Eenheid geweldlozen is nodig Voortgezette jacht op ontvluchten Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Bruggenbouwer tussen oud en tijdperk nieuw Vietnam Melina Mercouri mag Griekenland niet in Dertien man schuldig verklaard 99 Moskou weigert visum Nobelprijs-brengers HELDER CAMARA OP CONFERENTIE GEWELDLOOSHEID: Militair bekent drie brandstichtingen HET WEER IN EUROPA Sallustro niet meer in Argentinië ^ter»aU Aeem proef met gratis openbaar vervoer MR. DR. BRUINS SLOT: Babyverkoop in Mexico VS erkennen Bangladesj Autokrakers IN PIETERMARITZBURG (Z.-AFRIKA) binnenland buitenland t Marg riet terug Stromingen Isolement CORNELISSEN: Protest in Dublin Woensdag 5 april 1972 DRIEBERGEN (ANP) „We moeten niet herhalen wat de grote voorgangers in de geweldloosheid, Gandhi en Martin Luther King, hebben gezegd of precies zo handelen als zij hebben gedaan. Het belangrijkste is dat wij spreken en doen zoals zij dat nu in de huidige omstandigheden zou den doen. Duizenden mensen van goede wil beginnen ons al met enig wantrouwen te bekijken. We moeten onder linge meningsverschillen en persoonlijke problemen over winnen, willen we ook maar een poging kunnen doen tot een vreedzame maar effectieve verandering van onrecht vaardige en onderdrukkende structuren in de wereld". De Braziliaanse aartsbis schop Helder Caimara zei dit, dinsdag in Driebergen bij de opening' van de' vierdaagse conferentie 'de macht van maohrtelozen', waaraan verte genwoordigers van dertig lan den deelnemen. Onder hen zijn niet. zoals was aangekon digd, James Laiwson. de naaste medewerker van Martin Lu ther King en Chief Buthelesi uit Zoeloeland, die, zo deelde voorzitter H.M. de Lange bij de opening van de conferentie mee, van de Zuidafrikaanse regering de 'hint' heeft gekre gen dart hij thuis moest blij ven. Het idee voor deze confe rentie is twee jaar geleden geopperd door bisschop Camara toen hij een bezoek aan Ne derland bracht. Het voorberei dingscomité heeft uitnodigin gen verstuurd naar alle delen van de wereld. Er is gevolg 0 Dom Helder Camara (links) in gesprek met kardinaal Al- frink bij het begin van het congres over geweldloosheid in Driebergen. DEN HAAG (ANP) Dinsdagmorgen is prinses Margriet met haar in het St. Radboudziekenhuis te Nijme gen geboren zoon Pieter- Christiaan Michiel op paleis Het Loo aangekomen. WINSCHOTEN (ANP) De 21jarige militair H.H. uit Winschoten, heeft bekend dat hij in het paasweekeinde in Winschoten drie branden heeft gesticht. Hij gaf ook toe dat hij dit jaar brand stichtte in de chris telijke ulo-School in Winscho ten. Daarbij brandde de lera- renkamer totaal uit. In het centrum van Win schoten brak in de nacht van zaterdag op zondag kort na elkaar in drie panden brand uit: in een leegstaande villa waarin binnenkort de streek- raad Oost-Groningen zou wor den gevestigd, een werkplaats en een leegstaande woning. Verdacht van brandstichting is de militair ingesloten bij^de| koninklijke marechaussee in Nieuweschans. Hij ontkende eerst iets met deze branden te maken te hebben. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN De politie in het gehele land zet de jacht op de drie als „gevaarlijk" gekwalificeerde patiënten, die maandagavond ontsnapten uit de Dr. S. van Mesdag inrichting in Groningen, voort. Niet uitgesloten wordt ge acht dat de drie mannen iets te maken hebben gehad met de overval, gisternacht op een kampeercentrum in Nieuw- Millingen. Daarbij werd voor f 10.000,buitgemaakt. Aberdeen zwaar bew. 9 Athene onbewolkt 17 Barcelona licht bew. 19 Berlijn geheel bew. 17 Bordeaux regen 15 Brussel regen 13 Frankfort regen 16 Genève regenbui 22 Helsinki half bew. 3 Innsbruck half bew 24 Kopenhagen' zwaar bew. 9 Lissabon geheel bew. 17 Locarno geheel bew. 16 Londen regenbui 14 Luxemburg zwaar bew. 13 Madrid zwaar bew. 23 Malaga half bew. 24 Mallorca zwaar bew. 13 München half bew 18 Oslo geheel bew. 14 Nice zwaar bew. 9 Parijs zwaar bew. 14 Rome half bew. 19 Stockholm onbewolkt 6 Wenen licht bew. 15 Zürich zwaar bew. 21 Casablanca zwaar bew. 19 Istanboel onbewolkt 15 Las Palmas onbewolkt 23 Tel Aviv onbewolkt 20 Tunis zwaar bew 22 De drie veroordeelden om wie het gaat zijn om verschil lende delicten veroordeeld. De 25-jarige J. van der D. uit Den Haag, werd in 1969 door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering wegens zware mis handeling de dood tengevolge hebbend. De 26-jarige M. van der E. uit Utrecht werd in 1970 in zijn woonplaats veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling we gens poging tot afpersing en diefstal door middel van braak. De 27-jarige P. R. de R. uit Bussum werd het vorig jaar veroordeeld tot 4 maanden en ter beschikkingstelling wegens diefstal door middel van ver breking en wederrechtelijke vrijheidsberoving. In totaal zijn de laatste an derhalf jaar zeven verpleeg den uit de Van Mesdaginrich ting (in totaal 67 patiënten) verdwenen. Naast deze gevallen van ont snapping uit de inrichting deed zich dit jaar «nog een zestal ge vallen voor van patiënten die tijdens een hen verleende vrij heid buiten de inrichting aan hun begeleider ontsnapten dan wel niet tijdig terugkeerden van een middagje, avond of weekendverlof. De beide personeelsleden die maandagavond werden over vallen hebben hun werk nog niet hervat. De 31-jarige söcio- therapeut H. R. Smith, die tweemaal bewusteloos was ge raakt, kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar huis te ruggebracht worden. Zowel hij als de 47-jarige groepsleider B. Hoorntje, die met de schrik vrij kwam, hebben hun werk nog niet hervat. Zij zijn duide lijk geschokt door het gebeuren, maar zullen, aldus asieldirec- teur dr. A. Rengelink, hun werk zo spoedig mogelijk her vatten. BUENOS AIRES (AFP). De Argentijnse politie is op zoek naar de piloot van een particulier vliegtuig waarmee de ontvoerde Fiat-directeur Oberdan Sallustro zou zijn ver voerd. In welingelichte kringen is vernomen, dat deze piloot, die een klein toestel heeft, dat op kleine niet-geasfalteerde vlieg, stroken kan opstijgen en lam den, een geheimzinnige vlucht zou hebben gemaakt in de nacht van 29 op 30 maart, een uur nadat de Italiaanse indus trieel uit het huis in Chilavert was gehaald waar hij na zijn ontvoering acht dagen had doorgebracht. De Argentijnse politie sluit thans, geheel niet de mogelijk heid uit, dat Sallustro naar een ander land is overgebracht en is overgedragen aan een onder grondse organisatie in Uruguay of Bolivia. Een radio-omroep in Buenos Aires had maandag al deze mogelijkheid geopperd. (ADVERTENTIE) «jij aan -gegeven door veel Zuida merikanen, door vertegen woordigers van het christelijk instituut in Zuid-Afrika, door de Zuidafrikaan Mbatha van de Luthuli-stichting, die als banneling in Engeland woont, door een katholieke priester uit Noord-Ier land De voorzitter van het voor bereidingscomité, de heer H.M. de Lange, zei in zijn openingsrede dat er in de we reld verschillende stromingen zijn. Sommige groepen willen - al of niet radicale-structurele veranderingen, andere daaren tegen verdedigen de traditio nele systemen en doen daarbij een beroep op