PASENMINDER DRUK DAN VORIG JAAR Minstens 22 doden in paasverkeer Hand in hand Benfica zint op wraak Boqfli Hanoi slaat bressen in noordelijk front van Z.-Vietnam Prins Maurits krijgt bosnegerhut ETS VAN REMBRANDT GESTOLEN Nixon verhoogt goudprijs DUITSER BLEEK TE DIK Nederlandse leeuwentemmer aangevallen Verpleegden overmeesteren bewakers en ontsnappen HELDER CAMARA IN ONS LAND Voor ton deviezen uit trein gevallen Politici in Turkije tijdelijk de mond gesnoerd NIXON GAAT BANGLADESJ ERKENNEN Drie mensen verdronken Groentewagen Van Mesdagasiel Man bij frites bakken gedood SAIGON EN V.S. PROBEREN OPMARS TE STUITEN 'W wjjpi JONGEN 'ACHT UUR ZOEK IN HAAMSTEDE Geen zekerheid Beschuldiging Cirecteur: Dr. W. A. J. M. Harlot Hoofdredacteur: L. Leijendekker Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. Redactie- en administratie-adres: meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 4 APRIL 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8817 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG/DRIEBERGEN Minder buitenlanders dan vorig jaar, maar meer dan met zo'n vroege Pasen, met zulk matig weer en zo weinig bloei ende bloembollen had ver wacht. Dat is in telegramstijl de opinie van de VVV's over het afgelopen Paasweekeinde. Naar schatting hebben zo'n 700.000 buitenlanders Pasen in ons land doorgebracht. Dat is ongeveer zo'n 200.000 minder dan vorig jaar, maar toen viel Pasen veel gunstiger en was het bovendien fraai lenteweer. Vergeleken met 1970, toen de Faasdagen ongeveer net zo ongunstig vielen, was het nu echter weer veel drukker (1970: 540.000 buitenlanders). De grootste trekpleister was de Floriade in Amsterdam, waar zo'n 100.000 binnen- en buitenlandse bezoekers werden geteld. Het Euro-recreatiecen trum bij Eindhoven werd een goede tweede met 65.000 be zoekers en de Keukenhof der de met 50.000 bezoekers (vo rig jaar 95.000). De grootste categorie buiten landers vormden natuurlijk weer de Duitsers, gevolgd door Belgen, Fransen en Engelsen bollentrips per vliegtuig). Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft de indruk dat het aantal Fransen dat Nederland bezoekt jaarlijks stijgt. Verder kwamen veel Amerikanen en Britse militairen uit Duitsland naar ons land en een grote ca tegorie „Duitse" gastarbeiders. De drukte heeft de Rijkspo litie in het land niet voor al te grote problemen gesteld. Het drukst was het op Goede Vrijdag en in de latere uren van Tweede Paasdag. Donder dagavond was er reeds een stroom auto's op weg van de Duitse grens naar de kust. Zaterdag was het volgens de politie bijna ongewoon rustig. Eerste Paasdag gaf iets meer drukte te zien dan op een nor male zondag. Mocht dit Paasweekeinde dan iets minder druk zijn ge weest dan vorig jaar. het Na tionaal Bureau voor Toeris me heeft de indruk dat het weekeinde van zaterdag en zondag 29 en 30 april en maan dag 1 mei (zowel in de om ringende landen als in Neder land - een verschoven Konin ginnedag een vrije dag) dit ruimschoots zal compence- ren. Het aantal voorboekingen voor dat weekeinde is al bijzonder groot. Verwacht mag worden dat bloembollenvelden, Keu kenhof en Floriade dan name lijk op zijn mooist zullen zijn. Benjica-sterspeler Eusebio, nog enkele dagen verwijderd van de slag in het Olympisch Stadion, wandelde zondag nog onbekommerd met zijn echtge note door Parijs. Het Benfica-elftal is gisteren in ons land aangekomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Benfica zint op wraak. De Portu gezen willen revanche voor de Europacup-uitschake