ik merkte toen ook dat mijn vele kennissen en relaties niet goed wisten hoe ze zich moes ten houden. Sommigen deden dan maar net of ze me niet zagen. Anderen liepen over van medelijdend medeleven. Bij hen had ik steeds het ge voel dat ik eigenlijk dood had moeten zijn. Maar heei weini gen deden „gewoon". Vroegen even hoe het nou met me ging en behandelden me verder als een volwaardig mens. Het is merkwaardig dat juist onder die maar kleine groep de meesten zitten die nog steeds komen. Die me, zonder ophef, met de auto komen halen om me ergens naar toe mee te nemen. Me, als ze dat nodig vinden, in m'n gezicht zeggen dat ik natuurlijk niet meer de oude ben, maar dat ik me nou ook niet als een soort buiten beentje moet aanstellen. Weet u, dat doet me goed. Want ik ben geen invalide. Ik ben wel arbeidsongeschikt. Misschien, als dit me was overkomen toen ik 35 jaar was, zou ik nog wel hebben kunnen werken. Dan zou men wel gezocht hebben. Maar wat voor zin heeft het voor een man van mijn leeftijd nog een heel revalidatieplan uit te voe ren?". Niemand ziet aan hem dat hij niet meer kan werken. Hij loopt wat langzaam, praat wat trager, heeft de neiging elk onderwerp tot op het bot af te sabbelen. Maar ja, hoevelen doen dat niet? „Mijn grootste probleem Is mijn angst dat ik nog eens zo'n ziekte za[ krijgen. Wat gebeurt er met me als ik echt invalide word? Als ik ouder word. Financieel zit het wel goed. Ik krijg gewoon mijn volle pensioen. Maar ik ben steeds een uiterst zelfstandig mens geweest, geen gemakke lijke jongen. En ik vind het vreselijk van anderen afhan kelijk te zijn. Daarom blijf ik ook op mezelf. De kinderen hebben wel geprobeerd me er gens naar toe te krijgen. Met de beste bedoelingen overi gens. Mij niet gezien. Ik red me hier best, met m'n hond, m'n vogels, m'n zorg voor m'n eigen huis, m'n bezoeken aan de kinderen. Maar wat als ik ouder word?" JACQUES LEVIJ. (De vorige afleveringen in deze serie stonden in de kran ten van 1, 6 en 8 april). (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het ge beurde in de Goede Week in het Huis van Bewaring in Den Bosch. Een groep gede tineerden was het lijdens verhaal aan het uitbeelden. Daarin komt een man voor, die bij de hogepriester een valse getuigenis over Chris tus aflegt. „Willem, dat kun jij wel doen", kreeg één van de gedetineerden van zijn collega's te horen, „je hebt toch voor meineed vastgeze ten". „Kijk, dat hebben deze mensen heel sterk" zegt aalmoezenier E. J. Schraven uit Den Bosch. „Ze passen verhalen uit het evangelie onmiddellijk toe op hun eigen omstandigheden. Ik vertelde eens het verhaal over Christus, die door Samaria trekt en ergens tevergeefs voor onderdak aanklopt. Oh, dat heb ik ook wel eens meege maakt, zei onmiddellijk één van de gevangenen. In een ca fé mocht ik op een gegeven ogenblik niet binnenkomen. Woonwagenbewoners zijn niet welkom kreeg ik te horen". Het verhaal in het evangelie gaat dan verder met de vraag van de apostelen aan Christus of ze er op zullen slaan. Een suggestie die Christus van de hand wijst. „En met dat ant woord van Christus, waren mijn toehoorders het duidelijk niet eens" zegt aalmoezenier Schraven. „Ze waren voor d'r op slaan en Christus' antwoord moest ik maar uit het verhaal weglaten. De aalmoezenier praat graag over zijn werk onder mensen, „die toen ze nog vrij waren, meestal geen grote kerkgan gers waren. Ik praat tegen hen ook niet over zaken als dood zonde en verzoening. Dat zijn woorden die ze toch niet ken nen. Ik knoop aan bij hun fei telijk bestaan en hun specifie ke eigen noden". Het directe contact met gedeti neerden zal aalmoezenier Schraven het meest missen in zijn nieuwe functie. Vanaf 1 mei aanstaande zal hij als hoofdaalmoezenier bij de „in richtingen der justitie" de kerk vertegenwoordigen bij het mi nisterie en leiding geven aan de ongeveer 40 justitie-aalmoe- zeniers, die werkzaam zijn bij het gevangeniswezen, de kin derbescherming en de psycho patenzorg" <S.