Rijnvervuilers voor rechter Opnieuw fors corruptie schandaal bij politie in VS Toeristen zonder benzine in Italië EERST SMELTW DAN PAS RIJNREIZEN AANTAL GROTE DUITSE INDUSTRIEËN Turkse regering grijpt scherp in )e^e|yd Protestanten in Noord- Ierland onderling verdeeld Zee eist tol commentaar Omgekeerde wereld Oase van onvrijheid Slecht eieren eten SANOSTOL Hamburg haalt weer rustig adem SANOSTOL binnenland buitenland DOOR STAKING BIJ RAFFINADERIJEN Amstelveen: Stop de nachtvluchten op Schiphol NEWSWEEK Amsterdam weer no. 1 bii jongeren Veertig inbraken le Eindhoven opgehelderd LEGE STRAND- STOELEN Demonstranten krijgen het moeilijk Leger speurt naar Fiat- clirecteur Zaterdag 1 april 1972 9 (Van onze redactie buitenland) ROME Het personeel van de raffinaderijen in Italië die benzine produceren voor de particuliere sector, sijn gisteren in staking gegaan, na de afge lopen dagen reeds het werk verscheidene malen onderbro ken te hebben teneinde kracht bij te zetten aan eisen die loonsverhogingen en verbete ring van arbeidsvoorwaarden behelzen. Door de stakingen vermin derden de voorraden van ben zinestations zienderogen. Pomp stations zijn genoodzaakt de benzine voor automobilisten te rantsoeneren. Vele duizenden zijn er al gesloten. De benzineschaarste is voor al nu, bij het begin van het lange paasweekeinde, van in grijpende betekenis. Italië ver wacht een toevloed van vijftien miljoen toeristen, die voor een groot deel per auto reizen. Bij de Italiaanse staatslucht vaartmaatschappij Al Italia zijn ook gisteren 8.000 werknemers voor 24 uur in staking gegaan. Ze eisen, gesteund door de vakbonden, dat de maatschap pij loononderhandelingen opent. Verscheidene tientallen vluch ten van Al Italia zijn afgelast en sommige internationale vluchten ondervinden vertra ging. Eerder moesten al vluch ten afgelast worden als gevolg van een staking van het per soneel dat de brandstof aan voert. Tot overmaat van ramp voor de miljoenen toeristen dreigen de werknemers in de restau rants van Rome ook met een staking. De liftbedienden in een aantal Italiaanse steden zou den dit weekeinde ook een sta king overwegen. AMSTERDAM (ANP) In een telegram aan minister Drees van Ver keer en Waterstaat heeft het college van b. en w. van Amstelveen gisteren aangedrongen op onmid dellijke stopzetting van de nachtvluchten op Schiphol. Het gemeentebestuur maakt zich ongerust over de verhoogde mate van geluidshinder. De luchthaven heeft gisteren bevestigd dat in de nacht van donderdag op vrijdag in totaal 27 vluchten boven Amstel veen zijn uitgevoerd. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De Rijn bevat nog onvoldoende water om de Rijncruises ongewijzigd te kunnen uitvoeren. De regenval van de laatste dagen heeft alleen een gunstige invloed gehad op de be nedenloop. Hogerop zijn de drempelsbij Kaub en Bingen in West-Duitsland nog onoverkomenlijke hindernissen. De Zutphense rederij Ketel, die tweede paasdag met 140 pas sagiers de sprong naar Bazel wilde wagen, heeft haar vaarplan in allerijl moeten wijzigen. Men gaat nu niet verder dan Rüdes- heim. De rederij Holland Riverline in Rotterdam heeft haar eer ste cruise uitgesteld tot 21 april. Men hoopt, dat de waterstand tegen die tijd voldoende is gestegen door het smeltwater van de Alpen, om het eindpunt Straatsburg te kunnen bereiken. Directeur Duif van Holland Riverl'se zei gistermorgen, dat de gestegen waterstand van de Rijn ale gevolg van de regenval voor de rederij een te willekeurige ontwikkeling is. Het zoutgehalte in het Rotterdamse drinkwater is inmiddels wat gedaald. Begin deze week zat men 30 mg boven de smaak- grens van 500 mg keukenzout per liter. Gisteren was het zout gehalte 515 mg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens het Amerikaanse blad Newsweek staat Amsterdam weer als no. 1 op het programma van de Amerikaanse jongeren, die dit jaar Europa zullen bezoeken. Vorig jaar zou Amsterdam van de eerste plaats verdron gen zijn door Kopenhagen. De Deense hoofdstad is de Ameri kanen echter tegengevallen, aldus Newsweek. Het blad laat o.a. de Ainsterdamse hoofd commissaris van politie aan het woord, die dit jaar één miljoen jonge Amerikanen in de hoofd stad verwacht. Recepten voor verdovende middelen moeten vanaf vandaag voldoen aan een hele reeks nieuwe bepalingen. Onder de nieuwe eisen behoren o-a„ dat op het recept naam, volledig adres en telefoonnummer van de arts moet staan en voorts dient de hoeveelheid van het preparaat er in letters op geschre ven te worden. De maatregelen zijn genomen om vervalsing van de recep ten te voorkomen- Een goede zaak dus. De Kon. