Ontslagbom bij Enka mag vandaag pas barsten HANOI OPENT TWEEDE FRONT Mistroostige aftocht Ontsnapten uit Mesdag-asiel na bank roof gepakt SPIRCIE BONEN Nieuwe jongeren- slaap plaats in Renesse CHOCOLADE Akzo-dochter beboet met 21 miljoen mark CONFLICT OVER GEHEIMHOUDING Ajax scoort slechts eenmaal Dices: geen gratis openbaar vervoer safaripark beekse bergen KVP-kamerleden: toekennen pensioen verzetsslachtoffers duurt veel te lang Migs boven Zuid-Vietnam Niet beter Zeer kritiek DICTEREN BREDA Textielgroep vermindert personeel met 240 man ASPERGES: RUIM TWAALf GULDEN PER ONS Vijfentachtig man weg bij Berk Spel is uit Man dood na val van '24 meter SLAAPZAK deze week Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummer* 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (011 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DONDERDAG 6 APRIL 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8819 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buiten land) WUPPERTAL De West- duitse Akzo-dochter Glanzstoff AG moet van 't Westduitse kar telbureau een boete van ruim 21 miljoen DM betalen wegens overtreding van de kartelbe palingen. Glanzstoff is daar mee de zwaarst gestrafte van de negen Westduitse textiel ondernemingen die samen een bedrag van bijna vijftig mil joen mark moet opbrengen. Het Franse bedrijf Rhodiaceta moet elf. miljoen, Bayer 7,5 miljoen en Hoechst vijf mil joen betalen. Bovendien wor den de directies ook persoon lijk aangesproken, in totaal voor vier ton. Het gaat hier om prijs- en gebiedsafspraken bij de verkoop van onbewerk te chemische vezels, waarvoor de markt op liet ogenblik uit gesproken slecht is. Hetgeen tevens een der oorzaken is van de moeilijkheden bij de Akzo in Nederland. Glanzstoff AG gaat tegen de beslissing van het kartelbureau in be roep omdat zij die, gezien de marktsituatie, volkomen onge rechtvaardigd acht. Verder zoekt men politieke motieven achter het arrest. Het kartel bureau zou aldus de parle mentaire behandeling van het nieuwe kartelwetsontwerp willen beïnvloeden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Voor het eerst in de Vietnamese oorlog zijn gisteren Noordvietnamese Migs het luchtruim van Zuid-Vietnam binnenge drongen. Dit hebben Zuidvietnamcsc militaire - woordvoerders mee gedeeld. Twee supersonische Mig-19's scheerden bij Dong Ha, 12 kilometer ten zuiden van de gedemilitariseerde zo ne, over een Zuidvietnamese troepenafdeling. De vliegtui gen vuurden niet. De Noordvietnamezen heb ben vermoedelijk een tweede front geopend in de buurt van (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Fel aan- valsspel van Ajax in de wed strijd tegen Benfica, heeft niet verder geleid dan één doel punt. Het werd gescoord door Sjaak Swart die ver in de tweede helft een vrije trap van Piet Keizer opving en de bal keihard achter Benfica-keeper Henrique kopte. De Portuge zen stelden tegenover die score niets, zodat Ajax over 2 we ken met een 10 voorsprong in Lissabon begint aan de be slissende wedstrijd. Saigon. Twee regimenten, be staande uit vier- tot vijfdui zend man, ondernamen woens dag een aanval op de stad An Loc, 95 kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese hoofd stad. De strijd woedde na een hele dag nog onverminderd voort, en volgens militaire zegslieden in Saigon werden aan beide zijden zware verlie zen geleden. De Noordvietnamezen heb ben bij hun vorige week be gonnen offensief al de noorde lijke helft van de provincie Kwang Tri veroverd. Zij be dreigen de steden Kwang Tri en Hoe. De opening van een derde front in het centrale