„Ze zijn al ja ren bezig dat rot woord psy chopaat uit te bannen"). Schraven: „Het gaat me erg aan het hard dit werk voort aan te moeten missen. Maar ik ben door de aalmoezeniers bij de bisschoppen voorgedra gen en die hebben me ge vraagd hoofdaalmoezenier te worden. En dat mag je dan niet weige ren vind ik". „Vanaf 1944 houd ik me bezig met de geestelijke verzorging bij gedetineerden. De Duitsers waren toen nog de baas. Een verschrikking. Onder de goede Nederlanders die toen hier waren opgeslo ten, moest ik als piepjong mannetje van 28 m'n werk doen. Die mensen mochten niets van de Duitsers. Alleen naar de kerk. Daar waren toen nog die beruchte „hokken". Het idee was dat de gedeti neerden met elkaar in contact mochten komen. In de schuin oplopende kapel, waren daar om 'n soort zwemcabines ge plaatst, waarin de gevangenen de godsdienst plechtigheid konden volgen. In elke cabine één gevangene. Ik stond dan op een verhoging, geflankeerd door twee bewakers, de mis te doen. Een mis met drie heren! Oor spronkelijk waren die cabines zelfs met gaas afgeschermd. Bij de communie moest dan een bewaker met me mee die het luik openmaakte, zodat ik de hostie aan de man kon ge ven, waarna het lüik weer on middellijk gesloten werd. Pas in 1954 heb ik kans gezien die cabines hier in Den Bosch af te laten breken. De autori teiten gaven slechts schoorvoe tend toestemming. Dat kon im mers wel eens verkeerd uit pakken. Maar in Amsterdam hebben die cabines nog tot '64- '65 dienst gedaan". In de nasleep van de oorlog heeft aalmoezenier Schraven zijn „mooiste pastorale werk" kunnen doen. „Na de oorlog heb ik hier in Den Bosch vijf executies meegemaakt. Dat heeft me diep aangegrepen. De nacht voor de executie bleef ik bij die mensen. Je schreef brieven voor ze, las samen de bijbel, bad met hen. Af en toe ging je met zo'n man in de gangen wandelen. En maar blijven praten. Die mensen hadden nog zoveel te vertellen. De laatste uren wa ren het zwaarst. Dan was je zelf murw, en de man begon te zweten, de angst begon door te breken. Bij de eerste drie droeg ik als sluitstuk in de ka pel de mis op. Bij de laatste twee ben ik daar van afge stapt. We bouwen dan een altaartje in de cel, zetten er een bloemetje bij. Dan had je tenminste iets te doen. Na de mis aten we nog samen en dan kwam tegen zeven uur ie mand met: „Het is tijd". Dat sneed je door de ziel. In een bellewagen botsten we dan naar de Vughtse hei, de plaats van de executie. Een executie is een keer uitgesteld. Dat is verschrikkelijk geweest. Die man zat samen meteen ander. Die ander was tweemaal tot de doodstraf veroordeeld, maar kreeg twee keer gratie tot le venslang. Dat gaf hem moed. Hij rede neerde: als hij met tweemaal de doodstraf gratie' krijgt, dan krijg ik het zeker met eenmaal de doodstraf. Maar zijn gratie verzoek werd afgewezen. De executie zou dus plaatsvin den, maar op het laatste me ment kwam het bericht: uit stel. Veertien dagen later ging de executie toch door. Wat die man in die tijd heeft moeten doormaken! „In de loop der jaren," aldus aalmoezenier Schraven, „is de geestelijke verzorging onder gedetineerden veranderd. Vroeger werd de geestelijke verzorging vaak gezien als een doorbreking van de sleur. MaarÉ nu zijn er veel meer ac tiviteiten. De gevangenen heb ben meer keuze. Er zijn aller lei vormen van ontspanning, er is radio, televisie. Er zijn nieu we functionarissen bijgeko men, met wie de gevangenen in contact kunnen treden. Zo'n twintig jaar geleden was de geestelijke verzorging bijna de enige mogelijkheid voor de ge detineerden om bij elkaar te komen. De nieuwe ontwikke ling heeft onze taak moeilijker gemaakt. We moeten ons nu meer bezinnen op het werk. Daarom worden we bijvoor beeld ook begeleid door het in stituut voor pastorale psycho logie in Nijmegen. We gaan na hoe b.v. een preek het best overkomt, we krijgen gesprekstrainingen. Le ren luisteren, oog hebben voor hun moeilijkheden. Geen moraliserend toontje ge bruiken, niet