Nog geen advies visserijconcentratie Bus met toeristen sloot in (Ill) „ONZIN DAT HIJ ALLEEN MAAR GOED IS VOOR BUITENWERK'' Provincie wil industrie in OZ-Vlaanderen Ontwikkelingsplan lokt levendige discussie uit Zelfde weer ANDERE MENING DAN RIJKSPLANOLOGEN STATENCOMMISSIE STUDEERT VERDER Opnieuw studeren Zeeland in Vlissingen afgemeerd Middelburg wenst raad bestuurlijke vormgeving stad streek commentaar OMZET Gastarbeiders KRITIEK AFSLUITING BEVOLKING The Gospel Three treedt in Yerseke op Vrijdag 7 april 1972 w MÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ TVe kwestie van de concentratie van de Zeeuwse visserij blijkt ingewikkelder te worden, naarmate men er zich langer mee bezig houdt. De Statencommissie voor economische aangelegenheden kwam er gisteren dan ook niet uit- Zoals bekend stellen G.S. van Zeeland die in dit geval een bemidde laarsrol spelen, voor, om als het dan tot concentratie van de Zeeuwse visserij moet komen als de Oosterschelde is af gesloten Breskens als de meest voor de hand liggende plaats voor een Zeeuwse vissershaven te kiezen. De gemeenten en het bedrijfsleven moeten zelf echter de knoop doorhakken. De provincie plaatst slechts een wegwijzer. Dit beleidsvoorstel beperkt het probleem tot Vlissingen en Breskens. Maar de zaak heeft een veel grotere reikwijdte. Zij is niet los te zien van de vraag, hoe de Nederlandse visserij zich in de toekomst gaat ontwikkelen, waar de vis gronden zullen liggen als kustvisserij inderdaad ter ziele gaat, wat de economische optimale grootte van een vissers schip is en welke van een aanvoerhaven kortom, het we melt van de bijkomende problemen, die wel eens hoofd problemen kunnen gaan worden. Tezelfdertijd dringt de tijd binnen welke die problemen moeten zijn verkend- Men noemt als tijdslimiet steeds het jaar 1978, als de Oosterschelde zal zijn afgedamd, maar men kan de termijn ook korter nemen en rekening houden met de datum waarop de laatste fase van de afsluitingswerken begint. Of verwacht men dat de vissers tussen caissons en onder een regen van neervallende betonblokken zullen in- en uitvaren.-..? Gedeputeerde van Den Bos heeft op een aantal vragen van de Staten een antwoord beloofd dat „terstond" of iets eerder zal worden overgelegd. Hoe voortvarend ook, gezien de tijds limiet; toch vragen wij ons af of het wel juist is, voor het Zeeuwse visserijrprobleem nu al een oplossing aan te ge ven, terwijl zoveel factoren die geheel buiten het Zeeuwse perspectief liggen, nog onverkend zijn. Het studierapport over de visserijhavens geeft dat bleek gisteren beslist onvoldoende inzicht in de totale problema tiek van de visserij. Een bredere en meer wetenschappelijke fundering van het beleid lijkt ons dan ook geboden. Wil men in Zeeland de vissërij behouden als meer dan een stuk folklore n-l. als een stevige peiler onder de regionale economie, dan is deze zaak het waard om grondiger te worden bestudeerd dan nu is ge beurd. (ADVERTENTIE) Laatst kwam iemand om een nieuwe vulling voor zijn Philips batterij vragen. fja, misschien maken we ze wel lè mooi. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Nu en dan buien, ook op klaringen en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. waterstanden Konstanz 258 (pl. 5), Rhein felden 213 (pl. 9), Straatsburg 244 (pl. 54), Plittersdorf 384 (pl. 82)-, Maxau 429 (pl. 69), Ploehingen 145 (onv.), Mann heim 182 (- 8), Steinbach 204 (pl. 33), Mainz 233 (pl. 10) Bingen 140 (pl. 12), Kaub 159 (pl. 15), Trier 348 (pl. 30), Koblenz 203 (pl. 24), Keulen 179 (pl. 20), Ruhrort 339 pl 34), Lobith 952 (pl. 40), Pan- nerdense Kop 928 (pl. 40) Nijmegen 741 (pl. 33), IJssel- kop 896 (pl. 37), Eefde IJssel 406 (pl. 24), Deventer 280 (pl 16), Monsin 5496 (pl. 10), Borgharen 4059 (pl. 60), Bel- feld 1198 (pl. 20), Grave be neden de Sluis 514 (-2). hoogwater Morgen, zaterdag 8 april Bergen op Zoom 10.16 en 22.55, Hansweer-t 9.45 en 22.19; Terneuzen 9.16 en 21.51, Vlis singen 8.47 en 21.24, Wemel- dinge 10.06 en 22.45. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Burgemees ter en wethouders van Vlis singen hebben donderdagmid dag de commandant, officie ren en manschappen van de onderzeebootjager H.M. Zee land op het stadhuis ontvan gen. Dit gebeurde in het kader ■Van het 400-jarige bestaan van Vlissingen. In zijn ontvangsttoespraak schetste loco-burgemeester C. H. Gilissen-Verschagen de ban den, die eeuwenlang tussen de marine en Vlissingen bestaan hebben. De heer Gilissen overhandig de de commandant van de Zee land, kapt. lt. ter zee J. J. Binnendijk, een Delfts-blauw wandbord met het wapen van Vlissingen, en aan alle beman ningsleden een exemplaar van het Zeeuws Tijdschrift, dat dit keer geheel aan Vlissingen gewijd is. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Tussen Ovezande en Heinkenszand is een bus met Engelse toeristen, bestuurd door de 24-jarige J R. uit Baarland van de weg ge raakt en in een sloot beland. De toeristen 13 in getal, waarvan 7 volwassenen en 5 kinderen reden de Wester- schelderoute. Als gevolg van het kantelen van de bus liep een 7-jarige jongen een snij- wond aan het hoofd op. Vijf andere passagiers liepen schrammen en builen op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De statencommissie voor economische aangelegenheden is er gisteren niet in geslaagd een duide lijk advies te formuleren over de kwestie van de visserij- havenconcentratie. De commissie die langdurig over het rapport „visserijhavenconcentratie" en het daarbij gevoeg de advies van G.S. heeft vergaderd, ontbeerde enkele van de belangrijkste gegevens. Gedeputeerde J. van den Bos beloofde de commissie op de kortst mogelijke termijn van deze gegevens te zullen voorzien. worden gemaakt. De heer J. Rood-enburg zocht als eerste aansluiting bij het beleids voorstel van GS. „Zolang de tijd niet dringt kunnen twee visserijbavens blijven bestaan. Als de noodzaak tot concentra tie zich mocht gaan voordoen, dan kunnen wij dit n-ader be kijken, lettend op de vereiste schaal voor een geconcentreer de visserijhaven", zo zei hij. Over een ding was de com missie het eens: het belang van de vissers moet voorop staan er daarbij mogen kosten overwegingen geen doorslag gevende factoren vormen (zie ook commentaar). Het is de bedoeling, dat de kwestie van de vdssershavens tesamen met de luchthavenno- titie van G.S. en de ontwikke- lingsschets 1971 in de Staten vergadering van 21 april zal worden behandeld. De heer Van den Bos be loofde - daarbij een Thoolse zegswijze hanterend - dat de antwoorden van G.S. c de gestelde vragen „terston* of iets eerder geproduceerc il- len worden. Commissievoorzitter P.A. Roels, stelde, dat de visserij- havenkwestie indien de voor bereidingsprocedure niet rond komt - maar moet worden verschoven naar een latere Statenverga dering. De commissie groef gister middag diep. Zo werd de vraag opgeworpen of een ge concentreerde Zeeuwse visse rij haven wel ooit de omzet zou kunnen bereiken, die deze ha ven op een lijn kan stellen met de andere grote vissers havens: IJmuiden, Scheve- ningen en Stellendam.' Om trent Stellendam ontbraken trouwen in het studierapport de nodige gegevens, terwijl