Moeilijke beslissing voor de NASA voor service: goed onder dak bij bos Door kanalisatie Rhöne angst om Chateauneuf Leger van Molly verdreef fosfaat-wasmiddelen llMMD Ernstig Verhit Kalm Vaste brandstof 445 vluchten i GEMEENTE VLISSINGEN Zodra een Renault is verkocht begint onze service. Want ook een ruime Renault met voor wielaandrijving heeft af en toe een servicebeurt nodig. Door geschoolde Renaultmonteurs en met moderne apparatuur. We werken met vaste repa ratietijden. Een extra zekerheid voor u. Welkom Renaultrijders en— toekomstige Renaultrijders. Kiooeterlaan 38-41, Sas van GenL TeL 1497. Burg. Geilisiraat 7, Terneuzen. TeL3698 Bekendmaking openbare vergaderingen Vrijdag 7 april 1972 (Van onze correspondent) j PARIJS In de nabijheid van de oude pausenstad Avignon heerst sedert enige tijd een flinke beroering als gevolg van het feit dat de wijnboeren, die de wereld vermaarde Chateauneuf-du- Pape verbouwen, beweren dat een aantal projecten van de Nationale Rhonemaat- schappij rechtstreeks hun be roemde wijn en daarmee hun bestaan bedreigen. De maatschappij heeft in het verleden al een aantal indruk wekkende werkzaamheden in het Rh(lnedal verricht, met na me de verlegging van de loop vajn de rivier tussen Donzère en Mondragon, waar zoals het toen heette de toekomst veranderd werd. De maat schappij wil nu twee hydro- elektrische centrales bouwen: één bij Avignon en 'één bij Sauveterre. De onstuimige stroomlkracht van de Rhone zal uiteraard gebruikt moeten worden om de turbines aan te drijven en daartoe moeten twee grote stuwen aangelegd worden. De 500 wijnbouwers, die in de 3000 hectaren wijn gaarden, die officieel de titel Ohateauneuf-du-Pap e'mogen voeren, de vermaarde rode wijn verbouwen zijn nu een grootscheepse actie tegen de Rhone-maatsohappij begonnen. Argumenten en tegen-argu menten worden nu sedert eni ge dagen in het openbaar door de betrokken partijen aange voerd. Het gemeentebestuur van Chateauneuf-du-Pape, de federatie van wijnbouwers, het syndicaat van grondbezitters langs de rivier, baron Leroy (de machtige „vader" van de „appellation controlée", de ge waarborgde herkomstvermel- ding van de wijn) verklaren dat het „temmen" van de ri vier, hetgeen noodzakelijk is voor de elektriciteitsproduktie zeer ernstige gevolgen zal hebben voor de wijngaarden en met name de vermaarde „Ohateauneuf-du-Pape". Dit „temmen" van de rivier zal volgens hen leiden tot een ver laging van het grondwaterpeil, het droogvallen van putten en bronnen en de wingerd dreigt niet genoeg vocht meer te krijgen. Maar vooral zal een en ander het befaamde microklimaat in de streek veranderen, beweren zij. Dit micro-klimaat van Chateauneuf-du-Pape is inder daad een meteorologische merkwaardigheid: de kersen zijn er altijd twee weken eer der rijp dan elders in de wijde omgeving, maar vooral is er sedert eeuwen geen hagelslag (de ergste natuurramp voor de wijnbouwer) meer voorgeko men, terwijl mist er volkomen onbekend is. Voor de bewoners zijn deze klimatologische voordelen het gevolg van de Rhone en zijn onstuimige stroom en deze rivierloop te wijzigen zou rampzalige ge volgen voor klimaat en - wijn hebben. Zij verklaren dat het ondenkbaar is dat de wijn in de nabijheid van stilstaand water kan gedijen en de win gerd heeft volgens hen vol strekt de nabijheid van het snelstromende water van de Rhone nodig. De gemoederen zijn aanzien lijk verhit, hetgeen begrijpelijk is, als men bedenkt dat de Chateauneuf-du-Pape