Strijd in Zuid-Vietnam duurt voort Druk Hanoi op gebied rond Saigon Brochure leidt tot verschil van mening in episcopaat Lübke's leven niet zonder tragiek esrelF stiöesirinf Geen zenuwgas in gebruik bij varkensfokkers MINISTER LARDINOIS HET WEER IN EUROPA SANOSrOL Experimenten met lokale kabelomroepen toelaten VAN WERKGROEP-UNCTAD nog niet bedwongen ërrj KOSYGIN IN IRAK heetman SANOSTOL binnenland buitenland Evacuatie Inlichtingen Groep van 24' tegen Groep van 10' groeibrillant, een goede belegging Regering BRIEF Vonnissen proces in Pietermaritzburg Nixon eind mei naar Iran De controles op „zwartrijders" Shoestring is 't kleine zusja van dei 1 Vrijdag 7 april 1972 13 VERGELDINGSACTIES VAN V.S. SAIGON/HANOI (AFP/DPA/RTR/UPI) Ame- rikaanse vliegtuigen en schepen hebben gisteren zware vergeldingsaanvallen gedaan op doelen in Noord-Vietnam Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon deelde mee dat de „luchtaanvallen en beschietingen" het antwoord vormen op de Noordvietnamese „invasie" van het zuiden. De vergeldingsacties zouden van beperkte duur zijn. Ze hebben voornamelijk ten doel de bevoorradingswegen van de Noordvietnamezen in de provincie Kwang Tri af te snijden. Volgens mededelingen in Washington waren de luchtaanvallen gericht tegen vliegvelden, artillerie- en raketopstellingen, depots en bevooorradingswegen in en nabij Noord-Vietnam. Er werd niet bijgezegd hoever de vliegtuigen boven Noordvietnamees gebied waren doorgedrongen. Aanvallen van B-52 bommen werpers hadden zich uitsluitend beperkt tot een gebied ten zuiden van Kwang Tri, waar zware gevechten worden geleverd. In officiële kringen in Wash ington is vernomen dat presi dent Nixon, die woensdag het bevel tot de bombardementen heeft gegeven, niet zou overwe gen de aanvallen uit te breiden tot over de 20ste breedtegraad, zoals dit in 1966 en 1967 het ge val is geweest. In dit gebied liggen de bevolkingscentra van Hanoi en Haiphong. Hij zou hiermee willen aantonen dat hij de huidige toestand in Viet nam geen ernstige crisis acht, die zijn Vietnamiseringspolitiek in gevaar zou kunnen brengen. Radio-Hanoi heeft bekendge maakt dat donderdag boven Noord-Vietnam tien Ameri kaanse vliegtuigen zijn neerge schoten. In Washin1-' werd dit ontkend. Het grote offensief van de troepen van Hanoi tegen Kwang Tri, de hoofdstad van de gelijknamige provincie ten zuiden van de gedemilitariseer de zone, wordt vertraagd door dat de Noordvietnamezen moei lijkheden met hun bevoorra ding ondervinden. Dit heeft de bevelhebber van de Zuidviet- namese troepen in dit gebied, generaal Hoang Xoean Lam, verklaard. Hij zei de toestand „stevig in handen" te hebben. Voor alle zekerheid zijn de 20.000 inwoners van Kwang Tri die nog in de stad verbleven, donderdag geëvacueerd naar Hoe-é, 56 km verder naar het zuiden. De Noordvietnamezen zijn er nog niet in geslaagd Max.temp. Aberdeen zwaar bew. 12 Athene geheel bew. 17 Berlijn half bew. 17 Barcelona zwaar bew. 13 Bordeaux zwaar bew. 15 Brussel licht bew. 14 Frankfort licht bew. 15 Genève geheel bew. 12 Helsinki motregen 2 Innsbruck zwaar bew. 13 Kopenhagen zwaar bew. 9 Lissabon licht bew. 20 Locamo licht bew. 18 Londen zwaai- bew. 15 Luxemburg onbewolkt 13 Madrid licht bew. 23 Malaga half bew. 24 Mallorca onbewolkt 19 MünChen zwaar bew. 12 Nice half bew. 15 Oslo zwaar bew. 4 Parijs zwaar bew. 15 Rome onbewolkt 17 Split zwaar bew. 19 Stockholm geheel bew. 9 Wenen licht bew. 16 