„AKZO-WERKNEMERS FAALDEN ZET F" HEVIGE TANKSLAG BIJ KWANG-TRI Meer steun uit V.S. voor Saig on MAN IN ARREST NA MOORD OP WEDUWE (65) Arbiter Van Gemert door zweepslaggeveld Priesters doen beroep op IRA Actie „Ombudsman' op losse schroeven Amsterdamse hoogleraar H. van Zuthem: DEN IIÏL VRAAGT MAATREGELEN VAN REGERING Zweeds programma voor schoon milieu Solzjenitsyn heeft weinig hoop meer op ontvangst Nobel prijs Rotterdammer „vindt" slaap plaats in gemeentehuis van Dinteloord Duitser (35) bij steekpartij ernstig gewond PARAAT Schadef 60.000 Engels schip tegen zeesluis in Terneuzen 'MAAK EIND AAN TERREUR' Kaper in VS aangehouden; losgeld ook terecht Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. 1-1-72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: ivieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 3b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 10 april 1972 ZEEUW 26e Jaargang No. 8822 Advertentieprijs: per min 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m, 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BUSSUM Drie opmerkelijke uitspraken in het Enka-drama tijdens het afge lopen weekeinde: De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. van Zuthem: „De arbeiders hebben gefaald. Het is hun schuld dat de Enka- bedrijven moeten sluiten. De arbeiders hebben, evenals de vakbeweging, alleen maar aan hun eigen werkgelegenheid ge dacht". Bestuurder F. Drabbe van de Industriebond NVV: „Ik ver wacht bij Akzo (moedermaat schappij van Enka, red.) nog meer inkrimping van personeel en sluiting van bedrijven om de overhead-kosten te druk ken". Fractieleider drs. J. den Uyl van de P.v.d.A.: „De regering kan en moet de raad van be stuur van AKZO duidelijk ma ken dat ze zich misdraagt te genover de gemeenschap. De regering dient in West-Brabant ook maatregelen te nemen voor vervangende werkgelegenheid". Prof. H. van Zuthem smeet zijn uitdagende stelling zater dag in Bunnik neer te midden van de congresserende PPR- leden. De professor, zelf lid van de ARP en oud-medewer ker van AKZO, verwekte met zijn onverbloemde beschuldi ging nogal wat opschudding on der de radikalen. Opschudding, die later op de dag gekanali seerd werd in een resoluttie, waarin de werknemers van het AKZO-concern, de vakbewe ging en de leden van de Twee de Kamer opgeroepen worden tot actie. Actie om de beslis singsmacht over investeringen in handen van de factor arbeid te leggen. Alleen op die manier aldus de resolutie, kan een ein de komen aan de willekeur, die de leiders van grote economi sche machten zich kunnen ver oorloven. Het congres was daarmee aangeland op de plaats waar prof. Van Zuthem die als gastspreker optrad het wilde hebben. Hij had zijn stelling omkleed met deze motivering: „Ik ben tien jaar aan het AK ZO-concern verbonden geweest maar nooit heb ik één arbeider ook maar iets over de investe ringen horen zeggen. Dat er nu teveel geïnvesteerd is, is hun schuld. Toen In Breda nieuwe gebouwen werden neergezet voor uitbreiding van de vezel- produktie heeft geen enkele ar beider gedacht aan de overpro- duktie in Europa. Wij moeten de moed hebben tegen de be volkingsgroep, die het grootst is en die de macht zou kunnen hebben, te zeggen dat zij heeft gefaald. Waar waren de arbei ders toen de investeringspro- blematiek aan de orde was? Waarom hebben de arbeiders nooit inzage in de jaarrekenin gen gevraagd? In dit verband wees dr. A. de Galan van het wetenschap pelijk bureau van de P.v.d.A. er op een andere plaats (Ach ter 'het Nieuws) op, dat vol doende medezeggenschap van do arbeider alleen