niet al leen de roem en glorie van de hele streek uitmaakt, maar ook de bevolking een zeer goed bestaan verschaft: de jaarpro- duktie van 90.000 hectoliter O o o ASSENEDE Galerie Marg. de Boevé. Hoogstraat 4, expositie Paul Damsté, reliëfs en grafiek (t.m. 8 april). BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur, Daniël, 18 j. Roxy, 20 uur, De ratten van duister Harlem, 14 j. Museum Markiezenhof. Steenbergsestraat, geopend van ma. t.m. vrijd. van 10-12 uur en van 14-17 uur, zat., zon- en feestdagen 14-17 uur. Galerie De Trap Op, Z.Z. Haven 21a expositie tekenin gen van Johan van Vessem, alsmede werkstukken van de pottenbakker Jan Gosker (t.m. 30 april). Stadhuis (Hal), Grote Markt, schilderijen van W. Beerman, tentoonstelling van de maand (t.m .30 april). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en 13.30-17.30 uur. GOES Grand, 20 uur. De Sexsa- loon, 18 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur. Blue Movie, 18 J. DE KLINGE (B.) Op de Heide, 19.30 uur, Schdeting om paling. KLOOSTERZANDE Krokodilbar, 21 uur, „De Jantjes". MIDDELBURG City, 20 uur. Blue Movie, 18 j. De Beuk, 20.30 uur, jazzcon cert door de Grote Instant Composers Poolgroep onder leiding van Willem Breuiker. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur, Gen darme op drift, a.l. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur, Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder leiding van Jean Fournet. Solisten In- grid Haebler (piano), Ruud Maas (fluit), Gerard Hettema (viool) en Rienk Jiskoot (cembalo). De Doelen (Hal), 12.45 uur, Koffieconcert door deelnemers van het Internatio naal Gaiudeamus-coneours. De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur, „Met de schrik vrij", ca baretprogramma met Rients Gratarraa, Mady Misset en het combo Cees Bijlstra. Hofplein Theater, 20.15 uur, „De Jaspe- rina show" met Jasperina de Jong, John Kuipers en Henk Flier. Orkest onder leiding van Henk Westrus. Luxor Theater, 20 uur, „Promotie! Promotie!", musical met me dewerking van o.a. Gerard Cox, Trudy Labij en Joan Remmelts. Piccolo Theater, 20.15 uur, „Zeven manieren om een rivier over te steken" van Lodewijk de Boer door de Nieuwe Komedie. Schouw burg, 20.15 uur, „Eén op de zes", blijspel door het Nieuw Rotterdams Toneel. SAS VAN GENT De Speye, 20 uur, „Tête a Ted II", Ted de Break's Gein- kunstprogramma, met mede werking van Mieke Bos. TERNEUZEN Luxor, 20 uur, Blue Movie, 18 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur, Spel met de dood, 18 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur, „Het gesticht" van An- dersson en Bratt door het Ne derlands Toneel Gent Kon. Vlaamse Opera, 20 uur, De Csardasvorstin. Int. Cult. Centrum, Meir 50, exposities honderd gravures van Picasso (t.m. 30 april). Elke dag geopend van 10-18 uur. GENT Kon. Opera, 20 uur, La Tra- viata. vertegenwoordigt een op brengst van vijftig miljoen francs (ongeveer 33 miljoen gulden). De Nationale Rhone-inaat- schappij, die er sedert lange tijd aan gewend is, dat de aan kondiging van elk nieuw pro ject een kleine opstand veroor zaakt, blijft kalm en verklaart dat de bevrezingen van de oe verbewoners sterk overdreven zijn. Op de eerste plaats zal ervoor gezorgd worden dat het grondwaterpeil constant blijft door middel van een kanalen- systeem. Het befaamde micro klimaat is volgens de inge nieurs een legende en de hoge kwaliteit van de langs deze strook van het Rihone-dal ver