persoonlijke vrijheid en verantwoordelijk heid, vaak zonder daarbij te bedenken dat miljoenen men sen worden bedreigd door honger, ellende en racismen terwijl misschien een meer derheid van de mensheid onverschillig' blijft en 'gewend raakt aan de situatie. Dom Helder Camara betoog de, dat een "eenheid van de geweldlozen" nodig is, onge acht naam, ras, taal en religie omdat m°n anders niet verder komt dan mooie conclusies, zonder werkelijk verandering te kunnen brengen in onmen selijke structuren. De geweldlozen moeten hun krachten bundelen voor de be vrijding van de mens. De nieuwe geweldloze strategie, aldus Camara, zal een actie van de minderheden wor den. De monnik Tich Nath Hanh van de verenigde boeddhisti sche kerk van Vietnam zei dat het probleem Vietnam niet door Vietnamezen alleen kan worden opgelost: alle geweld gaat de gehele mensheid aan. Hij pleitte voor meer onderling begrip en voor een gemeen schappelijke 'taal' die iedereen verstaat. We hebben ^geleerd", aldus Tich Nath Hanh, „dat wie te veel over geweldloosheid spreekt vijanden krijgt en 'zichzelf in een geïsoleerde po sitie plaatst en wie geïsoleerd is kan niet doen. We moeten infiltreren onder degenen die geweld predikten, al was het maar om het geweld te ver minderen. We moeten onder onze vijanden vrienden zoe ken." De conferentie heeft de ko mende dagen een besloten ka rakter. DEN HAAG (ANP) Het 'Tweede-Kamerlid Cornelis- sen (KVP) heeft minister Drees (Verkeer en Waterstaat) gevraagd of hij in een Neder landse stad een proef wil la ten nemen met gratis openbaar vervoer, zoals onlangs in Rome gebeurd is. Een dergelijke proef zou vol gens de heer Cornelissen o.m. gegevens kunnen opleveren over de invloed van het prijs mechanisme op hel .gebruik van openbaar vervoer. Ook zou de „gevoeligheid" van de re latie tussen openbaar en par ticulier vervoer ermee aan getoond kunnen worden, aldus het Kamerlid. Minister Drees zou volgens hem zijn bereidheid tot een proefneming kunnen tonen door op de volgende begroting van zijn departement hiervoor een bedrag op te nemen. (Vervolg van pagina 1) In officiële kringen in Wash ington merkte' men dinsdag op dat er geen sprake van is dat in het noorden weer Ame rikaanse soldaten in de strijd worden geworpen. Het terug trekkingsprogram zal volgens hen geen verandering onder gaan. De Verenigde Staten hebben nog" 95.000 man in Zuïd-Vietnam, van wie er minder dan 10.000 tot gevechts eenheden behoren. Van de zeven bataljons infanterie, die nog actief zijn, bevinden er zich drie in het noorden van het land, maar deze, zijn belast met de verdediging van de grote Amerikaanse basis Danang. Radio-Hanoi heeft de Ame rikaanse waarschuwing betref fende eventuele hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam bestempeld als een „onbeschaamd dreige ment" en verklaard dat door gevochten zal worden „tot de eindoverwinning". China heeft dinsdag' zijn vreugde geuit over de „herhaalde felle aan vallen op de militaire basissen en installaties van de kliek der V.S.-marionetten". Noord-Vietnam en de Viet- cong hebben Amerika en Zuid-Vietnam dinsdag ver- zocht de onderhandelingen op de Parijse vredesconferentie deze week te hervatten. Maar het verzoek werd afgewezen met verwijzing naar de ver klaring van 23 maart, waarin werd gesteld dat de commu nisten eerst blijk moesten ge ven van hun bereidheid tot .-.serieuze onderhandelingen". De besprekingen zijn op initi atief van president Nixon voor onbepaalde tijd verdaagd. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De Griekse actrice Melina Mercouri, fervent te genstandster van het militaire regime in haar land, is de toegang tot Griekenland geweigerd. Melina's moeder had de Griekse autoriteiten gevraagd of haar dochter en haar zoon de begrafenis mochten bijwonen van hun vader, de linkse politicus Stamatis Mercouris, die in 1967 in Londen overleed en wiens lijk sindsdien in een ziekenhuis al daar is bewaard. De weduwe van de vroegere politicus heeft gisteren gezegd dat de autoriteiten in Athene wel toestemming hebben willen geven om net stoffelijk overschot naar Griekenland te brengen, maar dat Melina en haar broer Sypros het land niet zullen wor den binnengelaten om de begrafenis bij te wonen. Onder deze omstandigheden heeft mevrouw Mercouri afgezien van over brenging van het stoffelijk overschot. Melina Mercouri, echtgenote van de Frans-Amerikaanse film regisseur Jules Dassin, raakte door haar felle aanvallen op het Griekse regime haar staatsburgerschap kwijt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een van de meest markante figuren uit de na-oorlogse protes tants-christelijke partijpoli tiek: zo kan men zonder overdrijving de gisteren op 66-jarige leeftijd overleden mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot beschouwen. Siewerd naar zijn vijfde voor naam Bruins Slot was niet alleen als anti-revolu tionair partij-politicus en fractieleider in de Tweede Kamer maar ook als lang durig hoofdredacteur van het protestants - christelijk dagblad Trouw een typische overgangsfiguur. Met vallen en opstaan moest hij twee tijdperken voor een achterban van voornamelijk gereformeerde lezers en kiezers proberen te overbruggen. Hij moest bruggenbouwer zijn tussen liet oude tijdperk van Co- lijn en Schouten, die de profetenmantel van Abra ham Kuyper, de geweldige, nog op de schouder droegen en 't tijdperk van de meer programatisch ingestelde jonge garde onder leiding van Zijlstra en Biesheuvel, die aan de oude evangelische inspiratie een heel moderne uitwerking wilden geven. Bruins Slot heeft die overgangsfase zeer bewust meegemaakt en geregis treerd, hij was van huis uit bezield door diepe eerbied voor Colijn en hij was door innige vriendschapsbanden verbonden met zijn leer meester Schouten die hij niet wilde afvallen. Maar anderzijds toonde hij steeds meer een open oog te heb ben voor de moderne inzich ten van zijn jongere gc- loofs- en partijgenoten. In het eerste na-oorlogse kabinet had Bruins Slot mi nister van Onderwijs kun nen worden als vertegen woordiger van de gerefor meerde verzetsgroepen. Hij weigerde die functie omdat hij geen medestander in het kabinet zou krijgen. Van dat moment af is Bruins Slot eerst lange jaren onder lei ding van Schouten en daar na sinds 1954 zelf als anti-revolutionaire fractie leider in de Tweede Kamer boordevol wantrouwen ge weest tegen elke regering waarin socialisten zitting hadden. Bij de kabinetscri sis van 1959 toen het vijfde kabinet-Drees moest plaats maken voor het christelijk- liberale kabinet-De Quay zei hij: „Dit is de mooiste dag van mijn leven-" Enkele ja- ven later werd hij samen met partijleider Berghuijs echter toch de grote voor trekker in anti-revolutionai re kring van het cliristelijk- socialistisch kabinet-Cals omdat hij toen voor zich zelf tot de conclusie was ge komen dat zijn denkbeelden langzamerhand meer aan sluiting vonden hij de so cialisten dan bij de liberalen. In de eerste na-oorlogse jaren vocht hij in het voet spoor van Gerbrandy en Schouten verbeten voor hel behoud van Nederlands- Indië maar bij het overlijden van Soetan