VLISSINGENEERSTELING DER VRIJHEID Skol spreekt uw taal. Proeftmaag Zorg dat de Zeeuw Zeeuw kan blijven DE BOER HOEFT NIET IN KOU TE STAAN Onthard water voor Zeeland Zeeuws Tijdschrift over historische dagen van 1672 MINISTER LANGMAN TOT PROVINCIAAL BESTUUR: (II) Toen ik thuiskwam was dat nieuwe gevoel er nog steeds. Boeren op zoek naar toekomst POMPSTATION SCHIJF IN GEBRUIK ONDERWIJS WERKENDE JONGEREN Onbestendig Je moet 'm voelen. De nieuwe Philishave®QO Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder) Boschkapelle -# HULST HET ADRES waterstanden Konstanz 250 (pi. 1), Rhein felden 174 (174 -21), Straats burg 168 (-26), Plittersdorf 316 (-8), Maxiau 380 (pi. 2), Ploohingen 136 (pi. 8), Mann heim 189 (pi. 42), Steinbach 152 (plr 6), Mainz 203 (pi. 22), Bingen 101 (101 pi. 15), Kaub 114 (pi. 15), Trier 336 (pi. 53), Koblenz 162 (pi. 24), Keulen 112 (pi. 11), Ruhrort 270 (pi. 6), Lobith 897 (pi. 6), Pannerdense Kop 872 (pi. 6), Nijmegen 668 (onv.), IJssel- kop 845 )pl. 8), Eefde IJssel 380 (pi. 18), Deventer 264 (pi. 19), Monsin 5486 (onv.), Borg haren 3995 (onv,), Belfeld 1158 (pi. 15), Grave beneden de Sluis 501 (pi. 2). hoogwater Morgen, donderdag 6 april Bergen op Zoom 8.05 en 20.30. Hansweert 7.26 en 19.52, Ter- neuzen 6.54 en 19.23, Vlissin- gen 6.26 en 18.55, Wemeldingt 7.55 en 20.20. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drie eeu wen geschiedenis van Vlissin- gen komen tot leven in het gisteren verschenen nummer van het Zeeuwse Tijdschrift Drie eeuwen, die beginnen bij de historische dagen van april 1672, toen Vlissingen zich, zonder veel woorden vuil te maken, op eigen kracht ont deed van de Spaanse over heersing en daardoor „eerste ling der vrijheid werd" Hoe het allemaal gebeurde, driehonderd jaar geleden, wordt levendig als gold het een ooggetuigenverslag, verteld door stadsarchivaris N. Veld huis. In zijn relaas is een plaats ingeniim-1 voor een van die mensen die wij steeds aan het begin van omwentelingen vinden, om voor het eigenlijke reveil te zorgen. Dat is in het geval van Vlissingen een ze kere Johan van Kuyk geweest. Hij arriveert in de stad op het moment, dat de gouverneur een boodschap aan het volk staat uit te spreken. De gou verneur roept in zijn taal het- telfde wat alle magistraten in tijden van spanning laten ho ren. „Er is geen reden tot paniek". Johan van Kuyk proeft de opstandige stemming onder het volk en over schreeuwt de gouverneur met de historische woorden: „Een fraaye lammere tong om u aan de wolven uyt te leeveren". Hij besluit zijn felle tirade met de kreet: „Op naar de wallen, Gij mensen van Vlis singen". De dingen ontwikkelen zich snel. De Vlissingers kraken een kruitmagazijn, laden een kanon en beginnen te vuren op de Spaanse vloot die de haven nadert. Het kasteel van AIva, dat nog in aanbouw is, wordt gesloopt en een paar dagen later hebben de rebel len hun eerste gijzelaar in handen: de edelman Pedro Pa- cieco, familielid van de Spaan se koning. Hij wordt in Vlis singen opgehangen. De koen heid en de geringe omhaal waarmee alles gebeurt, schij nen karakteristiek voor Vlis singen te zyn. De Vlissingers zijn namelijk geen volk van dichters en denkers. P.J. Meertens beschrijft een even korte als vreemde bloei tijd waarin onder anderen Betje Wolff en Jacobus Bellamy leefden maar geeft daarvan zelf toe, dat dit een soort won der is geweest. De Vlissingers fungeerden in de Zeeuwse ge schiedenis meer als mensen van de daad. Wij vinden daar de meest markante bewijzen van in een boeiende beschrij ving door Louis de Bree, over de maandenlange staking