met jezelf te koop lopen. In je gedrag moet het evange lie doorwerken. De mensen moeten een gevoel van eigen waarde houden. In mijn pre ken zeg ik dan ook altijd dat ieder mens de moeite waard is. Dat is vooral in een Huis van Bewaring belangrijk. Daar ma ken de mensen namelijk een proces door, dat ze het gevoel kan geven niet de moeite waard te zijn. De politie zit ze vaak nog achter de broek en de officier van justitie is er ook niet op uit ze heilig te verklaren, evenmin als de rechter-commissaris. De men sen zitten opgesloten in een sfeer van wantrouwen". „Als geestelijke verzorger," zegt aalmoezenier Schraven, „moet je oog hebben voor het brede terrein van de menselijke waardigheid. Dat dreigt wel eens in het gedrang te komen. Ik heb bijvoorbeeld eens bij iemand geïnformeerd die sinds zijn aanhouden 15 personen was gepasseerd. Niemand had hem een hand gegeven. Ik be speur dan toch nog wel iets van de oude gedachte: gedeti neerden zijn de moeite niet «vaard; het zijn immers misda digers, boeven". Is het eigenlijk geen vreemde zaak: eerst de mensen in de cel stoppen en dan opeens aan hun geestelijk welzijn gaan denken? Om nog maar niet te spreken over het evangelie, waarin gesproken wordt over vergiffenis schenken aan „zon daars"? Schraven: „Dat blijft natuur lijk een probleem. Wat moeten we met de straf doen! Iedereen schreeuwt: we moeten van de gevangenisstraf af. Dat is een prachtige kreet en ik ben het er ook wel mee eens, maar wat moeten we dan? Er vinden nu eenmaal roofovervallen plaats en er worden mensen vermoord. Wat moeten we daar dan mee? Die mensen verplegen? Dat hebben ze zelf liever niet. In hun kringen ben je dan nog meer -getekend dan in de gevangenis. Tegenwoordig willen we dan wel humaan straffen, maar hoe dat precies moet, zal wel tot in alle eeuwigheid een moeilijkheid blijven" NEW YORK (AP) De zes mensen die aanzaten bij hetdiner dat Crazy Joe Gallo gaf om zijn 47ste verjaardag te vieren, hadden nauwelijks de oesters op toen er schoten vielen en 90 seconden later was Gallo dood. Een met een revolver gewa pende man stormde in de vroege morgenuren van vrij dag Umberto's oesterpaleis bin nen in de Italiaanse wijk van Manhattan en vuurde drie ko gels af. Gallo werd geraakt in de schouder. Hij stond op. Op zijn gezicht was ongeloof te lezen. Hij rende door de bar naar de uitgang. Een tweede kogel raakte hein in de heup. De derde raakte zijn lijfwacht op de zelfde plaats. Gallo haalde de straat nog. Daar stierf hij. Zijn 42-jarige lijfwacht Peter Drapoulos werd niet ernstig gewond. In de bar krabbelden Gallo': echtgenote, met wie hij pas drie weken geleden getrouwd was. zijn zuster, zijn stief dochter en een vriend op van de vloer. Er bleken in totaal 20 scho ten te zijn afgevuurd uit vier revolvers. Maar de schutters waren verdwenen. Zegslieden, goed bekend in de New York- se onderwereld, verklaarden dat de schietpartij die Joseph Colombo sinds juni aan zijn bed gekluisterd houdt einde lijk was gewroken. Niemand noch de politie noch de aanhang van Colombo had ooit in het openbaar een verband gelegd tussen Gallo en het incident-Colombo, bo. De politie had aangenomen dat de man die Colombo aan viel een psychopaat was ge- weet, sdie op zijn eentje ope reerde. De man is bij het inci dent omgekomen. De zegslie den verklaren nu dat er een contract is afgesloten op het leven van Gallo. Gallo's strijd om de macht begon in 1960. De bendeoorlog die hij toen op gang bracht, heeft een tiental doden gekost. Hij en zijn broers Larry en Albert waren de aanvoerders van een clubje dat diende als lijfwacht van de zieke Brook lyn onderwereldboss Joseph Profacl. Hun pech sinds die dagen is gepariodieerd in de film „De bende die niet raak kon schieten". Zij hielden zichzelf op de been met de opbrengst van juke-boxes en kleine speelho len, maar wilden meer geld en ontvoerden daarom vier huur moordenaars van Profaci om druk op hem uit te oefenen De beste schutter van de Gal lo-bende