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en de Kon. Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie hebben echter een beroep gedaan op de patiënten om te controleren, of de recepten wei aan de nieuwe verplich tingen voldoen. Men gaat er kennelijk van uit dat de arts, die toch altijd nog minstens een tientje per consult mag rekenen, geen tijd of gelegenheid heeft om er zelf op te letten, dat het recept volgens de nieuwe „dienstregeling" wordt uitgeschreven. Een merkwaardige gang van zaken- Een patiënt gaat naar een dokter, van wie hij mag verwachten dat hij hem des kundig zal behandelen. Dat dan diezelfde ondeskundige pa tiënt zijn dokter nog eens moet controleren, is toch wel een omgekeerde wereld. - Pke Turken pochen graag dat hun land een oase van vrijheid is in een Arabische wereld van dwingelandij. Voor die pocherij is geen reden meer, sinds de militairen ruim één jaar geleden de gematigde regering van Demirel dwongen om het bijltje erbij neer te leggen. Die situatie volgde op een golf van geweld en geweldple- gen in het land (de Israëlische consul werd vorig jaar ontvoerd en vermoord). De militairen eisten law and order en zij lieten de grondwet veranderen ten nadele van vooruitstrevende stro mingen. De gevolgen bleven niet uit: er volgde een heksenjacht op alles wat in de ogen van de militairen links was. De politieke leiders, die onder Demirel een snelle, maar wanordelijke groei wisten te bewerkstelligen, verschoven uit angst en zelfbehoud naar rechts en de technocratische elite, die nu (met de adem van de militairen in de nek) de regeringszaken behartigt lijkt niet meer dan een tussenstation op weg naar een vol ledige militaire overname- De gebeurtenissen van de afgelopen dagen zullen de militairen ongetwijfeld hebben aangetoond, dat de regering de zaken nog onvoldoende in de hand heeft. Voor Turkije, onze partner in de Navo, kan dat niet anders betekenen dan een versnelde afschaffing van de nog overge bleven democratische vrijheden. De Navo-zuidflank wordt op die manier helaas een „oase" van onvrijheden. TTet is -met Pasen doorgaans duur ^eieren eten. Het is een ieder jaar terugkerend verschijnsel omdat de vraag naar dit produkt nu eenmaal groter is dan gedurende de rest van het jaar. Maar uitgerekend met Pasen worden we voorts geconfron teerd met prijsverhogingen, die niet meer teruggeschroefd zullen worden. Voor een brood moet twee cent meer betaald worden en direct na Pasen gaat de melk met drie cent per liter omhoog- Het valt voor de doorsnee huisvrouw niet mee de touwtjes aan elkaar te knopen. Vrijwel iedere dag wordt ze geconfron teerd met iets wat weer duurder is geworden dan de vorige keer. Vooral als het om dagelijkse zaken als brood en melk gaat komt zo'n forse verhoging hard aan. Van werkgeverszijde is herhaaldelijk het verwijt gehoord, dat de vakbeweging de be lofte om de lonen te matigen niet nakomt. De regering moet maar weer ingrijpen in de loonvorming, zegt men dan. Misschien is dat ook wel nodig. Maar datzelfde geldt dan ten aanzien van de prijzen. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3, C.B1.B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindho- vense politie heeft vijf jonge lui gearresteerd die samen on geveer veertig inbraken en enkele gevallen van tasjesroof op hun geweten hebben. De totale buit bedroeg enkele dui zenden guldens, waarvan niets is teruggevonden. Bij hun in braken hadden zij ook nog de gewoonte om de inventaris van het pand grondig te ver nielen. Zij hebben inmiddels bekend. (Van onze redactie buitenland) WIESBADEN De Westduitse regering heeft een ge rechtelijk onderzoek gelast tegen een aantal grote indus trieën in het gebied van de Rijn en de Main. Ze worden verdacht van ernstige milieuvervuiling: het lozen van scha delijke stoffen in de Rijn of in de Main. De officier van justitie in Wiesbaden heeft meegedeeld dat een proces tegen de volgende bedrijven wordt voorbereid: de verffa- briek Hoechst (die ook een vestiging heeft in Vlissingen), de Adam Opel AG in Rüsselsheim, de Badische Anilin und Sodafa- brike „BASF" in Ludwigshafen (ook gevestigd in Antwerpen), de Glyco metaalindustrie en de chemische fabriek Albert, beide in Wiesbaden. De Westduitse justiie heeft bij het zoeken naar de grote milieuvervuilers samengewerkt met de rivierpolitie en o.a. van helikopters gebruik gemaakt. Bij BASF v/as een officier van justitie uit Wiesbaden met een helikopter op het fabriekster rein geland, waar hij belastend materiaal had gefotografeerd. Volgens aanklager Dorbritz kunnen de betrokken firma's of hun leidende functionarissen zware geldstraffen boven het hoofd hangen. Hij zei dat de zaak tegen het chemisch bedrijf Albert al in een vergevorderd stadium is, maar niettemin was deze firma deze week opnieuw betrapt op het lozen van een „blauwe pa- rafine-brij" in de Rijn. Behalve deze zaken, die alle waterverontreiniging betreffen, loopt in Wiesbaden ook een ge rechtelijk vooronderzoek naar een geval van luchtverontreini ging, tegen de lijmfabriek Scheidemantel in Wiesbaden. Geen van de betrokken firma's wil commentaar geven op het onderzoek van de justitie. Een chemisch bedrijf !n een van de voorsteden van Tours aan de Loire is als gevolg van zelf veroorzaakte milieu vervuiling failliet gegaan. De Danbros-fabriek heeft de finitief haar poorten moeten sluiten, nadat de directie aan gezegd werd alle voorwaarden strikt in acht te nemen die bij de opening van het bedrijf ge steld waven. Danbros fabriceerde in een van de afdelingen o.a. een zgn. selectieve onkruidverdelger op triazine-basis. De fabricage be gon in november j.l. en enkele weken later constateerden de boeren in de omgeving dat hun landerijen besmet waren. Zij vroegen een schadevergoeding van 260.000 gulden. De stedelij ke autoriteiten eisten inmiddels dat alle voorwaarden in acht zouden moeten worden geno men. Vermoedelijk omdat zij van oordeel was dat dit en de betaling van de schadevergoe ding elke verdere voortzetting onmogelijk maakten heeft de directie een failliet-verklaring aangevraagd. HAMBURG De vrees voor uitbreiding van de pokken epidemie tot Noord-Duitsland, nadat vrijdag een in Hamburg werkende Zuidsiaviër ervan verdacht werd besmet te zijn, schijnt vooralsnog ongegrond. Gebleken is dat de man inge ënt is en niet afkomstig is uit het gebied waar de epidemie heerst. (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte' eetiust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3,C,B1,B2. UNICURA N.V. - AMSTERDAM (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL Na de moord op de drie ontvoerde NAVO-technici waarvan wij gisteren melding maak ten heeft de Turkse rege ring verklaard, dat de cam pagne tegen links extremis tische groeperingen verhe vigd zal worden. De Turkse advocaat, die donderdag in Kilzidere tracht te te bemiddelen tussen de ontvoerder van de drie Britse technici en de veiligheidstroe pen, die het huis omsingelden waar de Britten gevangen za ten, is gisteren aangehouden. Aanvankelijk dacht men dat de man, Sener Sadi, was om gekomen bij de belegering van het huis. Hij ha^ het huis echter ongedeerd kunnen ver laten voordat de leden van de veiligheidsdienst tot de groot scheepse aanval overgingen. Eerder op de dag brachten ex tremisten gisteren bommen tot ontploffing voor een legerwin- kel en op andere plaatsen in Istanboel. Dat gebeurde uit protest tegen de afslachting van tien terroristiscche ont voerders. Die aanslagen zijn uitgevoerd door de revolutio naire jongerenorganisatie, die met het Turkse bevrijdingsle ger sympathiseert. Het hoofd van de Turkse anarchistische jeugdbeweging „Dev Gene" en leider van de ontvoerders, Er- toegroei Koerkcoe (24), is gis teren levend aangetroffen en gearresteerd in het huis, waar de ontvoering van de drie Britten donderdag in een bloedbad is geëindidg. A J U Enige van de 500 nieuwe plastic strandstoelen in de bad plaats Schönberg aan de Oost zee worden klaargezet voor de zonlief hebbers. Maar ook in Duitsland geven de weersver wachtingen weinig hoop op een behaaglijk schijnend zonnetje. NIJMEGEN (ANP) In Nij megen zal voortaan korte met ten worden gemaakt met de monstranten die de openbare raadsvergaderingen willen verstoren. Burgemeester mr. Th. de Graaf heeft in een vrijdag u gegeven verklaring aangekon digd, geen enkele tolerantie meer te zullen hebben ten op zichte van demonstranten en zelfs geen spandoeken in de zaal meer te zullen toestaan. De burgemeester zei diep ge schokt te zijn door het optre den van de Marxistisch-Lenin- istische jeugd, die tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering het college van b. en w. en de raadsleden hebben bestookt met rauwe eieren. TOKIO (UPI) Twee klei ne Japanse vrachtvaarders zijn vlakbij Japan tijdens een storm gekapseisd. Vijfentwintig zee lieden kwamen hierbij om. Bij de Westindiase stad Raj- kot is een boot met 40 opvaren den gekapseisd. Zeker tien mensen zijn verdronken. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO Een federale jury heeft acht leden van de politie en twee anderen, onder wie een oud-politieman, schuldig verklaard aan het afpersen van grote sommen geld van caféhouders. De uitspraak over het tien tal, onder wie twee politie officieren, volgt na een maan denlang onderzoek naar cor ruptie op grote schaal bij de politie. Leden van de politie van de Amerikaanse „stad van de misdaad" zouden betrokken zijn bij handel in narcotica, prostitutie en kansspelen. Talrijke kasteleins hadden geklaagd dat zij het slachtof fer waren van een „bescher- mings"-bende, die hen dwong maandelijks 100 dollar aan de politie te betalen, In ruil daar voor zouden ze geen proces sen-verbaal krijgen voor ge fingeerde overtredingen van de drankwet. De beklaagden werden BELFAST (AP) De protestanten in Noord-Ier- land, die hecht verenigd le ken in hun gezamenlijk ver zet tegen de Britse machts overname in de provincie, hebben de eerste tekenen vertoond van een onderlin ge verdeeldheid die fataal zou kunnen worden. Drie protestantse leiders - ex-premier Brian Faulkner. William Craig en dominee Ian Paisley - zijn verwikkeld in een gevecht om de macht over de een miljoen protestanten in Noord-Ierland. De onderlinge verdeeldheid is duidelijk ge worden doordat de uiterst rechtse Ulster Vanguard Mo vement (UVM) in het open baar kritiek heeft uitgebracht op Faulkner en Paisley en plannen heeft aangekondigd voor een grootscheepse burger lijke ongehoorzaamheidscam pagne, die ten doel heeft het Britse bestuur van de provin cie zoveel mogelijk in de war te sturen. Terwijl de onderlinge twis ten onder de protestanten be gonnen op te laaien, heeft het Ierse republikeinse leger schijnbaar besloten zijn bloe dige querrilla campagne te ver zachten. De Britse minister voor Noord-Ierland, William White- law, heeft gisteren in zijn eerste officiële verklai'ing in het „Stormont" (parlement) gezegd dat de traditionele dé- filé's, waarvoor het „seizoen" met Pasen begint voor de „on middellijke toekomst" verbo den blijven. Maar. als de ko mende dagen rustig verlopen, is hij bereid de organisatoren van de marsen te ontmoeten om van geval tot geval te on derzoeken of vergunning kan worden gegeven. voorts schuldig bevonden aan het plegen van meineed. De bende, waarin zij samenwerk ten, stond bij kasteleins en andere zakenlieden in de wijk Austin bekend als de „100 dollar per maand club". Als men lid van deze „club" werd, men had nauwelijks een ande re keus, dan genoot men „spe ciale bescherming" van de po litie. In oktober vorig jaar ver klaarde een politieman op een openbare hoorzitting dat vrij wel elke collega van hem in New York steekpenningen van deze of gene aanneemt. Zelf had hij in 1961 in een half