die in 1928 het bedrijf van ..De Schelde" lam legde. Alleen al de lange duur van de staking is bijzonder, maar nog treffender was de manier waarop men die langdurige, hete zomer van 1928 door kwam. De stakingsleider, van wie vooral de „rode" vak bondsbestuurder van Span ning moet worden genoemd, organiseerde fietstochten voor de stakers, stranddagen, een jeugdkamp, kinderfeesten en ontwikkeiings- en ontspan ningsavonden. Typerend voorj het klimaat in Vlissingen van die dagen is een advertentie, waarin een schoenmaker tien; procent korting toezegt op re paraties aan het schoeisel van de stakers. „Kleine mensen moeten kleine mensen steu nen, als de strijd gaat tegen de groten", roept hij zijn klan tenkring toe. In het aan Vlissingen gewij de nummer van het Zeeuwse tijdschrift geeft M.P. de Bruin verder verslag van een andere veelbewogen episode uit de geschiedenis van de Schelde- stad, die van 1185 tot 1616, toen Vlissingen „pandstad" van Engeland was. Een schok kend document in het Zeeuw se Tijdschrift is dat van een Britse marineman, die in sep tember 1809 getuige was vsut de beschieting van Vlissin gen. J. de Hoogli beschrijft de twee stadhuizen die Vlissingen heeft bezeten, voor het nieuwe stadhuis in gebruik werd ge nomen: het kapitale pand aan de Grote Markt en liet oude stadhuis aan de Houtkade. Het Vlissingse loodswezen wordt uitgetekend door Tj. Spanjer. De sprong naar het heden wordt gemaakt door drs. C. de Schipper van het ETI voor Zeeland, die de planologische knelpunten van Vlissingen in kaart brengt. Drs. M.C. Ver- hurg, directeur van het ETI, kijkt in de toekomst en merkt op „Zonder een zekere basis industrie in het Sloe is niet in te zien welke primaire wel vaartsbronnen er moeten wor den aangeboord". i M| (Van een onzer redacteuren) BREDA Het heeft lang geduurd eer hij erover begon te praten met anderen. Geen mens loopt zo gauw te koop met zijn zorgen. Naar buiten zag alles er sterk en gezond uit en in het dorp genoot hij de reputatie die zijn vader al voor hem had, een „goede solide boer" te zijn. Hij begreep het ook niet goed. Hij zelf en zijn vrouw waren niet te lui om te wer ken. Twee kinderen kon je geen exorbitante last noe men. Hij verstond zijn vak en liet nooit iets na om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op zijn ter rein. En toch zag hij geen kans uit zijn bedrijf een reëel gezinsinkomen te halen. Erger nog: in plaats van een noodzakelijke toename van het eigen vermogen in het bedrijf te halen, teerde hij juist in. En de laatste tijd werd dat erger. Tenslotte legde hij zijn kaarten op ta fel tegenover een bevriende collega. Die begreep alles meteen want hij worstelde met dezelfde problemen. Al leen had hij al een weg ge vonden: „Ga eens met je or ganisatie praten", zei hij. De NCB: „Wij werken an ders dan de overheid. Wij wachten op het eigen initia tief van onze leden. We laten intussen natuurlijk niet na hun zo systematisch als mo gelijk is, voor te lichten, maar die eerste stap naar de oplossing van hun proble men, moeten ze zelf zetten. Wij zijn er tenslotte niet om de Nederlandse landbouw te saneren, maar om de indivi duele belangen van onze le den te beschermen en te be hartigen. Vandaar dat wij er zeker van willen zijn dat zo'n lid vrijwillig naar ons toekomt om advies en hulp". De boer van daarnet 37 jaar en 11 jaar op het bedriji dat hij had overgenomen van zijn vader is bij de NCB terecht gekomen. Nu, een maand of vijf later is hij die stille, knagende zorg kwijt. Hij bekijkt de zaak reëel en niet zonder optimisme, hoe wel het nagenoeg vaststaat dat hij