hoogland bij Kontoem lijkt op handen. Er zijn uit dat gebied al gevechten gemeld, en de noordelijke troepen voeren dat uit Laos en Cambodja tanks en pantsertroepen aan. DELFZIJL (ANP) Minis ter W. Drees (Verkeer en Wa terstaat) denkt er niet over op de begroting 1973 een bedrag uit te trekken voor experimen ten met gratis openbaar, ver voer. Dit zei hij woensdag in Delfzijl, vooruitlopend op zijn antwoord op vragen die maan dag zijn gesteld door het KVP- kamerlid Corrielissen. De minister zei dat hij altijd al een tegenstander is geweest van gratis openbaar vervoer. Hij acht de tarievenkwestie niet beslissend voor het wel en wee van het openbaar vervoer. Gratis vervoer heeft zelden of nooit zin, aldus de minister. Iedereen kan altijd wel een be hoorlijk tarief betalen. Men sti muleert het openbaar vervoer ook niet door het gratis te ma ken. Ondanks de grootscheepse Amerikaanse bombardementen en de uit het zuiden gearri veerde troepenversterkingen, is de situatie er voor het Zuidvietnamese leger in de noordelijke provincies niet be ter op geworden, zo menen waarnemers. Bij Dong Ha en Kwang Tri schijnt het front gestabiliseerd, maar de Noord vietnamezen zetten hun op mars naar de oude keizerlijke hoofdstad Hoee voort. Ondanks alle mededelingen dat Ameri ka geen gevechtstroepen zou inschakelen, zijn woensdag twee compagnieën van de Amerikaanse eerste cavalerie divisie door de lucht overge bracht naar een basis ten wes ten van verkeersweg nr 1 tus sen Kwang Tri en Hoee. De troepen moeten „deze basis beschermen". Zij beschikken over zware wapens en pant serwagens. President Nixons „speciale actiegroep" kwam woensdag voor de derde maal in drie dagen onder leiding van zijn topadviseur Henry Kissinger bijeen om de toestand in Viet nam te bespreken. Het Witte Huis probeert naar buiten toe de indruk te vestigen dat het de ontwikkeling niet als kri tiek beschouwt, maar detoe nemende Amerikaanse onge rustheid blijkt wel uit het feit dat nog 20 zware B-52 bom menwerpers naar Zuidoost- Azië worden gezonden. President Thieu van Zuid- Vietnam noemde woensdag de militaire situatie „zeer kri tiek". (ADVERTENTIES) LEEUWEN, CHEETAH S, BAVIANEN, SAFARI-RESTAURANT OPEN: APRIL: 10.00-13.00 UUR MEI: 10.00-18.30 UUR TOEGANG: FL. 12.50 PER AUTO HILVARENBEEK (BIJ TILBURG) W (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ ARNHEM Het gesprek tussen de Raad van bestuur van Enka-Glanzstoff (het textiel-onder- deel van de Akzo-groep) en de vakbonden over de ernstige maatregelen die ter sanering van de vezel- produktie in de fabrieken van Breda en Emmen op handen zijn, is woensdagmiddag na anderhalf uur afgebroken. De vakbondsbestuurders zijn toen weggegaan zonder dat ze iets gehoord hadden over de omvang van de verwachte ontslagen en afvloeiingen. In die anderhalf uur is een ernstig verschil van mening tussen de directie cn de vak bonden gerezen over de door de eerste verlangde geheim houding van de 'flfc«alregelen. De Enka-directie wilde een zwijgplicht van de vakbonden gedurende 24 uur, omdat ze vandaag de ondernemingsraden wil inlichten. Men vond het verkeerd wanneer het perso neel dé~ besluiten het eerst uit de krant zouden vernemen. De heer F. Drabbe van de Industriebond NKV verklaarde dat de vakbonden best een korte zwijgplicht zouden heb ben aanvaard, maar dat ze wel een concrete bevestiging of ont kenning eisten van wat de kranten al hadden gemeld. Hij had, gezien de zwaarte van de Enka-delegatie, de indruk dat de zaak uiterst zorgelijk is. „Akzo handelt op flagrante wijze in strijd met de wet op de ondernemingsraden", aldus de