jaar naar schatting zesduizend dollar vergaard met de „be scherming" van illegale lote rijen in Harlem. Andere bronnen waaruit de politie geld putte waren dans gelegenheden, café's, restau rants, handel in drugs en bouwbedrijven. Zo konden agenten in plaatselijke restau rants altijd wel gratis eten en drinken en het gebeurde ook wel dat een inspecteur iemand een flesje limonade liet halen dat dan gevuld bleek met whisky, gratis door de café houder geleverd als dank voor bewezen diensten. De getuigende politieman verklaarde op de hoorzitting tevens ontdekt te hebben dat de inkomsten onmiddellijk op liepen zodra op patrouille per auto werd overgeschakeld, waardoor een „groter gebied bestreken" kon worden. Zijn verontschuldiging was dat de salarissen en onkostenvergoe dingen bij de politie zo laag waren. Nog steeds is een groot scheeps onderzoek gaande naar corruptie bij de politic van New York. Wellicht, heel misschien ga ik het weekeinde wel een kijkje nemen in Lochem bij Zutphen. Want daar vindt een uiterst vermakelijk festijn plaats, waar ik me best zou amuseren. Vandaag en morgen worden daar de „alternatieve wereldkampioenschappen" ge houden. Succesnummers van vorig jaar als „spijkers op laag wa ter zoeken", „met je hoofd te gen de muur lopen", „honderd meter verdekt opstellen" en „paalzitten" staan ook dit keer weer op het programma. Maar de organisatoren heb ben kosten noch moeite ge spaard om er een aantrekkelijk festijn van te maken en daar om zijn er ook wat nieuwe nummers, tuoarop men uit kan komen. Dat zijn o.a. „op de kast zitten", bij elkaar op schoot zitten" en „voor (een) paal staan". Goed, vrienden. Van dit lichtvoetige onderwerp over naar serieuze zaken. In New York wil hoofdcommissaris van politie Patrick Murphy „gezonde, vrolijke en goed-uit- ziende politiemannen". Toe maar. V En daarom moeten volgende week 30.000 Newyorkse poli tiemannen zonder dienstwagen en in licht zomertenue de weegschaal op. Ve-tte, dikbui kige en te zware „ooms ogent' zullen een verplichte vermage ringskuur moeten volgen. En wie dan nog niet afvalt, krijgt een zware aantekening op zijn conduitestaat; dat verderfelij ke systeem kennen ze daar oo k al. V Aan de hand van tabellen worden de politiemannen, offi cieren inbegrepen, meldde de hoofdcommissaris trots (,geen discriminatie"), gecontroleerd op ideale lichaamsbouw en ge wicht. Wie tien procent boven zijn ideale gewicht ligt moet zich door de politiearts een dieet laten voorschrijven. 4- Een zaak van gewicht. Een dunne, barse oom agent blijft even bars als een dikke, barse oom agent. Doordraver, die Patrick Murphy. Bovendien raakt zo'n gezel lige dikbuikige oom agent chagrijnig als-ie moet afslan ken. Willen de gezamenlijke hoofdcommissarissen van Ne derland derhalve een dergelij ke absurde maatregel uit hun hoofd laten! Bij voorbaat dank. Het schijnt weer zeer druk te zijn op Neerlands wegen. Probeer daarom, maar „defen sief" te rijden zoals dat heet. De ander kan altijd de fout maken, weet-u-wel. Prettige dagen. Agenten laten tssi afslanken, MERIJN. (Van onze redacli.. buitenland) BUENOS AIRES De grootste twee legerkorpsen waarover de Argentijnse strijdkrachten beschikken hebben gisteren hun speurac tie naar Fiat-directeur Ober- dan Sallustro en zijn ontvoer ders voortgezet. Militairen van het eerste en derde legerkorps, in gecamou fleerde uniformen, waren be zig met steun van helikopters gebieden ten noorden van Bu enos Aires uit te kammen. Op alle wegen rond de stad wer den wachtposten uitgezet. Sallustro werd op 21 maart ontvoerd. Zijn ontvoerders stelden eisen bij niet inwilli ging waarvan de Fiat-direc teur zou worden doodgescho ten. Hun termijn liep dinsdag avond af. De eisen zijn door en op last van de regering afgewezen en het lot van Sal lustro is nog steeds onbe kend. Een blad in Buenos Aires publiceerde donderdagmiddag een communiqué dat afkom stig zou zijn van het „volksbe vrijdingsleger" waartoe de ontvoerders behoren en waarin wordt gezegd dat de executie van Sallustro is uit gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9