zijn bedrijf maar het beste zo snel mogelijk kan beëindigen. Zijn onderneming is gron dig doorgelicht. Ook de ex terne mogelijkheden zijn zorgvuldig bekeken. Omscha keling geheel of gedeelte lijk op veredeling of iets dergelijks is als gevolg van louter lokale omstandigheden mogelijk noch zinvol. Het zit er dik in dat hij de zoveelste zal zijn die zich een andere weg in de maatschappij zal moeten zoeken. Pijnlijk zo'n afscheid? Hij: „Ja, misschien wel. Je vraagt je af waar voor je de afgelopen 11 jaar hebt geploeterd en ik denk de laatste dagen dikwijls aan mijn vader hij is al een jaar of tien dood die dit eigenlijk helemaal heeft op gebouwd en inderdaad een solide bedrijf achterliet. Maar van de andere kant: mijn gezin kan straks reke nen op een beter inkomen en mijn vrouw en ik zullen van heel wat zorgen zijn bevrijd. Ik heb al een baan op het oog ook. Het zal me wei wat studie kosten, maar dat is niks nieuws voor me". Vooral jongere boeren die niet te lang hebben afge wacht en al vroegtijdig be sloten hun bedrijf te staken, lossen hun problemen dik wijls zelf op en vinden een nieuwe functie zonder daar bij hulp nodig te hebben. Di" dat wensen echter kunnen veel hulp krijgen De NCB: „Wij zien niet graag dat een jonge boer, die ermee ophoudt in zijn omge ving een baantje zoekt en zegt: ziezo ik ben onder de pannen. Dat lijkt dan wel zo. maar het zegt niets over zijn toekomst. Wij helpen bij het zoeken naar een nieuwe en voor de betrokken man zin volle en passende functie. De resultaten van zo'n verdere begeleiding naar een nieuwe functie vallen bepaald niet tegen. Integendeel! Natuur lijk zijn de jongeren van beneden de 45 jaar in het voordeel, maar dat geldt overal waar mensen op een gegeven moment genood zaakt zijn hun beroep op te geven". De omscholingsmogelijkhe den zijn in de afgelopen ja ren verruimd. Fonkelnieuw is de versnelde hoveniers opleiding aan de praktijk school in Vught, die thans in wording is. Er is onder de ex-boeren veel belangstelling voor het hoveniersvak en er is bovendien veel vraag naar hoveniers. Binnenkort hoopt, men de gegadigden in slechts één jaar klaar te stomen voor het vakdiploma. Dat op zak hebbend kan men zowel zelfstandig hovenier worden als een redelijke betrekking bij een gemeente of kweke rij krijgen. Niemand wil de geplaagde boer in de kou laten staan, zeker niet zijn eigen organi saties en instellingen. Maar zo leert de harde en soms trieste praktijk het is voor alles van belang dat de boer op tijd inzicht heeft in zijn eigen situatie om er de consequenties uit te kunnen trekken voor hij in de misè re komt. VOLGENDE KEER: „Onzin, dat een ex-boer alleen maar goed is voor buitenwerk". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Het is uw opdracht ervoor te zorgen, dat de Zeeuwen Zeeuw kunnen blijven. Ik ben in mijn ver wachtingen op dat punt niet pessimistisch." Dit zei de mi nister van Economische Zaken, mr. drs. H. Langman, nadat hij de première van de nieuwe Zeelandfilm in het Middelburg se City Theater had bijgewoond, in een slotwoord tot het pro vinciaal bestuur. De première van de film werd door enkele honderden promi nente inwoners van de provin cie bijgewoond. Onze mening over de nieuwe film, die geti teld is „Er zijn nog Zeeuwen", vindt de lezer elders in dit blad. Minister Langman schetste in zijn toespraak een stuk Zeeuw se geschiedenis aan de hand van de drie films, die er tot nu toe in opdracht van het provinciaal bestuur zijn vervaardigd. De eerste was een journaalfilm, die een indruk gaf van Zeelands omschakeling. De tweede film, „Waar de