Sharir erkende hij, dat deze Indonesische staatsman meer inzicht had gehad in de werkelijke in ternationale verhoudingen dan hijzelf. Aanvankelijk vocht Bruins Slot evenzeer voor het behoud van Nieuw- Guinea, maar later vooral ook onder invloed van Zijl stra nam hij ook hierin zijn draai. Het zou onjuist zijn hieruit de conclusie te trek ken dat Bruins Slot een weerhaan was die met alle winden meedraaide, veeleer moet men hem nageven dat hij de zeldzame* politieke moed heeft gehad om onge lijk te bekennen en dat hij zo zeer open heeft gestaan voor alle vernieuwingen op politiek en maatschappelijk terrein. Merijn snipperde een dag ach ter het lange weekeinde aan (Van onze redactie buitenl.) MEXICO-STAD De Mexi caanse politie is een handel op het spoor gekomen in ba by's die voor 40 dollar elk verkocht werden. Dit gebeurde in een kliniek die een echtpaar in Queretaro er op na hield. Men verplichtte vrouwen die in hun kliniek bevielen en niet genoeg geld hadden om de rekening te betalen, er toe een document te tekenen waardoor zij het kind in „pand" gaven. Zij konden hun kind later ech ter niet terugkrijgen. De man werd op heterdaad betrapt toen hij poogde drie baby's te verkopen. Zijn vrouw werd gearresteerd toen zij een moeder die haar ca 100 dollar schuldig was, verplichtte een document te tekenen. Het echtpaar heeft bekend 68 pas geborenen te hebben ge stolen en in verscheidene Mexicaanse staten te hebben verkocht. (Van onze redactie buiten land). WASHINGTON-DACCA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten Bangladesj erkennen. Hij verklaarde, dat een Amerikaanse diplomaat op weg is naar Dacca me,t een boodschap van president Nixon aan premier sjeik Moedjiboer Rachman. Daarin staat, dat de VS diplomatieke betrekkingen op het niveau van ambassades willen vesti gen. (Vervolg van pagina 1) Het sluitende maatwerk van de vervalsingen (motto ..Vak manschap is meesterschap") kostte de politie bijna een jaar om de „auto-club" te achterha len. Waarbij het een grote handicap was (zoals ook in de bedoeling van de heren lag), dat de wagens in het buiten land waren gestolen. Maar uitgebreide naspeuringen bij de rijksdienst Wegverkeer, nieuwe en oude eigenaren, sla pers en handelaren, de Belgi sche politie en de orderporte feuille van de fabrikant van kentekenbewijzen in Neder land. braohten ten slotte een sluitende zaak. Zo zeer waren de vervalsers op het laatst van hun superioriteit overtuigd, dat zij de politie belden om te vragen hoever men al met het onderzoek was gevorderd. Eén van de mannen (die naar Spanje was gevlucht en later was uitgeleverd) was men toen al op het spoor. De politie geeft toe, dat een aantal vervalsingen .,zo knap" zijn, dat het bewijs dat er ge knoeid is, nauwelijks was te leveren. LONDEN (DPA) Vijftien linksradicale studenten hebben dinsdag het Ierse ministerie van buitenlandse zaken in Du blin bestormd waar zij zich met kettingen vastbonden aan mar meren pilaren. Het zijn leden van de on langs opgerichte „arbeidersver eniging voor een democratische oplossing van het Ierse con flict". Zij protesteren tegen de „ondemocratische aanspraak van de Ierse regering op Noord- Ierland". STOCKHOLM (RTR/AFP /UPI De Russische autori teiten hebben geweigerd een inreisvisum te verlenen aan dc secretaris van de Zweedse aca demie, Karl Ragnar Gierow. (ADVERTENTIE) PIETERMARITZBURG (RTR) Dc dertien nict- bianken die in dc Zuidafri kaanse stad Pietcrmaritzburg terechtstaan wegens beweerde overtredingen van de „wet op het terrorisme" zijn gisteren schuldig