Zürich geheel bew. 11 Casablanca zwaar bew. 20 Istanboel niet onv. Las Palmas geheel bew. 20 Tunis licht bew. 20 naar deze oude keizerstad, die een van hun voornaamste doe len zou zijn, op te rukken. Wel wisten zij aan het noor delijke front donderdag de ri vier de Coea Viet over te ste ken. In dit gebied op 16 km ten zuiden van de gedemilitariseer de zone ligt een sterke Zuid- vietnamese verdedigingsgordel Donderdagavond woedden aan beide oevers van deze rivier zware gevechten. Bijna 600 kilometer verder naar het zuiden hebben de Noordvietnamezen met aanval len van het Cambodjaanse grensgebied uit met succes het verwachte „tweede front" ge opend. Invasietroepen ter sterk te van 40.000 tot 50.000 man zijn in opmars in de gebieden ten noorden en noordwesten van Saigon. De Zuidvietnamese hoofdstad ondervindt de ern stigste bedreiging sinds het Tet-offensief van 1968, aldus militaire kringen in Saigon. De Noordvietnamezen heb ben een grote aanval onderno men op Loc Nih, 110 kilometer ten noorden van Saigon. Deze stad te midden van de rubber plantages was donderdagavond bijna geheel in handen van de vijfde Noordvietnamese divisie. Er werd alleen nog hevig ge vochten bij het Zuidvietnamese hoofdkwartier, dat geheel om singeld was. De stad An Loc, 20 kilometer verder zuidwaarts ligt onder zwaar artillerie- en mortiervuur. De vliegvelden bij beide steden zijn in handen van de Noordvietnamezen. Een Amerikaanse woord voerder in Saigon heeft ten stelligste ontkend dat bij de nieuwe gevechten in Zuid- Vietnam ook Amerikaanse grondstrijdkrachten zijn inge schakeld. Ook in Saigon en op de Amerikaanse basis in Da- nang gaven militaire woord voerders zich alle moeite te verzekeren dat er geen Ameri kaanse troepen naar de stad Hoe-é waren gezonden. Men zei dat de Amerikaanse mili tairen die in de oude keizerstad waren gezien, behoorden tot een bepaalde cavallerie-een- heid die inlichtingen uit het Noordvietnamese radioverkeer verzamelde. Het Amerikaanse vlfegdek- schip „Constellation" is don derdagavond in de Golf van Tonkin aangekomen en heeft zich bij de drie andere vlieg dekschepen van de zevende vloot gevoegd. Deze vier vliegdekschepen - de Hancock, de Kitty Hawk, de Coral Sea en de Constellation - herbergen 250 jachtbommen werpers die zijn ingeschakeld bij de bombardementen op Noord-Vietnam. De Ameri kaanse luchtmacht beschikt in Zuidoost-Azië nu over onge veer 500 vliegtuigen. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Sch ooimoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen 0.a„A, DS, C, B1, B2. UmCURA M.V.-AMSTERDAM Zuidvietnamese soldaten rennen voor hun leven, terwijl anderen uit een tank springen die net op een mijn is gereden. Het zijn beelden uit de strijd nabij Lai Kh.e, een stad op on geveer 45 km ten noorden van Saigon. CARACAS (AFP/EFE) De ontwikkelingslanden zullen een „groep van 24" vormen om hun belangen te behartigen bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Deze groep van acht Aziatische, acht Latijns- Amerikaanse en acht Afrikaan se landen moet een tegenhan ger worden van de „groep van tien rijke landen". Afgevaardig den van de ontwikkelingslan den hebben hierover in prin cipe overeenstemming bereikt, maar de instelling van de „groep van 24" moet nog wor den goedgekeurd door de mi nisters van financiën van deze landen. (ADVERTENTIE) Of hoe een kleine investering het begin kan zijn van een steeds groeiend