bouwde wijn is uitsluitend het gevolg van een gunstige lig ging aan de zuid-hellingen met veel zonneschijn en be scherming tegen de noorden winden door hoge heuvels, ter wijl de bodemgesteldheid een ander beslissend element is. Een door het deels kanaliseren van de rivier en de aanleg van stuwen zullen de oeverbewo ners, volgens de zegslieden van de maatschappij gevrij waard worden voor overstro mingen en de beruchte droog teperioden. De wijnbouwers en hun me destanders zijn niet overtuigd. Er worden grote woorden ge bruikt en over een jaar zullen er in Frankrijk algemene ver kiezingen zijn. De politici be ginnen zich met het geval te bemoeien. Maar het is waar schijnlijk dat elk soort beslis sing tot na de verkiezingen uitgesteld zal worden. En daarna zullen de politici hun beloften inlossen of verlooche nen. Met dit vooruitzicht drin- ke men Chateauneuf-du-Pape zolang het nog tijd is. HOUSTON (Reuter) De NASA staat voor een beslis sing die voor het komende ruimtevaarttijdperk even belang rijk is als destijds het ontwerpen van een Apollo-ruimte- vaartuig voor het maanlandingsprogramma. De kwestie lijkt op het eerste gezicht niet zó erg belangrijk: Het gaat erom of voor de te bouwen ruimtetaxi vloeibare of vaste brandstof moet worden gebruikt. Maar van het antwoord hangt de besteding van miljarden belastingdollars af en mis schien ook het lot van dit programma. Tegen de jaren tachtig wil men de ruimteveerboot, die de vorm heeft van een vliegtuig, in gebruik nemen. Er zal we tenschappelijk werk mee wor den verricht en kunstmanen kunnen er mee in een baan rond de aarde worden ge bracht en ook weer worden geborgen. Na een reis van een week of een maand daalt het toestel weer als een vliegtuig neer. President Nixon heeft het plan onlangs goedgekeurd. Er is 5,5 miljard dollar voor no dig. Dr. James Fletcher, hoofd van de NASA, en zijn voor naamste medewerkers moeten kiezen welke brandstof zij gaan gebruiken, voordat het project op de tekentafel komt. Het besluit had al voor 1 maart genomen moeten wor den. Het wordt nu op 15 maart verwacht, de dag waar op de NASA de industrie zal verzoeken een raket en het ei genlijke ruimtevaartuig te gaan ontwikkelen. Vaste brandstof is bij de Amerikaanse bemande ruimte vaart nog nooit toegepast. Wanneer die eenmaal is ont stoken kan deze op rubber lij kende stof niet meer worden gedoofd - zij moet gewoon op branden. Vloeibare brandstof, waar mee alle Mercury-, Gemini- en Apollovluchten zijn volbracht, kan worden gedoofd en op nieuw ontstoken, zodat een ra ketmotor herhaaldelijk kan worden aangezet en de toestel len bestuurbaar worden. Het is praktisch zeker dat voor het ruimtevaartuig vloei bare brandstof zal worden ge bruikt, maar de kwestie is of dat ook kan voor de raket die het omhoog brengt. Die kan uit zee worden geborgen1 wan neer vloeibare brandstof wordt gebruikt en dat is niet het geval bij vaste brandstol. Het gebruik van vaste brandstof zou betekenen dat de in het begin te maken kos- Tijdens een kort oponthoud in het KLM Dierenhotel op Schiphol poseerden drie jonge chimpansees gewillig voor de fotograaf. Zij waren per KLM DC-8 op weg van Afrika naar hun nieuwe tehuis: een Japanse dierentuin. De drie aapjes, die prompt van het KLM-personeel de namen Horen, Zien en Zwij gen ontvingen, werden tijdens hun verblijf op Schiphol door KLM-contactemployée Robien Wijmans op een sinaasappel ge trakteerd. ten en dus de eerste jaarlijkse aanvragen bij