ook prognoses over de te ver wachten groei van de Zeeuwse visserij door afwezigheid schit terden. Het was vooral de heer E. Nieuwkerk, die op deze lacu nes wees. Ook plaatste hij vraagtekens bij het feit, dat de commissie uit de Zeeuwse visserij, die bij de totstandko ming van het concentratierap port betrokken was, voor het merendeel uit 65-plussers be stond. „En wij hebben het toch vooral over de jongere bedrijfsgenoten", merkte de heer Nieuwkerk op. die con cludeerde, dat men de ooncen- tratiegedachte maar beter tot 1975 in de ijskast kon zet ten. De werkelijke motieven van de Zeeuwse vissers om juist hier wel en daar niet te ha venen. bleven de commissie ook tamelijk duister. Waarom b.v. havenen diverse Thoolse vissers in Scheveningen? En moet Stellendam ook niet als een alternatief worden be schouwd naast Vlissingen en Breskens? Stellendam zou - als de Oosterschelde is afge sloten - b.v. voor de Axne- muidense vissers die voor geen prijs naar Breskens willen, heel wat beter bereikbaar zijn dan de Zeeuwsch-Vlaamse vis sershaven, opperde de heer Van den Bos voorzichtig. Een nieuwe vraag kwam op. Als de Oosterschelde zijn kraamkamer-functie voor de jonge vis verliest, zal dan de hele Zeeuwse kustvisserij niet verdwijnen? De zeevisserij, waarop men zich dan wellicht zal moeten toeleggen, kon wei eens een heel andere aanvoer haven uitkiezen, dan nu juist Breskens of Vlissingen, tussen welke beide plaatsen de uit eindelijke keus zal moeten (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG B. en W. van Middelburg zullen het Provinciaal Bestuur voorstel len om over te gaan tot vor ming van een „Zeeuwse Raad voor bestuurlijke vormge ving". Deze moet bijgestaan door een wetenschappelijk bu reau de problemen rond de bestuurlijke reorganisatie in Zeeland verkennen. De raad dient een lange-ter- mijnvisie inzake gewestvor ming, herindeling e.d. voor te bereiden. Voor het nemen van bestuurlijke beslissingen op korte termijn, denkt het Mid delburgse college aan de vor ming van 3 regionale secties, resp. voor Walcheren en de Bevelanden, voor Zeeuwsch- Vlaanderen en voor de rest van Zeeland. De Middelburgse raad ls gisteren in een informele raadsvergadering met de ziens wijze van b. en w. akkoord ge gaan. Enige reserve had men slechts waar het ging om de omvang van de gebieden, die door de secties worden^ „be streken". Burgemeester drs. P. A. Wol- ters verklaarde gisteren des gevraagd, dat men in Vlis singen met de hoofdlijnen van het Middelburgse idee instemt. Op 11 april zal een Middel burgse deputatie met de bo vengenoemde ideeën gewa pend, het provinciaal bestuur bezoeken. (Van een onzer redacteuren) BREDA Nog niet zo lang geleden heeft de NCB een grondig onderzoek laten instellen naar de inkomens van boerengezinnen. Daarbij kwam aan het licht dat 56 procent niet voldoende be drijfsopbrengst haalde om daaruit ook nog eens een ge zinsinkomen over te houden dat voldeed aan een norm die zich niet ver a£ bevond van het cao-inkomen van een industriewerker. Dat onder zoek vond niet toevallig plaats tijdens een slecht oogst- of marktjaar, maar over een periode van vijf volle jaren (1964-1969) Wie als land- of tuinbou wer op de dag van vandaag een netto besteedbaar inko men van vijftien a twintig duizend gulden per jaar niet kan halen, weet dat hij veel te hard werkt voor veel te weinig geld. Bovendien is dan ook zijn bedrijf waar schijnlijk al in de rode zone aangeland. Het zomaar opgeven van een bedrijf kan een even groot financieel struikelblok zijn als het slecht floreren ervan. Daarom is er het Ont- wikkelings- en