bezit. ede/steenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzepdijk 155 tel. 122344 r otterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering acht het van belang, een be perkt aantal experimenten met lokale kabelomroepen toe te laten. De kennis, die daaruit wordt verkregen, zal van nut kunnen zijn voor de uiteinde lijke regeling van de regionale omroep. Ofschoon zich onder de ini tiatiefnemers voor een lokale kabelomroep verschillende ge meentebesturen bevinden, zal een kabelnet alleen dan voor experimenten kunnen worden aangewezen, wanneer de pro grammering wordt opgedragen aan een culturele instelling', die representatief is voor het gebied, dat met het net wordt bereikt. Dit heeft minister De Brauw als waarnemend minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk gisteren ge antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Van Dijk (WD). In tegenstelling tot dr. Van Dijk is de regering niet van mening, dat met het toestaan van experimenten zou moeten worden gewacht op ini tiatieven uit de beroepskrin gen van de landelijke en regi onale omroepen. Ook plaatse lijke initiatieven verdienen de aandacht, zo meent minister De Brauw. Hij wil daarbij echter de mogelijkheid van sa menwerking met landelijke of regionale omroepinstellingen niet uitsluiten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN BOSCH/BREDA Een brochure van de werkgroep UNCTAD over de gelijknamige conferentie tussen rijke en arme landen deze maand in Chili, heeft geleid tot een verschil van mening in het Nederlandse episcopaat. De bisschoppen Simonis (Rotterdam), Gij sen (Roermond) cn Bluyssen (Den Bosch) hebben geweigerd mee te werken aan de verspreiding van de brochure, welke echter door kardinaal Alfrink was aanbevolen. Het moeilijke punt vormen twee eucharistische gebeden (canons) van de band van Huub Oosterhuiis, diie in de brochure worden aangeboden om te gebruiken in de eucha ristieviering op zondag 30 april (UNCTAD-zondag). Alle bis schoppen vinden deze twee ta felgebeden waardevol als ge bedsteksten, maar kunnen ze niet goedkeuren als canons voor de eucharistie. De drie bisschoppen Simonis, Gijsen en Bluyssen weigerden om de ze reden hun medewerking aan de brochure, wat betreft de verzending en het schrijven van een begeleidende brief. Bisschop Ernst van Breda heeft de brochure wel naar de priesters in zijn bisdom ge stuurd, en zegt in een begelei dend schrijven onder meer „Hierbij zend ik u op verzoek van de initiatiefnemers van de UNCTAD-zondag 30 april 1072 bijgaande brochure toe. Het is goed om bij gelegenheid van de derde wereldhandelsconfe rentie in Santiago het geweten van de mensen wakker te ma ken Over de inhoud van de brochure zegt hij slechts dit: „Wat de tafelgebe den betreft, wil ik graag on- (Van onze correspondent) BONN De van de gisteren levensloop overleden dr. Heinrich Lübke, van 1959 tot eind 1968 president van de Westduitse Bondsrepu bliek, is niet zonder tragiek geweest. Het is de vraag in hoeverre hij door zijn eigen daden heeft bijgedragen tot de ongelukkige gebeurtenissen die er uiteindelijk toe leidden dat hij voortijdig moest aftreden. De man die in 1959 bij zijn verkiezing tot Bondspresident in de Westduitse pers werd be schreven als „een rechtscha pen en goede vader des vader lands" en „de man van het compromis die Duitsland nodig heeft", werd acht jaar later, eerst vanuit de DDR en later door een deel van diezelfde Westduitse pers, geconfron teerd