mogelijk Is In een ander politiek systeem. De wet geeft volgens hem in het huidige politieke systeem, slechts beperkte mogelijkheden wanneer het er op aankomt medezeggenschap af te dwin gen. In dezelfde geest sprak de Bredase NKV-voorzitter M. Jongeneel zich gisteravond uit als reactie op de kritiek van prof. Van Zuthem. (Vervolg op pagina 2) (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI Een ongekend hevige tankslag in de omgeving van Kwang Tri en de zwaarste Amerikaanse bombardementen van de laatste vier jaar markeerden gisteren de oorlogsactiviteiten in Zuid-Vietnam. De tank- slag aan het noordelijke front heeft volgens Saigon aan 1.000 Vietcongsoldaten het leven gekost. Veertig tanks van Hanoi zouden zijn vernield. Volgens de eerste aanwijzingen de berichten uit het gebied zijn schaars zijn Zuidvietnamese pantsereenheden erin ge slaagd de aanval op twee fronten van de Noordvietnamese troepen tot staan te brengen. Een optimistische comman dant van de Zuidvietnamese pantsertroepen verklaarde dat Hanoi sinds het begin van het nieuwe offensief al zoveel tanks heeft verloren dat men nog maar één tankslag zou kunnen leveren. Daarna zou den op grote schaal versterkin gen nodig zijn. Het aantal Amerikaanse vliegtuigen in Zuid-Vietnam is nog eens versterkt met dertig straalgevechtsvliegtuigen van het Amerikaanse korps mari niers in Japan. Het totaal aan tal Amerikaanse militaire toe stellen in Zuid-Vietnam is daardoor gestegen tot 530. Ha- tnoi zegt er daarvan al enkele j tientallen te hebben neerge- 'haald. (Van onze correspondent) DINTELOORD In de nacht van vrijdag op za terdag werd in het Din- teloordse gemeentehuis een inbraak gepleegd, die achteraf geen inbraak bleek te zijn. C. van A. uit Rotterdam, die na een avondje uit in Dinteloord slaap had gekregen, pro beerde eerst een tukkie te doen in een telefoon cel. Bij nader inzien vond de Rotterdammer dat toch wel wat koud en hij stapte toen naar het na bijgelegen gemeentehuis, drukte een ruitje in en zocht een slaapplaats. Toen hij 's morgens wak ker werd, besefte hij dat er iets fout zat en voor dat de inbraak werd ont dekt stapte hij naar de politie om zijn eigen in braak te melden. Ver moedelijk zal de zaak na het betalen van de ka potte ruit wel met een sisser aflopen. ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam heeft zon dag drie mannen gearresteerd in verband met de steekpartij, waarbij de 35-jarige los werk man K. Hassel uit Duitsland ernstig werd gewond. Met steekwonden in zijn buik werd het slachtoffer in het Zui derziekenhuis opgenomen. De vechtpartij ontstond zon dagmorgen vroeg in een bar. Een van de betrokkenen, die volgens de politie allen flink dronken waren, haalde een mes tevoorschijn en stak de Duitser in zijn buik. In bepaalde officiële krin gen in Saigon en kringen die in nauw contact staan met het Pentagon in Washington, ver luidt dat het vliegdekschip „Midway" zijn basis bij San Francisco zou hebben verlaten en met 75 straaljagers op weg zou zijn naar de wateren rond Zuid-Vietnam. Er circuleren ook berichten dat het vliegdek schip „Saratoga" op het punt zou staan zijn basis in Florida te verlaten om naar Indo-Chi- na op te stomen. Ook is ver nomen dat eskaders gevechts bommenwerpers van de types F-104 en F-105 in de VS in pa raatheid zijn gebracht om op het eerste bevel naar Zuid- Vietnam te brengen. In officiële kringen in Was hington helt men meer en meer over naar de mening dat het Hanoi-offensief dat in middels de Zuidvietnamese troepen danig in het nauw heeft gebracht een „nu-of- hooit"-poging is die erop wijst dat