bleek echter op eer dag verdwenen diep ir het water van de baai. Tot 1962 duurde de bende oorlog voort. Voortdurend ver dwenen de gangsters en moord aanslagen waren legio. Profa cl stierf, Colombo sloot een wapenstilstand en Carlo Gam- bino kwam aan de macht als opvolger van Profacl. Naar men zegt heeft Colombo het vertrouwen van de bejaar-^ de Gambino. De Gallo's zagen' hun inkomsten voortdurend dalen sinds Larry een na tuurlijke dood stierf in 1968. Drapoulos heeft het gezel schap naar Umberto's oester paleis gereden,, waar men om kwart voor vier in de ochtend aankwam. Gallo had juist de tweede gang besteld toen de moordenaar binnenstormde via een zijingang op enkele passen van hun tafeltje. Het was 5.23 uur toen de schoten vielen. Volgens hoofdinspec teur Albert Seedman is de moordenaar ontkomen in een gereedstaande auto. Joseph Colombo werd in juni 1971 neergeschoten. Misschien had de vorige week vermoorde Gallo er de hand in. (ADVERTENTIE) £en zelfstandige heeft geen 'baas'die kan mee betalen aan zijn pensioen. Maar er bestaat wel dege lijk èen pensioen (inclusief 'n stijgende weduwen- en wezenvoorziening plus nog °nkele extra's), waarvan hij slechts een deel van de kosten zelfjipeft te betalen. Dat is het 'Kernpensioen' van Delta-Lloyd. Hier zit n.I. een stuk winstverwachting inge bouwd, dat het resterende (zeer aanzienlijke) deel van de kosten opvangt. Zodat u een uitstekend pensioen krijgt voor een ongekend lage prijs. (De eerste 5 jaar is die zelfs nog lager door de gere^ duceerde startpremie.) Alle bijzonderheden kunt u horen van uw eigen assurantie-adviseur. /UJajaoMM /yiAJwiQyid Uv crfiMjzMJiMZ Jhfón/ (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Een taxi chauffeur te Rotterdam wei gerde in een straat in een verboden richting te rijden. Zijn klant werd woedend. Het gevolg: een massale vechtpartij tussen Surina- mers en taxichauffeurs, ag. nlen Dit gebeurde in de nacht van zondag op maandag, toen de 34-jarige taxichauffeur W. van Noordt werd aangevallen door de 36-jarige monteur E.K. uit Suriname. Van Noordt weigerde in de Van Speijk- straat in een verboden richting te rijden. Hij had twee Suri naamse passagiers in zijn auto. De woordenwisseling over het wel of niet inrijden in die straat eindigde in een vecht partij doordat de monteur de taxichauffeur over de bank naar achteren trok. Van Noordt wist zich overigens niet zonder kleerscheuren los te rukken en buiten de wagen te komen. Een achterop rijdende collega waarschuwde AMSTERDAM (ANP) Een groep van ongeveer vijftig jon gelui, merendeels Zuidmoluk- kers, heeft molotovcocktails ge gooid op de kermis aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. West. De actie richtte zich te gen een Lunapark, waar een van hen eerder de toegang was geweigerd omdat hij met vals geld zou hebben willen betalen. De jongeman bedreigde daarbij de zoon van de eigenaar met een mes, dat hem echter kon worden afgenomen. Hij zei toen met een ploeg te zullen terug komen om wraak te nemen. via de mobilofoon onmiddellijk de politie. Dit werd voor de andere taxichauffeurs het sein om eveneens te hulp te snel len. Ook de Surinamer kreeg steun van landgenoten. Het werd een massaie knokpartij waarbij de monteur aan zijn hoofd gewond raakte. De poli tie haalde de vechtersbazen uiteen en nam de Surinamer mee naar het Dijkzigtzieken- huis. De gewonde Surinamer weigerde echter zich in het ziekenhuis te laten verbinden. Ook de zorgen van de politie- arts wees hij resoluut van de hand. Nu zit hij achter slot en grendel. AMSTERDAM (ANP) Vanmorgen arriveert uit Hall' fax (Nova Scotia) op Schiphol mevrouw Jean Maynard, die op uitnodiging van de Holland Canada Club een veertien daags bezoek aan ons land brengt. Deze Canadese, sociaal werkster en moeaer van vier schoolgaande kinderen, had in een correspondentie met de burgemeester van Amsterdam zijdelings uiting gegeven aan haar verlangen eens in haar leven een bezoek aan Neder land te kunnen brengen. Deze correspondentie, overgenomen door enkele ambtenaren, leid de uiteindelijk to' een invita tie. waaraan mevrouw May nard gaarne gevolg gaf. Er is een programma opge steld dat allerlei facetten van het leven in Nederland omvat. Er zijn o.a. enkele studiebe zoeken aan sociale instellingen in opgenomen, waarover me vrouw Maynard na terugkeer in Canada verslag zal uitbren gen. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. B»ï publïkatfe zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brin» ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen •mm ia met inhoud, c.q. strekking. Bréda Enka 1700 ontslagen. Kil koel en zakelijk, zonder inspraak van de werknemer, wordt dit anno 1972 aan de werknemers medegedeeld. De president-directeur van Akzo had enkele nachten wakker gelegen van deze beslissing. Hoevele nachten zullen 1700 mensen met hun gezinnen nog wakker liggen? Huilende vrouwen en kinderen, omdat de man of vader werkloos zal woraen. overspannen en ze nuwzieke mensen, met n-og meer hartinfarcten. De gevol gen op geestelijk en lichame lijk gebied zullen nog lang nawerken. Hebben de enkele economische machthebbers die deze beslissing genomen heb ben een geweten anno 1972 of denken ze nog steeds in de tijd anno 1935? Topmensen in internationale concerns, met dubbele func ties en enorm einkomens, kunnen fouten maken. Maar fouten waarmee de levensposi tie van 1700 mensen met hun gezinnen is gemoeid mogen in 1972 niet voorkomen. Pers, ra dio en tv moeten dit onrecht vaardige gebeuren in de volle publiciteit houden, zodat heel Nederland hiervoor warm kan lopen. Arbeiders van hoog tot laag, wat VOOR ons en MET ons gebeurd is, kan ook U gebeu ren. Wij zullen vol vertrouwen de besprekingen rond deze materie afwachten. De vak bonden is dit ten volle toever trouwd. Mochten de onderhan delingen niet gunstig verlopen, dan vragen wij om solidariteit van de arbeiders in Akzo-be- drijven die voor Akzo van vi taal belang zijn. Regeringspartijen, als U in de praktijk zich christelijk wilt noemen, leest dan eerst goed de Bijbel, en past die toe in de tijd van 1972. Dan kan het niet anders of U moet de enkele economische machts hebbers in Nederland een halt toeroepen. Werknemers van ons bedrijf in Breda, van hoog tot laag, laat ons in deze voor ons allemaal zo moeilijke peri ode het werk, voorzover het mogelijk is, redelijk blijven doen. Onze sociaal voelende directie kan hier ook niets aan doen. Laar ons met z'n allen, door vele nieuwe leden te winnen voor de vakbond, deze metterdaad steunen. De k-as- tanies zullen uiteindelijk door onze deskundige vakbonds mensen uit het vuur gesleept moeten worden. BREDA P.J. v. GURP De demagogische behande ling van het Akzo-drama door de Vara in Achter het Nieuws op zaterdag 8 dezer en de wijze waarop getracht werd hieruit politieke munt te slaan vooral door de heren Jacobs en Den Uijl. is een vorm van GEESTVERVUILING waarbij vergeleken de milieuvervui ling, waar deze lieden de mond van vol hebben, maar kinderspel is. Als men de kreet Werkgelegenheid vóór Winst wil doen aanvaarden als juist, dan moet men conse quent zijn en ook durven stel len „Werkgelegenheid gaat vóór hoger loon en korter werken". En dit zou men dan de vak bondleiders eens moeten in prenten. die door de onredelij ke opdrijving van de loonkos ten, welke ver uitgaan boven de arbeidsproduktiviteit mede oorzaak zijn van het sluiten van bedrijven in Nederland en het overbrengen van produktie naar andere landen. VUGHT Dr. P.A. VAN DEN DUNGEN ROTTERDAM (ANP) Vijf deelnemers hebben zich geplaatst voor de finale van het Gaudeamus-concours in Rotterdam. Het zijn de pianis ten Alexander Abercombie uit Eingeland en William Dobbins uit de Verenigde Staten, de Duitse trombonist Armin Ro sin, de Nederlandse basklari nettist Harry Sparnaay en het N ederlandse duo Fusion Mo- ierne, bestaande uit Harry Spamaay en de pianist Polo de Haas.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11