met kritiek op zijn acti viteiten onder het nationaal- socialistische bewind. De twijfel aan zijn „zuiver heid" ontstond in de tijd toen geestelijke slijtage de geschikt heid van de 73-jarige Lübke als hoogste vertegenwoordiger van zijn land al sterk vermin derd had en zijn figuur hoe langer en meer een voor werp van spot werd. Geheel volgens de bitse trant waarin Duitsers kunnen spotten, wer den er in 1968 een langspeel plaat en een „Lübke-bijbel" uitgegeven met een aantal nai- eve en stuntelig uitgesproken redevoeringen van de presi dent, Heinrich Lübke werd op 14 oktober 1894 geboren te Enk- hausen in Sauerland als een zoon van katholieke boeren- ouders. Door het nemen van bijlessen wist hij het gymnasi um te bereiken. Zijn studie werd onderbroken door de eerste wereldoorlog, waarin hij luitenant was. In 1919 ging hij studeren aan de landbouw hogeschool in Bonn, daarna studeerde hij landbouw en economie in Berlijn en Mün- ster. Vanaf 1923 was hij werk zaam in landbouworganisaties; van 1926 tot '33 was hij direc teur van de Deutsche Bauern- schaft. In 1931 was hij, voor de katholieke Zentrum Partei van dr. H. Bruning, lid van de Pruisische Landdag geworden. In 1933 werd hij geschorst als lid van de Zentrum Partei en kwam hij in de gevangenis te recht, volgens sommigen om dat hij tegenstander van het regime was, volgens een be schuldiging van de Oostduitse communistische partij uit 1965, omdat Lübke met zijn broer Fritz omvangrijke verduiste ringen had gepleegd. Eind 1934 kwam hij voor amnestie in aanmerking en werd hij vrij gelaten. De bouwonderneming, waarbij hij enkele jaren later een baan kreeg, werd op een gegeven ogenblik door de Nazi's gena tionaliseerd en verplicht voor de staat te werken. Lübke kwam op een post terecht waarop hij' contact moest on derhouden tussen particuliere firma's die in de oorlogsindus trie werkten en het bouwappa- raat van de staat. De bouwplannen van deze fir ma's moesten Lübke's handte kening hebben voor officiële goedkeuring. Naast de tekenin gen voor de produktiehallen van de beruchte V-l wapens moeten oon de papieren voor de bouw van dwangarbeiders kampen door Lübke's handen zijn gegaan. Daartegenover staan verkla ringen van getuigen dat Lübke tijdens de latere oorlogsjaren „op zelfs lichtvaardige wijze" uiting gaf aan zijn anti-nazis tische gevoelens. De regering reageerde op de beschuldigingen tegen Lübke met de verklaring, dat de handtekeningen onder de be wuste stukken vervalst waren-, waarmee ze de indruk wekte dat volgens haar een echte handtekening Lübke tot oor logsmisdadiger zou bestempe len. Toen de beschuldigingen bleven aanhouden, besloot het kabinet, na overleg met Lübke. dat de president een verkla ring zou afleggen voor de ra dio. In deze verklaring zei Lübke onder andere: „Het be hoorde niet tot mijn taak teke ningen voor barakken te on dertekenen en ik herinner mij ook niet ooit zul-k een onderte kening te hebben verricht. De Bondsregering verklaarde hierna volledig vertrouwen te stellen in de persoon van de Bondspresident. De meeste perscommentaren waren ech ter van oordeel dat Lübke twee jaar te laat met zijn ver klaring was gekomen. De bijl was al gevallen. In oktober 1968 kondigde de president of ficieel aan dat hij zijn functie op 30 juni 1969 zou neerleggen, tien weken voor de afloop van zijn ambtsperiode. der uw aandacht brengen, dat een eucharistisch gebed in sa menhang met de lofprijzing van God, het