het congres be trekkelijk laag zullen zijn. De NASA schat dat er in totaal een miljard dollar minder voor nodig zal zijn dan voor het systeem met vloeibare brand stof. Wanneer echter de ruimte taxi eenmaal in bedrijf geno men is wordt de toestand pre cies andersom. Lancering met va3te brandstof kost dan tus sen de 13 en 14 miljoen dollar tegenover 7 miljoen dollar met vloeibare brandstol. Tijdens de ontwikkelingsfa se zou dus gemakkelijker de goedkeuring van het congres te krijgen zijn wanneer vaste brandstof wordt gebruikt, maar daartegenover staat het risico v-an een lagere toewij zing wanneer achter in de ja ren 70 het Congres tweemaal zo veel geld moet verschaffen voor de lanceringen zelf. Inge nieurs van Grumman Aerospa ce Corporation, die waar schijnlijk een deel van het programma zullen uitvoeren, hebben het totale bedrag voor het programma tot 1990 ge schat op 10,5 miljard dollar voor vaste en 9,4 miljard voor vloeibare brandstof, aanne mend dat er 445 vluchten zul len worden verricht over een pediode van elf jaar. MIAMI (AP) „Gene raal" Molly Lovinger heeft met haar leger de fosfaat wasmiddelen uit het be- stuursdistrict Dade bij Mi ami verdreven en nu is het leger op mars voor betere zuiveringsinstallaties. „Wij hebben succes gehad, maar wij zijn er nog lang niet," zegt de 58-jaar oude vrouw, wier brigade van gepensio neerden er voor gezorgd heeft dat vanaf nieuwjaar geen fosfaat-wasmiddelen meer mogen worden ver kocht. „Ons volgende doel zijn de zuiveringsinstallaities en wij willen ook het gehele afval probleem onder ogen neimen. Er is zoveel te doen en wij zijn de mensen die er de tijd voor hebben". Mrs. Lovinger zegt dat de groep vastbesloten is de ste den in Dade County te dwin gen betere zuiveringsinstalla ties te bouwen en dat met dezelfde taktdek als tot nu toe verzoekschriften en open bare bijeenkomsten gepro beerd zal worden de federale overheid voor de zuiveringsin stallaties te laten betalen. „Wij hebben geld, heel veel geld nodig om goede zuive ringsinstallaties te bouwen, zo zegt Peter Baljet, de directeur van het bureau voor milieube scherming i-n Dade County. Mrs. Lovinger en haar echt genoot wonen dn Point East, een nederzetting waar onge veer 2.000 gepensioneerden wonen. Nadat zij een artikel geschreven had over de ver vuiling van de wateren in het zuiden v-an Florida besloten de gepensioneerden in actie te komen tegen de fosfaat-was middelen. Zij vormden een le ger en benoemde m-rs. Lovin ger tot generaal. Vier majoors werden benoemd om actie te voerden in de zeventien flatge bouwen van de nederzetting. Elk gebouw heeft verder een kapitein en elke etage een luitenant. Stan Rothibne, een rentenierende advocaat, werd gevraagd een verordening te gen het gebruik van fosfaat- wasmiddelen op te stellen voor de overheid. Daarna heeft het leger twee maanden actie gevoerd om 10.000 hand tekeningen te verzamelen. Toen de verordening door de commissie in behandeling werd genomen, kwamen meer dan 500 gepensioneerden naar de hoorzitting en het resultaat was dat de verordening 1 ja nuari 1972 van kracht werd. Op een tweede hoorzitting betoogden de fabrikanten dat de wasmiddelen zonder fosfaat gevaarlijk waren en dat de verordening hun grote econo mische schade zou berokke nen. „Toen zijn wij weer de straat op gegaan en hebben nog 10.000 handtekeningen verzameld', zegt mrs. Lovin ger. „En wij toonden ook aan, dat de beweringen van de zeepfabrikanten niet in over eenstemming