ling van enkele seizoenen geleden door Ajax. Ajax wil de schande van Feyenoord uitwissen en voor de derde maal in de rijke historie van de Amsterdamse club de Europacup-finale voor landskampioenen bin nenstappen. Feiten die aan de vooravond van de eerste halve finalewedstrijd Ajax-Benfica voor een gespannen sfeer in beide trainingskampen zorgen. Benfica heeft gisteren de rust van het nieuwe Bei- Air Hotel in Scheveningen opgezocht om daar de laatste zaken te regelen rond de confrontatie met de Amsterdammers. Benfica weet zich moreel gesteund door de 21 overwinning die men in het weekeinde in een vriendschappelijke wedstrijd in Parijs tegen Bayern Miinchen behaalde. Bij Ajax heerst een enigszins gedrukte stemming. De nederlaag van zaterdagavond tegen Go Ahead Eagles (de eerste na een ongeslagen serie van 35 ont moetingen) heeft de Kovacs-boys toch wei wat ge daan. „Misschien kwam deze klap wel precies op tijd", zegt Johan Neeskens nu, „we zijn ineens weer volop wakker". Woensdagavond om kwart over acht zal daarvan in het Olympisch Stadion het bewijs geleverd moeten worden. (Zie ook onze sportpagina's) DEN HAAG (ANP) Een onbekende heeft zondagmid dag, vermoedelijk tussen een en drie uur, uithet Haagse gemeentemuseum een ets van Rembrandt uit 1634 ont- vretemd. De ets, heeft een waarde van circa f 5.000,-. De Haagse recherche stelt een on derzoek in. De ets, voorstel lende twee speellieden met draailier en doedelzak, had de afmfetingen 13 x 12 cm en was achter glas bevestigd. ZONDAG „de dag van het Baskische vaderland" zijn in het Spaanse Baskenland vier aanslagen gepleegd, waarbij twee politie-agenten gewond werden. In San Sebastian moest een nachtclub het ont gelden en in de naaste omge ving een radiozender, een ge denkteken en een standbeeld. WASHINGTON (AP) Pre sident Nixon heeft gisteren, als formeel gevolg van de devalua tie van de dollar, een wet ge tekend waarbij de goudprijs wordt verhoogd van 35 tot 38 dollar per ounce, een verho ging van 8,6 pereent. Sinds 1934 bedroeg de offi ciële waarde van het goud 35 dollar per ounce. (Van onze redactie buiten land). WASHINGTON President Nixon heeft besloten begin de ze week Bangladesj te erken nen. Dit is van officiële zijde in Washington meegedeeld. (Van onze verslaggevers) AXEL/ROOSENDAAL/DRIEBERGEN Het verkeer heeft ook dit paasweekeinde weer hard toegeslagen. Gis teravond laat waren er in totaal 22 doden in het verkeer gevallen, terwijl drie mensen door verdrinking om het le ven kwamen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de rijbaan van de Kerkdreef in Axel een dodelijk gewonde man aangetroffen. Het bleek de 37-jarige M. de Brouwer uit Terneuzen te zijn. De politie staat voor een raadsel, al neemt men wel aan dat het gaat om een verkeersongeluk. De groepscommandant van de rijkspolitie in Axel verzoekt een ieder die mogelijk inlichtingen kan verstrekken, contact op te nemen met telefoonnummer 01155 - 1444. In de nacht van zondag op maandag is op de Nispenseweg in Roosendaal de 30-jarige J. van den Brand uit Nispen door een auto geschept en op slag gedood. De man had de avond doorgebracht in een naburig café en liep op de Nispense weg. De bestnuj^T «in een personenauto die 'uit ue rich ting Nispen kwam, de 41-jarige W. Z. uit Roosendaal, zag hem plotseling opdagen in het licht van zijn koplampen. Hij kon zijn auto niet tijdig genoeg meer tot stilstand brengen. Gis termiddag kon men pas achter de identiteit van het slachtof fer komen. Een compleet drama speelde zich zaterdagmiddag