Hanoi spoedig bereid zou zijn tot ernstige onderhande lingen. Door vrijwel al hun reste rende strijdkrachten in te schakelen, zouden de Noord- vietnamezen nog zoveel moge lijk militaire winst willen boe ken, om des te sterker aan de onderhandelingstafel in Parijs te verschijnen. Zuidvietnamese soldaten trekken het lichaam voort van een gesneuvelde Vietcong-soldaat; harde beelden uit de realiteit van de oorlogsactiviteiten in Vielnam. STOCKHOLM (Reuter) De in Zweden aan het bewind zijnde sociaal democratische partij heeft gisteren een nieuw en nogal radicaal program ter bescherming van het milieu be kendgemaakt. Fabrikanten worden gedwon gen te bewijzen dat hun pro- dukten onschadelijk voor de omgeving zijn alvorens ze op de markt te brengen. (Van onze redactie buitenland) LEEUWARDEN De politie in Leeuwarden heeft de vermoedelijke dader aangehouden van de moord op de 65-jarige weduwe B. J. Drentje-Van der Veen. Hef is de 42-jarige T. A., uit Leeuwarden, die volgens de politie ontkent iets met de moord te maken te hebben. Buren van de vrouw, die al leen in haar woning aan de Aert van der Neerstraat woon de, ontdekten zaterdagmorgen dat de ramen aan de voor- en achterkant van het huis waren ingeslagen. Zij gingen op on derzoek uit en vonden de vrouw levenloos, met ingesla gen schedel en badend in het bloed in de kamer. De Leeuwarder politie deelde gisteren mee sterke bewijzen tegen A. te hebben. Er zijn bloedsporen op zijn kleding aangetroffen en drie sportvis sers hebben hem herkend als degene die zij zaterdagochtend, toen de moord moet zijn ge pleegd, hebben gezien in de buurt van de woning van het slachtoffer. De man, ongehuwd en smid van beroep, is op 1 maart met proefverlof ontsla gen uit het rijksasiel te Aver- eest. A. heeft het slachtoffer waar schijnlijk gekend uit de tijd die hij doorbracht in het huis van bewaring te Leeuwarden. De echtgenoot van het slachtoffer, een vroeger gemeenteraadslid van Leeuwarden voor de P.v.d.A. had namelijk uit hu mane overwegingen vaak con tact met gedetineerden van de strafgevangenis en het huis van bewaring te Leeuwarden. De gedetineerden kwamen ook wel bij hem thuis. De politie staat nog steeds voor een raadsel omtrent het motief. Het is niet bekend of er geld verdwenen is. De vrouw, die door een heupziekte was gehandicapt, had de buren wel verteld, dat zij de afgelo pen dagen telefonisch enkele keren was bedreigd. Zij had hiervan geen aangifte gedaan bij de politie. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het onge veer 7000 ton metende Engelse containerschip „Valerie", dat (op weg naar Gent) zaterdag middag om vier uur de zeesluis te Terneuzen binnenvoer, is, door de harde wind tegen de sluis en de sluismuur terecht gekomen. Het veroorzaakte een schade van ongeveer zestigdui zend gulden. Het schip liep zelf weinig schade op, daar het met het an ker muur en sluis raakte. Het heeft zijn reis naar Gent kun nen voortzetten, nadat er een regeling was getroffen. Er was op het ogenblik van de aanva ring weinig scheepvaart, zodat er voldoende gelegenheid was om de zaak op te ruimien. Hoe lang de herstellingswerkzaam- heden zullen duren is op dit ogenblik nog niet bekend. Wel staat vast dat de scheepvaart er geen hinder van ondervindt. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM De Russi sche Nobelprijswinnaar Alex ander Solzjenitsyn heeft wei nig hoop meer dat hij de No belprijs nog ooit op Russische grond in ontvangst zal kunnen nemen. „Volgens de regels van de Zweedse academie kunnen de insignes van de Nobelprijs voor onbepaalde tijd in het bezit van de academie blijven. Als ik ze tijdens mijn leven niet in ont vangst kan nemen, vermaak ik ze aan mijn zoon". Solzjenitsyn schrijft dit in een „verklaring", die zaterdag in Stockholm is ontvangen. Hij vindt het „onrealistisch en be ledigend" dat de Zweedse re gering voorstelt de prijs in de Zweedse ambassade in Moskou uit te reiken. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Scheids rechter Arie van Gemert, die woensdagavond in Utrecht de halve finale van het toer nooi om de KNVB-beker tus sen FC Den Haag en Wage- ningen zou moeten leiden, is gisteren een half uur na het begin van de eredivisiewed strijd FC TwenteGo Ahead Eagles wegens een blessure uitgevallen. Hij was juist her steld van een verwonding, die hem twee weken op non actief had gesteld. Bij de aanzet voor een sprint scheurde hij een spiertje in de linkerkuit, een zg. „zweep slag" een gevreesde bles sure. Van Gemert inoest naar de kant gedragen worden. Toen bleek dat hij onmogelijk ver der kon leiden werd via de geluidsinstallatie eerst ge ïnformeerd of er een scheids rechter betaald voetbal in het Enschedese stadion Diekman aanwezig was. Toen dat niet het geval bleek werd in over leg tussen de heer H. J. van Dalen, voorzitter van de scheidsrechterscommissie van de KNVB, en de toevallig ook aanwezige oud-scheidsrechter Andries van Leeuwen, de lei ding opgedragen aan grens rechter Jac. Kooistra uit Leeuwarden. Deze maakte samen met zijn collega De Graaf deel uit van het arbitralé trio onder leiding van scheidsrechter Dorpmans. Deze was evenwel wegens een verwonding niet in staat geweest FC Twente Go Ahead Eagles te leiden, zodat de als genezen ver klaarde Van Gemert in feite als invaller fungeerde. Kooistra floot in het verle den wedstrijden voor de eerste klasse amateurs en de b-elftallen. Van Leeuwen hanteerde enige tiid de grens- rechtersviag totdat een aan wezige amateurscheidsrechter deze taak van hem overnam. Scheidsrechter Van Gemert was overigens niet de enige pechvogel op deze middag. FC Twente's Eddy Achter berg scheurde bij een sliding een band in de linkerknie en aanvoerder Somer van Go Ahead liep een lichte her senschudding op. Andere opmerkelijke zaken ii Q Doelman Piet Schrijvers van de FC Twente droeg de ongelukkige scheidsrechter Arie van Gemert naar de kant. uit het sportweekeinde. Om niet teveel te vergen van zijn topspelers zette Ajax-trainer Kovacs gis teren verschillende reser vespelers in. Het vormde voor de .Amsterdamse ploeg geen beletsel om MVV een forse afstraffing (80) te geven. Wim de Waal, de sterke coureur uit Axel ging za terdag als winnaar door de finish van de amateur- klassieker, de Ronde van Noord-Holland. Cees Bal maakte de triomf van de Trico Noble-ploeg com pleet door beslag te leg gen op de tweede plaats. (Van onze redactie buitenland) BELFAST In een verklaring, die zij tijdens de missen in hun kerken hebben voorgelezen, hebben dertig rooms- katholieke priesters uit Belfast gisteren een beroep gedaan op het (verboden) Ierse republikeinse leger (IRA), een einde aan de terreur te maken. „Zij die de eenheid van Ier land wensen, moeten er hard voor werken om de protestan ten ervan te overtuigen, dat bij iedere toekomstige regeling de protestanten in het volledige genot van hun rechten zullen blijven", aldus de verklaring. Militante protestanten heb ben het vredesoffensief dei- Britten in Noord-Ierland be dreigd en gewaarschuwd, dat zij zonodig geweld zullen ge bruiken. De extreem-protes tantse Vanguard-beweging, waarvan William Craig de lei der is, maakte bekend, dat ze op 29 april in Hyde Park in