zee het land ontmoet" weerspiegelde de zogenaamde „Drie Pijler Theorie" (indus trie, landbouw en recreatie) terwijl de zojuist gereedgeko men derde film zonder het oogmerk een heersende opinie om te buigen een impressie geeft van een gewest in veran dering,, met al zijn twijfels, maar ook met het vertrouwen op de goede weg te zijn. Wat dit betreft hanteerde de minister een uitspraak van de Zeeuwse dichter J. C. van Scha- gen: „In Zeeland is de kortste weg niet altijd recht." Minister Langman achtte het gelukkig, dat het begrip „pro vincie" dicht bij de Zeeuwse burger staat. Hij hoopte dat het de bestuurders van dit gewest gegeven zou zijn, om de taak stelling welke voor Zeeland voortvloeit uit de tweede nota inzake de ruimtelijke ordening en het zogenaamde Paarse Boek te vervuilen. Voor de film werd vertoond typeerde mr. Van Aartsen, de commissaris der koningin, het produkt van de heren Kees Hin en Kees Schippers als een film, die laat zien hoe de in gang zijnde ontwikkeling van de provincie bij de Zeeuwen over komt althans behoort over te komen. Hij wees nog eens na drukkelijk op één aspect dat de film toont: Het dreigende wat er is, dat door de dijken kan breken, en vele levens en goe deren vernielen kan." „We zullen verder moeten in een goede harmonie van histo rische, culturele en agrarische waarden," zo besloot mr. Van Aartsen zijn toespraak. „Har monie is uitgangspunt en doel stelling van het provinciaal be leid." De film, waarvoor het provinciaal bestuur alleen haar algemene richtlijnen heeft ver strekt, noemde de commissaris der Koninging „geslaagd". Na afloop van de filmpre mière gaf minister Langman een persconferentie, waarin on der meer het probleem van de vaste oeververbinding ter spra ke kwam. „Ik beschouw een be slissing over de bouw van deze verbinding als een belangrijk gegeven voor een latere keuze inzake de plaats van nieuwe in dustrieterreinen," merkt de be windsman op. Ook is gesproken over de mo gelijkheid van subsidies van economische zaken voor de twee recreatie-objecten: de bouw van een nieuw zwembad in Breskens en de aanleg van een jachthaven in Brouwers haven. „Wij hebben deze zaken met nadruk onder de aandacht van de minister gebracht," zei mr. Van Aartsen. De discussie die de minister met het provinciaal bestuur heeft gevoerd had, zo zei hij, een openhartig karakter Het stadhuis van Vlissingen in vroeger jaren (ADVERTENTIE) j: (Van een onzer verslaggevers) GOES Met de ingebruikname van het pompstation in Schijf, waar het water eerst wordt onthard voordat het naar de verbruikers wordt doorgezonden, krijgt ook Zee land onthard water. Gisteren kwam het eerste ontharde water de Zeeuwsche leidingen binnen. Het zal echter nog tot begin mei duren voordat men in Zeeland volledig kan profiteren van de in Schijf aangebrachte onthardingsin- stallaties. De verschillen in hardheid van het water in de verschil lende delen van Zeelanid blij- van echter bestaan. Het water in Zeeuwsoh-Vlaanderen blijft „h-arder" dan het water dat in Midden-Zeeland uit de kranen komt als gevolg van het feit dat het „harde" water dat in Sint-Jan-steen wordt opge pompt met het „zachtere" Bra bantse water w-ordt vermengd. In Midden-Zeeland en een ge deelte van Oost-Zeeuwseh- Vlaanderen wordt dit Brabant se water zonder toevoeging van het water uit Sint-Jan steen gebruikt. Het Brabantse water komt overigens uit verschillende ge bieden. Het ontharde water uit Schijf w-ordt eerst vermengd met het water dat wondt ge produceerd d-oor de pompstati ons in Huij-bergen en Ossen- drecht. Uit Brabant is zodoen de per jaar