heer J. D. Rikkert van de Unie van Beambten en Hoger Personeel. En de heer Drabbe: „Dit is geen overleg, maar dicteren. Het besluit is al gevallen; wij hebben geen enkele invloed meer; we mogen alleen als de brokkenwagen fungeren". De heer J. Janssen van de Industriebond NKV voegde hieraan toe: „Dit is gewoon de stijl-Bakkenist, zoals we die al kennen van Zwanenberg-Orga- non". De bonden hebben zich voor genomen, vandaag, direct na afloop van het gesprek met de bedrijfsleiding, mededelingen te doen over de reorganisaties bij Enka. Inderdaad wachten de dui zenden werknemers in het Ak- zo-concern, en met name die van Enka-Glanzstoff, met grote spanning op het barsten van de ontslagbom. De onrust is het grootst in Breda en Emmen. In de Bredase fabriek is de pro- duktie voor tweederde gericht op de vervaardiging van Dio- len-garens (de Duitse bena ming voor de vroegere Terlen- ka-garens), waarbij duizend van de zeventienhonderd Bre dase werknemers betrokken zijn. Van de gehele Enka-sorte- ring vormen de Diolen-garens de meest kwetsbare sortering. Overigens baart ook de nylon- garenproduktie in Emmen gro te zorgen. In Arnhem vervaar digt men in hoofdzaak rayon- garens, wat nog steeds winst gevend is. De Duitse fabrieken van En ka-Glanzstoff, die voor een groot deel eveneens diolen- garens fabriceren, werken de laatste tijd met grote verliezen. Het lijkt daarom inderdaad waarschijnlijk dat vanuit het hoofdkantoor van Enka-Glanz stoff in Wüppertal grote druk op Arnhem is uitgeoefend om tot een drastische reorganisatie over te gaan. Men zou van daaruit vooral de nadruk heb ben gelegd op de eis van veel grotere en daardoor efficiënte re produktie-methoden. Overigens is het geen geheim dat er kort na de fusie tussen de voormalige Algemene Kunst zijde Unie en Glanzstoff al grote interne moeilijkheden ontstonden over een aantal be leidszaken. Die werken ook nu nog in de besluitvorming door. De Tweede Kamerleden Frans- sen, Wierenga en Ter Beek (Pv dA), hebben schriftelijke vra gen gesteld aan de minister van Economische Zaken naar aan leiding van geruchten over ont slagen- in de chemische vezel sector van het Akzo-concern. Zij vragen de minister zijn invloed aan te wenden dat bij het nemen van, uit bedrijfseco nomisch oogpunt eventueel noodzakelijke, maatregelen re kening wordt gehouden met de omvang van de werkloosheid en de mogelijkheden tot her plaatsing van de betrokken werknemers. ENSCHEDE (ANP) De Bamshoevegroep van de Kon. Ned. Textielunie zal het totale personeelsbestand van 2400 man met circa 240 verminderen. Als gevolg van de sterk geste gen lonen en de sterke verho ging van katoenprijzen is be sloten een verouderd deel van het machinepark versneld af te bouwen. In totaal zijn hierbij 240 man betrokken die na ver loop van tijd moeten afvloeien. Voor het merendeel van de af te vloeien personeelsleden zal door natuurlijk verloop, over plaatsing en het niet-verlengen van contracten met buitenlan ders een oplossing kunnen wor den gevonden. Heel wat paasvoethaltoemooien zijn deze week in de modder blijven steken. Dat betekende dan een mistroostige aftocht van de Cruyffjes, KeizertjesHulshoffjes en Swartjes-in-de-dop. Wat bleef was de illusie, de droom om het nog eens zo goed te doen als Jacques Swart het gisteravond deed: de enige en beslissende goal te scoren in de thuiswedstrijd tegen Benfica, (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Woensdag zijn op de Bergen op Zoomse vei ling de eerste asperges aangevoerd. De teler was de heer S. Bolders uit Ossendrecht, die zijn waar voor respectievelijk 11,70 en 