aanroepen van d-e H. Geest, de herdenking van Jezus' dood en opstandin;_. instellingswoorden volgens de Schrift moet bevatten". En hij verwijst dan naar het desbe treffende directorium. In aansluiting hierop ver wijst de werkgroep Kerk en Samenleving van het bisdom Breda m een bijgesloten schrijven naar de enkele eu- charistiesche tafelgebeden in het missaal dat door Gooi en Sticht is uitgegeven. Ongeveer eenzelfde brief als bisschop Ernst heeft kardinaal Alfrink voor zijn bisdom ge schreven. Ofschoon bisschop Bluyssen van Den Bosch de verzending van de brochure niet op zich neemt, schrijft hij wel een brief aan zijn pries ters met een aanbeveling voor de UNCTAD-confer-entie. Bisschop Zwartkruis van Haarlem laat zijn begeleiden de brief vergezeld gaan van een eucharistisch gebed, dat voor die zondag gebruikt kan worden en waaraan alle bis schoppen wel hun goedkeuring hebben gegeven. Hoe Groningen de zaak op lost, is nog niet bekend. Wel is bekend, dat het bisdom Groningen hetzelfde beleid volgt als Utrecht, Haarlem en Breda. Wat de bisschoppen Si monis en Gijsen doen, is nog niet beken.d. Bisschop Ernst distantieert zich evenals de kardinaal verder in zijn brief op zachte wijze van de suggestie om op de UNCTAD-zondag een collecte te houden. Hij herinnert eraan „dat al eerder voor 30 april een collecte voor het apostolaat der hereniging is aanbevolen". Veel scherper wijst de diocesane werkgroep Kerk en Samenleving het idee van de landelijke UNCTAD- werkgroep af om een financië le actie te houden. Redenen: dit leidt maar weer af van de bezinning en er worden al ge noeg collectes gehouden voor missie en ontwikkelingssa menwerking. DE WATERSCHAPPEN willen meer geld van de over heid, aldus de unie van water schappen in het jaarverslag 1971. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens mi nister Lardinois (Landbouw en Visserij) is het niet juist dat er varkensfokkers zijn, die een soort zenuwgas gebruiken om de stank in liun fokkerijen te verdrijven. De bewindsman antwoordt dat op vragen van de socialistische Tweede Ka merleden mevrouw Brautigam en de heer Spinks. Volgens beide Kamerleden zou een vertegenwoordiger van de inspectie van de volksge zondheid in Noord-Brabant op een studiedag van de Westbra bantse varkensfokkers hebben gezegd, dat wel degelijk zenuw gas wordt gebruikt, waardoor de reukorganen worden uitge schakeld. Beide Kamerleden willen dat de bewindsman on middellijk een verbod daar tegen uitvaardigt. Dat zou de bewindsman ook wel doen, als er inderdaad ze nuwgas zou worden gebruikt, maar het enige, dat de varkens fokkers toepassen is een soort deodorant. Deze stof heeft een neutraliserende werking, zoals de in de huishouding in zwang zijnde geurenverdrijver, aldus minister Lardinois. Het is wel zo dat sommige gemeenten in Nederland hebben overwogen het gebruik van een dergelijke deodorant voor te schrijven, maar omdat het effect ervan vooralsnog niet duidelijk vast staat, is men van dat idee af gestapt. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte' eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C, B1,B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM BELGRADO/ALEXANDRIë (AFP/DPA) In Zuidslavië zijn woensdag en donderdag in Belgrado en Kosovo opnieuw enkele gevallen van pokken geconstateerd. Voor het eerst is er ook een geval van pokken in de Vojvodina, het autonome gebied in Noord-Servië. In to taal zijn nu in Zuidslavië 156 ziektegevallen. 