ongeveer 29 mil joen kubieke meter water te verwachten met een hard heidsgraad van 2,9 meq1. De hardheid van water wordt aangegeven in mili-equivalen- ten per liter, hetgeen d-oor de vakmensen wordt afgekort tot meq1. Eén meq1 betekent dat er in een Eter water onge veer 20 miligram calciumionen en 12 miligram maenesiumio- nen zitten. Het water is zeer zaoht bij 0-1 meq-1. za-oht bij 1-3 meq1, matig ha-rd bij 3-5 meq1 en hard boven 5 meq—1. Dit betekent dat Mid den-Zeeland zacht tot matig hard water krijgt in plaats van het matig harde water van voorheen, terwijl het grootste deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de hardheid van het water nu r-onid de 4 meq1 komt te liiggen, matig hard is. Hier kreeg men tot nog toe hard water. Het ge bruik van minder hard water heeft talloze voordelen. De watermaatschappij Zeeland heeft deze voordelen uitge breid vermeld in een uitste kende brochure, die een dezer dagen huis aan huis in Zee land zal worden verspreid om de bevolking informatie over onthard water te verschaffen Als voordelen van het onthar de water warden hierin ge noemd!: lager gebruik v.an vet zure zeep (voor Zeeland gaat dat volgens de watenmaat schappij Zeeland ongeveer 30.000 kilo zeep per jaar sche len), geringer verbruik van synthetische wasmiddelen, daardoor ook minder fosfaten in het afvalwater, verminde ring van de texti-elsEjtage, ge ringer onderhoud aan verwar mingsapparaten en een gerin ger energieverbruik. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In septem- ber 1972 zal de stichting voor beroepsbegeleidende opleiding en vorming van werkende jon geren in Zeeland in Middelburg starten met het eerste-jaars „part-time" onderwijs voor werkende jongeren in Zeeland. In afwachting van het zelf standig worden van de streek school zal dit „part-time"-on- derwijs als dependance verbon den zijn -aan de algemene lagera technische school te Middel burg. Als hoofd van deze depen dance heeft het algemeen stich tingsbestuur de heer E. Hoek- sema benoemd, die de titel van adjunct-directeur krijgt. Da heer Hoeksema is thans als co- ordinerend leraar verbonden aan de streekschool „Twenta" te Enschede. Schieting Aan eei rrbie- ti-ng in café A. Stallaei heb ben 48 schutters deelgr nen. De uitslag is als volgt o 1: De hoge vogel werd -a :ho- ten d-oor G. Magnus uit sch- kapelle, de eerste zi-jvog was voor D. Guytenaere. de twee de zijvogel ging n-aar T. Pau wels. beiden uit Groenendijk. Op wip 2 ging de hoge vogel naar Snoeis uit SIuiflk.il. De eerste zijvogel ging naar P. Claessens uit Lamswa-arde, Het grootste aantal kleine vo gels werd afgeschoten door J. van Leuven uit Boschkapelle: 5 stuks. Van links naar rechts: de heer Schlingemann, minister Langman en commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. (ADVERTENTI-E) voor een goede bril of uurwerk DE RECHTBANK in Den Haag heeft dinsdag efen nader psychiatrisch onderzoek gelast in de zaak tegen de 22-jarige bankovervaller Willy J., tegen wie de officier van justitie 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en on voorwaardelijke t.b.r. had ge- eist. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI, op dinsdag om 18.00 uur. Aanhoudend onbestendig met ongeveer normale tempe raturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon.: 05. Min. temp. 0 4 graden boven norm-aal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren, zon: 05. min. temp.: 0—5 graden boven normaal. Max. temp: om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 pro cent. C

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3