12,10 per 100 gram verkocht aan de firma Versijp uit Bergen op Zoom. Diezelfde dag werden ook de eerste aardbeien op deze veiling verhan deld. De teler was de heer A. de Weert uit Halsteren. De heer P. Rens uit Bergen op Zoom kocht de aanvoer voor 4,81 per doosje. Deze Nieuwborgvlietse winke lier stelde alle doosjes ter beschikking van het Rode Kruis. TRECHT Bij de Konink lijke Kamper Metaalwarenfa- briek voorheen Berk in Kam pen, een dochteronderneming van het Hagemeyer-concern, zullen op korte termijn 80 werknemers moeten worden ontslagen. Onder de werkne mers in Kampen bestaat de vrees dat het hierbij niet zal blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —Het toeken nen van buitengewoon pensi oen aan slachtoffers van het verzet in de bezettingstijd duurt onverantwoord lang. Er heersen onder do verzets slachtoffers ernstige gevoelens van onbehagen over de wijze waarop de buitengewone pen sioenraad de verzoeken om pensioen 1940-1945 afhan delt. De KVP-kamerleden Fievez en Notenboom hebben daarom de staatssecretaris van CRM mevr. Van Veenendaal en de minister van Binnenlandse Za ken verzocht met spoed maat regelen te nemen, die aan de ze ongewenste toestand een einde kunnen maken. De bei de kamerleden wijzen er in hun schriftelijke vragen op, dat het in vele gevallen ander half tot twee jaar duurt voor' dat de buitengewone pensioen' raad een beslissing neemt over het (oekennen van pensioen. Dat is dan nog maar een be ginsel-beslissing, die alleen recht geeft op een voorschot op het pensioenbedrag. SOEST-BAARN (ANP) De drie mannen, die maandag uit het Van Mes dagasiel in Groningen zijn ontsnapt, de 26-jarige Mar tin van de E uit Baarn, de 27-jarige Paul Renee de R- uit Bussum en de 25-jarige Jan D. uit Den Haag, zijn woensdagmorgen na een bankoverval op het filiaal van de Amrobank in Soest (op nog geen tweehonderd meter afstand van het poli tiebureau) in Baarn cn Hil versum aangehouden. De drie mannen, die de over val hebben bekend, zullen vrijdag voor de officier van justitie in Utrecht worden geleid. De buit van de overval, f 18.000,- is terug gevonden. Rond kwart voor elf kwamen Martin, van de E, gewapend met een vuur- buks en Paul de R. de bank binnen. Van de E. legde een tasje op de balie en sommeerde onder be dreiging met het vuurwa pen mejuffrouw Anneke Hottinga (18), de tas te vullen. Vrijwel de volledige inhoud van de kasbox werd in het tasje gedaan, waarna de twee mannen in een ge reedstaande Simca, gestolen in Delfzijl, verdwenen in de richting Baarn. Een vrouw kon de politie het autonummer opgeven. Kort nadat de politie Baarn was ingelicht, kwam daar de- melding, dat de gezochte auto tegen een lichtmast was gereden aan de buiten kant van Baarn. De drie inzittenden waren de pol der in gevlucht. Twee hun ner, De R. en D. hebben geprobeerd de rijksweg Amsterdam - Hoevelaken te bereiken. Zij troffen daar echter de rijkspolitie van de groep Bunschoten aan en keerden toen terug. Achter het nabij gelegen sportpark in Baarn werden zij even later door briga dier B. Engel en brigadier K. F. De Wit van de Baarnse politie aangehou den. „We zijn de mannen tot op vijftig meter genaderd met de auto. Toen zijn we uitgestapt en met het pis tool in de aanslag tot op 25 meter afstand van het tweetal gegaan.We bevalen de mannen, de handen op het hoofd te houden. Ze bleken niet gewapend te zijn. Met een „het spel is uit, we hebben verloren" gaven zij zich over", aldus brigadier Engel. Martin van E. nleek ech ter met het geld te zijn ver dwenen. Hij werd enige tijd later in de omgeving gesignaleerd. Met getrok ken