Sanerings Fonds dat helpt hij het ont wikkelen van een in moei lijkheden geraakt bedrijf of dat bijspringt om tot een verantwoorde liquidatie er van te komen. Steeds meer boeren doen een beroep op het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds, hoewel dat in Brabant nog altijd geen vijf tig procent sis van het totale aantal agrariërs dat het be drijf beëindigt. In 1970 riepen ongeveer 300 agrariërs de hulp in van het Fonds en in 1971 waren het er zo'n 450. We schreven al in een vorige aflevering dat het totale aantal Bra bantse agrariëers dat er mee stopt op bijna 1000 per jaar ligt. NCB-functionaris Schretlen: Sinds enkele maanden is er een scherpe daling opgetreden onder de aanvragers van steun uit het fonds. Waarschijnlijk is dat een gevolg van de omgesla gen conjunctuur. Men wil kennelijk de kat eerst uit de boom kijken. Wanneer een ondernemer zo diep in de misère zit dat zelfs de hulp van het Ont wikkelings- en Sanerings fonds tekort schiet, dan kun nen de standsorgauisaties nog veel doen om een redelijke uitkomst uit de problematiek te geraken. Een geheel andere zaak is de te werkstelling van de ex-agra- riër. Vooral in de laatste ja ren is aan dit vraagstuk veel aandacht besteed. De NCB, de Brabantse Maatschappij voor Landbouw en de Ge westelijke Arbeidsbureaus vormden een provinciale Commissie Werkgelegenheid. Deze commissie heeft al veel mensen aan passend werk kunnen helpen. Ook gemeen tebesturen, vooral in Oost- Brabant doen veel om voor malige boeren of tuinders aan werk te helpen. Voor de jongeren zijn er steeds ruimere omscholings voorzieningen. We hadden het al even over de centra voor vakopleiding (b.v. dat in Vught waar de veelge vraagde hoveniers ondermeer worden opgeleid)Daarnaast is er een studiekostenrege ling en voorts nog een be- drijfsscholingsregeling. Schretlen: „Het blijkt hele maal geen gekke zaak te zijn. We zijn nu zo'n twee jaar bezig en de resultaten stellen ons tevreden. Natuur lijk hangt veel af van de ex- ondernemer zelf, maar o ok daarover mogen we niet kla gen." De verschillende regelin gen voorzien uiteraard ook in vergoedingen voor de der ving van loon of inkomen. Bij een volledige bedrijfsli- quidatie is het mogelijk in aanmerking te komen voor een loondervingsvergoeding die reikt tot aan het cao niveau van de industrie. Schretlen: „Men denkt wel dat deze mensen alleen maar geschikt zijn voor werk in de buitenlucht of dat zij zelf niets anders willen. Dat is een generalisering. Onzin zelfs. Er is natuurlijk een flinke trek naar buitenwerk - ik wees al even op het hoveniersvak - maar er zijn ook volop gegadigden voor binnenwerk en ze voldoen er even goed als wie dan ook". Men vindt oud-agrariërs in allerlei beroepen. Zij blijken in het algemeen sterk en goed genoeg te zijn voor een gezonde competitie met hun „burger-collega's". Niet zel den vallen de organisatori sche en leidinggevende kwa liteiten op die de ex-agrariër thuis op zijn boerderij ont wikkelde, zodat velen het al vrij snel tot afdelingschef of voorman brengen. Schretlen: „Al dat gepraat Over alleen maar buiten kunnen werken is dus nonsens". W. KOCK VOLGENDE KEER: Op de kiel heersen andere gedachten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het provinciebestuur van Zuid-Holland vindt, dat de tweede nationale luchthaven bij voorkeur moet worden aangelegd in westelijk Noord-Brabant. Ook voor een eventueel (in plaats van de nationale luchthaven) aan te leggen regionaal vliegveld voor Zuidwest-Nederland moet de locatie in West-Brabant gezocht worden, aldus G.S. van Zuid-Holland, die de situering van een dergelijk vlieg veld binnen de eigen provincie afkeuren. Woelige baren zijn leuk om te zien, maar voor een landrot niet altijd leuk om te bevaren. De dienst, die de bebakening van de veerhaven in Breskens verzorgt, vaart; leuk of niet leuk. En gisteren was het water door de harde wind nogai woelig, dus niet voor iedereen leuk om te bevaren. Toch diende een bebake- ningslidht te worden gerepareerd. Aldus geschiedde. Met een klein bootje. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De zorgelijke toestand op de ar beidsmarkt in Zeeuwsch- Vlaanderen beheerst de commentaren op de Zeeuw se ontwikkelingsschets 1971, die zoals gemeld, een ont wikkelingsplan tot 1985 be vat en op 21 april door de Zeeuwse Staten zal worden behandeld. De ene instantie na de ande re levert momenteel zijn bij dragen aan de Statendiscussie. De adviescommissie van het gewestelijk arbeidsbureau Terneuzen heeft bijvoorbeeld aan G. S. van Zeeland laten weten, dat naar haar mening de werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen van structurele aard is. Voor de komende twee jaren worden geen inves teringen van belang in het be drijfsleven verwacht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen stelt: „Zolang niet bekend is wanneer de vaste oeververbinding gerealiseerd zal worden, achten wij het moeilijk, zo niet onmogelijk, om voor Zeeuwsch-Vlaanderen een verantwoorde prognose tot 1985 op te stellen". De Kamer acht het denkbaar, dat door de ontwikkelingen in Gent en Antwerpen de inkomende pen del uit België zal teruglopen, en dat in plaats daarvan uit gaande pendel uit Zeeuwsch- Vlaanderen zal optreden. De Zeeuwsch-Vlaamse Ka mer beschouwt de in de ont wikkelingsschets aangegeven „ondeelbare grootte" voor een industrieterrein, duizend hec tare, als te klein. Ook wil de Kamer duidelijker zien vast gelegd, dat Terneuzen stede lijk voorzieningspeil moet kunnen opvoeren. „Terneuzen komt voor sti mulering in aanmerking", zegt de Kamer, die tenslotte de concentratie van de Zeeuwse visserij in Breskens een gun stige injectie voor de arbeids markt noemt. Een snelle bouw van de oeververbinding kan eveneens bijdragen aan een oplossing van het probleem op korte termijn. Van gelijke ge dachten zijn de drie vakcen trales in Zeeland. De industriegroep Midden- Zeeland stelt de hamvraag: „Is de zeehavenindustrie nog wel de stimulator van verdere be drijvigheid? Wij zien eerder het omgekeerde", aldus de in dustriegroep. Deze groep sug gereert een groeimodel voor de Zeeuwse ontwikkeling, dat geënt is op de natuurlijke be volkingstoename. Een gefor ceerde groei, die de komst van ettelijke gastarbeiders nodig maakt, wijst de industrie- groep af. Dat doet ook de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, hetgeen niet zo verwonderlijk is, omdat zowel de IMZ als de Raad voor de Arbeidsmarkt worden gepresideerd door de Nederlandse bedrijfsdirecteur van Hoechst Vlissingen, dr. ir. J. Nijman. De provinciale Rocreatieraad wenst een nota, waarin tezij- nertijd de beleidslijnen uit de „economische" ontwikkelings schets en die uit de sociaal- culturele ontwikkelingschets die nog moet verschijnen, worden gegntegreerd. Het gemeentebestuurd van Middelburg grijpt in zijn com mentaar de ontwikkelingschets aan om G. S. ervan te overtui gen, dat het Walcherens win kelcentrum niet bij Vlissingen, doch in Middelburg thuishoort. Verder wordt ook een kaarsje opgestoken voor het eigen Middelburgse industrieterrein, dat in de ontwikkelingsschets niet wordt genoemd. Het Zeeuws coördinatie-or gaan voor