om onge veer drie uur af in het Noord- Willemskanaal bij Assen. De 40-jarige A. Viswat, schipper van het 131 ton metende mo torschip Seja, viel overboord, toen hij bezig was de luiken van zijn schip te openen. Zijn 14-jarige zoon sprong zijn va der, die niet kon zwemmen, na. De vader klampte zich aan zijn zoon vast, die daardoor ook in gevaar kwam. Hij moest zich met veel moeite loswringen om zelf aan verdrinking te ontko men. Voor de ogen van de jon gen verdween de man daarop onder water. In Zaandam is een vijfjarig jongetje verdronken in de Voorzaan, nadat hij met zijn fietsje van een steiger was gereden. In de Sloterplas bij Amsterdam is een 36-jarige Amsterdammer verdronken, nadat zijn zeilboot door een rukwind omsloeg. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen drie mensen om het leven, toen de auto, waarin zij zaten, gegrepen werd op een met knipperlich ten beveiligde overweg in Nunspeet. Zaterdagochtend vonden voorbijgangers in de Marnix- straat in Amsterdam een zwaar gewonde Israëli onder een geparkeerde auto. Zondag middag overleed de man aan zijn verwondingen. Zondagmiddag meldde zich een 26-jarige vertegenwoordi ger bij de politie met de me dedeling dat hij in de nacht van vrijdag op die plaats een aanrijding had gehad. Hij had echter niet kunnen ontdekken waarmee of met wie hij in aanraking was gekomen. Zaterdagmiddag is in Bo- venkarspel een 14-jarige jon gen om het leven gekomen. De jongen zat achter op een groentewagen, maar viel er af, toen de wagen op een gegeven ogenblik achteruitreed. De jongen kwam onder de achter wielen terecht. Zaterdagavond kwam in Winschoten de 75-jarige H. Panjer uit die plaats om het leven. De auto, waarin hij zat werd plotseling onbestuurbaar, doordat er een wiel afliep. De wagen kwam in een sloot te recht. In Parijs is van officiële zij de meegedeeld dat tijdens de paasdagen in Frankrijk ten minste 1'20 mensen bij ver keersongelukken zijn gedood en 1227 mensen gewond. Vorig weekend vielen er in Frank rijk 84 doden in het verkeer en 2919 gewonden. HARLINGEN (ANP) De politie van Harlingen heeft zondagmiddag al het mogelijke gedaan om passende kleding te be machtigen voor een ge strande, diklijvige Duit ser. Alle moeite bleek vergeefs, waarna de poli tie niets anders overbleef dan de man enkele de kens om het lichaam te spelden en hem zo met zijn metgezellen op de trein naar huis te zetten. De Duitsers waren met hun auto op weg naar Hamburg. Maar de cor pulente Duitser, die aan het stuur zat, werd aan het begin van de Afsluit dijk even afgeleid, raak te de macht over het stuur kwijt en de wagen belandde in een naast de weg gelegen sloot. De Duitsers kwamen met de schrik vrij. Hun kos tuums waren echter ge heel bedorven. LYON (AP) —De Neder landse leeuwentemmer, die zijn beroep uitoefent onder de naam „Yvonof" is zondag door een van zijn leeuwen aange vallen tijdens een voorstelling in Lyon. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht met een vijf centimeter lange wond in zijn arm. HET kledingbedrijf van C. en A. in Miinchen is door inbrekers bezocht, die de kluis konden openen en verdwenen met een buit van ongeveer 800.000 mark. PREMIER Dom Mintoff van Malta is zondag in Peking aangekomen. Efen menigte van ongeveer 100.000 mensen zwaaide met bloemen en riep welkomstleuzen. GRONINGEN (ANP) Drie als gevaarlijk bekend staande verpleegden van het Dr. van Mesdagasiel in Gro ningen hebben gisteravond om negen uur twee bewakers overmeesterd en gekneveld. Zc zijn daarna over dc muur