met de waaaiheid waren". Op zaterdag 15 april a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders E. J. M. VERMANDEL en E. M. A. VERMANDEL-DE BLOCK hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en klein kinderen. Receptie a.s. zaterdag van 16.00 tot 18.00 uur in de feestzaal „De Anjer" bij A. de Schepper, Nieuwstraat 103, Koewacht. Koewacht, april 1972. Op 13 april a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders, de heer en mevrouw F. HEMELAAR en R. C. HEMELAAR - SPONSELEE hun 40-jarig huwelijksfeest-te vieren Dat zij nog veie gelukkige jaren mo gen beleven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Receptie van 17 tot 19 uur, Molen straat 101, Clinge. Vogelwaarde, Margaretsedijk 85 Gem. Hontenisse) Heden is in volle vrede van ons heengegaan in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, na voorzien te zijn van het H. Sacrament der zieken, onze lieve vader, schoonvader, grootvader en over grootvader, de heer LOUIS FRANgOIS VROOME weduwnaar van Anna Theresia Blonde oud-chefloods van het Belgisch loodswezen te Vlissingen. Hij bereikte de gezegende leeftijd van 92 jaar. Hulst: W. J. J. M. Vroome C. S. Vroome-Koper kindereu en kleinkinderen Amsterdam: L. J. A. Vroome E. C. M. van Dorsselaer. Hulst, 6 april 1972. Steenstraat 31. De uitvaartdienst zal plaats hebben op maandag 10 april 1972 om 11.00 uur in de basiliek te Hulst, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in hotel De Graanbeurs, Markt 8 te Hulst. DANKBETUIGING. Langs deze weg betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van belangstelling en mede leven, welke wij mochten ondervinden bij het overlijden en de begrafenis van de heer J. SPEE. De fam. M. Spee-Weemaes Cyr. Weemaes Familie Spee. Clinge, Gravenstraat 194. DANKBETUIGING. Voor uw blijken van medeleven, ondervonden bij het overlijden, van mijn man, onze vader, behuwd- en grootvader, broer, schoonbroer, oom en neef CHARLES CAROLUS VOLLEMAN betuigen wij u onze oprechte dank. P. Volleman-van der Poel, kinderen en kleinkinderen. Graauw, april 1972. Rozenstraat 1. Renault 6 L 850 7045,- Renault 6 TL8507235,- Renauit 6 TL 1100 7790,- Renault 12 stationcar8600,- Henault161.10375,- Super Automatic 1644Sr Elke Renault heeft TECTYL-ML /DrilowIfoirtinnon UMvhahfuuten - ititsliielal ATiif af /miwrlaurI (Ptifawljiigingen vooibahouden Inclusief BJW al Inpottwl Vaste commissies voor advies en bijstand voor: de financiën dinsdag 11 april 1972 om 19.30 uur de onderwijszaken woensdag 12 april 1972 om 19.00 uur het verkeer woensdag 12 april 1972 om 19.30 uur de culturele-, jeugd- en sportzaken donderdag 13 april 1972 om 18.30 uur de ruimtelijke ordening donderdag 13 april 1972 om 20.30 uur de oudheidkundige verzameling in het stedelijk museum vrijdag 14 april 1972 om 19.30 uur de economische zaken vrijdag 14 april 1972 om 20.30 uur De agenda's en de ter zake aan de commissie leden verstrekte stukken liggen gedurende de tijd dat de secretarie geopend is (van 8.00 uur - 12.30 uur en van 13.30 - 15.00 uur) aan de bode balie van het stadhuis ter inzage. De vergadering van de commissie voor het ver keer vindt plaats in het Politiebureau aan de Molenstraat, die van de commissie voor de oud heidkundige verzameling in het stedelijk mu seum, Bellamypark 19. De vergaderingen van de overige commissies worden in het stadhuis ge houden. Alle vergaderingen zijn vrij toeganke lijk.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4