Londen een betoging zal hou den. De beweging heeft ge dreigd met verbreking van alle banden met Engeland en de vorming van een Noordierse re gering. In de Falls Road wijk van Belfast hebben gisteren 3.000 katholieken een betoging ge houden, waarbij de vrijlating van alle geïnterneerden werd- geëist. Voor de tweede keer in nog geen drie weken werd een bomaanslag gepleegd op het grote Europa-hotel in Belfast. Twee gewapende mannen had den een vrachtwagen gestolen, legden daar een tijdbom in en drongen de chauffeur naar het hotel te rijden. De chauffeur rende het hotel binnen, roe pend: „Ga naar buiten, er is een bom in mijn wagen". Een half uur later volgde de ont ploffing. Er was grote schade, maar niemand werd gewond. Ook ontplofte nog een bom in het voetbalstadion Linfield in Belfast, het terrein van een protestantse club, die voetbal kampioen is van Noord-Ierland. De tribunes werden beschadigd maar er waren geen doden of gewonden. BIJ EEN BOTSING tussen twee bussen op 730 km ten zuidoosten van de Perzische hoofdstad Teheran zijn 22 mensen, onder wie zeven Rus sische deskundigen, om het le ven gekomen. (Van onze correspondent) GOES De voor de avond van 23 mei door de VARA ge plande landelijke actie ten bate van de Stichting Ombudsman zal zeker geen huis-aan-huis- collecte worden. Het hoofdbe stuur van de VARA blijkt zich te hebben verkeken op de tijd die g imeeid is met het aanvra gen van een collectevergunning bij de Nederlandse gemeente besturen. Bovendien is het aantal af wijzingen zo groot dat er nau welijks sprake kan zijn van een landelijke actie. Dat deelde VARA-penningmeester J. Mul der zaterdag mee tijdens de districtsvergadering van het district Zeeland in Goes. Aanvankelijk had de VARA- leiding gedacht dat de actie ge houden zou worden in een peri ode (de dag na Pinksteren) met weinig of geen collectes. In tientallen gemeenten waren evenwel door andere verenigin gen en organisaties eerder col lectes aangevraagd. Twee col lectes op één dag zijn volgens de gemeentewet niet toege staan. Ook waren er van de 50.000 vrijwilligers die nodig zijn voor een dergelijke blik semactie er tot nu toe bij de VARA nauwelijks 2.500 geregi streerd. De VARA - leiding zal zich vandaag beraden welke andere mogelijkheden er nog zijn om de inzameling, zij het op klei nere schaal, toch te houden. (Van onze redactie buitenland) PROVO In Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah is zondag de 29-jarige Vietnam- veteraan en student Richard Floyd McCoy voorgeleid, op be schuldiging van luchtpiraterij. McCoy, die vrijdag een lijn- toestel van United Airlines, op weg van Newark in New Jer sey naar Los Angeles in Cali- fornië, kaapte en dwong koers te zetten naar San Francisco, is in de loop van zondag in zijn woning in Provo op 50 kilome ter ten zuiden van Salt Lake City gearresteerd. In San Francisco eiste en kreeg McCoy 500.000 dollar in ruil voor de veiligheid van de bemanning van de Boeing-727. Het bedrag is achterhaald. Hij sprong later per parachute bo ven Provo uit het toestel. Voor de beschuldiging van luchtpiraterij kan McCoy de doodstraf als maximum of twintig jaar gevangenisstraf als minimum krijgen. Hem werd ook nog het in gevaar brengen van mensenlevens ten laste ge legd. McCoy was in Vietnam heli- copterpiloot en studeert nu aan de universiteit. Bij zijn voor geleiding probeerde hij grap jes te maken met de rechter van instructie, aan wie hij vroeg of hij zich geen beter bu reau kon veroorloven. McCoy is getrouwd en vader van twee kinderen. McCOY.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1