verdwenen. Nadere bijzonder heden ontbraken nog bij het sluiten van deze editie. HELDER CAMARA SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is maandagavond de Braziliaanse bisschop van Re cife (Brazilië) dom Heider Ca- mara aangekomen. Hij zal de wereldconferentie over geweld loze verandering van de sa menleving bijwonen, die van 4 tot met 8 april onder het mot to „De kracht van de geweld lozen" bij kerk en wereld in Driebergen wordt gehouden. UTRECHT (ANP) De 26jarige houtwerker P.T. de Rooij is zondagmorgen bij net frites-bakken in de ouderlijke woning in Vleuten om het Ie ven gekomen. De heer De Rooij probeerde de in de frites-pan geslagen vlam te doven met een stapel linnengoed. Er ontstond eon enorme rookontwikkeling, waardoor de man is gestikt en daarna verbrand. De schade aan de woning bleef beperkt tot keuken en gang. De heer De Rooij was alleen thuis. BILBAO (AFP) Een spoorwegarbeider in Spanje heeft een envelop met inhoud opgeraapt, die uit een passeren de trein viel. De envelop bevatte voor 100.000 gulden aan Nederland se, Franse, Zwitserse, Italiaan se, Amerikaanse en Mexicaan se deviezen. _Z~~juL=t-1W Bepakt en bezakt met hun schamele bezittingen spoedt een schier onafzienbare rij vluchtelin gen zich uit de stad Kwang Tri op zoek naar een beetje veiligheid. De stad, ten zuiden van de ge demilitariseerde zoneis door het oprukken van de Noordvietnamese troepen frontstad geworden. (Van onze correspondent) HAAMSTEDE Zaterdag is van de camping Dalebout in Haamstede vanaf vijf uur 's middags de zevenjarige Floor Groenevcld uit Zwijndrecht vermist geweest. Na groot alarm zijn politie en brandweer te 20.00 uur met een uitge breide opsporingsactie begon nen. Zondagnachts om één uur trof men de jongen nabij Burgh in een doodlopende weg bij een weiland al huilende aan. Hij was aan het dwalen ge raakt en was de weg naar de camping kwijt geraakt. (Van onze redactie buitenland) ANKARA President Cevdet Sunay- van Turkije heeft alle politieke activiteiten in het land opgeschort. Hij behoudt zich het recht voor tijdelijk bij decreet te regeren. In een maandag gepubliceerd commu niqué verklaarde de Turkse president tevens dat amende menten op de grondwet nodig zijn om het politieke extremis me en terrorisme te kunnen be strijden. Leiders van de politieke par tijen zijn tijdens besprekingen met Sunay vorige week op de hoogte gesteld van deze maat regelen. Ook is bekendgemaakt dat premier Nihat Erim vorige week tweemaal heeft aangebo den af te treden, maar de na tionale veiligheidsraad had zijn ontslag onnodig gevonden. De Belgische ambassade in Ankara heeft beenkdgemaakt dat het staatsiebezoek dat ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van 3 tot 8 mei aan Turkije zouden brengen, is uit gesteld. De reden is de huidige politieke toestand in Turkije, aldus werd verklaard. PARAMARIBO (ANP). Prins Mau rits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Van Vollenho- ven krijgt op zijn ver jaardag op 17 april van de Koninklijke Nederlandse Reders- vereniging een Suri naamse bosnegerhut cadeau. Het is een ko pie van een hut van de stam der Aucaners. Deze stam ont vluchtte destijds de plantages om vanuit het bos zijn vrijheid te bevechten. Dit lukte in 1961 toen met het koloniale gouverne ment een vredesver drag werd gesloten. De hut is gebouwd van verscheidene Su rinaamse houtsoorten. De gevel is bewerkt met kleurige bosneger motieven. Het meubi lair bestaat uit een hangmat, twee bank jes en een „prasara si- sibie" (een soort be zem). Het cadeau is aan boord van het m.s. Neptunus van de KN SM onderweg naar Nederland. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Met de moed der wanhoop proberen Zuid- vietnamese grondtroepen, gesteund door Amerikaanse luchteenheden, grote golven door tanks ondersteunde Noordvietnamese troepen tot staan te brengen bij Kwang Tri, de provinciale hoofdstad op dertig kilometer van de gedemilitariseerde zone, de bufferstrook tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Het verrassingselement en het slechte weer (waardoor weinig bombardementsvluchten konden worden uitgevoerd) bezorgden een nieuw Noord vietnamese offensief aanvan kelijk spectaculaire successen. Naar schatting 40.000 man Noordvietnamese militairen, voorafgegaan door pantserco lonnes, joegen vanaf vrijdaga vond met bliksemsnelheid door de Zuidvietnamese ver dedigingslinies. Het offensief, waarbij 13 regeringsbasis sen onder de voet werden ge lopen, had tot gevolg dat hon derden Zuidvietnamese mili tairen zich ordeloos moesten terugtrekken in de richting van Kwang Tri. De laatste gegevens uit het strijdgebied in de noordelijke provincie van Zuid-Vietnam duiden er echter op, dat het Noordvietnamese offensief een beperkte aanval betreft. Volgens inlichtingen waarover men gisteravond in het Ameri kaanse hoofdkwartier beschik te, zou de aanval in de ko mende 48 uur tot staankun nen worden gebracht. De pro vinciehoofdstad Kwang Tri wordt echter nog steeds be dreigd. De Zuidvietnamese re geringstroepen achten zich echter in staat de stad te ver dedigen. Er zijn nieuwe troe pen (naar schatting 10.000 man) aangekomen die klaar staan om tot de tegenaanval over te gaan. Ofschoon niemand in Saigon zekerheid heeft over de troe penbewegingen van de Noord- vietnamezen rekent men in Sai gon niet op nieuwe groot scheepse aanvallen. Daarbij kan volgens de militairen in Saigon van beslisseende bete kenis zijn, dat het weer goed vliegweer is, zodat d-e Ameri kaanse j achtbommen werpers niet zoals zaterdag en zondag uitgeschakeld zijn van deelne ming aan de strijd. Tientallen Amerikaanse reuzenbommenwerpers en ge vechtstoestellen hebben giste ren tijdens een van de hevig ste aanvallen uit de oorlog in Vietnam bombardementen uit gevoerd op de 40.000 Noord- vietnamezen die in het noor delijk deel van Zuid-Vietnam oprukten. Ook zijn eenheden van de Amerikaanse Zevende Vloot naar het gevechtsterrein overgebracht. Een Amerikaanse woord voerder in Saigon heeft Noord-Vietnam nadrukkelijk gewaarschuwd voor verdere gevechtsactiviteit. Deze waar schuwing werd in Saigon op gevat als een niet mis te ver staan teken dat Amerika niet zal toestaan dat de troepen van Hanoi enkele dagen na het vertrek van de laatste Amerikaanse grondtroepen, uit dit gebied, de noordelijke pro vincies van Zuidvietnam zul len bezetten. Volgens analyses van het Witte Huis en het Pentagon is het Noordvietnamese offensief dat reeds lange tijd werd ver wacht, meer bedoeld om psy chologische en diplomatieke dandan om strikt militaire doeleinden te dienen. De Verenigde Staten hebben gisteravond Noord-Vietnam er van Genève van 1954 en de van Geneve van 1954 en de stilzwijgende overeenkomst van 1968 te hebben geschon den door Zuid-Vietnam binnen te vallen. De regering-Nixon behoudt zich het recht voor alle nodige militaire maatrege len te nemen om de veiligheid van de "Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam te verzeke ren, zo heeft zij meegedeeld. (Vervolg op pagina 5.) (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1