verklaard. Het vonnis zal nog deze week bekend worden gemaakt. Het proces werd Op 2 augus tus 1971 geopend en vier da gen geleden verdaagd voor het samenstellen van een oor deel. Na een van de langste pro cessen in de geschiedenis van Zuid-Afrika verklaarde de president van de rechtbank, N. James, dat voor een oordeel nu eenmaal veel tijd nodig is maar dat hij dc beklaagden die hebben volgehouden on schuldig te zijn, niet langer in onzekerheid wilde laten. Allen werden schuldig ge acht aan het deelnemen aan een samenzwering om bepaal de handelingen te plegen die de handhaving van recht en orde in Zuid-Afrika in gevaar zouden brengen ep met het gemeenschappelijke doel de regering met geweld ten val te brengen. Zij werden voorts schuldig bevonden aan het werven van personen in Zuid-Afrika om een militaire opleiding in andere landen te volgen. De dertien verdachten negen Afrikanen, twee Indiërs en twee kleurlingen zijn in februari en maart vorig jaar tijdens een grootscheepse jachi van de politie gearresteerd. Ze werden beschuldigd var het lidmaatschap van een on dergrondse beweging de „Non European Unity Movement' (NEUM). De dertien hebben toegege ven dat zij lid zijn van di NEUM. Ze verklaarden alleen mensen gerecruteerd te heb ben voor het volgen van een politieke opleiding in Zambia en dat zij tegenstanders zijn van geweld. Amnesty International en de internationale commissie van juristen hebben de Ameri kaanse priester en jurist Ed gar- Lockwood als waarnemer naar Pietermaritzburg ge stuurd. In een verklaring voor de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties maakte Lock wood onlangs melding van intimidatie van de getuigen, de advocaten en een journa list. Alle belangrijke getuigen worden in afzondering gehou den totdat ze een voor de verdachten belastende verkla ring hebben afgelegd. Als ze dit weigeren worden ze be dreigd met hechtenis voor on bepaalde duur, aldus Lock wood. De dertien waren aldus Lockwood ook gemar teld. De man zou de Nobelprijs voor de literatuur van het jaar 1979 gaan overhandigen aan de Russische auteur Alexander Soizjenitsyn. Karl Ragnar Gie row had aanstaande zaterdag naar Moskou willen gaan. Zon dag zou dan in het huis van een vriend de prijs aan Soi zjenitsyn worden overhandigd. De Zweedse academie kende Soizjenitsyn de prijs toe in oktober 1970 maar de contro versiële Russische schrijver ging niet naar Stockholm voor de uitreikingsplechtigheid. In een brief aan de academie schreef hij dat hij zijn geboor teland niet wilde verlaten uit angst geen toestemming te krijgen weer terug te keren. De toekenning van de prijs (waaraan een geldbedrag van 260.000 gulden verbonden is) aan Alexander Soizjenitsyn leidde to-t een heftige campag ne tegen hem in de Sovjet- Unie. Op verzoek van de schrijver zette de academie het geld op een bank, vermoedelijk in Zwitserland, maar hield zij het diploma en de medaille mij zich. Na een briefwisseling tussen de schrijver en de secre taris maakte de academie kort geleden bekend dat Hagnar Gierow naar Moskou zou gaan en de prijs zou overhandigen in de woning van een van Solzjenitssyns vrienden. In een interview met twee Ameri kaanse correspondenten zei de schrijver dat hij van plan was de Russische minister van cul tuur bij de plechtigheid uit te nodigen. Maandag nog deed Soizjenit syn een scherpe aanval op de Russische autoriteiten, „die een campagne tegen mij voeren en die een soort verboden, be smette zone rond zijn gezin en mijn vrienden hebben ge vormd."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9