natuur-landschaps- en milieubescherming tenslotte merkt in een lijvige nota op: „De schets gaat niet voldoende op de milieu-problematiek in. Wij geven u in dringende overweging, aan de provincia le griffie een afdeling of een bureau milieu-beheer te ver binden met minstens één bio loog". Het Zuid-Hollandse provin ciebestuur vertolkt dit stand punt in zijn commentaar op het rapport „De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland" (het „paarse boekje") van de rijks planologische commissie. Het wil niet alleen het vliegveld „afschuiven" naar Brabant, maar ook industrieterreinen. Aan de behoefte aan tenreinen voor grote aglom eratie-indus- trieën moeten bij voorkeur in westelijk Brabant worden vol daan, zo vindt het Zuid-Hol landse provinciebestuur dat zijn commentaar heeft opge steld in verband met de hoor- ztiting, die 19 april in de Twee de Kamer wordt gehouden over Zuidwest-Nederland. Ook de provincie Zeeland heeft haar commentaar inmid dels ingezonden. Zeeland houdt vast aan de gedachte van een centrale noord-zuid-verbinding door het deltagebied. Een der gelijke verbindings-as wordt door de rijksplanologische com missie afgewezen uit vrees voor een (industriële) ontwikkeling langs deze noord-zuid-as. De provincie Zeeland zegt deze vrees niet te delen. Een andere afwijkende Zeeuwse mening betreft de lo catie van zeehaventerreineri langs de Westerschelde. De pro vincie wil deze in Oost-Zeeuws- Vlaanderen situeren. In het „paarse boekje" pleit de RPC echter voor de aanleg van deze terreinen aan de Bevelandse kant (Borsele-Oost). Overigens constateren G.S. van Zeeland dat de ontwikkelingslijnen in het RPC-rapport een grote ma te van overeenkomst vertonen met de conclusies en aanbeve lingen van de ontwikkelings schets 1971, die het provincie bestuur heeft uitgebracht. G.S. van Zeeland hebben de Indruk, zo schrijven ze, dat in het rapport „De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland" de arbeidsmarktproblematiek diep gaander en meer regionaal moet worden benaderd en be studeerd. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland spitst haar kritiek toe op de Oosterschelde, die naar haar mening open moet blijven. De kritiek is samengevat in een motie, die op de jaarvergade ring in Kruiningen is aangeno men en waarin zoals bekend; wordt gepleit voor een wijzi ging van de deltawet. Ook de actiegroep „Oosterschelde open" beperkt zich in haar kri tiek tot de Oosterschelde. Het provinciaal opbouwor- gaan stichting Zeeland zal tij dens de komende hoorzitting ondermeer kritiek leveren op het feit, dat de drie in het RPC- rapport gehanteerde modellen (economisch, sociaal-cultureel en milieumodel) niet reëel te gen elkaar zijn afgewogen. Daarbij komt dat bij het so ciaal-cultureel model een dui delijk basisprincipe ontbreekt. Centraal had, zo vindt het pro vinciaal opbouworgaan, moeten staan het principe en de proce dure, waarmee de bevolking meer bij de ontwikkelingen kan worden betrokken (Van onze correspondent) YERSEKE Het Leger des Heiis te Yerseke krijgt 7 april bezoek van een drietal En gelse Heilsoldaten die optreden onder de naam „The Gospel Three" en gespecialiseerd ziin in het vertolken van gospel songs. Zij maken momenteel een toernee door Nederland en treden om 8 uur op in de zaal aan de Dominicusstraat. Hun repertoire bestaat uit een groot aantal geloofsliederen die zij zowel gezamenlijk als solistisch ten gehore bren gen. (ADVERTENTIE) •snp sjsacp 'uajuaHDa-padsBuDi |3M >joo bz uaiueou ualuauaq sdn;i «Dqsdi|jijd J

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3