revolvers heeft de poli tie enige flats nabij het sportpark doorzocht, maar Van de E. bleek reeds te zijn verdwenen. Gesteund vanuit de lucht door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie werd de jacht door in totaal vijftig man politie voortgezet. Men vond Van de E. tenslotte in de bossen tussen Baarn en Hilversum. De bemanning van de laatste beschikbare surveillance-auto in Hilver sum (de andere wagens waren reeds naar de uit brekers op zoek) trof de man aan. MAASTRICHT Een 34- jarige timmerman uit Maas tricht is dinsdag van een 24 meter hoge bouwlift gevallen. Hij was op slag gedood. „DE NEDERLANDSE spel ling is niet alleen een zaak van Nederland en België, maar ook van Suriname", al dus de Surinaamse minister van justitie en politie, dr. J. Adhin, woensdagochtend op schiphol voor zijn vertrek naar Suriname. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BENESSE Zeeland krijgt er binnenkort een in ternationale jongeren-slaap plaats bij. Een speciaal hiertoe ingestelde Werkgroep van de Christelijke Jongerenvereni ging Zeeland en West-Brabant heeft samen met de gemeente Renesse, de Stichting Renesse en de Stichting Kerk en Recre atie van Schouwen-Duivciand (oecumenisch) een opmerke lijk projekt gerealiseerd: een boerderij aan de rampweg on deraan de duinen in Renesse, wordt geschikt gemaakt voor jeugdige toeristen die naar Zeeland komen. Deze jongerenkwamen tot nu toe vooral naar Renesse, dat een zelfde aantrekkingskracht schijnt te hebben als het Am sterdamse Vondelpark. Zij werden nergens toegelaten om te slapen en gingen daarom van pure ellende (of genot) een „stekkie" zoeken in de duinen of rond de muziek tent in het „centrum" van de Zeeuwse badplaats. Vaak kre gen zij dan moeilijkheden met de politie en met de burgerij, op grond van de wetsbepa lingen over landloperij. De ge meente Renesse heeft nu be halve daadwerkelijke ambte lijke medewerking ook een aanzienlijke financiële bijdrage toegezegd. De organisatoren zullen de boerderij voor een appel en een ei kunnen huren. De jongeren op hun beurt, per nacht ruim vijftig, zullen voor één of twee gulden een uil tje kunnen knappen. Op het erf zullen zij in een speciale veldkeuken een potje kunnen koken, onder meer van goed koop beschikbaar gesteld ge zond basisvoedsel (sla, aard appelen etc.). Het jongerenpro- bleem in Renesse zal met het projekt nog niet geheel zijn opgelost, omdat gemiddeld op „pieken" zo'n 300 jongeren per week in Renesse in de openlucht logeren. Wel zullen nu de goedwillenden gevrij waard kunnen blijven van moeilijkheden. „Er blijft", vertelde ons CJV- jeugdwerkleider Engel Rein- houdt ons gisteren, „altijd een groep die liever in de open lucht blijft slapen". Het pro jekt is in enkele weken van de grond gekomen. Als vaste be roepskracht voor de logeer- boerderij, in de wandeling ook wel schertsend „slaapzak" ge noemd, heeft men Pier Pen- nings uit Axel aangetrokken. Deze studeert binnenkort af aan „De Horst" in Driebergen en heeft vroeger al eens sta ge gelopen in Middelburg. Hij zal in het huis bij de boerderij gaan wonen. Naast de slaap- in, zal de boerderij ook een ontmoetingscentrum bevatten, ook voor jongeren die niet blij ven overnachten. Rond Pink- naast de „droomsoos" ook een steren zal op het terrein pal naast de „droomsoos" ook een ander opmerkelijk CJV-ob- ject geopend worden :een ei gen jongerencamping, die door CJV-Zierikzee met veel .zelf werkzaamheid en geldinzame lingen gerealiseerd kon wor den. (ADVERTENTIE) fles 1000 gram JSS 65 Literblik IIU 69

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1