28 mensen zijn aan pokken overleden. Het bureau van de wereldge zondheidsorganisatie in Alexan- drië heeft bekendgemaakt dat in Irak 22 gevallen van pok ken zijn geregistreerd en in Syrië 18. Naar deze landen zijn voorraden entstof gestuurd. In Zwitserland is een Zuid- slaviër in quarantaine ge plaatst omdat hij mogelijk aan pokken lijdt. Canada eist met ingang van donderdag van alle reizigers uit Europa een geldig bewijs van inënting tegen pok ken. PIETERMARITZBURG (RTR) De dertien niet-blanken, die dinsdag in het in de Zuidafri- kaanse stad Pietermaritzburg plaatsvindende proces schuldig werden verklaard aan inbreu ken op de wet tegen het terro risme, hebben gevangenisstraf fen gekregen van vijf tot acht jaar. De dertien mannen, negen Afrikanen, twee Indiërs en twee kleurlingen, hoorden don derdag hun vonnis: vijf van hen kregen acht jaar, drie zes jaar, twee zeven jaar en drie vijf jaar gevangenisstraf. Allen hadden zich onschuldig ver klaard. Het proces werd op 2 augus tus 1971 geopend en is een van de langste in de geschiedenis van Zuid-Afrika geworden. WASHINGTON (AFP) President Nixon en zijn vrouw brengen op 30 en 31 mei op de terugreis uit de Sovjet-Unie een officieel bezoek aan Iran op uitnodiging van de sjah. Ik kan u wel zeggen dat ik de dag van gisteren als een uiterst droevige de historie in zie gaan. En zeker voor de honderden, om niet te zeggen duizenden die op een of ande re manier iets met de ontslag- klap in Breda te maken heb ben. Bijna iedere Bredanaar en ook enorm veel mensen in de omgeving van Breda hebben wel iemand in hun jamilie of kennissenkring, die op de „HKI" werkt. Zo heet de Enka nog steeds op z'n Bredaas. En als een bedrijf Bredaas genoemd mag worden dan is het de „HKI". Met de sluiting van deze fa briek valt er gewoon een stuk van de stad weg. En dat is zeer triest. Zo triest dat ik verder geen zin heb. Alleen dit nog: HKI ZO. AKU ENKA - AK- Valt u niets op in dit rijt je.' Het enige wat blijft is de K. Van Kapitaal. Ik groet u. MERIJN DEN HAAG (ANP) Het Eerste - Kamerlid Meester (PvdA) heeft de ministers van Financiën en Verkeer en Wa terstaat gevraagd, of het Cen traal Bureau Motorrijtuigen de landelijke verkeerscontroles mede wil gebruiken om „zwart rijders" te achterhalen. In schriftelijke vragen zegt hij dat de fotografische controle op het betalen van de motorrijtui genbelasting ondoelmatig is door het onvoldoende functio neren van de kentekenregistra tie. Hij informeert naar maat regelen om deze registratie be trouwbaarder te maken. BEIROET (Reuter—DPI) De Russische premier Kosygin is in de Iraakse hoofdstad Bagdad aangekomen voor een bezoek dat volgens politieke kring kan resulteren in een aanzienlijke uitbreiding van de Russische invloed in de Arabische wereld. Het is het eerste bezoek van Kosygin aan Irak. Sinds presi dent Podgorny kort na de ju- ni-oorlog in 1967 besprekingen voerde in Bagdad is Kosygin de hoogste Russische leider die het land bezoekt. Kosygin blijft verscheidene dagen in Irak. (ADVERTENTIE) smaakt ft' apart bij 'tetan, In plaats var» aardappelen. Maar... de nieuwste smultoppef uit Amerika smaakt oolc1 heerlijk bij 'n frisdrank of 'n biertje. U bakt dit slanke snackje in de IriHMT of Roekepan en zónder oli» of vet in da oven of onder de grill. Shoestring Jk k is 'n nieuw diepvries- produktvan IÉT In het zakje met detaüamit V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9